2-9 AĞustos 2016 haberlerYüklə 11,6 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü11,6 Kb.
#23959

2-9 AĞUSTOS 2016 HABERLER
07.08.2016 Çin, Pakistan’ın Gwadar Limanı’ndan ticarete başladı

Pakistan’ın Gwadar limanı müdürü Dustin Jamaladdin, Çin’in ilk ticari gemisinin bu limana ulaştığını söyledi. Haberde, balık ve diğer deniz ürünlerinin Pakistan limanlarından Çin'e gidecek ilk ürünler olduğu da bildirildi.

Daha önce, bu limanın yeniden inşa etmekte olan Çin inşaat şirketi temsilcisi, Gwadar'ın 2016 yılı sonuna kadar tam kapasite ile çalışmaya başlayacağını ve yılda yaklaşık 1 milyon ton yük geçişi olacağını söylemişti.

Belucistan eyaletinde bulunan Gwadar Limanı 2007 yılında Çin sermayesi katılımı ile inşa edilmişti. Şu anda Çin, Pakistan'da 200 altyapı projesi üzerinde çalışıyor. Pekin hükümeti bu limanı kendi mallarını Orta Doğu, Avrupa ve Afrika ülkelerine ihraç etmek için kullanmayı planlıyor.
05.08.2016 Ekrem Demirtaş: Akdeniz'de Türk bayraklı

kruvaziyerlerin dolaşmasını istiyoruz

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye gelen kruvaziyer gemilerinin römorkör kullanmayarak, şirketlere maliyetlerini düşürme imkanı tanıyan düzenlemenin ardından Başbakan Binali Yıldırım’dan sahil sıhhiye ve fener ücretlerinin kaldırılması yönünde de bir düzenleme istediklerini söyledi.

Demirtaş, "Başbakanımıza yeni taleplerimizi ilettik. Ayrıca artık Akdeniz'de kendi şirketimizi kurarak Türk Bayraklı kruvaziyer gemilerinin dolaşmasını istiyoruz. Bu konudaki talebimizi de Sayın Başbakana aktardık, kendisi de çalışma yapılması talimatını verdi" dedi.


06.08.2016 BB Energy, Türkiye pazarına giriyor

Lübnanlı Bassatne Ailesi’nin enerji şirketi Londra merkezli BB Energy, Türkiye’deki akaryakıt dağıtımın yeni yabancısı oldu.

Türk enerji sektöründe bu yıl en fazla konuşulan konulardan biri Fransız Total’in Türkiye’den çıkma kararı alması ve dağıtım ağını Demirören Holding’e 325 milyon euroya devretmesi oldu.

Akaryakıt piyasasında şimdilerde Avusturyalı OMV’nin Petrol Ofisi’ndeki hisselerini satması gündemde. Bu iki önemli küresel oyuncunun çıkışı enerjide yabancıların çekilmesi olarak algılanırken, bir başka taraftan yeni oyuncular da sektöre adım atıyor. Dünyanın en büyük petrol ticareti yapan şirketlerinden İngiltere merkezli BB Energy, Türkiye’ye girme kararı aldı. BB Energy, Ankara merkezli Lokal Grup’a ait Citypet’in ana hissedarı oldu. Türkiye’nin en genç akaryakıt şirketlerinden biri olan Citypet, 2014’te faaliyete başlamasına rağmen istasyon ağını geçen yıl kurmaya başladı. 2015’i 30 istasyon kurarak kapatan şirket, bu yılın sonunda bu rakamı 60’a çıkarmayı planlıyor. Ancak bu hedefleri yaparken kendi finansmanlarına göre plan yaptıklarını dile getiren Lokal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldırım, “Yeni bir ortak gündemimizde yoktu. İngiltere merkezi BB Energy ile masaya oturduk ve görüşmelerimizi tamamladık. Şirketimizin yüzde 51’lik hissesini satarak ortak olduk” diyor. 

03.08.2016 Kruvaziyer gemilerine römorkaj zorunluluğu kaldırıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın “Limanlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin de uzun süredir gündeme getirdiği yolcu gemilerine römorkör çekme ve kılavuz kaptan bulundurma zorunluluğu yeniden düzenlendi.

Yeni düzenleme sonucunda Türk limanlarına gelen kruvaziyer gemilerin iterlerinin (baş ve/veya kıç pervaneleri) mevcut olduğunun ve sorunsuz tam kapasite ile çalıştığının liman başkanlıklarına bildirilmesi halinde, gemiler römorkaj hizmetinden muaf tutulacak. Ayrıca daha önce tam boyu 55-125 metre arası olan gemiler için asgari 16 ton çekme kuvvetinde en az bir römorkör, tam boyu 126 metre ve daha uzun olan gemiler için asgari 30 ton çekme kuvvetinde en az bir römorkör refakat etmesi gerekirken, söz konusu değişiklikle römorkör zorunluluğu kaldırıldı.03.08.2016 Balyoz mağdurlarına iade-i itibar

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Balyoz davasında mağdur olan askerlerle ilgili ‘iade-i itibar’ yapılacağını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Balyoz davasında mağdur olan askerlerle ilgili ‘iade-i itibar’ yapılacağını açıkladı. Buna göre, kumpas mağduru TSK personelinden emekliye ayrılanların hakları bugün gelecekleri rütbe göz önüne alınarak iade edilecek. 2009 yılında intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar ve dava sürecinde ölen diğer askerler şehit sayılacak, ailelerine de şehit ailesi hakları verilecek.
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 11,6 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə