Sunucu a önce şiirde sevdim kavgayı Özgürlüğü kelime kelime şiirde. Mısra mısra sevdim yaşamayı, Öfkeyi de sevinci de. Senin ışıklı günlerin Benim iyimser dostlarım Hepsi hepsi şiirdeYüklə 31.27 Kb.
tarix17.01.2019
ölçüsü31.27 Kb.


Sunucu A - Önce şiirde sevdim kavgayı
Özgürlüğü kelime kelime şiirde.
Mısra mısra sevdim yaşamayı,
Öfkeyi de sevinci de.
Senin ışıklı günlerin
Benim iyimser dostlarım
Hepsi hepsi şiirde...
Sunucu B- Şiir sevmektir. Harfleri, kelimeleri, yalnızlığı sevmektir.

Şiir suskunluğu sevmektir, suskunluğun çığlıklarını yaymaktır mısralara.

Çaresizliği sevmektir şiir. Sessizce buluşarak kalemle kağıtla, onu sevmektir.
Sunucu A- Şiir saklamaktır, anlatamadığı tüm sırları saklamak

Şiir duygudur. Şiir anlatmaktır, şiir anlatamamaktır. Ama hissetmektir,paylaşmaktır şiir. Ve sonsuzluğa giden bir yoldur Şiir hayattır, hayatsa bir şiir..

Sunucu B- Amacımız şiiri beraber anlamak, beraber anlatmak,hissetmek ve beraber paylaşmaktır. Şiire yapacağımız bu gecede bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ederiz. Hepiniz hoş geldiniz.
Sunucu A- Mustafa Kemal’i düşünüyorum;

Altın saçları dalgalanıyor rüzgarda;

Mavi gözleri ışıl ışıl, görüyorum.

Uykularıma giriyor her gece.

Ellerinden öpüyorum.
Sunucu B- Şimdi sizleri Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm şehitlerimiz adına bir dakikalık saygı duruşuna ve ardından İstiklal Marşı’nı okumaya davet ediyoruz.

( OĞUZHAN İŞLER )
Sunucu A- Şimdi sen gittin mi? Ben şimdi yalnız mı kaldım? Duvarlar üzerime yıkılıyor, yüzümde parçalanıyor aynalar... Tarifi mümkün olmayan bir boşluk içindeyim. Gözlerim kapıda, belki yine gelirsin diyorum. Uzaktan ayak sesleri geliyor. Sen değilsin biliyorum, ama yine de bir ümit var içimde, ben hala seni bekliyorum.
Sevda ve ayrılık üzerine konuşmuşken ..................................ve ...........................’in yorumlayacakları güzel bir şiirle gecemize başlayalım dilerseniz. Şimdi iki arkadaşımızı şiirini okumak üzere buraya davet ediyoruz.
Sunucu B- Eskiden sevdalar daha mı tutkuluydu, hasretler daha mı derindi? Sevgilinin saçının bir teline ne şiirler yazılırdı hani. Bir kez görmekle ne kadar çok sevilirdi yar. Uzaktan da sevilirdi ,mümkündü. Hem mümkün hem imkânsızdı aşk. Hayatın bir parçasıydı dokunmadan sevmek. Ürkekti sevdalar. Mülkü yok, tapusu yoktu.

Sunucu A- Artık hiçbir şey o kıvamda değil.İlişkilerimizin ahengi eskisi gibi değil. Kelime cömerdi, duygu cimrisi bugünün insanı. Konuşmaya gelince açıyor ağzını, duygulanmaya gelince tutuyor kendini.

Zaman yok ya, hep bir telaş halindeyiz ya, bunca koşuşturma arasında kimsenin durup da duygulanmaya vakti yok.


O eski sevdaların damakta kalmış tadını arkadaşımız .............................. Tut Yüreğinden Ustam şiiri ile dile getirecek şimdi. Arkadaşımızı sahneye davet ediyor , hepinize sevda tadında seyirler diliyoruz.
Sunucu B- Sen hiç seni sevmeyen biri için ağladın mı?

Seni sevmediğini bile bile belki bir gün sever diye umut ettin mi?

İçinden bir ses asla onun seni sevmeyeceğini söylese bile,

Duymazlıktan gelip yine onu sevmeye devam ettin mi?


Sunucu A- Onu her gördüğünde gözlerine bakıp,

Sıcaklık beklerken soğukluğu buldun mu?

Her defasında daha fazla özledin mi?

Onun asla senin olmayacağını bildiğin halde, yine umut ettin mi?


Sunucu B- Seni sevmeyen birini gece yarısından sonra arayamazsın.

Seni sevmeyen birini öğleden sonra bile arayamazsın. Belki akşamüstü mesaj çekersin.


Karşılıksız sevdanın satırlara sığdırıldığı Sana Giden Yollar Kapalı isimli şiiri şimdi

............................... sizler için yorumlayacak . Zorlu sevdalara tutulmuşlara gelsin sıradaki şiirimiz. İyi seyirler .


Sunucu A- Baba demek:gurur demektir;bakışıyla güç veren

Baba demek:güven demektir;olmadık yerde duyulan.


Sunucu B- Baba demek:kapanmayan kapı demektir;çıksan da dönülen.

Baba demek:yıkılmaz demektir;yıkılacağı anda dirilen


Sunucu A- Baba demek:gözyaşı demektir;kimseye göstermeden dökülen

Baba demek:bir ağacın gövdesidir;kollarına can veren.


Biliyoruz sığmaz üç beş sözcüğe baba sevgisi, baba özlemi... Yine de dünyanın en güçlü erkekleri olan babaları, babalarımızı yad etmek boynumuzun borcudur bu gece. Uçak Babama Selam Söyle şiirini arkadaşımız ............................. sizler için yorumlayacak . Dileriz beğenirsiniz.
Sunucu B- Sen herhangi biri olsan kolaydı. Sevgilim olsaydın mesela, gidince başka bir sevgilim olurdu,

Herhangi bir arkadaşım olsan, gittiğinde diğer arkadaşım doldururdu ,boşluğunu. Dost olsan, başka bir dost yarama merhem olurdu gittiğinde..

Komşum olsan, taşınsan meselâ; diğer komşumla oturur içerdim kahvemi..
Sunucu A- Ama Sen öyle değilsin işte.. Hiç, hiçbiri değilsin..Annemsin ,can gibisin..

Boşluğu yerine ne koyarsan, kimi koyarsan koy dolmayacak tek kişisin.


Sunucu B- Bir de bu kutsal sevgiyi ..............................’den dinleyeceğiz şimdi ve ardından Yoruldum Anne türküsünü dinleyeceğiz arkadaşımız ..........................’nin güzel sesinden. Arkadaşımızın seslendireceği bu şiir ve ardından dinleyeceğimiz türkü tüm annelerimize armağan olsun . Hepinize iyi seyirler diliyoruz.
Sunucu A- Bazen aşk gider ve hayat da gider onun peşinden.
Terk edildiğin yerde öylece kala kalırsın.
Bir sabah uyanırsın ki, gözünü açtığın ömür, senin ömrün değildir.
Nefes diye içine çektiğin, parçalanmış bir aşkın cam kırıklarıdır.

İşte gidenin bıraktığı o doldurulmaz boşluğu okulumuz öğretmeni Mustafa Yanıt İyi Değilim Aşkım isimli şiir ile dile getirecek. İyi seyirler.

Sunucu A- "Yalnızlık paylaşılmaz. Paylaşılsa yalnızlık olmaz" der ünlü bir söz.

Yalnızlık ürkütücüdür. İnsan korkar ondan. Dünyalara sahip olsa tek başına keyif alamayacağını bilir. Yalnızlık kemik gibidir , ne yana dönseniz batar .


Sunucu B- Peki yalnızlık sadece koskoca evde bir başına kalmak mıdır yoksa bazen kalabalıklar içinde bile yalnız olmak mı? İnsanın bazen kendinin bile kendine fazla geldiği bu zamanlarda yalnızlığın çaresi nedir peki ? Bitmez mi hiç yalnızlık, sonu yok mudur?
Bir de ....................................’ın Yalnızlık tiradını izleyelim.Bakalım yalnızlığın çaresi neymiş ? Hepinize iyi seyirler diliyoruz.

Sunucu B- Şimdi uzaklık ve özlemek ile ilgili bir şeyler söyleyeceğim. Siz diyeceksiniz ki başladı yine kafa ütülemeye. Ben de yok diyeceğim bu kez anlatacaklarım farklı. E hadi bakalım anlat diyeceksiniz o zaman. Anlatıyorum..

Sunucu A- Özlüyorum .Çok özlüyorum. Başka türlü bir özlemek bu ama. Hani böyle herkesin herkesi özlediği gibi değil de, sadece ben böyle özlermişim gibi. Bu o kadar başka ki neyle anlatmaya çalışsam anlatamadıklarım eksik kalacak biliyorum. O yüzden tek bir kelimeye sığınıyorum. Özlüyorum. Çok fena özlüyorum.
Özlem dolu bu satırların ardından özlemle yoğurulmuş bir şiir dinleyeceğiz........................’ın yorumlayacağı “Sevgilim Şimdi Ben” şiiri bütün özleyenlere armağanımız olsun. İyi seyirler diliyoruz.
Sunucu B- Ara ara dinletimize renk katabilmek adına türküler şarkılarla da süslediğimiz gecemizde bir şarkı daha dinlemeye ne dersiniz ?...........................’nın sesinden dinleyeceğimiz Beni Unutma ardından Esmeray’ın Unutama Beni isimli unutulmaz parçası ile sizleri başbaşa bırakıyoruz. Hiç unutmamanız, hiç unutulmamanız dileğiyle...

Sunucu A- Bir hayli kırıldım. Gözlerimden tut da ciğerime kadar kırgınım!
Ve galiba yoruldum. Kocaman bir sahada tek başına koşmaktan yoruldum. Her şey kadar, herkes kadar, sen kadar yoruldum.
Ve dahası yorulmak dinlenmekle geçmiyor. An be an çöküyor insanın içindeki güç ışığı sönüyor gitgide hayatın. Anladım ki yaşamak da yoruyor.
Sunucu B- Bazen güne başlamak bile ağır gelir, bütün gece uyku tutmamıştır! Ana rahmindeymiş gibi büzülüp kalırız yorganın içinde. Oysa yalandır o sıcaklık, o uyuşukluk! Biliriz adını, basbayağı yorgunluktur bu: Yaşamaktan yorgunluk!
Sunucu A- Yaşamaktan yorulmanın ağırlığı dizelerine sinmiş bir şiir var şimdi sırada. Sevgili Hatice Hocamızın yorumlayacağı Biraz Yorgunum” şiiri için hocamızı sahneye davet ediyoruz.
Sunucu B- Bu duygusal dakikaların üzerine sizi daha fazla hüzünlendirmek istemedik. Karne almaya sayılı günler kaldığı şu günlerde okulumuz öğrencilerinden ................... ......................... Ve ....................’nın sizler için hazırladığı “Karne Günü” isimli skeçi izleyeceğiz .Dileriz bu vesile ile yüzünüzde bir parça tebessüm oluşturabiliriz. Hepinize neşeli dakikalar diliyor, arkadaşlarımızı sahneye davet ediyoruz .
Sunucu B- Siz değerli öğretmenlerimizi de elbette unutmadık. Şimdi gelin bize biz olmayı öğreten,değerli öğretmenlerimiz için onlara duyduğumuz sevgiyi dinleyelim.Ama bu bildiğiniz gibi değil, taa adını bile bilmediğimiz bir dağ köyündeki Gülbeyaz’ın öğretmenine yakarışı… “Ne olur öğretmenim gel! Ne olur gel!”
Bu duygu dolu mektubu okumak üzere .................................. ve .........................’yı buraya davet ediyor, iyi seyirler diliyoruz.
Sunucu A - Başımın içinde bir kanser tümörü gibi büyüyor büyüyorsun. Seni unutamamanın verdiği acılara dayanamıyorum artık. Unutamamanın bu kadar kahredici, çıldırtıcı olduğunu bilmezdim.Yaşanmış zamanlar bir film şeridi gibi geçiyor hafızamdan. Her yerde, her zaman benimle birliktesin. İşin kötüsü her şey seni hatırlatıyor.

Sunucu B- Biten bir sevgiden ne kalır geriye?Bazen bir kutu hatıra bazen de kapanmayacak kadar derin yaralar ,canınızı yakacak acılar...

Onun varlığı bizi yeniden var etmiştir sanki ;ama acı verir yokluğu,yalnızlıktır yokluğu, çaresizliktir, ümitsizliktir, karanlıktır yokluğu. Varlığını hissetmek nasıl yeniden doğmaksa, her gün bin defa ölmektir yokluğu.


......................... ve ................................’in yorumlayacakları Bir Gün Anlarsın şiiri ile gecemize kaldığımız yerden devam edelim dilerseniz. Şimdi iki arkadaşımızı şiirini okumak üzere buraya davet ediyoruz.

Sunucu A- Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir, der Charlie Chaplien. Hayata geniş açıda bakmaya ne dersiniz. Okulumuz öğrencilerinin hazırladığı Köy Yerinde isimli tiyatroyu sergileyecekler. Keyifli dakikalar dileriz.
Sunucu B- Sevgiye yolculuğumuz burada sona ermiştir. Umarız bu yolculuktan siz de bizim kadar mutlu olmuşsunuzdur. Bizi dinlediğiniz için teşekkür ediyoruz. Bize destek olan okulumuzun tüm öğretmenlerimize, okul idaremize, aylardır bu gece için hazırlanan arkadaşlarımıza ve bizi yalnız bırakmayan siz değerli konuklarımıza sonsuz teşekkürler ediyoruz.
Hayatı ve şiirleri daima sevmeniz ve yaşamanız dileğiyle…Hoşça kalın, şiirle kalın !Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə