4 Ağustos 2014 Tersanecilikte Dünya Beşinciliğinden İflasaYüklə 15,12 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü15,12 Kb.
#22995

4 – 10 Ağustos 2014 Denizcilik Haberleri

4 Ağustos 2014 Tersanecilikte Dünya Beşinciliğinden İflasa

Bugün Gazetesinin Nesrullah Sonay imzalı “Tersanecilikte dünya beşinciliğinden iflasa” başlıklı haberine göre Türkiye’ de gemi inşa sektörü iflasın eşiğine geldi. 2007’ye kadar altın çağını yaşayarak dünya beşinciliğine yükselen tersane sektörü dibe vurdu. Sektöre yol göstermek için 2007 Türkiye Tersaneler Master Planı hazırlandı. Ancak paylaşılmadı. Bu da sektörü zora soktu. Birçok tersane kapandı. Sektör temsilcileri, “Açıklanmayan plan bizi iflas ettirdi ”dedi.

Haberin devamı için: http://www.denizticaretgazetesi.org/gemi-insa/gemi-insa-sektoru-batti-h5812.html

5 Ağustos 2014 U.N Ro-Ro'yu Sabancı Alıyor

Girişim sermayesi şirketi KKR & Co, Türkiye'de sahip olduğu U.N Ro-Ro İşletmeleri A.Ş'ye Esas Holding ve Actera Partners'ın oluşturduğu konsorsiyuma satacak. Kaynakların verdiği bilgiye göre, U.N Ro-Ro İşletmeleri A.Ş'nin satılması için başlatılan ihale sürecinde yer alan Danimarka merkezili DFDS Group çekildi.

Haberin devamı için: http://www.denizticaretgazetesi.org/sirketlerden/un-ro-royu-sabanci-aliyor-h5825.html5 Ağustos 2014 Altınbaş, Mersin'den Girneye Yüzdü


Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş, kurtuluşunun 40. yılında iş dünyasının dikkatini KKTC’ye çekmek amacıyla, Mersin Anamur’dan Kıbrıs Girne’ye kadar yüzdü.

Haberin devamı için: http://www.denizticaretgazetesi.org/yasam/altinbas-mersinden-girneye-yuzdu-h5814.html


5 Ağustos 2014 Kürt Petrolünü Taşıyan Tankerlerden Biride Çin Denizi'nde


Kuzey Irak petrolü uluslararası gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Şimdiye kadar Ceyhan Limanı'ndan 5 tanker yola çıktı. Tankerlerden birinin Ceyhan'dan yüklendiği petrolü Güney Çin Denizi açıklarında başka bir gemiye aktardığı belirtildi.

Haberin devamı için: http://www.denizhaber.com.tr/kurt-petrolunu-tasiyan-tankerlerden-biri-de-cin-denizinde-haber-56872.htm6 Ağustos 2014 Ortadoğu'ya Yol İsrail Üzerinden

Deutsche Welle isimli Alman gazetesinin haberine göre, Suriye’de yaklaşık 2,5 yıldır devam iç savaş, Ortadoğu‘da yeni ticaret yollarının açılmasına sebep oldu. İsrail üzerinden çalışan bu yeni ticaret yolunu en çok Türk tır şoförleri kullanıyor. İskenderun’dan kalkan "Ege’nin İncisi" adlı dev gemi, gece yarısı İsrail’in Hayfa Limanı’na demir attı. Sabahın erken saatlerinde de gemi boşaltılmaya başlandı. Dev gemiden Arap ülkelerine yük taşımak üzere yola çıkan 58 adet Türkiye plakalı tır indi.

Haberin devamı için: http://www.denizticaretgazetesi.org/ekonomi/ortadoguya-yol-israil-uzerinden-h5830.html

10 Ağustos 2014 Panama Kanalı Bigbox Gemiler için Hazırlanıyor

Denizcilik tarihinde çok önemli bir rol oynamış olan Panama kanalı gelecek hafta açılışının 100. yılını dolduracak ve denizcilik sektörünü etkileyecek önemli bir gelişmeye de imza atacak. Projeye göre kanalın boyutları yeniden yapılandırılacak ve hedeflenen maksimum 13,000 teu taşıyabilen gemilerin geçebileceği bir kanal yapmak.

Haberin devamı için: http://www.hellenicshippingnews.com/panama-planning-for-big-boxships/

10 Ağustos 2014 Çin Temmuz Ayında Rekor Düzeyde Dış Ticaret Fazlalığı Yarattı

Çin 47,3 milyar dolar dış ticaret fazlalığını temmuz ayında gerçekleştirdi. Dünyanın lider ekonomisi Çin, denizaşırı ticaretini temmuz ayında %14,5 oranında arttırdı.

Haberin devamı için: http://www.hellenicshippingnews.com/largest-chinese-trade-surplus-ever-recorded-in-july/

10 Ağustos 2014 Kıyı Emniyeti için İnşa Edilecek Bot İhalesi

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için inşa edilecek 2 adet Çok Maksatlı Hızlı Tahlisiye Botu ihalesi Özata Tersanesi'nde kaldı. İhaleye birçok tersane katılırken; Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için inşa edilecek 2 adet Çok Maksatlı Hızlı Tahlisiye Botu ihalesine en düşük teklifi 4 milyon 864 bin Euro bedelle Özata Tersanesi verdi.

Haberin devamı için: http://www.denizhaber.com.tr/kiyi-emniyetine-insa-edilecek-2-adet-bot-ihalesi-ozata-tersanesinde-kaldi-haber-57050.htm

10 Ağustos 2014 Gazze Limanı'nın İşletmesine Türkiye Talip Oldu

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Yedioth'un YNet sitesi, "Kahire'deki Filistinli bir kaynak, Pazar günü hem Türkiye hem Norveç'in Filistinlilerin talep ettiği Gazze limanını işletmeye istekli olduklarını ilettiler" dedi ve bu yöndeki bilgilerin Türkiye'deki kaynaklarca doğrulandığını da belirtti.

Haberin devamı için: http://www.denizhaber.com.tr/gundem-haberleri-1/10 Ağustos 2014 Abhazya Bölgesindeki Limanlara Seferler Düzenlenmesine İlişkin Duyuru

Dışişleri Bakanlığı’nın 09 Haziran 2014 tarihli ve 6605893 sayılı yazısında Gürcü makamlarınca Gürcistan’ın İşgal Altındaki Topraklar Yasasına göre Gürcü makamlarından izin almadan Abhazya ve karasularında ticari faaliyette bulunulmasının yasak olduğunun hatırlatıldığı ve daha önce bu konuda ülkemize yapılan bildirimlere rağmen Türk gemilerinin Gürcistan karasularının Abhazya bölümünü ihlal etmeye devam ettiği bildirilmektedir.Bu bağlamda, Abhazya’ya sefer yapmanın doğurabileceği sıkıntılar ile Gürcistan sahil güvenlik birimlerince yakalanmaları halinde karşılaşacakları durum konusunda bilgilerinizi ve gereği rica olunur.

Haberin devamı için: http://www.denizticareti.gov.tr/
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 15,12 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə