1 ders plani 29 Kasım 2004



Yüklə 78,93 Kb.
tarix17.11.2018
ölçüsü78,93 Kb.
#83113

BÖLÜM I DERS PLANI Ekim 2018

Dersin adı

TÜRKÇE

Sınıf

7

Temanın Adı/Metnin Adı

ERDEMLER / HELEN KELLER

Konu






  • Noktalama İşaretleri

  • Mektup/Tebrik kartı

  • Başlık

  • Biyografi

  • Konu

  • Masal

  • Hikaye

  • Bilgiye dayalı metinlerin özellikleri

  • Özet

  • Görsel okuma

  • Deyimler

  • Sözcükte anlam

  • Fiilde şahıs ve kipler

Önerilen Süre

40+40+40+40+40 (5 ders saati)


BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar





DİNLEME
T.7.1.1. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur.

T.7.1.2. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen, bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder.


Öğrencilerin kelime anlamlarına yönelik tahminleri ile sözlük anlamlarını karşılaştırmaları sağlanır.
T.7.1.3. Dinlediklerini/izlediklerini özetler.

T.7.1.4. Dinledikleri/izlediklerine yönelik soruları cevaplar.

T.7.1.7. Dinlediklerine/izlediklerine yönelik farklı başlıklar önerir.

T.7.1.6. Dinlediklerinin/izlediklerinin ana fikrini/ana duygusunu belirler.

T.7.1.11. Dinledikleriyle/izledikleriyle ilgili görüşlerini bildirir.
Anlama

T.7.3.21. Metindeki hikâye unsurlarını belirler.

T.7.3.29. Metin türlerini ayırt eder.

T.7.3.30. Görsellerle ilgili soruları cevaplar.

T.7.3.32. Bilgi kaynaklarını etkili bir şekilde kullanır.
T.7.3.9. Çekim eklerinin işlevlerini ayırt eder.

Fiil çekim ekleri (kip ve kişi ekleri) üzerinde durulur
KONUŞMA
T.7.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar.

T.7.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır.

T.7.2.5. Kelimeleri anlamlarına uygun kullanır.

T.7.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır.

T.7.2.7. Konuşmalarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır.

YAZMA
T.7.4.2. Bilgilendirici metin yazar.

T.7.4.11. Kısa metinler yazar.

T.7.4.9. Yazdıklarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır.

T.7.4.16. Yazdıklarını düzenler.



Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Helen Keller, azim, başarı, mücadele, biyografi, başlık, masal…

Güvenlik Önlemleri (Varsa):




Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen * Öğrenci



İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, başarı ve azim konulu dergi haberleri, gazete kupürleri…

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama…

• Dikkati Çekme




• Güdüleme



Bu dersimizde “İNSANLIĞIN CESARET VE ONUR SİMGESİ:HELEN KELLER” adlı metni işleyeceğiz. Sevgili Çocuklar, meşhur alimlerden biri, insanın maddî manevî her konuda başarılı olmasını çalışmaya bağlar ve şöyle derdi: 

— Suyu düşünmek, susuzluğu gidermez. Odunu düşünmek, insanı ısıtmaz. Bu misaller gibi, insanın bir şeyi sadece düşünmesi ve istemesi de, insanı hedefine ulaştırmaz. Başarı için, çok gayret, çok çalışmak ve uyulması gerekli tüm şartlara riayet etmek lâzımdır.

***

Amerikanın en büyük işadamlarından Çelik Kralı Andrew Carnegie, New York'ta bir kolejde yaptığı konuşmada, gençlere şu öğüdü vermişti:



— Gençleri çeşitli sınıflara ayırabiliriz. Vazifelerini yapanlar vardır. Vazifelerini yaptıklarını iddia edenler vardır. Üçüncü bir grup daha vardır ki, onlar vazifelerini yaptıktan sonra, biraz daha fazlasını yapmak için çalışırlar. Hayatta büyük başarı elde edenler, işte bu gruptaki gençlerdir. Sadece kendine verilen görevi yapmak, çalışkanlık değildir. Çalışkanlık, insanın çalışma potansiyelini tam kullanmasıdır. 


• Gözden Geçirme

Bu dersimizde azmederek ve düzenli çalışarak bir yerlere gelebileceğinizin fark edeceksiniz.

• Derse Geçiş

HELEN KELLER-Karanlık bir dünya…” video

HELEN KELLER-Dinleme metni” video

HELEN KELLER-Başarılı olmak için” video

HELEN KELLER-Burnuyla kitap yazan adam” video

HELEN KELLER-Okulda başarılı olmak için” video



İçerik videolarını aşağıdaki adresinden indirebilirsiniz.

https://yadi.sk/d/fGsdGmI7khV6HA

  • Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.

  • Metnin başlığı ve görselleri hakkında öğrenciler konuşturulacak.

  • Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Şiirde neler anlatılmış olabilir?)

  • Ders kitabındaki görseller öğrenciler tarafından incelenecek ve öğrencilerin dikkati parça üzerine çekilecek.

  • Parçanın başlığı hakkında öğrencilere soru sorulacak(Bu şiiride ne anlatılmış olabilir?)

  • Güdüleme ve gözden geçirme bölümü söylenecek.

  • Metin, öğretmen tarafından örnek olarak okunacak.

  • Metin, öğrenciler tarafından sessiz olarak okunacak.

  • Öğrenciler tarafından anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimeler metnin üzerine işaretlenecek

Cesaret

Zihinsel

Tulumba

Onur

Yetenek

Zihin

Tedavi

Olağanüstü

Alfabe

Onur: 1.İnsanın kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis

2.Başkalarının gösterdiği saygının dayandığı kişisel değer, şeref, itibar


Tulumba: Sıvıları alçak yerlerden çekmeye veya yüksek yerlere çıkarmaya yarayan araç

Alfabe: Bir dilin seslerini gösteren, belirli bir sıraya göre dizilmiş belli sayıda harfin bütünü, abece, yazı

Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra kelime defterlerine yazılacak.



  • Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.

  • Yanlış telaffuz edilen kelimeler birlikte düzeltilecek.

Söz Varlığım

Aşağıdaki altı çizili kelime veya kelime gruplarının anlamını dinlediğiniz metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.

İki yaşını doldurmaya birkaç ay kala ateşli bir hastalık geçirdi.
Sözlük anlamı: Yaşını, yılını bitirmek

Bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde çevresinde olan biteni çok az anlaması, ele avuca sığmazlığı, asiliği bu inanışın onaylandığının göstergesiydi.


Sözlük anlamı: Dikbaşlı

… İnsan beyninin doğru kullanıldığında olağanüstü bir kapasitesi olduğunu tüm dünyaya göstereceğini bilmiyordu.


Sözlük anlamı: Anlama, kavrama yeteneği

Sen nasıl oluyor da görme engelli olmamana karşın çevrendeki böylesi güzelliklerin ayırdına varamıyorsun?


Sözlük anlamı: Bir şeyin gerekenin veya mantığın tersine olarak yapıldığını anlatan bir söz, rağmen

Onun yaşam öyküsünü yazması tam elli yıl sürdü.


Sözlük anlamı: Öz geçmiş

Bu kadın, tüm dünyaya cesaret ve inancın sınırları olmadığını göstermiştir.


Sözlük anlamı: Bir şeyin yayılabileceği veya genişleyebileceği son çizgi, uç
Aşağıdaki kelime gruplarını anlamlarıyla eşleştiriniz.

a) ele avuca sığmamak → a) Söz dinlememek, baskı altına alınamamak, zapt edilememek.


b) yok saymak → b) Var olduğunu kabul etmemek.
c) ufuk açmak → c) Anlayış, kavrayış, görüş, düşünce kazanmak.
ç) zihinde yer etmek → ç) Çıkmamak üzere belleğe yerleşmek.
Dinleyelim – Cevaplayalım

Dinlediğiniz metni daha iyi anlamak için aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Helen Keller, hastalığı sonucu hangi duyularını kaybetmiştir?
Konuşma, görme ve işitme duyularını kaybetmiştir.

2. Helen hangi düşüncesinden sonra konuşma dersleri almaya karar vermiştir?


“Bir başka kişi başarabildiğine göre ben de başarabilirim.” düşüncesinden sonra konuşma dersleri almaya karar vermiştir.

3. Helen hangi fakülteden mezun olmuştur?


Edebiyat fakültesinden mezun olmuştur.

4. Helen hangi özellikleri sayesinde dönemin ünlüleriyle dostluk kurabilmiştir?


Tüm engelleri yok sayarak sağladığı başarılar sayesinde dostlu kurabilmiştir.

5. Helen’ın görme engelli olan ya da olmayan her kişiye “çevrelerine bakabilmelerine karşın baktıkları çevrelerini zaman zaman göremediklerini” öğrettiği olay nedir?


Ormanda, parklarda gezintiye çıkan bir arkadaşına, ormanda neler gördüğünü anlatmasını istediği olaydan sonra.

6. Helen neden kitap yazmak istemiştir?


Hiçbir engeli olmamasına rağmen çevrelerinin zenginliği göremeyen, duyamayan kişilerin var olduklarını anlayınca, onlara yaşamı göstermek, duyurmak için istemiştir.

7. Helen’ın cenaze töreninde konuşan Senatör Lister Hill (Listır Hil), ifadelerinde Helen’ın hangi özelliklerinden bahsetmiştir?


Cesaret, inanç, azim.
Kendimizi Onların Yerine Koyalım

Helen’ın anne ve babasının yerinde olsaydınız Helen’la ilgili neler hissederdiniz? Helen’a nasıl davranırdınız? Anlatınız.


Helen’a olan sevgimden hiçbir şey eksilmezdi. Onun hayatta muhtaç olduğu her anda yanında olur, onu desteklerdim.

Helen’ın yerinde siz olsaydınız bu hastalıkla nasıl mücadele ederdiniz? Söyleyiniz.


Hastalığımın tedavisini araştırırdım. İnsanlarla iletişim kurabilmek için dersler alırdım.

➜ “Ama Helen yenilgiye uğramayı kabullenmektense durmaksızın çalışarak bu savaşından başarıyla çıkmayı seçmişti.” diyen bir yazar olsaydınız Helen Keller’ın kişiliği ile ilgili düşünceleriniz neler olurdu?


Helen Keller’in kişiliğine hayranlık duyar, her yerde, insanlara örnek olması için hayat hikayesini anlatırdım.
Ana Fikri Belirleyelim

Yazarın bu metni ele alış amacı nedir? Yazar niçin Helen Keller’ın biyografisini yazmak istemiştir?

Yazar insanlara bir hayat hikayesi anlatarak; insanların azim, inanç ve cesaretle bütün olumsuzluklarla başa çıkabileceğini okuyucuya anlatmak istemiştir. Amacı insanlara bir başarı hikayesini örnek vererek, insanlara yol göstermektir.

Özetleyelim

➜ “İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi: Helen Keller” metnini özetleyiniz.

Helen Keller geçirdiği bir hastalık sonucu konuşma, duyma ve işitme yetisini kaybetmiştir. Fakat bu engelleri onun hayata tutunmasını engelleyememiştir. Öğretmeniyle yaşadığı bir olay ile nesne ve sözcükler arasında bir bağ olduğunu anlayarak konuşma dersleri almaya başlamıştır. Okuluna devam eden Keller, edebiyat fakültesinden mezun olmuştur. Azmi, cesareti ve kararlılığı sayesinde birçok ünlü dost edinmiştir. İnsanlara, engelleri olmamasına rağmen etrafındakileri farketmemelerinden dolayı yaşamı gösterme amacıyla bir “Benim Yaşam Öyküm” isimli bir kitap yazmıştır. 1968 yılında yaşamını yitirmiştir.
Farklı Başlıklar Bulalım

Dinlediğiniz metnin başlığı neden “İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi: Helen Keller”dır? Bu başlık bir başlığın taşıması gereken aşağıdaki özelliklerin hepsini taşıyor mu? Söyleyiniz.

– Konu hakkında fikir vermelidir.
– İlgi çekici olmalı, yazının okunması için istek uyandırmalıdır.
– Çok uzun olmamalıdır.
– Anlatılanların tamamını kapsamalıdır.

Metnin başlığı yukarıdaki özelliklerden sadece “Çok uzun olmamalıdır.” özelliğini taşımamaktadır. Diğerlerini taşımaktadır.


Dinlediğiniz metne farklı başlıklar bulunuz.

Helen Keller’in Yaşam Öyküsü

Azmin Zaferi

Bir İnanç Öyküsü


Tür Belirleyelim

Dinlediğiniz metinde aşağıdaki özelliklerden hangileri görülmektedir? İlgili kutucuğu işaretleyiniz.

[X] Söz konusu kişi tüm yönleriyle tanıtılır.
[X] Anlatılan kişinin hayatı, eserleri, kişiliği ve görüşleri konu edilir.
[X] Kişinin nerede doğduğu, çocukluğu, öğrenim hayatı, huyu ve karakteri gibi özellikleri verilir.
[X] Hayatı ve yaptıklarıyla örnek olan kişiler tanıtılır.
[X] Olaylar ve bilgiler oluş sırasına göre verilir.
Belirlediğiniz özelliklerden de yararlanarak dinlediğiniz metnin türünü tahmin edip ilgili kutucuğu işaretleyiniz.

[   ] Hikâye [X] Biyografi [   ] Masal



Türü Ne ?

Aşağıdaki metni okuyunuz. Okuduğunuz metni “İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi: Helen Keller” metni ile anlatıcı ve anlatım özellikleri bakımından karşılaştırınız.

İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi: Helen Keller metninde anlatıcı 3. kişi, anlatım özelliği bakımından bilgilendirici metindir.

Her Şey Su ile Başladı metninde anlatıcı 1. kişi (yazarın kendisi), anlatım özelliği bakımından hikayedir.


➜ “Her Şey Su ile Başladı” metninde aşağıdaki özelliklerden hangileri görülmektedir? İlgili kutucuğu işaretleyiniz.

[   ] Kişi kendisini tüm yönleriyle tanıtır.


[   ] Kişi kendi hayatını, eserlerini ve edebî kişiliğini tanıtır.
[X] Kişi kendisini tanıtırken daha çok öznel cümlelere yer verir.
[X] Kişi olayları ve bilgileri oluş sırasına göre verir.

Belirlediğiniz özelliklerden yararlanarak “Her Şey Su ile Başladı” metninin türünü tahmin edip ilgili kutucuğu işaretleyiniz.

[X] Otobiyografi [   ] Makale [   ] Deneme
İnceleyelim – Yorumlayalım

Dinlediğiniz metinden ve aşağıdaki görselden hareketle engelli bireylerin yaşadığı zorlukların neler olabileceğini noktalı yere yazınız.

İnsanların doğuştan olan ya da sonradan yaşadığı bir olay, bir kaza sonucu bir organını yeterince kullanamama durumu, engel olarak belirtilmektedir. Trafik kazasında ayağını kaybeden bir birey, doğuştan zeka geriliği olan bir insan engelli bireylere örnek verilebilir. Engelli insanlar pek çok alanda zorluklar yaşamaktadır. Engellilerin yaşadığı zorluklar onları hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilemektedir.

Engellilerin yaşadığı zorluklar arasında en etkileyici ve kırıcı olanı, toplumdaki insanların onlara bakış açılarıdır. Engelli birini gördüğünde rahatsız edecek şekildeki bakışlar, konuşmalar ve küçümseme düzeyindeki tavırlar, duyarsız insanların engelli insanlara yaşattığı sıkıntılardandır. Engelli olmanın bir tercih olmadığını, her birey bir engelli adayı olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Çünkü ufak bir dikkatsizliğimiz, ya da dahil olduğumuz bir olay sonucu hepimiz engelli olabiliriz.

Engelli insanların yaşadığı zorluklar arasında sokakta, parkta, caddede rahatça hareket edememek de bulunmaktadır. Örneğin yürüyemeyen ve tekerli sandalye kullanmak zorunda olan bir insan, kaldırımdan inerken, otobüse binerken zorluk yaşamaktadır. Engelli vatandaşlar düşünülerek sokaklarda onların hayatını kolaylaştıracak yerler yapılmalıdır. Bunun yanı sıra otobüse binmek bile engelli vatandaşlar için çile haline gelmektedir. Toplu taşıma araçları engelli insanların kullanımına uygun biçimde üretilmelidir. Engelli insanlar kendilerine uygun yollar ve araçlar olmadığından dolayı hep birileriyle hareket etmek durumunda kalmaktadırlar. Bu da onları derinden yaralayan bir meseledir.

Bina, hastane, iş yeri vb. gibi yerlerin girişlerini engelli insanlara uygun yapmak onların hayatını kolaylaştırmada yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak görme ve duyma engelliler de pek çok zorluk yaşamaktadırlar. Televizyon izleyememek, kitap okuyamamak, bir manzara karşısında oturup seyredememek görme engellilerin hissettiği büyük eksiklik olsa da sokakta yürüyememek, koşamamak, kendi işlerini halledememek onlar için büyük sıkıntıdır.

Engellilerin yaşadığı zorluklar maalesef toplumumuz tarafından dikkate alınmıyor. Oysa toplumumuzda neredeyse her 10 kişiden 1’i engelli konumunda. Ayrıca her insanın da potansiyel bir engelli olduğunu, yani aslında her insanın bir engelli adayı olduğunu dikkate aldığımızda engelli vatandaşlarımızın yerine kendimizi koymak çok da zor olmasa gerek. Empati yaparak engelli vatandaşlarımızın yaşadığı zorlukları anlamalı ve bu zorlukları gidermek için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz.

Biz Ne Yapabiliriz?

Devletimiz engelli vatandaşlar için bazı çevresel düzenlemeler yapmaktadır. Peki, biz onlara nasıl yardımcı olabiliriz? Düşüncelerinizi aşağıdaki noktalı yere yazınız.

» Kaldırımda engelliler için yapılmış parke taşlarının üzerine herhangi bir eşya koymamalı, araba park etmemeliyiz.
» Otoparklarda engelliler için ayrılan alanlara park etmemeliyiz.
» Apartman ve bina girişlerine engellilerin rahatça girip çıkması için rampalar yapmalıyız.
» Toplu taşıma araçlarına binmeye çalışan engelli insanlarımıza araca rahatça binebilmeleri için yardım etmeliyiz.

DİL BİLGİSİ

-Fiilde şahıs ve kipler

-Biyografi, mektup, masal, öykü…

Diğer metnin hazırlık etkinliği verilecek.

(Uzayda hayat olduğunu düşünüyor musunuz? Aileniz uzayda yaşam hakkında neler düşünüyor?)




BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme




• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri


  • Başarılı insanların özellikleri nelerdir?

  • Hayaller ve hedefler arasından bir fark var mıdır?

  • İleride hangi mesleği yapmak istiyorsunuz? Bunun için neler yapıyorsunuz/yapmalıyız?

  • Aşağıdakilerden hangisi biyografi türüne ait özelliklerden biri değildir?




A)Anlatılanlar bilgi ve belgelere dayandırılır.




B)Olaylar kronolojik sırayla verilir.




C)Üçüncü tekil kişili anlatım kullanılır.

D)Anlatımda öznellik ağır basar.



)







Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.


BÖLÜM IV

Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar






Türkçe Öğretmeni tunghay@gmail.com

Okul Müdürü
YAPILMASI GEREKEN ŞEYİ SAVSAKLAMAYIN!
Hayatta büyük başarıların elde edilmesinde tesadüfün ve şansın çok az payı vardır. Bazen atılganlık, istenen sonucu alabilirse de, en güvenli başarı yolu; çalışma ve sabır yoludur. Başarılı insanlar, ayrıntılardan nefret edenler değil, o ayrıntılar üzerinde dikkatle çalışanlardır. 

Ünlü ressam Nicholas Paussin, başarısının sırrını şöyle açıklar: 

— Yaptığın her işi, en iyi şekilde yapmaya gayret et! 

Bir arkadaşı, ona, İtalyan ressamları arasındaki büyük şöhreti nasıl yakaladığını sorduğunda Paussin şu cevabı vermiştir: 

— Çünkü, ben yapılması gereken hiçbir şeyi ihmal etmedim. 


İMKANSIZ KELİMESİNİ UNUTUN!

Bir şeyi yapmayı aklına koyan insan, verdiği bu kararla engelleri aşarak hedefine ulaşır. Richelieu de, Napoleon gibi, “imkânsız” kelimesinin literatürden çıkarılmasını, lügatlerden silinmesini isterdi. 

Onun, en çok nefret ettiği kelimeler şunlardı: 

— Bilmiyorum.. Yapamam.. Mümkün değil... 

Israrla şunu söylerdi: 

— Öğrenin! Yapın! Tecrübe edin! 

***

Robert Fulton, ilk buharlı gemi modeli üzerinde çalışırken, arkadaşları onu, "gerçekleşmesi imkânsız" diyerek teorisinden vazgeçirmeye çalışmışlar; buharlı gemi yerine, yelkenli gemilerin hızını ve randımanını artıracak bir cihaz geliştirmesini istemişlerdi. Fulton:



— Hayır, olmaz, dedi. Gelişmek için dış kaynaklara dayanan bir şey beni ilgilendirmez. Güç, o şeyin kendi içinden gelmeli... İçten destekli güç düşüncesi, Fulton'un buharlı gemiyi icat etmesini netice vermiştir. Bizler çevremize BAĞIMLI olduğumuz için hayallerimizi gerçekleştiremiyoruz. Kişiler çevrelerine BAĞIMLI değil BAĞLI olmalılar.
BOŞ KONUŞMAYIN!
Einstein'den bir gün, hayatta başarılı olmayı, matematiksel bir ifade ile anlatmasını istediler. 

Bu büyük fizik bilgini cevaben dedi ki: 

Eğer (a) hayatta başarılı a olmayı gösterirse, formül şöyledir: a = x + y + z. 

Bu formülde (x) çalışmayı, (y) de dinlenmeyi gösterir. 

“Peki, (z) neyi gösterir?” diye sordular. Einstein cevap verdi:

— (z) de, çenenizi tutmayı... Gün içinde yaptığımız konuşmaları bir düşünelim, lüzum konuşmalar, işler için harcadığımız zamanı bir şeyler öğrenmek için harcarsak neler başarabiliriz?


Bazı başarıların sadece bilgiye değil, kabiliyete de bağlı olduğunu unutmayın!

Genç bir müzisyen, Mozart'a:

— Senfoni nasıl yazılır? diye sormuştu. Mozart:

— Niye önce basit şarkılarla başlamıyorsun? dedi. Genç:

— Ama siz on yaşında iken senfoniler yazdınız, deyince Mozart şu cevabı verdi:

— Evet, ama ben, senfoni nasıl yazılacağını kimseye sormadım ki...

Kabiliyetlerimizi dikkate alamadan yaptığımız çalışmalar, akıntıya karşı kürek çekmektir.

Einstein der ki: Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.




Ne kadar yetenekli olursanız olun, kendinizi geliştirmeye ve kapasitenizin üstüne çıkmaya çalışın!

Müzikte çağın en büyük tenoru Enrico Caruso, sahneye çıkmadan önce son derece heyecanlanır, adeta tiril tiril titrerdi. Bir keresinde, New York Metropoliten operasında, Verdi'nin “Maskeli Balo”su oynanıyordu Caruso'yu gerginlik içinde titrerken gören mesleğe yeni başlamış bir bayan, hayretle sordu:

— Bay Caruso, niye bu kadar heyecanlısınız? 

Caruso, tam bir ciddiyet içinde şu cevabı verdi:

— Diğer müzisyenler yeteneklerinin yüzde 100'ünü kullansalar bile, ben yüzde 150'sini kullanmalıyım. İnsan, kabiliyetlerini tam kapasite kullanmakla yetinmemeli; kendi kendini aşmaya zorlamalıdır. Çünkü kalıcı başarılar, ölümsüz eserler, hep kendini aşabilen yüksek performans gösterenlerin ürünleridir.


Her şey mükemmel olsa bile, bazı işlerin asla aceleye gelmeyeceğini sakın aklınızdan çıkarmayın, sabretmeyi öğrenin!

İkinci dünya Savaşı'nın ilk yıllarında, Amerika seferberlik dairesi müdürü Elmer Knudsen, işlerin gerektiği gibi hızlı yürümediğini söyleyerek, kendisini tenkid edenlere şu cevabı vermişti; 

"Unutmayınız ki, bugün bu ülkede, dünyanın en iyi hastanelerine, en iyi anestezi uzmanlarına, en iyi çocuk doğum doktorlarına ve en iyi hastane personeline sahibiz; ama bütün modern bilgilerimize ve tıp alanındaki araştırmalarımıza rağmen, bir çocuğun normal doğumu için 9 ay beklememiz gerekiyor."






Yakında…
Yüklə 78,93 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin