Ağustos 2016 haberler 22. 08. 2016 Gümrüklerde kaçakçılığın önlenmesine yönelik denetimler artırılacakYüklə 18,75 Kb.
tarix30.07.2018
ölçüsü18,75 Kb.
#62829

23-15 Ağustos 2016 HABERLER

22.08.2016 Gümrüklerde kaçakçılığın önlenmesine yönelik denetimler artırılacak


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gümrük kapılarında yasa dışı faaliyetlere yönelik olağanüstü tedbirlerin  alındığına dikkati çekerek kaçakçılığın her türlüsüyle mücadele ettiklerini söyledi.

Bu kapsamda bakanlık tarafından gerçekleştirilen, akaryakıt ve sigara  başta olmak üzere her türlü kaçakçılığın önlenmesine yönelik saha denetimlerinin  artırılacağını ifade eden Tüfenkci, narkotik, çay-tütün ve silah-mühimmat  dedektör köpek ve idareci kapasitelerinin genişletileceğini kaydetti. Tüfenkci, liman sahasına, serbest bölgelere ve iç gümrük  idarelerine giriş çıkış işlemlerinin tamamen elektronik ortamda takip edilmesinin sağlanacağını belirtti. (Deniz Haber)


22.08.2016 NASA'dan korkutan uyarı! Tehlike büyüyor.


ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile ABD Enerji Bakanlığı tarafından desteklenen araştırma, deniz seviyesinin ciddi biçimde yükseldiğini ortaya koydu. Araştırmada, 1991'de Filipinler'de Pinatubo Yanardağı'nda meydana gelen volkanik patlamanın yaydığı sülfürik asitin geçici süre gezegeni soğuttuğuna dikkat çekilerek, deniz seviyesine dair uydudan elde edilen ilk görüntülerin de yerküre normalden daha soğukken kaydedildiği, bu nedenle bulguların gerçek su seviyesini yansıtmadığı belirtildi.

 Araştırmayı yürütenlerden Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi'nde iklim değişikliği konusunda çalışan bilim adamı John Fasullo, "Pinatubo dağındaki volkanik patlamanın etkilerini gözardı eden bir iklim değişikliği araştırma modeli kullandığımızda, deniz seviyesinin aslında hızla yükseldiğini gözlemliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. (Deniz Haber)


21.08.2016 Kerkük-Ceyhan hattından 5 ay sonra petrol akışı başladı


Irak merkezi hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle askıya alınan Kerkük-Ceyhan boru hattından petrol sevkiyatının tekrar başladığı belirtildi.

Sevkiyatın askıya alınmasının en çok Kerkük'ü etkilediğini belirten, Kerkük İl Meclisi Enerji Komisyonu Üyesi Necat Hüseyin, ''Bağdat hükümeti, Kerkük'ten çıkarılacak her bir varil petrol için bir doların valilik bütçesine aktarılmasına karar vermişti. Sevkiyatın askıya alınmasından bu yana söz konusu ödeme yapılmadı. Kerkük son 5 ay içinde milyon dolarlık zarara uğradı."dedi. (Deniz Haber)

17.08.2016 Gemlik Körfezi'nde 2016 ile 2020 yılları arasında avlanmak yasaklandı


Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın yayımladığı tebliğle Gemlik ve Mudanya bölgesinde 1 Eylül 2016-31 Ağustos 2020 tarihlerinde arasında avlanma yasağı getirildi.

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir şekilde işletilmesinin sağlanması maksadıyla hazırlanan ticari amaçlı su ürünleri avcılığının düzenlenmesi hakkında tebliğ Resmi gazetede yayımlandı. Bu tebliğe göre 1 Eylül 2016-31 Ağustos 2020 tarihleri arasında Armutlu yarımadasının batı ucundaki Bozburun ile Zeytinbağı’nın doğusunda kalan alanda ışıkla avlanmak yasaklandı. 

Yine Gemlik körfezinde Sarıburun ile Kurşunlu balıkçı barınağını birleştiren hattın doğusunda kalan alanda gırgırla balık avlamak ve karides avı yasaklandı. İmralı Adası çevresinde belirlenen alanda da her türlü avcılık yasaklandı. (Deniz Haber)

17.088.2016 Dünyanın ilk yüzen tüneli Norveç'te yapılacak


Norveç Karayolları Teşkilatı, ülkenin fiyordlarında sürüş süresini yarı yarıya azaltacak dünyanın ilk yüzen tünelini yapmaya hazırlanıyor.

Norveç’in batı kıyılarında yaklaşık 1200 fiyord bulunuyor. Yer yer derinliği bin metreyi bulan fiyordlar boyunca güneydeki Kristian kentinden ülkenin orta kesimindeki Trondheim kenti arasındaki yaklaşık 1.100 kilometrelik kara yolu 7 feribot değiştirerek, bugünkü koşullarda 21 saatte alınabiliniyor.

Yapımı planlanan toplam bin metre uzunluğundaki iki yüzer beton tünel ile 21 saatlik bu sürenin yarı yarıya azaltılması amaçlanıyor. Fiyordların bin metreyi bulan derinliklerinin fiyordlar arasında köprü yapımını zorlaştırması nedeniyle yüzer dubalara asılı yüzer beton tüneller inşa edilecek.

Dubalar yardımıyla suyun yaklaşık 20 metre altında olması planlanan iki yüzer tünelin yaklaşık 22 milyar Euro’ya mal olması bekleniyor. (Deniz Haber)20.08.2016 Turizm'de Teşvikler Peş peşe Geldi


2,7 milyar liralık turizm projesi yatırım teşviğinden yararlanacak

Yılın 7 ayında turizm tesisi modernizasyonu, öğrenci yurdu ve komple yeni otel yatırımından oluşan 163 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendi

Ekonomi Bakanlığı verilerinden yapılan hesaplamaya göre, ocak-temmuz döneminde turizm sektöründe toplam 163 proje, yatırım teşvik belgesi alacak. Projelerin 45'i öğrenci yurdu, 16'sı modernizasyon, tevsi, 102'si de komple yeni otel yatırımından oluştu.

Söz konusu 163 proje için planlanan toplam sabit yatırım, yaklaşık 2 milyar 674 milyon lira oldu. Bunun 1 milyar 615 milyon lirasını komple yeni otel yatırımları için öngörülen sabit yatırım oluşturdu.

Aylık bazda incelendiğinde turizmde, ocak ayında yaklaşık 368 milyon lira, şubat ayında 375 milyon lira, mart ayında 494 milyon lira, nisan ayında 614 milyon lira, mayıs ayında 321 milyon lira, haziran ayında 253 milyon lira ve temmuz ayında 249 milyon liralık sabit yatırımı için yatırım teşvik b belgesi düzenlendi. (Kaptan haber)

20.08.2016 Türkiye'den Pakistan'a dev askeri gemi ihracatı!
Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne STM tarafından geliştirilen Denizde İkmal Gemisi Projesi’nde sona gelindi.

Türk Savunma Sanayi’nin tek seferde en büyük askeri gemi ihracat projesi olan Denizde İkmal Gemisi,Pakistan’ın Bağımsızlık yıldönümünde suya indiTürk Savunma Sanayi’nin tek seferde en büyük askeri gemi ihracat projesi olan Denizde İkmal Gemisi, Pakistan’ın Bağımsızlık yıldönümünde Karaçi’de suya indi. Geminin suya indiriliş törenine Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, STM Yönetim Kurulu Üyeleri ile STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ve her iki ülkenin askeri yetkileri katıldı. STM’nin ana yüklenici olduğu proje, Türk savunma sanayinin en özgün milli projelerinden biri olarak tarihe geçti…

Ortak savunma projelerine de öncülük edecek olan Denizde İkmal Gemisi, Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin Klas Notasyonu ihtiyacını karşılamak amacıyla STM tarafından Türkiye'de tasarlandı. Geminin inşası ve donatımı ise; STM’nin Pakistan'a sevk ettiği teknik veri paketi ve gemi inşa malzeme/cihaz/sistemleri kullanılarak Karaçi Tersanesi tarafından gerçekleştirildi. (kaptan Haber)
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 18,75 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə