61. Ekim genel kurulu scorp ayrilmiş oturum raporuYüklə 10,66 Kb.
tarix26.07.2018
ölçüsü10,66 Kb.
#59411

61.EKİM GENEL KURULU SCORP AYRILMIŞ OTURUM RAPORU

06.09.2012 – Cuma :

Oturumlarımıza yenilerle kaynaşmak ve eskilerle özlem gidermek için bir tanışma oyunuyla başladıkç.Hemen ardından SCORP’ u ve SCORP kapsamında yapılan etkinlikleri tanımladık.TurkMSIC’ta yer alan kısaltmalardan bahsettik.Tüzüğümüze göz atarak bir SCORPion’un görevleri nelermiş hep birlikte bir kez daha hatırladık.Önümüzdeki 2 gün boyunca ayrılmış oturumlarımızda bizleri nelerin beklediğini konuştuk.

07.09.2012 – Cumartesi :

IFMSA SCORP Direktörümüz Fares Al-Fares ‘in aramıza katılması ile renklenen ve motivasyonu artan oturumumuza bir energizer ile başladık. Ardından, direktörümüz yaptığı sunumda IFMSA kapsamındaki SCORP aktivite ve projelerini tanıttı .Ve ‘Ayrımcılık’ konusu işleyen bir sunum yaptı. Sunumunun çarpıcılığı ve değindiği canalıcı noktalar gerek bilgi düzeyimizin artması gerekse bakış açımızın gelişmesi için oldukça faydalı idi.SCORA gönüllülerinin oturumumuza dahil olarak güvenli cinsel ilişki konusunda bizlere verdiği bilgiler ise sağlıklı cinsellik hakkımızı vurgulaması açısından bizler için oldukça değerli idi.

Marmara Yerel Kurulu LORP’umuz sevgili Damla Yağmur’un ‘Barış’ üzerine hazırlamış olduğu sunumla oturumumuzu noktaladık. Damla sunumunu kısaca şöyle anlatıyor bizlere ; ‘İnsan Hakları ve Barış Alt Kurulu'nda bunu yapmak başlı başına bir şanstır bence. Ön hazırlığım kişinin kendisi, yakın çevresi ve hayatıyla olan barışı üzerineydi. Bunu yaparken kelimenin Türkçe ve İngilizce'deki etimolojik kökenini ve sözlük anlamlarını göz önünde bulundurdum. SCORP gönüllüleri olarak bazı konularda ne denli hemfikir olduğumuzu gördük. Toplumsal boyutta barışın bireyden başladığı konusunda aynı şeyleri düşünürken dahi, düşünceyi geliştirebildik. Düşünsel anlamda bu denli doyurucu bir çalışmayı yürütme görevi bana verildiği için mutluyum. Bence günün sonunda hepimiz eve biraz daha olgunlaşmış fikirler, doğmuş yeni sorular götürebildik.’

08.09.2012 – Pazar :

Oturumumuza küçük çalışma grupları ile başladık.3 adet grubumuz vardı ve moderatör olarak LORPlarımız sevgili Mustafa Temizyürek , Serenay Çetinoğlu ve Müge Kaya görev aldılar.Konu başlıklarımız ise ;İnsan Hakları Sosyal ve Ekonomik Yardımlaşma,Toplumsal Cinsiyet ve Etik idi. İnsan Hakları Sosyal ve Ekonomik Yardımlaşma başlığı altında ;


1- Eğer birey olarak haklarımızı arayabiliyorsak sosyo-ekonomik düzeyimiz ortalama üzerindedir ve diğer insanları bilinçlendirmek için onların bu noktada seviyelerinin yükselmesi gerekir.
2- Hayat aldığımız kararlar ve uyguladığımız eylemlerin toplamıdır. Scorpionlar olarak düşüncelerimizi eyleme dönüştürmemiz gerekir.
3- Başka insanları gülümsetebildiğimizde hem Scorp'a hem de hayata daha sıkı ellerle tutunuruz.

Şeklinde alt konular konuşuldu. Toplumsal cinsiyet başlığı altında kadının aile ve iş hayatındaki yeri,erkeğin ona yüklediği görevler ve hem kadına hem de erkeğe toplum tarafından yüklenen cinsiyete bağlı görevler tartışıldı.

Gerek mesleğimiz gerekse toplumsal yaşantımız sırasında sıkça aydınlatıcılığına ihtiyaç duyduğumuz etik ise güncelliği en fazla koruyan konular arasında idi.’Etik nedir?’ sorusundan başlayarak hekim olmamızın bizlere yüklediği sorumlulukların etiksel boyutunu tartışmaya kadar süren bir yelpaze konuşuldu.

Oturumumuzun son kısmında ise yıl içerisinde yapacağımız etkinlikler için fikirler alındı , bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan ulusal etkinliklerinin taslak planı yapıldı ve SCORP ekibi olarak bir etik kurul oluşturulması yapılacaklar listesine eklendi.Etkinlik ve projelerimizin detaylarını raporumda vermiyorum.Bizleri takibe devam edin.Bu yıl da SCORPionları pek çok sürpriz bekliyor olacak 

Genel kurulumuz süresince hazırlanmış harika pankartlar ile tüm TurkMSIC ailesine ‘Free Hug’lar göndermemizi sağlayan Osmangazi Yerel Kurulu SCORP ekibimize kucak dolusu sevgiler ve Oturumlarımızın ilerlemesi ve hazırlanmasında bana yardım eden tüm SCORPionlarıma teşekkürler..

Şeyda CEYLANİnsan Hakları ve Barış Alt Komitesi Ulusal Yöneticisi 2011/2012 – 2012/2013

Yüklə 10,66 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə