2017 Ösys tercih sürecinde dikkat edileceklerYüklə 17,02 Kb.
tarix29.10.2017
ölçüsü17,02 Kb.
#20065

2017 ÖSYS TERCİH SÜRECİNDE DİKKAT EDİLECEKLER

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 28 Mart’ta Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklanmadan önce üniversite adaylarının meslek eğilimleri belirlendi. YÖK’ün geçen yıl hizmete sunduğu ve 2,5 milyonun üzerinde adayın ziyaret ettiği üniversite tercih rehberi Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) verilerine göre, geçen yıl lisans düzeyinde üniversite tercihi yapacaklar, binlerce üniversite programı arasında en çok “hukuk”, “tıp” ve “diş hekimliği” programlarını inceledi.

Geçen yılki Ölçme Seçme ve Yerleştirme Sınavı sürecinde 2 milyon 575 bin kişi tarafından kullanılan YÖK Atlas Sistemi’ne ilişkin veri analizlerine göre, lisans programlarını tercih edecek adaylar, meslek yüksekokul ön lisans programlarını tercih etmesi beklenen adaylardan (meslek lisesi öğrenci/mezunlarından) çok daha yüksek oranda YÖK Atlas’ı kullandı. Bu durum, meslek yüksekokulu tercihinde bulunacakların kariyerleri ile ilgili YÖK Atlas’tan fazla yararlanmadıkları şeklinde yorumlandı.

YÖK Atlas verileri, lisans ve ön lisans programını tercih edecek üniversite adaylarının meslek eğilimlerinin benzer olduğunu ortaya çıkardı.

– Gözde alan “sağlık”

Verilere göre, gerek lisans gerekse ön lisans seviyesinde, “sağlık” alanındaki mesleklere büyük bir ilgi olduğu anlaşıldı. Geçen yıl lisans düzeyinde üniversite tercihi yapacaklar binlerce üniversite programı arasında sırasıyla en çok “hukuk”, “tıp” ve “diş hekimliği” alanlarını inceledi. “Hukuk” 164 bin, “tıp” 139 bin ve “diş hekimliği” 79 bin kez adaylar tarafından incelenen ilk üç alan oldu.

Bu programları, “psikoloji”, “rehberlik ve psikolojik danışmanlık”, “mimarlık”, “bilgisayar mühendisliği”, “inşaat mühendisliği”, “elektrik-elektronik mühendisliği” ve “ilahiyat” bölümleri izledi.

Mühendislik bölümleri içinde en çok ilgi çeken lisans programı “bilgisayar mühendisliği” oldu.

Sağlıkla ilgili meslekler dışında “hukuk”, lisans dalında adayların en çok ilgilendiği alanlar arasında ilk sırada yer aldı.

– Ön lisans verileri

Ön lisansta da lisans programlarında olduğu gibi “sağlık” en çok ilgi çeken alan oldu. Buna göre, ön lisans düzeyinde en çok ilgi çeken programlar sırasıyla 49 bin kez incelenen “ilk ve acil yardım”, 34 bin kez incelenen “anestezi”, 17 bin 583 kez incelenen “çocuk gelişimi” oldu.Bu bölümleri sırasıyla, “fizyoterapi”, “adalet”, “ağız ve diş sağlığı”, “ameliyathane hizmetleri”, “bilgisayar programcılığı”, “odyometri” ve “diyaliz” bölümleri izledi.

Bu kapsamda, ön lisans programları arasında, sağlık dışında “bilgisayar programcılığı”, en gözde teknik alan olarak göze çarptı.

– Gözde üniversiteler de belli oldu

YÖK Atlas verileri, hangi devlet üniversitelerinin adaylar tarafından daha çok incelendiğini de ortaya koydu. Buna göre, lisans düzeyinde İstanbul Üniversitesi 104 bin, Boğaziçi Üniversitesi 87 bin, Dokuz Eylül Üniversitesi 84 bin kez incelendi. Bunları sırasıyla İstanbul Teknik, Marmara, Ankara, Ege, ODTÜ, Hacettepe ve Gazi Üniversiteleri izledi.

Devlet üniversitelerinin ön lisans programları arasında ise ilk sırayı yine İstanbul Üniversitesi aldı. Akdeniz, Ege, Anadolu, Dokuz Eylül, Marmara, Abant İzzet Baysal, Ankara, Adnan Menderes ve Uludağ Üniversitesi ilk 10 üniversite arasında yer aldı.

– Vakıf üniversiteleri

Vakıf üniversitelerinde ise lisans düzeyinde en çok ilgiyi; 36 bin kez incelenen Koç, 32 bin kez incelenen Bilkent ve 26 bin kez incelenen Bahçeşehir Üniversiteleri çekti. Bu üniversiteleri sırasıyla Yeditepe, İstanbul Bilgi, İstanbul Medipol, Sabancı, Başkent ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi izledi.

İstanbul Medipol, İstanbul Aydın, İstanbul Bilgi, Nişantaşı, İstanbul Gelişim, Beykent, Başkent, Okan, İstanbul Arel ve Üsküdar Üniversitesi, adayların vakıf üniversiteleri arasında en çok ilgilendiği ön lisans programları oldu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından geçen yıl tanıtılan YÖK Atlas Sistemine, https://yokatlas.yok.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri

 2016-2017 yılı tercih robotuna göre, üniversite adaylarının en çok tercih ettiği ilk 20 programı yayınlıyoruz. Tercih listeleri incelendiğinde adayların hangi kriterlere önem verdiklerini gözleyebiliriz.tercih listesinde yer alan ilk 20 program

Adaylar tercihlerini yaparken en çok kullandıkları kriter ise mezun olduklarında iş garantisi olan bölümleri tercih ediyorlar.Buradaki tabloda da en çok tercih edilen ilk 5 bölüm yer almaktadır.

en çok tercih edilen ilk 5 program

TERCİH LİSTELERİNDE EN ÇOK YER ALAN 20 ÜNİVERSİTE

c:\users\ram01\desktop\blog%2feditor%2f1470120383602-tercih_trendleri_universiteler_2_agustos.png

YÖK ATLAS VERİLERİNE GÖRE TERCİH LİSTELERİNDE EN ÇOK YER ALAN VAKIF ÜNİVERSİTELERİ

c:\users\ram01\desktop\blog%2feditor%2f1470121673391-tercih_trendleri_vakif_universiteler_2_agustos.png

  • Vakıf üniversitelerine ayrı bir kategoride baktığımızda ise İstanbul Medipol Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Koç Üniversitesi ön plana çıkıyorlar. Bu grubu İ.D. Bilkent Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi takip ediyor. İstanbul Aydın Üniversitesi ise tek başına üçüncü grubu oluşturuyor. Grafiğin en dikkat çekici özelliklerinden biri üç büyük şehirden olmayıp listeye giren tek üniversite Konya'dan KTO Karatay Üniversitesi oluyor.

YÖK ATLAS IN VERİLERİNE GÖRE EN AZ TERCİH EDİLEN BÖLÜMLER DE AŞAĞIDAKİ TABLODA YER ALANLAR OLMUŞTUR.

http://www.osymkilavuzu.com/wp-content/uploads/2017/03/en-az-tercih-edilen-b%c3%b6l%c3%bcmler.jpg

Yüklə 17,02 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə