[]Yüklə 500 b.
tarix23.12.2017
ölçüsü500 b.
#35748

Yeryüzü insanoğlu için bir mesciddir.Her zaman her yerde ALLAH’a ibadet edilebilir.

  • Yeryüzü insanoğlu için bir mesciddir.Her zaman her yerde ALLAH’a ibadet edilebilir.Ayşe büyük bir istekle Ramazan ayının gelmesini bekliyordu.Küçükken annesi orucunu öğlene kadar,yarım günlük de tutabileceğini söylerdi.O da öğlene kadar oruç tutar, öğlen vakti ise yemeğini yiyerek orucunu bozardı.Ama bu Ramazan tam gün oruç tutmaya karar vermiş, bu kararını anne ve babasına da söylemişti.Çünkü artık onbir yaşına giriyordu.Babası, orucu tam gün tutarsa onu lunaparka götüreceğini söyledi ve Ayşe buna çok sevindi.

  • Ayşe büyük bir istekle Ramazan ayının gelmesini bekliyordu.Küçükken annesi orucunu öğlene kadar,yarım günlük de tutabileceğini söylerdi.O da öğlene kadar oruç tutar, öğlen vakti ise yemeğini yiyerek orucunu bozardı.Ama bu Ramazan tam gün oruç tutmaya karar vermiş, bu kararını anne ve babasına da söylemişti.Çünkü artık onbir yaşına giriyordu.Babası, orucu tam gün tutarsa onu lunaparka götüreceğini söyledi ve Ayşe buna çok sevindi.

  • Ayşe o gün heyecanla sahura kalktı.Bu onun tam olarak tutacağı ilk orucuydu.Güzelce karnını doyurdu ve tekrar uyudu.Ertesi gün öğleye kadar pek açlık hissetmedi.Akşama doğru açlık kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.Ayşe ve arkadaşı Eda biraz vakit geçirip dinlenmek için Edalara gittiler.Eda oruç değildi.Ayşe dayanamayıp orucunu bozdu ve Edalarda karnını bir güzel doyurdu. Ama bunu babasına söylerse onu lunaparka götürmeyeceğini düşünerek evdekilere hiçbir şey belli etmedi.

Zamanın birinde bir padişah yaşardı.bu padişah halkına o kadar kötü davranırdı ki.. İşçileri çok ağır işlerde çalıştırır,onlara karınlarını doyuracak kadar bile para vermezdi.kendisine yapılan en ufak bir saygısızlığın cezası ,ölümdü.

  • Zamanın birinde bir padişah yaşardı.bu padişah halkına o kadar kötü davranırdı ki.. İşçileri çok ağır işlerde çalıştırır,onlara karınlarını doyuracak kadar bile para vermezdi.kendisine yapılan en ufak bir saygısızlığın cezası ,ölümdü.

  • Halka muamelesi ,onların zenginlik ve soyluluklarına göreydi.Halktan biri ile kesinlikle aynı masaya oturup yemek yemezdi.

  • Sarayda temizliğe de pek önem verilmezdi.Padişah ancak ayda bir kez banyo yapar, yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkamazdı.Dişlerini temizlemediğinden ağzı çok kötü kokardı.

  • Fakat bir gün bu padişah müslüman olan diğer bir ülkenin padişahından bir mektup alır.Bu, İslam’a davet mektubudur.Padişah müslüman olur.

  • Müslüman olduktan sonra kendi hayatı ve halkına olan davranışları değişir.Artık işçileri çok ağır işlerde çalıştırmıyor,çalıştıklarının karşılığını tam olarak veriyordu.İnsanları cezalandırmadan önce nedenini araştırıyor,sonra gerekeni yapıyordu.Halka muamele ederken zengin-fakir,soylu-köle ayırımı yapmıyordu.Çünkü İslam’da ayrımcılık yoktu.Halkının arasına karışıyor, hepsini dinliyordu.Yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkıyor,diş temizliğine önem veriyor ve artık haftada bir iki kez banyo yapıyordu.

  • O ,insanları acımadan öldüren padişah ,yürürken karıncaları ezmemeye dikkat eder hale gelmişti.

  • İşte İslam Dini ve dolayısıyla ibadetler ,insan davranışları üzerinde böyle değişiklikler meydana getirdi.Artık padişah da halk da mutlu ve huzurluydu.


Yüklə 500 b.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə