Yasama Dönemi: 26 Yasama Yılı: 2

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 3.07 Mb.
səhifə1/49
tarix01.08.2018
ölçüsü3.07 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49Yasama Dönemi: 26 Yasama Yılı: 2

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN (FETÖ/PDY) 15 TEMMUZ 2016 TARİHLİ DARBE GİRİŞİMİ İLE BU TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FAALİYETLERİNİN TÜM YÖNLERİYLE ARAŞTIRILARAK ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİN BELİRLENMESİ AMACIYLA KURULAN

MECLİS ARAŞTIRMASI KOMİSYONU RAPORU

CİLT 2

(MUHALEFET ŞERHLERİ)

TEMMUZ 2017


İÇİNDEKİLERCHP İstanbul Milletvekilleri Sayın Zeynel Emre, Sayın Aykut Erdoğdu, Sayın Sezgin Tanrıkulu ile İzmir Milletvekili Sayın Aytun Çıray’ın Muhalefet Şerhi

Bu Muhalefet Şerhi

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi Sırasında Şehit Düşen Yurttaşlarımızın Aziz Hatıralarına ve Gazilerimize Adanmıştır.

Öngörülen, Önlenmeyen

ve

Sonuçları KullanılanKontrollü Darbe

  1. GİRİŞ


15 Temmuz 2016 günü ülkemiz menfur bir darbe girişimine maruz kalmıştır. Bu hain darbe girişiminde 249 yurttaşımız şehit, 2301 yurttaşımız gazi olmuştur.

15 Temmuz günü Türk Silahlı Kuvvetleri içinde Fetullah Gülen Cemaatine mensup bir grup askerin başlattığı bu hain kalkışma, yurtsever asker ve polislerimizin, halkımızın, siyasi partilerin ve basın kuruluşlarının aynı anda darbeye ve darbecilere karşı tavizsiz karşı duruşları, güçlü ve kararlı müdahaleleri ile bastırılmış ve darbeciler önce sivil direniş ve bunu takip eden askeri ve adli tedbirlerle bertaraf edilmiştir.

15 Temmuz’da darbecilere karşı en etkin mukavemeti gösteren kurumlardan biri de TBMM olmuştur. Darbe gecesi Ankara’da bulunan Milletvekillerinin toplanmasıyla, kapalı olan TBMM olağanüstü birleşim ile açılmış, darbeye karşı tutumunu tüm ülkeye ve dünyaya duyurmuş, parlamenter sistemi ve anayasal rejimi ortadan kaldırmayı amaçlayan darbecilere açıkça ve kahramanca direnmiştir. TBMM’nin kendi varlığını ve dolayısıyla demokrasiyi savunması halka moral verirken, darbecilerin iradesini kırmıştır. TBMM’nin gösterdiği tarihi direniş ile morali bozulan ve iradesi kırılan darbeciler TBMM’yi bombalamış ve burada bulunan Milletvekillerinin ve TBMM personelinin canına kastetmiştir.

Bu kanlı darbe girişiminin bastırılmasında etkin rol oynayan ve sahip olduğu gazi unvanına yakışan bir tutum gösteren TBMM’de, grubu bulunan 4 siyasi partinin ortak önergesi 26 Temmuz 2016 tarihinde görüşülmüştür. Bu önergenin oybirliği ile kabulüyle, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ/PDY) 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimiyle, bu terör örgütünün faaliyetlerinin tüm yönleriyle araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması Komisyonu kurulmuştur.

Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu AKP’li üyelerin geç bildirilmesi sebebiyle ancak 04 Ekim 2016’da, yani kurulduktan 71 gün sonra çalışmaya başlamıştır.

Hain darbe girişimine karşı üyeleri canlarını ortaya koyarak direnen TBMM’nin ortak iradesiyle kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, kuruluşundan itibaren AKP’li üyelerinin bir merkezden yönlendirilen engellemeleriyle karşılaşmıştır.

TBMM’de hain darbe girişimine karşı sağlanan milli birlik ve beraberlik ruhuna aykırı olarak Araştırma Komisyonu başkanlık divanında hiçbir muhalif üyeye yer verilmemiş, önergeleri ya kabul edilmemiş ya da gereği yerine getirilmemiştir. Komisyonun muhalefet partilerine üye Milletvekillerinin darbeyi aydınlatmak üzere ısrarla komisyona davet edilmesini istediği, başta Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı olmak üzere çok sayıda kamu görevlisi başkanlık divanınca komisyona davet edilmemiş, yapılan açık çağrılara rağmen ülkeyi yöneten siyasi irade tarafından komisyona gelmeleri engellenmiştir.

Ayrıca bu darbe girişiminin tüm yönleriyle ve hiçbir şüpheye yer bırakmadan aydınlatılması, başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere ülkeyi yöneten siyasilerin tüm soruları açıklıkla ve somut kanıtlara dayalı olarak yanıtlamaları ile mümkün olacakken, anılan makamların sahipleri böyle bir işbirliği içinde olmak bir yana, bu tip taleplere tamamen duyarsız kalmıştır. Cumhurbaşkanın bu taleplerden duyduğu rahatsızlık basında yer almış ve kendisi de bu kanaati güçlendirecek pek çok söylemde bulunmuştur.

Darbeye hazırlık yapılan yıllarda önemli kamu görevlerinde bulunan veya darbe öncesi dönemle ilgili bilgi sahibi olan Genelkurmay Başkanları, Kuvvet Komutanları, MİT Müsteşarı, Bakanlar ve diğer kilit isimlerin verdiği bilgiler başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP yönetimini rahatsız etmiştir.

Hain darbe girişimi ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkmasıyla AKP Grubunda siyasi bir panik başlamış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basın aracılığıyla 9 Aralık 2016 tarihinde AKP Grubuna yönelik “Darbe Komisyonu Çalışmalarını Sonlandırmalıdır” şeklindeki anayasaya açıkça aykırı talimatıyla komisyon çalışmaları fiilen 9 Aralık 2016 tarihinde, resmen de 4 Ocak 2017 tarihinde sonlandırılmıştır.

15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen ardından, bu darbeyi bahane ederek ilan edilen OHAL ile bir başka darbe süreci başlamış ve hain darbeye karşı kahramanca direnen TBMM fiilen ilga edilmiştir. TBMM’de 15 Temmuz hain darbe girişiminin karanlıkta kalan gerçeklerini ortaya çıkarmakla görevli Araştırma Komisyonu felç edilerek kapatılmış ve Türkiye Cumhuriyetine rejim değişikliği dayatan bir Anayasa referandumu OHAL koşulları altında gerçekleştirilmiştir.

15 Temmuz hain kalkışması iktidar tarafından öngörülmesine rağmen engellenmemiş ve Komisyon’un görevini yapmasının önüne de açık ve örtülü engeller çıkarılmıştır. Böylece ‘tek adam rejiminin gerçekleşmesini sağlayacak 16 Nisan 2017 referandumunun da altyapısı sağlanmıştır. Adil propaganda hakkı olmamasına ve Venedik Komisyon kriterlerine uyulmadan yapılan referandumda Milletimiz ‘HAYIR’ deyince YSK tam kanunsuzlukla sonucu ‘evet’ olarak ilân etmiştir. Sonuç olarak, meşruiyetini kabul etmediğimiz referandum sonucunu oy sayımı ile ortaya çıkan halkın iradesi değil, hâkim kararı belirlemiştir.

Mühürsüz ve hileli referandum tamamlanıncaya kadar Araştırma Komisyonu sırra kadem basmış ve referandum sonrası Komisyon Başkanı Reşat Petek tarafından 27 Mayıs 2017 tarihinde sözde taslak komisyon raporu basına açıklanmıştır.

Reşat Petek tarafından açıklanan raporun kimler tarafından yazıldığı bilinmemektedir. Rapor komisyonda müzakere edilmemiştir. Komisyonun muhalefet partilerine mensup Milletvekillerinin bilgisi dışında hazırlanan bu rapor taslağı komisyonun değil AKP Grubunun rapor taslağıdır.

27 Mayıs 2017 Cuma günü basından öğrendiğimiz 657 sayfalık rapor taslağı ile ilgili görüş bildirmemiz için önce 5 Haziran 2017 tarihine kadar 5 işgünü olmak üzere toplam 10 gün süre verilmiş, daha sonra süre uzatımı talebimiz sonucunda bu tarih 12 Haziran 2017 olarak değiştirilmiş, yani bir hafta uzatılmıştır.

4 Ocak 2017’de resmen kapatılan ve bu tarihten 27 Mayıs 2017 tarihine kadar komisyonun onlarca uzmanı ve bütün kamu kurum ve kuruluşlarının desteğiyle 144 günde hazırlanan 657 sayfalık raporun değerlendirilip muhalefet şerhi yazılması için muhalefet partilerine verilen süre net 10 işgünü olmak üzere toplam 17 gündür.

AKP Grubu Komisyon Başkanı Reşat Petek eliyle rapor açıklamasını (27 Mayıs 2017 Cuma) haftanın son gününe denk getirip haftanın ilk günü (12 Haziran 2017 Pazartesi) muhalefet şerhini talep ederek fiilen 10 işgünü içerisinde muhalefet partilerinin raporu okuma, değerlendirme ve görüş bildirme şansı olmadan Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en hain ve en kanlı girişiminin üstünü kapatmak istemektedir.

AKP Grubu tarafından hazırlanan taslak rapor 15 Temmuz kanlı ve hain darbe girişimi ile ilgili gerçekleri kapatma ve darbenin siyasi ayağını saklama niteliği taşımaktadır. Komisyonun sınırlı çalışma alanı içerisinde ortaya çıkan ve AKP’nin siyasi sorumluluğunu ve darbenin siyasi ayağını işaret eden bilgi kırıntıları dahi AKP’nin taslak raporunda yer almamıştır.

Bu durum karşısında Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bu kanlı ihanetin karanlığını elde ettiğimiz bilgi ve belgeler çerçevesinde aydınlatmaya çalışmak Cumhuriyet Halk Partisinin tarihi sorumluluğudur. Bu sorumluluğumuz çerçevesinde 15 Temmuz hain darbe girişimi ile ilgili tarihi bir kronoloji içerisinde darbe öncesi, darbe günü ve darbe sonrası dönemi inceleyen bir muhalefet şerhi hazırlanmıştır.

Bu muhalefet şerhinin amacı hiçbir önyargı taşımadan gerçeklerin ortaya çıkarılmasına ve adaletin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Muhalefet şerhimizin yazıldığı dönemde yaşanan OHAL baskısı altında herkesin bildiği sırlar açığa çıkarılmış, herkesin merak ettiği sorular sorulmuştur.

  1. Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə