Yenilikçi bir Proje

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 5.98 Kb.
tarix11.08.2018
ölçüsü5.98 Kb.

Yenilikçi bir Proje

Özel olarak dizayn edilecek olan elektrik gücüyle çalışacak gemiler için , kıyı elektriğinin kablosuz olarak aktarımının sağlanacağı ezber bozan bir teknoloji geliştirildi.c:\users\serkan.inal\pictures\environment_maritime_battery_power_ferry_ampere_norway_transport.jpg

Yukarıda ilk batarya gücüyle çalışan feribot görülmekte olup; bu projenin sayesinde gelecekte gemiler kablosuz olarak şarj edilebilecek. Söz konusu gemilerin, yüksek güçle bataryalarının şarj edilmesi projesi için SINTE Energy bir prototip inşa etti. Birçok liman projeye hizmet vermek için altyapılarını geliştirmek istiyor. Şimdiden Norveç Oslo Limanı, feribot işletmecisi Color Line firmasıyla birlikte çözüm odaklı çalışmalar içerisinde. Diğer limanlarda benzer çözümler sunmayı hedefliyor. Norveç’te elektrik enerjisi diğer yakıt türlerine nazaran daha ucuza elde edildiği için Taşımacılık firmaları da projeye bir hayli ilgili. Projenin dar boğazlarından biri de söz konusu gücü sağlayacak sahil bağlantılarının ne tipte olacağı üzerinde şekilleniyor. Bu dar boğazı aşmak içinde ISO, IEEE ve IEC firmaları ortak bir çözüm üzerinde çalışıyor. Kablosuz şarj işlemi ise henüz gelecekte hayata geçirilecek bir proje olarak gözüküyor.

Prensip mutfaklarımızdaki ocakların işleyişiyle benzerlik arz ediyor sadece daha geniş ölçekli olduğu düşünülebilir. Tek farkı indüksiyon ocağı, tavanın dibini direkt olarak ısıtmak için akımın geçişine izin verirken, etki bobin vasıtasıyla sağlanıyor. Kablosuz bu sistem günümüz elektrikli araçlarını şarj eden ünitelerin 300 kat fazlası bir güçle, söz konusu feribotlarda 1 mega watt’lık bir enerji oluşumuna imkan tanıyacak. Sistem, biri gücü alan biri de yayan bobinler arasında oluşan manyetik alan ile çalışıyor.

Geliştirilen proje denizcilik sektörüne enerji çözümleri sağlayan Warsila Norway ‘ın Teknik Müdürü Ingve Sorfom tarafından ele alındı. Batarya ve hibrit uygulamalı sistemlerin özellikle kabotaj seferi yapan gemiler için büyük bir potansiyel yaratacağı düşünülmekte. Projenin ilk olarak feribotlarda uygulanması hedeflenmektedir.

Kablosuz güç transferini sağlayacak olan gerçek boyuttaki prototip halen geliştirme aşamasında. Prototip tamamlandığında Norveç Stor’da Wartsila’nın test merkezinde tam kapasite güçle test edilecek. Prototip yıl içerisinde hazır olacak ve 2016 da pilot proje olarak hayata geçecek.

Bu projenin hayata geçilmesi sayesinde, Kısa Mesafe Deniz Taşımacılığında , gemiler seyir esnasında olduğu kadar limanlarda bağlı oldukları zamanlarda da çevre dostu niteliğini kaybetmeyeceklerdir. Limanlarda gemi makinelerinin çalıştırılması bölgedeki hava kirliliğini oluşturan en büyük etkenlerden biridir. Özelliklede yüksek dağlarla çevrelenmiş liman kentlerinde düşük kalitede hava oluşumunda büyük oranda pay sahibidir. Söz konusu bölgelerde, sahil bağlantısıyla gemiler makinelerini çalıştırmadan da enerji ihtiyaçları karşılayabilecek ve hava kirliliğinin önüne geçilmiş olacaktır. Kısıtlı zaman limanda kalan feribot benzeri gemiler için hızlı şarj imkanı büyük bir potansiyel oluşturacaktır.Kaynak : shortsea.info

Dostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə