Starea îNVĂŢĂMÂntului

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 3.1 Mb.
səhifə14/23
tarix25.01.2019
ölçüsü3.1 Mb.
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   23

VII.3.3. Examen de certificare a competenţelor profesionale pentru învăţământul tehnologic preuniversitar ( an de completare seral, liceal, postliceal)

S-a organizat în trei sesiuni: ianuarie-februarie pentru învăţământul profesional an de completare (seral) şi invăţământul postliceal şi de maiştri (seral), aprilie-mai pentru absolvenţii care au finalizat ciclul inferior al liceului şi au continuat stagiile de pregătire practică, nivel 2, mai-iunie pentru învăţământul liveal preuniversitar, august pentru învăţămânrul posliceal sanitar si liceu pentru cei din seriile anterioare/seria curenră care nu s-au prezentat/nu au promovat examenul de certificare.

Din punct de vedere legislativ s-au respectat prevederile O.M.E.C.T. nr. 5172/2008, privind aprobarea Metodologiei de organizare şi desfăşurare a examenului de certificare pentru obţinerea certificatului de calificare profesională de nivel 3, Ordinul M.Ed.C.T.S nr. 5249/2011 privind aprobarea graficului de desfaşurare a examenelor certificare a calificării profesionale a absolvenţilor din invăţământul profesional şi tehnic preuniversitar în anul şcolar 2011-2012, precizări M.E.C.T.S, nr. 54986/05.12.2012 referitoare la organizarea şi desfăşurarea examenelor de certificare/atestare a competenţelor profesionale ale absolvenţilor din învăţământul preuniversitar în anul şcolar 2011-2012, Notei M.E.C.T.S nr. 66161/13.12.2011 referitoare la organizarea şi desfăşurarea examenelor de certificare a calificării profesionale a absolvenţilor din învăţământul profesional şi tehnic preuniversitar în anul şcolar 2011-2012, adresa M.E.C.T.S nr. 43050/25.05.2012 privind aprobarea centrelor de examen
VII.3.4. Participarea, promovabilitatea, rezultate pe grupe de medii


  1. Sesiunea ianuarie -februarie 2012 ,

  1. absolvenţii anului de completare seral, : 2 centre de examen, 104 absolvenţi inscrisi, 102 absolvenţi prezenţi, 98,07% promovabilitate;

  2. absolvenţii învăţământului postliceal şi de maiştri : 126 absolventi înscrişi 124 prezenţi, 2 absenţi, promovabilitate 98,4%.

  1. Sesiunea aprilie-mai pentru absolvenţii care au finalizat ciclul inferior al liceului şi au continuat stagiile de pregătire practică, nivel 2 : 2 centre de examen, 63 absolvenţi înscrişi

  1. prezenţi, 13 absenţi, promovabilitate 79,3%.

  1. Sesiunea mai- iunie, învăţământ liceal : 9 centre de examen, 685 absolvenţi înscrişi, 671 prezenţi, 14 absenţi, promovabilitate 98,%.

  2. Sesiunea mai- iunie, învăţământ liceal : 9 centre de examen, 685 absolvenţi înscrişi, 671 prezenţi, 14 absenţi, promovabilitate 97,9,%;

  3. Sesiunea iulie-august 2012, învăţământul postliceal privat şi de stat şi învăţământ liceal:

178 absolvenţi nivel 3 avansat, promovabilitate 100%, 105 absolvenţi liceu, 99 prezenţi, promovabilitate 94,2%.

.


Profil

Intre 5-6,99

Procentual

Intre 7-8,99

Procentual

Intre 9-10

Procentual

Maistri

-

-

4

6,6

56

93,3

Postliceal privat

-

-

40

37,5

110

73,3%

Postliceal de stat

-

-

14

14,5

82

85,4


VII. 4 Situaţia cuprinderii absolvenţilor într-o formă superioară de învăţământ

Conform unor estimări ale unităţilor şcolare din reţeaua IPT 30 % sunt înscrişi intr-o forma de învăţământ superior.



VII.4.1 - din clasa a VIII-a în învăţământul liceal


Număr locuri

Din care: locuri/clase

Planificat

Realizat

%

Liceu

Liceu tehnologic

Planificat

Realizat

%

Planificat

Realizat

%

2184

1887

86,4

2184/78

1887/73

93,50

1470

1212

82,4


VII. 4.2. Situaţia cuprinderii absolvenţilor din clasa a XII/XIII-a pe piaţa muncii.

Aproximativ 10-20% şi-au găsit un loc în piata muncii locală , 30% sunt inscrişi în baza de date a A.J.O.F.M. - categoria şomeri, 15-20% alte situaţii.




VII. 5 TABEL CU ELEVII PREMIAŢI LA OLIMPIADELE ŞCOLARE – 2011-2012


Nr. crt.

Numele si prenumele elevului

Scoala

Clasa

Concursul

Premiul

Prof. indrumator



Milea Teodor Daniel


Colegiul Dobrogean Spiru Haret Tulcea

VIII


Olimpiada de matematica

Aur si component lot international de mate.

Popa Marcelina



Dorobanţu Răzvan

Colegiul Dobrogean "Spiru Haret"Tulcea

VIII

Olimpiada de matematica

Argint si component lot international de mate.

Popa Marcelina



Topriceanu Cristian

Colegiul Dobrogean "Spiru Haret"Tulcea

XI

Olimpiada de matematica

Argint

Gutescu Petre



Artamonov Andrada

Liceul Teoretic "Grigore  Moisil" Tulcea   

IX

Olimpiada Internaţională de limbă,literatură si comunicare

II


Agache Oana



Hangu Giorgiana-Daniela

Liceul Teoretic Gh. M. Murgoci Macin, jud. Tulcea

X

Olimpiada de limba, comunicare si literatura romana

I

Preda Gilda



Caravan Andreea   

Liceul Teoretic "Grigore  Moisil" Tulcea   

IX

Olimpiada de limbi clasice (limba latina)

I

Partnoi Tanţa



Belacurencu Mihaela


Colegiul Dobrogean Spiru Haret Tulcea

VIII

Olimpiada de limbi clasice ( limba latina)

II

Sântea Gabriela



Zaiţ Alexandra

Scoala cu clasele I-VIII Jurilovca

VII

Olimpiada de limba, comunicare si literatura romana

III

Condrat Florentina



Costea Cristina

Colegiul Dobrogean Spiru Haret Tulcea

V

Olimpiada de limba, comunicare si literatura romana

Mentiune

Coman Mara






Pindic Razvan-Alexandru

Liceul Teoretic Gr. Moisil Tulcea

XI

Olimpiada de limba, comunicare si literatura romana

Mentiune

Agache Oana



Stoean Ana-Maria   


Colegiul Dobrogean "Spiru Haret"  Tulcea

X

Olimpiada de limbi clasice (limba latina)

Mentiune

Sântea Gabriela



Enache Ruxandra

Scoala cu clasele I-VIII Nr. 5 Tulcea

VI

Olimpiada de limba, comunicare si literatura romana

Premiu Special

Gherasim Argentina



Artamonov Andrada-Raluca

Liceul Teoretic Gr. Moisil Tulcea

IX

Olimpiada de limba, comunicare si literatura romană

Premiu Special

Agache Oana



Sidorencu Alexandra -Raluca 

Colegiul Dobrogean "Spiru Haret"Tulcea

XI

Olimpiada de limbi clasice(limba latina)

Premiu Special

Sântea Gabriela



Moruzov Victor

Colegiul Dobrogean "Spiru Haret"Tulcea




Olimpiada de religie

I

Jalba Anca



Zibileanu Madalina Lidia

Liceul Teoretic Gr. Moisil Tulcea

IX

Olimpiada de religie

Mentiune

Codris Izabela



Micu Iulian

Seminarul Teologic “Sf.Ioan Casian”




Olimpiada de religie

Mentiune

Pr.Prof. Gavrila Dumitru



Iordachita Maria

Colegiul Economic ,,Delta Dunării”Tulcea

XII

Concurs de informatica aplicata

Mentiune

Andronic Daniel



Radu Florena -Lucia

Liceul de Artă” G.Georgescu”

X

Olimpiada de muzică

II

Micula Monica



Beşleagă Yolanda

Colegiul Dobrogean "Spiru Haret"Tulcea

X

Olimpiada de psihologie

Mentiune

Mihai



Mihai Cristian

Liceul de Artă” G.Georgescu”

XII

Olimpiada de muzică

III

Tarcatu Emil



Arhip Anca-Daniela

Liceul Teoretic Gr. Moisil Tulcea

X

Olimpiada de chimie

Mentiune speciala

Pârâu Silvia



Sava Laurenţiu

Şcoala nr.12 Tulcea

VIII

canoe –simplu / 200m

I

Ştefanov Grigorie



Sava Laurenţiu

Şcoala nr.12 Tulcea

VIII

canoe- simplu / 500m

II

Ştefanov Grigorie



Gheorghe Cristian

Liceul Pedagogic

X

canoe-simplu / 1000 m

II

Ştefanov Grigorie



Safcenco Iulian

Şcoala nr.12 Tulcea

VIII

canoe- simplu / junior ii / 1000 m

II

Ştefanov Grigorie



Creţu Ionuţ

Liceul Pedagogic

IX

canoe-dublu / 1000m

II

Ştefanov Grigorie



Dâba Constantin
Creţu Ionuţ

Liceul Pedagogic

IX

canoe-dublu / 500m

II

Ştefanov Grigorie



Gheorghe Cristian

Liceul Pedagogic

X

canoe-simplu / 1000 m

III

Ştefanov Grigorie



Rodina Alexandru

Colegiul „Anghel Saligny”

VI

canoe-simplu/ cadeţi / 1000m

III

Ştefanov Grigorie



Balcă Adrian

Liceul Pedagogic Tulcea

X

lupte greco_romane/ 54 kg

III

Popovici Milton



Obrescu Ioana

Colegiul,,Brad Segal” Tulcea

XII/XIII*

Industrie alimentară

Mentiune

Moldoveanu Aida –Corina, Luca Elena





Militaru Rodica

Colegiul,,Brad Segal” Tulcea

XII/XIII*

Industrie alimentară

III

Vasile Mariana



Rebegea Ana Maria

Colegiul Economic ,,Delta Dunării”Tulcea

XII

Economic, administrativ

I

Bâlea Daniela



Nicolescu Oana Lavinia

Colegiul Economic ,,Delta Dunării”Tulcea

XIIXIII*

Turism şi alimentaţie

I

Şerban Laura Aurelia



Mâţă Dănuţ

Colegiul Tehnic ,,Henri Coandă” Tulcea

XII/XIII *

Electric, electrotehnic, electromecanic

Menţiune

Pavel Dumitriţa

Şerbu Nicoleta



Popa Artene Anişoara



Bucioc Elisabeta

Şcoala nr. 5 Tulcea

VIII

Educaţie tehnologică

II

Burungiu Vasile



Larion Alexandra

Școala cu clasele I-VIII Slava Cercheză

VIII

Olimpiada de limba rusa materna

I

Badescu Paraschiva



Haralambie Iulia

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

IX

Olimpiada de limba rusa materna

I

Alistarh Tamara



Cornei Mariana

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

IX

Olimpiada de limba rusa materna

I

Alistarh Tamara



Antonov Iraida

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

XI

Olimpiada de limba rusa materna

I

Alistarh Tamara



Cornei Alexandra -Claudia

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea

XII

Olimpiada de limba rusa materna

I

Casian Nadia



Petrov Iuliana

Școala cu clasele I-VIII Slava Cercheză

VII

Olimpiada de limba rusa materna

II

Badescu Paraschiva



Trifanov Valeria

Școala cu clasele I-VIII Sarichioi




Olimpiada de limba rusa materna

II

Neculai Livia



Vasile Irina

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

IX

Olimpiada de limba rusa materna

II

Alistarh Tamara



Cazamon Laura

Școala cu clasele I-VIII Sarichioi

VII

Olimpiada de limba rusa materna

III

Neculai Livia



Silivestru Cristina

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea

IX

Olimpiada de limba rusa materna

III

Casian Nadia



Maxim Antonina

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea

X

Olimpiada de limba rusa materna

III

Casian Nadia



Ulian Andreea Adelina

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

XI

Olimpiada de limba rusa materna

III

Alistarh Tamara



Antonov Leonid

Școala cu cls. I-VIII „Nifon Bălășescu” Tulcea

VIII

Olimpiada de limba rusa materna

Mentiune

Neumann

Natalia




Simionov Livia

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea

X

Olimpiada de limba rusa materna

Mentiune

Casian Nadea



Savin Victor-Marian

Lic. Teoretic „Grigore Moisil”

XI

Olimpiada de limba rusa materna

Mentiune

Alistarh Tamara



Negip Erdal

Lic. Teoretic Ion Creanga Tulcea

XI

Olimpiada de limba turcă materna

PS

Mahmudi –Beigean Nurten



Trifanov Ecaterina

Lic. Teoretic Ion Creanga Tulcea

X

Olimpiada de limba rusă modernă

I

Casian Nadea



Fedot Alina

Lic. Teoretic Ion Creanga Tulcea

IX

Olimpiada de limba rusă modernă

III

Casian Nadea



Egor Iuliana

Lic. Teoretic „Grigore Moisil”

XII

Olimpiada de limba rusă modernă

Mentiune

Alistarh Tamara



Cozma S. Marina

Şcoala “Gh. Banea”Măcin


IX Juniori

Olimpiada de Astronomie si Astrofizica

Menţiune MECTS

Oprescu Narcis Doru



Dostları ilə paylaş:
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   23
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə