Ring 1 Börjar kl 09: 00 Domare: edoff anne-chaterine ringsekreterare: Britt-Inger Tano Ringsekreterare: Kurt Tano

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 1.79 Mb.
səhifə1/53
tarix20.10.2017
ölçüsü1.79 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   53

Fredag 2014-01-03

Domare och ringsekreterare

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 1 Börjar kl 09:00

Domare: EDOFF ANNE-CHATERINE

Ringsekreterare: Britt-Inger Tano

Ringsekreterare: Kurt Tano

NEWFOUNDLANDSHUND / NEWFOUNDLAND

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 2 Börjar kl 10:00

Domare: ERICSSON DAN

Ringsekreterare: Britt-Inger Tano

Ringsekreterare: Kurt Tano

BULLTERRIER / BULL TERRIER, STANDARD

MINIATYRBULLTERRIER / MINIATURE BULL TERRIER

NORFOLKTERRIER / NORFOLK TERRIER

NORWICHTERRIER / NORWICH TERRIER

CAIRNTERRIER / CAIRN TERRIER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 3 Börjar kl 09:00

Domare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA

Ringsekreterare: Maria Hyll Pettersson

Ringsekreterare: Marie-Anne Kristensson

GRAND DANOIS / GREAT DANE

PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO / PORTUGUESE PODENGO, (WARREN HOUND) WIRE-HAIRED/MINIATURE

PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO / PORTUGUESE PODENGO, (WARREN HOUND) SMOOTH-HAIRED/MINIATURE

VÄSTGÖTASPETS / SWEDISH VALLHUND

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 5 Börjar kl 09:00

Domare: NIELSEN EWA

Ringsekreterare: Birgitta Johansson

Ringsekreterare: Marianne Niklasson

TYSK SPETS/ MITTELSPITZ / GERMAN SPITZ/MITTEL

TYSK SPETS/ KLEINSPITZ / GERMAN SPITZ/KLEIN

SIBERIAN HUSKY / SIBERIAN HUSKY

NORSK ÄLGHUND, GRÅ (GRÅHUND) / NORWEGIAN ELKHOUND, GREY

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 6 Börjar kl 09:00

Domare: KARLSDOTTER NINA

Ringsekreterare: Malin Andersson

Ringsekreterare: Anna-Karin Eriksson

ENGELSK BULLDOGG / ENGLISH BULLDOG

POMERANIAN / POMERANIAN

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 7 Börjar kl 09:00

Domare: SUNEBRING PAULA

Ringsekreterare: Camilla Benon

Ringsekreterare: Christina Rapp

STAFFORDSHIRE BULLTERRIER / STAFFORDSHIRE BULL TERRIER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 8 Börjar kl 09:00

Domare: CRONANDER ÅKE

Ringsekreterare: Roger Johansson

Ringsekreterare: Annika Käll

ROTTWEILER / ROTTWEILER

IRLÄNDSK RÖD SETTER / IRISH RED SETTER (Valpklass)

STAFFORDSHIRE BULLTERRIER / STAFFORDSHIRE BULL TERRIER (Valpklass)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 9 Börjar kl 09:00

Domare: FRYCKSTRAND HENRIC

Ringsekreterare: Josephine Haglund

Ringsekreterare: Mona-Lis Svensson

IRLÄNDSK RÖD SETTER / IRISH RED SETTER

IRLÄNDSK RÖD OCH VIT SETTER / IRISH RED AND WHITE SETTER

ENGELSK SETTER / ENGLISH SETTER

GORDONSETTER / GORDON SETTER

BRETON / BRITTANY

BRAQUE DU BOURBONNAIS / BOURBONNAIS POINTING DOG

DRENTSCHE PATRIJSHOND / DRENTSE PARTRIDGE DOG

KLEINER MüNSTERLÄNDER / SMALL MÛNSTERLANDER

GROSSER MüNSTERLÄNDER / LARGE MÛNSTERLANDER

BRACCO ITALIANO / BRACCO ITALIANO

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 10 Börjar kl 09:00

Domare: MULDOON COLETTE, IRLAND

Ringsekreterare: Lise-Lotte Karvonen

Ringsekreterare: Ewa Schöön

PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN / PETIT BASSET GRIFFON VENDEEN

RHODESIAN RIDGEBACK / RHODESIAN RIDGEBACK

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 11 Börjar kl 10:00

Domare: DUFWA LOUISE

Ringsekreterare: Kamilla Börjesson

Ringsekreterare: Åsa Iletorp

JUNIORHANDLING (Junior Handling)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 12 Börjar kl 09:00

Domare: NILSSON KURT

Ringsekreterare: Marie Bergström

Ringsekreterare: Frida Randhem

SLÄTHÅRIG FOXTERRIER / FOX TERRIER, SMOOTH

STRÄVHÅRIG FOXTERRIER / FOX TERRIER, WIRE

TYSK JAKTTERRIER / GERMAN HUNTING TERRIER

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER / WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

EURASIER / EURASIAN

NORSK LUNDEHUND / NORWEGIAN LUNDEHUND

SAMOJEDHUND / SAMOYED

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 13 Börjar kl 09:00

Domare: BOELAARS HANS, HOLLAND

Ringsekreterare: Linda Andersson

Ringsekreterare: Anita Emauelsson

TAX, KORTHÅRIG DVÄRG / DACHSHUND MINIATURE, SMOOTH-HAIRED

TAX, KORTHÅRIG KANIN / DACHSHUND KANINCHEN, SMOOTH-HAIRED

TAX, KORTHÅRIG NORMALSTOR / DACHSHUND STANDARD, SMOOTH-HAIRED

TAX, LÅNGHÅRIG DVÄRG / DACHSHUND MINIATURE, LONG-HAIRED

TAX, LÅNGHÅRIG KANIN / DACHSHUND KANINCHEN, LONG-HAIRED

TAX, LÅNGHÅRIG NORMALSTOR / DACHSHUND STANDARD, LONG-HAIRED

TAX, STRÄVHÅRIG DVÄRG / DACHSHUND MINIATURE, WIRE-HAIRED

TAX, STRÄVHÅRIG KANIN / DACHSHUND KANINCHEN, WIRE-HAIRED

TAX, STRÄVHÅRIG NORMALSTOR / DACHSHUND STANDARD, WIRE-HAIRED

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 14 Börjar kl 09:00

Domare: SILVA ZEFERINO, PORTUGAL

Ringsekreterare: Marie Gavik

Ringsekreterare: Birgitta Johansson

STRÄVHÅRIG VORSTEH / GERMAN WIRE-HAIRED POINTER

LÅNGHÅRIG VORSTEH / GERMAN LONGHAIRED POINTING DOG

KORTHÅRIG VORSTEH / GERMAN SHORTHAIRED POINTING DOG

SPINONE / ITALIAN SPINONE

STABYHOUN / STABYHOUN

UNGERSK VIZSLA, KORTHÅRIG / HUNGARIAN VIZSLA. SHORT-HAIRED

WEIMARANER, KORTHÅRIG / WEIMARANER, SHORT-HAIRED

WEIMARANER, LÅNGHÅRIG / WEIMARANER, LONG-HAIRED

PERDIGUERO DE BURGOS / BURGOS POINTING DOG

PERDIGUEIRO PORTUGUES / PORTUGUESE POINTING DOG

SLOVENSKÝ HRUBOSRSTY STAVAC (OHAR) / SLOVAKIAN WIRE-HAIRED POINTING DOG

POINTER / ENGLISH POINTER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 15 Börjar kl 09:00

Domare: BERGE KARL EDDIE, NORGE

Ringsekreterare: Maria Sand

Ringsekreterare: Kristian Wahlström

DVÄRGSCHNAUZER, SVART / MINIATURE SCHNAUZER, BLACK

DVÄRGSCHNAUZER, PEPPAR & SALT / MINIATURE SCHNAUZER, PEPPER AND SALT

DVÄRGSCHNAUZER, VIT / MINIATURE SCHNAUZER, WHITE

RIESENSCHNAUZER, PEPPAR & SALT / GIANT SCHNAUZER, PEPPER AND SALT

RIESENSCHNAUZER, SVART / GIANT SCHNAUZER, BLACK

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 16 Börjar kl 09:00

Domare: JOHANSSON KARL-ERIK

Ringsekreterare: Anneli Lindström

Ringsekreterare: Ann Elfström

DVÄRGSCHNAUZER, SVART & SILVER / MINIATURE SCHNAUZER, BLACK AND SILVER

SCHNAUZER, PEPPAR & SALT / SCHNAUZER, PEPPER AND SALT

SCHNAUZER, SVART / SCHNAUZER, BLACK

KERRY BLUE TERRIER / KERRY BLUE TERRIER

DOGO CANARIO / DOGO CANARIO

SHIBA / SHIBA

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 17 Börjar kl 09:00

Domare: VAN DEN BERG HANS, HOLLAND

Ringsekreterare: Marie Löfgren

Ringsekreterare: Catherine Tynes-Kjellbergh

FINSK LAPPHUND / FINNISH LAPPHUND

THAI BANGKAEW DOG / THAI BANGKAEW DOG

VOLPINO ITALIANO / VOLPINO ITALIANO

VÄSTSIBIRISK LAJKA / WEST SIBERIAN LAÏKA

ÖSTSIBIRISK LAJKA / EAST SIBERIAN LAÏKA

PERRO SIN PELO DEL PERÚ, PEQUENO / PERUVIAN HAIRLESS DOG, MINIATURE

PERRO SIN PELO DEL PERÚ, MÉDIO / PERUVIAN HAIRLESS DOG, MEDIUM-SIZED

MEXIKANSK NAKENHUND, STOR / MEXICAN HAIRLESS DOG, STANDARD

MEXIKANSK NAKENHUND, MELLAN / MEXICAN HAIRLESS DOG, INTERMEDIATE

SVENSK LAPPHUND / SWEDISH LAPPHUND

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 18 Börjar kl 10:00

Domare: BRINK YVONNE

Ringsekreterare: Karin Gabrielsson

Ringsekreterare: Anneli Strand

DOBERMANN / DOBERMANN

HOVAWART / HOVAWART

GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND / GREAT SWISS MOUNTAIN DOG

ENTLEBUCHER SENNENHUND / ENTLEBUCH MOUNTAIN DOG

BOXER / GERMAN BOXER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 19 Börjar kl 09:00

Domare: OLIVEIRA RUI, PORTUGAL

Ringsekreterare: Titti Thenander

Ringsekreterare: Eva-Lena Sönksen

BASSET HOUND / BASSET HOUND

AIREDALETERRIER / AIREDALE TERRIER

AUSTRALISK TERRIER / AUSTRALIAN TERRIER

BEDLINGTONTERRIER / BEDLINGTON TERRIER

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER / AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 20 Börjar kl 09:00

Domare: JOHANSSON ANN-CHRIST

Ringsekreterare: Gunilla Mattsson

Ringsekreterare: Margareta Isaksson

BORDERTERRIER / BORDER TERRIER

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER / IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 21 Börjar kl 09:00

Domare: GOTHEN BIRGITTE, DANMARK

Ringsekreterare: Markus Gisslén

Ringsekreterare: Seija Wahlström

BERNER SENNENHUND / BERNESE MOUNTAIN DOG

BULLMASTIFF / BULLMASTIFF

LANDSEER / LANDSEER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 22 Börjar kl 09:00

Domare: MALO ALCRUDO RAFAEL, SPANIEN

Ringsekreterare: Carina Johansson

Ringsekreterare: Katriina Tienaho

LEONBERGER / LEONBERGER

MASTIFF / MASTIFF

PYRENEISK MASTIFF / PYRENEAN MASTIFF

RYSK SVART TERRIER / RUSSIAN BLACK TERRIER

SANKT BERNHARDSHUND, KORTHÅRIG / SAINT BERNARD DOG, SHORT-HAIRED

SANKT BERNHARDSHUND, LÅNGHÅRIG / SAINT BERNARD DOG, LONG-HAIRED

PERRO DOGO MALLORQUÍN/CA DE BOU / MAJORCA MASTIFF

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 23 Börjar kl 09:00

Domare: BODEGÅRD GÖRAN

Ringsekreterare: Anna-Lena Undén

Ringsekreterare: Annica Strandberg

ALPENLÄNDISCHE DACHSBRACKE / ALPINE DACHSBRACKE

BASSET ARTÉSIEN NORMAND / BASSET ARTÉSIEN NORMAND

BASSET FAUVE DE BRETAGNE / BASSET FAUVE DE BRETAGNE

GRAND BASSET GRIFFON VENDÉEN / GRAND BASSET GRIFFON VENDEEN

GRIFFON FAUVE DE BRETAGNE / FAWN BRITTANY GRIFFON

BLACK AND TAN COONHOUND / BLACK AND TAN COONHOUND

HALDENSTÖVARE / HALDEN HOUND

GONCZY POLSKI / POLISH HUNTING DOG

SCHILLERSTÖVARE / SCHILLER HOUND

FINSK STÖVARE / FINNISH HOUND

SLOVENSKÝ KOPOV / SLOVAKIAN HOUND

DREVER / DREVER

BAYERSK VILTSPÅRHUND / BAVARIAN MOUNTAIN SCENTHOUND

BEAGLE / BEAGLE

DALMATINER / DALMATIAN

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 24 Börjar kl 10:00

Domare: MOLIN NILS

Ringsekreterare: Cathie Östlund

Ringsekreterare: Annika Stjärneving

DOGUE DE BORDEAUX / DOGUE DE BORDEAUX

TIBETANSK MASTIFF / TIBETAN MASTIFF

LAKELANDTERRIER / LAKELAND TERRIER

LAPSK VALLHUND / LAPONIAN HERDER

NORSK BUHUND / NORWEGIAN BUHUND

JÄMTHUND / SWEDISH ELKHOUND

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 26 Börjar kl 09:00

Domare: LILJEKVIST BORG EVA

Ringsekreterare: Jessica Uhlén

Ringsekreterare: Marie Johansson

CANE CORSO / CANE CORSO

CIMARRÓN URUGUAYO / URUGUAYAN CIMARRON

BROHOLMER / BROHOLMER

SHAR PEI / SHAR PEI

PYRENÉERHUND / PYRENEAN MOUNTAIN DOG

DANSK-SVENSK GÅRDSHUND / DANISH-SWEDISH FARMDOG

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 27 Börjar kl 09:00

Domare: TAST HARRY, FINLAND

Ringsekreterare: Agneta Lindberg

Ringsekreterare: Birgitta Bernhed

JAPANSK SPETS / JAPANESE SPITZ

ISLÄNDSK FÅRHUND / ICELANDIC SHEEPDOG

CHOW CHOW / CHOW CHOW

ALASKAN MALAMUTE / ALASKAN MALAMUTE

AKITA / JAPANESE AKITA

CIRNECO DELL'ETNA / CIRNECO DELL'ETNA

FARAOHUND / PHARAOH HOUND

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ring 28 Börjar kl 09:00

Domare: MULDOON JOHN, IRLAND

Ringsekreterare: Therese Skog

Ringsekreterare: Annica Burman

BASENJI / BASENJI

AMERICAN AKITA / AMERICAN AKITA

KEESHOND / KEESHOND

PINSCHER / GERMAN PINSCHER

KAVKAZSKAJA OVTJARKA / CAUCASIAN SHEPHERD DOG

YORKSHIRETERRIER / YORKSHIRE TERRIER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 29 Börjar kl 09:00

Domare: LEONARD MICHAEL, IRLAND

Ringsekreterare: Monica Lindgren

Ringsekreterare: Gertie Broman

DVÄRGPINSCHER / MINIATURE PINSCHER

AFFENPINSCHER / AFFENPINSCHER

ANATOLISK HERDEHUND / ANATOLIAN SHEPHERD DOG

SKYETERRIER / SKYE TERRIER

SEALYHAMTERRIER / SEALYHAM TERRIER

IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER / IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER

ENGLISH TOY TERRIER / ENGLISH TOY TERRIER

DANDIE DINMONT TERRIER / DANDIE DINMONT TERRIER

MANCHESTERTERRIER / MANCHESTER TERRIER

TERRIER BRASILEIRO / BRAZILIAN TERRIER

WELSHTERRIER / WELSH TERRIER

IRLÄNDSK TERRIER / IRISH TERRIER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ring 30 Börjar kl 09:00

Domare: SCHEPERS JOO, HOLLAND

Ringsekreterare: Ewa Bergstedt

Ringsekreterare: Carin Lundskog

JACK RUSSELL TERRIER / JACK RUSSELL TERRIER

PARSON RUSSELL TERRIER / PARSON RUSSELL TERRIER

SILKY TERRIER / AUSTRALIAN SILKY TERRIER

SKOTSK TERRIER / SCOTTISH TERRIER

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



ANMÄLDA HUNDAR

C ANGER ATT HUNDEN SKALL ERÖVRA YTTERLIGARE ETT CERTIFIKAT FÖR ATT ERHÅLLA UTSTÄLLNINGSCHAMPIONAT

S ANGER ATT HUNDEN ÄR FÖRHINDRAD ATT TÄVLA OM CERTIFIKAT

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



R I N G 1

DOMARE: EDOFF ANNE-CHATERINE




Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   53
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə