T. C. Atatürk üNİversitesi edebiyat faküLtesi

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 275.41 Kb.
səhifə1/4
tarix18.04.2018
ölçüsü275.41 Kb.
  1   2   3   4

T.C.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

EDEBİYAT FAKÜLTESİ

BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

SOSYAL MEDYA VE GENÇLERİN SOSYAL MEDYA’DAN BEKLENTİLERİ

Hazırlayanlar:

Eren DEMİRHAN, Cihan ÇUKUR, Uğur ÇALIK, E.Burak EROĞLU

( 090267029, 090267034, 090267025, 090267040 )

Ders Sorumlusu:

Doç. Dr. Hüseyin ODABAŞ

ERZURUM 2011

İÇİNDEKİLER

1.BÖLÜM


1. ARAŞTIRMANIN KONUSU 3

Teknolojinin gelişmesi ve bilgisayar kullanımının artması doğal olarak web kullanımınıda arttırmıştır. Web imkanları geçmişten günümüze kadar sürekli gelişme göstermiştir. Geleneksel web olarak adlandırılan web 1.0 kullanıcıların isteklerini karşılamaması sebebiyle geliştirilmiş ve web 2.0 oluşturulmuştur. O’Reilly Media’nın ortaya attığı web 2.0 kavramı kullanıcılarına çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlar şunlardır: 3

2.ARAŞTIRMANIN AMACI 4

3.ARAŞTIRMANIN ÖNEMİ 5

4.ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ 5

4.1. KAVRAMSAL ÇERÇEVE VE VARSAYIM 5

4.2. KAPSAM 6

4.3. EVREN 7

5.ARAŞTIRMANIN GÖZLEM TEKNİĞİ 7

6.ARAŞTIRMANIN ZAMANLAMASI 7

1.TANIM 8

3.SOSYAL AĞLAR VE SOSYAL MEDYADA KURUMSAL İLETİŞİM 12

5.DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SOSYAL MEDYA 15

BULGULAR VE DEĞERLENDİRMELER 18

4.BÖLÜM 26

1.SONUÇ VE ÖNERİLER 26

1.1. SONUÇ 26

1.2. ÖNERİLER 27

2.KAYNAKÇA 28

İletişim Fakültesi Öğrencilerinin Sosyal Medyayı Kullanım Düzeyleri (2006) 6 Nisan 2011 tarihin de http//www.inet-tr.org.tr/inetconf15/bildiri/28.doc adresinden erişildi. 28

3.EK KAYNAKLAR 29

4.EKLER 30


 1. BÖLÜM


 1. ARAŞTIRMANIN KONUSU

Teknolojinin gelişmesi ve bilgisayar kullanımının artması doğal olarak web kullanımınıda arttırmıştır. Web imkanları geçmişten günümüze kadar sürekli gelişme göstermiştir. Geleneksel web olarak adlandırılan web 1.0 kullanıcıların isteklerini karşılamaması sebebiyle geliştirilmiş ve web 2.0 oluşturulmuştur. O’Reilly Media’nın ortaya attığı web 2.0 kavramı kullanıcılarına çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlar şunlardır:
 1. Ücretsiz web tabanlı e-posta,

 2. Elektronik bankacılık,

 3. Proje yönetim araçları,

 4. Kelime işlemci,

 5. Elektronik ticaret,

 6. Haber ve radyo canlı yayınları.

Gelişmiş web’in ortaya koyduğu fırsatlar web kullanımı arttırmaktadır. Kullanımın artmasında olumlu sonuçlardan biri olan Sosyal Medya yani sosyal paylaşım ortamları, kullanıcıların bilgi üretmesini, paylaşmasını olanaklı kılmaktadır. Sosyal Medya’nın Web 2.0 süreciyle birlikte oluştuğu gerçeğinden yola çıktığımızda Sosyal Medya’dan bahsetmeye başlamadan önce Web 2.0 sürecini doğru bir şekilde tanımlamakta fayda bulunmaktadır. Web 2.0, internet kullanıcılarının kolayca kullanabilecekleri online paylaşım araçları ve web sitelerinin ortaya çıktığı süreç için kullanılan bir tabir. Web 2.0 siteleri sayesinde internette pasif durumda bulunan milyonlarca insan aktif duruma gelmeye, Bloglar ve mikro bloglar sayesinde interneti güncel içerikle beslemeye başlamıştı. Web 2.0’ın en pasif insanları bile en azından beğenmek, paylaşmak ve yorumlamak suretiyle içeriklerin çok daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olmaktadır.. Web 2.0 sürecinde ortaya çıkan siteler internet kullanıcılarının kolayca kullanabilecekleri web siteleri ve araçları sağlıyor, internet kullanıcılarının paylaşarak yaydıkları içerikler ile sosyal medyayı oluşturmaktadır.

Bireylerin internette birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımlar sosyal medyayı oluşturur. Sosyal ağlar, bloglar, mikro bloglar, anlık mesajlaşma programları, sohbet siteleri, forumlar gibi insanların bir biriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde internet kullanıcıları aradıkları ve ilgilendikleri içeriklere ulaşma fırsatına erişmektedir. İlk bakışta bireyler veya küçük gruplar arasında gerçekleşen diyaloglar gibi görünse de, paylaşılan bilgi veya içerikle ilgilenen kişi sayısı oldukça hızlı ve fazla şekilde artmakta,. internet kullanıcılarının olumlu ve olumsuz deneyimlerini internet ortamında paylaşmaları şirketler için fırsatları ve tehlikeleri beraberinde getirmektedir. 1. ARAŞTIRMANIN AMACI


Teknolojinin hızla ilerlemesi, buna paralel olarak da internet ve bilişim teknolojileri insan hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir.İnsanoğlu doğası itibarı ile merak etme,araştırma,paylaşma ve düşünce sistemini bir yerlere ulaştırma çabası içinde olmaktadır.Bu durum kendisini şüphesiz en çok meda organları aracılığıyla göstermektedir.

Yeni iletişim teknolojileri insanlara, düşüncelerini ve eserlerini paylaşacakları olanaklar yaratan, paylaşım ve tartışmanın esas olduğu bir medya sunmaktadır. Sosyal medya olarak adlandırılan bu sanal ortam, kullanıcı tabanlı olmasının yanında kitleleri ve insanları bir araya getirmesi ve aralarındaki etkileşimi arttırması bakımından önem taşımaktadır.

Günümüz dünyasında sosyal medya organlarını en çok kullana neslin genç nesil olduğu farkedilir bir gerçektir. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda sosyal medya kavramı konu itibarı ile ele alınacaktır, Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi öğrencilerine uygulanacak anket çalışması ile sosyal medyayı en çok kullana genç kesimin sosyal medya hakkkındaki görüşleri,sosyal medyayı kullanım amaçları,sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisi ve gençlerin sosyal medyadan beklentileri gibi sorulara cavap aranması amaçlanmaktadır.

 1. ARAŞTIRMANIN ÖNEMİ


Sosyal medya bireyleri ve kitleleri buluşturmakta, tanıştırmakta, kaynaştırmakta ve yönlendirmede en önemli unsur haline gelmiş medya organlarından biridir.Bunu en açık örneği Kuzey Afrika ülkelerinde başlayıp bütün Ortadoğu’yu saran halkların uyanışı diye tabir edilen isyan dalgalarıdır. Bireyler sosyal paylaşım siteleri üzerinde düşüncelerini karşılıklı olarak paylaşıp ona göre kitleler oluşturarak kendilerini yalnız hissetmeden eylemlere başlayabilmektedirler.

Bu çalışma; sosyal medyanın konu itibarıyla ele alınması, sosyal medyanın işlevlerinin ve olgusal yapısının incelenmesi için yararlı olacaktır. Sosyal medyanın neden günümüzde bir iletişim aracından fazlası olduğunu yapılacak çalışmada irdelenmesi öngörülmektedir. Atatürk Üniversitesi gençleri üzerindeki etkisinin görülmesi buradan yola çıkarak sosyal medyanın kitleleri nasıl etkileyebileceği hakkında bir genelleme yapabilme olanağı sunmaktadır. Konunun bu çerçevede ele alınması gençlerin sosyal medyadan ne gibi beklentiler içerisinde olduklarını görme açısından önem taşımaktadır.

. 1. Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə