Türk-Alman Biyogaz Projesinde İşbirliğiYüklə 167,32 Kb.
səhifə1/5
tarix05.01.2022
ölçüsü167,32 Kb.
#64746
  1   2   3   4   5Bu proje Uluslararası İklim Girişimi’nin bir parçasıdır. Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı bu girişimi Alman Parlamentosu kararı ile desteklemektedir.


Türk-Alman Biyogaz Projesinde İşbirliği
“Türkiye’de Hayvansal Atıkların Biyogaz Yoluyla Kaynak Verimliliği Esasında ve İklim Dostu Kullanımı Projesi” (kısa adıyla Türk-Alman Biyogaz Projesi), T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı arasındaki “Çevre Alanında Ortak İkili İşbirliği” çerçevesinde, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan çevre alanında ortak ikili işbirliği projesidir. Proje, Alman Çevre Bakanlığı'nın Uluslararası İklim Koruma Girişimi (IKI) tarafından finanse edilmektedir.

Projenin hedefi, Türkiye'de tarımsal atık maddelerin, özellikle de sığır gübresinin, enerji alanında biyogaz teknolojisi sayesinde iklim dostu bir şekilde kullanılmasını ve yaygınlaşmasını sağlamaktır. Proje Türkiye Cumhuriyeti ve Federal Almanya Cumhuriyeti arasında imzalanan ikili işbirliği anlaşması kapsamında uygulanmaktadır ve proje ortaklarının hiçbiri bu projeden kâr amacı gütmemektedir.

Bir pilot biyogaz tesisi örneğinde, biyogazın tarım alanında kâr getiren bir iş modeli olduğunu göstermek bu çalışmanın hedefidir. Tesis işletmecilerinin fermantasyon artıklarını kendi tarlalarında kullanmaları veya bu artıkları işlemeleri ve satmaları suretiyle, biyogaz tesisinin ekonomikliği önemli ölçüde artırılabilmektedir.  Ayrıca, organik gübre uygulaması, kaynak verimliliği esasına dayalı çevre dostu bir tarımsal üretime önemli bir katkı sağlamaktadır.


Yüklə 167,32 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin