Yunanistan'da denizciler grev kararı aldıYüklə 26,95 Kb.
tarix02.03.2018
ölçüsü26,95 Kb.
#43934

9-16 MAYIS 2017 HABERLER

(Kaynak:www.denizhaber.com)15.05.2017 Yunanistan'da denizciler grev kararı aldı

Yunanistan'da denizciler, hükümetin kemer sıkma önlemlerine karşı grev kararı aldı. Yunanistan Denizciler Federasyonundan (PNO) yapılan açıklamada grev kapsamında tüm gemilerin 24 saat limanlarda bağlı kalacağı belirtildi. 

Grev nedeniyle ana karayla adalar arasındaki gemi bağlantısı kesilecek. Yunanistan hükümetinin kreditörleriyle yaptığı, ek kemer sıkma önlemlerine ilişkin ön anlaşmanın geri alınması ve denizcilik sektöründeki işsizliğin önüne geçilmesi gerektiği kaydedildi.

Yunan hükümeti, kurtarma paketi çerçevesinde yeni kredi diliminin serbest bırakılması için 2019 ve 2020 döneminde emeklilik maaşları ve vergi muafiyeti tavan sınırını düşürecek ek kemer sıkma önlemleri almayı kabul etmişti.


15.05.2017 Petrol kısıntısı için iki dev üretici, anlaşmaya vardı

Dünyanın en büyük iki petrol üreticisi Suudi Arabistan ve Rusya, küresel piyasada arz fazlasının kontrol altına alınması ve fiyatların yükselmesi için petrol üretim kesintilerinin dokuz ay daha uzatılarak Mart 2018’e kadar sürdürülmesine ihtiyaç olduğu konusunda anlaştı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 25 Mayıs’taki resmi toplantısı öncesinde yapılan açıklamanın zamanlaması ve kullanılan güçlü ifadeler piyasaları şaşırttı. Açıklamadaki güçlü dilin mevcut petrol üretim kesintisi anlaşmasına taraf ülkeleri, kesintileri uzatmak için ikna edeceği tahmin ediliyor. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al Falih ve Rus mevkidaşı Alexander Novak yaptıkları ortak açıklamada, şu an geçerli olan anlaşmayı 2018 Mart ayına kadar uzatmak için görüş birliğine vardıklarını belirttiler.

Açıklamaya göre bakanlar küresel petrol stoklarını beş yıllık ortalamalara indirmek için “ne gerekiyorsa yapma” sözünü verirken ve şu anki kesinti anlaşmasına dahil olmayan ülkelerin de desteğini almak konusunda iyimser olduklarını ifade etti. Falih, Novak ile Beijing’de yaptığı basın toplantısında, “Stoklarda gözle görülür bir düşüş oldu fakat beş yıllık ortalamayı tutturma konusunda henüz olmak istediğimiz yerde değiliz” dedi. Falih, “Anlaşmanın uzatılması gerektiği sonucuna vardık” diye konuştu.

OPEC’in fiili lideri olan Suudi Arabistan ile dünyanın en büyük iki petrol üreticisinden birisi olan Rusya, birlikte küresel petrol arzının beşte birini kontrol ediyorlar. Vadeli petrol fiyatlarının 50 dolar seviyelerinde takılı kalması iki üreticinin de harekete geçmesine neden oluyor.
15.05.2017 Ahmet Arslan: İpek Yolu, Kervan Projesi ile canlanacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye ile Çin arasındaki Modern İpek Yolu'nda Kervan Projesi başlatılması için görüşmelerde bulunduklarını belirterek, "10 araçlık bir konvoyun İpek Yolu orta koridorunda Türkiye'ye ve Avrupa'ya yük taşımacılığı gerçekleştirmesinin faydalı olacağını düşünüyorum." dedi.

Kuşak ve Yol Girişimi'nin, tarihi İpek Yolu gibi, ülkeleri, ekonomileri ve insanları birbirine bağlayacağına inandıklarını belirten Arslan, Türkiye'nin de bu yolun bir parçası olarak, gelişen ekonomiler, ham madde kaynakları, enerji koridorları, ticaret merkezleri ve yoğun nüfuslu tüketici pazarlarının kesiştiği noktada yer aldığını belirtti.

Arslan, Asya ile Avrupa arasındaki güzergahlara alternatifler getirmek için yaptıkları çalışmalara değinerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin orta koridor olarak da bilinen Modern İpek Yolu stratejisi, Türkiye ile Çin’i, Hazar Denizi ve Orta Asya ülkeleri üzerinden bağlamayı hedeflemektedir. Bu hat, Doğu-Batı ekseninde mevcut hatları tamamlayıcı, güvenli ve ekonomik bir güzergahtır. Anılan güzergaha yönelik olarak gerek yurt içinde gerekse bölge ülkeleriyle önemli altyapı projeleri gerçekleştirmekteyiz. Güzergahtaki eksik hatların tamamlanmasıyla Çin'den Avrupa'ya kesintisiz bir demiryolu hattı tesis edilmiş olacaktır. 2013'te hayata geçirilerek kıtaları bağlayan Marmaray, haziran sonunda açılacak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve Çin ile iş birliğine yönelik müzakereleri devam eden Edirne-Kars Demiryolu Hattı bu bağlamda büyük öneme haizdir."

Arslan, mega projelerle altyapı bağlantılarını sağlarken, intermodal ulaştırma imkanlarını iyileştirmeye ve özellikle sınır geçişlerindeki engelleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Ulaştırma altyapısına son 14 yılda 100 milyar dolarlık yatırım yapıldığını anımsatan Arslan, yeni karayolları, demiryolları, havalimanları ve limanlar inşa ettiklerine dikkati çekti.

Karayolu taşımacılığında doğu-batı ve kuzey-güney karayolu koridorlarındaki eksik bağlantıları, karayolu, tünel ve köprü projeleriyle tamamladıklarına değinen Arslan, bölge ülkeleriyle de transit taşımacılığın geliştirilmesi ve fiziksel olmayan engellerin kaldırılmasına yönelik iş birliği yaptıklarını bildirdi.

Arslan, Kuşak ve Yol Forumu'nda Çin ile imzalanan Karayolu Taşımacılık Anlaşması'na büyük önem atfettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Çinli mevkidaşımın da mutabık kalması halinde, Çin ve Türkiye arasında Kervan Projesi başlatılmasının ve bu kapsamda İpek Yolu orta koridorunda 10 araçlık bir konvoyun Türkiye'ye ve Avrupa'ya yük taşımacılığı gerçekleştirmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Bu deneme seferiyle güzergahtaki muhtemel sorunları, engelleri ve zorlukları tespit edebiliriz. Aynı zamanda karayolu güzergahının canlandırılmasına önemli bir katkı sağlamış oluruz."
14.05.2017 Okyanuslar'da çöpten eser kalmayacak

Okyanusta büyük sorun haline gelmiş olan atıkların 2018'de tamamen ortadan kalkacağı belirtildi. Hollandalı vakıf Ocean Cleanup, geliştirdiği yeni teknolojiyle gözleri kamaştırdı. Greayt Pasific Garbage Patch olarak adlandırılan proje, 2018 yılı başında faaliyete geçecek. Deniz yaşamını zehirleyen ve artık mikroskobik parçalara bölünmüş parçaları bile toplayan sistem, oldukça iddialı. Vakfın kurucu başkanlığını yürüten Boyan Slat, ilk olarak okyanus tabanına çökmüş büyük plastik çöpleri yakalamayı öngörürken tasarım, daha küçük, daha dayanıklı atıkları da temizleyecek. Eski sistemlerde kullanılan ve neredeyse 60 kilometrelik bir alan kaplayan temizleme sistemleri yerine bu proje, 500’er metrelik 50 küçük parçadan oluşacak. Şu an kullanılan temizlik sistemi Slat’ın 10 yılda 320 milyon dolar giderle gerçekleştireceği hedefi neredeyse yarı yarıya bir zaman dilimine sığdıracak devrim niteliğindeki proje, maliyet açısından da oldukça karlı. 

12.05.2017 Karadeniz Holding, BARBADOS isimli konteyner gemisini 9.5 milyon dolara satın aldı

Hamburg merkezli NSC Schifffahrts Şirketine ait 4 bin 330 TEU taşıma kapasitesine sahip M/C BARBADOS isimli Liberya bayraklı konteyner gemisi, 9 milyon 500 bin dolara Karadeniz Holding'e satıldı. 2010 yılında Filipinler Hanjin Subic Tersanesi'nde inşa edilen, 259 metre boyunda, 33 metre genişliğinde ve 4 bin 330 TEU taşıma kapasitesine sahip M/C BARBADOS isimli Liberya bayraklı konteyner gemisinin, 9 milyon 500 bin dolara Karadeniz Holding'e satıldığı kaydedildi.

Dünyanın en büyük enerji gemi filosuna sahip Karadeniz Holding tarafından satın alınan M/C BARBADOS isimli konteyner gemisinin, Kasım-2016'dan beri Çin'in Shekou demir bölgesinde laip-up'ta beklediği ve geçen ay Hong Kong demir bölgesine getirildiği öğrenildi.

11.05.2017 Dünyanın ilk otonom gemisi 2020'de suya inecek

Küresel lojistik alanında sürücüsüz taşıtların sayısı giderek artıyor. Yara adlı şirketin ürettiği otonom gemi, her yıl fabrikasından limanlara amonyum ve diğer kimyasal maddeleri taşımak için 40 bin kamyon kullanımını ortadan kaldıracak. Şirket, böylece lojistik ile yarattığı karbon emisyonunu sıfırlayacak.

Yara Birkeland adını taşıyacak bu konteyner gemisi, Kongsberg adlı gemicilik teknolojisi şirketiyle ortak üretiliyor. Tamamlandığında dünyanın ilk tamamen elektrikli ve otonom gemisi olma özelliğine sahip olacak.

Gelecek yıl insanlı olarak faaliyete geçecek olan gemi, 2019'da uzak operasyona geçecek ve 2020'de tamamen otonom yolculuk yapabilecek durumda olacak. Singapur'da, otonom kamyonlar, dünyanın en yoğun limanlarından birindeki terminaller arasındaki konteynerleri taşırken, Avrupa'da kara sınırlarının ötesinde limanlardan yük taşıyan otonom kamyonların tanıtımı için geniş kapsamlı bir projesi yürütülüyor. Rolls Royce ise 2020’ye kadar "akıllı gemilerini" suya indirmenin üzerinde çalışıyor.

Kaptansız gemiler, açık sulardaki korsanlık gibi riskleri de ortadan kaldıracağı için, şirketlerce önemseniyor. Ayrıca deniz yolunu kullanmak, kara ve hava yoluna göre daha az karbon salınımı sağlıyor.
10.05.2017 Küresel konteyner krizi, Türkiye'nin ihracatını tehdit etmeye başladı

Küresel ticarette yaşanan konteyner krizi Türkiye'nin ihracatını tehdit etmeye başladı. Dünya konteyner üretiminin yüzde 12'sini karşılayan Güney Koreli Hanjin'in batması ile başlayan kriz domino etkisi yaptı.

Hanjin'in ardından 8 konteyner firması daha iflasını isterken son kurban da Türkiye için yılda 5 bin adet konteyner üreten Tayvanlı üretci Yang Ming oldu. Şirketin 20 milyar dolara çıkan borcunu döndüremediği üretimleri aksattığı ifade edildi.

Türkiye'den birçok firma konteyner siparişlerinin gelmemesi ve fiyatların tavan yapması nedeni ile zor günler geçiriyor. Yaşanan kriz komşu Yunanistan ile de ipleri gerdi. İhracatçının iddiasına göre küresel taşımacılıkta önemli bir role sahip olan yunan armatörler, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelere gelecek olan siparişlere el koydu. En az 10 bin konteynerin Yunanlı armatörlerin dayatması ile Türk firmalarına ulaşmadığını söyleyen ihracatçılar, "Batan şirketlerin mallarına büyük armatörler el koydu. Bizden kendileri ile anlaşma yapmamızı istiyorlar ancak fiyatlar iki kat yükseldi" açıklaması yaptı.

Konuyla ilgili olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi de (TİM) özel bir çalışma başlattı. TİM Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen, 2017 yılı başından itibaren yükselme trendine giren ihracata, konteyner temininde yaşanan sıkıntıların gölge düşürdüğünü söyledi. Aymen şöyle devam etti: "Konteyner piyasasını domine eden üç büyük konteyner hattı ve bunların gemilerini kullanan diğer küçük hatlar bir araya gelerek konteyner temininde ihracatçılara zorluk çıkarmaya başladılar. Örnek vermek gerekirse ocak ayında 150 dolar olan Şangay konteyner fiyatı 400 dolara, bin 250 dolar olan Cidde konteyner fiyatı 2 bin dolara, 900 dolar olan Darüselam fiyatı 2 bin 500 dolara yükseltildi. Hemen hemen her hafta yüzde 10-15 arası navlunlarda artış yapan bu fırsatçıların girişimi, ihracattaki yükselişi yavaşlatıyor" dedi.

Lojistik firmalarının ihracattaki artışa doğru orantılı şekilde konteynır ve liman seferlerinin sayısında artırıma gitmesi gerektiğini belirten Aymen, "Bu firmaların hangi maksatla konteynırlarda karaborsa oluşturduklarını ve ihracatçıya köstek olduğunu bilmiyoruz. Ancak bu sorun ihracatçıları endişelendirmeye başladı. Tüm zorluklara rağmen ihracatta artış trendini yakalamışken yapılan bu keyfi uygulamalardan endişeliyiz. Rekabet gücümüzde ve ihracatta kayıp yaşanmaması için bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor" diye konuştu.


10.05.2017 Hollanda açık deniz rüzgar çiftliği kuruyor

Hollanda'da açık denize kurulan rüzgar çiftliği, 1,5 milyon kişiye elektrik sağlayacak.Dünyadaki en büyük deniz rüzgar çiftliklerinden biri Hollanda kıyılarından uzakta, Kuzey Denizi'nde kuruluyor. Ana karadan veya komşu adalardan görünmeyen rüzgar çiftliği her yıl yaklaşık 2,6 TWh elektrik üretecek. Rüzgar Çiftliği, 68 kilometrekarelik bir alanda 150 rüzgar türbininden oluşmaktadır. Halkın yaşam haklarını ihlal etmemek için seçilen uzak bölgedeki yaklaşık 36 km/saat'lik rüzgar hızı, çiftliğin tam kapasite çalışmasında önemli bir avantaj sağlayacak. 600 MW kapasiteli Gemini, London Array'ın ardından dünyanın ikinci büyük deniz rüzgar çiftliği olma özelliğini taşıyor. Türbinler tarafından üretilen elektrik enerjisi, yakınlardaki iki trafo merkezinde toplanacak. Karadaki bir kontrol istasyonu tüm çiftliği kontrol edebilecek ve daha sonra ülke şebekesini besleyecek. Birkaç on yıl boyunca Gemini Rüzgar Çiftliği, 1,5 milyon kişiye elektrik enerjisi sağlayacak ve karbondioksit emisyonu miktarını her yıl 1.38 milyon ton azaltacak.
Yüklə 26,95 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin