1 ders plani 29 Kasım 2004



Yüklə 63,23 Kb.
tarix15.01.2019
ölçüsü63,23 Kb.
#96891

BÖLÜM I DERS PLANI Kasım 2018

Dersin adı

TÜRKÇE

Sınıf


8

Temanın Adı/Metnin Adı

BİREY VE TOPLUM / FAYDALI İŞ GÖRMEK ZEVKİ


-MEB-

İzinsiz paylaşmayınız.



Konu


dd259c2a-63ec-4567-9f70-ec849e36a670



  • Noktalama İşaretleri

  • Başlık

  • Fiilimsiler

  • Yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar

  • Ana fikir

  • Yardımcı fikirler

  • Geçiş ve bağlantı ifadeleri

  • Görsel okuma

  • Bilgilendirici metin türleri/deneme

  • Fiiller

  • Deyimler

  • Atasözü

Önerilen Süre

40+40+40+40+40+40 (5 ders saati)


BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar



OKUMA

Akıcı Okuma

T.8.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur.

T.8.3.4. Okuma stratejilerini kullanır.

Söz Varlığı

T.8.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.



Anlama

T.8.3.14. Metinle ilgili soruları cevaplar.

T.8.3.25. Okudukları ile ilgili çıkarımlarda bulunur.
KONUŞMA

T.8.2.3. Konuşma stratejilerini uygular.

T.8.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır. T.8.2.5. Kelimeleri anlamlarına uygun kullanır. T.8.2.7. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır.
YAZMA

T.8.4.4. Yazma stratejilerini uygular.

T.8.4.12. Kısa metinler yazar. (e-posta yazma)

T.8.4.17. Yazdıklarını paylaşır.

T.8.4.18. Cümlenin ögelerini ayırt eder. (Belirtili ve belirtisiz nesne)


Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Eser ortaya koymak, iş, karnını doyurmak, çalışmak, vücuda getirmek…

Güvenlik Önlemleri (Varsa):




Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen * Öğrenci



İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, insanlığa faydalı olmak konulu dergi haberleri, gazete kupürleri…

• Dikkati Çekme


  • Faydalı olmak ile ilgili hazırladığınız sloganları arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • “İş, insanın aynasıdır.” atasözü ile ilgili düşüncelerinizi açıklayınız.

  • “Faydasız baş mezara yaraşır.” Sözünü yorumlayınız.


Güdüleme


Bu dersimizde 72.sayfadaki “FAYDALI İŞLER YAPMAK” adlı metni işleyeceğiz. Sevgili Gençler, İnsan olarak hem bir bireyiz hem de toplumun bir üyesiyiz. Bir yandan birey olarak üzerimize düşenleri yapacağımız gibi bir yandan da toplumdaki rolümüze uygun hareket etmemiz gerekir. Mutlu birey, mutlu toplum ancak bu iki rolümüzün hakkını tam verirsek gerçekleşir.

İnsanın kendi çıkarına uygun hareket etmesi doğaldır. Ancak toplum faydasını düşünmek bir erdem, eğitim ve kültür gerektiriyor.

Eskiler insanları dörde ayırırlarmış: 1-Saf insanlar: Bir iş yaptığında kendi zarar görür başkaları fayda görür. 2-Haydut insanlar: Bir iş yaptığında başkaları zarar görür kendi fayda görür. 3-Aptal insanlar: Bir iş yaptığında hem kendi zarar görür, hem başkaları zarar görür. 4-Akıllı insanlar: Bir iş yaptığında hem kendi fayda görür hem başkaları fayda görür. Şimdilerde “kazan/kazan” diye formüle ettikleri, eskilerin akıllı insan olarak gördüğü insanlardan olmak gerekir.

Bunun için işimizi doğru yapmamız gerekir ki hem kendimiz için faydalı olalım hem de başkaları fayda görsün.

Bilinmelidir ki mutluluğumuz diğer insanlarla bağlantılıdır. İnsanlara faydalı oldukça mutluluğu inşa edeceğiz. 



• Gözden Geçirme

Bu dersimizde insanlığa faydalı olmanın önemi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Derse Geçiş

FAYDALI İŞLER YAPMAK-Faydalı olmak

FAYDALI İŞLER YAPMAK -Gülmek bulaşıcıdır

FAYDALI İŞLER YAPMAK -Kukuli-Gülmek en güzel hediye

İçerikleri aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://yadi.sk/d/QbdMVBIIyF-buw

  • Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.

  • Metnin başlığı ve görselleri hakkında öğrenciler konuşturulacak.

Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Metinde neler anlatılmış olabilir?)

Parçanın başlığı hakkında öğrencilere soru sorulacak(Bu parçada ne anlatılmış olabilir?)



  • Güdüleme ve gözden geçirme bölümü söylenecek.

  • Parça öğretmen tarafından dinletilecek.

  • Öğrenciler tarafından anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimeler belirlenecek.



Münevver

Mahluk

Hükmetmek

İftihar etmek

Mahsus

Adeta

Düven

Filozof

İptidai

Keder

Mevzu

Mahrum etmek

Münevver: Kültürlü, okumuş, görgülü, ileri düşünceli (kimse), aydın, entelektüel

İptidai:  İlkel

Mahluk: Yaratılmış canlı varlık, yaratık

Filozof: Felsefe ile uğraşan ve felsefenin gelişmesine katkıda bulunan kimse, felsefeci, feylesof

Mevzu: Konuşmada, yazıda, eserde ele alınan düşünce, olay veya durum, konu, süje

  • Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra kelime defterlerine yazılacak.

  • Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.

  • Yanlış telaffuz edilen kelimeler birlikte düzeltilecek.


  • 1.Etkinlik yapılacak.


Metinden hareketle anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamlarını sözlükten


bularak bu sözcükleri cümlede kullanınız.

Sözcük: Mevzu


Sözlük Anlamı: Konuşmada, yazıda, eserde ele alınan düşünce, olay veya durum, konu.
Cümle: “Bu mevzulara hiç girmeyelim!”
Sözcük: Evvel
Sözlük Anlamı: İlk olarak, başlangıçta, sonra karşıtı, önce.
Cümle: “Yemeği yapmaya başlamadan evvel ellerini yıkamalısın.


  • 2.Etkinlik yapılacak.



Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. İnsanı diğer mahluklardan ayıran başlıca fark nedir?
Bir eser vücuda getirmenin zevkiyle mest olmayı bilmek.

2. Yazarın metindeki hayvanlarla ilgili düşünceleri nelerdir?


Hayvanların bir işi başardıklarında mutlu olduklarını düşünmektedir.

3. Yazarın mühendis arkadaşının anlattıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?


Yazarın mühendis arkadaşı, en muhtaç insanın bile faydasız bir işi yapmak istememesini örnekle açıklıyor. Bu çok doğru bir tespittir. Bir insan para karşılığı da olsa, yaptığı işin faydasız olduğunu düşünürse, o işi istemez.

4. Filozofun “Eğer şehirler bir kişi tarafından vücuda getirilmiş olsaydı daha güzel olacaktı.” sözüne katılıyor musunuz? Neden?


Katılıyorum. Çünkü günümüz şehirleri, herkesin ayrı ayrı zevkine göre inşa edilmiştir. Bu nedenle şehirlerdeki binalar birbirleriyle uyumsuz gibi dururlar. Fakat tüm şehir bir kişi tarafından inşa edilseydi, tek bir zevkten çıkacağı için daha uyumlu olurdu.


  • 3.Etkinlik yapılacak.


5. Hayatınızda sizi teselli eden şey nedir? Açıklayınız.
Bu soruyu siz cevaplayabilirsiniz.

Metinden hareketle balık kılçığına amaç-sonuç cümleleri yazınız.

Metin içerisinde verilen örnek dışında amaç-sonuç cümlesi yoktur.


  • 4.Etkinlik yapılacak.



“Faydalı işler yapmak” konulu kısa bir konuşma yapınız.

(örnektir)

İnsan faydalı bir iş yapmaya niyetlendiğinde, bu işin kendine mi yoksa topluma mı faydalı olacağını düşünüyorsa, işin faydası o zaman değer kazanır. Kendisine yaptığı faydalı iş topluma zarar veriyorsa, o faydalı bir iş değildir; bencilliktir. Mesela para kazanmak için bir alış veriş merkezi diken bir müteahhit, o merkezi dikmek için ağaçları kesiyorsa, orada faydalı bir işten bahsetmek mümkün olmaz. Yapılacak iş, hem şahsa hem de topluma yararlı olmalı ki gönül rahatlığıyla faydalı bir iş yaptım diyebilelim.



  • 5.Etkinlik yapılacak.



Aşağıdaki cümlelerde “ne, neyi, kimi?” sorularına cevap veren sözcük ya da sözcük gruplarının altını örnekteki gibi çiziniz.

Atların ne düşündüklerini doğal olarak bilmiyoruz.

En muhtaç insanların bile faydasız bir iş görmeye zorlanamayacaklarını sizler bizim kadar anlayamazsınız.

Son derece fakir bir işçiye günde on beş lira verip bir kuyu açtırabilirsiniz.

Bu işi kendi mahareti ve gayreti ölçüsünde yapar.




  • 6.Etkinlik yapılacak.


Aşağıdaki cümlelerde geçen belirtili ve belirtisiz nesneleri bularak uygun kutucuğa X işareti koyunuz.



Cümleler

Belirtili Nesne

Belirtisiz Nesne

Bu neşenin tohumlarını o günkü çalışmalarımızda, faydalı bir iş gördüğümüze inanmamızda aramalıyız.

X

 

Yollarda bir binayı el birliğiyle yükseltmeye çalışan birçok inşaat işçisi görürsünüz.

 

X

Bu binayı ben yaptım.

X

 

Herkes onu kendi eseri sayar.

X

 

Allah kimseyi böyle bir teselliden mahrum bırakmasın!

X

 


  • 7.Etkinlik yapılacak.


Uzaktaki bir arkadaşınıza “Faydalı Bir İş Görmek Zevki” metnini okumasını tavsiye edeceğiniz bir e-posta yazınız.

Sevgili Arkadaşım.

Faydalı işler yapmak, insana zevk verir. Bunu, Türkçe kitabımızın metinlerinden biri olan ”Faydalı Bir İş Görmek Zevki” adlı metinden öğrendim. Bu metinde, faydalı işler yapmanın canlılarla uyandırdığı duygulardan bahsedilmiş. Bu metni okumanı tavsiye ediyorum. Okuduğun taktirde kesinlikle pişman olmayacaksın.


DİL BİLGİSİ

-Geçiş ve bağlantı ifadelerinden söz edilecek.

-Nesne

Diğer metnin hazırlık ödevi verilecek.



(Yabancı bir ülkeye gitmek için yapılması gereken işlemler nelerdir?)



BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme




• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme



• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

  • “Yeryüzünde faydalı olmak, mutlu olmanın tek yoludur.” sözünü açıklayınız.

  • Buluşlarıyla insanlığa faydalı olmuş bilim adamları kimlerdir?

  • Aşağıdaki cümlelerde yer alan belirtili nesneleri söyleyiniz.

- Dün yapılan ihaleyi, en güçsüz aday kazandı.
– Sokakta köpeğimi gezdirdim.
– Ağaçtaki elmaları kim topladı?
– Bilgisayarımı tamirciye gönderdim.
– Kış temizliği için perdeleri makineye attım.


Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.


BÖLÜM IV

Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar






Türkçe Öğretmeni tunghay@gmail.com Okul Müdürü
Gününü faydalı bir şekilde geçiren insan için, asıl mutluluk akşam vaktinde gelir.
Pierre Corneille

Aletlerin en faydalısı kalemdir. Bir şişe mürekkep bir külçe altından hayırlıdır.
İbni Sina


Her yerde yararlı olmanın yolunu arayın, hiçbir yerde yabancı olmazsınız.
Goethe


Yararlı ile yararsızı bilenler, bilgi sahibidirler.
Şeyh Edebali

Zararlı dediğimiz otlar, yararları henüz bilinmeyen otlardır.
Ralph Waldo Emerson


Meyve veren ağaca, balta vurmazlar.
Sadi Şirazi


Kurnaz insanlar, okumayı küçümserler, basit insanlar ona hayran olurlar, akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar.
Francis Bacon


Yapılmış şeyler üzerine konuşmak gereksizdir. Geçmiş şeyleri ayıplamak da faydasızdır.
James Howell 


Düşünmeden öğrenmek faydasız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir.
Konfüçyus


Hiç kimseye faydalı olmamak, tam manasıyla kıymetsiz olmak demektir.
Rene Descartes

Mumun kalınlığı, o kadar önem taşımaz benim için değerini, yalnız aleviyle ölçerim.
Antoine de Saint Exupery

İnsanlar gerekli olana yetişemedikleri için, yararsız olana heveslenirler.
Goethe

Her şeyin tat vermesini istemiyorum, yalnızca her şeyin yararlı olmasına bakıyorum ve bunu da başarıyorum.
Goethe


c:\users\asus\desktop\soooo\ders724 logo-01_preview.png
Yüklə 63,23 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin