T. C. Kocaeli BÜYÜKŞEHİr belediyesi İsu genel müDÜRLÜĞÜ Özel Kalem Müdürlüğü Basın BürosuYüklə 8,6 Kb.
tarix29.07.2018
ölçüsü8,6 Kb.
#62513

T.C.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Kalem Müdürlüğü Basın Bürosu


Bülten No:25 24.02.2015
DİLOVASI ARITMA TESİSİ’NDE FORE KAZIK ÇALIŞMALARI

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, 45 milyon TL’ye mal olacak Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatını sürdürüyor. İki yılda işletmeye alınması hedeflenen arıtma tesisinin fore kazık ile temel güçlendirme ve perde beton çalışmaları yapılıyor.


DİLOVASI VE GEBZE’NİN KUZEYİNİN ATIKSULARI ARITILACAK

Çevrenin ve insan sağlığının korunmasına büyük önem veren İSU Genel Müdürlüğü, Dilovası ilçesinin tamamı ile Gebze’nin kuzey bölgesinde yer alan Yenikent (Mutlukent), Gaziler, İnönü, Arapçeşme, Sultan Orhan, Kirazpınar mahalleleri ile eski Tavşanlı ve Pelitli köylerinin tamamının atıksularını arıtmak için Dilderesi’nin taşkın yatağı içerisindeki Dilovası ile Tavşanlı bölgeleri arasında 48.000 m2 alan üzerinde arıtma tesisi inşa ediyor.


FORE KAZIK ÇALIŞMALARI

Kurumun, azot fosfor giderimi yapan 5. ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olacak Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin geçtiğimiz yıl başlanan inşaat çalışmalarında hafriyat ve temel kazısının ardından zemin güçlendirilmesi için özel makinelerle zemine fore kazık çalışmaları yapılıyor. Her biri 18 metre uzunluğunda olacak ve proje kapsamında toplam 928 adet fore kazığın çakılacağı çalışmalarda şimdiye kadar 200 adet fore kazık tamamlandı. İdari bina ile istinat duvarlarının betonarme çalışmaları da devam ediyor.


İLERİ FOSFOR GİDERİMİ/40 BİN M3/GÜN KAPASİTELİ

Bölgedeki evsel atıksular için toplayıcı ve kollektör hatları ile 2 adet terfi merkezinin de yapılacağı Dilovası Atıksu Arıtma Tesisi, 40 bin m3/gün olarak inşa edilecek. İleri azot ve fosfor giderimi yapacak tesis, uzun havalandırmalı ve aktif çamur sistemine uygun olacak. Tesiste ayrıca, arıtılacak atıksuların sanayi kuruluşlarında kullanma ve soğutma suyu olarak kullanılması için de 40 bin m3/gün kapasiteli grisu ünitesi yapılacak. Ultraviyole ışınları ile ikinci defa arıtılacak olan atıksuların sanayi kuruluşlarında kullanılması ile geri kazanımı da sağlanacak.


DİLDERESİ’NDE 814 METRE ISLAH

Arıtma tesisi, Dilderesi’nin menba yatağı içerisinde inşa edildiği için derede 814 metre uzunluğunda ıslah çalışması da yapılacak. Bölgenin altyapı ve atıksu problemlerini çözecek olan Dilovası Arıtma Tesisi’nin inşaatı iki yıl sürecek. Proje, 45 milyon TL’ye mal olacak.Fikri KAYA/Basın Büro SorumlusuD-100 Karayolu Üzeri Sekapark No:59 İzmit/KOCAELİ

Tel: 0.262.317 30 00 Faks: 0.262.317 30 46 Web: www.isu.gov.tr


Yüklə 8,6 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin