6-20 aralik 2017 haberler (Kaynak: Deniz Haber)Yüklə 48,04 Kb.
tarix17.08.2018
ölçüsü48,04 Kb.
#71435

6-20 ARALIK 2017 HABERLER

(Kaynak: Deniz Haber)


19.12.2017 Deniz taşımacılığı ile yapılan kömür ithalatının düşmesi bekleniyor

Uluslararası Enerji Ajansı, 2022 yılına kadar deniz yoluyla taşınan kömür ithalatının 2016 seviyesine göre yüzde 3.4 düşmesini bekliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Çin ve Hindistan'da gereksinimlerin düşeceği beklentisi ile talebin azalmasını öngörüyor. IEA verilerine göre altı yıl boyunca Çin'in ithalat tahminlerinin yüzde 23 düşerek 106 milyon tona gerilemesi ile toplam ithalat 2016'daki 764 milyon ton kömüre eşit seviyesinden 738 milyon ton kömüre eşit seviyeye düşebilir.

Hindistan'ın yurtiçi üretiminin artmasıyla da toplam ithalatının yüzde 20 düşerek 89 milyon ton kömüre eşit olması bekleniyor. 

19.12.2017 Gemi trafik hizmetlerine düzenleme getirildi


Gemi trafiği yönetim merkezlerinin işletimi bu alandaki bir otoriteye devredilebilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan Gemi Trafik Hizmetleri Sistemlerinin Kurulmasına ve İşletilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, gemi trafik hizmetleri merkezlerinin işletiminde düzenlemeye gidildi.

Daha önce Bakanlıkta olan söz konusu merkezlerin işletmesi, artık gemi trafik hizmetleri otoritesine devredilebilecek.18.12.2017 Koç Holding, Yunanistan'daki Alimos Yat Limanı'na talip oluyor


Koç Holding kuruluşlarından Setur, Alimos Yat Limanı'na talip oldu. Bin 100 tekne kapasiteli Alimos yat limanı için ocak ayında da ilk teklifler alınacak.

Geçmiş yıllarda devri gündeme gelen ancak satışına ise son anda vize çıkmayan limana o dönem, Doğuş Grubu ve Global’in de aralarında bulunduğu Türk şirketleri büyük ilgi göstermişti. Ferit Şahenk’in Doğuş Grubu, Mehmet Kutman’ın Global Holding’i ilgilenenler arasındaydı. Setur halen bu ülkede Midilli Limanı’nı işletiyor. Balkanların en büyük limanı Yunanistan’daki Alimos. Limanın satışı şimdilerde tekrar gündeme geldi. Ocak ayında da ilk teklifler verilecek. Alimos’a en ciddi ilginin sahibi ise Koç Holding’e ait Setur’dan geldiği iddia edildi. 7 Aralık’ta Yunanistan’ın önemli gazetelerinden Kathimerini duyurdu.18.12.2017 İngiltere'nin deniz altındaki kablo şebekeleri savunmasız


İngiltere Silahlı Kuvvetleri hava şefi, denizin altından geçen iletişim kablolarına olası bir Rus saldırısına karşı uyarıda bulundu.

Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Stuart Peach, geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık Hizmetler Enstitüsü’nün yıllık rutin toplantısına katıldı. Whitehall’da konuşma yapan Mareşal Peach, İngiltere’nin deniz altından geçen kablo şebekelerinin olası bir Rus donanma saldırısına karşı savunmasız olduğunu açıkladı. Böyle bir durumda ülkedeki tüm internet sisteminin çökeceğini ve ekonomide “felaket etkisi” yaratacağının altını çizdi. Birkaç saatlik kesinti bile Birleşik Krallık’ta hayatın her alanında büyük kaoslara neden olabilir.

Uzun süre kürsüde kalan Mareşal Peach, “Modernize Rus donanmasında hem nükleer hem konvansiyonel silahlara sahip denizaltı ve gemiler mevcut. Biz NATO müttefiklerimizle birlikte denizdeki iletişim hatlarını korumaya öncelik haline getirdik. Yeni gemi ve denizaltılara ek olarak Rus deniz kuvvetleri yeteneklerini ve soğuk savaştaki bilgi birikimi ile modernize olmaya devam ediyor. Bu nedenle deniz kuvvetlerimizi müttefiklerimiz ile birlikte geliştirmeye devam etmeliyiz” dedi.

Böyle bir senaryoda Birleşik Krallık dahil birçok ülkenin deniz tabanından geçen iletişim kablolarının imha edildiğini düşünelim. Bu İngiltere için tam bir felaket olur. Ülkede borsalar, ekonomi, ticaret sekteye uğrar. Ulusal güvenlik tehlike altına girer ve sivil karışıklıklara yol açabilir.18.12.2017 Doğuş Grubu, Fransa merkezli yat bakım şirketini satın aldı


Doğuş Grubu, Fransa'nın en hızlı büyüyen süper yat bakım tesisi Compositework'ün yüzde 75'ini satın aldı.

Deniz taşımacılığında geçen yılın ilk önemli haberi Doğuş Holding'den gelmişti. Yunanistan, Hırvatistan gibi Akdeniz çanağı ülkelerinde liman işleten Doğuş Grubu, dünyanın en büyük süper yat bakım tesislerinin de içinde bulunduğu İspanya'daki Marina Barcelona 92'yi yani bir başka deyişle MB 92'nin yüzde 70'ini satın alarak şirketin ana hissedarı olmuştu.220 metre uzunluğundaki süper lüks yatlara hizmet verecek kapasitedeki MB 92, hem Akdeniz'de hem Atlantik kıyılarındaki en büyük marina olma özelliğine sahip. Doğuş Grubu'nun MB92 için ödediği tutarın 80 milyon euro civarında olduğu konuşulmuştu. Doğuş'un ana ortak olduğu MB 92 şimdi rotasını Fransa'ya çevirdi.

Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Ferit Şahenk'in üstlendiği Doğuş Grubu, geçtiğimiz haftalarda Monaco'da düzenlenen yat fuarında sessiz sedasız bir imza attı. Doğuş, Fransa'nın en hızlı büyüyen süper yat bakım tesisi Compositework'ün yüzde 75'ini satın aldı. Fransız şirketteki geri kalan yüzde 25'lik hisse kurucularının elinde kaldı.

Fransa'nın güneyindeki Marsilya şehrine yakın 35 bin nüfuslu La Ciotat'ta kurulan Supercomposite'in iki farklı tesisi bulunuyor. Bunlardan biri La Ciotat Limanı'ndaki kompleks. Şirketin merkezinin de bulunduğu bu komplekste özellikle ultra lüks yatların tamir ve bakımları yapılıyor. Bu tesiste helikopter pisti dikkat çekiyor.

İkinci tesis ise Fransa'nın batısında bulunan La Rochelle şehrinde yer alıyor. Bu tesiste ise 176 metreye varan yat, tekne gibi deniz taşıtlarının bakımı yapılabiliyor. Şirkette 150 kişi çalışıyor.


Şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmeye devam edecek olan Ben Mennem, "Pazar büyüyor. Doğuş ödevlerini yaptı ve bunun iyi bir sektör olduğunu açıkça anlıyor" diye konuştu. Hatırlatmakta fayda var; Doğuş Grubu'nun Türkiye'de 3, Yunanistan'da 4, Hırvatistan'da ise 3 marinası bulunuyor. İspanya'da Barcelona ile deniz yatırımlarına devam eden, Karadağ'ı da yakından takip eden Doğuş'un patronu Şahenk, bu alanda coğrafyasına Fransa'yı ekleyerek daha da genişlemeyi planlıyor. 

18.12.2017 RV İSTE-1, İskenderun Körfezi'nde araştırma yapacak


Hatay İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi'nin araştırma çalışmalarında kullanılan RV İSTE-1 araştırma gemisi mevcut donanımıyla körfezin derinliklerinde keşif için hazır bekliyor.

RV İSTE-1 araştırma gemisi, en son 100 yıllık aynı zamanda tarihe ışık tutacak Fransız ve İngiliz istihbarat gemilerinin batığının keşfiyle gündeme geldi. İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi bünyesinde bulunan Deniz Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sefa Ayhan Demirhan RV İSTE-1 araştırma gemisiyle ilgili bilgiler verdi. Demirhan; 'İskenderun Körfezi'ndeki balıkçılık araştırmaları yapılıyor, biyo-çeşitlilik çalışmaları, temel oşinografik araştırmalar, onun dışında deniz kirliliği, çevre kirliliği, konularında araştırmalar yürütüyor. Bunlar rutin faaliyetler. Balıkçılık araştırmaları konusunda yeterli donanıma sahibiz. Balıkçılık stoklarının yönetimi, balık storlarının durumu konusunda yada biyo-çeşitlilik konusunda yeterli donanıma sahibiz. Temel oşinografik araştırmalarımız var da RV İSTE-1 gemisinde donanımı güncelleyeceğiz, yeni donanımlar planlanıyor, şu anda temel araştırmaları yapabiliyoruz.' diye konuştu.

RV İSTE-1'in örnek alma gemisi olduğunu da vurgulayan Demirhan; 'Örnek alma, ölçüm yapma gemisi, bizim anında çalışma yapmak için bir laboratuvarımız yok, ıslak laboratuvar diyoruz biz ona, balıkların özelliklerini ölçebileceğimiz şeyler burada yok. Körfezden örnek alıyoruz götürüp Fakültedeki laboratuvarlarınızda bunları işliyoruz. Normalde su ölçer cihazlarımız var, bunlarla anlık ölçüm alıyoruz, onları da yine fakültedeki laboratuvarlarda değerlendiriyoruz.' dedi.

16.12.2017 FrontMarine, New Times'a 8 adet ultramax siparişi verdi


Kıbrıs merkezli FrontMarine, Çin merkezli New Times Tersanesi’ne 63 bin DWT kapasiteli 8 adet ultramax sınıfı dökme yük gemisi sipariş etti.

FrontMarine, New Times Tersanesi’ne 8 adet ultramax sınıfı dökme yük gemisi sipariş etti.

Edinilen bilgiye göre FrontMarine her bir gemi için 26 milyon dolar olacağı ve toplam anlaşmanın 212 milyon dolara çıkabileceği söyleniyor. Ultramax sınıfı gemiler 2020 yılında opsiyonlarıyla birlikte teslim edilmesi bekleniyor.

FrontMarine 2013 yılında Çinli Tersaneye supramax siparişi vermişti. Ayrıca FrontMarine şirketini yine bir başka Kıbrıslı gemi şirketi Lemissoler kurdu.16.12.2017 Kuzey Kutbu'nda kara parçaları erimeye devam ediyor


Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin yayınladığı raporda Kuzey Kutbu'nda deniz suyunun ısınmakta olduğu ve donmuş kara parçalarının görülenin en hızlı şekliyle eridiği belirtildi.

Amerika'nın Louisiana eyaletinin New Orleans şehrinde gerçekleşen Amerikan Jeofizik Birliği Toplantısı'nda NOAA Kuzey Kutup Bölgesi Araştırma Program Direktörü Jeremy Mathis, "Kuzey Kutup Dairesi, insanlık tarihinde eşi görülmemiş bir geçiş sürecine giriyor ve bu değişikliklerin yalnızca kuzeyin insanları değil, herkesi nasıl etkileyeceğini anlamak ve tahmin etmek için daha iyi gözlemlere ihtiyacımız var" dedi.

Mathis, "Kuzey Kutup Bölgesi gezegenin buzdolabıdır, ancak buzdolabının kapısı açık kalmıştır" dedi. 85 bilim adamının çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular, Kuzey Kutup bölgesinin 2017 yılında, 2016 yılında olduğundan daha az ısınmasına rağmen dünyanın geri kalanının iki katı olan bir oranda ısınmakta olduğunu ortaya koyuyor. Kuzey Amerika Kuzey Kutup Araştırmaları Merkezi (NOAA) araştırmacısı Emily Osborne," Bu veriler, denizlerdeki ısınma oranının sürekliliği ve büyüklüğünün son 1.500 yılda herhangi bir benzerinin görülmemiş olduğunu göstermektedir" dedi.

15.12.2017 DP World'de uzaktan kumandalı vinç kullanılacak


Türkiye’de ilk kez Uzaktan Kumandalı Elektrikli Vinç, Körfez’de faaliyet gösteren DP World Yarımca Limanı’nda kullanılacak.

DP World Yarımca’nın iki elektrikli vinci (e-RTG) uzaktan kumandaya geçirilerek modernize edildi. Küresel ticaretin sağlayıcılarından DP World, vinçlerinin ikisini test etmek üzere uzaktan kumandaya geçiriyor. Türkiye'de ilk kez kullanılacak bu teknoloji ile liman operasyonlarında verimliliğin arttırılması amaçlanıyor. DP World Yarımca limanında 18 RTG bulunuyor.
15.12.2017 Yerli ve Milli Gemi Trafik Sistemi'nin imza töreni yapıldı


Milli Savunma Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında Türk Boğazlarında Yerli ve Milli Gemi Trafik Sistemi İmza Töreni düzenlendi. Törene katılan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli konuşmasında "Tamamen yerli üretim, yerli tasarım tankın seri üretimi 2019'un ilk çeyreğinden itibaren teslim edilmeye başlanılacak" dedi. Bakan Canikli, "Bu projenin en önemli özelliği tümüyle yerli teknoloji kullanılarak dizayn edilmiş başından sonuna kadar ve hayata geçirilmiş olmasıdır. Çok kısa süre önce buna benzer sistemleri üretme imkanımız, kapasitemiz yoktu Türkiye olarak. Diğer bütün alanlarda olduğu gibi bu konuda da son yıllarda çok ciddi gelişme ve atılım söz konusudur. Özellikle savunma sanayi şirketlerimizin katma değeri yüksek mal ve hizmet ürünleri üretebilmesinin gösterilmesi noktasında tartışmasız şekilde dünyada hatırı sayılır noktaya geldiğinin de altını çizmek istiyorum. Bunun en önemli vasfı tamamen milli olması. Bu tür projelerin çok uzun olmayan geçmişte yabancı ülkelerden almak durumunda kalıyorduk. Aslında bu sadece katma değeri yüksek bir ürünün ortaya çıkarılmasından ibaret değil, aynı zamanda özellikle güvenlik boyutu olan bu gibi projelerle mutlak suretle bizim yerliliği milliliği muhafaza etmemiz gerekiyor. Bu sistemin ortaya çıkaracağı istihbaratı, bilgiyi elde etmek için birçok ülke çok ciddi bedel ödemeyi gönüllü olarak isteyebilir. O nedenle bu bilgilerin bu sistemde üretilen bilgilerin bu trafiğin ortaya çıkardığı bu istihbaratın Türkiye'de kalması son derece önemli" şeklinde konuştu. Canikli, konuşmasına şöyle devam etti: "Bunun çok ciddi ihracat potansiyelinin olduğunu arkadaşlarımız ifade ettiler. Dünyada sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğu böyle bir teknolojiye hem kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak, ayrıca yurt dışına katma değerli yüksek bir ürün olarak, teknoloji içeren bir ürün olarak ihracat potansiyeli olan bu ürünün böyle bir özelliği var. Ticaret sürekli artıyor dünyada. Lojistiğinde kapasitesi ve ihtiyacı da sürekli büyüyor. Son 15 yıllık dönemde küresel ihracatta yüzde 147 oranında artış meydana geldi. Yoğun ticaret artışları lojistiğe olan ihtiyacı da beraberinde getiriyor. Lojistik avantajları küresel ticaret pastasından daha fazla pay almayı beraberinde getiriyor. Türkiye ekonomisinin en sıkıntılı, en büyük problemlerden bir tanesi çok katma değeri içermeyen ürünler üretmek durumunda kalması. Bugün tanıtımını yaptığımız bu proje bir sonuç. Esasında Türkiye bu noktaya gelebilmiştir ve buna muadil yoğun teknoloji içeren ürünleri özellikle belli alanlarda üretme kapasitesine ve imkanına kavuşmuştur."

14.12.2017 ICTSI, Evyapport’un yüzde 65’ini satın alıyor

Kişisel bakım ve temizlik ürünlerinde Duru, Arko, Activex gibi önemli markalarla tanınan Evyap Grubu, ulaşım sektöründeki şirketine Asya’dan ortak alıyor. Güneydoğu Asya’nın en önemli liman işletmecilerinden biri olan Filipinler merkezli International Container Terminal Services (ICTSI), Evyapport’un yüzde 65’ini satın alıyor.

2004 yılında hizmete açılan Evyapport Konteyner Terminali yıllık 855 bin TEU kapasitesiyle Türkiye’nin 4. büyük özel limanı unvanına sahip. Kocaeli merkezli Evyapport, 265 bin metrekalreik toplam alan içinde bin 171 metre yanaşma yeri ve 16 metre su derinliği ile dikkat çekiyor. Evyapport’un yüzde 65’ini almayı hedefleyen Filipinler merkezli ICTSI, Asya Kalkınma Bankası tarafından dünyadaki ilk beş büyük deniz terminal operatöründen biri olarak gösteriliyor.

5.2 milyar dolarlık servetiyle Filipinler’in en zengin 3’üncü işadamı Filipinli işadamı Enrique K. Razon tarafından kurulan ICTSI, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Kolombiya, Kongo, Hırvatistan, Ekvador, Gürcistan, Honduras, Endonezya, Madagaskar, Meksika, Nijerya, Pakistan ve Polonya’daki 29 limanda faaliyet gösteriyor. 2010’da ABD pazarına giren şirket, Portland Limanı'nın işletmesini üstlendi. Şirketin en önemli operasyonları arasında Manila Terminali bulunuyor.12.12.2017 Karşıyaka Belediyesi, Kartal istimbotuna talip oldu


Karşıyaka Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, akıllara kazınan “Geldikleri gibi giderler” sözünü söylediği Kartal İstimbotuna Karşıyaka’nın talip olduğunu açıkladı.

Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, restorasyon konusunda sorunlar yaşayan istimbot için, "Atatürk'ün annesini emanet ettiği Karşıyakamız, milli mücadele ruhunun açık hava müzesi gibidir. Bu değerli mirası ilçemize kazandırmak ve halkamızla buluşturmak için girişimlerimiz sürüyor" dedi.13.12.2017 Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi'nin ihracında geri sayım


Türkiye'nin MİLGEM korvetlerinin ihracı konusunda Suudi Arabistan ve Pakistan ile yürüttüğü sözleşme görüşmelerinde sona gelindi.

Türk savunma sanayisinin son dönemde en dikkat çeken ürünlerinden olan Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi'nin (MİLGEM) ihracatı konusundaki çalışmalarda sona gelindi. Türkiye, bir süredir donanmasını yenilemek ve güçlendirmek isteyen ülkelerle MİLGEM'lerin ihracatı konusunda görüşmeler yürütüyor. Bu kapsamda, Suudi Arabistan'a 5, Pakistan'a 4 MİLGEM'in ihracatı konusunda sözleşme çalışmaları yapılıyor. Sözleşmeler üzerinde önemli mesafeler alınırken, her iki ülkeyle de imza aşamasına gelindiği belirtiliyor.

Kolombiya Deniz Kuvvetleri'nin yeni Fırkateyn Tedarik Programı'na talip olan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), tedarik makamının 3 firmanın yer alacağı kısa listeyi açıklamasını bekliyor. STM'nin ihaleye katılan güçlü rakiplerin arasından sıyrılarak kısa listeye kalması öngörülüyor.

STM ayrıca Körfez ülkelerindeki çalışmaları kapsamında Kuveyt Deniz Kuvvetleri'nin korvet ve modernizasyon projeleriyle ilgileniyor.13.12.2017 Rusya, Tartus'taki deniz üssünü genişletiyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus donanmasına ait Suriye’nin Tartus kentindeki üssün genişletmesiyle ilgili anlaşmayı Rus Parlamentosu'nun alt kanadı Duma’ya sundu.

Duma tarafından yayınlanan belgede, Rusya ile Suriye arasında yapılan 49 yıllık anlaşmayla Rus donanmasına ait, Suriye’nin Tartus kentindeki deniz üssünün genişletilmesi öngörülüyor.

Anlaşmaya göre, Rus üssü, Suriye’nin sivil ve idari yetkisinden tamamen muaf olacak, Rusya bölgedeki ortak tesisleri de herhangi bir bedel ödemeden kullanabilecek.

Rusya’nın üste barındıracağı taşınabilir ve taşınmaz tüm malların arama, el koyma ve diğer işlemlere tabi tutulmasına da muafiyet sağlayan anlaşma, tarafların itiraz etmemesi halinde 25 yıl daha uzatılabilecek.

Anlaşmada ayrıca "Rusya, donanma tesisini korumak için gerekli sayıda askeri gönderme hakkına sahiptir." ifadesi yer alıyor.

11.12.2017 Gezi Tekneleri ve Kişisel Deniz Taşıtları Yönetmeliği yayımlandı


Gezi Tekneleri ve Kişisel Deniz Taşıtları Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösterecek onaylanmış kuruluşların görevlendirilmelerinde ve denetiminde esas alınacak temel kriterler belirlendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, Gezi Tekneleri ve Kişisel Deniz Taşıtları Yönetmeliği kapsamında faaliyette bulunacak onaylanmış kuruluşların taşıması gereken nitelikler, görevlendirilmesinde esas alınacak temel kriterler ile görevlendirme usulleri, yükümlülükleri ile faaliyetlerinin izlenmesi, denetlenmesi ve idari yaptırımlara ilişkin usul ve esasları kapsayan tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yönetmelik kapsamına giren ürünlerin uygunluk değerlendirmesini gerçekleştirmek üzere, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunan uygunluk değerlendirme kuruluşları, ilgili mevzuat çerçevesinde başvurularının uygun bulunması halinde onaylanmış kuruluş olarak görevlendirilecek.

Onaylanmış kuruluş, ürünlere yönelik teknik bilgi, muayene ve denetim tecrübesine sahip olan yeterli sayıda uzmanı bünyesinde bulunduracak. Kuruluş tarafından kullanılacak olan laboratuvar, belirlenen standartlar kapsamında yetkinliğe sahip olacak.

Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğüne yapılan onaylanmış kuruluş başvurularının değerlendirilmesinde, TS EN ISO/IEC 17065 standardına göre akredite edilmiş olma şartı aranacak.

Gezi Tekneleri ve Kişisel Deniz Taşıtları Yönetmeliği kapsamında atanan onaylanmış kuruluşlar, söz konusu teknik düzenleme kapsamındaki faaliyetlerinden dolayı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğüne karşı sorumlu olacak. Bu kapsamda yer alan onaylanmış kuruluşların gözetimi ve denetimi görevi Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğünce yürütülecek. Genel Müdürlük gerekli görmesi halinde resen veya şikayet üzerine onaylanmış kuruluşları haberli veya habersiz olarak denetleyecek.10.12.2017 Seaspan Tersanesi, Kanada için OFSV inşa etti


Seaspan Tersanesi, üç offshore balıkçılık bilimsel araştırma gemisinden ilki olan ‘Sir John Franklin’ isimli gemiyi tanıttı.

Kanada merkezli Seaspan Tersanesi, Kanada Hükümeti Ulusal Gemi İnşa Stratejisi(NSS) kapsamında tasarlanarak inşa edilecek üç offshore balıkçılık bilimsel araştırma gemisinden (OFSV) ilki olan ‘Sir John Franklin’ isimli gemiyi tanıttı.

2011 yılında Kanada Hükümeti Seaspan Tersanesi’ni NSS programı için seçti. NSS programı kapsamında Seaspan, Kanada Sahil Güvenlik(CCG) ve Kanada Kraliyet Donanması için şirketin Vancouver’daki en gelişmiş tesislerinde gemi inşa edecek.

NSS programı kapsamında inşa edilen ilk büyük gemi olma özelliği taşıyan OFSV1, Seaspan Tersanesi ile Kanada Hükümeti arasında uzun vadeli stratejik ilişkilerin başlamasında önemli rol oynayacak.

Seaspan Tersanesi Başkanı ve CEO'su Brian Carter, ‘Kanada Sahil Güvenlik ve Kanada Kraliyet Donanması için gemi inşa etmekten mutluluk duyuyoruz. Bugünkü olay sadece şirketimiz ve personelimiz için değil, Kanada’nın ilerideki gemi yapımı ve denizcilik endüstrisi için heyecan verici olduğunu söyleyebilirim’ ifadelerini kullandı.

Kanada Bayındırlık Bakanı Carla Qualtrough, ‘Hükümetimiz programa bağlı kalarak taahhütleri yerine getiriyor ve Ulusal Gemi İnşa Stratejisi kapsamında ilk büyük savaş dılı geminin lansmanını gördüğümüz için son derece gurur duyuyoruz’ dedi.

63 metre uzunluğa, 16 metre genişliğe ve 12.5 knota kadar hız yapabilme özelliklerine sahip olan balıkçılık araştırma gemisi OFSV, denizlerdeki balıkların sağlık durumunu ve okyanus ortamının ekolojik durumunu yakından takip etmek için tasarlandı.

7.12.2017 Kruvaziyer turizminin 11 aylık rakamları açıklandı


Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün verilere göre; Ocak-Kasım 2017 döneminde Türkiye limanlarına 307 kruvaziyer gemisi yanaştı. İlk on bir ayda Türkiye'ye uğrayan gemilerin 126’sı Kuşadası Limanı’na yanaştı. Kasım ayında ise 8 kruvaziyer gemisi demir attı.

Kuşadası Limanı, 126 kruvaziyer gemisiyle en çok geminin yanaştığı liman olurken; Kuşadası’nı 61 gemiyle İzmir Çeşme Limanı ve 23 gemiyle Marmaris Limanı izledi.

2017 yılının ilk 11 aylık döneminde kruvaziyer yolcu sayısı toplam 306 bin 887 olarak belirlendi. Bu rakamın 57 bin 717’si gelen yolcu, 60 bin 668’i giden yolcu, 188 bin 502’si ise transit yolcu oldu. Yolcu trafiği açısından en yoğun limanlar ise Kuşadası, İzmir Çeşme, Antalya ve Bodrum oldu.

Kruvaziyer trafiğinin aylara göre dağılımına bakıldığında en çok geminin yanaştığı ay, 55 kruvaziyer ile Eylül ayı oldu. 2017 yılının Kasım ayında ise Türkiye limanlarına sadece 8 gemi yanaştı.

2017 yılının Ekim ayında Türkiye limanlarına 2 bin 673 yolcu gelirken; 2 bin 469 yolcu çıkış yaptı. 7 bin yolcu da transit geçiş yaptı. Kasım ayında toplam yolcu trafiği ise 12 bin 144 oldu.

Kruvaziyer yolcu sayısı mart ayında 5 bin 356, nisan ayında 37 bin 429, mayıs ayında 47 bin 683, haziran ayında 27 bin 619, temmuz ayında 43 bin 268, ağustos ayında 52 bin 261, eylül ayında 53 bin 870, ekim ayında ise 27 bin 257 seviyesinde gerçekleşmişti.
7.12.2017 Dünya'nın ilk elektrikli kargo gemisi Çin'de denize indirildi


Guangzhou Tersanesi’nde inşa edilen 70.5 metrelik dünyanın ilk elektrikli kargo gemisi Çin'de düzenlenen törenle denize indirildi.

Guangzhou Tersanesi’nde inşa edilen dünyanın ilk elektrikli kargo gemisi iki saatlik şarj ile yaklaşık 80 kilometre yol katedebiliyor. Mühendisler, sistemler geliştikçe, şarj süresinin kısalacağını ve yolculuk süresinin uzayacağını ön görüyor.70.5 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğindeki geminin elektrikli motorları, 2 bin 400 kilowattlık bataryadan enerji alıyor. Gemi saatte 12.8 kilometre hızla seyahat edebiliyor.

İç hat taşımacılığı için tasarlanan kargo gemisi, düzenlenen törenle dün denize indirildi. Geminin Çin’in güneyindeki bir yerel santrale kömür taşımak için kullanılacağı öğrenildi. Gemi 2 bin 314 ton kömür taşıyabilme kapasitesine sahip. Geminin tasarımını yapan Çin merkezli Huangzhou Modern Ship Design &Research’ün Yönetim Kurulu Başkanı, "Tamamen elektikli kargo gemisini çevreye tehdit oluşturmayacak şekilde tasarladık. İleri de yolcu gemilerinde de bu teknolojiyi kullanmayı istiyoruz" dedi.
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 48,04 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə