Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyorYüklə 67.62 Kb.
tarix05.12.2017
ölçüsü67.62 Kb.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için yasayla zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması, 1 Aralık Perşembe günü başlıyor.

1 Nisan 2017 tarihine kadar taşımacılık yapan ticari araçlar kış lastiği taktırmak zorunda olacak. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 TL ceza uygulanacak ve yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012 yılında yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” ile karlı havalarda, önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatmasının ve vatandaşların mağdur olmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.
GEÇEN KIŞ YAKLAŞIK 2 MİLYON TL'LİK CEZA KESİLDİ

Özel otomobillerin henüz uygulama kapsamına alınmamasına rağmen, bu tip araçların da kış lastiği taktırmalarının önemine dikkat çeken uzmanlar, şehirlerarası karayollarında seyreden bütün kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonetler ile “A” türü yetki belgesine kayıtlı ticari otomobillerin kapsama alanına girdiğini söylediler.

Uzmanlar, araçların 4 lastiğinin de kış tipi olmasının önemine işaret ederek, kış lastiklerinin özelliklerine ilişkin şu bilgileri verdiler:

“Standart lastikler, sıcaklık 7 dereceye düştüğü zaman sertleşip tutunma özelliğini kaybeder ve dişlerinin arasına dolan kar yüzünden de zemini düzleşir. Ancak özel desenlere sahip kış lastiği, yumuşak yapısından dolayı hem yola daha iyi tutunur hem de esnekliği sayesinde desenlerin arasına dolan karları tahliye edebilir. Kış lastiği olan araçların da zincir bulundurması gerektiği unutulmamalıdır."

Geçtiğimiz kış aylarında kış lastiği takma zorunluluğunun olduğu 1 Aralık 2015 ile 1 Nisan 2016 arasında Karayolu Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri tarafından şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 3 bin 313 ticari araç sahibine, kış lastiği takmadıkları için toplam 1 milyon 951 bin lira para cezası uygulandı.
Gökçek: “İnşa atın yüzde 70’i tamamlandı”

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen Kuzey Yıldızı Külliyesi’nde inşaat hızla ilerliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Cumhuriyet tarihinin en önemli inanç ve kültür merkezilerinden birini inşa ediyoruz” dedi.

Başkent'in en önemli giriş noktalarından olan Esenboğa Havaalanı Yolu üzerinde Fen İşleri Daire Başkanlığı’nca uygulanan projeyle, Osmanlı döneminde oldukça yaygın olan külliye geleneği yaşatılarak, inanç, ibadet ve kültürün bir arada olduğu yeni bir alan hizmete girmiş olacak.

Başkan Gökçek, Merkez Camii ve Külliye projesiyle,

Cumhuriyet tarihinin en önemli inanç ve kültür merkezlerinden birini Ankara’ya kazandırmak amacında olduklarını söyledi. Gerek mimarisi, gerekse yaşam alanlarının birbirleriyle olan ilişkisi bakımından büyük ayrıcalıklar taşıyan projenin, sadece Başkentlilerin değil, tüm vatandaşların

ibadet etmek için geleceği bir yer olacağını belirten Başkan Gökçek, Merkez Camii ve Külliye’nin, bir aksilik olmazsa 2017 yılının bahar aylarında bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Başkan Gökçek, kapalı ve açık alanlar birlikte olmak üzere toplam 15 bin kişiye ibadet yapabilme imkanı sağlayacak projenin; Mihrimah Sultan Camii, 2. Beyazıt Camii, Süleymaniye Camii ve Nuruosmaniye Camii gibi Osmanlı eserlerinden esinlenerek oluşturulduğuna dikkat çekti.

Proje yapım çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını ve fiziki gerçekleşmesinin yüzde 70’lere yaklaştığını ifade eden Başkan Gökçek, çalışmalarda gelinen son durum hakkında şu bilgileri verdi: “İnşaat çalışmaları kapsamında projede yer alan arastalar ve dükkanların yapımı bitirildi. Cami dış kaplamaları, kütüphane binası, misafirhaneler, imarethanelerle otoparkların da yüzde 90’ı tamamlandı. Geleneksel el sanatlarının yaşatılacağı bina ile bedestenin olduğu alanın inşaatı ve ince işlerinde yüzde 80 oranlarına gelinirken, hamam, Osmanlı Türk Mutfağı yapım çalışmaları da yüzde 70 oranında gerçekleştirildi.

Ulusal ve uluslararası seminerlere, konferanslara ve toplantılara ev sahipliği yapacak olan 5 bin kişilik kongre merkezinin de yapımına başlandı. Kongre Merkezi içinde 500 araçlık kapalı otopark ile son teknolojiyle donatılmış, çok amaçlı, birleşebilen, açılıp kapanabilen çeşitli büyüklükte kong-re, sergi, toplantı salonları da bulunuyor.

Proje kapsamında çevre düzenleme peyzaj çalışmaları için gerekli ön hazırlıklar da tamamlandı, yapım çalışmalarına kısa sürede başlanacak.”
GECEKONDULU

BÖLGEDEN, ÖRNEK

YERLEŞİM

MERKEZİNE...

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi çerçevesinde gecekondulardan arındırılan bölgede; modern binalar, alttan ısıtmalı yollar, kemerli köprüler, kültürel ve sosyal donatı alanları ve 750 bin

metrekare büyüklüğündeki ışıklandırmalı rekreasyon alanının, vatandaşların kullanımına sunulduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, “Tüm bu güzelliklere hakim bir tepede; camisi, kütüphanesi, misafirhanesi, bedesteni, kongre ve kültür merkezinin iç içe olacağı, ayrıca Osmanlı döneminin yaygın geleneklerinden biri olan külliye kültürünün de yeniden yaşatılacağı alanı Ankara’ya kazandıracağımız için çok mutluyum” dedi.

“4 MİNARELİ CAMİDE

İBADET”


En önemli bölümünün, 4 minareli Merkez Cami olan proje içinde yer alan yapılar şöyle olacak:

Meydanın ortasında saat kulesi, cenaze namazı kılınan alan, servi ağaçları ve seyir terasları yer alacak. Asansör ve yürüyen merdivenlerle alt katlara ulaşımı sağlanan caminin, 1200 araçlık 5 katlı kapalı otoparkı bulunacak. Caminin bulunduğu alanda; yaya bağlantılarıyla gezinti kısımlarının bulunduğu, toplam 50 dükkanın hizmet vereceği, dini yayınların satıldığı ve dini turizm organizasyon şirketlerinin olacağı arastalar yer alacak. Dükkanların ilişkili olduğu meydanda, çevresinde kameriyeler ve çim-çiçeklik alanlarda görsel bir şölen sunan büyük süs havuzları, seyir kulesi, çocuk oyun alanları, 33 dükkan ve 2 pazar yerinin olduğu bedesten bulunacak. Hamam, mutfak ve yönetim bölümlerinden oluşan imaret (aşevi) yer alacak.

Kuzey Ankara Rekreasyon alanı manzaralı kabul salonu, restoranlar, Türk mutfağı, Osmanlı mutfağı, süs havuzuyla donatılmış has bahçe, çay-kahve köşkü gibi sosyal donatılar yapılacak.

Ayrıca 2 katlı misafirhanede, mutfaklı ve tuvaletli 26 oda bulunacak. Bunların yanı sıra 12 dükkanın hizmet vereceği sergi ve satış salonlarının olduğu geleneksel el sanatları yapısı ile okuma salonu ve ofislerden oluşan kütüphane binası yer alacak.


Zırhlı Birlikler’den geçecek bulvar için imzalar tamam...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Zırhlı Birlikler arazisi içinden geçirilerek, Sabancı ile Bağlıca bulvarlarını birbirlerine bağlayarak batı yönündeki trafik yükünü hafifletecek yeni bulvar için protokol imzaladı.

Milli Savunma Bakanlığı binasında gerçekleşen protokol imza töreninde konuşan Başkan Gökçek, Ankara’nın nüfusunun 5 milyon 270 bine ulaştığını ve Ankara’da müthiş bir gelişme olduğunu belirterek, “Bunun karşılığında da inanılmaz bir araç trafiği var. Ben belediye başkanı olduğumda Ankara’da 350 bin araç vardı. Şu anda trafiğe kayıtlı yaklaşık 1 milyon 800 bin araç bulunuyor. Ayrıca Ankara plakası harici yüzde 20 oto var. Bunların hepsini üstüne koyduğumuz zaman Ankara’nın, inanılmaz bir trafik artışına mazhar olduğunu görüyoruz” dedi.

Özellikle doğu-batı istikametindeki alternatifleri çoğaltmak için uğraştıklarını kaydeden Başkan Gökçek, Sabancı Bulvarı'nın gelip askeri alana dayandığını ve askeri arazi nedeniyle ileri gidemediğini söyledi. Gökçek, “Şimdi Allah kısmet ederse, yapacağımız protokolle Sabancı Bulvarı’nı, Bağlıca Bulvarı’na kadar bağlayacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Işık’a da Etimesgut, Sincan ve Eskişehir Yolu bölgelerindeki mevcut trafik yoğunluğuna ilişkin fotoğrafları ve yeni bulvar projesine ilişkin krokileri gösteren Başkan Gökçek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bağlıca Bulvarında, özellikle sabah saatlerinde muazzam bir doluluk oluyor. Bu trafiği Ankara yönüne, özellikle Eskişehir Yolu’ndan değil de direkt yeni yapacağımız bulvardan aktarmak, Bağlıca Bulvarı’nı rahatlatacaktır. Sabancı Bulvarı’nı yeni açacağımız 4 kilometrelik yolla bağlayacağız. Kısmet olursa Sayın Bakanımızla bu konuda da görüşmelerimiz var. Genelkurmayımızın buralara düşünmüş olduğu tesisler var. Tam bu tesislerin arasından havaalanına kadar gidebilecek yeni bir yol da açılabilecek. Bu 4 kilometrelik yolu bu protokole müteakip Allah kısmet ederse önümüzdeki yaz aylarının sonuna doğru yetiştirmiş olacağız, üzerindeki alt üst geçitlerle birlikte.

Bu konuda Sayın Bakanımızın, Genelkurmay Başkanlığımızın göstermiş olduğu anlayıştan dolayı, tüm Ankaralılar adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

“BAŞKENTİMİZ HER

GEÇEN GÜN BÜYÜYOR,

GELİŞİYOR”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da “Başkentimiz her geçen gün büyüyor, gelişiyor. Adeta kabuğuna sığmayan bir şehir konumunda” diyerek söze başladı. Büyüyen şehirlerde yaşanan sorunların başında ulaşım ve trafik sorununun geldiğini belirten Bakan Işık, “Sayın Gökçek Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu günden bugüne kadar bu sorunların çözümü için çok ciddi gayret gösterdi ve bunun sonucunda da Ankara, aslında nüfus artışından çok daha güçlü bir şekilde alt yapıya kavuşmuş oldu” dedi.

Öğrencilik yıllarını Ankara’da geçirdiğini belirten Bakan Işık, “O dönemin trafik sorununu keşmekeş bilen bir arkadaşınız olarak nüfusun bu kadar artmasına rağmen gerçekten Ankara’da aynı oranda

artmayan bir trafik yüküyle karşı karşıyayız” diyerek şunları söyledi: “Ben bu çalışmalarından, başarılarından dolayı Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum. Tabii bizim üzerimize düşen de Ankaralının hayatını

kolaylaştıracak tedbirler konusunda Büyükşehir Belediyemize ve ilgili arkadaşlarımıza yardımcı olmak. Bu açıdan da özellikle Sabancı Bulvarı’nın Bağlıca Bulvarı’na bağlanma talebi epey önceden dile getirilen bir talepti, ancak biz özellikle Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler’in taşınmasının hemen ardından durumu tekrar değerlendirdik ve hızlı bir şekilde Ankaralıların ve Ankara Büyükşehir Belediyemizin bu talebine olumlu yanıt vererek, bu konudaki protokolü hazır hale getirdik.”


“TRAFİKTE CİDDİ

RAHATLAMA

OLACAK”

Projenin gerçekleşeceği bölgede yaşanan trafik yoğunluğunu giderilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Işık, sözlerine şöyle devam etti: “Sonuçta bu araziler milletin arazisi, milletin ortak kullanımı için ortak ihtiyaçları için ve askeri gereklilikleri de göz önünde bulundurarak bu ihtiyaç duyulan arazileri veriyoruz. Bundan sonra da askeri gereklilikleri özellikle dikkate alarak, bu tip talepleri yerine getireceğiz. Önemli olan Ankaralıların daha rahat ulaşım sağlamaları ve ulaşım açısından gerekli alt yapının yapılabilmesi için bu alanlarda gerekli tahsisi yapmak. İnşallah bu bulvarlar da birleştirilince, eminim bizim o bölgedeki trafiğimizde ciddi bir rahatlama olacak. Oradaki insanlarımızın işlerinden evlerine dönüşü veya evlerinden işlerine gidiş saatlerinde önemli bir rahatlama olacak.”Konuşmaların ardından, Sabancı Bulvarı ile Bağlıca bölgesini birbirine bağlayacak 4 kilometre uzunluğunda ve 5+5, toplam 10 şeritten oluşacak yeni bulvarın protokol imzaları atıldı.
Başkan Gökçek’e, Katar

heyetinden ziyaret...

Katar Devlet Merkezi Belediye Meclisi üyelerinden oluşan heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ziyaret etti.

Başkanlık makamında gerçekleştirilen kabulde Başkan Gökçek, konuk meclis üyelerinden, Katar Merkezi Belediye Meclisi’nin yapısı, teşkili, yetkileri ve çalışma alanları hakkında bilgi aldı.

“Katar'la son zamanlarda münasebetlerimizin artması, hem Ankaralıları hem Türkiye’yi ziyadesiyle memnun ediyor” diyen Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapısı, çalışma ve projeleri hakkında özet bilgi verdi. Başkan Gökçek, konuklarına, Ankara turizmine büyük katkı sağlayacağını düşündüğü ve 2017 yılında hizmete girmesi hedeflenen ANKAPARK’ı da anlattı.

ANKAPARK’ın yapısı, alışveriş merkezleri, konaklama yerleri, oyuncak kapasitesiyle dünyadaki “disneyland”lar arasındaki ayrıcalığını ayrıntılarıyla aktaran Başkan Gökçek, Katarlı girişimcilerin de burada bir otel yapma projeleri olduğunu söyledi.


“KATARLI GİRİŞİMCİLERE

YATIRIM DAVETİ”

ANKAPARK’ın hizmete girmesiyle; 2 milyonu yurt içinden, 1 milyonu da yurt dışından olmak üzere yılda 3 milyon turist beklediklerini vurgulayan Başkan Gökçek, Katarlı girişimcilerin

burada yapacakları yatırımlarla hem kendilerinin kazanacaklarını hem de İslam dünyasından daha fazla turistin Ankara’ya gelmesinin sağlanacağını söyledi.

Başkan Melih Gökçek, kendisini Katar’a davet eden konuklarına teşekkür ederek, fırsat bulduğu takdirde bu ziyareti yapacağını kaydetti.

Başkan Gökçek, konuklarına, ziyaretin anısına seramik tabak armağan etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak 3 günlük bir ziyaret için Ankara’da bulunan konuk heyet, Dikmen Vadisi, Ulus Tarihi Kent Proje alanı, Hacı Bayram Veli Camii Proje Alanı, MİA (Merkezi İş Alanları) Proje Alanı ve ANKAPARK’ta incelemelerde bulunup, yetkililerden bilgi aldılar.
Zatürre olmadan aşı olun...

Dünyada en fazla yaşam kaybına neden olan hastalıkların başında, zatürre (pnömoni) hastalığı gelmektedir. Havaların soğumasıyla artan grip hastalıkları nedeniyle vücut direncinin düşmesi, zatürreye yol açabilir.

Zatürrenin, özellikle 65 yaş ve üstü ile kronik hastalıkları olan risk grubundaki kişilerde daha ciddi seyretmesi, hatta ölümlere bile yol açması nedeniyle, bu kişilere grip aşısının yanı sıra zatürre (pnömokok) aşısı da önerilmektedir. Her yıl yapılan grip aşılarının aksine, zatürre aşısının, türüne göre hayat boyunca 1-2 kez yapılması yeterlidir.

Kısaca akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre, özellikle çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılarda, böbrek, şeker, kalp, akciğer ve kanser hastalarında, sigara içenlerde, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık veya kortizonlu ilaç kullananlarda daha sık görülür.

Uzmanlar, zatürre hastalığı ve aşısı hakkındaki sorularımıza şu yanıtları verdiler.
Zatürre nedir?

Zatürre (pnömoni), bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli mikroplarla oluşan akciğer dokusunun iltihabıdır. Zatürreye en sık neden olan mikrop, pnömokoklardır.


Belirtileri nelerdir?

Ateş, öksürük, balgam, göğüs ağrısı, en sık rastlanan belirtilerdir. Nefes darlığı, bilinç kaybı, bulantı-kusma, sık nefes alıp verme, kas-eklem ağrıları, halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Ağır zatürreli hastalarda deri ve mukozanın mavi renk alması, ciddi nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü ve bilinç bulanıklığı olabilir.


Kimler zatürre aşısı yaptırmalıdır?

65 yaş ve üstü kişiler, kronik akciğer hastalığı olanlar (KOAH, kistik fibrozis), akut ve kronik kalp yetmezliği, şeker, kronik böbrek yetmezliği olanlar ile dalağı alınmış kişiler, bağışık sistemi baskılanmış kanser hastaları, kemoterapi alanlar, AIDS, organ nakli hastaları ile tekrarlayan pnömokok enfeksiyonu geçiren kişile yaptırmalıdır.


Zatürre aşısı kimlere

yapılmamalıdır?

Aşının içeriğindeki maddelere alerjisi olanlar,orta ya da şiddetli derecede akut hastalığı olanlarda ise aşının ertelenmesi önerilmektedir.
Zatürre aşısının etki süresi

ne kadardır?

Zatürre aşılarının bir grubu hayat boyu sadece bir kez yapılırken; başka bir grup aşının, 2-64 yaş aralığında 5 yıl arayla ömür boyunca maksimum iki kez, 65 yaş ve üstüne de bir kez yapılması önerilmektedir. Aşı, koldan kas içine yapılır. Oldukça güvenilirdir, ciddi yan etkilerine pek rastlanmaz.
Hastalıktan korunmak

için neler yapılmalı?

Sigara ve alkolden uzak durulması, dengeli beslenme, hijyen önlemleri, altta yatan ek hastalıkların tedavisi, zatürre ve grip aşılarıyla, toplumda gelişen zatürrenin sıklığı ve ölüm oranı azaltılabilir.
Yağış yok ama Ankara’nın yeterli suyu var

Ankara, son 30 yılın ortalamasına göre en az yağış alan ekim ayı ve kasım ayının ilk yarısını yaşamasına rağmen kentin barajlarında, hiç yağış almasa bile 1,5 yıl yetecek seviyede içme suyu var.

Meteoroloji'den edinilen bilgiye göre, Ankara’da 1 Ekim - 10 Kasım arasında son 30 yılda ortalama yağış miktarı 44,1 milimetre iken, bu yıl 1 Ekim-15 Kasım arası yağış miktarı 8 milimetreye düştü.

Ankara çevresine düşen yağışların, Ekim ve Kasım ayında yok denecek kadar azalması, çiftçiler için tohum ekimi dönemi olması nedeniyle tarımı olumsuz etkilerken, şehre su sağlayan barajları da olumsuz etkiledi.

Ankara’nın içme suyu ve barajlarının doluluk oranlarıyla ilgili bilgi veren ve özellikle vatandaşlara içme suyunu tasarruflu kullanmaları konusunda çağrıda bulunan ASKİ Genel Müdürü Necmettin Tahiroglu, Ankara'nın barajlarının doluluk oranının, yüzde 30 seviyesinde olduğunu söyledi.

Beklenen son bahar yağışlarının yok denecek seviyeye düşmesine rağmen Ankara’nın barajlarında hiç yağmur yağmasa bile 1,5 yıl yetecek su bulunduğunu belirten Necmettin Tahiroğlu, “Doluluk oranının düşük olmasının sebebi, barajlarımızın toplam hacminin çok büyük olmasıdır. Barajlarımızın toplam hacmi 1 milyar 600 milyon metreküpe yakındır. Bu rakam ise İstanbul'un bütün barajlarının toplam kapasitesinin neredeyse 2 katı büyüklüğündedir” diye konuştu.

“UZUN YILLAR SU

GARANTİMİZ VAR”

ASKİ Genel Müdürü Tahiroğlu, “Yağışların azalması ve tüketimin artmasına rağmen Başkent'in su ihtiyacını karşılayan Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Kavşakkaya, Çubuk-2, Çamlıdere ve Elmadağ barajlarında biriken su miktarı, 471 milyon

metreküp seviyesinde” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Barajlarımızda hiç yağmur yağmasa bile, bu oran Ankara'nın 1,5 yıl su ihtiyacını karşılayacak seviyede. Biliyorsunuz Kesikköprü Barajı ve Hirfanlı barajları da var. Bu bizim uzun yıllar su garantimiz. Kızılırmak da Ankara için büyük bir sigorta.”

Tahiroğlu, “Her ne kadar barajlarımızda suyumuz yeterli olsa da tasarrufu hiçbir zaman elden bırakmamak gerekir. Tasarruf bir yaşam biçimidir. Suyumuzun sadece bugün için değil, gelecek yıllarda da ihtiyacımıza cevap verebilmesi için lütfen israf etmeden, tasarruflu kullanalım" diyerek bilinçli su kullanımını alışkanlık haline getirmenin, sınırlı bir kaynak olan suyun korunması açısından büyük önem taşıdığına işaret etti.

Alınabilecek birkaç pratik önlemle, aynı ihtiyaçların çok daha az suyla karşılanabileceğini ve bu sayede hem ülke ekonomisine hem de aile bütçesine büyük katkı sağlanabileceğini ifade eden Tahiroğlu, pratik su tasarruf yöntemlerinden bazılarını şöyle sıraladı:

-Evde damlatan musluklar tamir ettirilmeli.

-Araçlar, hortumla değil, kovaya doldurulacak suyla yıkanmalı.

-Bulaşık ve çamaşır makineleri, tam doldurulmadan çalıştırılmamalı.

-Musluklarda ve duş başlıklarında su akışını azaltan, ancak su basıncını artıran yeni sistemler kullanılmalı.

-Sebze ve meyveler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanmalı.

-Özellikle iş yerlerinde tuvaletlerde musluklar açık bırakılmamalı
Ekim ayı su analiz sonuçları:

Ankara’nın suyu yine tertemiz, pırıl pırıl...

Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü ile İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından rutin analizleri yapılan Ankara’nın şebeke suyu, Ekim ayında da yine tertemiz çıktı.

Kentin çeşitli noktaları ile İvedik İçme ve Kullanma Suyu Arıtma Tesisleri, çıkışından alınan numunelerin son analiz sonuçları açıklandı. Analiz sonuçlarına göre; Başkentlilerin musluklarından akan içme suyunun tertemiz, kaliteli ve içilebilir nitelikte olduğu bir kez daha kanıtlandı.

Başkent’in içme ve kullanma su ihtiyacını karşılayan ASKİ’nin, 2485 noktadan numuneler aldığını hatırlatan yetkililer, numunelerin fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılarak, suyun kalitesinin kontrol altında tutulduğunu kaydettiler.
Büyükşehir Çocuk Meclisi’nde seçim heyecanı yaşandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyeliği için seçim yapıldı.

150 kişiden oluşan 22. Dönem Çocuk Meclisi’nin belirlenmesi için, 2 bin 500 çocuk, 10 ayrı merkezde oy kullandı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden renkli görüntüler ve tatlı bir rekabet örneği sergilenen seçimlerde, çocuklar, başvuru formlarını teslim ettikleri adreslerde oy kullandı. Çocuk Meclisi asil üyeliği için farklı bölgelerden gelerek seçim yarışına katılan 9-14 yaş aralığındaki çocuklar, hazırladıkları pankartlar, afişler ve konuşmalarla, propaganda yaparak en çok oyu almaya çalıştı. 10 ayrı merkezde yapılan seçimler sonucunda, Çocuk Meclisi’nin 150 asil üyesi belirlendi.

Başkentli çocuklar şu merkezlerde oy kullandı:

“Çocuk Meclisi Binası; Sincan Çocuk Kulübü; Sincan Aile Yaşam Merkezi Ç.K Y; Batıpark Çocuk Kulübü; Yenimahalle Gençlik Merkezi; Keçiören Çocuk Kulübü; Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi; Altındağ Çocuk Kulübü; Mamak Çocuk Kulübü; Pursaklar Aile Yaşam Merkezi Ç.K.”

Tüm bölgelerden gelen oyların sayılmasının ardından 22. Dönem asil üyesi 150 çocuk, yapacakları ilk toplantıda Başkanlık Divanı’nı oluşturacak.
Şereflikoçhisar’ın

en büyük parkı, Büyükşehir’den

Büyükşehir Belediyesi, Şereflikoçhisar’da, E-90 Karayolu kenarında, uzun yıllar boyunca atıl durumda bulunan ve hafriyatçıların kaçak döküm noktası haline gelen alana ilçenin en büyük parkını yaparak, yemyeşil hale getirdi.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in tarafından, Başkent'teki 88 hizmet ve yatırımın toplu açılış töreninde hizmete açılan park, ilçeye güzellik kattı.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, ilçede atıl durumda ve çirkin bir görünümü olan alanı, Şereflikoçhisarlıların aileleriyle birlikte hoşça vakit geçirip dinlenmeleri için park olarak

düzenlediklerini söyledi. Parka irili ufaklı kamelyalar, bankalar, çocuklar için de oyun grupları yerleştirdiklerini belirten Bircan, “Şereflikoçhisar’a ilçenin en büyük parkını yapmanın, en uzak ilçelerimize de hizmet götürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Parkın yapımında tüm detaylara özen gösterildi. Merkez ilçelerimize yapmış olduğumuz parklarda bulunan ne varsa, bu parkta da görmek mümkün” dedi.

Bircan, 8 bin metrekare büyüklüğünde, ince ve uzun bir görünümde olan parka, 55 bin berberis, 19 bin alacalı taflan, 300 bin sabin ardıcı, 1250 kızılcık, 189 Lübnan sediri, 540 arizona cinsi bitkilerden dikildiğini anlatarak, “Ziyaretçilerin bu yeşillikler arasında spor yapması için de yürüyüş yolu yapıldı” diye konuştu.


Sincan’da vatandaşlara sıcak çorba

Sincan Belediyesi, günün ilk saatlerinde çorba ikramıyla işe veya okuluna yetişmeye çalışan vatandaşların içini ısıtıyor. İlçenin en yoğun noktalarında hizmet veren Sincan Belediyesi ikram araçları, sosyal belediyeciliğin sıcak yüzünü yansıtıyor.

Hafta içi her sabah 07.00 ile 09.00 saatleri arasında gerçekleştirilen sıcak çorba dağıtımı, kahvaltı yapamayan vatandaşların da imdadına yetişiyor. Sincan Tren Garı, Devlet Hastanesi ve 12. Cadde Poliklinikleri önünde çorba servisiyle karşılaşan vatandaşlar, bu hoş sürpriz için Sincan Belediyesi’ne teşekkür ediyor.

“Vatandaşlarımızın içini biraz olsun ısıtmak, bizim için büyük mutluluk” diyen Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz tüm projelerimizde vatandaşlarımıza daha mutlu, daha sağlıklı ve daha huzurlu bir şehir

oluşturma çabası içerisinde olduk. Sabah koşuşturmasında zaman zaman kahvaltı etme imkanı bulunamayabiliyor. Biz de ikramlarımızla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde karşılamaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza yanlarında olduğumuzu hissettirmeyi, yüzlerini güldürmeyi hedefliyoruz” dedi.
Haymana’da

“kariyer günleri” söyleşisi

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’nin düzenlediği “Kariyer Günleri” söyleşi programına katıldı.

Söyleşiye katılan gençlere; iş ve siyaset alanındaki deneyimlerini anlatan Başkan Turgut, belediyelerin eğitimle ilgili doğrudan bir hizmet imkânı olmadığını belirtti. BaşkanTurgut, “Haymana Belediyesi olarak imkânlar ölçüsünde Haymana’daki okullara elimizden gelen desteği vermeye gayret ediyoruz. Okulların tadilat-tamirat işlerine yardımcı oluyoruz. ATO, TOBB ve Haymana Ticaret Odası’yla beraber Haymana’ya bir turizm meslek lisesi kazandırmayı düşünüyoruz” dedi.

Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolünün geniş kitlelere duyurulması ve Milli Park Projesi’nin en büyük hedeflerinden biri olduğunu kaydeden Başkan Turgut, “8 Şubat 2015 tarihinde Haymanamız, tarihi Milli park ilan edildi. Çalışmalar devam ediyor. Çok uzun soluklu bir proje, şu ana kadar 2 bin şehit mezarı bulundu. Bittiğinde inşallah Haymanamız ikinci bir Çanakkale olacak” diye konuştu.

Söyleşinin sonunda Başkan Turgut’a Nuri Bektaş Anadolu Lisesi öğrencileri adına çiçek takdim edildi. Bu yılki müsabakalarda en başarılı öğrenci olan Sümeyye Kübra Doğan’a hediyesini de Başkan Turgut verdi.


Altındağ’da “Bir Gülüş İçin El Ele Projesi”

Çevre açısından son derece zararlı bileşenler içeren atık piller konusunda Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile işbirliği yapan Mamak Belediyesi, eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor.

Yeni eğitim öğretim yılı içerisinde Mamak’ta bulunan okullarda öğrencilere yönelik verilecek atık pil seminerleri öncesinde TAP ve Mamak Belediyesi, öğretmenlere yönelik atık pil semineri düzenledi. Mamak Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleşen seminere Mamak’ta bulunan anaokulu, ilköğretim ve liselerden gelen öğretmen ve müdür yardımcıları katıldı.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Gelişigüzel çöpe atılan bir pil, tonlarca toprağı zehirliyor ve bu kirlilik

maalesef toprakta yıllarca devam ediyor. Dolayısıyla atık pillerin doğru kişiler ve yetkilendirilmiş kurumlarca toplanması ve en doğru şekilde bertaraf edilmesi son derece önemli. Mamak’ta, TAP ile birlikte çeşitli etkinlikler yaparak atık piller konusunda başta öğrencilerimiz olmak üzere vatandaşlarımızı bilinçlendiriyoruz” dedi.
Polatlı’da öğrencilere yangın söndürme eğitimi

Polatlı Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrenci ve personeline, yangın ve yangına müdahale eğitimi verildi.

Şentepe Mahallesi’ndeki tatbikatta, çocukların yangın mahallinden uzaklaştırılması ve yangının kontrol altına alınarak söndürülmesi gerçekleştirildi.

Polatlı Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu’nun gerçekleştirdiği yangın eğitimini, Güvenlik Sistemleri Uzmanı Özgün Bektaş verdi.

İki bölüm halinde gerçekleştirilen eğitimde Özgün Bektaş, minik çocuklara yaşlarına uygun olarak olası bir yangında ne yapmaları, nasıl davranmaları gerektiğini uygulamalı anlattı. Yangında çocuklara itfaiyeyi aramaları gerektiği ve itfaiye nu-marası 110, öğrencilere “bir bir, sıfır” şeklinde ezberletildi.

Polatlı Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi Müdürü Tuğba Yalçın da kurumlarında öğrencilere anne şefkatiyle eğitim verdiklerini, hayat kurtaran yangın eğitiminin de bunun bir parçası olduğunu söyledi.


Altındağ’da “Bir Gülüş İçin El Ele Projesi”

Altındağ Belediyesi, engelli çocuklara yönelik sergilediği duyarlı davranışlarına bir yenisini daha ekledi. Engelli bireylerin psikolojik ve sosyal alanlarda iyileştirilmesinin amaçlandığı, Altındağ Belediyesi ile Kurtuluş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Gülüş İçin El Ele Projesi” hayata geçti.

Altındağ Belediyesi’ne bağlı Önder Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Sabun Kokulu Hayaller” etkinliğinde, sabun yapan engelli çocuklar, “Biz de bu toplumun bir parçasıyız…” dediler.

“Bir Gülüş İçin El Ele Projesi”ne engelli bireylerin anneleri de katıldı. Önder Kadın Eğitim Kültür Merkezi üyeleri ise gönüllü olarak çalışmaya destek verdi. Engelli çocuklar ve anneleri, bu proje sayesinde toplumun kendilerinde oluşturduğu yalnızlaştırma, damgalama ve dışlama gibi olumsuz etkilerden uzaklaşmanın mutluluğunu yaşadı. İ birliği içerisinde sabun yapan engelli bireyler, Kadın Eğitim Kültür Merkezi üyeleriyle birlikte 8 farklı takım oluşturdu. Engelli bireylerin yaptığı sabunlar ise büyük beğeni topladı.

Projede yer alan çocuklardan Berkan Aysel, bu çalışmayı yaparken çok mutlu olduğunu ve keyif aldığını ifade ederken, bir diğer katılımcı Canan Karakuş ise “Dün gece heyecandan hiç uyuyamadım. Burada yaptıklarımı öğretmenlerime ve arkadaşlarıma anlatacağım” dedi.
21. Tiyatro Festivali, Başkentlilerle buluştu

Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, 21. kez Ankaralılarla buluştu. Destekleyicileri arasında Çankaya Belediyesi’nin de yer aldığı festival, 28 Kasım Pazartesi gününe kadar devam edecek.

Festival kapsamında; 33 salon oyununun yanı sıra genç tiyatrocu adaylarına ulaşmayı amaçlayan 5 atölye çalışması ve “Sanatta Kadın İmgesi” konulu konferans da yer alıyor.

Önceki yıllarda, aralarında Kerim Afşar, Genco Erkal, Yıldız Kenter, Erol Demiröz, Savaş Yurttaş, Haluk Bilginer’in de bulunduğu 20 tiyatro sanatçısının aldığı “Festival Onur Ödülü” bu yıl usta sanatçı Tamer Levent’e verilecek.

Ayrıntılı programına

“www.ankaratiyatrofestivali.org” adresli internet sitesinden ulaşılabilen festivalde; “Bir Delinin Hatıra Defteri”, “Bavul”, “Üç Kuruşluk Opera”, “Bir İsyancının Savunması”, “Ölü Ozanlar Derneği”, “Kuvayi Milliye” gibi oyunların yanı sıra ritim atölyesi de yer alacak.


Engelli Misafirhanesi’ne büyük ilgi

Keçiören Belediyesi Engelli Çocuklar Gündüz Misafirhanesi, engelli çocuğu olduğu için sosyal hayatını sürdürmekte zorluk çeken ailelerden büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Engelli aileleri, çocuklarını, Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü’ne bağlı Engelli Danışma Merkezi bünyesinde kurulan Engelli Çocuk Misafirhanesi ve Oyun Evi’ne güvenle emanet ederek sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için gereken zamanı kazanabiliyor. Hafta içi saat 08.00'den 17.00'ye kadar engelli çocuklara geçici süreli ücretsiz bakım hizmeti veren misafirhane, ailelerin ihtiyaçlarını karşılamasının yanında çocukların kendi yaşıtlarıyla bir arada olmalarına da imkan tanıyor.

Keçiören Belediye Başkan Mustafa Ak, “Engelli vatandaşlarımızın diğer bireylerle aynı şartlara sahip olmaları için bugüne kadar birçok projeyi hayata geçirdik. Ailelerimizin büyük ilgi gösterdiği Engelli Gündüz Misafirhanemizi de engelli çocuğu olan kardeşlerimin, yavrularını güvenle emanet edip çarşı, pazar alışverişlerini yapabilmeleri, ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, akılları çocuklarında kalmadan sosyal hayatın gereklerini yapabilmeleri için kurduk. İnşallah ‘Engelsiz bir Keçiören’ için önümüzdeki dönemde de yeni projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.


“Bu kurslarda konuşmak yasak”

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi'nin 5 şubesinde, İşaret Dili Kursu açıldı.

etiSEM Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi, Atayurt,

Yunus Emre Kültür ve Spor Merkezi, Atakent Sosyal Tesisleri ve etiSEM merkez birimlerinde düzenlenen kurslarda, 100 Etimesgutlu işaret dili öğreniyor. Kursiyerler, uzman eğitmenler eşliğinde işaret diliyle konuşma-duyma ve engelli bireylerle iletişim kurmayı öğreniyorlar. İşaret dili eğitmenleri, teorik bilgileri verdikten sonra dersliklerde konuşmayı yasaklıyor. Kursiyerlerin daha iyi kavramaları için her şey işaret diliyle anlatılıyor.

İşaret dili kursiyerleri, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, İstiklal Marşı'nı koro halinde işaret diliyle okuyarak ilk sınavlarından başarıyla geçtiler.

Kursiyerlere, 4 aylık eğitimin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika verilecek. Sertifikalı mezunlar, kamu ve özel eğitim kurumlarında iş bulma imkanına sahip olacak.

Çubuk’un yeni kapalı spor salonu tamamlandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Çubuk Belediyesi işbirliğinde ilçeye 320 koltuk kapasiteli 1 milyon 350 bin TL değerinde kapalı spor salonu yapıldı.

Atatürk Mahallesi’nde bulunan Çubuk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesine yaptırılan yeni kapalı spor salonu, ilçede gerçekleştirilecek bir çok sportif karşılaşmalar ve etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, “İlçemiz için çok amaçlı spor salonu büyük bir ihtiyaçtı. Belediye Başkanımız Sayın

Tuncay Acehan’ın girişimleri sonucunda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Belediyemizin işbirliğinde salonun yapımı gerçekleştirildi. Spor salonumuz, ilçede yaşayan vatandaşlarımız ve öğrencilerimizin yanı sıra, Çubuk’u ziyarete gelen öğrenciler, veliler ve her yıl yapılan törenler için önemli bir işlev görecektir” dedi.

Karakuş, yapımı tamamlanan salonun, önümüzdeki günlerde Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç tarafından resmi açılışının yapılması beklendiğini de sözlerine ekledi.


Yenimahalle’de Kent Konseyi Genel Kurulları

Yenimahalle Kent Konseyi 6. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Kadın, Engelli ve Gençlik Meclisi Genel Kurulları’nda da seçimler gerçekleştirildi. Batıkent Meydan AVM’de yapılan Genel Kurul toplantısında; 3 yıllığına, Yenimahalle Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanlığı’na Erol Sayyıdan, Gençlik Meclisi Başkanlığı’na Can Berk Camcı ve Kadın Meclisi

Başkanlığı’na da yeniden Gülşen Sucu İnal oy birliğiyle seçildi. Yenimahalle Kent Konseyi Başkanı Atila Çınar da, Kent Konseyi’nde görev alan ve emek veren herkese teşekkür etti.

Kent Konseyleri Yönetmeliği’nin 2009 yılında son şeklini aldığını belirten Çınar, “Kurumsallaşmış durumda olan pek çok kent konseyi mevcut. İlk kurulan kent konseyleri arasında Yenimahalle Kent Konseyi de bulunuyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca daha yaşanabilir bir Yenimahalle için çeşitli projeleri hayata geçirmeye gayret ettik. Bugüne dek desteğini hiç esirgemeyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a teşekkür ediyoruz” dedi.


Pursaklar’da parklara “Kırmızı-Beyaz” tabela

Pursaklar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ilçedeki 100’ün üzerindeki parkın tabelalarını yenileyerek, kırmızı-beyaz yaptı. Değişen tabelalarla estetik bir görünüme kavuşan parklar, yeni haliyle ilçe halkının beğenisini kazandı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ilçenin siluetini değiştirip Pursaklar’ı güzelleştirmeye devam ediyor.

Her geçen gün yeşil alan oranı artan Pursaklar’da parklar kırmızı beyaz tabelalarla donatıldı. Müdürlük tarafından değiştirilen kırmızı-beyaz tabelalarda, o parkın isminin nereden geldiğine dair bilgiler yer alıyor. Çocukların ve genç nesillerin yoğunlukla zaman geçirdiği parklarda mini kütüphaneler de oluşturan Pursaklar Belediyesi, aynı zamanda okumayı da teşvik ediyor.

Eğlence, spor ve eğitimi bir arada yapan Pursaklar Belediyesi’nin park bahçe hizmetleri, ilçe sakinlerinden büyük beğeni alıyor. Hizmetleri takdir eden vatandaşlar, “Park isimlerinin tabelalarda geniş bir şekilde açıklanması, bizim için çok güzel bir uygulama. Şehitlerimizin, tarihi şahsiyetlerimizin biyografilerini parklarda öğrenme ve çocuklarımıza öğretme imkânı bulduk. Bu hassas düşünceden dolayı Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” diyerek düşüncelerini dile getiriyorlar.
Başkan Şahin,

hemzemin geçit inşaatını inceledi

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Menderes Bulvarı üzerinde yapımı gerçekleştirilen hemzemin geçit inşaatını gezdi.

TCDD 2. Bölge Müdürü ve teknik personelle, inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen ve bilgi alan Başkan Şahin, ASKİ’nin drenaj projesi onayının ardından geçidin açılacağı kaydetti. Demir yolları üzerinde yapımı gerçekleştirilen kontrollü hemzemin

geçidin, araç ve yaya trafiğinin düzenli bir şekilde akışını kolaylaştıracak nitelikte ve donanımda yapıldığını belirten Başkan Şahin, Devlet Demir Yolları yetkililerine ve bölge müdürlüğüne teşekkür etti.

Gazi Şahin, “Elmadağ ilçemizde gelişmeler, değişimler ve yatırımlar devam edecek. Hizmet için geldik, hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.


Lider Osmanlıspor,

Romanya deplasmanına

gidiyor...

UEFA Avrupa Ligi (L) Grubu‘nda lider konumda bulunan Osmanlıspor, 24 Kasım Perşembe günü saat: 21.00’da Steaua Bükreş takımıyla oynayacağı rövanş karşılaşması için Romanya’ya gidiyor.

Grubunda oynadığı İlk maçta, Osmanlı Stadı’nda Steaua Bükreş takımını 2-0 yenen Mor-Sarılılar, İsviçre’nin Zürih takımı ile oynadığı 2. maçı deplasmanda 2-1 kaybetti.

Kendi sahasında İspanya’nın Villareal ile oynadığı maçtan 2-2 eşitlikle ayrılan Başkent takımı, grupta oynadığı 4. maçında, deplasmanda olmasına rağmen adeta futbol dersi verdi ve rakibini 2-1 yenerek, 7 puanla grup liderliğini yakalamayı başardı. Osmanlıspor, 24 Kasım Perşembe günü oynayacağı Steaua Bükreş maçının ardından, grubundaki son maçında, 8 Aralık Perşembe günü İsviçre’nin Zürih takımıyla Osmanlı Stadı’nda kendi taraftarı önünde karşı karşıya gelecek.


Osmanlıspor, lige döndü

UEFA Avrupa Ligi’nde başarılı sonuçlara imza atmasına karşın, sezonun 4. haftasından bu yana galibiyet alamayan Osmanlıspor, Alanya galibiyetiyle lige döndü.

Spor Toto Süper Lig’de Kasımpaşa ve Gaziantepspor’a kaybeden Mor-Sarılılar, 6 haftalık galibiyet hasretini Alanyaspor’u 2-0 yenerek giderdi.

Karşılaşmanın ilk dakikalarından itibaren rakip takım üzerinde baskı kuran ve gol arayan Başkent ekibi, deplasmanda İspanya’nın Villareal maçının galibiyetinin de verdiği moralle konuk Alanyaspor’a göz açtırmadı.

Webo’nun attığı erken golle konsantrasyonu daha da artan Osmanlıspor, Musa Çağıran’ın rakip filelere gönderdiği 2. golle karşılaşmanın ilk yarısını 2-0 üstün tamamladı.

İkinci yarıda, Perşembe günü Romanya’da Steaua Bükreş’le yapacağı maçı da düşünerek oyunu rölantiye alan ev sahibi ekip, karşılaşmayı 2-0 kazanmayı başardı.

Ligde 11. haftayı elde ettiği 15 puanla 7. sırada tamamlayan Başkent ekibi, 28 Kasım Pazartesi günü saat 20.00’da Atiker Konyaspor deplasmanında puan mücadelesi verecek.
Gençlerbirliği kabustan uyandı

Spor Toto Süper Lig’de üst üste 5 hafta maç kazanamayan Gençlerbirliği, yeni teknik direktörü Ümit Özat ile gittiği Kayserispor deplasmanından galibiyetle döndü.

Üstün oynadıkları karşılaşmada Matei ve Serdar Güler ile sonuca giderek kabustan uyanan Kırmızı-Siyahlılar, uzun yıllar takımın kaptanlığını yapan yeni teknik direktörleri Ümit Özat’a ilk karşılaşmada galibiyet hediye edip, yönetim ve camiaya moral kazandır.

Gençlerbirliği, 12. haftada 27 Kasım Pazar günü saat 16.00’da Trabzonspor’u konuk edecek.


Borç yapılandırmada son gün 25 Kasım...

Büyükşehir Belediyesi’ne, vergi ve diğer konularda borcu bulunan vatandaşların borçlarını yapılandırmada yaklaşık 1 ay uzatılan süre, 25 Kasım Cuma günü sona eriyor.

Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Dilek Bakır, vatandaşlardan Belediye’ye olan çeşitli konulardaki borçlarının yapılandırılmasını 25 Kasım Cuma gününe kadar yerine getirmelerini istedi.Bakır, borçlu vatandaşların, bu kanun kapsamında kendilerine tanınan ödeme kolaylığından yararlanabilmesi için Belediye'nin Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Gelir Şube Müdürlüğü’ne dilekçeyle başvurmaları gerektiğini belirtti.

Yapılandırma kapsamına, 30.06.2016 tarihinden önceki dönemlere ait, ilan ve reklam vergisi, asfalt vergisi, eğlence vergisi, yangın sigorta vergisi, harçlar, tıbbi atık, ecrimisil gelirleri, işgaliye ücreti, hal rüsumları ve otopark borçları giriyor.

Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə