TariHİn aynasi “MÜzeler”Yüklə 107,21 Kb.
tarix12.01.2019
ölçüsü107,21 Kb.
#95884

TARİHİN AYNASI “MÜZELER”

Müzeler Haftasını yaşadığımız bu günlerde kendi hikayemiz, geçmiş yolculuğumuz yada gelecek umudumuz için uğrak vermemiz gereken mekanlar, kısacası müzeler, sizleri bekliyor…

Başkent Ankara’da geçmişe ilgi duyanları ağırlayan müzelerden belli başlı olanları şunlar;

Anadolu Medeniyetleri Müzesi:

1997 yılında Avrupa’da yılın müzesi seçilmek gibi önemli bir başarıya imza atan, Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni’nde hizmet veren Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi’nin güney doğusunda, Atpazarı Semti’nde yer almakta.

Kurtuluş Savaşı Müzesi:

Ulus Meydanı’nda bulunan, yapımına 1915’de İttihat ve Terakki Cemiyeti Kulübü olarak başlanan ve planı Vakıflar Mimarı Salim Bey tarafından gerçekleştirilen, 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası, 23 Nisan 1961 yılında “Büyük Millet Meclisi Müzesi” adıyla halkın ziyaretine açıldı.

Etnoğrafya Müzesi: Ankara’nın Namazgah adı ile anılan semtinde, Müslüman mezarlığı olan tepede, mimari Arif Hikmet (Koyunoğlu) tarafından yapıldı. Atatürk’ün isteği ile kurulan müze, ilk kez 1930 yılında ziyarete açıldı.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi:

1927-1930 yılları arasında halkevi olarak inşa edilen ve sonrasında ‘Türk Ocağı’ olarak kullanılan bina, 1980 yılında restore edilerek müze haline getirildi.

Atatürk Orman Çiftliği Atatürk Evi Müzesi:

Atatürk’ün doğduğu ve çocukluk günlerini geçirdiği Selanik’teki evin benzeri olan Atatürk evi ve Müzesi, Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde bulunuyor.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi:

Türkiye’nin ilk ve tek tabiat tarihi müzesi MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde 7 Şubat 1968 tarihinde kuruldu, 2003 yılında ise yeni müze binasına taşındı. Müzenin teşhir salonlarında,Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden derlenmiş 5000’i aşkın örnek sergilenmektedir.

Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi:

Anıtkabir’in yapımının tamamlanmasının ardından Atatürk Müzesi’nin oluşturulması çalışmalarına başlandı. Atatürk’e ait eşyalarla, kendisine hediye edilmiş eşyalar, müzenin açılışına kadar bunları muhafaza eden; Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Ziraat Bankası Merkez Müdürlüğü, Ankara Milli Emlak Müdürlüğü ile Atatürk’ün manevi kızları Prof. Dr. Afet İnan, Sabiha Gökçen ve Rukiye Erkin’den devralındı. Anıtkabir Atatürk Müzesi 21 Haziran 1960 tarihinde ziyarete açıldı.CUMHURBAŞKANINI İLK KEZ HALK DOĞRUDAN SEÇTİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede, 11 Cumhurbaşkanı görev yaptı.

İLK CUMHURBAŞKANI

MUSTAFA KEMAL

ATATÜRK

Cumhurbaşkanlığı görevini en uzun süre yürüten kişi 15 yıl 11 günle Atatürk oldu. Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle ilk Cumhurbaşkanı seçildi. 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yummasıyla görevi sona erdi.Atatürk’ü sırasıyla İsmet İnönü (11 yıl 6 ay 11 gün), Celal Bayar (10 yıl 5 gün), Kenan Evren (7 yıl; Evren, 2 yıl 1 ay 28 gün ise Milli Güvenlik Konseyi Başkanı olarak fiilen bu görevi yürüttü), Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Süleyman Demirel (7’şer yıl), Cemal Gürsel (4 yıl 5 ay 18 gün; Gürsel, Milli Birlik Komitesi Başkanı olarak da 1 yıl 4 ay 13 gün fiilen bu görevi yürüttü) takip ediyor. En kısa süre Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten ise 3 yıl 5 ay 8 günle Turgut Özal oldu.

Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanlığı yaptığı 10. Cumhurbaşkanlığı için TBMM’de 17 kez oylama yapıldı. Kenan Evren’in seçimi ise 1982'de Anayasa'nın halkoyuna sunulması ile birlikte gerçekleşti. Cumhurbaşkanlarından 6'sı asker kökenli.

Şu anda görevinin başında olan ve 28 Ağustos'ta Recep Tayyip Erdoğan'a görevini devredecek olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007 yılında TBMM tarafından seçilen son Cumhurbaşkanı oldu.

İLK KEZ CUMHURBAŞKANINI

HALK SEÇTİ

Türkiye Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanları Anayasa gereği TBMM tarafından seçiliyordu. Yapılan Anayasa değişikliği ile Cumhurun yani halkın başkanı olan Cumhurbaşkanı ilk kez 10 Ağustos 2014 tarihinde halkın doğrudan doğruya seçimi ile gerçekleşti.

Halkın doğrudan doğruya seçeceği ilk Cumhurbaşkanı için 10 Ağustos'ta yapılan seçimlerde 3 aday yarıştı. AK Parti'nin adayı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP, MHP ile birlikte 14 parti'nin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yanı sıra HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda gerekli olan salt çoğunluk oyunu alarak, 12. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan seçimlerde yüzde 51.8 oranında oyla Recep Tayyip Erdoğan Halkın doğrudan seçimi ile ilk Cumhurbaşkanı seçilirken, Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.4, Selahattin Demirtaş ise yüzde 9.8 oranında seçmenin oyunu aldılar.

İlk kez doğrudan halkın seçimi ile ilk turda Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'nın süresinin sora ereceği 28 Ağustos 2014 tarihinde devir-teslim ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak görevine başlayacak.

TÜRKİYE’NİN EN GÖRKEMLİ CAMİSİ VE KÜLLİYESİ ESENBOĞA

YOLU KUZEY YILDIZI’NA İNŞA EDİLİYOR

Henüz yapım aşamasındayken bile uluslar arası alanda binlerce proje arasında aldığı ödüllerle “İlklerin projesi” olarak adını tarihe yazdıran Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde (Kuzey Yıldızı) yine bir ilk gerçekleştirilerek, Türkiye’nin en görkemli “Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi” inşa ediliyor.

Başkent’in en önemli giriş noktalarından Esenboğa Havaalanı Yolu üzerinde bulunması nedeniyle prestij projesi olarak adlandırılan Kuzey Yıldızı, modern binaları, alttan ısıtmalı yolları, köprüleri, ışıklandırmaları ve son olarak kullanıma açılan 750 bin metrekare büyüklüğündeki muhteşem rekreasyon alanının ardından bu kez de yapımına başlanılan 65 bin metrekare büyüklüğündeki Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi ile göz kamaştırıyor.

Uygulamaya koyduğu projelerle bir yandan Başkent’in çehresini gecekondulardan arındırarak modern ve çağdaş bir görünüme büründüren Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu değişimlere imza atarken bir yandan da derin ve köklü tarihinin kültürü ve mimarisine sahip çıkarak geçmişin en güzel izlerini bugüne taşıyor.

Bunun birçok güzel örneklerini görmeye başladığımız Başkent Ankara’da, Kuzey Yıldızı’nda inşasına başlanan Merkez Cami ve Külliye’si bunun en güzel örneği olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

“KÜLLİYE KÜLTÜRÜ

ANKARA’DA

YAŞAYACAK”

Kuzey Ankara Projesi kapsamında gerçekleştirilen Merkez Camii ve Külliyesi’nin sadece Başkent’e değil Türkiye’ye de hizmet verecek özellikte olacağını kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Atalarımızdan bize kalan en önemli kültürel miraslardan biri olan, camisi, kütüphanesi, dinlenme yerleriyle ilim, sosyal yapılar ile ibadethanelerin iç içe bulunduğu Külliye kültürünü Kuzey Ankara’da yaşatacağız” dedi.

Selimiye Camii ve Külliyesi başta olmak üzere birçok Külliye’nin Osmanlıdan miras kalan en güzel eserler olduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, “Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi ileride planlanacak Kongre Merkezi ile birlikte Kuzey Ankara Kent Girişi Kentsel Dönüşüm alanı sadece Ankara’nın değil tüm Türkiye’nin ilgi göstereceği oldukça büyük bir proje olarak hatırlanacaktır” diye konuştu.

“MERKEZ CAMİ VE

KÜLLİYE 65 BİN

METREKARELİK ALAN

ÜZERİNE İNŞA EDİLİYOR”

Merkez Camii ve Külliyesi’nin Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Proje alanı içerisinde rekrasyon alanı başta olmak üzere yaklaşık 65 bin metrekarelik manzaraya hakim bir bölgede inşa edildiğini kaydeden Başkan Gökçek, şunları söyledi: “Projenin içinde kapalı alanında 5 binin üzerinde yarı açık ve açık alanlar ile cami avlusu, revaklar, yan tereslar da dahil olduğunda toplam 15 bin kişinin aynı anda namaz kılacağı Cami bulunuyor. 2’si 64 metre uzunluğunda 3 şerefeli, 2’si 46 metre uzunluğunda 2 şerefeli olmak üzere toplam dört minaresi olacak.”

“İMARETHANE,

KÜTÜPHANE, HAMAM

BEDESTEN OLACAK”

Kuzey Ankara Merkez Camii-Külliyesi ile Kültür ve Kongre Merkezi’nde planlanan Külliyede ise yapılacak olan yapılar ile ilgili Başkan Gökçek şu bilgileri verdi: “6 adet kapalı otopark bulunuyor. Kapalı katlı otopark alanının üzerinde fıskiyeli havuzlu bir giriş bulunacak. Bu alanın giriş kısmında etrafından dolaşılarak çıkılan seyir kulesi, bitiş kısmında Camii giriş meydanı ve (Saat kulesi olan) iki yanında Arasta olacak. Arastalarda dini yayınların satıldığı, din turizminin organizasyonlarının yapıldığı şirketler, yeme-içme mekanları yer alacak. Külliye içinde kadın ve erkekler için iki ayrı hamam, içinde Türk ve Osmanlı mutfağının yanı sıra yöresel yemeklerin olacağı imarethane, özellikle üst düzey misafirlerin ağırlanacağı çay ve kahve köşkleri bulunacak. Hediyelik eşya, takı, altın ve gümüş işlerinin satılacağı bedesten (kapalı çarşı) ile birlikte ebru, bezeme, hat, kilim, halı gibi geleneksel sanatların yer alacağı sergi-satış alanları olacak. Bunların yanı sıra Külliyenin, bulunduğu yerde özellikle değerli dini yayınların bulunduğu okunup tetkik edilebildiği kütüphanenin yer aldığı bir merkez olacak.”

Projenin Ankara’da bir çok önemli esere imza atmış Mimar Öner Tokcan tarafından çizildiğini ifade eden Başkan Gökçek, “Gençlik Parkı’nın yeniden resterasyonu başta olmak üzere birçok güzel esere imza atmış olan değerli mimarımız Öner Tokcan tarafından planlan Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi tamamlandığında inanıyorum ki vatandaşlarımız Türkiye’nin farklı yerlerinden gelip bu muhteşem yerde ibadet yapmak isteyeceklerdir” dedi.

Yapım çalışmaları hızla devam eden Camii’nin inşaatının yüzde 10’lar seviyesine geldiğini ifade eden Başkan Gökçek, “Camii ve Külliye tamamlandığında vatandaşlarımız gecesi ayrı güzel, gündüzü ayrı güzel muhteşem Kuzey Yıldızı Rekreasyon alanının muhteşem manzarasına hakim bir yerden hem ibadetlerini yapacak hem de Külliye kültürünü yaşayacaklar” diye konuştu.

BAŞKENT’TE 12 BİN 500 KİLOMETRE YOL ÇİZGİSİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sorumluluğuna yeni dahil olan ilçelerle birlikte genişleyen ve büyüyen Başkent’te çizgisiz yol kalmaması için gece-gündüz çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, Başkent’te toplam 12 bin 500 kilometrelik yol çizgi çalışması yapacak olan Büyükşehir Belediyesi, yine bir rekora imza atmayı hedefliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışmasıyla, sınır uzunluğu 10 bin 765 kilometre olan Türkiye’nin sınırları kadar yol çizgisi bir baştan bir başa çiziliyor.

Yerel seçimlerin ardından sorumluluk alanına katılan yeni ilçeler ile birlikte Başkent genelinde asfalt seferberliği başlatan Büyükşehir Belediyesi, yolların en önemli güvenlik yönlendiricileri şeritleme çalışmaları kapsamında da 12 bin 500 kilometrelik uzunluğunda çizgi çalışması yaparak, yeni bir rekora imza atacak.

Başkent yollarında bu yıl yaklaşık 12 bin 500 kilometre (750 bin metrekare) kesikli çizgi çalışması yaparak, bir rekora imza atmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna dahil olan 9 yeni ilçeyle birlikte bulvar ve cadde sayılarının arttığını, ardı ardına açılan yepyeni köprülerle Başkentli sürücülere hizmet verildiğini, yıpranan yolların da modern asfaltlarla döşendiğini kaydeden Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü Ulaşım Daire Başkanlığı yetkilileri, “Kaliteli asfaltı, modern ve estetik görüntüsü, rahat trafiğiyle dünyaya örnek olan Başkentimizde yeni açılan, yenilenen veya çizgisi yıpranmış olan yollarda yaptığımız şeritleme çalışmalarıyla bu yıl da bir rekora imza atmayı hedefliyoruz” dediler.

12 BİN 500 KİLOMETRE

UZUNLUĞUNDA ÇİZGİ

Başkent yollarında seyahat eden sürücülerin veya toplu taşımlarla ulaşımlarını sağlayan Ankaralıların, genişleyen, modern levhalar ve sinyalizelerle döşenen yollarda rahat ve güvenli yolculuk yapabilmeleri için sürücülerin en önemli yol göstericisi şeritleme çalışmalarının özellikle gece

saatlerinde devam ettiğini ifade eden yetkililer, “Şeritleme çalışmaları yolları güvenli kılan, sürücüyü yönlendiren en önemli yol güvenlik önlemleri arasında yer alıyor. Takip edeceğimiz şeridin, gideceğimiz yolun en önemli aydınlatıcıları bu çizgiler. O yüzden de en kaliteli malzemeyi ve en iyi görüşü sağlayacak malzemeler kullanarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” dediler.

Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın asfalt programıyla koordineli bir şekilde süren çalışmalar kapsamında yaklaşık 12 bin 500 kilometrelik çalışma yapılacağını anlatan yetkililer, uzun ömürlü ve AB standartlarındaki boyaların seçildiğini söylediler. Caddelerde uzun ömürlü ‘termoplastik-kalıcı’ boya, yaya geçitlerine ise tırtıklı, hız kesme özelliğine sahip ‘çift kompenantlı-yükseltili’ boya serildiğini anlatan yetkililer, asfaltı yeniden atılacak yollara da geçici olarak soğuk boya kullanıldığını kaydederek, çalışmaların gece boyunca sürdürüldüğünü ifade ettiler.

KENDİ BAŞINIZA BACA TEMİZLİĞİ YAPMAYIN”

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi yetkilileri, vatandaşları hem kendi güvenliği hem de itfaiyenin daha verimli çalışabilmesi için şimdiden baca temizliği yaptırmaları konusunda çağrıda bulundu.

Üzücü olayların yaşanmaması için vatandaşların baca temizliğini kendilerinin yapmamaları uyarısında bulunan yetkililer, Ankaralıları kış aylarına kalmadan bacalarını mutlaka temizletmeleri gerektiğini bildirdiler. Yetkililer, Başkentlilerin İtfaiye Dairesi Başkanlığı’ndan bacalarını temizletmek üzere şimdiden randevu alabileceklerini kaydettiler.

Ankara İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, temizletilmeyen bacaların kış aylarında tıkanması sebebiyle karbon monoksit zehirlenmeleri ve baca yangınlarının yaşandığını hatırlatarak, “Bu yüzden vatandaşlarımızın kış ayına girmeden bacalarını mutlaka temizletmeleri gerekir” uyarısında bulundu.

Bazen bacaların üzerine kuşların yuva yapmasından ya da ölüp baca içine düşmesinden, binanın inşaatı sırasında baca içinde kalan çimento kalıntılarından veya bacadan kopan çeşitli parçalardan dolayı bacanın hiç kullanılmamış olsa bile tıkalı olabileceğini kaydeden Sipahi, “Bu gibi tıkanmalar sonucunda yaktığımız soba, doğalgaz ya da katı yakıtın

dumanı dışarıya atılamayacağından ve tahliye edilemeyen gaz geri evimize döneceğinden, maalesef zehirlenme olayları meydana gelmektedir” bilgisini verdi.

“BACANIZI YILDA 1 KEZ

TEMİZLETİN”

Lokanta, pastane, fırın ve benzeri işyerlerini barındıran binaların bacalarının zemin katından çatı katına kadar yükselebileceğine dikkat çeken Sipahi, “Bacalar içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlar işletmelerin ocaklarında alevli bir şekilde yakılması sonucu tutuşarak alev alır ve baca yangınları meydana gelir. Bu yüzden sanayi işletmelerinde en az 3 ile 6 ayda bir, daire ve apartmanlarda ise, normal soba, doğalgaz ya da katı yakıtlı olmasına bakılmaksızın yılda 1 kez bacaların temizletilmesi gerekir” dedi.

“KIŞ AYLARINI

BEKLEMEYİN”

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi kış aylarında, doğalgaz ve diğer yakıt atıklarının hava çıkış noktası olan bacaların temizliği için yoğun talep olduğuna dikkat çekerek, “Bu yüzden de sıkışıklık yaşayabiliyoruz. Başkentliler, hem kendi güvenlikleri hem de itfaiyenin daha verimli çalışabilmesi için zaman kaybetmeden şimdiden baca temizliğini yaptırsınlar” çağrısında bulundu.

Sipahi, 15 Nisan-15 Eylül tarihleri arasında Ankaralıların bacalarını yüzde 25 indirimli fiyatla temizletebileceğini bildirdi.

Vatandaşların kendi başına yaptıkları baca temizleme yöntemlerinin genellikle etkili olmamakla birlikte, bir çok zamanda maddi hasara veya üzücü can kayıplarına neden olabildiğini anlatan Sipahi, “Kötü sonuçların hiçbir vatandaşımızın başına gelmesini istemeyiz. Bu yüzden kendinizi, sevdiklerinizin, komşularınızın hayatını ve binanızın yapı sağlığını riske atmadan, Ankara İtfaiye Dairesi Başkanlığımıza gelerek, modern yöntemlerle bacanızı temizletmek üzere randevu alabilir, binanızı emin ellere teslim ederek güven içerisinde bacalarınızın temizliğini yaptırabilir ve gönül rahatlığı ile yeni bir kış ayına girebilirsiniz” dedi.

Celil Sipahi, vatandaşların 341 41 60 numaralı telefondan da ayrıntılı bilgi alabileceklerini kaydetti.

Ankaralıların baca temizliği için Turgut Özal Bulvarı Numara 9 MİGROS Yanı, Ata Sanayi bitişiği/Akköprü adresindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na müracaat etmeleri ve ücretin yatırılması gerekiyor. Vezne Çalışma Saatleri: 08.30-15.30.

BACA TEMİZLİĞİ İÇİN ÖDENMESİ GEREKEN ÜCRET TARİFESİ

Soba Kombi bacası 21.00 TL + KDV = 24.78 TL

Kazan bacası (tekli) 41.25 TL + KDV = 48.68 TL

Kazan bacası (çiftli) 82.50 TL + KDV = 97.35 TL

Şömine bacası 41.25 TL + KDV = 48.68 TL

Sanayi bacası ve özel 112.50 TL + KDV = 132.75 TL

BÜYÜKŞEHİR BAŞKENT CADDELERİNİ VAZOLARLA SÜSLÜYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, parklara, yol refüjlerine ve ayrımlarına yerleştirdiği özel ışıklandırmalı, çiçekli vazo ve oturma gruplarıyla Başkent’in estetiğine estetik katıyor.

Boyları 30 ile 200 santimetre arasında değişen değişik ebatlardaki vazolar, içlerindeki yeşillikler, özel ışıklandırması ve estetik görüntüsüyle büyük beğeni topluyor.

Gençlik Parkı, Cumhuriyet, Elvankent ve Stat Parkı başta olmak üzere Başkentlilerin yaz sıcaklarında serinlemek ve dinlenmek için gittiği pek çok parkta çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, ayrıca, Konya, Eskişehir, Malazgirt 1071 Yollarındaki refüjlerde ışıklı vazo çalışması yapıyor.

ESTETİK VAZOLAR

ÇOK BEĞENİLDİ

Ankara Kalesi, Fatih Köprüsü, AŞTİ gibi bölgelerde ve ana caddelerde de ışıklı ve çiçekli vazolarla hem modern yollara hem yemyeşil parklara hem de Başkent’in tarihi ve estetik güzelliği olan bölgelere renk katılıyor.

Çalışmalar kapsamında 2 bini aşkın yerleştirildiği bölgeye göre seçilen özel ışıklandırmalı vazo, normal vazo, süslemeli bariyer ve oturma gruplarını Başkent’in dört bir tarafındaki estetik güzelliğine güzellik katmak için yerleştirilmeye devam ettiklerini anlatan Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, “Vazolara ayrıca bodur şimşir, karaçam, mevsimlik çiçek, top mazı, piramit çam gibi çiçekler de dikiyoruz. Ayrıca özel içten ışıklandırmalı, 5 ayrı rengin dönüşümlü olarak yandığı vazolarımız, içindeki yeşil çiçekleri, ışığı ve mimarisiyle büyük beğeni kazandı” dediler.

Vazoların Başkent’in uygun görülen birçok bölge, yol ve parkına yerleştirileceğini ifade eden yetkililer, “Bazı vazolarımızda ışıklandırma bulunmuyor. Çünkü bazı bölgelerde ışıklı vazo kullanmamız uygun olmadığı için bu vazolarımızı yerleştiriyoruz. Vazo, oturma grubu ve süslemeli bariyer gibi kent mobilyaları hem Başkentli hemşehrilerimiz hem de Ankara’ya gelen ziyaretçiler tarafından çok beğeniliyor. Geceleri ışık saçan görüntüsü, gündüzleri de mimarisiyle büyük ilgi topluyor” diye konuştular.n

ÇOCUKLARDA KALP RAHATSIZLIKLARI

Doğumun ilk günleriyle birlikte bebeğinizde morarma, sık nefes alıp verme, solunum zorluğu ve beslenme güçlüğü varsa doğuştan kalp hastalığı olabilir. Erken tanı ve erken ameliyatın hayat kurtarıcı nitelikte olduğu ifade eden Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, bu gibi belirtiler gösteren bebeğinizi zaman kaybetmeden Çocuk Kardiyoloji uzmanına götürmenin hayati önem taşıdığını kaydetti.

Doğuştan kalp hastalıkları üç bölüm altında incelendiğini belirten, Prof. Dr. Lenk, erken tanının önem taşıdığı bu hastalığın belirtilerini, tanı ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Doğuştan kalp hastalıklarının

belirtileri nelerdir?

Doğuştan kalp hastalıklarında belirtilerin başında morarma geliyor. Solunum sayısının artması, solunum zorluğu, sık nefes alıp verme, aşırı terleme, beslenmenin yetersiz olması gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Darlıklarla seyreden kalp hastalıklarında göğüs ağrıları, bayılmalar, nedensiz yorulmalar ve kalp çarpıntıları görülüyor. Fetal ekokardiyografi denilen ultrason yöntemiyle doğuştan kalp hastalıkları tanınabiliyor. En iyi görüntüleme 22-24. haftalarda olurken, bazı ağır kalp problemleri 16. haftadan sonra da saptanabiliyor.Kalp anomalisi saptandıktan sonra bebeğin diğer sistemlerinin de incelenmesi gerekiyor.

Doğuştan kalp hastalıkların

nedenleri nelerdir?

Doğuştan kalp hastalıklarının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik özellikler, hamilelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar, geçirilen enfeksiyonlar, röntgen ışınlarına maruz kalınması, akraba evliliği, annenin diyabetik olması ve alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı gibi bazı durumlarda bebeğin kalbinde anomali oluşabiliyor. Gebeliğin ilk üç ayında organ taslakları oluşmaya başladığından bu gibi kötü etkiler yapısal kalp hastalıklarına neden olurken, gebeliğin son üç ayında ise ciddi kalp kası hastalıkları oluşuyor.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Doğumla birlikte bebekte ilk bulguların görülmesiyle önce gerekirse medikal, sonra da cerrahi tedavi yapılıyor. Bebeğin kalbinde geniş deliklerin olduğu durumlarda beklenmeden bu deliklerin ameliyatla kapatılması gerekiyor. Daha küçük çaptaki deliklerin çoğu kendiliğinden kapanıyor. Kapanmayan delikler çocuk kalp hastalıkları uzmanları tarafından düzenli izleniyor. Ortalama 5-6 yaşına kadar kapanmayan bu küçük delikler yine kasık damarından girilerek anjiyo yöntemiyle “şemsiye” adı verilen cihazlarla kapatılıyor.. Doğuştan kalp hastalıklarının çoğu yapılacak bir kalp ameliyatı ile düzeltilebiliyor.

Yaşam kalitesi yükseliyor

Başarılı kalp ameliyatlarından sonra hastalarda ameliyat öncesi yakınmaların hemen hemen hepsi kayboluyor. Kalp problemi olmayan diğer sağlıklı akranları ile eş kalitede bir yaşam sergiliyor bu çocuklar. Bu hastaların çoğu evlenebiliyor ve doğal bir hamilelik dönemi sonrası normal doğum yapabiliyor.

Sağlıklı bir çocuk kalbi için

anne ve babalar nelere

dikkat etmeli?

Ciddi doğuştan kalp hastalıklarının tanısı genellikle doğumu izleyen ilk saatlerde konuyor. Çünkü bu bebekler doğar doğmaz ağır hastalık belirtileri gösteriyor.Bununla birlikte bebekte sonradan yavaş yavaş oluşan morarma, beslenmeyi erken terketmek veya beslenirken yorulmak ve emzirme süresinin 20 dakika yerine iki-üç dakika sürmesi ve beraberinde bebeğin boncuk boncuk terlemesi dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında yer alıyor. Özellikle annelerin bebeklerini emzirirken bu tip belirtileri gözden kaçırmaması önem taşıyor. Doğuştan kalp hastalığı olan veya bu nedenle kalp ameliyatı geçirmiş çocuklarda ameliyat öncesi ve sonrası dönemlerde kalp duvarı veya kalp kapaklarında enfeksiyon (endokardit) görülme riski gelişebiliyor. Bu nedenden dolayı çocuğun ağız hijyeninin sağlanması, diş çürüklerinin önlenmesi için yumuşak bir diş fırçasıyla diş etlerini kanatmadan fırçalama alışkanlığınının kazandırılması önem taşıyor.

SU DEPOLARININ TEMİZLİĞİ İHMALE GELMEZ

Ankara Su ve Kanal İşletmesi (ASKİ) Genel Müdürü İrfan Kaya, Başkentlileri uyararak, su depolarından kullanılan suların sağlıklı olması için rutin bakım ve temizlik işlemlerinin mutlaka yaptırılması gerektiğini bildirdi. ASKİ’nin, temiz ve kaliteli nitelikteki içme suyunu evlere kadar büyük bir titizlik içinde getirdiğini ifade eden Kaya, rutin bakımları aksatılan su depolarından alınan suların tehlike oluşturduğunu söyledi.

Genel Müdür Kaya, apartman ve işyerlerindeki su depolarının temizliğinin hiçbir aksatmaya sebebiyet vermeden yaptırılması gerektiğini belirterek, “Su depolarında periyodik temizlik aksatıldığında, depoların içerisinde pas oluşuyor, yosun tutuyor, bakteriler ürüyor… Kısacası insan sağlığını tehdit edecek her türlü olumsuz koşullar meydana geliyor ” dedi.

ASKİ’nin şehir şebeke suyunu İvedik İçme Suyu Arıtma başta olmak üzere bölgesel arıtma tesislerinde son teknolojik sistemlerle arıtarak en sağlıklı şekliyle abonelerine sunduğunu ifade eden Kaya, abonelerin de suyunu hijyen ve güven içinde tüketebilmeleri için üzerlerine düşen görevi yerine getirerek, yılda en az bir kez su depolarının bakım ve temizliğini yaptırmaları gerektiğini kaydetti.

Su depolarının temizlenmemesi durumunda oluşan tehlikelere karşı Başkentlileri uyaran Kaya, şunları söyledi: “Su depolarının yılda en az bir kez temizlik ve bakımının yapılması gerekirken, abonelerin çoğu bu bakımı yaptırmıyor. Herhangi bir su kesintisinde, su depolarının içinde uzun süre beklemiş suyu kullanmak zorunda kalan Başkentliler, ‘sularımız kirli’ diye ASKİ’yi suçluyor. Oysa ASKİ, şehir şebeke suyunu konutlara getirinceye kadar birçok arıtma safhasından geçirerek en sağlıklı şekliyle abonelerine sunuyor. Ama bakımı yapılmayan su depolarının içi pas tutuyor, çamur birikiyor ve yosun bağlıyor… Sonrasında bu gibi nedenlerden dolayı sadece su kirlenmiyor, aynı zamanda suda bakterilerin üremesine de zemin hazırlanmış oluyor.”

Su depolarında temizlik ve bakım yaptırmak isteyen kurum, kuruluş ve kişiler, ASKİ’nin web sitesinde bulunan yetkili firmaların adres ve telefonlarına ulaşabilirler.ANKARA İTFAİYESİ “İZ KÖPEĞİ” YETİŞTİRİYOR

Büyükşehir Belediyesi Ankara itfaiyesi, özellikle kayıp çocukların bulunmasında yardımcı olması amacıyla “İz Köpeği” yetiştiriyor.

Koku ve iz takibi yeteneklerine sahip “İz Köpekleri” kayıp kişilerin ilk 24 saatlik süreçte bulunmasında özel önem taşıyor.

“İz Köpekleri”nden başta çocuklar olmak üzere kendilerini ifade edemeyen zihinsel engelliler ile Alzheimer gibi hastalıkları bulunan kişilerin bulunmasında yararlanılıyor. Darda kalan kişilerin yardımına koşmasıyla da örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, son günlerde özellikle kaybolan çocuklarla ilgili istenmeyen olayların yaşanması üzerine harekete geçti. Ankara itfaiyesi, bu amaçla kayıp kişilerin aranmasında yararlanmak amacıyla “İz Köpeği” yetiştirilmesi ile ilgili projeyi faaliyete geçirdi.

“ÖZEL YİYECEKLER İLE

BESLENİYOR”

İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Köpek Eğitmen Eğiticisi sertifikasına sahip uzmanlar Dinçer Gülbağ ile Ersin Ünver, 8 aylık Labrador - Pithbull karışımı “Dora” adlı dişi köpeği “İz Köpeği” olarak eğitiyor.

“İz Köpeği” eğitimi için İtfaiye Daire Başkanlığı’nın bulunduğu tesislerde, K-9 Arama Kurtarma köpeklerinin bakımı ve eğitimi için düzenlenen alandan yararlandıklarını ifade eden Dinçer Gülbağ, eğitimi hayvan psikolojisini tanımayı gerektiren, uzun zaman ve sabır isteyen zor bir iş olarak tanımladı.

“Dora”nın eğitimine 2 ay önce kişiliğinin şekillenecek seviyeye gelmesi ile başladıklarını belirten Gülbağ, “Algı ve öğrenme kabiliyeti yüksek olan Dora, şimdiden başarılı işler gerçekleştiriyor. Tatbikatlardaki performansı gösteriyor ki bu çalışma temposu ile Dora 1 yılda uluslararası standartlarda ‘İz Köpeği’ olarak hem acil durumlarda vatandaşların imdadına yetişecek hem de yarışmalarda önemli başarılar kazanacak” dedi.

“İz Köpeği”nin beslenmesinin çok özel olduğunu anlatan Gülbağ, “Dora’yı vitamin değeri yüksek özel yiyeceklerle besliyoruz. Sadece başarılı olduğu zamanlar ödül olarak sosis ve salam veriyoruz. Uyguladığımız farklı beslenme modeli ile “İz Köpeği”ne kazandırdığımız beslenme alışkanlığı, köpeğimizin iz üzerindeyken farklı yiyecek maddelerine yönelmelerini engelliyor, hedefe olan ilgisini sabitleştiriyor” diye konuştu.

Köpeklerin sosyalleşmesi ve karşılaşabileceği çevre ve ortamı tanımasının çok önemli olduğuna değinen Dinçer Gülbağ, köpeklerin üstün performans göstermesi için koşulları ve çevreyi yadırgamamasının önemine vurgu yaptı.

Dora’yı değişik çevre ve iklim koşullarına alıştırmak için Ankara’nın farklı bölgelerine götürdüklerini belirten Gülbağ, Jandarma, Sivil Savunma, (KEM) Emniyet Köpek Eğitim Merkezi ve benzeri kuruluşlarla sürekli işbirliğinde olduklarını anlattı.

Dinçer Gülbağ, tatbikatlarda bulunması istenen kişiyle ilgili olarak köpeğe örnek bir koku koklatıldığını söyledi. Kişilerin, bir yerden bir yere hareket ederken koku saldıklarının altını çizen Gülbağ, yapılanları şöyle özetledi:

“Tatbikatlarda köpeğe koklattığımız örnek koku ile sahip olduğu kişinin bulunmasını istiyoruz. Dora, koklatılan örnek koku üzerine kaybolan kişinin izini takip ediyor. Bu köpeğin özelliği yeni koku örneğini beynine yazması ve o koku ile izi takip etmesi. K-9 Arama Kurtarma Köpeklerinde kazanılan yetenek ise önceden öğretilen canlı insan kokusuna odaklanma olması. Bu nedenle iz bulma

köpeğinin yetiştirilmesinde her eğitimde farklı bir insan kokusu, farklı yaş grubu ve farklı cinsiyetleri kullanmak zorundayız. Çünkü kaybolan yaşlı, çocuk, genç olabiliyor. Köpeğe bir ezberden ziyade, farklı alternatifler uygulamamız gerekiyor.”n

EGO ŞOFÖRLERINE PSIKOTEKNIK EĞITIM

Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, bir yandan çevre dostu doğalgazlı son model araçlarla dünyanın en çevreci otobüs filosunu oluştururken, bir yandan da en iyi hizmetin insana yapılan yatırım olduğu gerçeğini de ön planda tutuyor.

Ankara’nın kent içi ulaşımında günde ortalama 670 bin kişiyi taşıyan Belediye Otobüsü şoförleri Psikoteknik testten geçirilerek özenle seçiliyor.

Taşımacılıkta hizmet kalitesinin ve güvenilirliğin, teknolojiyi kullanan insanda odaklandığına dikkat çeken EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu sürekli artan araç trafiğinin ve yolcu kapasitesinin, toplu taşıma gö-revini yerine getiren otobüs şoförlerine de çok büyük sorumluluklar yüklediğini belirtti.

ÖZENLİ SEÇİM,

SÜREKLİ EĞİTİM

EGO Genel Müdürlüğü bünyesindeki otobüslerde görev yapacak şoförler seçilirken, işinin ehli ve psikolojisinin sağlam kişiler olmasına özen gösteriliyor. Şoförlerin E Sınıfı ehliyetine sahip olmalarının yanı sıra, kentiçi trafiğe uyum sağlayabilecek nitelikte olup olmadıkları da psikoteknik değerlendirmelerle belirleniyor. Test sonucunda 100 üzerinden yeterli olarak kabul edilen 70 puanı geçerek EGO otobüslerinde görev yapabilecek kapasitede olduğuna kanaat getirilen şoför adaylarına, çalışma hayatıyla birlikte, hizmetiçi eğitim ve seminerlerle hem mesleki hem de halkla ilişkiler konusunda eğitim verilmeye devam ediyor.

Teknik bilgi, deneyim, refleks gibi özelliklerin yanında, görev başında ani karar verme durumunda olan şoförün psikolojisinin de çok önemli olduğunu vurgulayan EGO Genel Müdürü Necmettin TAHİROĞLU başta EGO olmak üzere, Özel Halk Otobüsleri ve Özel Toplu Taşım Araçları sürücülerinin de psikoteknik testlerden geçirildiğini belirterek, “Daha önce ehliyeti olan ve araç kullanabilen herkesin toplu taşımacılık gibi çok önemli bir işte çalışabilecek vasıflara sahip olup olmadığını bilimsel verilerle tesbit etmiş oluyoruz” dedi.

Karayolları Trafik Yönetmeliğine uygun olarak kurulan test merkezinde, bir psikiyatrist ve iki psikolog kontrolünde testlerin yapıldığını ifade eden Necmettin Tahiroğlu, değerlendirmeler sonucunda başarısız olan EGO adaylarının, verilen eğitimlerle de eksiklikleri giderilemezse

sürücülük dışında başka bir alanda görevlendirildiklerini, Özel Halk Otobüslerindeki sürücülerin ise toplu taşımada çalışmalarına müsaade edilmediğini vurguladı.

UYGULANAN TESTLER

Otobüs İşletmesi Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan “Psikoteknik Test Merkezi”nde, Görsel Algı ve Bellek Testi, Görsel SüreklilikTesti, Seçici Dikkat Testi, Sürekli Dikkat Testi, Çevresel Görüş Testi, Koordinasyon Testi, Tepki Hızı Testi, Hız – Mesafe ve Çarpışma Zamanı Tahmin Testi, Muhakeme Testi, Trafiğe ilişkin Görüş Testi ve Trafik Ortamında Tepki Hızı Testi gibi testler uygulanıyor.

Trafikte meydana gelen kazaların yüzde 80-90 oranında sürücülerin hatasından kaynaklanmasını dikkate alan EGO, sürücü hatasını asgariye indirerek trafik kazalarını mümkün ölçüde azaltmaya çalışıyor.

Trafik kazalarında sürücü payını asgariye indirmek amacıyla EGO Genel Müdürlüğü’nün EGO, Özel Halk Otobüsleri ve Özel Toplu taşım araçlarının sürücülerinin psikoteknik testlerden geçirildiğini söyleyen Necmettin Tahiroğlu, “Bu testlerde yapılan psikoteknik değerlendirme, güvenli araç kullanımı için gerekli olan psikomotor ve zihinsel becerileri, araç kullanmaya ilişkin tutum, davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin standart testler ile ölçülmesini buna dayalı olarak da yeterlik kararının verilmesini kapsıyor” dedi.

OTOBÜS EĞİTİM

SİMİLATÖRÜ

Otobüs İşletmesi Dairesi Başkanlığı’nda gerçekleştirilen psikoteknik test uygulamasında başarılı olan göreve yeni başlayacak şoförler, yol ve hareket özelliklerinin ekrana yansıtıldığı, şoför hatalarının tespit edildiği Otobüs Eğitim Simülatörü ile sanal ortamda göreve hazırlanıyor.

Daire Başkanlığı Eğitim Merkezi’nde bulunan 3 adet Otobüs Eğitim Simülatörü ile her türlü yol, mevsim, hava ve trafik şartlarına göre oluşturulan sanal ortamda şoför adayları, yolcu iniş - binişinden, hatalı kullanıma, yakıt ekonomisine ve sürüş güvenliğine aykırı davranışları bire bir ekranda yaşıyorlar ve bilgisayardan alınan puanlama çıktıları ile yaptıkları hataları da ayrıntılı olarak görüyor.

Simülatör eğitimi ile de kazaların önlenmesi ve yolcularla münasebetlerde ölçülü olunması, şoförlerin sürüş güvenliğine katkı sağlayarak riskleri en aza indirgemek amaçlanıyor.

Bu eğitimden alınacak olumlu bir sonuçla birlikte araçların yakıt tüketiminin en az % 1 oranında düşürülmesi, bakım ve onarım giderlerinin azaltılması olarak planlanıyor.BÜYÜKŞEHIR

ZABıTASı’NDAN

KOORDINASYON

TOPLANTıSı

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile ilçe zabıta müdürlükleri koordinasyonlu çalışacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 25 ilçe zabıta müdürlüğü temsilcilerinin katıldığı koordinasyon toplantısında, Büyükşehir Zabıtası’nın ilçe zabıta müdürlükleri ile koordineli çalışarak, sorunlar karşısında birlikte çözüm üretebilmeleri görüşüldü.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıya; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Sarıgül, Zabıta Dairesi Başkanı Kemal Sonunur, Zabıta Şube Müdürleri ile Büyükşehir mücavir alan sınırlarında bulunan ilçe zabıta müdürleri ve amirleri katıldı.

Altınpark Belediye Evi’nde düzenlenen “Zabıta Dairesi Başkanlığı ile İlçe Belediye Zabıta Müdürlükleri Koordinasyonu 1. İstişare Toplan-tısı”nda konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Sarıgül, “Ankara’nın 25 ilçesindeki önemli görevlerinden bir tanesi de zabıtanın görevidir. Zabıta, vatandaşımızın rahatı ve huzuru için, huzurlu bir biçimde yaşamlarını devam ettirebilmesi için en iyi şekilde görev yapması gereken birimlerden bir tanesidir” dedi.

Toplantının amacının koordinasyon ve işbirliği olduğunu belirten Mustafa Sarıgül, “Biz kendimizi nasıl işimize adapte ederiz, işimizi nasıl kolay çözeriz, Devletin vermiş olduğu yetkiyi sınırları aşmadan vatandaşa nasıl yansıtırız da vatandaşımız nasıl huzurlu bir biçimde hayatını idame ettirir bunun gayreti içerisindeyiz. 5 milyona yakın nüfusu olan Ankara’da ağır sorumluluklar hissettiren bir görev üstlenen siz değerli arkadaşlarımızı hem fiziki olarak güçlü hem bilgi olarak donanımlı olmanız gerektiğini düşünüyorum. Bu birliktelik size güç verecektir” diye konuştu.

Sorunların istişare edilerek çözüleceğini vurgulayan Mustafa Sarıgül, ekiplerin eğitim programlarından geçirileceğini, Belediyeler Birliği ve Büyükşehir Belediyesi ile koordinasyonun sağlanması için Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Kemal Sonunur ise zabıtanın birlik ve beraberlik içinde olmasının önemine değinerek, “Birlik beraberlik içerisinde olursak vatandaşlara daha güzel hizmet ederiz. Sizin bir sorununuz olduğu zaman Büyükşehir devreye girer, bizim sorunumuz olduğu zaman ilçede siz devreye girerseniz o zaman birlik beraberlik içerisinde çok daha huzurlu bir çalışma ortamı oluşur” dedi.

Yemekli toplantıda zabıtanın görev ve çalışmaları ile ilgili bir tanıtım filmi gösterilirken, toplantıya katılan ilçe zabıta müdürlerine de şilt verildi.n Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile ilçe zabıta müdürlükleri koordinasyonlu çalışacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 25 ilçe zabıta müdürlüğü temsilcilerinin katıldığı koordinasyon toplantısında, Büyükşehir Zabıtası’nın ilçe zabıta müdürlükleri ile koordineli çalışarak, sorunlar karşısında birlikte çözüm üretebilmeleri görüşüldü.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıya; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Sarıgül, Zabıta Dairesi Başkanı Kemal Sonunur, Zabıta Şube Müdürleri ile Büyükşehir mücavir alan sınırlarında bulunan ilçe zabıta müdürleri ve amirleri katıldı.

Altınpark Belediye Evi’nde düzenlenen “Zabıta Dairesi Başkanlığı ile İlçe Belediye Zabıta Müdürlükleri Koordinasyonu 1. İstişare Toplan-tısı”nda konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Sarıgül, “Ankara’nın 25 ilçesindeki önemli görevlerinden bir tanesi de zabıtanın görevidir. Zabıta, vatandaşımızın rahatı ve huzuru için, huzurlu bir biçimde yaşamlarını devam ettirebilmesi için en iyi şekilde görev yapması gereken birimlerden bir tanesidir” dedi.

Toplantının amacının koordinasyon ve işbirliği olduğunu belirten Mustafa Sarıgül, “Biz kendimizi nasıl işimize adapte ederiz, işimizi nasıl kolay çözeriz, Devletin vermiş olduğu yetkiyi sınırları aşmadan vatandaşa nasıl yansıtırız da vatandaşımız nasıl huzurlu bir biçimde hayatını idame ettirir bunun gayreti içerisindeyiz. 5 milyona yakın nüfusu olan Ankara’da ağır sorumluluklar hissettiren bir görev üstlenen siz değerli arkadaşlarımızı hem fiziki olarak güçlü hem bilgi olarak donanımlı olmanız gerektiğini düşünüyorum. Bu birliktelik size güç verecektir” diye konuştu.

Sorunların istişare edilerek çözüleceğini vurgulayan Mustafa Sarıgül, ekiplerin eğitim programlarından geçirileceğini, Belediyeler Birliği ve Büyükşehir Belediyesi ile koordinasyonun sağlanması için Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Kemal Sonunur ise zabıtanın birlik ve beraberlik içinde olmasının önemine değinerek, “Birlik beraberlik içerisinde olursak vatandaşlara daha güzel hizmet ederiz. Sizin bir sorununuz olduğu zaman Büyükşehir devreye girer, bizim sorunumuz olduğu zaman ilçede siz devreye girerseniz o zaman birlik beraberlik içerisinde çok daha huzurlu bir çalışma ortamı oluşur” dedi.

Yemekli toplantıda zabıtanın görev ve çalışmaları ile ilgili bir tanıtım filmi gösterilirken, toplantıya katılan ilçe zabıta müdürlerine de şilt verildi.SıCAKTAN BUNALANLAR PEÇENEK MESIRE ALANı’NA KOŞTU

Ankara’daki yaz sıcaklarından bunalanlar, soluğu Altındağ Belediyesi Peçenek Mesire Alanı’nda aldı. Gürültüden ve stresten uzak bir hafta sonu geçirmek ve serinlemek isteyen vatandaşlar, Peçenek Köyü Mesire Alanı’na büyük ilgi gösterdi.

Vatandaşların doğayla iç içe, huzurlu vakit geçirebilmeleri için Altındağ Belediyesi tarafından hizmete açılan mesire alanı, tertemiz ve serin havasıyla da tercih sebebi oldu.

Mesire alanının tadını en çok çocuklar çıkardı. Alanda 5 farklı noktaya yerleştirilen çocuk oyun parkının yanı sıra, basketbol, voleybol ve futbol sahaları

çocukların neşeli kahkahalarıyla doldu. 400 dönüm büyüklüğündeki mesire alanı, alabildiğine geniş ve ferah görünümü ile insanları rahatlatıyor. Alana yerleştirilen 300 kamelya ve 300 barbekü, mesire alanını tercih edenlerle dolup taşıyor.

İlçe merkezine 18 km uzaklıkta olan Peçenek köyüne özel araçlarla 20 dakikada ulaşmak mümkün… Altındağ’ın Karapürçek Mahallesi’nden ise 5–7 dakikada mesire alanına gidilebiliyor. Araba imkânı olmayanlar için ise EGO’nun 313 numaralı Orhan Gazi-Peçenek-Tatlar otobüsü ve 315 numaralı Kavaklı-Aydıncık-Peçenek-Tatlar-Gicik otobüsü hizmet veriyor.

Altındağ merkeze (Siteler) araçla 20 dakika mesafede yer alan Peçenek Köyü harmanlarına kurulan, tertemiz ve ferah havasıyla ilgi çeken mesire alanı, piknik ve doğaseverlere şehir merkezinden çok uzaklaşmadan doğayla buluşma imkânı sunuyor.

ÇÖP KONTEYNERLERINE YAZ TEMIZLIĞI

Gölbaşı Belediyesi Temizlik işleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Çöp konteyneri yıkama aracı ile Gölbaşı’nda bulunan tüm çöp konteynerleri yıkanarak dezenfekte ediliyor. Temizlik ekipleri, konteyner yıkama çalışmasını günlük düzenli olarak yapıyor; konteyner temizleme aracı, çöpleri boşalttıktan sonra suyla yıkayarak, özel ilaçlarla konteynerları dezenfekte ediyor. Günlük 50 adet çöp konteyneri yıkayarak dezenfekte eden temizlik ekipleri, daha sağlıklı bir Gölbaşı için mücadele ediyor. Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Çöp konteynerlerimizi yerinde yıkayarak, dezenfekte ediyoruz. Her şey halkımızın sağlığı için. Bundan sonra tüm konteynerlerimiz yerinde yıkanarak, özel ilaçlarla dezenfekte edilecek, halkımızın hizmetine temiz ve sağlıklı bir şekilde sunulacak” dedi.EVREN’DE IHTIYAÇ SAHIPLERINE GIDA PAKETI

Evren Belediye Başkanı Abdülkadir Demirci ve beraberindeki Meclis üyeleri, ihtiyaç sahibi ailelere çeşitli temel gıda ürünlerinden oluşan paketler dağıttı.

Başkan Demirci ve Belediye Meclis üyeleri, Başkent’in güneyindeki şirin ilçesi Evren’in tüm mahallelerindeki ihtiyaç sahiplerinin evlerine tek tek ziyaretlerde bulundu.

Aileler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan Başkan Abdülkadir Demirci, içinde un, mercimek gibi bakliyat çeşitlerinin de bulunduğu gıda paketlerini ihtiyaç sahiplerine evlerinde teslim etti. Büyük bir mutluluk yaşayan ihtiyaç sahibi aileler, Başkan Demirci ve Belediye Meclis üyelerine teşekkür ederken, Başkan Demirci de Belediye olarak her zaman ihtiyaç sahiplerinin yanında olacaklarını kaydetti.

Başkan Demirci, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de desteğiyle Evren geçmişteki makus talihini değiştirerek belediyecilikte hak ettiği yere ulaşacaktır” dedi.

NEŞET ERTAŞ GENÇLIK VE KÜLTÜR MERKEZI GÜN SAYıYOR

Mamak Belediyesi, yeni bir yatırımı daha Mamaklı gençlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

İsmini ünlü Halk Ozanı Neşet Ertaş’tan alan Neşet Ertaş Geçlik ve Kültür Merkezi, hizmet için gün sayıyor. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Neşet Ertaş Gençlik ve Kültür Merkezi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Başkent’in en büyük ilçelerinden biri olan Mamak son derece engebeli bir araziye sahip. Bu zorlu şartlara bir de yılların ihmal edilmişliği eklenince ilçemiz birçok hizmetten yoksun kalmış. Bizler göreve geldikten sonra en büyük sorun olan gecekonduyla ciddi bir şekilde mücadeleye başladık ve büyük kentsel dönüşüm projelerine hız verdik. Kentsel dönüşümün yanı sıra sosyal dönüşümü de gerçekleştirecek projeleri vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Neşet Ertaş Gençlik ve Kültür Merkezi şimdiden başta gençlerimiz olmak üzere tüm Mamaklı vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun.”

Yeşilbayır Mahallesi’nde inşa edilen Neşet Ertaş Gençlik ve Kültür Merkezi hem gençlere hem de kültüre hizmet edecek. 3 katlı olarak inşa edilen merkezde 350 kişilik düğün salonu, etüt odaları, bilgisayar odaları, idari ofisler, derslikler, çok amaçlı salon, pergole, süs havuzu ve otopark bulunuyor.NEZAKET OKULLARıNA KAYıTLAR BAŞLADı

Geleceğin hanımefendisi ve beyefendilerinin yetiştirildiği Pursaklar Belediyesi Nezaket Okulları’nda yeni dönem için kayıtlar başladı. Pursaklar Belediyesi’nin hayata

geçirdiği Türkiye’nin ilk ve tek Nezaket Okulları, 6 ayrı merkezde çocukları hayata hazırlıyor.

4 ila 6 yaş arasındaki çocukları geleceğe hazırlamak, onlara çevre bilinci, arkadaş edinme, el beceresi kazandırma, hayvan sevgisi aşılama, sağlıklı beslenme gibi önemli alışkanlıkların kazandırıldığı “Nezaket Okulları” yeni dönem için kapılarını açtı.

2011 yılında hayata geçirilen bölge halkı tarafından büyük takdir toplayan “Nezaket Okulları”ndan geçen yıl 1000’in üzerinde çocuk mezun olarak sertifika aldı.

Eğitimlerin ücretsiz olarak verildiği Nezaket Okullarına kayıt yaptırmak isteyenler Pursaklar, Saray ve Altınova’daki merkezlere başvurarak kayıt yaptırabilecek.BOCCE MILLI TAKıM SEÇMELERI KAZAN’DA

Türkiye Bocce Federasyonu, Petank, Raffa ve Volo branşlarında Türkiye’yi uluslararası müsabakalarda temsil edecek milli takım oyuncularını belirlemek için Kazan’da 6 gün sürecek kampa girdi.

120 sporcu arasında Gençler, Ümitler, Erkekler ve Kadınlar kategorilerinde Türkiye’yi temsil edecek 15 sporcunun belirleneceği kamp, Kazan Belediyesi Spor ve Kamp Eğitim Merkezi Bocce Salonu’nda başladı. Kamp boyunca devam edecek müsabakalarda ter dökecek sporcular Kamp Eğitim Merkezi’nde konaklama şansı bulacak.

Kazan Belediyespor Bocce Takımından 8 sporcunun katıldığı elemelerde Akdeniz Olimpiyat Oyunlarında Dünya üçüncüsü olan Yunus Emre Güngör, Türkiye Şampiyonları Alper Gültepe, Hakan Atalay ve elemelerde dereceye giren Esile Emen’in takımda yer almasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bocce Federasyonu Başkan Vekili Mutlu Türkmen, “Ekim ayı başında başlayacak ve Kasım ayı sonuna kadar devam edecek olan Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında Türkiye’yi temsil edecek olan sporcuları Kazan’da belirlemek için buradayız. Bocce’ye verdiği katkılardan dolayı Belediye Başkanımız Lokman Ertürk’e teşekkür ediyoruz” dedi.

ÇAMLıK, HER MEVSIM ILGI ODAĞı

Şehir gürültüsünden uzaklaşıp, pikniğin keyfini sürmek isteyenlerin adresi, Çamlık Piknik ve Mesire alanı oluyor. 162 bin metrekare üzerine kurulu, 24 saat güvenlik personelinin kontrolünde olan Çamlık Piknik Alanı’nın kamelya ve barbeküleri, spor alanları, yürüyüş ve piknik alanları gibi faaliyetlerinin tamamlanmasıyla Elmadağlıların günün stresini

atabileceği, aileleriyle hoş vakit geçirebileceği bir rekreasyon alanı olduğu belirtildi.

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin; havaların ısınmasıyla beraber aileleriyle birlikte piknik yaparak, doğa ile iç içe olmak isteyenlerin adresi olarak belirttiği Çamlık Piknik Alanı’nın, kışın yoğun yağan kar ile ayrı bir güzelliğe büründüğünü, yaz aylarında ise yeşilliği ile göz doldurduğunu belirtti. Piknik alanının ormanıyla bol oksijen sağlayıp, mesire alanı olarak yüzlerce insanı ağırladığına dikkat çeken Başkan Şahin, şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak, ailesiyle birlikte huzurlu piknik yapmanın keyfini çıkarmak isteyenlerin, yaz- kış, güzel günlerin anısına ev sahipliği yapan Çamlık Mesire Alanı’ndan faydalanmalarını tavsiye etti.POLATLı BELEDIYESI’NDEN EVDE TEMIZLIK HIZMETI

Polatlı Belediyesi’nin sürdürdüğü ‘Evde Temizlik Hizmeti’ yaşlıların adeta eli ayağı oldu. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan temizlik ekipleri, günde 4 hanenin temizliğini yapıyor.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı’nın her yaştan insanın gönül huzuru ile yaşayabileceği bir şehir olması için çalıştıklarını hatırlatarak, Evde Temizlik Hizmeti ekibinin 4 ayda yüzlerce insana hizmet verdiğini belirtti.

Her ay 120 ailenin temizliğinin yapıldığını aktaran Mürsel Yıldızkaya, “Genellikle yalnız yaşayan, maddi durumu zayıf ve evinin temizlik ihtiyaçlarını gerçekleştiremeyen vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Temel hedefimiz kimsesizlerin kimsesi olmaktır. Polatlı’nın özellikle muhtaçlarımızın insanca yaşayacağı bir şehir olması önceliğimizdir” dedi. Polatlı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Evde Temizlik Hizmeti 2 ekip tarafından yürütülüyor.BAŞKAN TUNA’DAN DERNEKLERE ZIYARET

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, sivil toplum kuruluşlarına yaptığı ziyaretleri sürdürüyor. Avcılar, Yozgatlılar, Çorumlular, Göklerliler, Gümüşhaneliler, Tokatlılar ve Gülistan Derneklerine bir dizi ziyarette bulunan Başkan Tuna, Sincan’ın pek çok ayrı rengi taşıdığını, sivil toplum kuruluşları ile dirsek temasında olduklarını belirtti.

Sivil Toplum Kuruluşları ile yakın temasta bulunan Sincan Belediyesi, yönetimde katılımcı bakış açısı, şehrin ihtiyaçlarını farklı meslek ve hemşeri gruplarından dinleyerek ortak ve yerinde çözüm yollarını değerlendiriyor.

Belediyecilikte işbirliği anlayışını yaşama geçiren Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna bu çerçevede, Avcılar, Yozgatlılar, Çorumlular, Göklerliler, Gümüşhaneliler, Tokatlılar ve Gülistan Derneklerine ziyarette bulundu. Dernek yöneticileri tarafından oldukça sıcak karşılanan Başkan Tuna, dernek temsilcilerine teşekkür etti.

Tuna, “Sincan’ımıza değer katan herkes bizim için son derece kıymetlidir. İlçemiz onlarla bir bütündür. Sincan’ımız genelinde tüm vatandaşlarımızın ne ihtiyacı, sıkıntısı olursa imkanlarımız dahilinde daima onların yanındayız” dedi.

YENIMAHALLE’DE SINEMA NOSTALJISI

Yenimahallelilere her yaz açık havada sinema keyfi yaşatan Yenimahalle Belediyesi, bu yıl da birbirinden güzel filmleri vatandaşla buluşturuyor.

Dopdolu bir etkinlik programıyla, açık hava sineması geleneğini yaşatan Yenimahalle Belediyesi, sıcak yaz akşamlarına ayrı bir renk katıyor. İlk gün beyaz perdede gösterilen “16’ncı Blok ve 120” adlı sinema filmleri, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Filmler başlamadan saatler öncesinde alanı çocukları ile birlikte dolduran Yenimahalleliler, keyifli ve eğlenceli bir akşam yaşayıp, belediyenin dağıttığı patlamış mısırlarla da yıldızlar altında film izlemenin keyfine vardı. Sinemaseverlere açık hava sineması geleneğini ücretsiz olarak sunan proje kapsamında, 20 günde 43 gösterimin yeraldığı açık hava sineması, yabancı ve yerli filmler başta olmak üzere birçok dalda ödül almış filmleri seyirciyle buluşturuyor.

Açık havada sinema izleme keyfini yaşayan vatandaşlar, açık hava sineması geleneğinin sürdürülmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, Yenimahalle Belediyesi’nin böyle bir organizasyonu düzenlenmesinden son derece memnun olduklarını belirttiler.AKYURT’UN 10 YıLı BELGESEL FILMLE ANLATıLıYOR

Akyurt Belediyesi, hazırlattığı bir film ile ilçeyi tanıtmayı amaçlıyor. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün hazırladığı film ile Akyurt farklı bir boyutta tanıtılacak.

Tanıtım filmi konusunda bilgi veren Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş “Geride bıraktığımız seçim döneminde, göreve geldiğimiz ilk yıl olan 2004'te kaydettirdiğimiz film ile 10 yılda Belediye olarak neler yaptığımızı görmüş olduk. Şimdi ise tamamlanmış projelerimiz ve İlçemize kazandırdıklarımızın tamamını bu filmde topladık. Bundan yıllar sonra da bu filme bakarak Akyurt'un nasıl bir ilerleme gösterdiğini görmüş olacağız. Filmin ilçemizin gelişimine katkıda bulunacağına yürekten inanıyorum, yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tanıtım filmi Akyurt Belediyesi’nin internet sayfası olan www.akyurt.bel.tr adresindeki “videolar” sekmesinden ve sosyal medyadaki resmi “Akyurt Belediye Başkanlığı” sayfasından tüm vatandaşların izlemesi için yayınlanıyor.ÇANKAYA’DA “HAYALLERIN

KUMBARASı” ILGI ODAĞı

Çankaya Belediyesi, iki noktaya koyduğu kumbaralarla ihtiyaç sahibi çocuklara oyuncak ve kitap ulaştırmaya devam ediyor…

Çankaya Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırmak üzere oluşturduğu oyuncak ve kitap kumbarası ilgi odağı oldu. Kumbaralar her 15 günde bir Çankaya Belediyesi görevlileri tarafından boşaltılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere tasnif ediliyor.

Genç Yetişkinler Derneği ile birlikte yürütülen ve “Her Kitap Bir Gelecek, Her Oyuncak Bir Hayal Yaratır” kampanyası çerçevesinde ilk adım olarak başlatılan kumbaralar dolmaya devam ediyor. Çankaya Belediyesi’nin Kızılay’daki Hizmet Binası’nın Sakarya Caddesi kısmında ve Kuğulu Park içerisinde bulunan kumbaralara yetişkinlerin yanı sıra arkadaşlarına destek olmak isteyen çocuklar da kitap ve oyuncaklarını bırakıyor.

Paylaşımın göstergesi olan kumbaralarda toplanan kitaplar, Çankaya ile sınırlı kalmayarak Türkiye’nin bir diğer ucu Şırnak’a dahi ulaştı. Çankaya Belediyesi yetkilileri, toplanan kitapların okullardan gelen talepler üzerine eğitim kurumlarına gönderildiğini dile getirdiler.

ÇUBUK TURŞU VE KÜLTÜR FESTIVALI’NIN TARIHI BELLI OLDU

Çubuk’ta her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’nin tarihi belirlendi. 10. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali, 11-14 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali Komitesi, 2014 yılındaki ilk toplantısını gerçekleştirdi. Daha önceden oluşturulan 15 alt komite başkanının katıldığı toplantıda bu yıl festivalin 11-12-13-14 Eylül 2014 tarihlerinde yapılacağı bildirildi.

Bu yılki festivalin hem ana tema olarak hem de içerik olarak farklı olacağını söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, oluşturulan festival komitesinin bu konuda hazırlıklarına başladığını belirtti. Dört gün sürecek festival ile Çubuk'un dünyaca ünlü turşusunun yanı sıra yöresel ürünlerinin de vatandaşların beğenisine sunulacağını kaydeden Başkan Acehan, şu bilgileri verdi:

“Bu yılki festivalimizde Çubuk turşusunun yanısıra 1402 Ankara Savaşı’nı da ana tema olarak belirledik. Amacımız ilçemizin ürünleriyle birlikte tarihini de ön plana çıkarmaktır. Çok fazla kaynak harcamadan, kaynaklarımızı en etkin ve verimli şekilde değerlendirerek yapmayı planladığımız bu yıl ki festivalimiz inşallah 11-12-13-14 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenleyeceğiz.”

BAKAN İŞLER’DEN KıZıLCAHAMAM’A ZIYARET

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kızılcahamam’a gelerek Kızılcahamam Belediyesi Yabanabad Termal Tesislerini ziyaret etti.

Kızılcahamam Belediyesi Yabanabad Termal tesislerinin hizmete girmesi nedeniyle yapılan tanıtıma Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kızılcahamam Kaymakamı Mustafa Çit, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdür Yardımcısı Durali Keleş, Kızılcahamam Belediye Meclisi üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının mülki ve idari amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yeni hizmete giren Kızılcahamam Belediyesi Ya-

banabad Termal Tesisleri’ni ziyaretinde konuşan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, birtakım değişiklikler yapılarak hizmete giren kaplıcanın Kızılcahamam’a hayırlı olmasını diledi. İşler, çok amaçlı yapılan kaplıcada Yüzme Havuzu, şelale havuzu, Jakuzi, Çocuk Havuzu, Türk Hamamı, Aile Banyolarının bulunduğunu belirtti. Termal Tesisi gezen heyet üyeleri, tesisin Kızılcahamam için çok önemli olduğunu kaydettiler.

EGO SPORLU TUĞBA YıLMAZ TEKVANDODA DÜNYA ŞAMPIYONU

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü, amatör sporlardaki başarılarına bir yenisini daha ekledi.

EGO Sporlu tekvandocu Tuğba Yılmaz, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleştirilen Yıldızlar Dünya Şampiyonası’nda, 51 kiloda şampiyonluğunu elde etti.

EGO Spor Kulübü Başkanı Ali İhsan Ölmez, yaptığı açıklamada, genç sporcu Tuğba Yılmaz’ı tebrik ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Öncelikli olarak bizden maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e teşekkürlerimizi sunuyorum. Kulübümüz, elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılarla ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam ediyor. Uluslararası müsabakalardabayrağımızı göndere çektirerek İstiklal Marşımızı bütün dünyaya dinleten sporcularımızı başarılarından dolayı

kutluyorum. EGO Spor Kulübü olarak elde edeceğimiz başarılarla Türk sporuna hizmet etmeye devam edeceğiz.”
Yüklə 107,21 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin