Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komitesi 6 ülkeden gelen alım heyetini Türk Yapı sektörüyle buluşturduYüklə 9,85 Kb.
tarix27.04.2018
ölçüsü9,85 Kb.
#49324

Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komitesi 6 ülkeden gelen alım heyetini Türk Yapı sektörüyle buluşturdu

Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komitesi, İDDMİB sekreteryalığında, dünyanın en büyük beş yapı fuarından biri olan “Turkeybuild İstanbul” da yurt dışından getirdiği alım heyetini ağırladı.

Dünyanın en önemli yapı fuarları arasında yer alan “Turkeybuild İstanbul 2016” bu yıl 10 - 14 Mayıs tarihlerinde 52 ülkeden bin 250 firmanın katılımıyla 39. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. Yapı Fuarı ile eş zamanlı olarak İMMİB ve OAİB bünyesindeki Birliklerce organize edilen özel alım heyeti Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komitesi’nce İstanbul’da ağırlandı.

İDDMİB’in sekreteryasını yaptığı organizasyonda İspanya, Güney Afrika, Finlandiya, Etiyopya, Nijerya’dan gelen 9 kişilik alım heyeti yapı sektöründe Türkiye’nin ihracatına büyük katkı sağlayan firmalar ile görüştü. Gerçekleştirilen görüşmelerin önümüzde ki dönemde ihracata dönüşeceğine emin olduğunu dile getiren İstanbul Demir ve Demir dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkan’ı Rıdvan Mertöz “Alım heyeti yaklaşık 3 gündür fuarda temaslarda bulunuyor. 17 firma ile görüşme yaptılar. Kısa sürede bu görüşmelerin olumlu sonuçlar vererek ihracata dönüşeceğinden eminiz" dedi. Yapı Fuarı’nı da değerlendiren Mertöz,  “Fuar her senekinden daha hareketli,  çevre ülkelerde yaşanan karışıklıktan etkilenmedi. Fuara özellikle Afrikalıların  yoğun ilgisi var" diye konuştu.

Turkeybuild İstanbul hedef pazarlarımızı genişletiyor”

İstanbul Yapı Fuar’ının önemine vurgu yapan Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komitesi Başkan’ı Serdar Urfalılar, “Yapı Fuarı, sektörlerin gelişmesi, uluslararası iletişimin artması ve iş birliklerinin gelişmesi amacıyla bilgi birikimini ve deneyimini sektörlere yansıtıyor, bizlerin de hedef pazarlarını genişletiyor. Bu sene fuarın konuk ülkeleri Kenya, Nijerya ve Mozambik. Çok doğru bir seçim yapılmış, bu ülkeler yapı sektörünün hareketli olduğu pazarlar. Biz de Yapı Komitesi olarak bu fuara getirdiğimiz VİP alım heyetinde Afrika kıtasından önemli misafirlere yer verdik. Yapı Fuarı’nın Türk yapı sektörüne oldukça faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.
Urfalılar, bu tür heyetlerin daha fazla olması gerektiğine değinerek sadece fuar ile eş zamanlı yapmayacaklarını bildirdi. Kısa dönem faaliyetlerinde yılda en az iki tane alım heyetlerine yer verilmesinin şart olduğunu aktaran Urfalılar, “Standlarını ziyaret ettiğimiz Türk firmaları, gelen misafirleri üç günde sektörün tanıtılması için kısa bir zaman olduğunu bunu da fuar döneminde yapmanın daha da zor olduğunu aktardılar. Onlara katılıyorum. Bu yüzden sadece fuar ile eş zamanlı heyetler yerine yıl içinde birkaç kez bu tür organizasyonları yapmamız gerekiyor. Komite olarak, bu tür faaliyetlerin altına imza atmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Türk yapı sektörü doğru adres

Türkiye’ye gelen ve ülkesindeki 300 inşaat firmasını temsil eden Afrika Müteahhitler Birliği Başkan’ı Chris Jiyane “Dış ve iç yapı alanında firmalarla iç içe etkin bir heyet oldu. Türk yapı sektörünü tanıma imkanı bulduk. Bu eko sistemi yaşadık ve bu tecrübeyi kendi ülkelerimize aktarmak çok iyi olacak. Türk yapı sektörü teknoloji olarak bizimle kıyaslanamayacak kadar ileride. Türk yapı sektörü en az Türk İnşaat sektörü kadar gelişmiş durumda. Türk iş dünyasının bizi anlıyor ve bizle birebir diyalog kuruyor olması bizim Türkiye’yi seçmemiz konusunda teşvik ediyor. Güney Afrika kıtaya açılan kapı. Geliştirdiğimiz bu ilişkiler gelecekte kurulacak işler için çok önemli. Türk yapı sektörü özellikle iskele kalıp ve alternatif teknolojiler için Türkiye' doğru adres” diye konuştu.Heyet kapsamında katılan ve Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'ın (Engineering News Record) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde yer alan İspanya’dan Comsa ve Isolux Corsan firmaları ve Fransa’dan Bougues firmasından gelen yetkililer fuarda yer alan Türk firmalarından çok etkilendiklerini özellikle alternatif inşaat teknolojiler sektöründe görmüş oldukları örneklerden etkilendiklerini, yalıtım ve bina donanımı sektörlerine ilgi duyduklarını ve gelecek dönemde kesinlikle değerlendirileceklerini aktardılar. Isolux Corsan firma yetkilisi, yurtdışında yürütülen bir projede kesinlikle bir Türk ortağın bulunması gerektiğini vurgulayarak gelecek yakın zamanda da haberini alacağımız bir projede Türk müteahhitlik firmalarının da ismini göreceğimizi açıkladı.


Yüklə 9,85 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin