Ankara’DA, geçen yil yaklaşik 132 Bİn konut satildiYüklə 83,76 Kb.
tarix21.08.2018
ölçüsü83,76 Kb.
#74080

ANKARA’DA, GEÇEN YIL YAKLAŞIK 132 BİN KONUT SATILDI

Türkiye’de konut satışları 2014 yılında 1 milyon 165 bin 381 sayısı ile rekor kırdı. İstanbul 225 bin 454 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 19,3) sahip olurken, Ankara; 131 bin 825 konut satışı (yüzde11,3) ile ikinci, 71 bin 779 konut satışı (yüzde 6,2) ile İzmir de üçüncü sırada yer aldı. En az satış ise 157 konut ile Ardahan’da gerçekleşti. 2013'te toplam konut satışı ise 1 milyon 157 bin 190 olarak gerçekleşmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçtiğimiz yıl erkekler 695 bin 727 (yüzde 59,7), kadınlar 343 bin 209 (yüzde 29,5) konut sahibi olurken, 27 bin 919 (yüzde 2,4) konut kadınlar ve erkekler tarafından ortaklaşa alındı. İstanbul 63 bin 557 konut satışı ve yüzde 18,5 payla kadınlar tarafından en fazla konut satın alınan il oldu. Ardahan 27 konut ile kadınlara, Hakkâri de 109 konut ile erkeklere en az satışın gerçekleştiği iller olarak açıklandı.

AYLIK VERİYE GÖRE DE

ANKARA İKİNCİ

TÜİK’in 2014 yılı Aralık ayı verilerinde ise Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 oranında artarak, 134 bin 666 oldu. Aralık ayı konut satışlarında da ilk üç sıra tüm yıl ortalamasında olduğu gibi aynı kaldı.

İstanbul 26 bin 698 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 19,8) sahip olurken, İstanbul'u, 14 bin 794 konut satışı (yüzde 11) ile Ankara, 8 bin 482 konut satışı (yüzde 6,3) ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu il ise 14 konut ile Ardahan olarak açıklandı.

Aynı dönemde ilk defa satılan konut sayılarına bakıldığında ise ilk üç yine değişmedi ve ilk satışlarda İstanbul 12 bin 609 konut satışı ile en yüksek paya (% 19,1) sahip olurken, İstanbul’u 6 bin 501 konut satışı ile Ankara ve 3 bin 685 konut satışı ile İzmir izledi.

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 19,8 artış göstererek 68 bin 822 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 14 bin 89 konut satışı ve yüzde 20,5 pay ile ilk sıraya yerleşti. Ankara 8 bin 293 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 4 bin 797 konut satışı ile İzmir izledi.

YENİMAHALLE-ŞENTEPE TELEFERİK HATTI 2. ETABI TAMAMLANMA AŞAMASINDA...

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının 2.etabında vagonları

taşıyacak çelik halatlar da çekildi, makara sistemi ile mekanik montaj çalışmaları tamamlandı.

İki aşamalı olarak planlanan Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının 1400 metre uzunluğundaki 1. Etabı, 17 Haziran 2014 tarihinde hizmete girmişti. Çalışmaları devam eden tek istasyondan oluşan 1800 metre uzunluğundaki 2. etapta bulunan 10 direk arasındaki kılavuz halatlar ise bir süre önce yurtdışından gelen özel eğitimli pilotun kullandığı helikopter yardımıyla çekilmişti.

EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı sürdürülen Yenimahalle-Şentepe arasında toplu taşıma amaçlı kullanılacak

teleferik hattınin 2. Etabında sona gelindiğini söyledi.

Hattın yüzde 99 oranında tamamlandığını, dış cephe yapım çalışmalarının bitirilmesiyle birlikte test sürüşlerine başlanacağını anlatan Genel Müdür Tahiroğlu, “Yenimahalle-Şentepe 1. Etap Teleferik Hattı’nın devamı niteliğindeki 2. Etap Teleferik Hattı’nın 1. Teleferik Hattı’na bağlantı çalışmaları yapılacak. İki hattın birleştirilmesinin ardından bir süre güvenlik açısından test sürüşleri gerçekleştirilecek.

Bu aşamaların tamamlanmasıyla birlikte sistem, uluslararası akredite edilmiş kuruluş tarafından onaylatılıp, işletme ruhsatı alınacak. Sonrasında faaliyete geçip yolcu taşımaya başlayacak” dedi.

“1. ETAP İLE 2.5

MİLYONUN ÜZERİNDE

YOLCU TAŞINDI

Yenimahalle Metro İstasyonu ile Şentepe arasında toplu taşıma amaçlı hizmet veren ve Türkiye’ye örnek olan Teleferik Hattı’nın Ankaralılar tarafından güvenle kullanıldığını ifade eden Tahiroğlu, “7 aydır Ankara semalarında hizmet veren 1. Etap Teleferik Hattı ile bugüne kadar 2,5 milyonun üzerinde yolcu taşındı. 9 ile 50 metre arasında değişen 10 adet direk üzerine kurulu teleferik sisteminde 48 kabin bulunuyor. 1400 metrelik mesafe ise yaklaşık 6 dakikada alınıyor” dedi.

“GÜNDE 86 BİN 400 KİŞİ

TAŞIMA KAPASİTESİNE

ÇIKACAK”

Kabinleri kamera ile izlenen, koltukları ısıtma sistemiyle

donatılan teleferik hattının, iki etabının toplam uzunluğunun istasyonlarla birlikte 3 bin 257 metre olduğunu belirten Tahiroğlu sistem hakkında şu bilgileri verdi: “Metro ile senkronize 18 saat çalışacak teleferik hattında, 4 durak ve her biri 10 kişi taşıma kapasitesine sahip 106 adet kabin bulunuyor. Teleferik sistemi 200 metre kot farkında inşa edildi. 24 metrelik inme-binme alanı olan sistemde, yolcular bir yandan inerken, başka bir yerden de kabinlere binecek. Her kabin 15 saniyede bir istasyondan hareket edecek.

2. hattında devreye girmesiyle birlikte tek yönlü 2 bin 400, çift yönlü 4 bin 800 yolcu taşınırken, bu sayı günlük olarak 86 bin 400 yolcu taşıma kapasitesine ulaşıyor. Sistem tam kapasite ile çalışırken hiç durmayacak, yavaşlamayacak. Sadece engellilerin ve yaşlıların binişi sırasında kalkış yavaşlatılacak.”

ZAMANDAN TASARRUF

SAĞLANACAK

Sistemin tam kapasite hizmet vermeye başladığında 3 bin 257 metrelik mesafenin yaklaşık 13.5 dakikada kat edileceği bilgisini veren Genel Müdür Tahiroğlu, şunları söyledi:

“Şentepe merkezden, Yenimahalle Metro İstasyonu arasındaki mesafe, diğer toplu ulaşım araçlarıyla yaklaşık 25-30 dakikada alınıyor. Oysa teleferik hattını kullanarak yolculuk yapmayı

tercih eden Yenimahalleliler, aynı mesafeyi kalkıştan varış noktasına 13,5 dakikada giderek, toplamda 8,5 dakika kadar da zamandan tasarruf etmiş olacaklar.”

TELEFERİK ÜCRETSİZ

HİZMET VERİYOR

Ücretsiz olarak hizmet veren teleferik sistemi ile engelli, yaşlı, çocuk herkesin rahatlıkla ve

güven içinde seyahat ettiğini vurgulayan Tahiroğlu, “Sistem, trafiğin rahatlamasına yardımcı olduğu gibi yollara ek yük bindirmiyor. Teleferiğin ilk istasyonu Yenimahalle metro istasyonu olurken son ve ikinci aşamanın tamamlanmasıyla birlikte Şentepe merkezine kadar ulaşım havadan sağlanmış olacak” diye konuştu.

BAŞKAN GÖKÇEK: “DİKMEN 4. VE 5. ETAP’TA BU SENE ÇALIŞMALAR MUTLAKA BAŞLAYACAK...”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etaptaki gecekonduların bu yıl yıkımlarının yapılacağını ve inşaatlara başlanacağını açıkladı.

İlk 3 Etap’ta gerçekleştirdiği Kentsel Dönüşüm çalışmalarıyla dünyaya örnek bir projeye imza atan Büyükşehir Belediyesi, Dikmen Vadisi’nin 4. ve 5. Etap’ının da bu sene sıkıntılı ve çirkin görüntüsünden kurtulacağını bildirdi. Başkan Gökçek, CHP Milletvekili Levent Gök’ün, TBMM’ye verdiği ve içerisinde “Boşaltılan ancak yıkılmayan gecekonduların Suriyeliler, kağıt toplayıcılar ve tinerci çocuklar tarafından mesken olarak kullanılmakta oluşunun çevrede yarattığı huzursuzluğa engel olmak için bir planınız var mıdır?” sorusunun da yer aldığı önergesine twitterdan cevap verdi.

Soru önergesine ilişkin twitter hesabından açıklama yapan Başkan Melih Gökçek, “CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün Çiğdem Mahallesi için verdiği önerge aynı şartlarla Dikmen Vadisi’ni de kapsamaktadır… Merak etme Levent Gök, bu sene Dikmen’i mutlaka bu çirkin ve sıkıntılı durumdan kurtaracağız... Bu evler yıkılacak ve inşaat başlayacaktır” mesajlarını attı.

“YIKIMI BEKLEYEN

GECEKONDUCULAR

ADINA TEŞEKKÜR

EDİYORUM”

Twitter’daki takipçilerine Dikmen Vadisi’nin bu sene içerisinde gecekondulardan arındırılacağını açıklayan Başkan Gökçek, şu twittleri attı: “Levent Gök’ün geç gelen itirafı için kendisine teşekkür ediyorum... Umarım yakında yıkımına başlayacağımız Dikmen’de gelip gene şov yaparak yıkımlara engel olmaya kalkmaz. Çünkü bugün Dikmen Vadisi’nde kağıt toplayıcısı, Suriyeli göçmen çadırı ve tinerci varsa en önemli unsurlardan biri Levent Gök’ün Dikmen’deki şovlarıdır. Ankara’da yıkımı bekleyen ve mağdur olan 1000 gecekonducu adına teşekkür.”

ANKARA’NIN 46. KARDEŞ KENTİ LÜBLİYANA...

Ankara’nın 46. Kardeş Kenti Slovenya’nın Başkenti Lübliyana oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamı’nda düzenlenen törende “Kardeş Kent Protokolü”nü Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Lübliyana Belediye Başkanı Zoran Jankovic birlikte imzaladı.

Başkan Gökçek’in makamında düzenlenen imza töreni öncesi konuşan Konuk Başkan Jankovic, “Ankara’ya ilk defa geliyorum ve yapılan icraatlardan gerçekten çok etkilendim… Ankaralılar da böyle bir belediye başkanına sahip oldukları için çok

şanslılar” dedi. Başkent’in yeşil alanlarını da çok beğendiğini ifade eden Jankovic, “Avrupa Ödülü alan Ankara’nın, bundan sonra Avrupa’nın en yeşil kenti ödülünü de alacağından eminim” diye konuştu.

ANKARA’YA YENİ KARDEŞ

Lübliyana Belediye Başkanı Zoran Jankovic ve Slovenya’nın Türkiye Büyükelçisi Milan Jazbec’in yer aldığı heyeti makamında konuk eden Başkan Gökçek, Lübliyana’nın Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olduğunu kaydederek, “İmzalayacağımız kardeş kent protokolü ile

birbirimizin bilgi ve tecrübesinden yararlanacağız. Karşılıklı olarak yapacağımız faaliyetler, iki ülke halkının daha da kaynaşmasına yardımcı olacaktır” dedi.

“SİZİNLE OLMAK BENİM İÇİN BÜYÜK ONUR”

Başkan Gökçek’in ardından sözlerine, “Sizinle olmak benim için çok büyük bir onur” diyerek başlayan Konuk Başkan Jankovic de “Şehrim ve şahsım adına böyle bir protokolü Ankara ile imzalamak gerçekten çok önemli” dedi.

Lübliyana’ya ilişkin de bilgiler veren Zoran Jankovic, Ankara’ya ilişkin ilk izlenimlerini, “Geleceğe yönelik kentsel bir değişim ve dönüşüm yaşanan,

düzenli, temiz, derli toplu ve yeşil bir şehir” olarak açıklayarak, Ankara’yı daha çok gezdikçe bu izlenimlerinin doğruluğunun ispatlandığını söyledi.

“DİKMEN VADİSİ’NDEKİ DEĞİŞİM MUHTEŞEM”

1071 Malazgirt Bulvarı’nın da muhteşem bir çalışma olduğunu ve 4 ay gibi kısa bir sürede bitirilmesinden çok etkilendiğini ifade eden Jankovic, özellikle Dikmen Vadisi’ne ve bölgede yaşanan değişime hayran kaldığını kaydederek, “Burası bizim için çok önemli bir tecrübe oldu. İlk üç etaptaki ağaç çeşitliliği çok güzeldi. Ayrıca daha tamamlanmayan 4. ve 5. Etaplar ile buradaki gecekonduları görünce ilk 3 etabın farkını daha iyi anladık” dedi. Konuşmaların ardından

Ankara ile Lübliyana arasındaki “Kardeş Kent Protokolü”nü imzalayan iki başkan, birbirlerine hediye takdimlerini yaptılar. Başkan Gökçek’in işlemeli vazo, tabak ve kahve fincanları hediye ettiği konuk Başkan da Dragon heykeli ve Slovence yazılan ilk Kuran-ı Kerim’i Başkan Gökçek’e takdim etti.GÖKÇEK, YENİ KARDEŞ KENT HEYETİNE ANKAPARK’I GEZDİRDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın 46. “Kardeş Kenti” Slovenya’nın Başkenti Lübliyana’nın Belediye Başkanı Zoran Jankovic ve beraberindeki heyete, kendi kullandığı araçla ANKAPARK’ı gezdirerek, çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Başkanlık Makamı’nda “Kardeş Kent Protokolü”nün imzalanmasının ardından Başkan Gökçek ile birlikte 1 milyon 200 bin metrekarelik alanıyla Avrupa’nın en büyük Temapark’ı olacak olan ANKAPARK’ı gezen heyet, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalara hayran kaldıklarını dile getirdi.

Geziye ANKAPARK Koordinasyon Merkezi’nde yer alan kent mobilyaları, çocuk oyun grupları ve figürlerinin sergilendiği alandan başlayan Başkan Gökçek, projenin Ankara’da turizmi geliştirecek en önemli ayaklarından biri olduğunu ifade etti.

“ÇOK İYİ BİR İŞ

BAŞARMIŞSINIZ”

Konuklarını, toplam 1217 oyuncağın yer alacağı ve dünyanın en fazla oyuncağa sahip Temapark’ı olacak olan ANKAPARK alanını kendi kullandığı arazi aracıyla gezdiren Başkan Gökçek, gezisine giriş kapısından başlayarak dev Roller Coaster ile yetişkin ve çocuk oyun alanları ve dijital oyun alanı çadırı hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Konuk Belediye Başkanı Zoran Jankoviç,

tamamen Türk mühendislerinin geliştirdiği teknikle ortada kolon olmadan yapılan 10 bin metrekarelik dijital oyun alanının kısa bir süre içinde tamamlandığını öğrendiği Başkan Gökçek’e “Çok iyi bir iş başarmışsınız, kutlarım” dedi.

Başkan Gökçek inşaat alanındaki gezinin ardından konuk Lübliyana Belediyesi heyetini ANKAPARK Koordinasyon Merkezi’nde ağırlayarak proje hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

KANSERDE ERKEN TANININ ÖNEMİ

Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen ‘kanser’ hastalığı gerçekleşen tüm ölümlerde, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor.

Ülkemizde özellikle sağlıksız beslenme ve yoğun sigara tüketiminin yol açtığı kanser vakalarının daha sık görüldüğünü ifade eden uzmanlar, kanserin en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu kaydediyorlar.

Uzmanlar, vatandaşların sağlığına sahip çıkması için toplumsal bilinçlendirmenin oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, özellikle sağlıklı beslenme, yağ tüketiminin azaltılması, taze meyve–sebze, süt ve süt ürünleri tüketiminin yararları, sigara kullanımının zararları, güneş ışınlarından korunmanın yanı sıra, kolon, rahim ağzı, meme ve cilt kanserinde erken tanı ve taramanın öneminin vatandaşlara anlatılmasının gerektiğini söylüyorlar.

Uzmanların kanser hastalığı ile ilgili sorularımıza şu cevapları verdiler: Kanser hastalığı ile nasıl mücadele edilmelidir?

Kanser hastalığı ile mücadelede; sağlıklı beslenme, sigara ve güneş ışınlarından korunma, güvenli su kullanımı, erken teşhis ve tedavi önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca toplumun kanser hastalığının nedenleri ve belirtileri ile hastalıktan korunma ve erken tanı konularında bilgilendirilmesi hastalıkla mücadelede çok önemli rol oynamaktadır.

Kansersiz bir yaşamın için neler yapılmalıdır?

Bunun için; sigara, alkol ve yoğun güneş ışınından uzak durulması, az yağlı, bol lifli beslenme alışkanlığının benimsenmesi, kepek, yulaf gibi liften zengin besinlerin tercih edilmesi, bol miktarda sebze-meyve tüketilmesi, taze balık veya kuru baklagillerin yenilmesi oldukça önemlidir.

Yağsız beslenmeye özen gösterilmeli, yemeklerin kızartma ve ızgara yöntemi yerine haşlanmalı veya buharda pişirilmeli, kimyasal koruyuculu hazır yiyecekler yerine doğal besinler tercih edilmelidir. Düzenli olarak süt veya süt ürünlerinin tüketilmesi, mangal gibi ateşte pişirme yönteminin tercih edilmemesi, düzenli egzersiz yapılması kanser hastalığından korunmak için alınabilecek kolay önlemlerdir.

Kanser riskini arttıran etkenler nelerdir?

Sağlıksız beslenme, genetik faktörler, hareketsiz yaşam kanser olasılığını arttırdığını gibi çevre sağlığı da hayati önem taşımaktadır. Örneğin hava ve deniz kirliliği ile fabrika atıkları da kanser hastalığı riskini arttıran en önemli etkenlerdir.

Ülkemizde kanser hastalığından korunmanın, toplumsal bilinçle mümkün olacaktır. Bu konuda ise tüm kesimlere özellikle de basın-yayın kuruluşlarına çok önemli görevler düşmektedir.ÇAMLIDERE SEMERKANDİ TÜRBESİ PARKI AÇILIŞA HAZIR

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çamlıdere’de bulunan Şeyh Ali Semerkandi Türbesi’nin çevresinde yapılan yeşillendirme ve peyzaj çalışmaları tamamlanırken, oyun alanları ile yöresel ürünlerin teşhir edilip, satışının gerçekleştirileceği dükkanların inşasında da sona

gelindi.Parka 1100 uzun boylu ağaç dikildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerel seçimlerle birlikte sorumluluk alanına giren ilçelerde yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Doğal bitki örtüsü bakımından yeşilin hakim olduğu Çamlıdere’de de Büyükşehir Belediyesi tarafından dikilen ağaçlarla yeşilliğe yeşillik katılıyor.

Şeyh Ali Semerkandi Türbesi’nin çevresindeki Park’ta yapılan yeşillendirme çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, “Parka 1100 Mavi Ladin, Arizona Selvi’si tarzında uzun boylu ağaç dikimi gerçekleştirdik. Gül, ardıç, ateş dikeni, tarzında 58 bin 400 çalı grubunun dikimiyle birlikte parkımız

rengarenk bir görünüme kavuştu. Parka gelen vatandaşlar, daha yeşil bir ortamda temiz havanın tadına da varmış olacaklar” dedi.

Çamlıdere Şeyh Ali Semerkandi Parkı’nda ayrıca 3 bin çiçek ile birbirinden farklı desenlerin yapıldığını belirten Bircan, “Ankara’nın merkezinde ne varsa en uzak ilçemizde de o olacak. Şehir merkezlerine yaptığımız parklara gösterdiğimiz özeni bu parkımıza da gösteriyoruz” diye konuştu.

Bircan, gelen ziyaretçiler için araç ve otobüs park alanları da düşündüklerini, 52 araçlık otomobil park alanının yanı sıra 11 araçlık otobüs park alanının da yapımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplam 27 bin 967 metrekare olan alanın yaklaşık yüzde yetmişlik bir kısmı yeşil alan olarak tasarlandı. Taban kısmı kauçukla kaplanmış olan çocuk oyun gruplarının, fitness takımlarının bulunduğu spor ve eğlence bölümü de olan parkta 1400 metrekare büyüklüğünde bir de yapay gölet yer alıyor.

Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Parkı açılış için gün sayarken, türbe ziyaretçilerinin uğrak noktası olmaya başladı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KALE’DE GÖRSEL VE HİJYENİK TEMİZLİK

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi temizlik ekipleri, Başkent’in en fazla turist çeken bölgesi olan Ankara Kalesi’nde görsel ve hijyenik temizlik gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin zor koşullar altında Ankara Kalesi’nin ziyaretçilere açık olan kısmında gerçekleştirdiği çalışma sonrasında burçlara yazılan yazılar silindi, uyuşturucu ve alkol bağımlıları tarafından kirletilen gözetleme kuleleri yıkanarak hijyenik hale getirildi.

Başkent’te turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Ankara Kalesi’nde aynı zamanda Ankara’nın 360 derece seyir mekanı olan burçlarda Büyükşehir Belediyesi ilk kez Yazı Silme Makinesi kullanarak basınçlı su ile görsel kirlilik oluşturan yazıları silerek, kaleyi turizme yakışır hale getirdi.

BASINÇLI SU İLE

TEMİZLİK


Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı Temizlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’de bir ilk olan Yazı Silme Makinesi kamyonunu çok zor koşullar altında sur dibine kadar yaklaştırarak, basınçlı su hortumlarını burçlara taşıdılar.

Kaleye gelen turistlerin ve yerli ziyaretçilerin merakla izlediği temizlik aşamasında Kent Estetiği ekipleri, 2 ton kumlama malzemesi, 1.5 ton is temizleyici madde kullanarak Ankara Kalesi’nde görsel çirkinliğe neden olan yazıları sildi, isli ve kirli bölgeleri temizleyerek dezenfekte etti.

Ankara Kalesi’nde surlarda ve burçlarda zorlu bir çalışma gerçekleştiren Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, “Kale turistlerin akınına uğrarken, çirkin görüntülerin oluşmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak Ankara Kalesi’nin korunmasında vatandaşların daha fazla duyarlılığına ihtiyacımız var, çalışmanın zorluğu ortada” diye konuştular.

TARİHİ BÖLGEYE DEKORATİF AYDINLATMA DİREKLERİ

Ulus bölgesinde tarihi kent merkezini ortaya çıkartmak ve tarihi değerleri özgün kimliğine kavuşturmak için projeler gerçekleştiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan da bölgeye estetik görünüm kazandırmak için çalışmalar yürütüyor.

Büyükşehir Belediyesi bölgenin önemli bulvarlarında bu amaçla eski aydınlatma sistemini kaldırarak, yerine tarihi dokuya uyumlu dekoratif led aydınlatma direkleri yerleştiriyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışma ile üzerinde Ankara Garı, Gençlik Parkı, Kurtuluş Savaşı Müzesi (İlk Meclis), Cumhuriyet Müzesi (İkinci Meclis), Ankara Palas ve Zafer Anıtı gibi tarihi bölge ve parkların bulunduğu Cumhuriyet Caddesi’nde eski aydınlatma direkleri sökülerek yerlerine dekoratif led aydınlatma yapıldı.

Daha önce Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı’nın önemli tarihsel değerleri arasında yer alan tarihi Hacı Bayram Camii ve çevresi ile Ankara Kalesi’ne çıkılan Hisarpark Caddesi’ni dekoratif aydınlatma direkleri ile donatan Büyükşehir Belediyesi, çalışmaların ikinci etabında Zafer Anıtı ile Hacı Bayram arasındaki bölüme de dekoratif led aydınlatma direkleri yerleştirecek. Çalışmalar kapsamında Opera, Ankara Radyosu ve Olgunlaşma Enstitüsü binalarının yer aldığı Sıhhiye’ye kadar uzanan bölümde de dekoratif led aydınlatma direkleri yer alacak.

200 DEKORATİF DİREK

YERLEŞTİRİLİYOR

Kente görsel zenginlik kazandırmak ve kent aydınlatmasının verimini yükseltmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında aydınlatma alt yapısının da yenilendiğini belirten Kent Estetiği Dairesi Başkanı Ömer Öksüz, çalışmalar sonunda tarihi kent merkezinde yaklaşık 200 civarında dekoratif elektrik direğinin eskileri ile değiştirilmiş olacağını kaydetti. Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından ihalesi yapılarak satın alınan dekoratif aydınlatma direkleri kum döküm alüminyum gövdeden oluşuyor ve direklerde 1’i merkezde 4’ü kollarda olmak üzere 5 armatür bulunuyor.ANKARA İTFAİYESİ’NİN HİZMET MERKEZİ 40’A ULAŞTI

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı; uzman personeli, Dünya standartlarındaki teknik donanımı ve en üst düzeydeki vazife bilinci ile 24 saat Ankaralılara hizmet veriyor.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, Ankara İtfaiyesi 836 uzman personel, teknik donanıma sahip 190 araçlık filosu ile 40 ayrı merkezden gece-gündüz Ankaralıların yardımına koştuğunu söyledi.

Başkent’in coğrafi yapısı dikkate alınarak inşa edilen itfaiye merkezlerinin, yeni dahil olan ilçelerdeki itfaiye birimlerinin de katılımıyla 40’a ulaştığını ifade eden Sipahi, “İlçelerdeki itfaiye birimlerini de teşkilatımızın yapısına uyumlu hale getirerek, bölgelerde çıkması muhtemel yangınlara anında ve en etkin müdahale edebilecek kapasiteye ulaştırdık” dedi.

İtfaiye Daire Başkanı Sipahi, itfaiyecilerin modern teçhizatın yanı sıra yangına dayanıklı kıyafetlerle de Türkiye’de örnek olduğunu kaydederek, kullanılan araçlar hakkında şu bilgileri verdi:

“Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Daire Başkanlığı’na ait sulu, köpüklü ve kuru kimyevi tozlu sisteme sahip 38 adet çok maksatlı yangın söndürme aracı mevcut. 17 adet tek kabin arazöz ile genellikle eski yerleşim bölgelerinde ve dar yollarda kullanılan 9 adet küçük arazöz var. 15’er tonluk 20 su tankeri bulunuyor. Ayrıca yeni katılan ilçe itfaiyelerinden gelen 24 arazöz de araç parkımıza katıldı.”

Sipahi, Ankara İtfaiye Dairesi bünyesinde bu araçlara ilaveten yüksek katlardaki yangınları söndürmekte kullanılan 23 metrelik bir köpük kulesi, 30-54 metre arasında değişen yüksekliklerde hem yangınların söndürülmesinde hem de kurtarma amaçlı kullanılan 20 merdiven aracı ile 90 metre yükseğe ulaşabilen çok özel şnorkel ve 27-54 metre arasında değişen 5 şnorkel aracın bulunduğunu söyledi.

ORMANLIK VE ENGEBELİ

ARAZİLER İÇİN ÖZEL ARAÇ

Ankara İtfaiyesi’nde; ormanlık alanlar ile engebeli arazilerdeki yangınlara etkin müdahalede bulunacak şekilde dizayn edilmiş en yeni teknolojik donanıma sahip 4x4 çekerli 3 adet itfaiye daha bulunuyor. Orman yangınlarında kullanılmak üzere dizayn edilen araç, alevler arasından geçerken, su püskürtme sistemi ile soğutuluyor. Bu sayede aparatlarıyla beraber aracın hasar görmesi önlenerek, yangınlara etkin müdahalesi sağlanıyor. Soğutma sistemi ve arazi koşullarına uyumu ile bu araçlar, özellikle yaz aylarında çıkan anız ve çalı yangınlarında etkin şekilde kullanılıyor. Söz konusu itfaiye araçları aynı zamanda sahip oldukları 8 ton kapasiteli halatlı çekme vinci ile yangı alanında mahsur kalan araçların kurtarılmasında etkin rol oynuyor.SİNCAN’DA SAĞLIK SEMİNERLERİ SÜRÜYOR

Sincan Belediyesi’nin Kent Meydanı içindeki Hanımlar Konağı, Sincan Merkezdeki Güngörmüşler Konağı ve Ulubatlı Hasan Güngörmüşler ve Hanımlar Konağında düzenlediği çeşitli konulardaki seminer ve söyleşiler devam ediyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şüheda Özsavran, Ulubatlı Hasan Hanımlar

Konağı’ndaki seminerinde hanımları kanser hakkında bilgilendirdi. Kadınların her yıl doktor muayenesinden geçmeleri gerektiğini hatırlatan Op. Dr. Şüheda Özsavran, “Hastalığı ilerlemeden yakalarsak tedavimizde o kadar başarılı olacaktır” dedi.

Konaklardaki vatandaşlara özel olarak seminerler düzenlediklerini belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Güngörmüşlerimizin ve hanım kardeşlerimizin etkinliklerimizden faydalanması için Konaklarımızda da seminerler ve söyleşiler düzenliyoruz. Böylece seminerlere katılamayan hanım kardeşlerimizin ve büyüklerimizin etkinliklerimizden yaralanmasını sağlıyoruz” dedi.

KIZILCAHAMAM’DA MUSTAFA AKARSU, TÖRENLE ANILDI

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu Mezarı başında anıldı.

Kızılcahamam İlçe Mezarlığındaki kabri başında anılan Mustafa Akarsu’nın ölüm yıldönümü için düzenlenen törene Büyükelçilik Başmüsteşarı Larry Mandell, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, Ailesi, Elçilik Diplomatları ve çalışma arkadaşları katıldı.

Merhum Mustafa Akarsu’nun ölüm yıldönümü için Kızılcahamam’a gelen Büyükelçilik Başmüsteşarı Larry Mandell, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney ve elçilik çalışanları ilk olarak Mustafa Akarsu’nun Annesini evinde ziyaret etti. Ardından İlçe Mezarlığındaki Kabri başına gelen heyet burada Mustafa Akarsu için dua etti.

Mustafa Akarsu, 1 Şubat 2013 tarihinde ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik canlı bomba saldırısında hayatını kaybetmişti.

MAMAK’TA ÇOCUKLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR GÖRÜŞÜLDÜ

Mamak Belediyesi’nin, UNİCEF ile imzaladığı “Çocuk Dostu Şehir” protokolünün ardından, yapılan ihtiyaç analizleri araştırması düzenlenen çalıştayla ele alındı.

Ankara Plaza Otel’de yapılan çalıştaya UNİCEF Türkiye Temsilci Vekili Lieke Van De Wiel, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, başkan yardımcıları, birim müdürleri, Mamaklı çocuklar katıldı.

Çalıştay kapsamında alınan kararları önemsediklerini ve çıkan kararlara göre yol haritası çizeceklerini kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, şunları söyledi;

“UNİCEF’le bu çalışmayı başlatmadan önce bizim sloganlarımızdan biri de ‘Çocuk Dostu Mamak’ sloganıydı. Bu projenin Mamak’tan başlaması ayrı bir anlam ifade ediyor. Çünkü Mamak yıllarca olumsuz imajıyla anılan bir ilçeydi. Çalışmalarımız ve soysal projelerimizle birlikte bu algı değişti” dedi.

Mamak’ta çocuklara yönelik yapılan çalışmalara da değinen Akgül, “Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmakla mükellefiz” dedi.

Konuşmaların ardından Mamak’ta saha analiz çalışmaları yürüten gençlere sertifikaları, UNİCEF Türkiye Temsilci Vekili Lieke Van De Wiel ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül tarafından verildi.

POLATLI’NIN İÇME SUYU ANKARA’DAN GETİRİLSİN”

Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Mahir Özel, Polatlı’nın içme ve kullanma suyunun Ankara Büyükşehir’den sağlanmasını istedi.

Polatlı Belediye Meclisi’nde söz alan Mahir Özel, “Polatlı’nın içme ve kullanma suyu çok maliyetlidir. Şehir merkezine 82 kilometre mesafeden

motopomplarla sağlanmakta ve 52 fransis sertliğindedir, kalitesizdir. Oysa Ankaralıların kullandığı su Polatlı’ya 45 Kilometre mesafeden kendi cazibesiyle gelebilecek ve memba kalitesindedir. Dolayısıyla ASKİ’nin Polatlı’ya sağladığı suyun maliyetini azaltacak ve Polatlılı hemşerilerimiz kaliteli suyu çeşmelerinden kullanabilecektir” dedi.

ASKİ’nin şehrin batı çıkışında Polatlı’ya yaklaşık 45 Kilometre mesafede bulunan TOKİ konutlarına su hizmeti vermekte olduğuna dikkat çeken Özel, “Ortak sevgimiz ve paydamız Polatlı’ya kaliteli hizmeti getirelim, kaliteli su içirelim” dedi.ALTINKÖY’DE OYUNCAK MÜZESİ

Ankara Üniversitesi ve Altındağ Belediyesi’nin işbirliği ile Altınköy Açık Hava Müzesi bünyesinde kurulacak olan Oyuncak Müzesi için protokol imzalandı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Erkan İbiş ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin imzaladığı protokolle, Oyuncak Müzesi için ilk adım atıldı. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından sağlanacak oyuncaklar, Altındağ Belediyesi tarafından tamamlanan Altınköy Açık Hava Müzesi içindeki evlerden birinde sergilenecek.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Erkan İbiş, Altındağ

Belediyesi’nin kültür, sanat ve tarihe önem veren çalışmalar yaptığını, bu çalışmaların üniversiteler tarafından da yakından takip edildiğini belirtti. Altınköy Açık Hava Müzesi’nin kendilerini çok heyecanlandıran bir proje olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erkan İbiş, Altınköy içinde yer alacak Oyuncak Müzesi için işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Desteklerinden ötürü Ankara Üniversitesi’ne teşekkür eden Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ise, kentlerin nefes alacak alanlara ihtiyacı olduğunu belirterek, Altınköy Açık Hava Müzesi’nin 100 yıl öncesinin köy hayatını Ankaralıların ayağına getireceğini belirtti.

ÇUBUK TURŞUSUNA BÜYÜK DESTEK

Çubuk’ta üretilen ünlü “Çubuk Turşusu”nun pazar analizi, istihdam analizi ve üretici analizi Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteği ile yapılacak.

Çubuk Belediyesi tarafından yürütülen ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenen “Çubuk Turşuculuk Sektörü İstihdam Analizi Fizibilite Projesi”ne ait sözleşme, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık tarafından imzalandı.

Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma, turşuculuk sektörüne büyük destek sağlayacak olan projenin aşamaları ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Proje, turşuculuk iktisat organize sanayi bölgesi için de bir alt yapı olacak. Mart ayında Sanayi Bakanlığı bunun ilanına çıktığı zaman 10 milyon Euro’luk bir proje gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Şu an arsa tahsis işlemleri imar birimimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Aşağı Çavundur bölgesinde 40 dönümlük bir arazide turşuculuk iktisat organize sanayi oluşturulacak. Üreticiler buraya toplanacak. Turşunun tanıtılmasına yönelik değişik aktiviteler yapacağız. Bu projede bizim için bir alt yapı oluşturacak.”

BAŞKAN YAŞAR’DAN MUHTARLARA ZİYARET

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, program dahilinde ilçedeki tüm muhtarlıkları tek tek ziyaret ederek, belediyenin yıllık çalışma planına göre; hangi mahalleye hangi hizmetlerin yapılacağını paylaşıyor ve mahalle sakinlerinin önerilerini dinliyor.

Fen İşleri, Temizlik İşleri ve Park Bahçeler müdürlerini de yanına alarak yollara düşen Yaşar, ilçedeki toplam 54 muhtarlığın kapısını tek tek çaldı. Aralık ayında start verdiği muhtarlık ziyaretlerini Kuzey Yıldızı, Yakacık, Memlik’le sürdüren Yaşar, mahallelerdeki eksikleri en iyi bilenlerin muhtarlar olduğunu kayderek, “Bu ziyaretlerimiz neticesinde her mahallemizdeki altyapı, üstyapı, yeşil alan, temizlik konularında yapacağımız çalışmalar netleşti. Şimdi projeleri hayata geçirme zamanı. Hedefimiz, herkesin yaşamaktan mutlu olacağı bir Yenimahalle inşa etmek. Bu dönem Yenimahalle’nin her bölgesini kalkındıracağız. Belediye hizmetlerimizde dur durak yok” ifadelerini kullandı.

ELMADAĞ KENT KONSEYİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

Elmadağ Kent Konseyi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen Kent Konseyi toplantısında konuşan Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Kent Konseyleri hakkında bilgi verdi.

Belediye olan her yerde kurulması gereken Kent Konseylerinin; yasa ve yönetmelikler uyarınca, yasadan aldığı güçle kendi yörelerinde halkın ve toplumsal örgütlerin katıldığı, düşüncelerin yönetimlere aktarıldığı önemli kurumlar olduğunu söyleyen Başkan Şahin, “Hep beraber çalışıp fikir üreterek bu kenti daha güzel yerlere taşıyacağız” dedi.

Belediye Başkanı Gazi Şahin’in konuşmasının ardından seçimle divan kurulu oluşturuldu. Seçim sonucunda, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Omaç Kent Konseyi Başkanı seçilirken, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Kayadibi Mahallesi Muhtarı Nuri Aslantaş, Aşağı Kamışlı Mahallesi Muhtarı Hacı Ömer Şahin, Elmadağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Temsilcisi Sadık Kutlu, Türk-Eğitim-Sen Elmadağ İlçe Temsilcisi Mehmet Dursun, İElmadağ İlçe Nüfus Müdürü Ali Doğan, Elmadağ Şoförler Odası Başkanı Polat Bastak ve Memur-Sen Elmadağ İlçe Temsilcisi Hasan Yıldırım olarak belirlendi.BAŞKAN AK, ÇOCUKLARIN HAVUZ

KEYFİNE ORTAK OLDU

Yarıyıl tatili boyunca öğrencilere karne hediyesi olarak belediye tesislerindeki havuzlara ücretsiz giriş hakkı tanıyan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, çocukların havuz keyfine ortak oldu.

Eğitim döneminin stresini havuzlarda atan öğrencilerin mutluluğuna ortak olmak isteyen Başkan Ak, Mevlana Kültür ve Spor Merkezi havuzuna giderek çocuklarla bir araya geldi. Havuzdan faydalanan öğrencilerle sohbet eden Başkan Ak, “Karne alan öğrencilerimize bir hediye vermek istedik. Onların okul yorgunluğunu havuzlarımızda yüzerek üzerlerinden atmalarını diledik. Spor yapmak insanın sağlığını korumanın yanında bedeni ve ruhunu da dinlendirir. Gençlerimizi bir yandan sokağın kötü etkilerinden ve zararlı bağımlılıklardan uzak tutarken, diğer yandan kişisel gelişimlerini sağlayacak aktivitelerle tanıştırıyoruz” diye konuştu.

Başkan Ak, gençlere yönelik bu tür faaliyetleri sürdüreceklerini belirtti.KAZAN’DA BAŞKAN ERTÜRK, KORO ÇALIŞMALARINA KATILDI

Kazan Belediyesi Gençlik Merkezi’ne (KAGEM) okulların tatile girmesiyle birlikte gençler yoğun ilgi gösterdi. Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, KAGEM’i ziyaret ederek Halk Müziği Korosu çalışmalarına katıldı.

KAGEM’in sömestri tatilinde dolu dolu bir program hazırladığını belirten Ertürk, “Saz kursundan, resim kursuna, bilgisayar kursundan ebru sanatına kadar her branşta hızlandırılmış kurslarımız devam ediyor. Çok güzel bir halk müziği korosu oluşturduk. Bizde bu koronun bir üyesi olarak çalışmalara katıldık. Kazan ilçemizdeki bu hızlı gelişim ve değişimin en önemli ayaklarından bir tanesi. KAGEM’in gençliğin merkezi olması, halkın merkezi olma yolunda. Bunun da bizi son derece mutlu ettiğini söyleyebilirim” dedi.

Koro elemanları 27 Şubat’ta verecekleri Halk Müziği Konserine Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün de koroda yer almasını istediler.

Yaklaşık 1 yıldır Kazan’da faaliyet gösteren KAGEM’de resim, bağlama bilgisayar, ebru, matematik, satranç gibi kurslara katılan kayıtlı 330 kursiyer bulunuyor.

PURSAKLAR’DA SİNEMA, PERDELERİNİ AÇTI

Pursaklar Belediyesi’nce oluşturulan Sinema Salonu, perdelerini “Güneşi Gördüm” filmi ile açtı.

Birçok yeniliğe imza atan Pursaklar Belediyesi, son olarak ilçede “Sinema Salonu”nu hizmete sokarak vatandaşları sinemayla buluşturdu. Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün hizmete açtığı ve “Sinema Tebessüm” adı verilen salonda birbirinden güzel filmler vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak izlenebiliyor. Pursaklar Belediyesi Tevfik İleri Kültür Merkezi’ndeki Sinema Tebessüm, perdelerini Mahsun Kırmızıgül’ün, yönetmenliğini yaptığı “Doğu Anadolu’daki sınır köylerinden birinde, çaresiz insanların hayatını konu alan” Güneşi Gördüm filmi ile açtı. 100 kişilik izleyici kapasitesi olan salonun ilk izleyicileri olan hanımlar; Pursaklar’da sinema salonunun açılmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, başta Belediye Başkanı Selçuk Çetin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

Sinema salonunda ilerleyen günlerde seanslar halinde film gösterimi yapılacak. Gündüz seanslarında özellikle çocuklara yönelik eğitici filmler, akşam seanslarında ise gençlere ve yetişkinlere hitap eden filmler yer alacak.YÖRESEL ÜRÜNLER “HÜNERLİ ELLER PAZARI”NDA...

Gölbaşılı hanımlar, her hafta Perşembe günleri büyük bir özenle hazırladıkları çeşitli yiyecekler ile el işi ürünlerini “Hünerli Eller Pazarı”nda satışa sunuyor.

Gölbaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi’nde hizmet veren “Hünerli Eller Pazarı”nda Ankara’ya has yöresel ürünler alıcılarını bekliyor.

Gölbaşılı hanımların evlerinde özenle hazırladıkları ürünler, Aile Yaşam Merkezi’nde kurulan stantlarda sergileniyor. Pazarda satışa sunulan ürünler arasında bazlama, baklava, börek, gözleme, yaprak sarması ve çeşitli pastaların yanı sıra el işi nakışlar, el oyaları, çeyiz takımları ve çeşitli köy ürünleri de yer alıyor.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, vatandaşları Gölbaşılı bayanların el emeği ürünlerinin sergilenip satışının yapıldığı “Hünerli Eller Pazarı”na davet ederek, “Sergilenen tüm ürünler yöresel ve organik olmakla birlikte annelerimiz, kardeşlerimizin özenle hazırladığı ürünler. Her Perşembe pazarımızı ziyaret edecek olan Gölbaşılı vatandaşlarımız, köy ürünleri yiyecekleri, el emeği ürünleri taze taze alma fırsatı bulacaklar” dedi.

TEK DEVRELİK GENÇLER...

Spor Toto Süper Lig’de Bursa deplasmanında maçın ilk yarısında galibiyet için umut veren Gençlerbirliği, ikinci yarıda adeta sahadan kayboldu. İlk devrede baskılı bir futbol sergileyen ve Stancu’nun attığı golle devreyi 1-0 önde kapatan Kırmızı-Siyahlılar, ikinci yarıda tehlikeli olabilecek hiçbir atak geliştiremezken, rakibin attığı 3 gole engel olamadı ve sahadan 3-1 yenik ayrıldı. Başkent ekibi, ligin 20. haftasında 16 Şubat Pazartesi günü saat 19.00’da kendi sahasında Eskişehirspor’u konuk edecek.OSMANLISPOR YİNE TEKLEDİ

PTT Birinci Lig’de şampiyonluk mücadelesi veren Osmanlıspor, istikrarsız sonuçlar almayı sürdürüyor.Ligin 18. haftasında deplasmanda güçlü ekiplerden Elazığspor’u farklı yenen Mor-Sarılılar, kendi sahasında ligin orta sıralarında yer alan Altınordu ile 1-1 berabere kalarak camiayı ve taraftarlarını üzdü. Osmanlıspor, sezonun 20. haftasında 13 Şubat Cuma günü saat 19.00’da deplasmanda Karşıyaka maçında puan mücadelesi verecek.ANKARAGÜCÜ DEPLASMANDA MAĞLUP

Spor Toto İkinci Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, Hatayspor’a deplasmanda 2-1 kaybederek evine puansız döndü. Ankaragücü 22. haftada 14  Şubat Cumaretsi günü evinde Altay’ı konuk edecek.BUGSAŞ PUANSIZ DÖNDÜ

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden BUGSAŞ Spor, deplasmanda Kocaeli Birlikspor’a 2-0 yenilmekten kurtulamadı. 21 maçta 25 puanla 11. sırada yer alan BUGSAŞ Spor, bu hafta Diyarbakır Büyükşehir Belediye deplasmanında puan arayacak.GÖLBAŞI KENDİ EVİNDE VURULDU

Ligin 21. haftasında 23. Puanla 13. sırada yer alan Gölbaşıspor, evinde Nazilli Belediyespor’a 2-1 kaybetti. Gölbaşıspor bu hafta Kocaeli Birlikspor ile yine kendi evinde oynayacak.KEÇİÖRENGÜCÜ GALİBİYETİ KAÇIRDI

Spor Toto İkinci Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Keçiörengücü, evinde oynadığı Pendikspor ile 3-3 berabere kaldı. Mor-Beyazlılar, 23 maçta elde ettikleri 32 puanla 7. sırada yer alırken, 15 Şubat Pazar günü Körfez İskenderunspor deplasmanında puan arayacak.HACETTEPE 1 PUANLA DÖNDÜ

Başkent’in ikinci lig takımlarından Hacettepespor, deplasmanda oynadığı Tokatspor maçında 1-1 berabere kalarak, bir puanla evine döndü. Puan cetvelinde 28 puanla 11. sırada yer alan Başkent ekibi, bu hafta Cumartesi günü Kartalspor ile sahasında karşı karşıya gelecek.
Kataloq: files -> 2514
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
2514 -> Savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları sevindirmek için kutlanan bayram, 23 Nİsan

Yüklə 83,76 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə