Ankara nüfusu 5 milyona yaklaşTıYüklə 84,95 Kb.
tarix14.08.2018
ölçüsü84,95 Kb.
#71025

ANKARA NÜFUSU 5 MILYONA YAKLAŞTı

Her geçen gün gelişen, büyüyen ve modernleşen Başkent Ankara, nüfus oranıyla da büyümeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Başkent nüfusu 2012 yılı sonu itibariyle 4 milyon 965 bin 542 oldu.

Aynı verilere göre Türkiye’nin nüfusu ise 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle, 75 milyon 627 bin 384 kişi olarak açıklanırken, yıllık nüfus artış hızı da binde 12 olarak belirlendi ve nüfus bir yılda 903 bin 115 kişi arttı.

TÜİK, 2012 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarını açıkladı. 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle 75 milyon 627 bin 384 kişiye ulaşan ülke nüfusundaki erkek nüfus oranı yüzde 50,2 (37 956 168 kişi), kadın nüfusun oranı ise yüzde 49,8 (37 671 216 kişi) olarak gerçekleşti.

Aynı verilere göre il ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin oranı 2011 yılında yüzde 76,8 iken, 2012 yılında bu oran yüzde 77,3 oldu. Başkent Ankara, ikamet eden 4 milyon 965 bin 542 kişilik nüfus ile toplam nüfusun yüzde 6,6’sına tekabül ediyor.

Yüzde 18,3’lük oranla toplam 13 milyon 854 bin 740 kişilik nüfuslu İstanbul’un arkasından ikinci sırada yer alan Ankara’yı ise sırasıyla İzmir, Bursa ve Adana izliyor. Bayburt ise 75 bin 797 kişiyle en az nüfusa sahip olan il oldu.

ORTANCA YAŞ ARTTI

Ülkemizde 2011 yılında 29,7 olan ortanca yaş, 2012 yılında önceki yıla göre artış göstererek 30,1 oldu. Ortanca yaş erkeklerde 29,5 iken, kadınlarda 30,6 olarak gerçekleşti. Ortanca yaşın en yüksek olduğu iller sırasıyla Sinop (37,5), Çanakkale (37,2) ve Balıkesir (37,2) iken en düşük olduğu iller ise sırasıyla Şırnak (18,5), Şanlıurfa (18,9) ve Ağrı (19,5) oldu.

Çalışma çağındaki nüfus oranlarına da yer verilen TÜİK verilerinde, Türkiye’de 15-64 yaş grubunda bulunan çalışma çağındaki nüfusun oranı, 2011 yılına (yüzde 67,4) göre 0,2 puan artarak yüzde 67,6 (51 088 202 kişi) olarak açıklandı. 0-14 yaş grubundaki nüfusun oranı ise yüzde 24,9’a (18 857 179 kişi) gerilerken, 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı da yüzde 7,5’e (5 682 003 kişi) yükseldi.

TARIH ULUS’TA HAYAT BULUYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent’in tarih beşiği Ulus’un dört bir tarafında sürdürdüğü çalışmalar, Ankara’nın tarih sayfalarındaki geçmişini gün yüzüne çıkarıyor.

Hacı Bayram Veli Camii ve çevresinde başlayan, Güvercin Sokak, Ankara Kalesi ve çevresi, Hisar Parkı Caddesi, Roma Antik Tiyatro ile devam eden çalışmalarla Ulus’ta yavaş yavaş ortaya çıkan tarihi yolculuk güzergahı şimdiden, geçmişten bugüne muhteşem bir seyir zevki sunmaya başladı. Çalışmalar çerçevesinde Hisar Parkı Caddesi de Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katıldığı törenle hizmete açıldı.

TARİHİN VE MANEVİ

DUYGULARIN HACI

BAYRAM’DA UYANIŞI

Büyükşehir Belediyesi’nin, Ulus’un farklı bölgelerinde başlattığı çalışmaların ilk ayağını oluşturan Hacı Bayram Camii ve çevresindeki tarihin uyanışı, şimdiden yerli ve yabancı binlerce vatandaşın ilgisini çekiyor. Tarihin canlandığı, manevi duyguların doruğa ulaştığı Hacı Bayram Camii ve çevresinin, ismine yakışır bir görüntüye sahip olması için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, caminin orijinal kısmını restore etmesinin hemen ardından, eklenti kısmını da yıkarak, yeniden tarihiyle bütünlük oluşturacak şekilde inşa etmişti.

Ulus’un tamamında süren çalışmaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu denetiminde gerçekleştiren, cami çevresindeki binaları da itinayla restore eden Büyükşehir Belediyesi’nin, Hacı Bayram çevresindeki bağlantılı sokaklarda bulunan binaları da restore etmesiyle, bölge, Ulus’u saracak olan tarihi yolculuğun başlangıcı oldu.

Büyükşehir Belediyesi’nin örnek olan, ödüller alan, tarihine sahip çıkan çalışmalarına ilişkin “Allah’a hamdolsun son üç senede yapılanlarla Hacı Bayram tekrar eski ruhuna kavuşuyor” açıklamasını yapan Başkan Melih Gökçek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’e de bölgedeki tüm çalışmalar süresince kendilerine verdiği destek için teşekkür etti.

Hacı Bayram’daki kitapçılar çarşısının yıkılıp, yeniden inşaa edileceğini ve bölge esnafının da hiçbir karşılık alınmadan, İsmetpaşa’da oluşturulan konteynerlerde satışlarını yapabileceklerini söyleyen Başkan Gökçek, “Bu çarşıyı yıkıp, aynı sayıda dükkanı, çok daha modern ve muhteşem bir şekilde esnafımıza iade edeceğiz” dedi.

Bölgenin en büyük ihtiyaçlarından olan otopark sorununu da Hacı Bayram Veli Camii’nin hemen arkasındaki boş alana yapılan geniş yer altı otoparkı inşaatıyla çözeceklerini kaydeden Başkan Melih Gökçek, ayrıca bölgedeki şoför esnafına yönelik olarak da içinde bedesten, konferans salonu ve minibüs terminalinin yer alacağı bir yapı inşa edeceklerini de söyleyerek, “İddia ediyorum burası, Türkiye’nin en modern minibüs durağı olacak” diye konuştu.

HİSAR PARKI CADDESİ’NDE

1920’LERİN ESİNTİSİ

Hacı Bayram Camii’nde uyanan tarihin, tüm Ulus’ta canlanması için büyük bir hızla dört bir tarafta kazı, restorasyon, alt üst yapı yenileme çalışmalarına imza atan Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi’ne çıkış yolu Hisar Parkı Caddesi’ni de nostalji dolu bir görüntüye kavuşturdu.

Başkan Gökçek’in eşi Nevin Gökçek ile birlikte katıldığı törenle Hisar Parkı Caddesi, yepyeni görüntüsüyle yeniden hizmete açıldı.

Hisarpak Caddesi’nde 1920’li yıllarda yapılmış ve zaman içerisinde tarihi özelliklerini kaybetmiş 12 adet binanın 18 adet cephesini 9 ay gibi kısa bir sürede, eski nostaljik görüntüsüne kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, caddede büyük bir çalışmaya imza attı. Yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Başkan Gökçek, restore edilen binaların yanı sıra Kale Kapısı’ndan Kevgirli Sokağa kadar 1 kilometre uzunluğunda küp taş ile yol kaldırım kaplaması çalışması yapıldığını kaydederek, “Granit döşeme, taş duvar imalatlarının yanı sıra tarihi aydınlatacak 120 adet aydınlatma direği koyduk ve 300 adet sokak tipi gömme spot armatür montajı yaptık” dedi.

Hisar Parkı Caddesi’ndeki otoparkı da aynı şekilde düzenlediklerini anlatan Başkan Melih Gökçek, “120 araçlık otoparkı da bölgeye kazandırdık” diye konuştu.

ROMA DÖNEMİNDEN

KALMA TARİHİ TİYATRO

Tarihin sessiz tanıkları, toprak altında kalmış eserleri gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkentlileri o günlere taşıyan büyük işlerinden biri olan Roma Antik Tiyatro’nun yeniden ortaya çıkarılması çalışmaları da özel bir ekiple, Koruma Kurulu ve Anadolu Medeniyetleri Müze Müdürlüğü denetiminde sürüyor.

Başkan Gökçek, “Antik Tiyatro’yu restorasyonun yapılmasının ardından hizmete açacağız” dedi.

Bölgede süren çalışmalar kapsamında ayrıca Kevgirli Sokak’ın sağ tarafındaki bütün binaların yıkılacağını ve Kale’nin tüm güzelliği ile ortaya çıkacağını da kaydeden Başkan Gökçek, aşağıda kalan meydanda da yeni bir düzenleme yapılacağını ifade ederek, “Yolu, yerin altına alacağız, üst kısımda ise dev havuzlar ve rekreasyon alanları olacak. Çalışmaların tamamlanmasının ardından sürücüler, Hisar Parkı Caddesi’nin bitiminden yerin altına girip, Ulus’tan çıkacak” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, “Çantacılar Sokak’ın da alt ve üst yapısını yenilemek için çalışmalara başlıyoruz. Birkaç ay içerisinde orayı da Hisar Parkı Caddesi gibi yapacağız” dedi. Başkent’in tarihi simgesi Ankara Kalesi’nin de yeniden doğuşu için çalışmalarını bu bölgede de sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin alt yapı çalışmalarının telefon hatları dışında tamamlandığını ifade eden Başkan Gökçek, Kale’de sokak sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışmalarının başladığını ve etap etap devam edileceğini söyledi.

İNANÇ TARİHİ

HIDIRLIKTEPE’DE

CANLANACAK

Uzun zamandır sözünü ettiği ve büyük bir heyecanla çalışmalarına başlanılan Hıdırlıktepe’ye yapılacak olan inanç ve tarih müzesine ilişkin de bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Hıdırlıktepe’ye 60 bin metrekare kapalı alanı olan inanç ve tarih müzesi yapılacak” dedi.

ULUS’UN TEPELERİ

TELEFERİKLE

BİRLEŞECEK

İnanç ve Tarih Müzesi’nin de inşa edilmesiyle birlikte, Ulus’un dört bir yanında uyanan tarihin, yapılacak üçlü teleferik hattıyla birbirine bağlanacağını da ifade eden Başkan Gökçek, “Hıdırlıktepe Hacı Bayram’a, Hacı Bayram da Kale’ye teleferikle bağlanacak. Trafikten bağımsız, üstten, Başkent’in 3 farklı balkonundan hem Ankara izlenecek, hem de tarihi bir yolculuk yapılacak” dedi.

Çalışmalar bir bir tamamlandığında Hacı Bayram’dan Kale’ye doğru “Ankara’nın Tarih Yolu”nda geçmişe yolculuk yapılabileceğini kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Tarihi eserlerin arasında, antik kalıntılar eşliğinde ve Ankara’nın tarihini yansıtan yolda yürüyerek, geçmişten bugüne uzanan muhteşem bir yolcuk ziyaretçilere unutulmaz anılar yaşatacak” diye konuştu.EGO ŞOFÖRLERINE DÖRT DÖRTLÜK EĞITIM

Kent içi toplu taşımanın en önemli aktörleri olan EGO bünyesindeki otobüs şoförleri, hizmet kalitesinin artırılması amacıyla hem sürekli hizmet içi eğitim alıyor hem psikoteknik testten geçiriliyor hem de trafiğe çıkmadan önce simülatördeki bir saatlik tecrübe ile hazırlık yapıyorlar.

Yeni doğalgazlı körüklü otobüslerle filosunu güçlendiren, Avrupa’nın en çevreci araçlarına sahip olan EGO, otobüs şoförlerini de hizmet içi eğitimlerle mesleki anlamda sürekli yeniliyor, destekliyor.

Periyodik olarak psikoteknik testten geçirilen, her yıl halkla ilişkiler ve iletişim dersleri alan otobüs şoförlerine son olarak da Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından “Güvenli Sürüşte Temel Kurallar ile Atatürk Bulvarındaki durakların doğru ve aktif bir şekilde kullanılması” başlıklarında eğitim veriliyor. Kent içi trafiğin yoğunluğu düşünülerek, 3 bin 200 şoföre dönüşümlü olarak verilen eğitim, Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda 2 saat sürüyor.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri İbrahim Ulutaş, Baş Polis Fikret Gündüz ve Polis Memuru Engin Kumru’nun verdiği eğitimde karşılıklı fikir alışverişinde de bulunuluyor.

Kent içi güvenliği sağlamak için belli noktalara yerleştirilen Kent Güvenliği Yönetim Sistemi’ne (MOBESE) yansıyan kaza ve trafik ihlallerine ilişkin görüntüler eşliğinde örneklerle verilen eğitimde, “Görme-görülme, hızın riskleri, kavşak kullanım kuralları, trafik ışıkları ve işaretlerine uyum, alkol ve zararları, duraklama ve park etme, cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri, yorgunluk ve uykusuzluk” konularında uyarılar yapılıyor. Kent merkezinde Atatürk Bulvarı, Zafer Çarşısı önü, Güvenpark civarındaki duraklara yanaşma sırasında oluşan trafik yoğunluğunun giderilmesi gibi konularda fikir alışverişi yapılırken, “Durakların aralarının açılması ve dağıtılması, taksi ve özel araçların belirlenen alanlar dışında EGO duraklarında duraklamasının engellenmesi” gibi öneriler tartışılıyor.

Eğitimin sonucunda ortaya çıkan fikirlerin rapor halinde ilgililere iletileceğini söyleyen Emniyet yetkilileri, derslerin her iki kurumun iletişiminin güçlenmesi, kazaların önüne geçilmesi ve Ankara trafiğinin rahatlaması adına çok verimli geçtiğini belirttiler.

Hizmet içi eğitimlerin devam edeceğini dile getiren EGO yetkilileri şoförlerin sürücü koltuğuna oturmadan önce pek çok testten geçtiğini de hatırlattılar.

İKİ YILDA BİR

PSİKOTEKNİK TEST

Türkiye’nin en genç, modern ve teknolojik donanımlı araçlarıyla ayda ortalama 18 milyon yolcu taşıyan EGO, beşeri hataları da en aza indirmek adına önlemlerini alıyor. Kent genelinde her gün ortalama 1470 otobüsün trafiğe çıktığı Başkent’te, binlerce insanın canını emanet ettiği EGO şoförleri öncelikle bu işe yeterliliğinin ispatlanması için psikoteknik testten geçiriliyor.

İki yılda bir psikoteknik teste giren şoförler, yeterli bulunmazlarsa ya işten çıkarılıyorlar ya da geri hizmete alınıyorlar. ODTÜ tarafından geliştirilen test ile şoförlerin “algı, dikkat, bellek, muhakeme” gibi zihinsel yetenekleri, “tepki hızı, çevresel görüş, el-göz koordinasyonu” gibi psiko-motor beceri düzeyleri, sürücülüğe ilişkin tutum, davranış, alışkanlık ve kişilik özellikleri değerlendiriliyor.

İLK DENEYİM SİMÜLATÖR

İLE YAŞANIYOR

EGO bünyesinde otobüs şoförleri psikoteknik laboratuarlarındaki testlerin ardından, “Otobüs Şoförü Eğitim Simülatörü”nde eğitime tabi tutuluyor. Kent içi toplu taşımada çok önemli bir görev üstlenen EGO şoförleri, trafiğe çıkmadan önce gelişen teknolojinin olanakları çerçevesinde araç simülatörü testinden de geçip bilgi ve becerilerini artırıyorlar.

Simülatörde 1 saatlik eğitimden geçen şoförler, 3 monitörlü ekran karşısında hareketli kabini, direksiyonu ve diğer aksamlarıyla normalde kullandıkları otobüslerin birebir aynı olan koltukta trafikteymiş gibi araç kullanıyorlar. Simülatör ortamında aracı yanlış kullanan sürücülerin tespit edilen hataları anında bilgisayara yükleniyor. Sonuca göre sürücüler ya yeniden eğitimden geçiyor ya da başka görevlerde değerlendiriliyor.YAVRU KAPLAN “KOKO CANGO” ILGI ODAĞı OLDU...

Büyükşehir Belediyesi AOÇ Hayvanat Bahçesi’nde annesinin bakmayıp terk ettiği minik kaplan Koko Cango’ya medya büyük ilgi gösteriyor.

Bir anne şefkatiyle veteriner hekimler, bakıcı annesi ve hayvanat Bahçesi çalışanlarıyla yaşatılan Cango 40 günlük olurken, 4,5 kilograma ulaştı. Başkentlilerin gözbebeği haline gelen minik kaplana, medya da büyük ilgi gösteriyor.

Asya ormanlarının en vahşi hayvanını temsil eden kalabalık kaplan ailesinde sayı, 40 gün önce doğan kaplan yavrusu Koko Cango ile 10’a ulaştı.

“HAYVANAT BAHÇESİ MEDYA MENSUPLARININ İKİNCİ ADRESİ OLDU”

Bengal kaplanı cinsi anne kaplanın, her dönemde de yavrularına bakmadığına dikkat çeken Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar, “Koko Cango adını verdiğimiz dişi yavru kaplanı, annesi reddedince hemen korumaya almıştık. Hem tüm ülkemizdeki vatandaşlardan hem de medyadan o kadar büyük bir ilgi var ki, neredeyse Türkiye’nin maskotu oldu. Hayvanat Bahçesi medya mensuplarının adeta ikinci adresi oldu. Randevu alıp haber yapmak istiyorlar. Biz de minik Cango’yu hem korumak hem de aşırı ilgiden rahatsız etmemek için özen gösteriyoruz” dedi.

3 saatte bir acıktığı için 40 günlük bir bebekten hiçbir farkı olmayan Cango’nun özel olarak hazırlatılan beşiğinde uyuduğunu ve oyuncaklarıyla vakit geçirdiğini anlatan Sancar, “İçinde Amerika’dan gelen özel bir mama bulunan biberonla 2-3 saatte bir sürekli besleniyor. Bir bebek gibi özenle gazı çıkartılıp, tuvalet ihtiyacı gideriliyor. Hatta yine bir bebek gibi bez bağlıyoruz, ancak tek farkı kuyruğu için bir delik açmamız. Anne şefkati verilerek sevimli Cango’yu yaşatmaya çalışıyoruz.”

1 KİLO 350 GRAM DOĞAN CANGO 4,5 KİLOYA ULAŞTI

Annesi bakmayan yavruların yaşamasının çok zor olduğunu söyleyen Mustafa Sancar, “Bu yüzden bir ilki yaşıyoruz. 40 günlük Cango adeta maskotumuz oldu. Gündüz saat 17.00’a kadar Hayvanat Bahçesi’nde veteriner hekimimiz ve bakıcı annemizin gözetiminde olan Koko Cango, akşamları da sırasıyla gönüllü veteriner hekimlerimizin evlerine götürülüyor. Dişleri ilk günlerden itibaren çıkmaya başlayan Cango’nun kesici dişleri de göründü. Annesi 200, babası 250 kilo olan Cango, 1 kilo 350 gram olarak doğmuştu. Şu an 4,5 kiloya ulaştı” diye konuştu.

CANGO’NUN KATILIMIYLA KAPLAN SAYISI 10’A ULAŞTI

AOÇ Hayvanat Bahçesi’nde ziyaretçi girişinin hemen solunda, oldukça büyük korunaklı kafeslerde yaşamlarını sürdüren, kedigiller familyasının azametli temsilcileri kaplanlar, göz kamaştırıcı bir şekilde ziyaretçileri karşılıyor.

Değişik yaşlardan 5’i erkek, 4’ü dişi 9 kaplan, bahçedeki yırtıcı hayvanların en kalabalık ve dikkat çeken ailesini oluşturuyor. Koko Cango’nun aileye katılmasıyla dişi kaplan sayısı 5’e ulaştı.YERIN ALTıNDA MINI AVM KıZıLAY METRO ISTASYONU

Başkent’te insan yoğunluğunun en çok yaşandığı alanlardan biri olan Kızılay Metro İstasyonu, kurum ve kuruluş şubeleri, sosyal aktivite alanları ve alışveriş merkezleriyle vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarına cevap veriyor.

AŞTİ ile Ankara’nın birçok semtine ulaşmak isteyenlerin uğrak yeri de olan istasyonda Başkentliler, doğalgaz ve su faturalarını ödeyebiliyorlar, tiyatro severler bilet alabilmenin kolaylığını yaşıyorlar, Büyükşehir Belediyesi’ne ait sanat merkezinde keyifli zaman geçirebiliyorlar, anket merkezlerinde kent yaşamlarına ilişkin görüşlerini iletebiliyorlar, kan ihtiyaçları için yardım isteyebiliyorlar.

Yer altında alışveriş keyfini Başkentlilere yaşatan metro istasyonunun, sosyal sorumluluk çerçevesinde hizmet veren en önemli noktalarından birisini Ankara Büyükşehir Belediyesi Kan Anons Merkezi oluşturuyor.

Başkentlilerin hem merkezi olması nedeniyle kolay ulaşabildiği hem de birçok vatandaşa seslenip yardım alabildiği merkez, acil kan ihtiyacı olan vatandaşların yardımına koşuyor. Başkent’teki 11 ANKARAY ve 12 Metro istasyonunda aynı anda kan anonsu yapan merkez, yardımsever ve duyarlı vatandaşlar sayesinde hastanelerde bekleyen acil hastalara yardımcı oluyor ve hayatların kurtulmasını sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl merkeze başvuran ve çeşitli gruplarda kana ihtiyacı olan vatandaşlar için toplam 1860 anons gerçekleştiren Kızılay Metro İstasyonu’ndaki “Metro Danışma” bölümü içerisinde hizmet veren merkez, her gün acil hastalar için Metro ve ANKARAY istasyonlarındaki duyarlı vatandaşlara sesleniyor.

Hastanelerde acil hastaları veya ameliyat için bekleyen yakınları bulunan vatandaşların ilk adresi haline gelen Kızılay Metro İstasyonu Kan Anons Merkezi’ne (Metro Danışma) gelen vatandaşlar, geçen yıl en çok A rh (+) grubu kan anonsu yaptırdı. Merkezde en çok aranan ikinci kan grubu 0 rh (+), üçüncü ise A rh (-) grubu oldu.

METRO İSTASYONUNDA YOK YOK

Başkent Ankara’nın merkezinde yer alan mini alışveriş merkezine, Kızılay’ın dört bir yanından giriş ve çıkış yapabilen Başkentliler, soğuk havalarda sıcacık, yaz aylarında da serin bir şekilde yerin altında alışverişin keyfini yaşıyorlar.

Gidecekleri yere kolay ulaşabilmek için Metro ve ANKARAY’ı kullanmak için istasyona uğrayan veya yerin altındaki onlarca değişik imkandan yararlanmak isteyen Başkentliler, Metro Sanat Galerisi’ndeki çeşit çeşit konuların işlendiği sergileri gezebiliyor, doğalgaz ve su kartlarının dolumunu yapabiliyor, yine aynı alanda PTT’den, banka ATM’lerine, büyük küçük her yaşa hitap eden onlarca değişik alışveriş dükkanlarından, arızalı EGO kartı değişim noktasına kadar değişik değişik ihtiyaçlarına güvenlik personelinin sürekli görev yaptığı bu alanda cevap bulabiliyorlar.

İŞ-KUR noktasının ve Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları için vatandaşların fikrini sorduğu anket merkezinin de yer aldığı Kızılay Metro İstasyonu’nun en çok rağbet gören bölümünü ise Büyükşehir ve Devlet Tiyatroları’nın Bilet Gişeleri oluşturuyor.

ROMATIZMA NASıL BIR HASTALıKTıR?

Evlerinde büyükanne ve büyükbabaları ile yaşayanların sıkça duyduğu bir hastalıktır Romatizma. Henüz havada bulut bile görülmemişken, birazdan yağmur yağacağının ilk haberini bedenlerindeki sızılarla haber verirler. Birçoğumuz romatizmayı böyle tanıdık, böyle öğrendik. Hava soğur, bulutlanır, yağmur yağar, yaşlı bazı insanlarda ağrılar oluşur.

Romatizmal hastalıkların sıklığının yaşla birlikte artmasına karşın, bilinenin aksine bazı romatizmal hastalıkların çocukluk çağlarında da görülebileceğini belirten uzmanların, romatizmal hastalıklara ilişkin sorularımıza verdikleri yanıtlar şöyle:

Romatizma nedir?

Kaslarımız, kemiklerimiz, eklemlerimiz ve bunları birbirine bağlayan yapılarda ağrı, kızarıklık, hareket kısıtlılığı, şişlik ve ısı artışı yakınmaları gibi bir grup hastalığa romatizma adı verilmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Romatizmanın türüne göre ağrı, şişlik, kızarıklık yüksek ateş, hareket zorluğu ve tutukluk gibi belirtiler verir.

Kaç tür romatizmal hastalık vardır ve nedenleri nelerdir?

Romatizmal hastalıklar genel olarak ağrı (artralji) ile beraber giden dejeneratif (kireçlenme) tip ve şişlik, kızarıklık ve ısı artışının ön planda olduğu iltihabi tip olmak üzere 2 gruba ayrılır. Tek tek bakıldığında 200’ün üstünde romatizmal hastalık vardır.

Romatizmal hastalıkların sıklığı yaşla artar. Çoğu romatizmal hastalık kadınlarda daha sık görülür. Ancak gut, ankilozan spondilit gibi erkeklerde ya da Ailesel Akdeniz Ateşi gibi ön planda gençlerde görülen hastalıklar da vardır. Bazı romatizmal hastalıkları çocukluk çağında da görülebilir.

Romatizmal hastalıklarıkimlerde daha sık görülür?

Özellikle yaşlılarda daha sık görülen bir hastalıktır. Her iki yaşlıdan birinde osteoartirt (kireçlenme) romatizmal hastalığı görülür. Orta ve ileri yaşta ve bayanlarda sık görülen romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) en sık el ve ayak bilekleri ile parmak eklemlerini tutar. Ağrı, şişlik, ısı artışı yanında sabahları 1 saate yakın süren tutukluk (hareket zorluğu) görülür. Romatoid artrit toplumda % 1 sıklıkta görülür. Boyun-bel ağrısı, fibromyalji gibi yumuşak doku romatizmaları romatizma kliniklerine gelen her 3 hastanın 1’inde bulunur. Lupus hastalığı, scleroderma gibi bağdokusu hastalıkları sıklığı daha az ancak teşhis ve tedavisi zor olan ve uzmanlık isteyen hastalıklardır. Yaklaşık 2000-10000 kişide bir görülürler. Osteoporoz ya da halk arasındaki adı ile kemik erimesi, daha çok menapoz sonrası kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Belirgin yakınmaya sebep olmaz. Teşhis ve tedavisinin yanlış yapılması omurga ve kalça kırıklarına sebep olur.

Nedenleri nelerdir?

Romatizmal hastalıkların önemli bir bölümünün kesin nedeni bilinmese de, kalıtsal özellikler ve çevresel faktörler değişik oranda hastalığın gelişimine katkıda bulunabilir. Örneğin eklemlerdeki yükü artıran şişmanlık ya da damar yapısını bozan sigara kullanımı gibi dış etkenler kireçlenme ve romatoid artrit gibi romatizmal hastalığın gelişimini kolaylaştırabilir. Çoğunlukla bulaşıcı-mikrobik değildir. İltihaplı romatizmal hastalıkların bazıları kas-iskelet sistemi dışında derimizi (kızarıklık, döküntü), iç organlarımızı (akciğer, böbrek, beyin vb.) etkileyebilir.

Tedavisi ve yöntemleri nelerdir?

Bütün sağlık sorunlarında olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da en uygun tedavinin yapılabilmesi için ilk aşamada hastalığa doğru teşhisin konulması gereklidir. Romatizmal hastalıklara özellikle erken dönemde teşhis konulması güç olabilir ve hastanın bir süre konunun uzmanı tarafından tetkik edilmesi ve izlenmesi gerekebilir. Romatizmal hastalıkların belirtileri zaman içinde değişiklik gösterebilir.

Romatizmal hastalıkların bir bölümünde hastalık çok uzun süre devam edebilir. Bu hastalıklara müzmin (kronik) hastalıklar denir. Bu durumda tedavinin de uzun süreceğini ve verilen ilaçların hekim kontrolünde sürekli alınması gerekir. Yapılan tedaviler hastalığı tamamen yok etmese dahi günlük yaşamınızın ağrısız ve rahat olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

BAŞKAN GÖKÇEK’TEN YENI PARK ALANLARıNDA INCELEME

Büyükşehir Belediyesi, Başkent’e her yıl pek çok park, koşu ve yürüyüş yolu kazandırırken, mevcut parklarda da bakım ve yenileme çalışmalarını sürdürerek Ankaralıların hizmetine sunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın 2013 yılı yeşil alan çalışmaları kapsamında; Dikmen Gökkuşağı Mahallesi’ne ilk etabı 15 bin metrekareden oluşan park ve koşuyolu ile Öveçler Vadisi Rekreasyon Alanı ve Yenimahalle Kayalar Mahallesi’ne 40 bin metrekarelik Saklıvadi Parkı’nın yapımına devam ediliyor.

Başkent Ankara’da vatandaşların nefes alabilecekleri, yeşil alanlarda spor yapabilecekleri, piknik yapıp çocuklarıyla keyifli vakit geçirebilecekleri alanların sayısı her geçen gün artıyor.

BAŞKAN GÖKÇEK, YENİ

PARK ALANLARINI GEZDİ

Türkiye’nin en yeşil kenti haline gelen Ankara’da rekreasyon alanı ve park sayısının her yıl daha da artması için büyük çaba harcayan Başkan Melih Gökçek, yapımı devam eden parklara bizzat giderek incelemelerde bulundu.

Eksiklikleri yerinde tespit eden ve bürokratlarına talimatlar veren Başkan Gökçek, kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla da sohbet ederek, görüşlerini aldı.

Başkan Melih Gökçek’in bölgeye giderek incelediği Dikmen Gökkuşağı Mahallesi’nde ilk etabı 15 bin metrekareden oluşan parkın yapımı devam ediyor. Parkın başlangıç noktasında bir kondisyon merkezi yer alırken, park boyunca çocuk oyun alanı, tenis, basketbol sahası ve gençler için de halı saha bulunacak. Süs havuzlarıyla bezenecek park, oturma grupları ve pergolelerle de ailelerin dinleneceği bir mekan haline dönüştürülecek. Koşu yolu boyunca modern aydınlatma direkleriyle donatılan Park’ın ikinci etabı ise Gölbaşı Kepekli Kavşağı’na kadar uzun bir yeşil kuşak halinde devam edecek.

Konya Yolu’na paralel uzanan park, yoldaki araçlara yeşil bir kuşak güzelliği sunarken, 900 metre uzunluğundaki koşu yoluyla bölge halkının da büyük bir ihtiyacını karşılayacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin Dikmen Öveçler’de Çetin Emeç Bulvarı’ndan başlayan ve Sokullu son durağa kadar uzanan büyük bir alana yapmaya başladığı “Öveçler Vadisi Rekreasyon Alanı” spor aktivitelerinin ağırlıkta olacağı bir park olarak gerçekleştirilecek.

Aynı bölgede bulunması ve benzerliği nedenleriyle Dikmen Vadisi’nin kardeşi olarak nitelendirilen Park, yaklaşık 200 bin metrekarelik bir alanda yer alacak. Bulunduğu bölgede dev bir prestij park haline gelecek olan Öveçler Vadisi’nde 2 bin 500 kişilik tribünlü bir semt stadyumu yapılacak. Rekreasyon alanında ayrıca, 7 tenis, 5 basketbol sahası ile 1 halı saha yer alacak.

YENİMAHALLE’YE

DEV BİR PARK DAHA

Yenimahalle İlçesi Şentepe Kayalar Mahallesi’nde yapılacak parkı da gezen Başkan Gökçek, yaklaşık 40 bin metrekarelik alanda incelemelerde bulundu.

Bölgede oturan vatandaşların görüşlerini de alarak, vadi şeklindeki parka bir kır düğün salonu ve hemen alt kısmına bir yüzme havuzu da yapılmasını teknik ekibinden isteyen Başkan Gökçek, parkın ismini de yine vatandaşlarla birlikte “Saklıvadi Parkı” olarak belirledi. Saklıkent diye adlandırılan bölgedeki dairelerin fiyatlarının da en az iki kat artacağını kaydeden Başkan Gökçek, park çevresinde bina yapan müteahhitlerle de pazarlık yaparak, parkın yanındaki Kayalar Camii’nin eskiyen bölümlerinin yapılması konusunda anlaşma sağladı.

Daha önce bölgede kamulaştırılması yapılan tüm gecekondulardan arındırılarak park sahası için uygun hale getirilen Saklıvadi Parkı’na, Büyükşehir Belediyesi ekiplerince korkuluklar takıldı, istinat duvarları, dekoratif taş duvarları ile bir halı saha ve basketbol sahası yapıldı.

40 bin metrekarelik dev bir alanda yer alan park tamamlandığında, yüzme havuzu, spor sahaları, koşu ve bisiklet yolu, çocuk oyun alanları, kondisyon merkezi ve yemyeşil bir atmosfer bölge halkının hizmetine sunulacak.

Ayrıca Pamuklar Mahallesi’ne de çocuk oyun alanlarından koşu yoluna, kondisyon aletlerinden havuza kadar her ayrıntının yer alacağı yeni bir park yapılması planlanıyor.

UNUTKANLAR IÇIN SON ŞANS

EGO otobüsleri ile Metro ve ANKARAY’da yolcular tarafından unutulan ancak sahiplerine ulaşılamayan eşyalar, 2 Mart’ta gerçekleştirilecek ihale ile satışa çıkarılacak. Yüzlerce kayıp eşya arasında lap-top, vcd, cep telefonu gibi elektronik eşyaların yanı sıra bir adet kelepçe ve bir adet tabanca şarjörü de dikkati çekiyor.

EGO Genel Müdürlüğü Otobüs İşletme Dairesi Başkanlığı’nda oluşturulan Kayıp Eşya Servisi’nde muhafaza altına alınan binlerce kayıp eşya, 1 yıllık bekleme süresini doldurduğu için 2 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da Otobüs Daire Başkanlığı’nda düzenlenecek ihale ile satışa çıkarılacak. EGO Otobüs İşletme Daire Başkanlığı ile Satın Alma Daire Başkanlığı koordinasyonu ile düzenlenecek ihalenin kayıp eşyalarını arayan Başkentliler için son şans olduğu belirtildi.

SAHİPLERİNE ULAŞILAMYANLAR İNTERNETTE YAYINLANIYOR

EGO otobüsleri, Metro ve ANKARAY’da yolcular tarafından unutulduktan sonra görevli şoförler ve hareket memurları tarafından Kayıp Eşya Servisi’ne teslim edilen eşyalardan üzerinde sahiplerine ilişkin bilgi bulunanları, EGO görevlileri telefonla arıyor. Sahiplerine ulaşılamayan eşyaların listesi de her ay dönemsel olarak EGO Genel Müdürlüğü’nün www.ego.gov.tr başlıklı internet sayfasında yayınlanıyor. Kayıp eşyaların listesi ayrıca Polis Radyosu’ndan da anons ediliyor. Kayıp eşyalar, sahipleri 1 yıl içinde ortaya çıkmazsa satış listesine alınıyor. EGO yetkilileri, toplu taşıma araçlarında eşyalarını unutan veya kaybeden Ankaralıların, Kayıp Eşya Bürolarına başvurarak gerekli bilgileri vermelerinin ardından eşyalarını imza karşılığı teslim alabileceklerini kaydettiler.

KAYIP EŞYALAR ARASINDA NELER VAR?

Kayıp eşyalar arasında çok sayıda nüfus cüzdanı, işyeri kimliği, banka kartı, sürücü belgesi, yaşlı kartı gibi kimlik belgeleri, şemsiye, elbise, ceket, mont gibi giyim eşyaları ile çok sayıda ders kitabının yanı sıra, lap-top, vcd, cep telefonu, mp-3 çalar, uydu alıcısı gibi elektronik eşyalar bulunuyor. Unutulan eşyalar arasında 1 adet diş protezi, 1 adet kelepçe ve 1 adet tabanca şarjörü ise dikkatlerden kaçmıyor.

PURSAKLAR’DA HANıMLARıN IKINCI ADRESI BÜYÜKŞEHIR HANıM LOKALI

Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Pursaklar Hanımlar Lokali, kısa zamanda bölgedeki ev hanımlarının değişim, dönüşüm, sağlıklı yaşam ve terapi merkezi haline geldi.

Pursaklar İlçesinde, protokol yolu üzerinde ferah ve geniş bir mekanda hizmet veren Hanımlar Lokali, idarecilerinin de ifadesiyle; “Dayanışma, paylaşım, arkadaşlık, sağlıklı yaşam, kültürel ve sosyal faaliyetlere kadının imzasını atan, öğreten, eğlendiren, stres attıran, iyiye ve güzele yönlendiren, Ankara’daki aile ortamını yansıtan kadınların ortak buluşma noktası.”

Üyelerinin yüzde 99’u ev hanımlarından oluşan aerobik, kondisyon ve pilates seansları ile sağlıklı bir yaşam için hizmet veren lokal hem de ev kadınlarının hayatına yeni bir disiplin getiriyor.

Lokal açılmadan önce düzenli ve disiplinli yaşamın getirdiği enerjinin farkında olmadığını dile getiren üyeler, hayatlarına yepyeni pencereler açan dersler sayesinde gündelik tempolarının da değiştiğini, tembellikten kurtulduklarını ifade ediyorlar.

Sağlıklı ve formda kalmak, stres atmak için her gün, her saat başı hocalar eşliğinde yapılan spor seanslarının yanı sıra üyeler, “Masa Tenisi, Bilardo, Air Hockey” gibi oyunlarla keyifli vakit de geçirebiliyorlar. Pursaklar ilçesi sakini kadınlar, bu alanlardaki yeteneklerini ise her yıl düzenlenen turnuvalar ile sergileme imkanı buluyorlar.

KADINLAR SİNEMAYA DOYUYOR

Lokalde, “Geleneklere bağlılık duygusu ile başlayıp, dengeli vücut kullanma becerisi, ritm duygusu ve bilgisini geliştirecek Halk Oyunları çalışmaları ile üyelerin eğlenceli ve güzel vakit geçirmesi” sağlanırken, “hayatın her alanında teknolojiyi yakından takip edebilmeleri” için de bilgisayar odası ve eğitimi yer alıyor.

“Hayat Boyu Eğitim” sloganı çerçevesinde öğrenmeye ve keşfetmeye doymayan hanımlar için İngilizce kursunun da yer aldığı Hanımlar Lokali’nde etkili konuşma için Diksiyon, müziği ruhunda hissedenler için Türk Halk Müziği dersleri veriliyor. Diğer lokallerden farklı olarak sinema salonuna da sahip olan Pursaklar Hanımlar Lokali’nde ayda bir yapılan film gösterimleri büyük ilgi görüyor.

ANNELER SPORDA ÇOCUKLAR KREŞTE

Lokal üyelerinin çoğunluğu ev kadınlarından oluşunca aynı çatı altında yer alan kreş de çocukların cıvıltısı ile dolup taşıyor. Pursaklar Hanımlar Lokali, üyelerinin ruh ve beden sağlığına verdiği önemin yanı sıra “Beslenme, Kişisel Gelişim, Kadın Sağlığı, Aile İçi İletişim, Özgüven Kazanma Yolları” gibi konularda panel, söyleşi ve eğitim seminerleri de düzenliyor.

Özel gün kutlamaları, kahvaltı keyfi, canlı müzik eşliğinde eğlencelerin yapıldığı kabul salonunun yanı sıra pek çok gezi de hanımların sosyalleşmesine katkı sunuyor.

Lokal dersliklerine komşu olan Belediye Meslek Edindirme Kursları’nın (BELMEK) üç şubesinde ise yeteneklerini geliştirmek isteyen hanımlar resim, mefruşat ve ahşap boyama kurslarına katılabiliyor.

BÜYÜKŞEHIR’DEN ROMANTIK ŞARKıLAR KONSERI

Türkiye’nin en köklü ve gelişmiş hafif müzik-caz orkestrası olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, Başkentliler’e unutulmaz bir gece daha yaşattı. Kent Orkestrası’nın “Romantik Şarkılar” konserinde yerli ve yabancı şarkılar seslendirildi ve Başkentliler nostaljik bir yolculuğa çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz olarak düzenlediği kültürel etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor. Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Romantik Şarkılar Konseri” Başkentli müzikseverleri biraraya getirdi. Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’na bu unutulmaz gecede Teoman, Neval, Emre, Özlem, Olga ve Mefharet adlı solistler Türkçe ve İngilizce aşk şarkıları ile İtalyanca napolitenler söyleyerek eşlik ettiler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde Kemal Günüç şefliğinde çalışmalarını sürdüren Kent Orkestrası’nın “Romantik Şarkılar Konseri”nde Emre Kaya, “İnci Tanem, Bile Bile, Kar Beyazdır Ölüm, Tutamıyorum Zamanı, Küçük Bir Aşk Masalı”, Özlem Erdal, “Sil Baştan, Gidemem, I Will Always Love You”, Neval Solak “Ben Varım, Without You, Unut”, Olga Güner “O Solo Mio, Carusso, Moskova Geceleri”, Teoman “Hello, Colour My World, Wonderful Tonight, Still Got the Blues” adlı eserleri seslendirdiler.

Rengarenk oluşturulan ve süslenen konser platformunda gerçekleşen gecede ayrıca bir kerelik prova ile sahneye çıktığı belirtilen belediye çalışanı Mefharet, “Firuze”adlı şarkıyı seslendirdi ve büyük beğeni kazandı.

SANATÇILARA ÇİÇEK

SUNULDU

Konserin sonunda Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür Etkinlikleri Şube Müdürü Ali Rıza Yarar, “Şimdi de teşekkür ve çiçek adlı eseri davetlilerimizle birlikte söyleyeceğiz” esprisiyle Kent Orkestrası’na eşlik eden solistleri bir kez daha sahneye davet etti. Yarar, “Kent Orkestramıza, Orkestra Şefimiz Kemal Günüç’e ve eserleri aranje eden Alperen Sözmen’e de teşekkür ediyorum” dedi.Genç sanatçılara çiçek buketlerini Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ali İhsan Ölmez sundu.

ANNE ÜNIVERSITESI”NIN TEMELLERI ATıLDı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile kadınlara yönelik olarak “Anne Üniversitesi” oluşturuluyor.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Süleyman Büyükberber ve beraberinde öğretim üyelerinden oluşan heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ i makamında ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan “Anne Üniversitesi”nin protokol çalışmalarıyla ilgili yapılan ziyarette, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

“GÜZEL BİR ÇALIŞMA

OLACAK”


Görüşmenin ardından Başkan Gökçek şu açıklamayı yaptı: “Anne Üniversitesiyle ilgili protokol imzalanması konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Protokolümüz hazır. Önümüzdeki günlerde bir tören yapacağız. O törenle Gazi Üniversitesi’nde ‘Anne Üniversitesi’ başlayacak. ‘Anne Üniversitesi’ne özellikle hanımlar devam edecek. Cumartesi günleri yapılacak olan bir eğitim olacak. Zannediyorum anne adayları ve annelik yapanlar için faydalı bilgilerin yer alacağı güzel bir çalışma olacak.”

Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi arasında yapılacak protokolle eğitime başlayacak olan “Anne Üniversitesi”nde kadınlara yönelik üniversite öğretim elemanları tarafından eğitim programları uygulanacak.KRIKET ŞAMPIYONU KEÇIÖREN’DEN

Keçiören Belediyesi, Türkiye’de yeni gelişmekte olan spor branşlarından kriket sporuna verdiği desteği sürdürüyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün işbirliğiyle düzenlenen Geleneksel 2. Kriket Salon Turnuvası, Tarhuncu Ahmet Paşa İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirildi. Turnuvanın en başarılı takımı 15,17 ve 21 yaş gruplarında birincilik kürsüsüne çıkan Keçiören Bağlumspor oldu.

Takımların yedi kategoride yarıştığı Turnuva’da, 69 resmi maç yapıldı. Tüm kategorilerde derece yaparak büyük bir başarıya imza atan Keçiören Bağlumspor, özellikle 15, 17 ve 21 yaş gruplarında birinci olarak, kupa ve madalyaları kazandı. Kupa ve madalya töreninde konuşan Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu As Başkanı Alpaslan Yalçınkaya, desteklerinden dolayı Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a teşekkür ederek, “Keçiören halkı bu sporu çok sevdi” dedi.

ETIMESGUT’TA “BOZKıRıN TÜRKÜLERI” SESLENDIRILDI

Etimesgut’ta Neşet Ertaş türküleri ilçe halkıyla buluştu. Etimesgut Belediyesi Konservatuvarı, “Bozkırın Türküleri” konseriyle hem türkü ziyafeti sundu hem de geçen yıl hayatını kaybeden Neşet Ertaş’ı eserleriyle andı. Belediye Başkanı Enver Demirel, “Türküler dünümüz, bugünümüz, yarınımızdır. Acımızı, sevincimizi yansıttığımız ortak dilimizdir” diyerek koroya bir süre eşlik etti.

Etimesgut Kent Konseyi Konferans Salonu’nda düzenlenen konserde, Yavuz Şanlı yönetimindeki koro, Anadolu’nun dört bir yanından ezgiler seslendirdi. 20 kadın, 20 erkek ve 15 kişilik saz ekibinden oluşan koro, repertuarında Neşet Ertaş’ın 20 türküsüne yer verdi. “Gönül Dağı, Sevda Olmasaydı, Tatlı Dillim, Karadır Şu Bahtım Kara” gibi efsaneleşen Neşet Ertaş türküleri büyük alkış aldı. Koronun yanı sıra bazı türküler solo olarak seslendirildi. Dinleyiciler türkülere hep bir ağızdan eşlik ettiler. Hareketli türkülerle tempo tutan izleyenler bozlak ve uzun havalarda duygusal anlar yaşadılar. Konserde Neşet Ertaş’ın hayatı ve sanatçı kişiliğine ilişkin bilgiler de verildi, sanatçı rahmet ve minnetle bir kez daha yad edildi.

MAMAK’TA GELECEĞIN BILGISAYAR UZMANLARı YETIŞIYOR

Mamak’ta binlerce öğrenciye eğitim desteği sunan bilgi evleri yeni bir uygulama başlatıyor. Hard disk nedir, ana kart üzerinde ne bulunur, ekran kartı nereye takılır, ne işe yarar? İşte bunun gibi pek çok soruya bilgi evi öğrencileri anında cevap verebilecek. Bilgisayar işletim sistemleri, yazılım ve donanım üzerine öğrencilere kapsamlı bir ders programı hazırlayan bilgi evlerinde, uygulamalı dersler verilmeye başlandı.

Öğrencilere bilgisayar teknolojileri konusunda yeni ufuklar kazandıracak bu uygulamalı dersler sayesinde bilgisayar bir oyun aracı olmaktan çok daha öteye geçecek.

Uygulamanın öğrencilere teknolojiyi çok daha yakından tanıma fırsatı vereceğini ifade eden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Bırakın çocukları birçok yetişkin kullanıcı bile bilgisayar kasasının içerisinde ne var bilmez. Ancak bilgi evi öğrencileri için bilgisayar kasası da teknolojisi de bir karmaşa olmaktan çıkacak” dedi.ELMADAĞLı HANıMLARDAN KURSLARA YOĞUN ILGI

Elmadağ Belediyesi tarafından yaklaşık 1,5 yıl önce ücretsiz olarak açılan kurslara Elmadağlı ev hanımlarının ilgisi her geçen gün daha da artıyor. 15 kişi ile başlayıp 270 kayıtlı ev hanımının istekleri doğrultusunda kurslar kış aylarında da devam ediyor.

Sabahın erken saatlerinde Elmadağ Belediyesi Ertuğrul Gazi Kapalı Spor Salonu’nda Belediye Spor Antrenörleri tarafından verilen step, aerobik ve pilates kurslarına katılan kursiyerler günlük işlerine başlamadan önce spor yaparak güne daha zinde başlıyorlar.Soğuk kış günlerine aldırmadan öğleden sonraları ise badminton kursuna muntazam katılım sağlıyorlar. Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, kursiyerleri ziyaret ederek Badminton raketi ve spor çantası hediye etti. Ücretsiz olarak açılan kurslara olan ilgiden oldukça memnun olan Başkan Şahin, kursiyerlerle sohbet ederek “Siz saygı değer hanımefendilerimizin günlük yaşantı yoğunluğundan, bir nebze de olsa uzaklaştırabilmek ve günlük yaşam stresine karşı fiziksel ve ruhsal hazırlıklarının sağlanmasına destek olabilmek için bu kursları açtık. Uzun yıllardan bu yana tüm dünyada kullanılan bu spor dalları, insanların hayatlarını kolaylaştırmasını sağlıyor” dedi.

Kursların hafta içi sabah(09.00-10.00) öğlen13:00 -14.00) ve akşam(18-00-19.00) olmak üzere günde üç seans ile devam ettiği,öğlen seansının Elmadağ İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü Spor Salonu’nda yapıldığı belirtildi.nPURSAKLAR’DA SANATLA

BULUŞMA

Pursaklar Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 2012 yılı faaliyet raporunda, geçtiğimiz yıl 14 bin 500 kişiyi sinema ve tiyatro ile buluşturduklarını açıkladı.

İlçede sinema ve tiyatro izleme konusunda önemli bir sanatsal rekora imza atan Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 2012 yılı içerisinde yapmış oldukları çalışmaları raporlaştırdı. Açıklanan raporda, bir yıl içerisinde aralarında öğrencilerin de bulunduğu ilçelilerden toplam 14 bin 500 kişinin sinema ve tiyatro ile buluşturulduğu ifade edildi. Sağlıktan cenaze işlemlerine, gezilerden pikniklere kadar birçok faaliyeti yürüten Halkla İlişkiler Müdürlüğü, ilçedeki sanatsal aktivitelere de katılımı en üst düzeyde tutmaya özen gösteriyor.

Cenaze evlerine taziye ziyaretlerini de sürdürdüklerini kaydeden Müdürlük yetkilileri, Pursaklar Belediyesi Tabipliği olarak da 2 bin 267 hastanın periyodik olarak muayenelerini gerçekleştirdiklerini, geleneksel hale getirilen “Haydi Komşular Pikniğe” kampanyası kapsamında da aralarında engelli insanların olduğu 3 bin kişiyi pikniğe götürdüklerini ifade ettiler.

Bunun dışında ilçede birçok sosyal ve kültürel çalışmaya imza attıklarını belirten yetkililer, çalışmaların 2013 yılında da devam edeceğinin altını çizdiler.

BU HÜNER KAÇMAZ

Gölbaşılı kadınlar, büyük özenle hazırladıkları çeşitli yöresel yiyecekler ile el emeği göz nuru el işlerini her Perşembe günü Hünerli Eller Pazarı’nda satışa sunuyor.

Gölbaşı Belediyesi tarafından iki yıl önce Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi’nde açılan Hünerli Eller Pazarı’nda Ankara’ya has yöresel ürünler alıcılarını bekliyor.

İlçeli kadınların büyük bir özenle ve itinayla evlerinde hazırladıkları çeşitli ürünler, Aile Yaşam Merkezi’nde kurulan 31 stantta Gölbaşılıların hem gözlerine hem de damaklarına hitap ediyor. Pazarda satışa sunulan ürünler arasında bazlama, baklava, börek, gözleme, yaprak sarması ve çeşitli pastaların yanı sıra el işi nakışlar, el oyaları ve çeşitli köy ürünleri de vatandaşların beğenisine sunuluyor.nBAŞKAN TUNA: “SAZPıNAR ÜST GEÇIDI HAYıRLı OLSUN”

Sincan Belediyesi, Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Demiryolları ile işbirliği ile inşa edilen Sazpınar Üst Geçidi hizmete girdi. 11. Cadde’yi sanayiye bağlayan proje, aynı zamanda Lale Alt Geçidi’nin ardından Sincan Merkezi Ayaş Yoluna bağlayacak ikinci proje olma özelliğini de taşıyor.

Sincan Belediyesi ve Devlet Demiryolları işbirliği ile hayata geçirilen Sazpınarı Üst Geçidi ile Sincan’ın trafiği büyük ölçüde rahatladı. 3 şerit gidiş 3 şerit geliş olarak yapılan geçitte yaya yoluna da yer verildi.

Geçit ile aynı zamanda Sanayi Bölgesi’ne de geçiş kolaylaştı. 11. Cadde ve 12. Caddeden gelen araçlar geçit sayesinde Sincan Merkeze inmeden kolaylıkla Sanayi Sitesine geçiş yapabiliyor.

Hizmete giren proje ile ilgili konuşan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım Lale Alt Geçidinin temel atma töreni sırasında Sazpınarı Üst Geçidinin müjdesini vermişti. Çok kısa sürede de Sincan’ımıza bu dev eser kazandırıldığı için kendilerine teşekkür ederim. Sazpınar Üst Geçidi vatandaşımıza hayırlı olsun” dedi.

OKULLARA “VÜCUDUMUZU TANıYALıM”SETI

Akyurt Belediyesi, İlçede bulunan anaokulu ve bazı ilköğretim okullarına sesli vücut tanıtma seti hediye etti. Eğitim - öğretime verdiği önemi ve desteği artırarak devam ettiren Akyurt Belediyesi, Nehire Bir Anaokulu başta olmak üzere İlçede bulunan bazı ilköğretim okullarına, vücut tanıtma seti hediye etti. Vücut organlarının tanıtıldığı setten öğrenciler bilgileri sesli olarak da öğrenebiliyorlar. Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş da bizzat katıldığı hediye dağıtımında anaokulu öğrencilerine sorular yöneltti, sohbet etti. Başkan Ayantaş, ayrıca yakın zamanda hizmete giren Nehire Bir Anaokulu binasını gezerek, okul müdüründen bilgi aldı, ihtiyaçları olup olmadığını öğrendi.TEKVANDODA TÜRKIYE’NIN EN IYISI EGO SPOR

Amatör spora verdiği katkılarıyla adından sıkça söz ettiren Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü, Büyükler Türkiye Taekwondo Şampiyonası’nda başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde gerçekleştirilen şampiyonada üstün bir performans sergileyen EGO Spor Kulübü sporcuları, kazandıkları toplam 5 madalya ile şampiyonanın en çok madalya kazanan kulübü olma özelliğini elde etti.

Bayanlar 57 kiloda Sıla Rümeysa Ölçek, erkekler 68 kiloda Gökhan Coşar altın madalya kazanırken, erkekler 68 kilo finalinde Burak Türkoğlu ikinciliği elde ederek gümüş madalyanın sahibi oldu. Şampiyonada erkekler 54 kiloda Metin Dankaz, bayanlar 67 kiloda ise Tuğba Torlak ile bronz madalya kazanan EGO Spor, Büyükler Türkiye Taekwondo Şampiyonası’nda toplam 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya ile turnuvanın en çok madalya kazanan takımı oldu.B.B. ANKARASPOR ÇEYREK FİNALDE

Büyükşehir Belediye Ankaraspor Hentbol Takımı, Erkekler Challenge Kupası’nda tarihinde ilk kez çeyrek finale yükseldi.Yunanistan’ın A.C.Doukas takımını evinde oynadığı ilk karşılaşmada 29 - 23 yenen Mavi - Beyazlılar, deplasmanda 28 - 25 yenilmelerine karşın sayı averajıyla çeyrek finale yükselmeyi başardı.

Marousi Kenti’nde Dais Cultural A. Athletic Center Spor Salonu’nda oynanan müsabakanın ilk yarısını 15-13 önde kapatan Ankaraspor, iyi savunma yapmasına karşın maçın ikinci devresinde yediği şanssız gollerle karşılaşmayı 28 - 25 yenik kapatmasına karşın sayı averajıyla çeyrek finale yükseldi.
Kataloq: files -> 4913
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
4913 -> Ev kazaları ve önleme yolları

Yüklə 84,95 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə