A proje kontrolü Jeolojik Rapor KontrolüYüklə 17,1 Kb.
tarix27.10.2017
ölçüsü17,1 Kb.
#16011

A) PROJE KONTROLÜ

Jeolojik Rapor Kontrolü : Yapının inşa edileceği parsele ait jeoteknik raporun Bayındırlık ve İskan Bakanlığı "Zemin ve Temel Etüdü Raporunun Hazırlanmasına İlişkin Esasları" Genelgesi' ne uygunluğu kontrol edilmektedir.

Mimari Proje Kontrolü : Yapının mimari projesinin öncelikle imar planı olmak üzere ilgili tüm yönetmelik ve standartlara uygunluğu kontrol edilmektedir.

Statik Proje Kontrolü : Yapının temel sisteminin parsele ait jeoteknik rapora, taşıyıcı sisteminin öncelikle "Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (1998)" Hükümleri' ne ve yapı türüne göre yürürlükteki tüm standart ve şartnamelere uygunluğu kontrol edilmektedir.

Mekanik Tesisat Projesi Kontrolü : Yapının tüm mekanik tesisat ve ekipmanlarına ait projelerinin (Tesisat, Isıtma/Soğutma, Havalandırma, Arıtma vb.)yürürlükteki tüm standart ve şartnamelere uygunluğu kontrol edilmektedir

Yalıtım Projesi Kontrolü : Yapıya ait tüm yalıtım projelerinin (Su/Isı/Ses) yürürlükteki tüm yönetmelik, standart ve şartnamelere uygunluğu kontrol edilmektedir.

Elektrik Tesisat Proje Kontrolü : Yapıya ait tüm elektrik tesisat projelerinin (OG/AG, Kuvvetli akım, Zayıf akım) yürürlükteki yönetmelik, standart ve şartnamelere uygunluğu kontrol edilmektedir.

Tüm proje kontrollerinde yukarıda belirtilen yönetmelik, standart ve şartnamelerin yanı sıra şirketimizce hazırlanmış ve halen uygulanmakta olan TEKNİK YAPI DENETİM ŞARTNAMESİ' ne de titizlikle uyulmaktadır.B) YAPININ İNŞASINDAKİ KONTROLLER

Yapının inşası esnasında, projenin uygulanmasını sağlamak için gerekli tüm kontroller ilgili standartların öngördüğü ve TEKNİK YAPI DENETİM ŞARTNAMESİ' nde belirtilen esaslar dahilinde yapılmaktadır.

Şirketimiz personelince yapılan tüm kontrollere ait raporlama, takip, arşivleme, bilgi ve belge aktarımında şirketimizce hazırlanmış Türkiye'de ilk ve tek olan TEKPRO-1 adlı yazılımımız kullanılmaktadır.

Yapılan tüm kontrollere ilişkin yönetmeliğin ön gördüğü tutanakların yanı sıra şirketimizce oluşturulmuş form ve tutanaklar tanzim edilmekte, tanzim edilen bu form ve tutanaklar mevzuatın öngördüğü süreler içerisinde ilgili idarelere sunulmaktadır. Ayrıca yapı ile ilgili olarak hazırlanan tüm form ve tutanaklar belirli periyotlarla yapı sahibine rapor ekinde sunulmaktadır. Yapının inşası esnasında tüm imalatlarda İş Güvenliği kontrolleri yapılmaktadır.Taşıyıcı Sistem İmalat Kontrolleri : Yapının kullanım amacına, ilgili yasal mevzuata uygun ve güvenli olarak inşa edilmesi ancak taşıyıcı sistemin inşası esnasında gerekli tüm kontrollerin zamanında yapılması ile mümkün olmaktadır.

Bu sebeple şirketimiz ŞİMŞEKLER YAPI DENETİM ŞARTNAMESİ' nde belirtilen esaslar dahilinde gerekli tüm kontrolleri şartnamede belirtilen usullere uygun yapmaktadır.

Yapının inşa edileceği parselin kazı imalatı ile birlikte yapı temelinin oturacağı zeminin jeoteknik rapora uygunluğu, iksa v.b. tedbirlerin kontrolü temel altı yalıtım, drenaj imalatı ve aplikasyon kontrolleri yapılmaktadır.

Yapının temel türüne göre temel imalatının idarece onaylı projesine uygunluğu; yapının taşıyıcı sistem veya inşasında kullanılan malzeme türüne göre gerekli tüm kalıp, donatı, beton dökümü, montaj, birleşim, kaynak, yerleşim ve diğer tüm imalatların kontrolü idarece onaylı projesi ve ilgili mevzuatın yanı sıra ŞİMŞEKLER YAPI DENETİM ŞARTNAMESİ' nde belirtilen esaslar dahilinde yapılmaktadır.

Ayrıca yapının inşasında kullanılan tüm malzemeler Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkili kılınmış laboratuarlarda test ettirilerek ilgili standartlara uygunluğu kontrol edilmektedir.

Yalıtım Kontrolleri : Yapının inşası esnasında yalıtım kapsamındaki tüm imalat türleri (Su, Isı, Ses v.b.) ile ilgili kontroller bu imalatlara ait özel teknik şartname ve TEKNİK YAPI DENETİM ŞARTNAMESİ esasları dahilinde belirtilen usullere uygun olarak yapılmaktadır.

İnce Yapı İmalat Kontrolleri : Yapının inşası esnasında ince yapı kapsamındaki tüm imalat türleri (Çatı, Duvar, Sıva, Ahşap işleri, Kaplama işleri, Boya işleri v.b.) ile ilgili kontroller bu imalatlara ait özel teknik şartname ve TEKNİK YAPI DENETİM ŞARTNAMESİ esasları dahilinde belirtilen usullere uygun olarak yapılmaktadır.

Mekanik Tesisat İmalat Kontrolleri : Yapının inşası esnasında mekanik tesisat kapsamındaki tüm imalat türleri (Pis/Temiz su tesisatı, Isıtma/Soğutma tesisatı, Havalandırma tesisatı, Arıtma tesisatı, Asansör v.b.) ile ilgili kontroller bu imalatlara ait özel teknik şartname ve TEKNİK YAPI DENETİM ŞARTNAMESİ esasları dahilinde belirtilen usullere uygun olarak yapılmaktadır.

Elektrik Tesisat İmalat Kontrolleri : Yapının inşası esnasında elektrik tesisatı kapsamındaki tüm imalat türleri (OG/AG tesisatı, Kuvvetli /Zayıf akım tesisatı, Jeneratör, Katodik koruma, Asansör v.b.) ile ilgili kontroller bu imalatlara ait özel teknik şartname ve TEKNİK YAPI DENETİM ŞARTNAMESİ esasları dahilinde belirtilen usullere uygun olarak yapılmaktadır.

C) MEVCUT YAPILARIN DEPREM GÜVENLİĞİNİN BELİRLENMESİ

Yapının Mevcut Durumunun Tespiti (Röleve) Beton Analizi (Karot ile numune alınarak laboratuarda teste tabi tutulması) Donatı Tespiti Deprem Güvenliği Belirlenmesi ve RaporlamaD) DİĞER HİZMETLERİMİZ

Denetim hizmeti verilen yapılarda hak ediş kontrolü yapılması ve onay verilmesi
Yüklə 17,1 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə