Tbv 20. Genel Kurulunu Gerçekleştirdi Faruk Eczacıbaşı: “İnternet yasası, bizim hiç arzu etmediğimiz bir yöne doğru giderken, Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı da 10 yıldır Meclis’te bekliyor”Yüklə 14,81 Kb.
tarix06.09.2018
ölçüsü14,81 Kb.
#78550


Basın Bülteni
TBV 20. Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

Faruk Eczacıbaşı: “İnternet yasası, bizim hiç arzu etmediğimiz bir yöne doğru giderken, Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı da 10 yıldır Meclis’te bekliyor”
Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), 20. Genel Kurulu’nu İstanbul’da gerçekleştirdi. TBV’nin 2013 yılı içinde ortaya koyduğu çalışmaların değerlendirildiği ve gelecek dönem projelerinin görüşüldüğü toplantıda TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın yaptığı konuşma dikkat çekti. Faruk Eczacıbaşı, “İnternet yasası, bizim hiç arzu etmediğimiz bir yöne doğru giderken, Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı da 10 yıldır Meclis’te bekliyor” dedi.
TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “TBV Genel Kurulunu, Türkiye’nin geleceği açısından kritik bir seçime 15 gün kala yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:
“Halen içinde bulunduğumuz siyasal ve sosyal koşulları, Vakfımızın kurulduğu 1995’ten bu güne ilk kez bu denli ağır yaşadığımızı –sanırım- sizler de kabul edersiniz. En azından ben, sanki zaman zaman konuştuklarımızın, beklediklerimizin tam tersi üzerimize savruluyor gibi bir hisse kapılıyorum. Bir sivil toplum örgütü olarak, neyi-nasıl-ne kadar yapabileceğimiz zaten belli iken, bu sınırlamaların ötesinde, bir de ülkemizin halen yaşamakta olduğu siyasal ve sosyal darboğaz karşısında umudumuzu yine de koruyoruz. Yeter ki, genel bir rekabet savaşında ülkemiz kaybettiği enerji yüzünden gerilerden takip edecek duruma düşmesin. Vakfımızın kuruluş amacı, vizyonu ve misyonuna sadık kalacağız ve ülke koşulları ne tarafa giderse gitsin biz bu hedefimizden şaşmayacağız. Çünkü biz, ülkemizin kısa vadeli değil, uzun vadeli çıkarları için bir araya gelmiş girişimcileriz, düşünürleriz, bilim adamlarıyız, iş adamlarıyız”.
Bu doğrultuda, sadece önündeki ilk seçimi düşünen kısa vadeli politikacılar olmadıklarını ifade eden Eczacıbaşı, “Biz, bugünü, gelecek kuşaklardan ödünç aldığımızın bilincinde olan, sürdürülebilir uygarlık kavramlarından birazcık nasibimizi almış insanlarız. Doğru bildiğimizi söylemeye, 5651 sayılı İnternet Yasası ile başlamak istiyorum. Hepinizin bildiği gibi İnternet Yasası daha ağırlaştırılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Cumhurbaşkanı bazı düzeltmeler istedi, ve sonuçta, bir miktar makyajla yasalaştı. Arkasından Başbakan, 30 Mart’tan sonra bu yasanın tekrar ele alınacağını açıkladı. YouTube ve Facebook’un kapatılabileceğini söyledi. Ortam daha da hoşumuza gitmeyen sonuçlara gebe olabilir. Avrupa Konseyi kurucusu, Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülkenin hükümeti, Avrupa Birliği Müktesabatı’na uymayı taahhüt etmişken nasıl olur da 21. Yüzyılın 14. Yılında hâlâ daha YouTube kapatmaktan, Facebook kapatmaktan söz edebilir?” dedi.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 18 Aralık 2012 tarihinde, bu yasayı “ifade özgürlüğüne aykırı” bulduğunu da hatırlatan Faruk Eczacıbaşı, sözlerini şöyle tamamladı: “İnternet yasası, bizim hiç arzu etmediğimiz bir yöne doğru giderken, bir başka çok önemli tasarı 10 yıldır Mecliste bekliyor. Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı hakkında Meclis İnternet Komisyonu Raporu’nda şunlar yazılı:“12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halkoylaması sonucu kabul edilen 5982 sayılı kanunla Anayasa’nın 20. Maddesine yapılan ekleme ile kişisel verilerin korunması temel bir insan hakkı olarak koruma altına alınmış ve detayların kanunla düzenlenmesi öngörülmüştür.” (sayfa 807).
Komisyon raporundaki bu ifadeye rağmen Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı’nın akıbeti ne olacak? Bilmiyoruz. Kaldı ki Başbakan’ın Demokratikleşme Paketi’nde de bu konuda bir vaadi vardı. Yasalaşmadığı sürece Türkiye, Avrupa Birliği mevzuatına göre “güvensiz üçüncü ülke” sayılmaya devam ediyor. Bu nedenle AB ülkelerinden Türkiye’ye veri transferi yapılamıyor. Böyle güvensiz bir statüde bir ülke üzerinden, saygın şirketler operasyon yürütmek istemiyor. Bu durum, Türkiye’den ihraç edilecek bilişim hizmetlerini de engelliyor. Veri temelli olarak sunulacak bu hizmetler, güvensiz ülkelere veri transferi yapılamaması (veya çok zor koşullara bağlanması yüzünden) imkansız hale geliyor. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, doğrudan doğruya ekonomiyi, yabancı yatırımcıyı, ihracatı % 100 ilgilendiren, önemli bir kanun. Hükümet hem yabancı sermayenin Türkiye’de yatırım yapmasını teşvik etmek istiyor, hem bunun gerekli hukuki alt yapısını yarım-yamalak yapıyor. Ve çok önemli bir yasayı sürekli bekletiyor. Ülkemizin geleceği için bu tasarı en kısa sürede yasalaşmalıdır”
Türkiye, bütün sınırlamalar, kısa vadeli politikalar nedeniyle dünyada nerede?
*Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) 2013 Genişbantın Durumu Raporu’nda Türkiye, genişbant kullanımında 183 ülke içinde 68. sırada
*Aynı raporda mobil genişbant kullanımında 78. sıradayız.
*Türkiye, Uluslararası Telekominikasyon Birliği Bilgi Toplumu 2013 Gelişmişlik İndeksi’nde 157 ülke içinde 69. sırada.
*Dünya Ekonomik Forumu 2013 Küresel Bilgi Teknolojileri Raporu’nda Türkiye, 144 ülke içinde 45. sırada.
*Boston Consulting Group (BCG) tarafından hazırlanan “İnternet Ekonomisinin Çarklarını Yağlamak” başlıklı raporda 82 ülke içinde Türkiye, 62. sırada...
BCG diyor ki: İnterneti en serbest kullanan ülkelerin bu sayede GSYH yaptıkları katkı ile, internete direnç gösteren (yasaklayan, alt yapısını önemsemeyen, hukuki düzenlemeyi yapmayan v.b.) ülkelerde internetin GSYH’e yaptığı katkı arasında % 2.5 fark oluşuyor. Daha düz ifadeyle: İnterneti özgür olan ülkelerin ekonomisi zenginliyor. İnternete direnç gösteren, yasaklayan v.b. ülkelerin ekonomisi geride kalıyor.

TBV Hakkında:

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Nisan 1995’te kurulmuştur. Vakfın ana amacı; Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşebilmesi için altyapının oluşturulabilmesine katkıda bulunmak ve bilişim sektörünün ekonomideki payının arttırılması için, bilimsel araştırma ve geliştirme etkinliklerinde bulunarak ekonomik ve sosyal çalışmalar yapmak, projeler üretmek ve uygulamalarını sağlamak için uğraş vermektir. TBV’nin kurucusu ve şu anki başkanı Faruk Eczacıbaşı’dır.


Bilgi İçin: F5 İletişim Danışmanlığı – Telefon: +90 216 349 40 43 / ofishalki@f5-pr.com

Murat Demirok / muratdemirok@f5-pr.com / 0533 730 58 53
Yüklə 14,81 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin