Sezonuna dünya pamukta önemli bir arz fazlası ile girmektedir. Çin’in bu fazlalığı eritme politikası henüz netlik kazanmış değildirYüklə 445 b.
tarix12.01.2019
ölçüsü445 b.2013/14 sezonuna dünya pamukta önemli bir arz fazlası ile girmektedir. Çin’in bu fazlalığı eritme politikası henüz netlik kazanmış değildir. Ancak bazı Çin’li yetkililerin beyanlarından mevcut sistem yerine yeni bir model üzerinde kafa yordukları anlaşılmaktadır. Doğrudan gelir desteği şeklinde düşünülen bu modele ilişkin ayrıntılı bilgiler henüz ortaya çıkmamıştır.

  • 2013/14 sezonuna dünya pamukta önemli bir arz fazlası ile girmektedir. Çin’in bu fazlalığı eritme politikası henüz netlik kazanmış değildir. Ancak bazı Çin’li yetkililerin beyanlarından mevcut sistem yerine yeni bir model üzerinde kafa yordukları anlaşılmaktadır. Doğrudan gelir desteği şeklinde düşünülen bu modele ilişkin ayrıntılı bilgiler henüz ortaya çıkmamıştır.

  • Dünyada 2013/14 sezonunda oluşacak yaklaşık 20 milyon ton’luk toplam rezerv, artık pamuk ticaretiyle ilgili şirketlerin de korkulu rüyası olmaya başlamıştır. Bu korkulu rüya, “Ya Çin bir çılgınlık yaparsa!” şeklindeki endişelerden kaynaklanmaktadır.

  • Kanaatimizce Çin’in bugüne kadar gösterdiği ölçülü davranışı terk etmesi ve kendisini de zora sokacak durumlara yönelmesi çok uzak bir olasılık olarak görülmektedir. Ancak bu süreç içerisinde , pamuk arz ve talebinde dikkate değer değişimler yaşanmadığı sürece, pamuk fiyatlarının Cotlook A Endeksi’nin 85-95 cent/lb aralığında dalgalanması normal bir seyir olarak değerlendirilmelidir.Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə