1985 yılında 3194 sayılı imar kanunun yürürlüğe girmesiyle önceki 6785 sayılı imar kanununa göre önemli değişiklikler yapılmıştırYüklə 445 b.
tarix01.11.2017
ölçüsü445 b.1985 yılında 3194 sayılı imar kanunun yürürlüğe girmesiyle önceki 6785 sayılı imar kanununa göre önemli değişiklikler yapılmıştır.

  • 1985 yılında 3194 sayılı imar kanunun yürürlüğe girmesiyle önceki 6785 sayılı imar kanununa göre önemli değişiklikler yapılmıştır.

  • Hızlı nüfus artışı, köyden şehre göç sonucu ortaya çıkan düzensiz şehirleşme ve gecekondulaşma ile bunların beraberinde gelen sorunların çözümüne yönelik çalışmaların yapılabilmesi, İmar Mevzuatında köklü bir değişiklik gerektirmiştir. 3194 sayılı imar kanunu ile bunlara yönelik yeni düzenlemeler getirilmiştir.

  • 3194 sayılı imar kanununu 6785 sayılı kanundan ayıran en önemli özellik, merkezi otoritede olan yetkinin yerel yönetimlere verilmesidir.Mücavir alan: imar mevzuatı bakımından belediyelerin kontrol ve mesuliyeti altına verilmiş olan alanlardır.

  • Mücavir alan: imar mevzuatı bakımından belediyelerin kontrol ve mesuliyeti altına verilmiş olan alanlardır.Mücavir alan sınırları, belediye meclisi ve il idare kurulu kararına dayanarak vilayetlerce Bakanlığa gönderilir. Bakanlık bunları inceleyerek aynen veya değiştirerek tasdik etmeye veya değiştirilmek üzere iadeye yetkilidir . gerekli gördüğü hallerde mücavir alana alma ve çıkarma hususunda resen karar verebilir

  • Mücavir alan sınırları, belediye meclisi ve il idare kurulu kararına dayanarak vilayetlerce Bakanlığa gönderilir. Bakanlık bunları inceleyerek aynen veya değiştirerek tasdik etmeye veya değiştirilmek üzere iadeye yetkilidir . gerekli gördüğü hallerde mücavir alana alma ve çıkarma hususunda resen karar verebilir
Yüklə 445 b.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə