Rekreasyon dernekleşiyor…



Yüklə 7.85 Kb.
tarix28.10.2017
ölçüsü7.85 Kb.

Rekreasyon dernekleşiyor…
Hızımızı almışken katıldığımız Rekreasyon Koordinasyon Toplantısı Antalya’da yapılan iki günlük çalıştay sonrası bitti. Yüze yakın konuda tartışma ve konuşma yapıldı. Benim aklımda kalan iki önemli noktayı sizlerle paylaşmalıyım: Birincisi, bu alanda bir derneğin kurulması; ikincisi, içerik zenginliği yüksek olması beklenen bir Trabzon Çalıştayı… Kentimizden her gün bir seferin yapıldığı (3 gün müydü acaba?) bu fırsatı ben de değerlendireceğim. Bu vesile ile ilk kez Mayıs ayında yapılacak toplantıya Cengiz Topel’den yapacağım. Bu defa sanıyorum ekip biraz genişleyecek. Alan çalışanlarından birkaçı da bizimle beraber olacak.

Neden bir dernek kurulmalıdır sorusuna epeyce tartışma sonrasında karar verildi. Bunun iki önemli nedenini yazmalıyım. Örgütlenemeyen alanların meslek tanımı ve etkinliği oldukça düşük seviyelerde oluyor. Çünkü bugünkü bilgilerimiz en azından henüz rekreasyon alanının tam anlamı ile bilinmediğini ortaya koymakta. Rekreasyon yerine, reaksiyon veya reenkarnasyon diyenler oluyor. Hatta dekorasyon diyenine bile rastladım… İkinci olarak bu çalışma alanının çok dar anlamlı kullanılır oluşu ön plana çıkıyor…


Bugün için outdoor denilen doğadaki çeşitli etkinlikler için yabancı ülkeler özel parkurlar düzenliyorlar. Bunları inşa ediyorlar. Oysa ülkemizde bunlar tamamen doğal halde bulunuyor. Bizde bulunan kanyonlar, değişik debili akarsular, Avrupa’dakinden daha fazla sayıda bulunan dağ sayısı, yükseltiler, göller doğrudan doğal rekreasyon alanları. Yalnızca doğada mı rekreatif faaliyetler yapılır? Hayır, okullarda, endüstride, hatta “rekreasyon terapisi” olarak özel hizmet ve destek isteyen çeşitli insan gruplarında da yapılmaktadır bu etkinlikler. Bunları daha önce de yazmış olmalıyım ama bu defa Antalya toplantısının daha derli toplu ve hedef amaçlı yapıldığı için buna ayrıca önem veriyorum.

Paylaşmak istediğim bir konu daha var: Kocaeli BESYO’nun her toplantıda hazır bulunduğu bilgisi beni sevindirdi. Çünkü bundan önce değişik kent ve Üniversitelerde yapılan toplantıların tamamına katılmış Betül Bayazıt hocamız. Bu durum bizim yapımızın yansımasıdır. Nerede bir bilimsel ve meslek içerikli toplantı varsa, görüş ve katkıları ile birlikte Kocaeli orada oluyor. Bu toplantıda Akdeniz, Anadolu, Celal Bayar, Dokuz Eylül, Abant İzzet Baysal, Trakya, Hacettepe, Kocaeli Üniversitelerinin temsilcileri katıldılar. Her biri alan derinliğine sahip insanlar. Bu yüzden hızlı, basit ve kolay çözümlü sonuçlar ortaya çıktı. Bunları daha sonra paylaşırız.

Nasıl geçti derseniz, sosyal tesislerde konaklama yapıldı, orada iki öğle ve bir akşam yemeği yenildi. Kısa süreli bir tekne gezisi bile yapıldı. Fok yuvalarını uzaktan da olsa ziyaret ettik. Kaleiçi’ne gidip akşam çayımız yudumladık. Ama…


Her geldiğimde bu Kaleiçi hep inşa halinde olmak zorunda mıdır? Teknelerin hepsinin görüntüsü kötü. Kaldırsınlar onları oradan. Geziye çıktığımız tekne zar zor limana girebildi. Neyse ben Kocaeli’ye döneyim de bizim durumu gördükten sonra eleştireyim. Umarın Antalya gibi değilizdir! Marina istiyorum, körfezde yelkenler rüzgâr alsın diyorum, İstanbul’a artık deniz yolu ile de gidelim diyorum. Bu vesile ile, rekreasyon çalışanlarına Kocaeli’de büyük işler düşeceği müjdesini veriyorum!


Görünen o ki, biz bu alanda daha çok çalışacağız. Herkese kolay gelsin…


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə