25 Ağustos -12 Eylül 2017 haberlerYüklə 29,4 Kb.
tarix12.08.2018
ölçüsü29,4 Kb.
#70447

25 Ağustos -12 Eylül 2017 HABERLER

(kaynak: www.denizhaber.com.tr)


11.09.2017 ASBAŞ'ın Ticaret Hacmi 458.4 Milyon Dolara Ulaştı

Antalya'da yat ve medikal sektörleriyle öne çıkan Antalya Serbest Bölge (ASBAŞ), aylık ticaret hacmi bakımından 8 aylık dönemde 458.4 milyon dolarla rekor kırdı.

ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, Antalya'nın medikal, yat, elektronik, tekstil ve tarım sektörlerinin dünyaya açılan kapısı ASBAŞ'ın Ocak-Ağustos 2016 dönemini kapsayan 8 aylık süreçteki toplam ticaret hacminin 406.6 milyon dolar olduğunu, bu yıl aynı dönemde yüzde 13'lük artışla rakamın 458.4 milyon dolara ulaştığını anlattı.

ASBAŞ'ın ihracatının yüzde 52'sinin Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirildiğini vurgulayan Gürses, İslam ülkelerine yüzde 18 olan hacmin, 85 farklı ülke ile karşılıklı devam ettiğini belirtti. 2016'ya oranla 2017'nin hızlı yükselişlerin yaşandığı bir yıl olduğunu anlatan Gürses, "Ağustosu rekorla kapadık. Bir önceki yılın Ağustos ayına göre ticaret hacminde yüzde 53'lük artış yaşandı. 2016 yılı Ağustos ayında 42.9 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, bu yıl 65.6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. 14 Kasım 1987'de kurulan ASBAŞ'ın bugüne kadarki en yüksek aylık ticaret hacmi 2013'ün Haziran ayında 110 milyon dolar olarak gerçekleşmişti" dedi.2016'ya oranla 2017'nin hızlı yükselişlerin yaşandığı bir yıl olduğunu anlatan Gürses, "Ağustosu rekorla kapadık. Bir önceki yılın Ağustos ayına göre ticaret hacminde yüzde 53'lük artış yaşandı. 2016 yılı Ağustos ayında 42.9 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, bu yıl 65.6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. 14 Kasım 1987'de kurulan ASBAŞ'ın bugüne kadarki en yüksek aylık ticaret hacmi 2013'ün Haziran ayında 110 milyon dolar olarak gerçekleşmişti" dedi.
Ocak ayından bu yana toplam uzunluğu 453 metre olan ve boyları 15 ile 53 metre arasında değişen 20 yat satışı, rekorları destekleyen ana unsur oldu. Yatlar Katar, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Fas'a satıldı. Yıl sonuna kadar 30 civarı yatın yeni sahiplerine teslim edilmek üzere denize indirilmesi bekleniliyor. Yapımı devam eden tersanelerde, 13 farklı yatın da bakım onarım çalışması yapıldı.

Yatları rıhtımda bağlama ile denize indirme ve çekme kapasitesini 75 metre, 1500 tona çıkarmak için yatırım çalışmaları devam ediyor. Gürses, "Şu anki kapasitemiz maksimum 53 metre. Kısa sürede 75 metre uzunluğundaki yatların üretimini ve denize indirilmesini mümkün kılacak rıhtımı hazırlayacağız" diye konuştu.

ASBAŞ'ta faaliyet gösteren 98 firmanın 32'si yabancı sermayeli ve 3 bin 800 kişi istihdam ediliyor. Serbest Bölge'de, yat, elektronik, metal-inşaat, medikal, tekstil, tarım başta olmak üzere 21 farklı sektörde faaliyet gösteriliyor.
8.09.2017 Deniz Sigortacılığında Akıllı Sözleşme Dönemi Başlıyor

Dünya genelindeki nakliye devi firmalardan olan Maersk, deniz sigortacılığı ile ilgili önemli bir iş ortaklığına imza attı.

Dünya genelindeki nakliye devi firmalardan olan Maersk, deniz sigortacılığı ile ilgili önemli bir iş ortaklığına imza attı.

Maersk dünya devi nakliye şirketleri arasında yer alıyor. Bu şirket şimdi sigorta şirketleri olan MS Amlin, XL Catlin,danışmanlık şirketi olan EY, teknoloji devi olarak bilinen Microsoft ve veri güvenliği şirketi olan Guardtime ile deniz sigortacılığı ile ilgili büyük bir işbirliğine imza attı.Insurance Journal adlı yayın organında yer alan habere göre dünya genelinde faaliyet gösteren nakliye şirketi Maersk, deniz sigortalarında blok zincir teknolojisinin hayata geçirilmesi amacıyla sigorta şirketleri MS Amlin ve XL Catlin ile işbirliği yapıyor. Bu çalışmanın içinde dünyanın teknoloji devi Microsoft, veri güvenliği şirketi olarak bilinen Guardtime ve danışmanlık şirketi olarak bilinen EY de yer alıyor. Bu şirketlerin işbirliği sonucunda blok tabanlı deniz sigortası platformu kurulması amaçlanıyor.

Haberde belirtildiğine göre, yaklaşık 10 yıldır düşüşte olan global denizcilik endüstrisi sebebiyle pek çok şirket maliyetleri düşürme yoluna gidiyor. Konteyner ile yapılan nakliye sektörünün önemli oyuncularından olan Maersk’in de dahil olduğu sektörün bu düşüşten etkilenmesi söz konusu. İstikrarsız talepler ve gemi sayısının fazla olması şirketler üzerinde büyük ekonomik baskı oluşturuyor.

Gerçekleştirilmesi planlanan projede bir deniz sigortası platformu kurulması amaçlanıyor. Bu platformun gerçek zamanlı olacağı, sürekli güncelleneceği, akıllı sözleşmelerin kullanılacağı söylendi.

Bu sözleşmeler sayesinde üçüncü taraf doğrulamasına gerek olmayacak ve işlemler otomatik olarak işlenebilecek. Maersk’in liderliğindeki bu yeni projenin 2018 yılının ocak ayında kullanılmaya başlanacağı da haberde yer alan bilgiler arasındaydı.
7.09.2017 Port Akdeniz Limanı'ndan İhracatçıya Yeni Avantajlara Sağlanacak

Port Akdeniz Limanı, devreye soktuğu yeni uygulamasıyla ihracatçıya ve ithalatçıya özellikle operasyonlarında maliyet ve zaman avantajı sağlayacak.

Port Akdeniz Limanı, yeni bir uygulamayı devreye soktu. Mayıs ayında başlattığı “Liman Geçici Gümrüklü Sahasında 14 süreli ücretsiz mermer depolama” hizmetine devam eden şirket, yeni uygulamasıyla ihracatçıya ve ithalatçıya özellikle liman operasyonlarında maliyet ve zaman avantajı sağlayacak.

Son zamanlarda ebat ve tonaj farklılıkları nedeni ile mermer kesimlerinde büyük artış olduğu ve bu işlemlerin önemli zaman ve maliyet kayıplarına neden olduğunu dile getiren liman yetkilileri, bu kayıpların minimize edilmesi ve operasyon sürecinin hızlandırılması adına 18 Eylül tarihinden itibaren liman içerisinde taş kesim hizmetine başlayacaklarını duyurdu.

Taş kesimi hizmeti ile ilgili uygulanacak tarife ve izlenecek iş akış süreci ise şöyle: Taş kesim hizmeti: $200+KDV(terminal, ara nakliye, tartım ve kesim hizmeti dahildir). Bu tarife 31.12.2017 tarihine kadar geçerli. Taş kesim hizmeti saat 08.00 - 18.00 arası verilecek. 
7.09.2017 Türkiye'den Katar'a İhracat Yüzde 84 Arttı

Bazı Körfez ülkelerinin ambargo uyguladığı Katar'a, Türkiye'den yapılan ihracat, son 3 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 84 artarak 165 milyon dolara ulaştı.

Türkiye'den Katar'a yapılan ihracat, bazı Körfez ülkelerinin ambargo kararı sonrası son 3 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 84 artarak 165 milyon dolara ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden derlenen bilgilere göre Türkiye, ağustos ayında Katar'a geçen yılın aynı ayına göre yüzde 75 artışla 65 milyon dolarlık ihracat yaptı. Ambargonun başladığı 2017 Haziran ayından itibaren ağustos ayına kadar olan 3 aylık dönemdeki ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 84 artışla 165 milyon dolar olarak gerçekleşti.Ağustos ayı ihracatından en büyük payı 8.6 milyon dolarla su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü aldı. Sektör içinde de yumurta 7 milyon dolarlık ihracatla ilk sırada yer alan ürün oldu.
06.09.2017 Güney Kore Gemi İnşada Yeniden Liderliğe Yükseldi

Güney Kore Ağustos ayında gemi inşa siparişlerinde birinciliğe yükseldi.

Güney Kore üç ay içerisinde Çin’i geride bırakarak küresel ölçekte aylık gemi inşa siparişlerinde birinciliğe yükseldi.

Güney Koreli haber ajansı Yonhap’ta yer alan bir haberde, genel ölçekteki düşüşe rağmen yeni gemi siparişlerinde birinciliğin Ağustos ayında tekrar Güney Kore’ye geçtiği belirtildi.

Araştırma şirketi Clarkson Research Institute tarafından yayınlanan bir rapora göre Ağustos'ta Güney Koreli tersaneler toplamda 130 bin CGT’ye (dengeli brüt ton) karşılık gelen 9 gemi siparişi aldı. Çin 110 bin CGT'lik 7 gemi ile ikinci, Japonya 40 bin CGT'lik 2 gemi ile üçüncü oldu.

Yılın ilk sekiz ayının performans sıralamasında ise Çin 4 milyon 220 bin CGT (195 gemi) ile birinciliği elinde bulundururken Güney Kore 3 milyon 480 bin CGT (104 gemi) ile ikinciliğe sahip.

Toplam sipariş rezervi sıralamasında Çin 25 milyon 830 bin CGT ile yine zirvede kaldı. Aralarında çok az bir fark bulunan iki ülkeden Japonya 16 milyon 120 bin CGT ile ikinci, Güney Kore 16 milyon 100 bin CGT ile üçüncü konumda bulunuyor.
02.09.2017 Gemi Ve Yat Sektörü Yüzde 100 Artış Sağladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Ağustos 2017 ihracatı yüzde 11.9 artışla 12 milyar 439 milyon dolar oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Ağustos ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat yüzde 10.7 artış ile 102.5 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat da yüzde 7.8 artarak 151.8 milyar dolar oldu

İhracatın yılın ilk çeyreğinde büyümenin yarısına yakınını sırtladığını belirten TİM Başkanı “ikinci çeyrek büyümesi birkaç gün sonra açıklanacak. İhracatçılar olarak inşallah ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de büyümeye güçlü bir katkı vereceğiz. İhracatımız arttıkça üretim verilerinde önemli iyileşmeler yaşanıyor. Enflasyon tek haneye düştü, işsizlikte gerileme sürüyor. Tüm alanlar birbirleri ile derinden bağlantılı. İhracatımızdaki iyileşme diğer tüm alanlara önemli bir katkı sağlıyor” dedi.

Önceki aylarda olduğu gibi Ağustos ayında da en çok ihracat gerçekleştirilen ülkenin Almanya olduğunu söyleyen Büyükekşi şöyle konuştu: “Almanya'ya Ağustos'ta 1 milyar 310 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Böylece Ağustos ayı ihracatımızın yüzde 10'dan fazlasını Almanya'ya gerçekleştirdik. Bir önceki yıla göre yüzde 11.3 oranında da bir artış yakaladık. Ağustos ayında siyaset sahnesinde yaşanan sorunların ihracatımıza yansımamış olması son derece sevindirici.”

Almanya'yı Irak, İngiltere, ABD ve İspanya'nın takip ettiğini belirten TİM Başkanı “İspanya bir önceki ay ilk 5'te olan İtalya'yı geride bırakarak Ağustos'ta beşinci oldu. Bunda İspanya'ya hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatımızın yüzde 55 oranında artmasının etkisi çok büyük. Modanın başkentlerinde Türk ürünleri kullanılıyor, moda devleri sanayicilerimize güvenmeye devam ediyor” dedi.

Ağustos ayında AB ülkelerine 5.9 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirten Büyükekşi “AB'nin ihracatımızdaki payı yüzde 47 seviyelerinde. Ağustos ayında AB pazarına ihracatımız yüzde 12 artış gösterdi. Otomotiv ve hazırgiyim sektörleri AB pazarına yoğun ihracata devam ederken, gemi ve yat sektörü ile Zeytin ve Zeytinyağı sektörleri yüzde 100'ün üzerinde artış oranları yakaladı. Yaşanan siyasi gelişmelere rağmen AB pazarına ihracatımız tüm hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.


25.08.2017 Güney Kore'den Deniz Taşımacılığı Sektörüne 4.5 Milyar Dolar

Güney Kore Denizcilik ve Su Ürünleri Bakanlığı deniz taşımacılığı ve gemi inşa sektörlerinin toparlanmasına yardımcı olmak için yaklaşık 4.5 milyar dolar bütçe tahsis ederek kamu şirketi kuracak.

Ülkenin zor günler geçiren deniz taşımacılığı ve gemi inşa sektörlerinin toparlanmasına yardımcı olmak için Güney Kore Denizcilik ve Su Ürünleri Bakanlığı yaklaşık 4.5 milyar dolar bütçe tahsis ederek bir kamu şirketi kuruyor.

Önümüzdeki yıl Haziran ayında faaliyete başlaması planlanan şirket ile ilgili haber, bir zamanlar ülke çapında sektör lideri konumunda olan Hanjin Shipping’in iflasını açıklamasının birinci yıldönümünde medyaya yansıdı.Şirket 30 civarı küçük ve orta ölçekli tersane için geri ödeme garantisi sağlayacak ve zor durumdaki deniz taşımacılığı ve gemi inşa şirketlerinin toparlanma sürecini takip edecek.

Güney Kore Finans Bakanı Kim Dong-yeon konuyla ilgili şunları söyledi: “Planımız küçük ve orta ölçekli tersanelerin sipariş alıyor olmalarına rağmen bulmakta zorlandıkları geri ödeme garantisini sağlamak. Sektörde iyileşme gerçekleşene kadar piyasayı destekleyici yönde kurguladığımız finansal politikamızı sürdüreceğiz.”
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 29,4 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə