1- irak’A İhracat yapan diİb sahiBİ Fİrmalara duyurulurYüklə 13,71 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü13,71 Kb.
#24076
növüYazı


GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

GENEL SEKRETERLİĞİ1) TALAS FASULYESİ İŞ FORUMU HAKKINDA
Bişkek Ticaret Müşavirliği’nden alınan bir yazıya atfen Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda; Kırgızistan Tarım Bakanlığı’ndan alınan bir davetten bahisle, 7 Ekim 2011 tarihinde Bişkek’te “Fasulye Üretimi ve Pazarlaması Alanında Uluslar arası İşbirliği Tarımsal İşler Forumu” düzenleneceği ve anılan iş forumuna üyelerimizden katılım sağlanmasının önem arz ettiği bildirilmektedir.
**************************************************
2) BENİN’E HAYVANSAL GIDA ÜRÜNLERİ İHRACATI YAPABİLECEK FİRMALAR HAKKINDA
Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda; Benin Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığınca üyelerimizden Benin’e hayvansal gıda ürünleri ihracatı yapabilecek firmaların bir listesi istenmektedir. Bahsi geçen Afrika ülkesine hayvansal gıda ürünleri ihracatı yapabilecek firmaların bu isteklerini birliğimizin gaibevrak@gaib.org.tr e-posta adresine veya 0342 211 05 09/10 nolu faks numaralarına iletmesi gerekmektedir.
**************************************************
3)BELGRAD TOPTAN SATIŞ PAZARI HAKKINDA
Belgrad Ticaret Müşavirliği’nden alınan bir yazıya atfen Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda; Belgrad Şehri ve “Şehir Pazarları” Kamu Şirketi’nden alınan e-mail’de Belgrad’da halen şehir halinin bulunduğu yerde meyve, sebze, et, balık ve çiçek bölümlerinden oluşacak bir Toptan Satış Pazarı inşa edileceği bildirilmektedir. Kurulacak olan Toptan Satış pazarının teknik özellikleri, yerli ve yabancı yatırımcılara sağlayacağı olanaklar ( lojistik, yasal kolaylıklar, malın sınıflandırılması, paketlenmesi yurt içi ve yurt dışı satış kolaylıkları vb. konularda) ve yatırımcılar için öngörülen koşullar ve süreler konusundaki bilgiler ilişikte sunulmakta olup, ilgi duyan üyelerimizin www.bgpijace.rs sitesinden indirilebilen istek formunu, gerekli prosedüre uyarak en geç 14/10/2011 tarihine kadar JKP Gradske pijace, Zivka Karabiberovica 3, 11000 Beograd adresine veya wholesalemarket@bgpijace.rs elektronik posta adresine göndermelerinin beklendiği ifade edilmektedir.
**************************************************
4)CİDDE TÜRK TİCARET MERKEZİ HAKKINDA
Ekonomi Bakanlığı’na atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda; Cidde Ticaret Ataşeliğimizin bünyesinde bulunan Türk Ticaret Merkezi Suudi Arabistan’da bulunan işadamlarımıza faaliyetlerini kolaylaştırıcı çeşitli hizmetler sunmakta olduğu, Cidde Ticaret Ataşeliğimizden alınan ve bir örneği ekte sunulan notta anılan Merkez hakkında bilgi verilmektedir.

Suudi Arabistan Pazarı’na girmeyi planlayan ihracatçılarımızın, Cidde Türk Ticaret Merkezi’nin sunduğu hizmetler hususunda bilgilendirilmesinin Suudi Arabistan’a olan ihracat artışına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.


**************************************************
5) GÜNEY AFRİKA TİCARET VE MÜTEAHİTLİK HEYETİ HAKKINDA
Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda; T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Güney Afrika Cumhuriyeti'ne 3–5 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleştireceği resmi ziyaret ile eş zamanlı olarak Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın katılımları ile Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda TOBB organizasyonuyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türk İşadamları ve Sanayiciler Derneği (TÜSİAD),Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) başta olmak üzere benzeri kurum ve kuruluşların işbirliği ile 3-5 Ekim 2011 tarihlerinde bir Türk işadamı heyeti düzenleneceği bildirilmektedir.
Türkiye ile Güney Afrika Cumhuriyeti iş çevreleri arasındaki ticaret, müteahhitlik, karşılıklı yatırım ve işbirliği imkânlarının görüşüleceği, Türkiye-Güney Afrika Cumhuriyeti İş Forumunda, Türk işadamlarının ülkedeki muhatapları ile bir araya gelmeleri sağlanacağı belirtilmektedir.

Aynı yazıda devamla; Sahra Altı Afrika'nın en büyük pazarı ve Sahra Altı Afrika ülkelerine giriş için en uygun basamak olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin, enerji ve ulaşım projeleri başta olmak üzere 2011-2014 yılları arasında 121 milyar dolar altyapı yatırımı yapmayı planlamakta olup perakende sektörü cirosunun 2011 yılında 76,13 milyar dolardan 2015'de 114,19 milyar dolara yükseleceğinin tahmin edildiği ifade edilmektedir.


Ziyarete müteahhitlik, tekstil ve hazır giyim, mücevherat otomotiv, makine ve aksamı, elektrik-elektronik, turizm, gıda başta olmak üzere potansiyel arz eden diğer tüm sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımızın katılmasında yarar görülmektedir.

Söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerinizin ekte yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, 2500 Euro tutarındaki avans bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 30 Eylül 2011 15:00'a kadar İrem Ahi’ye (Tel: 0 312 218 22 24 Faks: 0 312 218 22 09 E-posta: irem.ahi@tobb.org.tr) iletmeleri gerekmektedir. Süre kısıtı nedeniyle, avans ödemelerinin tercihen Türkiye İş Bankası üzerinden yapılması oluşabilecek gecikmeleri önleyecektir. Başvuru formu ektedir.

Yüklə 13,71 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə