8. sinif proje ödevleriYüklə 15,67 Kb.
tarix28.07.2018
ölçüsü15,67 Kb.
#61123

8. SINIF PROJE ÖDEVLERİ

Gelecekte bir gün gelecek Sizden 50 yıl sonra hayatımızda büyük yeri olacak binaların, araçların ya da kendinizin belirlediği nesnelerin nasıl olabileceğini hayal edip prizma-piramit-silindir-küre-koni (en az üçü) cisimlerinden yararlanarak tasarlamanız ve maketini yapmanız isteniyor. Maketi yapmadan önce verilen cisimler hakkında bilgi toplayın, taslağı çizip, ölçüleri hakkında bilgi verin. Proje sonunda oluşturduğunuz maketin yüzey alanını ve hacmini hesaplamanız isteniyor.
Okulumuzdaki boş alanlardan nasıl yararlanalım? Okuldaki kapalı veya açık boş alanları okul ihtiyacına göre yeniden düzenlenmesi.
Mısır piramitlerinin sırrı Mısır piramitlerinin araştırıması(kimin zamanında yapıldığı,nasıl yapıldığı,sırrının ne olduğu..) ve bir maketinin yapılması
Matematik bulmacası Dev Bir matematik bulmacası hazırlanması
Faturalar Evinizin 3 aylık su,elektrik,telefon,doğalgaz vs. tüketim miktarları , ortalama miktarlar ve bunların tabloları ile 1 yılın tahmini fatura gideri.
Matematik Gazetesi Matematikte harfli ifadeler ve denklemlerle ilgili ilginç sorular, matematik ile ilgili karikatürler, matematik bulmacası, zeka bulmacası, cebirsel ifadelerle ilgili çalışma yapan ünlü bir matematikçinin hayatı......gibi konuların bulunduğu bir gazete tasarlayıp, oluşturma. Önce Matematikte cebirsel ifadeler ve özdeşliklerle ilgili ilginç sorular araştırarak düzenleyiniz. (Zeka soruları veya ödüllü sorular olabilir.) Cebirsel ifadeler ve özdeşliklerle ilgili karikatürler, matematik bulmacası, zeka bulmacası vb.konularda araştırma yaparak gazetenizi zenginleştiriniz. Cebirsel ifadelerle ilgili çalışma yapan ünlü bir matematikçinin hayatını araştırarak gazetenize ekleyiniz. Gazetenizi internet ve bilgisayar kullanarak görsel ögelerle zenginleştiriniz.
Sayılar Teorisi Fibonacci kimdir? Fibonacci sayıları nedir, aralarında nasıl bir ilişki vardır,özellikleri nelerdir cevaplayınız ve doğadan örnekler veriniz. Altın Oran nedir?

Altın oran ile ilgili doğadan örnekler veriniz.
Türk Basketbol Takımlarının Değerlendirilmesi (Grup çalışması 5 kişi) Projede Türkiye basketbol liginde oynayan takımların sezon boyunca oynadıkları maçlara ait istatistiksel verilerin toplanması, düzenlenmesi ve yorumlanması.
Güneş Sistemi Modeli Güneş sisteminin ölçekli bir modelinin inşa edilmesi.


Uçurtma Tasarımı Geometri bilgisini kullanarak özgün bir uçurtma tasarımı gerçekleştirmek.

Permütasyon ve Kombinasyon Oyunu (Grup çalışması 2 kişi) Projede permütasyon ve Kombinasyon kullanmayı gerektiren bir oyun hazırlamak.

Dekorasyon çalışmaları Projede geometri bilgisini kullanarak bir işyerinin dekorasyon modelini oluşturmak.

Tabu Tabu oyununun incelenerek, matematik terimleri ile bir tabu oyunu oluşturulması.

Bal Peteğindeki Matmatik Sırlar Peteklerin hangi geometrik şekle benzediklerini ve bu şeklin sağladığı avantajları araştırın. Önce arılar ve arı türleri hakkında bilgi edininiz. Bir arı kovanında ne kadar petek olur? Bunlardan ne kadar bal çıkar? Petekler hangi geometrik şekle benzerler. Bu geometrik şeklin özellikleri nedir? Geometrik olarak petekler kare şeklinde olsaydı bal miktarındaki değişim ne yönde olurdu? Resimlerle ödevinizi destekleyiniz.
Bebeğimi Giydiriyorum Kartona çizip keserek oluşturduğunuz bebeğinizi gazete, dergi vb. bulduğunuz veya kendi oluşturduğunuz farklı kıyafetleri kaç farklı şekilde giydirebileceğinizi bulmanız bekleniyor.


http://mathword.wordpress.com/

Yüklə 15,67 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə