1 ders plani 29 Kasım 2004



Yüklə 90,99 Kb.
tarix08.01.2019
ölçüsü90,99 Kb.
#92936

BÖLÜM I DERS PLANI 8 Ocak - 19 Ocak 2018 (Dönemin Son Planıymış)

Dersin adı

TÜRKÇE

Sınıf

5

Temanın Adı/Metnin Adı

BİLİM VE TEKNOLOJİ/ SANKİ CAMİNİN BAKIM KILAVUZU

Konu

eyüp hayta



  • Noktalama işaretleri

  • Noktalı virgül

  • Ana Fikir

  • Konu

  • Atasözleri

  • Deyimler

  • 5N1K

  • Sebep-sonuç, amaç-sonuç ve koşul-sonuç cümleleri

  • Geçiş ve bağlantı ifadeleri

  • Büyük harflerin kullanımı

Önerilen Süre

40+40+40+40+40+40+40+40+40+40+40+40 (12 ders saati)


BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar


DİNLEME
T.5.1.1. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur.

T.5.1.2.Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen, bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder.

T.5.1.3. Dinlediklerinin/izlediklerinin konusunu belirler.

T.5.1.4. Dinlediklerinin/izlediklerinin ana fikrini/ana duygusunu tespit eder.

T.5.1.6. Dinledikleri/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir.

T.5.1.7. Dinlediklerine/izlediklerine yönelik farklı başlıklar önerir.

T.5.1.9. Konuşmacının sözlü olmayan mesajlarını kavrar.

T.5.1.10. Dinlediklerinin/izlediklerinin içeriğini değerlendirir.

T.5.1.11. Dinledikleriyle/izledikleriyle ilgili görüşlerini bildirir.

T.5.1.12. Dinleme stratejilerini uygular.


KONUŞMA
T.5.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar.

T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular.

T.5.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır.

T.5.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır.


YAZMA

T.5.4.2. Bilgilendirici metin yazar.

T.5.4.4. Yazma stratejilerini uygular.

T.5.4.5. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır.

T.5.4.6. Bir işin işlem basamaklarını yazar.

T.5.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır.

T.5.4.8. Sayıları doğru yazar.

T.5.4.9. Yazdıklarını düzenler.

T.5.4.10. Yazdıklarını paylaşır.

T.5.4.12. Yazdıklarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır.

T.5.4.13. Formları yönergelerine uygun doldurur.

T.5.4.14. Kısa metinler yazar.

T.5.4.15. Yazdıklarının içeriğine uygun başlık belirler.

T.5.4.16. Yazılarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır.




Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Mimar Sinan,Selimiye Camisi, noktalı virgül, atasözleri, deyimler,yabancı kelimelere Türkçe karşılıklar, haber metinleri, 5N1K…

Güvenlik Önlemleri (Varsa):




Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen * Öğrenci



İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet, dergiler, gazete kupürleri…

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:




• Dikkati Çekme

Çevrenizde ilgi gören ve tarihi değeri olan mimari yapılar var mı? Varsa bunlarla ilgili neler biliyorsunuz?

Kendimizi kimlere karşı sorumlu görüyoruz?

Sorumluluğun gerektirdiği şeyler var mıdır? Varsa nelerdri?


• Güdüleme

Bu dersimizde 124.sayfadaki “Sanki Caminin Bakım Kılavuzu” adlı metni işleyeceğiz. Bu dersimizde, sorumluluğun ne demek olduğunu ve sorumluluk taşıyan insanların dünyayı nasıl güzelleştirdiğini öğreneceksiniz.

• Gözden Geçirme

Bu dersimizde Mimar Sinan’ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

• Derse Geçiş

Metin ile ilgili videoları aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Dinleme Metni”videosu

Mimar Sinan Kimdir”videosu

Kuşkonmaz Camisi’nin Sırrı”videosu

Geleceğe Neler Bırakıyoruz”videosu

Şehzadebaşı Camisi ve Mimar Sinan”videosu



5N1K ”videosu

https://www.facebook.com/groups/1420704434673723/files/

  • Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.

  • Metnin başlığı hakkında öğrenciler konuşturulacak.

Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Metinde neler anlatılmış olabilir?)

  • Parça öğretmen tarafından örnek olarak okunacak.

  • Metin okunurken öğrenciler tarafından anlaşılmayan , anlamı bilinmeyen kelimeler tespit edilecek.

  • Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.



  • 1.Etkinlik yapılacak.

1.Restore

2.Mimar

3.Çırak

4.Oyuk

5.Aşınmak

6.Kılavuz

7.Usta

8.Sır

9.Kemer

10.Şişe

11.Onarım

12.Yol göstermek



Restore

Eski ve değerli bir yapıyı onarıp eski durumuna getirmek.

Oyuk

Oyulmuş, içi boş ve çukur olan yer

Kemer

İki sütun veya ayağı birbirine üstten yarım çember, basık eğri, yonca yaprağı vb. biçimlerde bağlayan ve üzerine gelen duvar ağırlıklarını, iki yanındaki ayaklara bindiren tonoz bağlantı

kemer (I) 
isim Farsça kemer

1. isim Bele dolayarak toka ile tutturulan, kumaş, deri veya metalden yapılan bel bağı
"Nihat elinde tuttuğu kemeri denize fırlatıp attı." - P. Safa

2. Etek, pantolon vb. giysilerin bele gelen bölümü

3. Emniyet kemeri

4. sıfat Tümsekli
"Kemer burun."

5. anatomi Kemiklerden oluşmuş tümsekli tavan
"Kaş kemeri. Damak kemeri. Ayak kemeri."

6. jeoloji Katmanlı kayaçlarda bir kıvrımın kabarık tepe yeri, tekne karşıtı

7. mimarlık İki sütun veya ayağı birbirine üstten yarım çember, basık eğri, yonca yaprağı vb. biçimlerde bağlayan ve üzerine gelen duvar ağırlıklarını, iki yanındaki ayaklara bindiren tonoz bağlantı
"Büyük bir camiydi bu. Minareleri, kubbeleri, kemerleri ve parmaklıklı pencereleri filan hepsi tamamdı." - O. Atay

8. Özellikle yolculukta kullanılan, üzerinde altın, para yerleştirmeye yarar gözleri olan meşin kuşak



  • 2.Etkinlik yapılacak.

 Büyük ustanın 1543 yılında yaptığı İstanbul’daki Şehzadebaşı Camisi’nin 1990’lı yıllardaki restorasyonunda yaşananlar, tüm dünyayı şoke etti.
–Mimarlar restore konusunda karar veremedi.
–Mimarlar incelemeler sırasında caminin kemerlerinde bir oyuk fark etti.
–Mektubun Mimar Sinan tarafından yazıldığı anlaşıldı.
–Mektubun devamında kemerin nasıl onarılacağını anlatan Mimar Sinan469 yıl sonrasına da ışık tutmuş oldu.
– Süleymaniye Camisi’ni kurtaran bu mektup şu anda Topkapı Sarayı’nda saklanıyor.



  • 3.Etkinlik yapılacak.

1. Mimar Sinan mektubu niçin yazmıştır?
Cevap: Aşınan kemerin nasıl onarılacağını anlatmak için bu mektubu yazmıştır.

2. Mimar Sinan Şehzadebaşı Camisi için “Çıraklık eserim” diyor. Bunun sebebi nedir?
Cevap: Mimar Sinan bu camiyi çıraklık döneminde yaptığı için.

3. Camiyi restore etmek için bir araya gelen mimarlar restore konusunda niçin karar verememiş olabilirler?
Cevap: Yaklaşık dört yüz sene önce yapılan bir eseri günümüz şartlarında restore etmek kolay değildir. Mimarlar o yıllarda bu caminin nasıl yapıldığını bilmiyorlardı. Bu yüzden restore konusunda kararsız kalmışlardır.

4. Mimar Sinan’ın geleceğe mektup bırakmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cevap: Bu durum Mimar Sinan’ın gerçek bir usta olduğunun göstergesidir. Mimar Sinan’ın aynı zamanda ileri görüşlü biri olduğunu anlıyoruz.

5. Mimar Sinan’ın yerinde siz olsaydınız caminin restorasyonunu sağlamak için başka nasıl bir yol izlerdiniz?
Cevap: Caminin her bölümü için bir bakım kılavuzu hazırlayıp bırakılabilirdim.

  • 4.Etkinlik yapılacak.

a)

(   ) Güncel olaylarla/durumlarla ilgilidir.


(x) İlgi çekicidir.
(   ) Yazarının duygu ve düşüncelerini içerir.
(x) 5N 1K sorularına cevap verir.
(x) Dili açık ve anlaşılırdır.
(x) Tarafsız bir bakış açısıyla gerçekleri dile getirir.
(   ) Uzun ve detaylı bilgiler içerir.
b) 

Ne? → Mimarlardan biri incelemeler sırasında caminin kemerlerinde bir oyuk fark etti.

Neden? → Mimar Sinan kemerlerin eskiyeceğini ve değiştirilmesi gerekeceğini öngörerek mektup bırakmıştır.

Nerede? → Süleymaniye Camii’sini kurtaran bu mektup şu anda Topkapı Sarayı’nda saklanıyor.

Nasıl? → Kemerin onarımı mektuptaki gibi yapıldı.

Ne Zaman? → Şehzadebaşı Camii 1543 yılında yapıldı.

Kim? → Mimarlardan biri inceleme yaparken oyuğu buldu.
c) ISPARTA'nın Şarkikaraağaç İlçesi'nde kar nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken hayvanlar için doğaya yem bırakıldı.

Şarkikaraağaç'ta son dönemde etkili olan kar yağışı yaban hayatını da olumsuz etkiledi. Birçok yaban hayvanı kar nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çekerken, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü ile Şarkikaraağaç Orman İşletme Şefliği ekipleri tarafından yaban hayvanları için doğaya buğday ve mısırdan oluşan yemler bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk'ün de katıldığı çalışmada, Kızıldağ Milli Parkı'nda daha önce belirlenen noktalara yaklaşık 200 kilo yem bırakıldı. Yemleme çalışmalarının devam edeceği belirtilirken, bu çalışmalar sayesinde kaçak avcılık faaliyetlerine yönelik de denetim yapıldığı kaydedildi. - Isparta

Öğrencilerin cevaplarına göre değerlendirme yapılacak.


  • 5.Etkinlik yapılacak.

b)

Kime: mimarsinan@gmail.com

Konu: Teşekkür

Sayın Mimar Sinan,

Çıraklık eseriniz olan Şehzadebaşı Cami’nin kemerleri aşınmıştı. Bu kemerleri onarmak için restorasyon kararı aldık. Fakat bu kemerler öyle ustalıkla yapılmıştı ki bir çok mimar arkadaşımız kemerin yapısını bozmadan nasıl onarılabileceği konusunda kararsız kaldılar.

Bir mimar arkadaşımız kemeri incelerken bir oyuk fark etti. Oyuğun içine baktığımızda bir cam şişe içerisinde bir mektu olduğunu gördük. Bu mektubu siz yazmışsınız. Mektupta kemerin nasıl onaracağı konusunda bilgiler vardı. Bu mektup sayesinde kemeri onarabildik.

İleri görüşlülüğünüz sayesinde bu şaheser günümüzde de ayakta durmakta ve hizmet vermektedir. Bunun için size gönülden teşekkür ediyoruz.
c) Sayın Mimar Sinan, Şehzadebaşı Camisi’nin kemer onarımı için bize bıraktığınız mektup için teşekkür ederiz. 

  • 6.Etkinlik yapılacak(Noktalı virgül).

a)Cümle içinde virgüllerle ayrılmış tür veya takımları birbirinden ayırmak için konmuştur.

Dil Bilgisi

Noktalı Virgül

1. Öğeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için kullanılır.


Örnek: Doluya koydum, almaz; boşa koydum, dolmaz.
Trenin sesini işitmiştik; sen bir yana, ben bir yana gitmiştik (Selim İleri).

2. Virgülle ayrılmış örnekleri farklı örneklerden ayırmak için konur.


Örnek: İtalya, İngiltere, Fransa; Roma, Londra, Paris.



BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme




• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri


  • Mimar Sinan hakkında neler biliyorsunuz?

  • Mimar Sinan’ın “Çıraklık, Kalfalık ve Ustalık”eserlerinin adlarını söyleyiniz.

  • Mimar Sinan’ın eserleri neden günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiş olabilir?

  • Gazetelerde en çok hangi bölümü seviyorsunuz?

  • Noktalı virgül nerelerde kullanılır?

  • Kalıcı eserler bırakmak için neler yapılmalı?

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.


BÖLÜM IV

Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar





tunghay@gmail.com
Türkçe Öğretmeni

Okul Müdürü

SORUMLULUK


Bir insan dünyaya geldiği andan yaşamının sonuna kadar devam eden bir dizi görev ve zorunluluklara sahiptir. Kişinin öncelikle kendi hayatına karşı, sonra da yaşadığı çevreye karşı üstlenmek zorunda olduğu sorumlulukları vardır. Sorumluluk duygusuna sahip bir insan yaptıklarının sonucunu, ona verilen görevlerin önemini bilir ve herkes tarafından takdir edilir. Kısaca başkalarının haklarına saygı gösteren, kendi davranışlarının sonucunu kabullenen insan sorumluluk sahibi insan demektir.

Sorumluluk duygusu ile özgüven gelişimi arasında büyük bir ilişki vardır. Çünkü sorumluluk duygusu gelişmiş bir çocuğun kendine güveni de gelişecektir. Kendi ihtiyaçlarını tek başına yapabilen, anne ve babasına bağımlı olmayan; davranışlarının sonucunu gördükçe ve başardıkça kendine güveni artan bir çocuğun sorumluluk duygusu fazlasıyla gelişmiş demektir.

Kazanılan her başarı çocuğun bireyselleşmesinde, bağımsız ve toplum içerisinde kendine yetebilen, kendini ifade edebilen bir birey olmasında atılmış bir adımdır.

SORUMLULUK DUYGUSU NASIL KAZANDIRILIR?

Dünyaya gelen her insan sorumluluk sahibi olmakla yükümlüdür. Sorumluluk, bir bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen her görevi yerine getirmesi, kendine ait olan tüm olayların bir başkası üzerindeki etkisinin sonuçlarını üstlenmesi, başka bireylerin tüm haklarına saygı göstermesi, kendi yaptığı hataların ve doğruların sonuçlarına sahip çıkması, olarak tanımlanır. Sorumluluk sahibi olan bir bireyi ise şöyle tanımlamak doğru olur; kendi kararlarını kendi alabilen, bağımsız davranabilen, değer yargıları olan, karar alırken mantıklı düşünüp elinde olan tüm kaynakları kullanabilen, kendine her konuda güvenli, başka bireylerin haklarını göz ardı etmeden kendi ihtiyaçlarını karşılayan kişidir. Başladığı bir işin olumlu veya olumsuz ortaya çıkabilecek tüm sonuçlarını sırtlayabilen bir kişiye sorumluluk sahibi kişi denilebilir. Sorumluluk küçük yaşlarda başlar ve duygusal, sosyal, zihinsel ve bedensel açıdan oldukça önemlidir. Sorumluluk duygusu hayatta başarılı ve mutlu olmayı etkileyen en önemli kişilik özelliklerindendir.

SORUMLULUK DUYGUSU NİÇİN GEREKLİDİR?

Sorumluluk duygusu ile özgüven arasında güçlü bir bağ vardır. Bir birey sorumluluk duygusu kazandıkça kendine güveni artar, mutlu olur, daha fazla görevi yerine getirmek ister. Bir bireyin kazandığı her beceri bir sonrası için ona cesaret verir ve kendi kendine karar almakta zorlanmaz. Kendisine ait bir görevi başarıyla yerine getirebilir. Örneğin; bir çocuk kaşık tutmaya başladığı anda kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazanmazsa ilerleyen zamanlarda ayakları üzerinde duran bir birey olması gittikçe zorlaşır çünkü kendine güveni olmaz, yapacağı bir şey başarılı sonuçlanacak olsa bile onu yapamayacağını düşünür ve sorumluluk kazanması zorlaşır.

Mimar Sinan ve Sorumluluk Duygusu

İşte Koca Sinan


"Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzade başı Cami'nin 1990'li yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıkları bir olayı TV’de söyle anlatmıştı.

Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taslarda yer yer çürümeler vardı.


Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültesinde teorik olarak kemerlerin nasıl inşaat edildiğini öğrenmiştik fakat tas kemer inşası ile ilgili pratikimiz yoktu.Kemerleri nasıl restore edeceğimiz konusunda ustalarla toplantı yaptık.
Sonuç olarak kemeri alttan yalayan bir tahta kalıp çakacaktık. Daha sonra kemeri yavaş yavaş sokup yapım teknikleri ile ilgili notlar alacaktık ve yeniden yaparken bu notlardan faydalanacaktık. Kalıbı söktük, Sökmeye kemerin kilit tasından başladık. Taşı yerinden çıkardığımızda hayretle iki taşın birleşme noktasında olan silindirik bir boşluğa yerleştirilmiş bir cam şişeye rastladık. Şişenin içinde
durulmuş beyaz bir kâğıt vardı. Şişeyi açıp kâğıda baktık. Osmanlıca bir şeyler yazıyordu. Hemen bir uzman bulup okuttuk. Bu bir mektup idi ve Mimar Sinan tarafından yazılmıştı. Şunları soyluyordu. "

Bu kemeri oluşturan tasların ömrü yaklaşık 400 senedir. Bu müddet zarfında bu taslar çürümüş olacağından siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Büyük bir ihtimalle yapı teknikleri de değişeceğinden bu kemeri nasıl yeniden insaf edeceğinizi bilemeyeceksiniz. İste bu mektubu ben size, bu kemeri nasıl inşa edeceğinizi anlatmak için yazıyorum. " Koca Sinan mektubunda böyle başladıktan sonra o kemeri inşa ettikleri tasları Anadolucun neresinden getirttiklerini söyler ek izahlarına devam ediyor ve ayrıntılı bir bicimde kemerin inşasını anlatıyordu.

Bu mektup bir insanin, yaptığı isin kalıcı olması için gösterebileceği çabanın insan ustu bir örneğidir. Bu mektubun ihtişamı, modern cağın insanlarının bile zorlanacağı taşın ömrünü bilmesi, yapı tekniğinin değişeceğini bilmesi, 400 sene dayanacak kâğıt ve mürekkep kullanması gibi yüksek bilgi seviyesinden gelmektedir. Şüphesiz bu yüksek bilgiler de o koca mimarin erişilmez özelliklerindendir. Ancak
erişilmesi gerçekten zor olan bu bilgilerden çok daha muhteşem olan 400 sene sonraya çözüm üreten sorumluluk duygusudur.


İnsanlar hayatlarında belli bir yaş olgunluğundan sonra ve akil – baliğ olduktan sonra hukuki olarak reşit olarak sorumluluk sahibi olurlar. Hukuki olarak sorumluluk sahibi olan insanlardan hem akraba çevresi hem sosyal çevresi hem de devlet bazı davranışlar bekler.

 

Sorumluluk sahibi insan, sorumluluklarının bilincinde olarak yetişkin bir birey gibi hareket eder. Aldığı kararların, yaptığı tercihlerin farkında olarak etkilerinin sadece kendini değil yakın çevresini de etkilediğini düşünür.



Sorumluluk sahibi bir insandan beklenen davranışlar şu şekildedir:

*Verilen görevi eksiksiz yerine getirmesidir.

*Verilen görevi zamanında yapmasıdır.

*Verilen görevi yapabilme kapasitesinde olmasıdır.

*Empati kurarak hareket etmesidir.

*Çevresine saygılı ve hoşgörülü olmasıdır.

*Adalete ve vicdana sahip çıkmasıdır.

*Hakka ve hukuka dikkat etmesidir.



ÖLÜMSÜZ OLABİLMEK

Sanat bazen sanatçıların kendinden sonraki nesillere ölümsüz eserler vermeleri sağlayabilir. İnsanoğlu ölümlü bir varlıktır bu nedenle sanatçılar da bir gün gelip toprak olacaktır. Bu nedenle sanatçının ölümsüz olabilmesi ancak ölümsüz eserler üretebilmesi ile mümkündür.

Bir sanatçı vermiş olduğu eserlerle gelecek nesiller tarafından tanınabilir ve kendisi öldükten sonra bile bu eserler sayesinde adının anılmasını sağlayabilir. Ölümden kurtulabilmek mümkün değildir ancak ölümsüz eserler verebilmek mümkündür. Bu nedenle her sanatçının temel amacı kendinden sonraki nesiller tarafından tanınabilmek ve ölümsüzlüğü yakalayabilmek olmalıdır. Sanatın temel işlevi insanlara faydalı olmaktır ve insanlara faydalı olan kişiler hiçbir zaman unutulmaz.

Sanat, sanatçıların varlıklarını sürdürebilmelerinin tek yoludur. İnsanlığı ilgilendiren ve tüm insanların beğenisini toplayabilen sanatçı yüzyıllar boyunca adından söz ettirebilir. Bu nedenle başarılı eserler vererek geleceğe kalabilmek sanatçılar için ölümsüzlüğü yakalayabilmeye çalışmaktan çok daha değerlidir. Sadece bunu başarabilmiş olan sanatılar gelecekte adını herkese duyurarak ölümsüz olmayı başarabilecektir.



CAMİLER

calisma




Süleymaniye Camii İstanbul, 
Şehzade Mehmet Camii İstanbul-Fatih, 
Ayasofya Camii-İstanbul-Sultanahmet, 
Mihrimah Sultan Camii - Edirnekapı, 
Mihrimah Sultan Câmii – Üsküdar’da, iskelede, 
Selimiye Camii- Edirne Merkez’de, 
Sokullu Mehmed Paşa Camii-İstanbul-(Azapkapı), 
Atik Valide Camii-İstanbul Üsküdar, 
Mustafa Paşa Camii-İstanbul-Eyüp, 
Güzelce Kasımpaşa Camii-İstanbul, 
Bali Paşa Camii-İstanbul- Kasımpaşa, 
Kılıç Ali Paşa Camii-İstanbul-(Tophane’de), 
Rüstem Paşa Camii Tekirdağ, 
Sinan Paşa Camii-İstanbul-Beşiktaş, 
Haseki Camii…



MEDRESELER

calisma







Rüstem Paşa Medresesi-İstanbul-Fatih, 
Semiz Ali Paşa Medresesi-İstanbul-Fatih, 
Sultan Süleymân Medresesi (Mekke’de), 
Süleymâniye Medreseleri (İstanbul’da), 
Yavuz Sultan Selim Medresesi (Halıcılar Köşkünde)…



KÜLLİYELER

calisma







Süleymaniye Külliyesi-İstanbul-Fatih, 
Haseki Külliyesi, 
Sokollu Mehmed Paşa Külliyesi.

HASTAHANELER

calisma







Sultan Süleyman-Süleymaniye Darüşşifası-İstanbul-Fatih, 
Haseki Sultan Dârüşşifâsı (Haseki’de), 
Vâlide Sultan Dârüşşifâsı (Üsküdar’da).

TÜRBELER

calisma










HAMAMLAR

calisma










İMARETLER

calisma










SU YOLLARI KEMERLERİ

calisma







Bend Kemeri (Kağıthâne’de), 
Uzun Kemer (Kemerburgaz’da), 
Mağlova Kemeri(Kemerburgaz’da), 
Gözlüce Kemer (Cebeciköy’de), 
Müderris köyü yakınındaki kemer (Kemerburgaz’da). 
Kırık Kemer.

KÖPRÜLER

calisma







Büyükçekmece Köprüsü, 
Silivri Köprüsü, 
Mustafa Paşa Köprüsü (Meriç üzerinde)…



KERVANSARAYLAR

calisma










SARAYLAR

calisma










MAHZENLER

calisma










Yüklə 90,99 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin