Toshkent shahar Mirzo Ulug`bek tumani
Xalq ta’limi bo’limiga qarashli
27-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi
SALIXODJAYEVA SHAHLO YULDASHEVNA
3- sinf uchun matematika fanidan
“KO`PAYTIRISH VA BO`LISH “
mavzusida dars ishlanmasi
3-SINF
MATEMATIKA
Darsning mavzusi: Ko`paytirish va bo`lish.
Darsning maqsadi:
a)ta`limiy:o`quvchilarga misol va masalar yechishni o`rgatish.
TK1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; TK6: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish; FK1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish.
b)tarbiyaviy: tartibli va ozoda bo`lishni o`rgatish.
TK3: masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘rilay olish;
c)rivojlantiruvchi: tasavvur ko‘nikmalarini rivojlantirish. FK2: o‘qituvchi bilan hamkorlikda masalaning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish va o‘z faoliyatini to‘g‘rilab olish.
Darsning turi: yangi bilim beruvchi;
Darsning metodi: suhbat, savol- javob, interfaol metodlar.
Darsning jihozi: darslik, tarqatmalar, ko`rgazmalar, AKT.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism.
Salomlashish. O’quvchilarni darsga tayyorlash. Sinf axborotini eshitish.
O’quvchilar bilan salomlashiladi
Let’s pupils greating with guests
Good morning dear teachers
Dear teachers , dear teachers
Welcome our lesson
Our lesson, our lesson.
O`qituvchi:
Odob boshi “Assalom”
Ishning boshi intizom.
Boshlayman ustoz so`zim
Tayyormisiz o`g`il – qizim?
O`quvchilar: Tayyormiz.
O`qituvchi: Hozir darsimiz qanday dars ekan?
O`quvchi: Darsimiz riyoziyot,
Hisob – kitob qilamiz
Raqamlarning sirlarin
Puxta bilib olamiz.
O`qituvchi:
O`qituvchi:
Bolajonlar, sog` - omonmisiz.
Bugungi darsga tayyormisiz.
O`quvchilar:
Hammamiz sog`-omonmiz
Matematikaga tayyormiz.
O`qituvchi: Keling darsimiz shiorini tanlab olamiz
O`quvchi: Qo`shamiz va olamiz.
Ko`paytirib bo`lamiz.
Tez va to`g`ri hisoblab,
Ham chiroyli yozamiz.
O`qituvchi: Rahmat, qanday hikmatli so`zga amal qilamiz?
O`quvchilar: Matematika fanlar ichra shoh, uning sirlaridan bo`laylik ogoh.
O`qituvchi: Darsning oltin qoidalari:
Intizomli bo`lish;
Faollik ko`rsatish;
Vaqtdan unumli foydalanish;
o`zaro hurmat;
o`ng qo`l qoidasi.
O`tilgan mavzuni mustahkamlash yuzasidan savol- javob o`tkaziladi va rag`batlantirilib boriladi. Uyga vazifa tekshiriladi. Daftarlar almashtiriladi.
Uyga berilgan vazifa og’zaki tekshiriladi:
Amallarni bajaring:
32 : 4 · 3=8x3=24
50 : 5 · 4=10x4=40
48 : 6 · 3=8*3=24
27 : 3 · 4=9*4=36
72 : 9 · 7=8*7=56
64 : 8 · 6=8*6=48
8. Maktab bog‘iga 38 ta atirgul, 160 ta lola o‘tqazildi. So‘ngra atirgul va lola soni qancha bo‘lsa shuncha chinnigul ekildi. Jami qancha gul ko‘chatlari ekilgan?
Yechilishi:
38+160=198 198+198=396 javob: 396 ta gul ko’chati ekilgan.
III. Yangi mavzu bayoni: Yangi mavzu sinf doskasiga yoziladi. O’quvchilarga yangi mavzu aytiladi. Darslikdagi misol - masalalar yordamida yangi mavzu tushuntiriladi.
48 + 8 · 5 =48+40=88
7 · 8 – 38 =56-38=18
63 : 7 + 8 · 9=9+81=90
54 – 18 : 2=54-9=45
27 : 3 + 74=9+74=83
6 · 8 – 72 : 8=48-9=39
IV. Mustahkamlash
Tenglamani doskada 3 o’quvchi yechadi:
2. x · 9 = 54 56 : x = 7 470 + x = 930
X=54:9 x=56:7 x=930-470
X=6 x=8 x= 460
Tekshirish:
6*9=54 56:8=7 470+460=930
54=54 7=7 930=930
“ Jim” o’yini
3. To‘g‘ri to‘rtburchak
a=7 sm
b=4sm
to`g`ri to`rtburchak tomomlarini 8sm ga kattalashtirilsa uning peremetrini toping.
Yechish:
7+8cm=15 cm
4+8cm=12 cm
P=(15+12)*2= 27*2= 54 Javob: P=54 cm
4. Rasm asosida masala tuzing:
5 ta yashik -45 kg
2 ta yashik- ? kg
Y: 1) 45:5=9
2) 9*2=18 j:18 kg
5 . Katakdagi sonlar yig‘indisini topishning oson usullarini toping.
6*5+6*3+9*3=30+18+27=75
V. Dars yakuni:
Darsda faol ishtirok etgan o`quvchilar rag`batlantiriladi.
VI. Uyga vazifa: 6-misol
7- masala.
Bor edi - 32 ta olma va 28ta nok
Qo`yildi – 4ta vazaga bir xil
Har bir vazada nechtadan meva bor?
Y:1) 32+28=60
2) 60:4=15 j: 15 tadan meva
Dostları ilə paylaş: |