Se joaca 15 bile numerotate de la 1 la 15. Scopul este ca fiecare jucator sa introduca in buzunare propriile bile (numerotate de la 1 la 7 sau de la 9 la 15). Se joaca fie cu bilele intregi fie cu cele vopsite pe jumatate. Alegerea se face la inceputul jocului.

Bila cu numarul 8 nu trebuie introdusa in buzunare pana la sfarsitul jocului. Dupa ce toate bilele unui jucator sunt in buzunare, acesta trebuie sa introduca bila cu numarul 8 pentru a castiga jocul.

Reguli generale:

• cel care loveste primul poate lovi din nou atat timp cat cel putin o bila proprie a intrat in buzunar

• in cazul in care bila 8 intra intr-o spargere, adversarul poate alege sa sparga din nou sau sa aseze bila 8 la loc pe masa

• dupa prima lovitura masa este considerata "deschisa", asta insemnand ca se pot atinge bile din orice set, chiar si bila 8 cu conditia ca aceasta sa nu fie introdusa. Pe parcursul jocului o lovitura directa in bila 8 inseamna pierderea randului; orice bile introduse deja raman in buzunare

• apoi se petrece alegerea setului de mingi: daca jucatorul baga o bila intre 9 si 15, ramane cu setul 9 - 15, iar daca baga o bila intre 1 si 7, ramane cu setul 1 - 7 pentru restul jocului

• la fiecare lovitura jucatorul trebuie sa atinga prima data o bila din setul sau si fie sa reuseasca o lovitura fie sa faca o bila (sau bila de lovitura) sa atinga marginea mesei. In caz contrar jucatorul pierde randul, iar adversarul poate aseza oriunde bila inainte de a lovi

• daca o bila cade de pe masa jucatorul pierde randul iar adversarul poate aseza oriunde bila inainte de a lovi

• poti atinge bila 8 in lovituri combinate al caror obiectiv este introducerea altei bile, insa fara a lovi bila 8 prima

• jucatorul pierde partida daca introduce bila 8 intr-un buzunar inainte de a introduce setul sau de bile (sau chiar si impreuna cu restul de bile proprii)

• jucatorul pierde daca bila 8 cade de pe masa la lovitura sa

• inainte de a lovi bila 8 jucatorul trebuie sa aleaga un buzunar in care sa o introduca. Daca bila e introdusa in alt buzunar jucatorul pierde partida

• In urma unui fault (bila alba in gaura, bila alba atince bila adversarului, bila alba atinge bila neagra inainte ca setul sau de bile sa fie introduse, daca nici o bila nu atinge manta, daca bila alba sare de pe masa, se atinge cu tacul sau mana o bila) jucatorul pierde tura iar celalalt are dreptul de a aseza bila alba oriunde pe masa