Ramazan bayramiYüklə 15,35 Kb.
tarix31.07.2018
ölçüsü15,35 Kb.
#64708

15.06.2018

RAMAZAN BAYRAMI

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ

وَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى الله ُعَلَيْهِ وَ سَلَّمَ :الْمُؤْمنُ للْمُؤْمِن كَالْبُنْيَانِ يَشدُّ بعْضُهُ بَعْضاً 

Muhterem Müslümanlar!

Nice günlerden, nice sahurlardan, nice iftarlardan sonra bizleri bu mübarek bayrama ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun!

Müjdeler olsun sizlere ki, Allah’ın yüce huzuruna yönelerek, alınlarınızı secde izleriyle nurlandırmış, oruçlarınızı tutmuş, teravihlerinizi kılmış, zekât, fitre, sadakalarınızı vermiş ve Allah’ın en büyük bayramında, bayram yapmaya hak kazanmış bulunuyorsunuz! Bayramınız mübarek olsun.

Aziz Mü’minler!

Bugün, ümmet olma bilincimizin tazelendiği mahzun gönüllerin huzur ve neşe bulduğu mukaddes bir gündür.

Bugün, Allah’ın emrine uyarak bir ay boyunca oruçlarını tutan mü’minlerin saadet bayramıdır.

Bugün, Allah’a kul olmanın lezzetini tadan mü’minlerin, tevhid, tekbir sesleriyle camilere koştukları, Kur’an semasından dökülen rahmetle gönüllerini doldurdukları şanlı bayram günüdür.

Tevhid sancağı altında toplananların, oruçlarını kendilerine kalkan yapanların, aynı şuurla Rablerinin huzurunda saf tutanların bayramıdır bugün.

Bugün, yoksula, yetime, kimsesize, çaresize, güçsüze karşı sorumluluk hissetmenin, imkânımız yoksa bile tebessüm etmenin bayramıdır.Saygıdeğer Kardeşlerim!

Omuz omuza geldiğimiz, saf saf Allah’ın huzuruna yöneldiğimiz şerefli bayramımızdan nasıl nasip almalı ve bize hangi şuuru vermelidir?

Bayramlar; kinimizi, hırsımızı, şeytanımızı kül olurcasına yakmalı, bizi birliğe, kardeşliğe erdirmelidir.

Bayramlar; dargınlarımızı bir daha darılmayasıya barıştırmalı, kırgınlıklarımızı silmelidir.

Bayramlar; yalan, iftira, küfür, düşmanlık gibi duyguları atmalı, bizi karşılıklı sevgi, hürmet, merhamet, ahlak ve faziletle birbirimize bağlamalıdır.

Bayramlar; işi başında ekmek parası kazanmaya çalışan tüccarımızla, çapası elinde tarlasını kazan eli nasırlı çiftçimizle, sürüsünün peşinde yanık kavalı ile derdini döken çobanımızla, gönüllerin manevi mimarı hocamızla, nesilleri ilim ve irfanla doldurması gereken öğretmenimizle, yalnız haklıyı savunan avukatımızla, dertlilere derman olmaya çırpınan doktorumuzla, işçisine alın teri karşılığı veren patronumuzla, komşusu açken tok gezmeyen komşumuzla, topyekün Müslümanları sevinç ve kederde samimi bir birliğe, beraberliğe ulaştırmalıdır.

Öz olarak bayramlar; Müslümanların ruhunu güldürmeli, gönüllerinde bir seher neşesiyle bahar havası estirmelidir.

Muhterem Mü’minler!

İmanlı gönüllerin Camileri doldurduğu şu mübarek bayramda; ömürlerimizi imansız, ibadetsiz, Kur’an’sız geçirmemeye hep beraber söz verelim. Hem dünyamızı hem de ahretimizi kazanmak için çalışalım. Ramazan bitti diye ibadet ve taatlerimizi de bitirmeyelim. Çünkü Müslümanlık, geçici bir zaman için giyilen mevsimlik elbise değildir. Eğer ebedi bayramlara kavuşmak istiyorsak, onu hayatımız boyunca sırtımızda taşımak zorundayız. Zira o, Allah’ın insanlara sunduğu en son ve en sağlam Hak elbisesidir.Değerli Cemaat!

Tarih boyunca bizi ayakta tutan, her çeşit ayrılığı, fitne ve fesadı yasaklayan şanlı dinimiz İslam olmuştur. Bu hususta Kur’an-i Kerim’de;Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin1” buyrulmaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.s), de Müminlerin birbirlerine olan bağlılığı, birbirine yaslanarak inşa edilmiş bir binanın duvarları gibidir.”2 buyurarak aramızda bulunması gereken birlik ve beraberlik duygularına veciz bir şekilde işaret etmektedir.

Geliniz bugün, aynı iftar sofrasında sevindiğimiz gibi, aynı kıblede buluştuğumuz gibi, aynı Peygambere ümmet olduğumuz gibi, aynı kitaba inandığımız gibi kardeş olalım. Öylesine kenetlenelim ki birbirimize, bizi bize düşürmek isteyenlerin ümitlerini, ayağımıza dolanan bütün tuzakları hep birlikte bozalım. Öylesine kuvvetli bağlansın ki gönüllerimiz, her anımız bayram olsun. Bu birlikteliğimiz, muhabbetimiz, kardeşliğimiz cennet bahçelerine uzansın.

Hutbeme son verirken Yüce Allah’tan, Ramazan Bayramımızın Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na, zulüm altındaki Filistin ve Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize ve tüm İslâm âlemine barış, huzur ve mutluluk getirmesini niyaz ediyorum.Hazırlayan: Mustafa BEKİR HÜSEYİN

Kur’an Kursu Öğreticisi


GÜMÜLCİNE S. MÜFTÜLÜĞÜ

1 Hucurat 10

2 Buhârî, Salât, 88; Müslim, Birr ve Sıla, 65

Yüklə 15,35 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin