SeviMLİ hayvanlarYüklə 35.39 Kb.
tarix01.03.2018
ölçüsü35.39 Kb.SEVİMLİ HAYVANLAR

Gösterim Tarihi: 11 Mart 2011

Dağıtım: Medyavizyon Film

İthalat: r Film

BASIN BÜLTENİ

KISA ÖYKÜ

Kuzey Kutbu’ndaki buzullar korkutucu bir hızda eriyor. Büyük yangınlar Orta Avustralya’yı kasıp kavuruyor. Petrol sızıntıları Galapagos Adaları’nı mahvediyor...

Dünyanın neresine baksanız, insanlar doğal ortamları yok etmeye devam ediyor. Doğal yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalan, kayda değer sayıda bir grup hayvan, korkusuz bir Fransız horozun önderliğinde, paslı bir banyo küvetinin içinde okyanusu geçer.

Rotaları: Afrika’daki Okavango Deltası; Dünya’nın el değmemiş son köşelerinden biri.

Bu doğal cennet, hiperaktif bir mirket olan Billy, onun çok güzel karısı Bonnie ve oğulları Junior’a ev sahipliği yapmaktadır. Bir termit tepesinde dertsiz tasasız bir hayat sürdürmektedirler. Billy, günlerini bateri çalarak, en iyi arkadaşı olan, Sokrates isimli bir aslanla takılarak sükunet içinde geçirmektedir. Sokrates, çiçekleri, kelebekleri ve gökteki bulutları izlemeyi seven, vejetaryen bir aslandır. Bir gün, tüm hayvanların kocaman bir şarkı ve dans partisinde bir araya geleceğini hayal eder. Yakınlardaki dağlardan akıp gelen ve çayırları besleyerek kurak mevsimin boğucu sıcağında hayatta kalmalarını sağlayan suyun gelişini beklemek, Okavango hayvanları için yıllık bir gelenek haline gelmiştir.

AMA BU SENE SU YOKTUR.

Deltadaki çoğu hayvan tarafından ümitsiz bir vaka ve hayalperest olarak görülen Billy, bu sene akmayan suyu bularak oğlunu gururlandırmak amacıyla yola koyulur. Aslan Sokrates de arkadaşına katılmaya karar verir. Bu maceraları, ikiliyi korkunç leoparın evi olan, tehlikeli Ölüm Vadisi’ne sürükler. Horoz Charles ve ilginç yol arkadaşlarıyla da bu ürkütücü yerde karşılaşırlar. Hepsi kafa kafaya verir ve suyun yerini bulur: Derin vadide devasa bir baraj inşa edilmiştir. Barajda biriken su, lüks bir tatil köyüne akıtılmaktadır. Tatil köyüne giren hayvanlar, birtakım kürksüz ve vahşi yaratıkla karşılaşırlar. Hayvanlar canlarını zor kurtarırlar ama Sokrates yakalanır. Tatil köyünden kaçmayı başarıp Okavango’ya dönen arkadaşları, büyük bir hayvanlar toplantısı düzenlemek için herkesi bir araya getirirler.

Hayvanlar, Sokrates’i kurtarmak ve insanlara başkaldırmak için birlik olmaya karar verirler.

YAZAR HAKKINDA

Erich Kästner, 1899 yılında Almanya’nın Dresden şehrinde dünyaya geldi. 20’nci yüzyılın en üretken Alman çocuk kitapları yazarı olan Kästner, roman, şiir ve deneme türlerinde eserler verdi. Ahlakçı ve hicivli bir üslupla yazan Kästner, Nazi rejimi tarafından kara listeye alındı; kitapları yakıldı. Yazar, nükteli şiirleri ve çocuk öyküleriyle ün kazandı. Küçük Hafiyeler, Noktacık ile Anton, Uçan Sınıf ve Açıkgöz Budalalar gibi ünlü eserleri yüzden fazla dile çevrildi ve The Parent Trap (Aile Tuzağı, 1961, 1998) dahil olmak üzere 40’tan fazla uluslararası sinema filmine uyarlandı.

Kästner’in 1949 yılında yazdığı Hayvanlar Toplantısı, Almanya’nın savaş sonrası çocuk kitabı klasiklerinden biridir. 2. Dünya Savaşı’na ve yeni filizlenen Batı-Doğu ihtilafına şahit olan Kästner, bu kitapta ısrarlı ve nükteli barış çağrısına vermiştir. Kitap, yazarın dünya devletleri, siyasetçiler ve ordu ile genel anlamda yetişkinlere yönelik endişelerini yansıtmaktadır. Dolayısıyla, buna dahil olup olmamak hayvanlara ve çocuklara kalmış. İnsanoğlunun kendi kendini yok etme güdüsüne karşı başlatılan bu nükteli ama anarşik başkaldırı, ‘hayvanların artık canına tak ettiği bir gün’ başlar. Hayvanlar, insanlara başkaldırmak ve tüm yaratıkların çoğalıp yaşayabileceği bir dünyayı korumak için birlik olurlar.

Erich Kästner 19 Temmuz 1974 tarihinde, Münih şehrinde hayata gözlerini yumdu.FİLM HAKKINDA

Erich Kästner’in hayvanların yöneticiler, siyasetçiler, bankacılar, bürokratlar ve yetkililer gibi yetişkinlerin kendi sonlarını hazırlayan tabiatına karşı ayaklandığı bir dünyaya dair ilgi çekici, hayali öyküsü, ana konular değiştiği halde tadından hiçbir şey kaybetmedi. Öykünün film uyarlamasında, olaylar konu olarak zamanımızın çevre krizleri etrafında dönüyor: Doğal kaynakların tükenmesi, çevre kirliliği, su israfı, insanların tetiklediği iklim değişikliği ve birçok hayvan türünün soyunun tükenmesi.

Bununla birlikte, film dokunaklı anları sevimli karakterlerle, zekice ve durumsal mizahla, muhteşem müzik parçalarıyla ve hayret verici aksiyon sahneleriyle dengeliyor. Ünlü oyuncular ve komedyenler başroldeki karakterleri seslendiriyor. Filmin özgün müziğini David Newman (Buz Devri) yaptı. New Yorklu ödüllü müzik grubu Naturally Seven, Move On Up, King of the Road, Hokey Pokey ve Splish Splash gibi klasik şarkıları yeniden yorumlayarak filme ayrı bir renk katıyor.

Yapımcılığını Constantin Film ve Ambient Entertainment’ın üstlendiği Sevimli Hayvanlar, Avrupa’nın ilk üç boyutlu (3D) uzun metraj sinema filmi olma özelliğini taşıyor. 3D, Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı, Yukarı Bak ve daha yakın zamanlarda gösterime giren ve şimdiden tüm zamanların en başarılı filmi unvanını elde eden Avatar gibi filmlere yepyeni bir sinemasal boyutlara taşıyan, çığır açan bir teknolojidir. Önümüzdeki yıllarda, derinlik algısı yanılsaması temeline dayanan 3D teknolojisinin yükselişi sinema dünyasında derin etkiler yaratacaktır. 3D’nin yanında, Sevimli Hayvanlar’da kullanılan son teknoloji bilgisayar ürünü görüntüler, mükemmel görüntü kalitesini garanti ediyor. Canlandırmacılar gerçeğe yakın ayrıntılar elde edebilmek için, bir hayvanın iskeletinden eklemlerine, hatta derisinin altındaki kas yapısına varana kadar her şeyi titizlikle çalıştı, bu sayede karakterlere daha çok hoşa gidecek özelikler kattılar.

Botsvana’daki Okavango Deltası’ndan tutun da Kuzey Kutbu’nun buz ovalarına, güneşin kasıp kavurduğu Orta Avustralya’ya ve New York’un beton ormanına varana dek, çeşitli yerler filme sihirli bir görsel zemin oluşturuyor. Afrika, Namibya’daki Namib Çölü’ndeki ve nefes kesen doğal cennet Okavango’daki kapsamlı dış çekimler, Güney’deki çayırların ve sonsuz gökyüzünün unutulmaz ışıltısını yansıtan görüntülerin elde edilmesine katkıda bulundu. Bu muhteşem dünyaların hepsi, Sevimli Hayvanlar’ın tamamı canlandırma ürünü olan dünyasında sizleri bekliyor.

Yapımcı ve yönetmen: Reinhard Klooss / Holger Tappe

Senaryo: Reinhard Klooss ve Oliver Huzly

Animasyon süpervizör: Benedikt Niemann

>>Sokrates, görev bizi çağırıyor. Okavango’nun kaderi bizim ellerimizde!<<

SESLENDİRENLER:

Mehmet Ali Erbil

Oya Küçümen

Dilek Gürel

Selçuk Kıpçak

Özden Ayyıldız

Erkan Taşdöğen

Parla Şenol

Suna Dizdar

Zafer ÖnenBILLY

MİRKET


Billy tüm Okavango’daki tek kara mirket. Ve her kara koyun, e şey, mirket gibi, Billy de her zaman bir haylazlık peşinde ve çılgın fikirlerini hayata geçirmeye hazır. Son parlak fikriyse sırtlan kakası golfü – bunun tek kötü yanı ise son uydurma icadının gerçekten yapması gereken işi unutmasına neden olması: Ailesi için su getirme. Billy’nin hayattaki gerçek tutkusu bateri çalmak. Ama kimsenin onu ciddiye almamasına hiç de şaşmamak gerek. Ta ki bu küçük mirket herkesten daha fazla çaba gösterip kocaman bir iş başarabileceğini herkese gösterene dek.

BONNIE ve JUNIOR

Bonnie, Billy’nin karısı. Kendi bölgesinde açık ara en güzel mirket olan Bonnie, saçmalıkları yüzünden Billy’yi affetmeye her zaman hazırdır.

Billy’nin oğlu Junior, babasına hayrandır – ama babası onu hüsrana uğratınca bu hayranlık da yerle bir olur. Her şeyi riske atma pahasına da olsa Billy’nin oğlunun güvenini tekrar kazanmasının vakti gelmiştir.

>>En iyi yaptığımız işi yapmaya devam edelim: Vakit öldürmek!<<SOKRATES

ASLAN


Sokrates, Billy’nin en iyi arkadaşı. Vahşi bir kediyle uzaktan yakından alakası olmayan Sokrates, çiçekleri, kelebekleri, meditasyonu ve kimi zaman ot sapı yemekten hoşlanır – ama her şeyden çok müziğe bayılır. Bu aslanın pençelerinden değil, miyavladığı şarkılardan korkun! Sokrates’in en çok sevdiği meşgalesi, küçük büyük tüm yaratıkların bir şarkı ve dans partisinde bir araya geldikleri günü hayal etmektir. Ama arkadaşı Billy Okavango sakinlerini parşömene dönüşmekten kurtarmak amacıyla yola koyulunca, Sokrates’in aslan yüreği biricik güneşlenme mekanını terk ederek su arayışında arkadaşına katılma zamanının geldiğini söyler.

>>Bu saç stili beni şişman mı gösteriyor?<<ANGIE

DİŞİ FİL


Angie tüm Okavango hayvanlarının önderidir; yetkisini kimsenin ciddiye almadığı, gayriresmi delta ‘valisi’. Ancak, herkes saç modeli zevkini ve sürekli okşanma – yani egosunun okşanması – ihtiyacını ciddiye alırlar. En çok tercih ettiği okşayıcının ise Fransız maço horoz Charles’ın olmasında şaşılacak hiçbir şey yok.

GISELE

ZÜRAFA


Gisele, Angie’nin en iyi arkadaşıdır. Oldukça utangaç bir mizaca sahip olan Gisele, en çok kişisel bakımla meşgul olmaktan hoşlanır: Günlük pedikür, mükemmel şekilde bronzlaşmak ve daha uzun kirpikler elde etmek. Ama mesele Okavango sakinlerinin bugüne kadar yüzleştiği en büyük düşmana karşı koymaya gelince, Gisele en ön saflarda yer alır.

>>Selam, mankafalar!<<

>>Cehennemde kavrul, pizza suratlı!<<

CHINO

BUFALO


Chino, bufalo çetesinin lideridir. Tıpkı Biggie gibi, bir parça düşünmektense işleri çorbaya çevirmeyi tercih eder. Ama büyük dertler hasıl olunca, büyük başlar devreye girer: Chino ile Biggie, Okavango hayvanlarına yardım etmek için ateşkes ilan edip güçlerini birleştirince, gerçek büyük baş olduklarını ispat ederler.

BIGGIE

GERGEDAN


Biggie, hepsi güçlü ama aptal olan gergedan çetesinin önderidir. Biggie ile kankaları ezeli rakipleri bufalolarla kavgaya tutuşmak için bir bahane arayıp dururlar sürekli.

LEOPAR

Okavango’daki her hayvan leopardan korkar. Fillerin vadesi dolunca gittikleri yer olan Ölüm Vadisi’nde yaşar. Billy ile Sokrates, suyu arama maceralarında ürkütücü Ölüm Vadisi’nden geçmek zorundadır. Ama nihayetinde hepsi güçlerini birleştirirler.

>>Ööööeeeerrrhhhhhhh!!!<<

SMILEY

TAZMANYA CANAVARI

Tazmanya canavarı Smiley, türünün son örneğidir. Kendine özgü özellikleri kocaman, diş dolu ve her şeyi tüketen ağzı ile kan donduran kükremesidir. Kulakları kızarıp gözleri fal taşı gibi açılınca, saklanacak yer arama vakti gelmiş demektir. Smiley, leş gibi kokan bir stres hormonu sayesinde, gerçek anlamda gürültü koparmak üzeredir. Ama berbat kokusu sayılmazsa, Smiley sevimli ve sadık bir arkadaştır.

TOBY

KANGURU


Toby, hayatını iki basit kuralla sürdürmektedir: Keyifli olmak ve soğuk içeceklerin ferahlatıcı etkisi. Her olayda bardağın dolu tarafını görür – ama hayata tozpembe bakışı sizi aldatmasın sakın: Çok feci bir sağ kroşesi vardır.

KEN

KOALA


Ken, filmdeki üçüncü Avustralyalıdır. Kocaman bir yangın onu ailesinden ayırmıştır. Arkadaşlarıyla sadece dünyanın öteki tarafında tekrar bir araya gelir. Nerede mi? Barda elbette!

>>Mesajımız gayet açık ve sesli olacak!<<CHARLES

HOROZ


Charles mağrur bir Fransız horoz, eski kafalı bir beyefendi ve tutkulu bir özgürlük ve bağımsızlık savaşçısıdır. Bir gurme şefin tenceresinden paçayı kıl payı kurtaran Charles, düşmana karşı ortak mücadelelerinde Okavango hayvanlarına önderlik etmenin alın yazısı olduğunu hissetmektedir. Taarruza komutanlık ederken, fil Angie’ye de abayı yakar.

>>Dünya insanlara ait değil...<<SUŞİ

KUTUP AYISI

Küresel ısınma, Kuzey Kutbu’nda yaşayan kutup ayılarının doğal yaşam alanlarını daraltıyor. Suşi Kuzey Kutbu’ndaki buzul erimesinden ve banyo küveti içinde macera dolu bir okyanus-ötesi yolculuktan güç bela kurtulmuştur. Ancak, Afrika sıcağına katlanmak en büyük sıkıntısı olabilir.

>>O bu işin minik bir parçası.<<WINSTON ile WINIFRED

DEV KAPLUMBAĞALAR

Galapagos Adaları’ndan iki dev kaplumbağa, Winston ile Winifred, 700 yıldan uzun bir süredir birbirinden ayrılamamıştır. Bu süre boyunca, dünyanın nasıl döndüğünü öğrenmek için bol bol fırsatları olmuştur. Yine de, birbirlerine sahip oldukları için her gün mutlu olmasını bilmişlerdir. Aşkları tanıştıkları ilk günkü kadar taze ve bir saniyeyi bile ayrı geçirmemişlerdir. Tüm hayvanlar bu iki kaplumbağanın nezaketine ve bilgeliğine saygı duymaktadır.

>>Şimdi gösteri zamanı!<<TOTO

ŞEMPANZE


Toto, Brooklyn Hayvanat Bahçesi’nde büyümüş, takım elbise ve papyon giyerek insanları eğlendirmesi için Okavango Lüks Tatil Köyü’ne getirilmiştir. Toto’nun hayali bir gün Las Vegas’ta gösteri yapmaktır. Ama kökenlerini öğrenince, gerçek hayalinin diğer hayvanlara katılmak olduğunu anlar.

>>Hayvanları seviyorum – ama yer halısı olarak!<<

>>Hayvanı öyle vurma hemen. Adımız kötüye çıkar sonra. Önce yakala, sonra Las Vegas’taki kumarhanemize gönder.<<

SMITH

TATİL KÖYÜ MÜDÜRÜ

Smith, lüks tatil köyünün genel müdürüdür. Onun gözü kar elde etmekten başka hiçbir şeyi görmez. Tatil köyünün aşırı miktardaki su ihtiyacını karşılamak için, devasa bir baraj inşa edilir ve bu baraj suyun doğal yatağında Kalahari Çölü’ne akmasına engel olur. Barajın Okavango Deltası’ndaki tüm hayvanların hayatını tehlikeye atması Smith’in umurunda bile değildir.

MAYA

SMITH’İN KIZISmith’in kızı olan Maya, dünyaya babasından faklı bakmaktadır. Babasının tatil köyünde düzenlenen, işe yaramaz bir iklim değişikliği konferansı esnasında, Maya su için mücadele eden hayvanlara katılır.

VAHŞİ AVCI

Hunter tam bir vahşidir: Büyük hayvan avcısı ve tatil köyünde güvenlik müdürüdür.


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə