Ticaretin Etkisi: 17. 18. Yüzyıllarda İslam'ın Etkili Olduğu Coğrafyalarda Sanat ve Kültürel Alışveriş

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 19.13 Kb.
tarix26.04.2018
ölçüsü19.13 Kb.


y:\iae\firdevs ev\logolar\pm yatay\muze logo.jpg


Basın Bülteni
Doğu’dan Batı’ya

Sanat ve Kültür Alışverişi

Üzerine Bir Konferans
Ticaretin Etkisi: 17.-18. Yüzyıllarda İslam'ın

Etkili Olduğu Coğrafyalarda Sanat ve Kültürel Alışveriş
18 - 19 Kasım 2016
Pera Müzesi, Londra Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Courtauld Sanat Enstitüsü ve Ortadoğu araştırmaları alanında uzmanlaşmış bir kurum olan Gingko Kütüphanesi iş birliğiyle 18-19 Kasım 2016 tarihlerinde “Ticaretin Etkisi: 17.-18. Yüzyıllarda İslam'ın Etkili Olduğu Coğrafyalarda Sanat ve Kültürel Alışveriş” başlıklı bir konferans düzenliyor. Konferans dizisi kapsamında ayrıca kitap lansmanı ve bir edebiyat etkinliği de gerçekleşiyor.
Pera Müzesi’ndeki Gingko konferans dizisi, sanatsal nesneler ve maddi kültür aracılığıyla fikir alışverişleri ve yayılma mekanizmaları ile bunların 17.-18. yüzyıllarda İslam etkili coğrafyalardaki yerel tarihler ve kültürel alanlar üzerindeki etkilerini konu ediniyor. Konferans, bu entelektüel sorgulamanın birçok olasılığını barındıran, uzun tarihi boyunca ticari ve kültürel alışverişin bağlantı noktası olan İstanbul’da ilk kez gerçekleşiyor.
Konferans kapsamında 17 Kasım Cuma akşamı bir gala resepsiyonu yapılıyor. Profesör Baha Tanman’ın ev sahipliğini yapacağı galada Ginko Kütüphanesi Sanat Dizileri’nden yayınlanacak ilk kitap olan ve Profesör Tanman’ın da katkıda bulunduğu Yakın Doğu ve Hindistan'da Sanat, Ticaret ve Kültür: Fatımilerden Babürlere (Art, Trade, and Culture in the Near East and India: From the Fatimids to the Mughals) lanse ediliyor. Konferans 18 Kasım Cumartesi akşamı, “Doğu-Batı Divanı'ndan Peyamı Meşrik'e” temalı edebiyat etkinliğiyle son buluyor.
Kitap lansmanı: 17 Kasım 2016: “Art, Trade, and Culture in the Near East and India: From the Fatimids to the Mughals”
Konferans: 18 - 19 Kasım 2016: “Ticaretin Etkisi 17.-18. Yüzyıllarda İslam'ın Etkili Olduğu Coğrafyalarda Sanat ve Kültürel Alışveriş”
Etkinlik: 18 Kasım 2016: “Doğu-Batı Divanı'ndan Peyamı Meşrik'e” (West-östlicher Divan’dan Payam-e- Mashriq’e)
www.peramuzesi.org.tr

blog.peramuzesi.org.tr

twitter.com/PeraMuzesi

www.facebook.com/PeraMuzesi.Museum

www.youtube.com/PeraMuzesi

instagram.com/peramuzesi


Ayrıntılı Bilgi

Hilal Güntepe / Grup 7 İletişim Danışmanlığı hguntepe@grup7.com.tr - (0212) 292 13 13Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olarak nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005’te kurulan bir özel müzedir. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005'te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet göstermektedir. Koleksiyonları, aralarında Jean Dubuffet, Joan Miró, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Alberto Giacometti gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu süreli sergileri ve kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.
Courtauld Sanat Enstitüsü sanat tarihi, sanatın muhafazası ve sanat küratörlüğü çalışmaları konusunda dünyanın önde gelen merkezidir.
Gingko Kütüphanesi kayıtlı bir yardım kurumudur (Nr. 1158548). Hedefi Batı ve ODKA bölgesi arasında kültürlerarası diyalogu ve karşılıklı anlayışı geliştirmektir.
İş birliğiyleMeşrutiyet Caddesi No.65, 34443 Tepebaşı - Beyoğlu – İstanbul Tel. + 90 212 334 99 00, info@peramuzesi.org.tr

www.peramuzesi.org.tr / blog.peramuzesi.org.tr / twitter.com/PeraMuzesi / www.facebook.com/PeraMuzesi.Museumwww.youtube.com/user/PeraMuzesi / instagram.com/peramuzesiDostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə