All-Flash çözümleriYüklə 111,36 Kb.
tarix29.10.2017
ölçüsü111,36 Kb.
növüYazı

NetApp Hakkında

1992 yılında kurulan NetApp, sunduğu donanım ve yazılım özellikleri ile veri depolama, yedekleme, iş sürekliliği, felaket kurtarma, arşiv ve güvenlik çözümlerini yüksek performans, yönetim kolaylığı ve düşük toplam sahip olma maliyeti ile sunar. 12.000´den fazla çalışanı ve dünya genelindeki 150 bölge ofisi ile NetApp, veri depolama ve yönetimi alanının lider şirketlerindendir. NetApp, Fortune 1000, S&P 500, NASDAQ 100’ün bir parçası olup en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasındadır.

Kolay yönetilebilir, hızlı, güvenilir ve kolay ölçeklenir bir depolama çözümü sunan NetApp ürünleri ile SAN ve NAS yapılarını yatay ve dikey olarak genişleyebilen tek bir sistemde toplayabilir, felaket kurtarma amaçlı veri replikasyonu yapabilirsiniz. İş sürekliliği için yerel ya da uzak mesafelerde veri kaybı olmaksızın aktif aktif çalışan veri depolama altyapıları oluşturabilirsiniz.

NetApp’ın tüm ürün ve hizmetlerinin merkezinde esneklik ve sadelik yer almaktadır. Mimarisinin esnekliği sayesinde kurumunuzun ihtiyaçlarına uygun bir şekilde hızlı ve ekonomik olarak veri depolama ve yönetim imkanına sahip olursunuz.

NetApp tüm işletmelerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak çözümleri sunmak için Cisco, Microsoft, Oracle, VMware, Citrix, SAP, Fujitsu, Symantec, Commvault gibi sektörün önde gelen firmaları ile stratejik işbirlikleri yapmakta ve üst seviyede ortaklık kurmaktadır

Veri depolama ve yönetimi konusunda geniş bir ürün portföyüne sahip olan NetApp, bütünleşik veri depolama çözümlerinin yanısıra;


 • All-Flash çözümleri ile sıra dışı uygulama performansı ve akıllı veri yönetimi

 • E-Serisi ile yüksek bantgenişliği ve en uygun fiyat/kapasite sağlayan büyük veri çözümleri.

 • StorageGRID ile yapısal olmayan veriler için obje tabanlı içerik depoları

 • FlexPod ile özel bulut ve bütünleşik altyapılar.

 • Altavault ile eşzamanlı tekilleştirme, sıkıştırma ve şifreleme sağlayan buluta entegre yedekleme

 • OnCommand Yönetim Ailesi ile geniş SAN ortamlarında heterojen kaynak planlaması ve yönetimi ile sanal ortamlar için kaynak yönetimi çözümleri sağlanmaktadır.
Veri Artışını Kontrol Altına Alın ve Kesintisiz BT Operasyonları Sağlayın

NetApp® ONTAP®, düşük risk ve maliyetle değişen iş ihtiyaçlarınıza göre adapte edebileceğiniz bütünleşik ve yatay olarak ölçeklenen veri depolama platformu sağlar. https://imagery.netapp.com/assets/thumbnail/400/400/2698

Dünyanın 1 numaralı veri depolama işletim sistemi olan ONTAP®, özel, genel ve hibrit bulut altyapıları oluşturmanız için size en doğru çözümü sunmaktadır. ONTAP®, ile yazılım özellikleri açısından zengin tek bir platformda BT çalışanlarınızın sayısını arttırmanıza gerek olmaksızın altyapınızı yatay ve dikey olarak ölçeklendirebilirsiniz

Kesintisiz Operasyonlar


 • Bakım, donanım yenilemeleri ve yazılım güncellemelerini işinizi kesintiye uğratmadan gerçekleştirin.

 • Planlı ve planlanmamış kesintilerin önüne geçin.

Kanıtlanmış Verimlilik

 • Veri depolama maliyetlerinizi endüstrinin en geniş depolama verimliliği özelliklerini kullanarak düşürün.

 • Farklı performans, kapasite ve güvenlik ihtiyaçları olan işyüklerini tek bir altyapıda konsolide edin.

Kesintisiz Ölçeklenebilirlik

Uygulamadan bağımsız olarak kapasite, performans ve operasyonlarınızı ölçeklendirin. • Uygulamalarınızı tekrar yapılandırmaya gerek kalmaksızın SAN ve NAS verilerinizi terabyte seviyesinden onlarca petabyte seviyesine çıkarın.

Evrensel Veri Depolama Platformu

NetApp® ONTAP®, sunduğu bütünleşik depolama mimarisi ile SAN ve NAS depolama mimarileri ile farklı erişim protokollerini yatayda genişleyebilir tek bir depolama altyapısında sunarken verileriniz için de kesintisiz operasyon sağlar.

SAN mimarisi sunuculara FCP, FCoE, iSCSI protokolleri üzerinden blok seviyesinde erişim imkânı sağlarken, NAS mimarisi Unix/Linux türevleri ve Windows işletim sistemleri için NFS, pNFS, CIFS protokollerinin kullanımıyla dosya seviyesinde depolama imkânı sunmaktadır.

NetApp, sahip olduğu dikey ve yatayda büyüyebilir bütünleşik depolama mimarisi ile bu iki teknolojinin tek bir depolama altyapısında aynı anda kullanımını destekleyerek, yönetim ve toplam sahip olma maliyeti açısından en etkin çözümü sunmaktadır.

Şimdi Gelişmiş ONTAP mimarisi ile depolama ihtiyaçlarınızı Bulut, All-Flash, Hibrit sistemler üzerinde rahatlıkla genişletebilirsiniz…Endüstri Lideri Depolama Verimliliğina_world_intelligent_b_rgb.jpg

NetApp ONTAP veri yönetim görevlerini basitleştirerek verimliliği arttırır ve BT çalışanlarının işletmenin büyümesine odaklanmasını sağlar.Verimli Alan Kullanımı

 • Veri alanlarının kapasite etkin sanal klonlarını oluşturun.

 • Verilerinizin kapladığı alanı azaltmak için eş zamanlı ya da sonradan gerçekleştirilebilen veri sıkıştırma özelliklerini kullanın.

 • Birincil ve ikincil depolama sistemleri üzerinde tekilleştirme kullanarak tekrar eden veri bloklarından kurtulun.

Maliyet Etkin Depolama

 • Thin provisioning ile gerektiğinde fiziksel kapasite atayarak satın alma maliyetlerini düşürün.

 • Farklı işyükleri için geliştirilmiş servis kalite yönetimi (QoS) ve multi-tenancy özelliklerini kullanarak, paylaşımlı depolama yatırımınızdan en yüksek verimi elde edin.

 • Sanal veri katmanlandırma ile SATA disk kullanımı ve çoklu disk arızalarına karşı koruma özellikleri ile TB maliyetinizi %46’ya varan oranlarda düşürün.

 • Diğer üreticilerin veri depolama sistemlerini NetApp FlexArray ile sanallaştırarak kullanım ömürlerini uzatın.


Temel Clustered DataONTAP® Özellikleri:

 • Tümleşik depolama mimarisi ile eş zamanlı protokol erişimi

 • Veri tekilleştirme, sıkıştırma ve yoğunlaştırma

 • FlashPool ve FlashCache ile veri katmanlandırma

 • FlexVol® ve Thin Provisioning

 • FlexClone ile kapasite gerektirmeyen sanal klonlar

 • FlexArray ile diğer üreticilerin veri depolama sistemlerini sanallaştırma imkanı

 • Servis Kalite Yönetimi (QOS)

 • RAID-DP, RAID-TEC


https://imagery.netapp.com/assets/thumbnail/400/400/1927

Sanal Veri Katmanlandırma (Virtual Storage Tiering)

Sanal veri katmanlandırma, IO talepleri için işyükü önceliklerini gerçek zamanlı olarak değerlendirerek karmaşık veri sınıflandırma ve veri hareketi politikalarına ihtiyaç olmaksızın yüksek performans ve maliyet verimliliği sağlar.VST, NetApp’ın depolama verimliliği, akıllı önbellekleme ve basitleştirilmiş yönetim özelliklerini kullanır. Siz sadece LUN ya da dosya sistemleriniz için kullanmak istediğiniz depolama katmanını (SAS, SATA) seçersiniz. En sık kullandığınız veriler Flash temelli depolama katmanı (SSD, FlashCache) üzerinde otomatik olarak hızlandırılır.

Temel VST Özellikleri:

 • Gerçek zamanlı veri katmanlandırma

 • SAN ve NAS protokol desteği

 • 4KB’lık blok seviyesinde katmanlandırma ile Flash kaynaklarının verimli kullanımı

 • Veri tekilleştirme ile entegre

Avantajları ;

 • Yüksek IOPS değeri için daha az HDD gereksinimi

 • Daha düşük tepki süresi

 • Düşük maliyetli yüksek kapasite disklerin kullanımı (SATA+SSD)

 • Daha düşük kabinet alanı ve düşük enerji tüketimi

 • Yönetim ve ilave yazılım ihtiyacı gerektirmeyen performans katmanıFAS Serisi NetApp Yazılımları

Standart Yazılımlar:

RAID-DP®: Aynı anda iki disk arızasına karşı koruma teknolojisidir. Daha düşük maliyetle yüksek performans ve üstün veri koruma özellikleri sağlayabilirsiniz.

RAID-TEC ® Artan disk boyutlarının kapasite verimli ve güvenli bir şekilde kullanımını sağlamak için parity koruması kullanarak aynı anda üç disk arızasına karşı koruma sağlayan teknolojidir.

Snapshot™: Verinin anlık görüntülerini oluşturarak mantıksal hatalara karşı performans kaybı olmaksızın verinizi yedekleyen özelliktir. Her bir mantıksal alan için 255 adet kapasite verimli snapshot yaratılabilir .

FlexVol®: Elinizdeki disk havuzları üzerinde verileriniz için dinamik alanlar oluşturabilirsiniz. FlexVol ile fiziksel diskleri değil verilerinizi yönetirsiniz. Disk alanı ihtiyaçlarınızı hızlıca giderebilirsiniz.

Deduplication: Veri depoloma sistemi üzerinde birbirine benzeyen veri bloklarını tekilleştirerek veri depolama verimliliği sağlar.

Compression: Eş zamanlı veri sıkıştırma özelliği sayesinde daha az fiziksel veri depolama alanı kullanarak daha çok veriyi depolayabilirsiniz.

Compaction: aynı FlexVol içerisindeki birden fazla birden fazla mantıksal veri bloğunu tek bir 4KB’lık bloğa yazarak, çok küçük IO (<2KB) boyutları ve ‘White Space’ içeren büyük IO boyutları için verimlilik sağlar.

Zero Dedection Elimination: Uygulama verileri içerisindeki ‘0’ blokları eşzamanlı olarak tespit ederek bu blokların yeniden kullanılabilmesini sağlayarak elde edilen verimlilik.

Thin Provisioning: Fiziksel veri depolama alanlarının sanallaştırılmasıdır. Sanal kapasite kullanımı sağlar. Atıl disk alanları sunucularda değişiklik yapılmadan bir havuzda toplanır ve ihtiyaca göre dinamik olarak kullanılır.

OnCommand: OnCommand, birden fazla NetApp sistemini tek bir ara yüzden izleyip yönetmek için kullanabileceğiniz, büyüme eğilimi, anlık ve geriye dönük performansını izleyebileceğiniz yönetim yazılımı ailesidir.

Cluster Failover: NetApp sistemleri, donanımsal ve yazılımsal hatalara karşı birbirlerini yedekleyen bir yapıda çalışırlar. Bu yedekliliği sağlayan yazılım bileşeni olan NetApp Cluster Failover, çözümümüzün ana bileşenlerinden birisidir.

Storage QoS: İşyükünün SVM, volume, LUN veya dosya seviyesinde sınırlandırılmasına imkan sağlayarak istenmeyen işyüklerinin etkisi yönetilebilir. Gönderilen işyükü; operasyon sayısı veya bantgenişliği seviyesinde sınırlandırılabilir.

SyncMirror®: RAID 1 korumasına benzer şekilde verilerinizin eş zamanlı olarak ikinci bir disk grubunda da depolanmasını sağlayan NetApp’ın “disk mirroring” uygulamasıdır. Disklerinizi etkileyen her türlü altyapı problemlerine karşı yüksek koruma sağlanırken okuma performansını da iki katına çıkarır.

NetApp DataMotion™: Uygulamalarınız çalışmaya devam ederken verileri bozulmadan taşımanızı sağlar.

FlexGroup: Tek dosya sistemi ile 20PB’a kadar büyüyebilen volume yaratabilirsiniz.

Virtual Storage Tier : Sıcak veriyi gerçek zamanlı SSD veya Flashcache katmanları üzerinde önbellekleme ve basit yönetim ile depolama sistemi kaynaklarınızı verimli kullanmanızı sağlar

Multipath I/O: Sunucu-LUN erişiminde yük dengeleme ve failover yönetimi sağlar.

Akıllı Depolama : Akıllı Yazılımlar

Uygulamalara Özel Yazılımlar:

SnapManager®: NetApp veri depolama sistemlerinin özelliklerini, uygulamalarınızın yedekleme, kurtarma ve felaket kurtama ihtiyaçları için kullanmanızı sağlar.

Hem uygulamaları hem de veri depolama sistemini tanıyan SnapManager® yazılımları, uygulamalarınız ile veri depolama sistemini arasındaki boşluğu doldurur.conductor_1_hires.jpg

SnapManager for Exchange: Sunucularınız üzerinde duran Microsoft Exchange uygulamasına ait verilerin NetApp depolama sistemleri üzerine aktarmak (migrasyon), bu veri tabanını disk üzerine anlık olarak Snapshotlar kullanarak yedeklemek, alınan Snapshotları geri dönmek ve gerektiğinde tutarlı şekilde replike etmek için kullanılan yazılımdır.

Single Mailbox Recovery for MS Exchange : Posta kutularının, dizin, e-posta ve eklerinin teker teker ya da toplu olarak snapshot’lardan hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde geri dönülmesini sağlar.

SnapManager for SQL Server: Sunucularınız üzerinde duran Microsoft SQL veritabanını NetApp üzerine aktarmak (migrasyon), bu veri tabanını disk üzerine anlık olarak Snapshotlar kullanarak yedeklemek, alınan Snapshotları geri dönmek ve gerektiğinde tutarlı şekilde replike etmek için kullanılan yazılımdır.

SnapManager for Oracle: Sunucularınız üzerinde duran Oracle veritabanını NetApp üzerine aktarmak (migrasyon), bu veri tabanını disk üzerine anlık olarak Snapshotlar kullanarak yedeklemek, alınan Snapshotları geri dönmek ve gerektiğinde tutarlı şekilde replike etmek için kullanılan yazılımdır.

SnapManager for Virtual Infrastructure: Vmware ESX üzerindeki sanal sunucularınızın anlık yedeklerini almanızı ve geri dönmenizi sağlayan yazılımdır.

SnapManager for Hyper-V: Sanal sunucularınızın anlık yedeklerini almak ve geri dönmenizi sağlayan yazılımdır.

SnapManager for SharePoint: SharePoint uygulamanızın anlık Snapshotlar kullanarak yedeklemek, alınan Snapshotları geri dönmek ve gerektiğinde tutarlı şekilde replike etmek için kullanılan yazılımdır.

SnapManager for SAP: Sunucularınız üzerinde duran SAP uygulamalarını NetApp üzerine aktarmak (migrasyon), bu veri tabanını disk üzerine anlık olarak Snapshotlar kullanarak yedeklemek, alınan Snapshotları geri dönmek ve gerektiğinde tutarlı şekilde replike etmek için kullanılan yazılımdır.description: snapmanager_sap

SnapDrive: Sunucu üzerinden LUN yönetimi için kullanabileceğiniz yazılımdır. Ayrıca VSS ile entegrasyonu vardır.

Yedekleme Çözümleri

Hızlı Yedek“ Snapshot™: Her türlü veriniz için performansı etkilemeyen, hızlı veri yedekleme çözümüdür. İstediğiniz sıklıkta ve istediğiniz veri için anlık yedekler alabilirsiniz

Hızlı Dönüş “ SnapRestore: Veri depolama üzerinde aldığınız Snapshotları aldığınız hızda geri dönmek için kullanılır. Bir dosyayı veya bütün verilerinizi istediğiniz ana saniyeler içinde geri dönmenize izin verir.Güvenli Yedekleme : SnapVault

Ana sisteminizde yaptığınız değişiklikler Snapshotlar kullanılarak başka bir NetApp sisteminde saklanır.

Snapshotlarınızı (yedeklerinizi) düşük maliyetle uzun süre saklayabilir, dilerseniz felaket kurtarma amaçlı da kullanabilirsiniz.Sanal Klonlar : FlexClone

FlexClone yazılımı, disk alanı kullanmadan verilerinizin klonlarını oluşturur. Test, raporlama ve yazılım geliştirme ortamlarınız için dakikalar içinde kopyalar oluştururken kapasitenin en verimli şekilde kullanımına imkan tanır.
SnapProtect

Uçtan Uca Yedekleme

Uçtan uca bir yedekleme çözümü olarak kullanılan SnapProtect, NetApp sistemleri üzerindeki verilerin Snapshot’lar yardımı ile yedeklenmesi, bu yedeklerin istenirse mevcut teyp kütüphaneniz üzerindeki kartuşlara yazılması ve uzak mesafedeki başka bir NetApp sistemine SnapMirror/Snapvault ile kopyalanma süreçlerini yöneten kurumsal bir yedekleme yazılımıdır.conductor_1_hires.jpg

İşletmelerde sıkça kullanılan MS Exchange, MS SQL, MS SharePoint ve Oracle gibi kurumsal uygulamaları destekleyen SnapProtect, geleneksel yedekleme yazılımlarının aksine, satın almayı planladığınız sistemin desteklediği tüm kapasite için lisanslandığından, yedekleyeceğiniz yazılım veya teyp kütüphanesi gibi kriterlerden bağımsız kullanılabilir


İş Sürekliliği ve Felaket Kurtarma Çözümleri

Veri Replikasyonunda Esneklik: SnapMirror

NetApp, müşterilerinin veri depolama sistemine entegre, yönetimi kolay ve esnek replikasyon ihtiyaçlarını karşılamak için Snapmirror özelliğini geliştirmiştir.Snapmirror’ın belli başlı özellikleri;

 • Asenkron veri replikasyonu.

 • Veri kopyalanması ve yedekleme işlemine aynı hedef üzerinde izin verilmesi

 • Gerek olması halinde SnapMirror’un SnapVault’a çevrilebilmesi

 • Kopyalanma hızının ayarlanabilmesi

 • FlexClone Mirroring desteği

 • IP üzerinden replikasyon desteği

 • Network sıkıştırma ile WAN hatlarının verimli kullanımı

 • Replikasyon ilişkisi seviyesinde bantgenişliği kontrolü

 • LAN/WAN bağlantı problemi sebebiyle yarım kalan transferlerin, problem giderildikten sonra otomatik olarak kaldıkları yerden devam etmesi

 • Replikasyon zamanlarında esnek seçenekler (gün, saat ve dakika)

 • Değişen disk blokları seviyesinde yapılan replikasyon ile verimli sistem ve ağ kaynakları kullanımı


Sıfır Veri Kaybı, Sıfır Zaman Kaybı : MetroCluster

MetroCluster, işletmeler için en etkin ve rakipsiz iş sürekliliği çözümünü oluşturmaktadır. Sunucu sanallaştırma teknolojilerinin sağladığı yüksek devamlılık ve otomasyon özellikleri ile tam bir entegrasyon içerisinde çalışarak iş sürekliliği altyapısını tamamlar.

Clustered DataONTAP ile teknoloji yenilemeleri, terfi, bakım işlemlerinin yanı sıra planlanmış çalışmalar süresince ortamlar arası geçişe gereksinim duyulmadan lokalde iş sürekliliği (intracluster), MetroCluster ile de lokasyonlar arası iş sürekliliği sağlanmaktadır (intercluster).OnCommand Veri Yönetim Yazılım ailesi

OnCommand System Manager:

Grafik arayüzü ve birçok temel görev için tanımlanmış sihirbazları sayesinde komut satırının risklerini ortadan kaldırarak sade ve kolay bir sistem yönetimi sağlar.OnCommand Unified Manager:

Clustered Data ONTAP ortamlarında; tüm cluster yapısı veya sistem bazında erişilebilirlik, kapasite, yedekleme ve performans için izleme ve ikaz durum takibi yapılmasına imkan sağlar.

“Performance Manager” entegrasyonu ile izleme ve hata giderme, “Workflow Automation” entegrasyonu ile veri koruma işlemlerinin tek bir arayüzden yönetilmesini sağlar.

OnCommand Performance Manager:

Clustered Data ONTAP ortamlarında performans izleme ve kök-neden analizi (RCA) yapılmasını sağlar. Unified Manager yönetim arayüzünün bir parçası olarak kullanılır.

Clustered Data ONTAP 8.2 ve sonrası kullanılan sistemler için izleme, hata tespiti ve iyileştirme önerileri sunarak performansın optimize edilmesine imkan sağlar.

OnCommand Workflow Automation:

Veri depolama yönetim işlemlerinin otomatikleştirilmesi ve tekrarlanan servis görevlerinin standartlaştırılmasını sağlar. Üçüncü parti ürünler ve süreç otomasyon uygulamaları ile entegre edilerek uçtan uca servis hizmeti verilebilir. Uzman olmayan personelin veri depolama yönetim işlemlerine güvenli şekilde dahil edilmesine imkan verir.OnCommand Shift:

NetApp Oncommand Shift sanal sunucuları (VM) vmware ESX ile Microsoft Hyper-V arasında iki yönlü olarak kolay ve hızlı bir şekilde taşımayı sağlar.NetApp OnCommand Insight:

Heterojen ortamlar için konfigürasyon ve performans yönetimi, kapasite planlaması ile birlikte gelişmiş bir rapolarlama da içeren veri depolama kaynak yönetiminin yapılabilmesini sağlar. Veri depolama yönetimini ve kapasite kullanımını optimize eder.NetApp (ve heterojen) paylaşımlı altyapılarının maliyetlerini düşürmeyi ve performansını arttırmayı isteyen orta ve büyük ölçek kurumsal müşteriler için idealdir. Çoklu-üretici ortamları için C-düzeyi raporlamaya ek olarak kurumsal seviyede veri depolama kaynak yönetimi ve gelişmiş analitik ile basit hata giderme yeteneklerine sahiptir.

OnCommand İnsight 4 modülden oluşmaktadır.

Insight Discover: Bu modül mevcut altyapınızın envanterini otomatik olarak oluşturarak diğer modülerlerle entegrasyonu sağlar.

Insight Assure: Altyapınızdaki yapılandırma değişiklerinin keşfedilmesi ve modellenmesi konusunda yardımcı olan İnsight Assure belirlenen politikalara göre IT altyapısının yönetmelik ve kurallara uyumluluğunun otomatik olarak izlenmesini sağlar.

Insight Plan: kapasite tüketimi trend analizi ve bunların getirebileceği verimlilik tahminleri yapmaktadır. Standart ve özel yönetici raporları oluşturmakta showback/chargeback maliyeti yaparak yatırımların doğruluğunu analiz edebilmektdir.

Insıght Perform: Uygulamadan veri depolama sistemine kadar izleme sağlayarak sınır değerlere ulaşıldığında uyarılar üretir. Kök sorun analizi (VM, ESX,Datastore,volüme ve disk performansı) yapıp alt yapınızı daha optimiz hale getirilmesi ve optimizasyon yapılmasını sağlar.

Bütünleşik Altyapılar - FlexPod

FlexPod Datacenter, FlexPod Express ve FlexPod Select farklı ölçeklerdeki işyüklerini karşılamak amacıyla Cisco Unified Computing System (UCS) sunucu, Cisco Nexus switch ile NetApp FAS ve E-Serisi veri depolama sistemleri üzerine inşa edilmiş, önceden test edilerek onaylanmış, esnek, ölçeklenebilir veri merkezi çözümleridir.\\emea.cshare.net\dfs-share2\pep-ind itc\de pe netapp\netapp emea\50581_netapp emea_cloud gtm\g\im\lr\images for ppt\cloud_pump_1_hires.jpg

Faydaları;

 • Bugünün gereksinimleri ile gelecekteki büyüme ihtiyaçlarını karşılayan esnek platform

 • Basit kurulum ve hızlı kaynak ataması ile veri merkezi verimliliğini arttırır, toplam sahip olma maliyetini düşürür.

 • Onaylanmış mimari, ölçek ve dizayn dökümanları ile riski azaltır.

FlexPod bütünleşik altyapıları, paylaşımlı veri depolama altyapıları için karmaşık işyüklerinden, sanal masaüstü uygulamalarına, büyük veri, HPC ve video işleme gibi adanmış işyüklerine kadar farklı ihtiyaçları karşılayacak esneklikte dizayn edilmiştir. Güvenli paylaşım özellikleri ile paylaşımlı altyapılar üzerinde veri güvenliği elde edilebilmektedir.Büyük Veri Çözümleri

NetApp, E-Serisi çözümleri yüksek bantgenişliği ve büyük veri ihtiyaçları için yüksek performans ve verimlilik sağlar. Performans odaklı E-serisi sistemleri, tek başına kullanılabildikleri gibi aşağıda belirtilen çözümler için yüksek performanslı veri depolama bileşeni olarak da kullanılabilmektedir :

https://imagery.netapp.com/assets/thumbnail/400/400/1340 • Hadoop: Paketlenmiş, kuruluma hazır Hadoop sistemi, kapasite ve performans gerektiren ortamlar için en uygun çözümü sunar.

 • Full Motion Video: Yüksek okuma ve yazma performansı gereken uygulamalara özel bir mimari sağlayan anahtar teslim çözümleri içerir.

 • Medya İçerik Yönetimi: Performans ve içerik yönetimin bir arada gerektiği ortamlar için kullanılan çözümleri içerir.

 • HPC: Yüksek başarımlı hesaplama ortamları (sismik arama, mikroişlemci ve endüstriyel tasarım gibi) için ölçeklenebilir yüksek bant genişliği ve kapasite sunan hesaplı çözümler

 • StorageGRID: Dağıtık imaj, video vb. gibi yapısal olmayan ancak yönetilmesi gereken veriler için büyük ölçekli nesne tabanlı depolama çözümü.

Kapasite Yoğunluğu ve Yüksek Performans

 • Yoğun konfigürasyonlar– GB/s / Kabin

 • Konfigürasyon esnekliği ile üstün kullanım verimliliği

 • Büyük veri setleri için yüksek bant genişliği

 • Sıralı I/O için tek ve en önemli satın alma kriteri olan fiyat/performans oranı

StorageGRID Webscale

Günümüzde Internet ve mobil cihazların yaygınlaşması ile resimler, video/müzik kayıtları, kamera görüntüleri, Coğrafi Bilgi Sistemi ve sağlık görüntüleme (PACS) verileri, sosyal medya verileri, elektronik postalar, ağ sensör günlükleri vb. gibi belirgin bir yapısı olmayan dosyaların sayısı hızla artmaktadır.Üretilen verilerin büyük çoğunluğu yapısal olmayan verilerden oluşmaktadır. Büyük veri kavramı bunların sonucu ortaya çıkmıştır. Büyük veri (Big Data) yapısal veya yapısal olmayan, geleneksel yöntemler ile yönetilemeyen ve işlenemeyen hızla büyüyen verilerden oluşan veri yığınıdır.Bu tip büyük verileri geleneksel veri depolama sistemleri ile yönetmek mümkün olmamaktadır.

NetApp bu büyük zorluğun üstesinden gelmek için StorageGRID Webscale’i geliştirdi. StorageGRID Webscale 16 veri merkezine kadar tek bir alan adı olarak yönetilen obje temelli veri depolama sistemidir.

Kritik verinin uzun süreler boyunca güvenli bir şekilde saklanarak, farklı coğrafi bölgelere kopyalarının dağıtılması ve her zaman erişilebilir olması için StorageGRID Webscale kullanılabilmektedir.

Genel Özellikleri:


 • Aynı alan adı içinde 70PB kapasite, 100 milyar obje

 • Güvenli çoklu kullanım

 • SteelStore, CommVault gibi bulut yedekleme entegrasyonu

 • Amazon S3 API, CDMI (ve SGAPI) arabirimleri

 • Sıkıştırma, veri şifreleme, worm özellikleri

E-Serisi

NetApp® E-Serisi veri depolama sistemleri, performans ve kapasite ihtiyaçlarınızı basitlik ve verimlilikten ödün vermeden karşılamanızı sağlar. Performans özellikleri, yüksek performanslı dosya sistemleri, yüksek bantgenişliği ihtiyacı olan uygulamalar ve yüksek IO geresinimi olan işyüklerini destekler.

E-Serisi, modüler yapısı FCP , iSCSI, SAS ve Infiniband sunucu bağlantı seçenekleri SSD, SAS, NL-SAS disk desteği ve farklı disk rafı seçenekleriyle fiyat/performans verimliliğini sağlayacak şekilde performans ya da kapasite ölçeklemesi yapabileceğiniz özelleştirilmiş konfigurasyonlar oluşturmanıza olanak tanır.

Veri depolama sistemi tasarımında 20 yıllık deneyim ve sahada kanıtlanmış mimarisi ile E-Serisi %99.999 devamlılık ve yüksek dayanıklılık özellikleri sunar. Yedekli bileşenler ve otomatik hizmet devamlılığı, kurumların 7x24 kesintisiz hizmet vermesini sağlarken, gelişmiş veri koruma ve hata tespit özellikleri yüksek veri bütünlüğünü garanti eder. 

E2700

E2800

E5600

Maksimum Kapasite

1152TB

2304TB

2304TB

Maksimum Disk Sayısı

192

180

384

Bant Genişliği

8,000 MB/s

12,000 MB/s

12,000 MB/s

Sistem Seçenekleri

4U/60, 2U/24 veya 2U/12 disk rafında yedekli 2 denetleyici

4U/60, 2U/24 veya 2U/12 disk rafında yedekli 2 denetleyici

4U/60, 2U/24 veya 2U/12 disk rafında yedekli 2 denetleyici

Bellek

16GB

64GB

24GB

IO Arayüz Seçenekleri

12Gb SAS

12Gb SAS

12Gb SAS

16Gb FC

16Gb FC

16Gb FC

10Gb iSCSI

10Gb iSCSI

10Gb iSCSI

 
56Gb Infiniband

Flash Çözümleri

Flash ArrayNetApp® EF560 Flash Array, veritabanları üzerinde çalışıp, yüksek performans, devamlılık ve erişilebilirlik ihtiyacı olan iş operasyonları için özel olarak tasarlanmış tamamı solid-state disklerden oluşan veri depolama sistemidir.

Sadece 2U yüksekliğinde kabinet alanı kullanan EF560 Flash Array, sıradışı IOPs performansı, milisaniye altında cevap süresi ve 12GB/s’ın üzerindeki bantgenişliği yeteneklerini kurumsal sınıf devamlılık özellikleriyle birleştirir.

 • Yedekli bileşenler ile aktif-aktif ve yedekli çalışma

 • Kapsamlı özellieştirme seçenekleri ile gelişmiş depolama yönetimi

 • Gelişmiş izleme ve tanı araçları, proaktif hata giderimi

 • Yedekleme ve uzak mesafe kurtarma için snapshot kopyaları ve replikasyon

Bu yeteneklerle donatılmış EF560 Flash Array, işinizi hızlandırırken aynı zamanda BT operasyonları için güvenilir ve verimli bir altyapı sağlar.

Sıradışı Performans: İş ihtiyaçlarınız için daha hızlı sonuç üretir, müşteri deneyimini geliştirerek daha kısa sürede daha fazla işlem yapmanızı sağlar.

 • 850.000 IOPs

 • < 1 ms altında cevap süresi

 • > 12GB/s bantgenişliği

Yüksek Verimlilik: Fiziksel alan ihtiyacını, enerji ve soğutma gereksinimini azaltarak maliyetleri azaltır.

Kurumsal Sınıf Güvenilirlik: Sahada kanıtlanmış güvenilirlik, devamlılık ve veri koruma özellikleri ile iş uygulamalarınıza erişimi arttırın.

EF560, All-Flash sistemler arasında yapılan SPC-1 performans karşılaştırmasında 100K IOPs için 250 µs (MikroSaniye) ile endüşük ‘response time’, SPC-2 performans karşılaştımasında en iyi fiyat/bandwith ($/Maliyet) ve en iyi kabinet alanı/ bandwith (RU/MB/s) değerlerinde ilk sırada yer almaktadır.

All-Flash FAS

Yatırımınızın geri dönüşünü ve işinizi, yüksek performans, düşük gecikme süresi ve zengin veri yönetim özellikleriyle hızlandırın.İşinizin temposu hızlandıkça önemli uygulamalarınızın daha hızlı cevap vermesine ve daha yüksek performansla çalışmasına ihtiyaç duyarsınız. 2014’ün all-flash NAS Inovasyon Lideri seçilen, NetApp® all-flash FAS sistemleri, BT operasyonlarınızda esneklik, verimlilik, güvenilirlikten ödün vermeden 2 milyon IOPs’a ölçeklenebilen bir mimari sunar.

https://imagery.netapp.com/assets/thumbnail/400/400/1365

Yüksek performansı düşük gecikmeyle sağlayın. All-flash FAS sistemleri SAN ve NAS işyüklerini hızlandırmak için flash optimize edilmiş özelikler kullanarak uygulama performansını en üst seviyeye çıkarır.

Toplam sahip olma maliyetini düşürün. Sınıfının en iyisi veri yönetimi, entegre veri koruma özellikleri, sanallaştırma uygulamalarıyla sıkı entegrasyon ve gelişmiş depolama verimliliği özellikleri sunmaktadır. Kurumsal seviyede kendisini kanıtlamış devamlılık özellikleri, kesintilerin sebep olduğu maliyetleri ortadan kaldırır.

Gerektiği zaman artan ihtiyacı karşılayın. Hibrit ve all-flash sistemlerin birlikte kullanımını destekleyen tek all-flash veri depolama çözümü olan all-flash FAS, değişen performans taleplerini karşılayacak şekilde verilerinizin hibrit ve all-flash sistemler arasında kesintisiz hareketini sağlar. Maliyet etkin veri koruma için uzak noktadaki hibrit sistemlere replikasyonunu destekler.

Önemli Noktalar

 • 4 milyon IOPS ve 367 PB kapasiteye ölçeklenebilirlik.

 • Eşzamanlı sıkıştırma, eşzamanlı tekilleştirme ve veri yoğunlaştırma.

 • Verimlilik özellikleriyle ‘70’ kata varan daha düşük depolama ihtiyacı.

 • Sınıfının en iyisi veri yönetim özellikleriyle yatırımların geri dönüşü.

 • Kesintisiz işlemlerle riski en aza indirip planlı kesintileri önler.

 • Değişen iş ihtiyaçlarına göre arttırılabilir performans.Hibrit Bulut Çözümleri

Bugünün BT ekosisteminde Bulut Bilişim, esneklik ve verimlilik ile eş anlamlı hale gelmiştir. Kullanım ihtiyaçlarına göre değişebilen yeni bir servise veya uygulamaya ihtiyacınız olduğunda, ‘bulut bilişim sağlayıcıları’ tasarladığınız servis veya uygulamayı esnek ve çevik altyapısı ile zaman kaybetmeksizin sorunsuz bir şekilde kullanıma sunabilmelidir. Bulut bilişim çözümünün bu eşsiz ve verimli mimarisini oluşturabilmek için aynı ölçüde esnek, yönetilebilir ve çevik veri merkezlerine ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır.
NetApp® Private Storage

NetApp® Private Storage; bulut hizmeti sağlayıcılar ile kurumsal işletmelerin ihtiyaçları için esnek bulut altyapıları oluşturmalarına olanak sağlamaktadır. Bu çözüm; performans ve devamlılık özellikleri için Microsoft Azure, Amazon EC2, IBM SoftLayer hizmetleri ile entegre çalışmaktadır. Organizasyonlar bu servisleri kendi kurumsal verileri üzerinde tam kontrol sağlayacak şekilde kullanabilmektedir.

Amazon AWS (Amazon Web Services ) Direct Connect desteği ile kurum içi NetApp sistemleri ve sanallaştırılmış altyapı sistemleri arasında veri tekrarları oluşturabilmek, geleneksel yaklaşımlara göre çok daha düşük maliyetlerle çözebilir hale gelmektedir. Gelişmiş felaket kurtarma planlamaları ve dinamik iş sürekiliği çözümlerini optimize edebilmek için gelişmiş entegrasyon ve kolaylık sağlamaktadır.

NetApp® Private Storage, sistemleri Microsoft Azure bulut çözümü ile çevresel ve fiziksel anlamda tam ve güvenli entregrasyon sağlamaktadır. NetApp depolama sistemleri ve Azure mimarileri arasında Azure ExpressRoute olanağı ve Equinix Tier 1 veri merkezi altyapı desteği ile internet üzerinden oldukça düşük gecikmelerle, VPN ile karşılaştırıldığında % 36 ya varan verimlikle iletişim sağlanabilmektedir. Bu sayede bulut bilişim geçişi ve entegrasyonu çok daha esnek hale gelmiştir.

NetApp Private Storage (NPS) sistemleri aynı zamanda IBM SoftLayer bulut hizmeti sağlayıcısı ile tam entegrasyon desteği sunmaktadır. Bulut mimarisine geçiş planlamasında VMware®ESXi, Microsoft® Hyper-V®, veya Citrix Xen gibi farklı tipte hypervisor çözümlerini seçmenize olanak sağlamaktadır. Ayrıca, VMware vMotion® ile birlikte NetApp SnapMirror® veri replikasyon yazılımı gibi kurumsal hipervizör yönetim araçlarını kullanıma sunmaktadır.

ONTAP Cloud

ONTAP Cloud, üstün NetApp ONTAP veri depolama işletim sistemi üzerine inşa edilmiş donanım bağımsız, uygulama temelli, depolama yönetim yazılım katmanı çözü mü sunmaktadır. (software-only storage appliance).

ONTAP Cloud; farklı kapasite ve performans ihtiyaçlı uygulamalardan, müşteri gereksinimlerine uygun depolama çözümü sağlayabilmekte oluşturulan bulut depolama ortamlarında kurumsal sınıf veri yönetimi ve verimliliği sunmaktadır.

ONTAP Cloud tümleşik depolama mimarisi sayesinde, NAS ve SAN ihtiyaçları için CIFS, NFS, ve iSCSI protokolleri ile farklı ihtiyaçlara esnek çözümler sunabilmektedir. Ayrıca verilerin anlık kopyalarının oluşturulması SnapShot, replikasyon veri şifreleme gibi yeteneklere ek olarak, , veri tekilleştirme, sıkıştırma ve Replikasyon gibi özellikleri ile depolama kaynaklarının yüksek verimlilikle ve devamlılıkla kullanılabilmesini sağlamaktadır.OnCommand Cloud Manager

OnCommand Cloud Manager, ONTAP Cloud için, uygulama ve yönetim arabirimi sağlamaktadır. Kurulum, kaynak atama ve veri yönetimini basitleştirmektedir. Cloud Manager tüketilen kaynaklara ait verilerin tüm detaylarını ayrıntıları ile tespit edip ,bu iş yüklerini maliyet-etkin ortamlara, doğru zamanda taşıyabilmek için katma değerli geri bildirimler ve raporlar sunabilmektedir.

Cloud Manager Temel Özellikler


 • Cloud ONTAP konfigürasyonunu ve dağıtımını kolaylaştırır

 • Tüm Cloud ONTAP şablonları için, merkezi yönetim noktası sağlar

 • Bulut kaynak maliyetlerinin detaylı izlenebilmesini sağlar

 • Lisans ve yetki yönetimini kolaylaştırır

 • Cloud ONTAP içeren hibrit ortamlarda yönetimi ve bulut çözümüne geçişi basitleştirmektedir.

DataONTAP Select

Data ONTAP® select uzak ofis ortamlarında kullanılabilecek düşük maliyetli bir depolama çözümüdür. Fiziksel bir veri depolama sistemine ihtiyaç olmaksızın VMware® vSphere® platformunda sanal makine olarak koşturulan ve paylaşıma uygun sanal veri depolama kapasitesi sağlar.


Data ONTAP® Edge fiziksel depolama sistemi gerektirmeyen durumlarda kullanılabilir. Data ONTAP® Edge yönetimi, NetApp FAS ve V-Series sistemlerinin yönetim platformu ile %100 uyumludur.

AltaVault– Buluta Yedekleme

NetApp AltaVault buluta entegre veri depolama sistemi yedek ve arşiv verilerinizi buluta aktarabileceğiniz bir depolama çözümüdür. AltaVault en çok kullanılan yedekleme yazılımları ve özel ve genel bulut sağlayıcıları ile entegre olabilmektedir, dolayısıyla mevcut yedekleme yazılımınızı değiştirmeye gerek kalmazken, istediğiniz servis sağlayıcıyı da seçme özgürlüğüne sahip olursunuz.


AltaVault uçtan uca şifreleme ile verilerinizin aktarımı sırasında veri güvenliği sağlarken, tekilleştirme ve sıkıştırma yaparak bant genişliğinizi daha verimli kullanmanızı sağlar. • Hızlı yedekten dönme özelliği ile RTO gereksinimlerine uyarken, RPO ‘i minimuma düşürür.

 • Geleneksel yedekleme ve arşiv metodları ile karşılaştırıldığında zaman, maliyet ve riski %90 oranında düşürür

 • Bulut depolama hizmet sağlayıcılarının %95’i ile özelliği ve veri yedekleme yazılımlarının %85 ‘i ile entegre olabilme özelliğine sahiptir

 • WAN optimizasyonu ile veri transfer sürelerini %75’e kadar azaltabilir

 • Tekillleştirme ve sıkıştırma ile 30:1 oranında daha az alan ihtiyacı duyar

 • Cihaz başına 28PB ‘a kadar ölçeklenebilir

 • Teyp kasetlerini taşıma ve yedekten dönme sürelerini kısaltarak riski azaltır

Kataloq: file
file -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
file -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
file -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
file -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
file -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
file -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
file -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
file -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 111,36 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə