Proiect didactic



Yüklə 6,62 Kb.
tarix01.09.2018
ölçüsü6,62 Kb.
#76247

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Antonescu Carmen

Şcoala: Liceul de Arte “Bălaşa Doamna”

Clasa : a X-a C

Disciplina : Consiliere

Tema : “ Cum suntem noi ?”

Obiective:

  • să analizeze unicitatea fiinţei umane;

  • să identifice trăsături de personalitate pozitive şi negative ;

  • să identifice modalităţi de corectare a trăsăturilor negative ;

  • să identifice efectele negative ale exacerbării trăsăturilor pozitive ;

  • să-şi analizeze personalitatea proprie

  • să evidenţieze importanţa autocunoaşterii.

Concepte cheie : personalitate, caracter, aptitudini, temperament.

Strategii didactice : jocul didactic, tehnica ciorchinelui, activitate pe grupe, activitate individuală, conversaţia euristică, lectură dirijată.

Mijloace didactice : coli albe de hârtie, scotch, markere, hârtie colorată.

Scenariul propriu-zis :

  1. Organizarea clasei în vederea desfăşurării activităţii

  1. Motivarea elevilor ( captarea atenţiei)

  • exerciţiu de spargere a gheţii “ Fulgii de zăpadă”. Fiecare elev primeşte o foaie de hârtie. Elevii sunt rugaţi să nu pună întrebări, să fie foarte atenţi la explicaţii şi să execute ceea ce înţeleg. Li se cere să îndoaie foile şi să rupă colţul din stânga. Această comandă se repetă de patru ori. Li se cere să desfacă foaia şi să observe fulgii formaţi.

  1. Anunţarea temei şi a obiectivelor activităţii

  2. Desfăşurarea activităţii

  • se punctează conceptele cheie: personalitate = temperament + aptitudini + caracter

  • se scrie cuvântul PERSOANA pe tablă pe verticală. Elevii trebuie să identifice calităţi, însuşiri, trăsături de personalitate şi caracter care să înceapă cu literele respective.

  • Dirigintele citeşte « Regulile pentru a deveni o fiinţă umană »

  • Fiecare grupă primeşte următoarele cerinţe :

    1. identificarea a trei trăsături pozitive de personalitate ( două grupe )

    2. identificarea a trei trăsături negative de persoanalitate ( două grupe )

Lucrările se expun la tablă. Se cere apoi :

  1. primele două grupe să gasească modalitaţi de corectare, de îndreptare a trăsăturilor negative

  2. celelalte două grupe să identifice efectele nedorite ale exacerbării trăsăturilor pozitive

  • Se iniţiază jocul culorilor : fiecare elev alege dintr-un plic un cartonaş colorat ; în funcţie de culoare, elevul rezolvă individual o sarcină

  • Dirigintele citeşte textul « Cioplitorul în piatră »

  1. Asigurarea feedback-ului

- Se cere elevilor să compună ca temă un eseu cu titlul “ Declaraţia mea de apreciere personală” care să înceapă astfel : “ Eu sunt eu şi mă simt bine cu mine însumi / însămi…”.
Yüklə 6,62 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin