2012 – 2013 Yılı Film Festivalleri Değerlendirmesi



Yüklə 268,59 Kb.
səhifə1/3
tarix31.10.2017
ölçüsü268,59 Kb.
  1   2   3

2012 – 2013 Yılı Film Festivalleri Değerlendirmesi
Türkiye’de 2012 ve 2013 yıllarında yapılan film festivalleri veya yarışmalar çerçevesinde belgesel, kısa film ve animasyon yarışmalarında 2012 ve 2013 yapımı filmlerin aldığı ödüller aşağıda sıralanmıştır. Yurtdışı festivallerde elde edilen başarılar bu listede yoktur veya yönetmen tarafından gönderilen bilgiler eklenmiştir.

Bu araştırma Hayri Çölaşan tarafından oluşturulan ve http://www.kameraarkasi.org sitesinde yer alan veri tabanı çalışmasından çıkan sonuçtur. Bittiğinde kitaba dönüşecek bu proje sayesinde ülkemizde kısa film ve belgesel alanında yazılacak birçok kitaba istatistikî bilgiler hazırlanmaktadır.
Nasıl Kullanılabilir?

Diyelim ki birisi size ''bu yıl en iyi belgesel, kurmaca, deneysel, animasyon filmleri hangileri'' diye sordu. Bugüne kadar hiç bir kamu kurumu, dernek veya kuruluşun hazırlayamadığı İşte bu liste size referans olacaktır. İlk defa film çekecekler için örnek olarak gösterebileceğiniz bir film listesi. Festivallerin veya sinema kulüplerinin gösterim seçkileri için iyi bir referans. Okuldaki veya kişisel film arşiviniz için seçki listesi. Televizyon programlarına konuk olacak yönetmen ve film tercihlerinde yardımcı olabilecek bir araştırma.


2012 – 2013 Belgesel Dalı Ödülleri
(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler)





(2012 - 2013 yapımı belgesel filmler arasında, yılın en çok basında yer alan ve döneme damga vuran belgeseli)

Benim Çocuğum (My Child) / 2013 / Can CANDAN / 01:22:00

18. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması, En İyi Belgesel Seyirci Ödülü ABD. Kasım 2013

15. Selanik Uluslararası LGBTQ Film Festivali, Yunanistan, En İyi Film Ödülü. Eylül 2013

3. Filmamed Belgesel Film Festivali, Diyarbakır, Jüri Özel Ödülü. Mayıs 2013

12. !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, İstanbul-Ankara-İzmir, Şubat-Mart 2013

2. Varşova Türk Filmleri Haftası ve Film Marketi, Polonya, Nisan 2013

3. Nar Film Festivali, Antep, Mayıs 2013

15. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Mayıs 2013

16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Ankara, Mayıs 2013

6. Ege Belgesel Film Günleri, İzmir, Mayıs 2013

6. Documentarist - İstanbul Belgesel Günleri, Haziran 2013

6. Kerala Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali, Hindistan, Haziran 2013

19. MedFilm Festivali, Roma, İtalya, Haziran 2013

Londra Open City Docs Film Fest, İngiltere, Haziran 2013

8. Lemesos Uluslararası Belgesel Film Festivali, Kıbrıs, Ağustos 2013

12. DokuFest Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali, Kosova, Ağustos 2013

37. Montreal Dünya Filmleri Festivali, Kanada, Ağustos 2013

3. Bodrum Türk Filmleri Haftası, Eylül 2013

8. Uluslararası Nuremberg İnsan Hakları Film Festivali, Almanya, Ekim 2013

8. Pravo Ljudski Film Festivali Saraybosna, Bosna-Hersek, Kasım 2013

Filmreihe Tüpisch Türkisch Köln Türk Film Günleri, Almanya, Kasım 2013

6. This Human World - Viyana Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali, Avusturya, Aralık 2013

5. Merlinka Uluslararası Queer Film Festivali, Sırbistan, Aralık 2013











(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi Belgeseli)

Dom / 2012 / Halil AYGÜN / 00:23:51

1. Talas Kültür ve Sanat Festivali, Belgesel Film Yarışması, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013

19. Adana Altın Koza Film Festivali, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2012

2. Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Belgesel Yarışması, En İyi Film Ödülü. 2013

2. Filmamed Belgesel Film Festivali, Belgesel Film Yarışması, En İyi Film Ödülü. 2012

3. Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Birincilik Ödülü. 2013

5. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Profesyonel Kategori, En İyi Film Ödülü. 2013

6. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Dalı, Birincilik Ödülü. 2013

13. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Belgesel Film Yarışması, Amatör Film Kategorisi, Üçüncülük Ödülü. 2012

7. Datça Sinema ve Kültür Festivali, 2. Altın Badem Belgesel Film Yarışması, Üçüncülük Ödülü. 2012

2. Vangölü Film Festivali, İnci Kefali Sinema Ödülleri, (Mahmut Çelik, Emrah Doğru) En İyi Belgesel Görüntü Yönetmeni Ödülü. 2013

24. Ankara Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, (Halil Aygün) En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü. 2013

3. Malatya Uluslararası Film Festivali, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2012

9. Akbank Kısa Film Festivali, Belgesel Dalı, Mansiyon Ödülü. 2013

Hisar Kısa Film Seçkisi. 2013







(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi İkinci Belgeseli)



Hala / 2012 / Veysel AKŞAHİN / 00:20:00

33. İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması, Belgesel Dalı, En İyi Film Ödülü. 2013

5. Erciyes Öğrenci Belgesel Film Festivali, Belgesel Dalı, Birincilik Ödülü. 2012

7. Datça Sinema ve Kültür Festivali, 2. Altın Badem Belgesel Film Yarışması, Birincilik Ödülü. 2012

7. JCI İstanbul Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali, Birincilik Ödülü. 2012

3. Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, İkincilik Ödülü. 2013

24. Aydın Doğan Vakfı, Genç İletişimciler Yarışması, Görsel Dal, Belgesel Dalı, İkincilik Ödülü. 2012

12. Kısa-ca Ulusal Öğrenci Filmleri Festivali, Belgesel Dalı, Süha Arın Özel Ödülü. 2012

Hisar Kısa Film Seçkisi. 2013









(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi Üçüncü Belgeseli)



Termik İstemeyük / 2012 / Caner ÖZDEMİR / 00:24:00

1. Ataşehir Ulusal Kısa Film Yarışması, Amatör Kategori, Birincilik Ödülü. 2013

11. İstanbul Çevre Kısa Film Festivali, Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Birincilik Ödülü. 2013

9. Akbank Kısa Film Festivali, Belgesel Dalı, Mansiyon Ödülü. 2013

1. Talas Kültür ve Sanat Festivali, Belgesel Film Yarışması, Talas Belediyesi Özel Ödülü. 2013

1. Sinop En Kuzey Fener Belgesel Film Festivali, Özendirme Ödülü. 2012

8. Dağ Filmleri Festivali, 3. Doğa Filmleri Yarışması, Üniversiteliler Kategorisi, En İyi Film Ödülü. 2013




(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi 4. Belgeseli)
Gölün Kıyısında / 2012 / Mehmet Emre GÜL / 00:16:25

9. Kar Film Festivali, Belgesel Dalı, Birincilik Ödülü. 2013

1. Ataşehir Ulusal Kısa Film Yarışması, Profesyonel Kategori, Üçüncülük Ödülü. 2013

14. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Amatör Film Kategorisi, Üçüncülük Ödülü. 2013

1. Talas Kültür ve Sanat Festivali, Belgesel Film Yarışması, En İyi Görüntü Ödülü. 2013

2. HAK-İŞ Emeğe Saygı Kısa Film Yarışması, (İ. Can Erzincan) En İyi Müzik Ödülü. 2013

2. HAK-İŞ Emeğe Saygı Kısa Film Yarışması, Necati Çelik Özel Ödülü. 2013

(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi 5. Belgeseli)

Sadık / 2013 / Cantekin CANTEZ, Burcu Ayşe ESENÇ / 00:23:31

1. Boğaziçi Film Festivali, Kısa Film Yarışması, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013

14. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Amatör Film Kategorisi, Birincilik Ödülü. 2013

8. Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali, Belgesel Film Yarışması, Birincilik Ödülü. 2013

18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2013

7. Sinepark Kısa Film Festivali, (Burcu Ayşe Esenç, Cantekin Cantez) En İyi Kurgu Ödülü. 2013



(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi 6. Belgeseli)
Maya (Yeast) / 2012 / Rodi YÜZBAŞI / 00:19:50

2. Filmamed Belgesel Film Festivali, Belgesel Film Yarışması, En İyi Film Ödülü. 2012

6. Sinepark Kısa Film Festivali, Çarpışan Aramalar Kategorisi, En İyi Film Ödülü. 2012

7. Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, Belgesel ve Canlandırma Filmleri Yarışması, En İyi 3. Belgesel Film Ödülü. 2013

1. Gaziantep Üniversitesi Göç Sempozyumu Kısa Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2012

Hisar Kısa Film Seçkisi. 2013



(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi 7. Belgeseli)

Ben Uçtum Sen Kaldın / 2012 / Müjde ARSLAN / 01:30:00

45. SİYAD Ödülleri, En İyi Belgesel Ödülü. 2012

1. Amed Uluslararası Film Festivali, Belgesel Dalı Ödülü. 2012

17. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2012

1. Van Gölü Film Festivali, İnci Kefali Sinema Ödülleri, Jüri Özel Ödülü. 2012

3. Filmamed Belgesel Film Festivali, Halk Jüri Ödülü. 2013




(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi 8. Belgeseli)

Ben, Sen, O… / 2012 / Zeynep ORAL / 00:17:45

19. Adana Altın Koza Film Festivali, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2012

24. Aydın Doğan Vakfı, Genç İletişimciler Yarışması, Görsel Dal, Belgesel Dalı, Birincilik Ödülü. 2012

33. İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması, Belgesel Dalı, En İyi Film Ödülü. 2013

49. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, En İyi İlk Belgesel Film Ödülü. 2012


(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi 9. Belgeseli)
Meğer / 2013 / Uğur Egemen İRES / 00:19:00

20. Adana Altın Koza Film Festivali, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013

25. İstanbul Kısa Film Festivali, Ulusal Yarışma, Belgesel Dalı, En İyi Film Ödülü. 2013

7. Sinepark Kısa Film Festivali, Çarpışan Aramalar Kategorisi, En İyi Film Ödülü. 2013

18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2013


(2012 - 2013 Yapımı Belgesel Filmler arasında, Yılın En İyi 10. Belgeseli)
7 Lira / 2013 / Ahmet Mert YAVUZ / 00:13:00

1. Artemis Film Festivali, Yalıçapkını Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, En İyi Film Ödülü. 2013


5. Rotary Uluslararası Kısa Film Festivali, Belgesel Kategorisi, Birincilik Ödülü. 2013

9. Kar Film Festivali, Belgesel Dalı, İkincilik Ödülü. 2013

13. Kısa-ca Ulusal Öğrenci Filmleri Festivali, Belgesel Dalı, Jüri Özel Ödülü. 2013
Unutulmuşlar Adası / 2012 / Cansu ŞAHİN / 00:16:48

Süleyman Demirel Üniversitesi, Kısa Film Yarışması, İkincilik Ödülü. 2013

11. İstanbul Çevre Kısa Film Festivali, Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Üçüncülük Ödülü. 2013

7. Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, Belgesel ve Canlandırma Filmleri Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2013

5. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Amatör Kategori, Kadir Has Üniversitesi Özel Ödülü. 2013
Dünyayı Kurtarmaya Çalışanlar / 2012 / Akile Nazlı KAYA / 00:25:00

9. Green Film Festivali, Kısa Film Kategorisi, Seul, Büyük Ödül. 2012

33. İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması, Belgesel Dalı, Mansiyon Ödülü. 2013

12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, !f Kısalar, İzleyici Oylaması, İkincilik Ödülü. 2013


Demir Uçurtma / 2012 / Sedat AYGÜN / 00:27:00

7. Sinepark Kısa Film Festivali, Çarpışan Aramalar Kategorisi, En İyi Film Ödülü. 2013

6. Erciyes Film Festivali, Belgesel Dalı, Üçüncülük Ödülü. 2013

6. İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali, Belgesel Dalı, Jüri Özel Ödülü. 2013


Beklemek / 2012 / Bülent ÖZTÜRK / 00:51:00

24. Ankara Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, En İyi Film Ödülü. 2013

4. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Profesyonel Kategori, En İyi Film Ödülü. 2012

17. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2012


FGR / 2012 / Doğacan AKTAŞ / 00:18:00

1. HAK-İŞ Emeğe Saygı Kısa Film Yarışması, İkincilik Ödülü. 2012

5. Rotary Uluslararası Kısa Film Festivali, Belgesel Kategorisi, Üçüncülük Ödülü. 2013

2. Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Yarışması, Belgesel Dalı, Jüri Özel Ödülü. 2012


İskoçya’dan Gelen Arma / 2013 / Erhan CERRAHOĞLU

15. Eskişehir Uluslararası Film Festivali, En İyi Sinema Programı Ödülü. 2013

14. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Profesyonel Film Kategorisi, Birincilik Ödülü. 2013

5. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Profesyonel Kategori, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü. 2013

33 Yıllık Direniş - Berfo Ana / 2013 / Veysî ALTAY / 00:53:00 / 18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2013

525 / 2013 / Özkan EMRE / 00:13:32 / 6. Erciyes Film Festivali, Belgesel Dalı, Facebook Beğeni Ödülü. 2013

Ağlama Anne Güzel Yerdeyim (Roboski) / 2012 / Ümit KIVANÇ / 00:30:00 / ÇGD 2012 Yılının Başarılı Gazetecileri, En İyi Belgesel Ödülü. 2013

Ana Dilim Nerede (Zonê Ma Koti Yo) / 2012 / Veli KAHRAMAN / 01:01:00 / 3. Filmamed Belgesel Film Festivali, Filmamed Festival Ödülü. 2013

Ankara'nın Güneydoğusu / 2013 / Erhun ALTUN / 00:21:00 / Şehrin Kelebekleri Film Festivali, Belgesel Dalı, En İyi 2. Film Ödülü. 2013

Arda Kalanlar / 2013 / Coşku ÖZTUĞRAN, Muhammet Lütfü AKBAŞ / 00:23:38 / 6. İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali, Belgesel Dalı, En İyi Film Ödülü. 2013

Arda Kalanlar / 2013 / Coşku ÖZTUĞRAN, Muhammet Lütfü AKBAŞ / 00:23:38 / 13. Kısa-ca Ulusal Öğrenci Filmleri Festivali, Belgesel Dalı, Suha Arın Özel Ödülü. 2013

Asê / 2013 / Ercan ORHAN / 00:45:00 / 2. Vangölü Film Festivali, İnci Kefali Sinema Ödülleri, En İyi Belgesel Yönetmeni Ödülü. 2013

Asê / 2013 / Ercan ORHAN / 00:45:00 / 3. Filmamed Belgesel Film Festivali, Jüri Özel Ödülü. 2013

Bay Siebzehnruebl (Mr. Siebzehnruebl) / 2012 / Tuna KAPTAN / 00:18:40 / 9. Akbank Kısa Film Festivali, Belgesel Dalı, En İyi Film Ödülü. 2013

Benim Çocuğum (My Child) / 2013 / Can CANDAN / 01:22:00 / 18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Best Documentary Audience Award. 2013

Benim Çocuğum (Zarokê Min) / 2013 / Can CANDAN / 01:21:09 / 3. Filmamed Belgesel Film Festivali, Jüri Özel Ödülü. 2013

Bir Düş-tü Sulukule / 2012 / Müjgan TANER / 00:42:18 / 24. Ankara Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, En İyi Kurgu Ödülü. 2013

Bir Düş-tü Sulukule / 2012 / Müjgan TANER / 00:42:18 / 24. Ankara Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, En İyi Konsept / Senaryo Ödülü. 2013

Bir Hayatı Masal Gibi Anlatmak / 2012 / Hüseyin KARABEY / 00:34:00 / 17. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Audience Awards, Best Documentary. 2012

Bir Leğen Bir İnsan / 2013 / Sonerhan ÖNAL / 1. Artemis Film Festivali, Yalıçapkını Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, ASİTEM Özel Ödülü. 2013


Bir Ümit / 2012 / Ayberk KARAKURUM, Gökhan AKMEŞE, Umut KAYACAN / 00:27:00 / 5. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Amatör Kategori, Ziraat Bankası Özel Ödülü. 2013

Boğaziçi Balıkları / 2012 / Bahriye KABADAYI DAL, Burak DAL / 00:56:00 / 18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2013

Boğaziçi Balıkları (Fishs of Bogazici) / 2012 / Bahriye KABADAYI DAL, Burak DAL / 5. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Profesyonel Kategori, Ziraat Bankası Özel Ödülü. 2013

Bosna’da Gönlüm Sonbahar / 2013 / Onur GÖK / 8. Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali, Belgesel Film Yarışması, İkincilik Ödülü. 2013

Bûka Baranê (Yağmurun Gelini) (Bride of the Rain) / 2013 / Dilek GÖKÇİN / 01:00:00 / 18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2013

Cervel-i İstanbul / 2013 / Can EREN / 00:13:00 / 1. Boğaziçi Film Festivali, Belgesel Yarışması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü. 2013

Cneydo Cennet / 2012 / Hüdai ATEŞ / 00:16:00 / 13. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Belgesel Film Yarışması, Amatör Film Kategorisi, İkincilik Ödülü. 2012

Denge Deri / 2012 / Halil Fırat YAZAR, Metin ÇELİK / 2. Filmamed Belgesel Film Festivali, Belgesel Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2012

Dereler Mor Akar / 2012 / Hanife ÖRSOĞLU / 00:06:00 / 11. İstanbul Çevre Kısa Film Festivali, Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması, Kurmaca Dalı, Birincilik Ödülü. 2013

Devasa Yapboz / 2012 / Nazım GÜVELOĞLU / 00:30:00 / 18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2013

Elinde Proje Var / 2012 / Perihan Bayraktar BALKENHOL / 01:00:00 / 6. Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, Belgesel ve Canlandırma Filmleri Yarışması, En İyi 2. Belgesel Film Ödülü. 2012

Engel Siz / 2012 / Hasan DEMİRTAŞ / 00:15:00 / 2. Ficts İstanbul Spor Filmleri Festivali, Jüri Özel Ödülü. 2012

Eyüp Ahşapları / 2012 / Ümit AYGÜL / FİGEB Kısa Film Festivali, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2012

Fecira / 2013 / Piran BAYDEMİR / 00:40:00 / 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013

Gecekondu Mahallesi / 2012 / Emrah KILIÇ / 00:11:00 / 20. Adana Altın Koza Film Festivali, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Belgesel Dalı Jüri Özel Ödülü. 2013

Gerçekleri Yazdım, Lice Defteri (Min Rasti Nivisand, Deftere Liceye) / 2012 / Ersin ÇELİK / 00:42:00 / 1. Amed Uluslararası Film Festivali, Belgesel Dalı Mansiyon Ödülü. 2012

Geyikbayırı / 2012 / Öztürk KAYIKÇI / 00:28:00 / 8. Dağ Filmleri Festivali, 3. Doğa Filmleri Yarışması, Ulusal Kategori, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013

Goristan (Mezarlık) (The Cemetery) / 2012 / Mehmet Salih ÇELİK, Sevgi AKDAŞ / 00:17:00 / 7. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, Belgesel Film Dalı, Birincilik Ödülü. 2012

Gündöndü (Sunflower) / 2012 / Nejla DEMİRCİ / 00:30:00 / 24. Ankara Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Seçici Kurul Özel Ödülü. 2013

Havra Sokak / 2012 / Eray ÖKSÜZ / 00:26:00 / 8. Özgür Film Festivali, Belgesel Dalı, Üçüncülük Ödülü. 2013

Hay Vay Zaman (Unblocking Memory) / 2013 / Nezahat GÜNDOĞAN / 01:25:00 / 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2013

Helesa / 2012 / Yılmaz VURUCU / 1. Sinop En Kuzey Fener Belgesel Film Festivali, Özendirme Ödülü. 2012

Hürriyet Mimarı (The Architect of Freedom) / 2012 / Azime CANTAŞ / 00:15:57 / 12. Kısa-ca Ulusal Öğrenci Filmleri Festivali, Belgesel Dalı, En İyi Film Ödülü. 2012

Hürriyet Mimarı (The Architect of Freedom) / 2012 / Azime CANTAŞ / 00:15:57 / 13. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Belgesel Film Yarışması, Suha Arın Özel Ödülü. 2012

İşgal Bakkal / 2012 / Mürvet DAMAROĞLU / 00:17:00 / 11. İstanbul Çevre Kısa Film Festivali, Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, İkincilik Ödülü. 2013

Kefenin Cebi / 2012 / Sevgi ÇOBAN / 00:19:19 / 6. Erciyes Film Festivali, Belgesel Dalı, İkincilik Ödülü. 2013

Kefenin Cebi / 2012 / Sevgi ÇOBAN / 00:19:19 / 1. Talas Kültür ve Sanat Festivali, Belgesel Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2013

Kırmızı Başlıklı Kız Ormana Girerse / 2012 / Tülin TEZEL BİR, Arzu ŞENSES / 00:25:00 / 6. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Dalı, İkincilik Ödülü. 2013

Kovan (Hive) / 2012 / Gökçin DOKUMACI / 00:22:30 / 6. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Dalı, Üçüncülük Ödülü. 2013

Köprü (Bridge) / 2012 / Soner SERT / 00:11:00 / 1. Play ÜniFilmFest, Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması, En İyi Kısa Film Ödülü. 2012

Kutsal, New York’un Küçük Suriyesi (The Sacred) / 2012 / Özge DOĞAN / 00:26:40 / 7. Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, Belgesel ve Canlandırma Filmleri Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2013

Küçük Ayak Büyük Adım / 2012 / Merve YEĞİN / 1. HAK-İŞ Emeğe Saygı Kısa Film Yarışması, Birincilik Ödülü. 2012

Küçük Dev Adam / 2012 / Selçuk KAPLAN / 5. Rotary Uluslararası Kısa Film Festivali, Belgesel Kategorisi, İkincilik Ödülü. 2013

Küpeli / 2012 / Çetin Cem BASKIN, Metin AKDEMİR / 00:14:00 / Hisar Kısa Film Seçkisi. 2013

Limonlu Kahve / 2012 / Medet DİLEK / 01:03:00 / 8. Özgür Film Festivali, Belgesel Dalı, İkincilik Ödülü. 2013

Lübbey'i Bekleyenler / 2012 / Özer KESEMEN / 00:18:00 / 13. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Belgesel Film Yarışması, ASTAD Teşvik Amaçlı Teşekkür Belgesi Ödülü. 2012

Metropolis / 2013 / Eylem ŞEN / 00:20:00 / 7. Sinepark Kısa Film Festivali, Çarpışan Aramalar Kategorisi, Mansiyon Ödülü. 2013

Misafir (The Guest) / 2013 / Haydar DEMİRTAŞ / 00:30:00 / 18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Best Documentary Award. 2013

Mustafa'nın Yaşam Zinciri) / 2012 / Doğu AKINCI / 01:30:00 / 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, En İyi İlk Belgesel Film Ödülü. 2013

Nefes Olmayınca (Ku Nefes Tunebe) / 2012 / Emin KÜLEKÇİ, Serkan ÖZER, Eren ERYOL / 00:44:56 / 3. Filmamed Belgesel Film Festivali, Halil Dağ Akademi Ödülü. 2013

Ninda: Anadolu'nun Ekmeği / 2012 / Murat AYTAŞ / 8. Kar Film Festivali, Belgesel Dalı, Üçüncülük Ödülü. 2012

Ot (Was) (Grass) / 2013 / Caner CANERİK / 01:07:00 / 2. Vangölü Film Festivali, İnci Kefali Sinema Ödülleri, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013

Oturak / 2013 / Murat AYTAŞ / 00:19:57 / 14. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Profesyonel Film Kategorisi, İkincilik Ödülü. 2013

Pepuk / 2012 / Özkan KÜÇÜK / 2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması, Üçüncülük Ödülü. 2013

Rastgele Orsa (Random To Hug The Wind) / 2012 / Hüseyin BULUT / 00:33:00 / 17. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2012

Refika / 2012 / Özge Deniz ÖZKER / 00:09:00 / 18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2013

Refika / 2012 / Özge Deniz ÖZKER / 00:09:00 / 14. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Amatör Film Kategorisi, Süha Arın Özel Ödülü. 2013

Rezonse (Bağbozumu) / 2012 / Evrehmu BAYDEMİR / 00:25:16 / 2. Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali, Belgesel Dalı, Yılmaz Güney Onur Ödülü. 2012

Saroyan Ülkesi (Saroyanland) / 2013 / Lusin DİNK / 01:12:00 / 4. Malatya Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması, Kristal Kayısı, En İyi Senaryo Ödülü. 2013

Sınırın Ötesindeki Gelinler (Büken Bin Xette) / 2013 / Mustafa ULUÇ / 00:18:30 / 6. Erciyes Film Festivali, Belgesel Dalı, Birincilik Ödülü. 2013

Sınırın Ötesindeki Gelinler (Büken Bin Xette) / 2012 / Mustafa ULUÇ / 00:18:30 / 5. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Amatör Kategori, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü. 2013

Siirt'in Sırrı (Know My Name) / 2012 / İnan TEMELKURAN, Krısten STEVENS / 01:28:00 / 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2012

Siyah / 2013 / Halit Cihan ŞENGEZER / 00:16:09 / 1. Talas Kültür ve Sanat Festivali, Belgesel Film Yarışması, En İyi Konsept Ödülü. 2013

Soyka / 2013 / Serhat ALTAY / 00:20:51 / 6. İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali, Belgesel Dalı, Jüri Özel Ödülü. 2013

Tamgalar Dengizli / 2012 / Servet SOMUNCUOĞLU / 14. Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali, Profesyonel Film Kategorisi, Üçüncülük Ödülü. 2013

Tek Başına Dans (Alleine Tanzen) / 2012 / Biene PİLAVCI / 01:30:00 / 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013

Tütü / 2013 / Metin AKÇA / 00:08:00 / 18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Short Film Special Mentions. 2013

Umut / 2012 / Uğur NAZİLLİ / 00:15:40 / 9. Kar Film Festivali, Belgesel Dalı, Üçüncülük Ödülü. 2013

Üç Bin Yıllık Göç / 2012 / Muzaffer Yüksel KAYA / 00:31:00 / 8. Özgür Film Festivali, Belgesel Dalı, Mansiyon Ödülü. 2013

Üç Harf / 2012 / Türker SÖĞÜTLÜLER / 00:20:22 / 12. Kısa-ca Ulusal Öğrenci Filmleri Festivali, Belgesel Dalı, Radyo-Sinema Özel Ödülü. 2012

Yalnızlığın İki Yüzü / 2012 / Serhat ÇATAK / 00:24:41 / 8. Kar Film Festivali, Belgesel Dalı, Birincilik Ödülü. 2012

Yaşam Marangozu / 2012 / Deniz KOÇAK / 00:52:00 / 8. Özgür Film Festivali, Belgesel Dalı, Birincilik Ödülü. 2013

Yaşam Marangozu / 2012 / Deniz KOÇAK / 00:53:00 / 8. Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali, Belgesel Film Yarışması, Üçüncülük Ödülü. 2013

Zahide, Tahir, Hanım ve Diğerleri / 2012 / Gül BÜYÜKBEŞE / 00:52:00 / ÇGD 2012 Yılının Başarılı Gazetecileri, Mahmut Tali Öngören Televizyon Program Ödülü. 2013

Zarok / 2013 / Muhammet BEYAZDAĞ / 13. Kısa-ca Ulusal Öğrenci Filmleri Festivali, Belgesel Dalı, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013
Zifir / 2013 / Yiğit EKE / 1. Artemis Film Festivali, Yalıçapkını Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Jüri Özel Ödülü. 2013
Osman Aday, Mehmet Emirhan Alan, Cansu Şahin (Selçuk Üniversitesi İ. Fakültesi) / 25. Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması, Görsel Dal, Belgesel Kategorisi, Birincilik Ödülü. 2013

Gökhan Özkan, Fehmiye Mısra Meşhur, Aysun Erdem, Muhammet Beyazdağ (A.Ü.İ.F.) / 25. Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması, Görsel Dal, Belgesel Kategorisi, İkincilik Ödülü. 2013

Sevgi Çoban, Çağlayan Sarıkaya, Cem Karaurgan, Rukiye Özge Köken (E.Ü.İ.F.) / 25. Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması, Görsel Dal, Belgesel Kategorisi, Üçüncülük Ödülü. 2013

(2011 ve daha eski belgesel filmlerin 2013 yılında aldığı ödüller)


45 Gün / 2011 / Ömer GÜNEŞ / 00:23:35 / 5. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Amatör Kategori, En İyi Film Ödülü. 2013

Bedia'nın İzinde / 2011 / Kudret GÜNEŞ / 01:03:00 / 2. Vangölü Film Festivali, İnci Kefali Sinema Ödülleri, (Frederic Klinberg) En İyi Belgesel Kurgu Ödülü. 2013

Çöp / 2011 / Burak TÜRTEN / 00:25:00 / 17. International Festival of Mediterranean Documentary and Reportage, Fransa, Marsilya, Kısa Belgesel Dalı, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013

Çöp / 2011 / Burak TÜRTEN / 00:25:00 / Şehrin Kelebekleri Film Festivali, Belgesel Dalı, En İyi Film Ödülü. 2013

Dört Kardeş / 2011 / Hasan Basri ÖZDEMİR / 00:20:00 / 3. Engelsiz Film Festivali, Kısa Film Yarışması, En iyi Senaryo Ödülü. 2013

Oyun (The Play) / 2005 / Pelin ESMER / 01:10:00 / 1. Bursa Kadın Kısa Filmleri Festivali, 1. Kristal Şeftali Ulusal Kadın Kısa Filmleri Yarışması, En İyi Belgesel Film Ödülü. 2013

Resim Aşkı / 2011 / Adem GİLİZ / 00:15:00 / Hayat Boyu Öğrenme Kısa Film Yarışması, İkincilik Ödülü. 2013

Sabah Yıldızı / 2011 / Metin AVDAÇ / 01:56:00 / 2. Vangölü Film Festivali, İnci Kefali Sinema Ödülleri, (Metin Avdaç) En İyi Belgesel Senaryo Ödülü. 2013

Sensiz Yaşanmaz / 2011 / Bertan BAŞARAN / 01:05:00 / 18. Boston Turkish Festival, Documentary & Short Film Competition, Documentary Special Mentions. 2013

Tutku: Meriç Sümen / 2011 / Şafak TÜRKEL (Mehmet Şafak TÜRKEL) / 5. TRT Belgesel Film Yarışması, Ulusal Profesyonel Kategori, Ziraat Bankası Özel Ödülü. 2013

Yuva / 2011 / Ebubekir ÇETİNKAYA / 00:53:00 / 2. Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Belgesel Yarışması, Mansiyon Ödülü. 2013

Yuva / 2011 / Ebubekir ÇETİNKAYA / 00:53:00 / 24. Ankara Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, En İyi Yönetmen Ödülü. 2013



Yüklə 268,59 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə