01. 05. 2016 roket savaşlari festivali Gün 29. 04. 2016 CumaYüklə 21 Kb.
tarix01.11.2017
ölçüsü21 Kb.
#25156


29.04.2016 – 01.05.2016 ROKET SAVAŞLARI FESTİVALİ
1. Gün 29.04.2016 Cuma

Saat 08:00’de Çeşme Limanı’nda buluşup Ege Birlik check-in ofisimizde gerekli gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra saat 09:20’de Ege Birlik’in Chios feribotuyla Türkler tarafından Sakız ağaçlarının çokluğu nedeniyle Sakız olarak adlandırılmış, Chios (Χίος) adasına hareket ediyoruz. 55 dakikalık keyifli bir yolculuğun ardından Sakız Adası’na ulaşıyoruz. Pasaport işlemlerimizi tamamladıktan sonra Sakız Adasında konaklayacağımız otele gitmek üzere bizleri bekleyen otobüslerimizde yerlerimizi alıyoruz. Otelde odalarımıza yerleştikten sonra boş zamanınız oluyor. Bu zaman zarfında Sakız Adası merkezinde dolaşmanızı tavsiye ediyoruz. Bu çarşıda Sakız adasına özel uzo, Likör, Reçel, Sakız ve Sakız ürünlerini yakından görüp tatlarına bakabilirsiniz. Yine Sakız Adası merkezinde bulunan Müslüman Mahallesi, Bayraklı Camii, Justinian Sarayı ve Osmanlı Mezarlığını, 1843 yılında Sultan Abdülmecid’in isteği ile inşa edilen Sakız’ın günümüze kadar kalmış en büyük camisi olan Mecidiye Camisini ve Hürriyet Çeşmesini yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Bu tarihi mekanları gezdikten sonra Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaki meydanı ve güzel güvercinleri ile meşhur Halk bahçesini gezintiye çıkabilir ve bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz. Akşam konaklama ERYTHA Otelimizde.


2. Gün 30.04.2016 Cumartesi

Konaklamış olduğumuz otelde kahvaltılarımızı aldıktan sonra arzu eden misafirlerimiz ile Güney Ada Turumuza keşfetmeye çıkabiliriz. Rehberimizin Türkçe anlatımı eşliğinde başlayan Güney Ada Turumuz; Kambos bölgesinin yüksek duvarlı konakları ve narenciye bahçelerinin de seyriyle , 30 dakikada ulaşacağımız Armolia kasabasının sanatçılarının yapmış olduğu dekoratif seramik işlerini ve kendine has kokusuyla sakız reçinesinin elde edildiği sakız ağaçlarını yakından görebileceğimiz bir zaman geçireceğiz. Turumuz adada 1881 yılında yaşanan depremden ayakta kalabilen ender ortaçağ kasabalarından bir tanesi olan , Mesta Kasabasındaki yürüyüşümüzle devam edip , kale köyün dar tonuzlu sokaklarında karşımıza çıkan, ikonalarıyla ünlü Taksiarhon kilisesini ziyaret edeceğiz. Ziyaretimiz sonrasında kısa bir yolculukla ulaşacağımız Mesta Limanında serbest öğlen yemeğimiz için adanın kendine özel pişirme usulleriyle hazırlanmış ana yemek ve mezeleri eşliğinde geçireceğimiz bir saatlik moladan sonra yolculuğumuz Pirgi kasabasına doğru devam edecektir. Yine 14 yy. tarihlenen beyaz ve siyah geometrik desenli özel duvar kazıma tekniğinin evlerin dış cephelerine uygulanmış güzelliğini seyrederek yapacağımız yürüyüşümüz , adada uzun zaman kalmış olan kaşif Christophe Colomb evinin önündeki kasaba merkezinde vereceğimiz fotoğraf ve kahve molasıyla bitecektir. Bu ada turunuz bittikten sonra saat 19:00'da başlayacak olan Golden Sand Otelde alacağımız akşam yemeği için otelin lobisinde buluşuyoruz. Sakız adasının yöresel yemeklerinin de olduğu açık büfeden lezzetli yemeklerden yedikten sonra yine saat 20:30'de yemeğimizi yediğimizin otelin lobisinde buluşarak 300 yıllık bir geleneğe sahip olan roket savaşının o muhteşem görselliğini izlemek üzere Savaşın yapılacağı bölgeye hareket edeceğiz.

Ruketopolemos kelimesinin Türkçe anlamı havai fişek savaşıdır bu gelenek Sakız adasının Vrondados kasabasında her sene Paskalya bayramının ve Megali Evdomada denilen Kutsal haftanın Megalo Savato yanı büyük Cumartesi gününde Kutlanır, bu kutlama Hazreti İsa’nın diriliş anını temsilen gerçekleştirilir. Bu gerçekten görkemli kutlama anında iki rakip kilise arasında binlerce havai fişek fırlatılır, bu rakip kiliseler Ayios Markos ve Panayia Erıthiani kiliseleridir, aralarındaki bu çatışma esnasında Ayios Markos roketçilerinin hedefi Panayia Erithiani kilisesinin saat kulesidir rakip tarafın roketçileri ise Ayios Markos kilisesinin ana giriş kapısının üstünde bulunan Aziz Markos’un ve kilisenin kubbesini hedef alırlar, en fazla isabetli atışları yapan taraf bu çatışmanın da galibi olur. Havai fişek savaşı Megalo Savato (Büyük Cumartesi) günü akşam saatlerine doğru başlar ve ilerleyen saatler içerisinde iki kilise arasındaki roket atışı gitgide yoğunlaşır, saat 23:30’da kısa bir ara verilir ki ınançlılar kiliseye girebilsinler, saat 00:00’da Hazreti İsa’nın diriliş anı olan ve Anastasi denilen anda iki kilise arasında topyekün havai fişek atışı başlar ve Diriliş (Anastasi) çan sesleri eşliğinde bütün ihtişamı ile kutlanır. Rehberimizle birlikte ateşlerin dansını izledikten sonra yine belirlenen saatte Otele dönüyoruz. (roketlerden sakınmayı da unutmuyoruz.)

3. Gün ( 01.05.2016 Pazar)

Konaklamış olduğumuz otelde kahvaltılarımızı aldıktan sonra arzu eden misafirlerimiz ile Kuzey Orta ada ziyaretimiz için hareket edeceğiz. İlk durağımız ada merkezinden 30 dakika uzaklıktaki Nea Moni Manastırı olup 11. yüzyılda inşa edilmiş(1042-1056 yılları arasında) ve Meryem Ana'ya ithaf edilmiştir. 17000 metrekare bir alan üzerine yayılmış olup adanın merkezinde yer almaktadır. Bu Manastır, UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Manastırda Ana mabet, iki küçük kilise, keşişlerin yemek yedikleri masa, keşişlerin inziva barınakları(hücreleri) ve su depolanması için oluşturulan yer altı su depolarından oluşmaktadır. Buradaki ziyaretimizden sonra dağ köylerinden Avgonima ya hareket edeceğiz. Köy merkezindeki yürüyüşümüz ve serbest zaman verdikten sonra öğle yemeğimizi köydeki bir restorantta alacağız. Kısa bir yolculuktan sonra varacağımız Anavatos köyü ortaçağdan kalma olup, mimarisi muhteşem kaya üzerinde inşa edilen bu köy öyle güzel bir şekilde inşa edilmiştir ki denizden görülmesi imkansızdır. Görülmeyişinin nedeni eskiden adaya büyük sıklıklarla yapılan korsan akınları olup, köy halkı tehlikeyi önceden haber alıp adanın daha güvenilir kısımlarına sığınabiliyordu. Köyün mimari açıdan en önemli eseri ‘ triorofo’ denilen üç katlı taş binadır. Zamanında bu üç katlı binanın zemin katında köyün yağ fabrikası, ikinci katında köyün okulu ve en üst katta ise köyün kilisesi bulunuyordu. Anavatos köyü ülkenin Turizm bakanlığı tarafından özel koruma statüsü altına alınmış olup, köy ziyaretimizde fotoğraf serbest zaman ve köy hakkında bilgi alacağız. Çeşme'ye dönmek üzere Sakız Adası Limanına ulaşıyoruz. Burada Pasaport işlemi kontrol yaptırdıktan sonra F/B Chios gemisi ile Çeşme'ye ulaşıyoruz. Bir başka Ege Birlik turunda görüşmek ümidiyle ayrılıyoruz.***Rehber hava şartları vb. koşullara göre programda değişiklik yapılabilir. ***

***Hava koşullarından veya her iki taraf Liman Müdürlükleri’nden dolayı olabilecek gecikmelerden veya iptallerden acentamız sorumlu değildir.***

EKSTRA TUR ÜCRETLERİ: ( Ekstra turlarımız yeterli kişi sayısı oluşturulduğu taktirde gerçekleşir)

Güney Ada Turu Kişi Başı : 20-Euro ( 30.04.2016 tarihinde gerçekleşecek)

Kuzey Ada Turu Kişi Başı : 25-Euro ( 01.05.2016 tarihinde gerçekleşecek )

FİYATA DAHİL OLANLAR;

* Çeşme-Sakız Adası-Çeşme feribot bileti

* Belirtilen otelde 2 gece, kahvaltı dahil konaklama

* 30.04.2016 akşamı Roket Savaşlarının ( Belediye aktarma noktasına ) transfer

* Liman-Otel-Liman transferleri

* Liman vergisi


FİYATA DAHİL OLMAYANLAR;

* Yunanistan Schengen vize ücreti (120-€)

* Güney Ada Turu ( 20-€ )

* Orta Kuzey Ada Turu ( 25-€ )

* Öğle Yemekleri

* Yurt Dışı çıkış fonu (15.TL)

* Mini bar harcamaları, bahşişler, bagaj taşımacılığı

* Programda belirtilen ekstra turlar* YEŞİL PASAPORTA VİZE YOK*


2 GECE KONAKLAMA

FİYATI

İki Kişilik Odada Kişi Başı Fiyat

Tek Kişilik Oda Fiyatı

3. kişi Fiyatı


ÇOCUK

ERYTHA HOTEL RESORT

139-€

209-€

139-€

0-4 Yaş Ücretsiz

5-12 Yaş : 98-€


Yüklə 21 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə