AçiklamalarYüklə 0,51 Mb.
səhifə1/5
tarix28.07.2018
ölçüsü0,51 Mb.
#61265
  1   2   3   4   5
T.C.

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ

BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI2013 Yılı

Birim Faaliyet Raporu
HAZIRLAYANLAR

Adı Soyadı

İrtibat Tel

Toros KATILMIŞ

0.532 6969474

Sinan BALCI

0.532 6718598

Yılmaz SUÇEKEN

0.530 3486545

Ayhan ATIGAN

0.541 7666266

[ MART 2014 ]

İçindekiler

Birim Yöneticisinin Sunuşu
I- GENEL BİLGİLER

A- MİSYON VE VİZYON

B- YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR

1- Birimin Kuruluşu

2- Birimin Yetki, Görev ve Sorumlulukları

C- BİRİME İLİŞKİN BİLGİLER

1- Fiziksel Yapı

2- Örgüt Yapısı

3- Bilgi ve Teknolojik Kaynaklar

4- İnsan Kaynakları

5- Sunulan Hizmetler

6- Yönetim ve İç Kontrol Sistemi

D- DİĞER HUSUSLAR
II- AMAÇ ve HEDEFLER

A- BİRİMİN AMAÇ VE HEDEFLERİ

B- TEMEL POLİTİKALAR VE ÖNCELİKLER

C- DİĞER HUSUSLAR


III- FAALİYETLERE İLİŞKİN BİLGİ VE DEĞERLENDİRMELER

A- MALİ BİLGİLER

1- Bütçe Uygulama Sonuçları

2- Temel Mali Tablolara İlişkin Açıklamalar

3- Mali Denetim Sonuçları

4- Diğer Hususlar

B- PERFORMANS BİLGİLERİ

1- Faaliyet ve Proje Bilgileri

2- Performans Sonuçlarının Değerlendirilmesi

3- Performans Bilgi Sisteminin Değerlendirilmesi

4- Diğer Hususlar
IV- KURUMSAL KABİLİYET VE KAPASİTENİN DEĞERLENDİRİLMESİ

A- GÜÇLÜ YÖNLER

B- FIRSATLAR

C- ZAYIF YÖNLER

D- TEHDİTLER

E- DEĞERLENDİRME


V- ÖNERİ VE TEDBİRLER
EK-1: HARCAMA YETKİLİSİNİN İÇ KONTROL GÜVENCE BEYANI
ÖNSÖZ

Ülkelerin bilim politikalarını üreten ve belirleyen üniversiteler, tüm bilimsel çalışmaların odağında bulunmasından dolayı bilişim teknolojilerinin en çok kullanıldığı ve üretildiği merkezler konumundadırlar. Bilişim teknolojileri üniversitelerde, öğrencilerin, eğitimcilerin, araştırmacıların, yöneticilerin ve idari mekanizmanın kullanımına sunulmuş, onların işlevselliklerini ve verimliliklerini arttıracak araçlardır.

Adnan Menderes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, araştırmacılara, öğrencilere, personele, eğitim öğretim ve yönetim birimlerine, bilişim teknolojileri desteğini sunmayı görev bilir. Bu görev kapsamında, Daire Başkanlığımız, üniversite birimlerinin ve çalışanlarının beklentilerine azami ölçüde cevap verebilecek hizmetleri, en ekonomik şartlarda, güvenilir, kaliteli ve sürekli bir hizmet anlayışı ile üretmeyi, hedef olarak belirlemiştir.

Günümüzde, Bilgi İşlem Daireleri; üniversitelerde yürütülen hizmetlerin elektronik ortama taşınarak yaygınlaştırılması, bu hizmetlerin sunumu ve e-devlet uygulamalarına entegrasyonunda bilgi paylaşımının, birlikte çalışabilirliğin sağlanması, kurulu alt yapının teknolojik yenilikleri takip eden yatırımlarla desteklenmesi açılarından oldukça kritik öneme sahip hale gelmişlerdir. Bu kapsamda Bilgi İşlem Daire Başkanlıklarının hem bütçe, hem de uzman personeller açısından desteklenmeleri kaçınılmaz olmaktadır.

Üniversitemizin önümüzdeki yıllarda öğrenci, personel ve kapalı alan büyüme ihtimallerini de dikkate alarak, yapılması gereken sistem donanım yenilemeleri için acil ihtiyaçlar belirlenmiş, bütçe durumuna göre sistemin, felaket senaryosu, yedekli, yedeksiz veya acil ihtiyaçlar ile çalıştırılmasına göre ve asıl sistem kurulumuna kadar geçecek zamanda sorunları çözmek üzere olmak üzere farklı senaryolara göre gerekli hazırlıklar yapılmıştır. Ancak daha önceki yıllarda da olduğu üzere yine bütçe yetersizliği nedeni ile yenilenemeyen sistemin kritik sınırların üzerinde hiçbir yedeğinin olmadan çalıştığının bilinmesi gerekmektedir.

Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı olarak, yeterli bütçe desteği sağlanamadığı için halen teknolojik açıdan yenilenemeyen, yedeklenemeyen sistem alt yapısı ile uzman personel ihtiyacının en üst seviyede olmasına rağmen üretilen çözümler dikkate alındığında beklenenin üstünde hizmet veren bir çalışma yapısına sahip olduğumuz açıktır. Bu bilinçle çalışmalarını özveri ile yürüten personelimi takdirle izliyor, 2013 yılında yapılan faaliyetleri içeren raporu sunuyorum.

Ayhan ATIGAN

Daire Başkanı


I- GENEL BİLGİLER

A- Misyon ve Vizyon


  • MİSYONUMUZ

Üniversitemiz akademik ve idari birimler ile öğrencilerin ihtiyaç duyacağı bilişim hizmetleri ve servislerinin karşılanmasında, mevcut ve doğacak ihtiyaçlara sorunsuz cevap veren, sürekliliği olan yazılımsal ve donanımsal çözümleri üretmek, temin etmek ve bu amaçla yeni bilişim teknolojilerini üniversitemize kazandırarak, kontrol ve koordinasyon yoluyla etkin ve verimli bir şekilde kullanımı ve devamlılığını sağlamaktır.


  • VİZYONUMUZ

Bilişim teknolojileri konusundaki gelişmeleri yakından izleyerek üniversitemizin teknolojik alt yapısını sürekli geliştirmek, tüm birimlerde yaygın olarak faydalanılmasını sağlamak, bilişim hizmetlerinin yürütülmesinde ve paydaşlarına sunumunda teknolojik alt yapısı ve hizmet kalitesi açısından ülkemizin önde gelen ve teknolojik gelişmişliği açısından tercih edilen üniversiteleri arasında olmaktır.
Üniversite birim hizmetlerini bilgisayar ağları ve veritabanı ortamına taşıyarak biraraya getirmek, bilginin elektronik ortamda, hızlı ve doğru şekilde birimlere ulaşmasını sağlamak, hizmetlerde verimililiği ve hızı arttırarak Ülkemizin gelişen e-Devlet sürecinde üniversitemizi bir “e-Üniversite” vizyonuna ulaştıracak çağdaş bilgi teknolojileri ile donatmış, ileri teknolojik olanaklarının sunulduğu, ve çağdaşlarıyla rekabet edebilecek örnek üniversiteler arasında yer almaktır.
B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar

Yüksek Öğretim Kurumlarının İdari Teşkilatı Hakkında 124 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesinde Bilgi İşlem Daire Başkanlıklarının görev ve sorumlulukları,

1. Üniversitedeki bilgi işlem sistemlerini işletmek eğitim, öğretim ve araştırmalara destek olmak.

2. Üniversitenin ihtiyaç duyacağı diğer bilgi işlem hizmetlerini yerine getirmektir

olarak belirtilmiştir.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Üniversitemiz birimlerinin Bilgi İşlem hizmetleri (yazılım, otomasyon, internet iletişimi, web, mail, ftp, bakım-onarım-servis vb.) konusundaki ihtiyaç ve taleplerini karşılamak üzere;   • Üniversite içinde bilişim alt yapısını oluşturmak,

   • Eğitim, öğretim ve araştırmalarda; bilgi teknolojileri alt yapı, donanım ve yazılım desteği sağlamak,

   • Bilgi işlem hizmetlerini düzenli bir şekilde yürütmek,

   • Teknik gelişmeleri takip ederek yeniliklerin üniversitede uygulanmasını sağlamak amaçları ile, yönetim fonksiyonlarını (Planlama, Örgütleme, Yöneltme, Koordinasyon, Denetim) kullanarak dairenin ve bağlı birimlerinin etkin ve uyumlu bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır.

C- Birime İlişkin Bilgiler
1- Fiziksel Yapı
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı toplam 665 m2 alan içinde yapılanmış olup, bu alanların 505 m2'si kulanılan ve 160 m2'si kullanılamayan alanlardır.
Hizmet faaliyetlerini merkez kampüs-Rektörlük binası zemin katındaki 1 oda (Sistem Odası) ve Rektörlük binası yanındaki (zemin +2 kat) Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı ile birlikte kullanılan aynı binada zemin katın bir kısmı ve en üst katta yürütmektedir.

Fiziksel yerleşim alanlarımız yetersiz ve uygun değildir. Yerleşim birimleri ve bu birimlere ait alan ölçüleri aşağıda görüldüğü gibidir;
İdari Alanlar

90

Web Tasarım ve Multivizyon

40

Seminer Salonu

100

Donanım Destek Hizm.

115

Sistem Planlama

45

Ortak Kullanım Alanları

160

Yazılım Geliştirme

75

Depo

40* Tüm Ölçüler m2 ‘ dir
1.1 Toplantı - Konferans Salonları


SALON

Sayısı

(Adet)

Kapalı Alanı

(m2)

Kapasitesi

(Kişi)

Seminer Salonu

1

100

60


Yüklə 0,51 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə