Ankara’da miTİng alanlari belirlendiYüklə 68,92 Kb.
tarix03.08.2018
ölçüsü68,92 Kb.
#67160

ANKARA’DA MİTİNG ALANLARI BELİRLENDİ

A nkara Valiliği, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler yaklaşırken Ankara ve tüm ilçelerinde miting alanları, afiş ve pankart asma yerlerini belirledi.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine dahil edilen ilçeler de dahil olmak üzere miting alanları, afiş ve pankart asma yerlerinin yeniden tespit edildiği bildirildi.

Buna göre, Ankara ve ilçelerinde 33 meydan miting alanı olarak belirlendi. Karara göre Ankara’da; Tandoğan-Celal Bayar Bulvarı, Tandoğan Meydanı, Abdi İpekçi Parkı,Sıhhiye Meydanı, Hipodrom Alanı ve Kolej Kavşağı olmak üzere 6 yerde miting düzenlenebilecek.

İlçelerdeki miting alanları ise şöyle belirlendi:

Etimesgut (Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi yanında bulunan 2500 metre karelik alan), Pursaklar (Sun Sokağı’nın çevrelediği 8131 metre karelik alan), Keçiören (Dutluk Meydanı), Mamak-1 (Mamak Caddesi üzeri yolun sağ tarafı Pazar Yeri), Mamak- 2 (Tuzluçayır Kavşağı), Akyurt (Cumhuriyet Meydanı), Ayaş (Cumhuriyet Meydanı), Bala-1 (Sanayi Caddesi ile Ziya Gökalp Sokak arasındaki alan Belediye Yanı), Bala- 2 (Hükümet Caddesi üzerinde bulunan Pazar Yeri), Beypazarı (Hanlarönü Meydanı), Çubuk-1 (Atatürk Caddesi üzeri köprübaşı ile Ziraat Bankası arası ve Atatürk Parkı içi), Çubuk-2 (Şeyh Şamil Bulvarı üzeri, Yıldız Sokak, Vadi Sokak, Mermer Sokak ve Köprü Sokak arasındaki alan), Çamlıdere (Kamil Bostan Parkı), Elmadağ (Eski Belediye ve Özel Halk Otobüsleri Park alanı), Evren (Cengiz Topel Caddesi-Kooperatif Sokak kesişimindeki Pazar yeri), Gölbaşı (Haymana Caddesi 810, 812, 816. sokaklar arası), Güdül (Cumhuriyet Meydanı), Haymana (Ömer Özkan Meydanı), Kalecik (Hüseyin Sağırkaya Bulvarı ile İstasyon Caddesi No:2 arasında kalan alan), Kazan (Milli Egemenlik Parkı), Kızılcahamam (Cumhuriyet Meydanı), Nallıhan (Cumhuriyet Meydanı), Polatlı (Fatih Mahallesi Atatürk Caddesi ile Çamlıca Mahallesi’nin kesiştiği alan), Sincan-1 (Tandoğan Mahallesi Salı Pazarı alanı), Sincan-2 (Fatih Mahallesi Tuğra Anıtı arkası boş alan), Sincan-3 (Yenikent Atatürk Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı üzerinde bulunan alan (Kavun Pazarı), Şereflikoçhisar (Tuzgölü Meydanı).SİNCAN METROSU’NA GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Başkent trafiğini daha da rahatlatacak, kent içi ulaşıma yeni bir soluk kazandıracak Batıkent-Sincan metro hattı, görkemli bir törenle hizmete açıldı. Yeni hattı heyecanla bekleyen binlerce Başkentli Sincan Harikalar Diyarı Anfi Tiyatroyu tıklım tıklım doldururken, açılış törenine Türkiye’nin zirvesi damgasını vurdu.

Sincanlılar, şehir merkezine daha hızlı bir ulaşım imkanı sunacak yeni metrolarına kavuştu. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan ve yüzde 71.78’lik gerçekleşme oranı, 216 milyon (trilyon) liralık yatırım ile 2011 yılında Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’na devredilen metro, sözleşme tarihinden 11 ay daha erken bir tarihte, muhteşem bir törenle hizmete girdi.

Sincan Harikalar Diyarı Anfi Tiyatro’da düzenlenen açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bakanlar, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, milletvekilleri,

bürokratlar, meclis üyeleri ile çok sayıda Başkentli katıldı.

Açılış sonunda büyük bir coşku ile töreni izleyen Sincanlılara bir de müjde vardı. Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün isteği üzerine Sincan Metrosu’nun yeni açılan Sincan-Batıkent bölümü 1 hafta ücretsiz hizmet vermesi kararlaştırıldı.

VATMAN KOLTUĞUNA

CUMHURBAŞKANI

GÜL OTURDU

Açılış töreni öncesi metronun ilk seferinde, sürüş kabininde de Türkiye’nin zirvesi vardı. Vatman koltuğuna Cumhurbaşkanı Abdullah Gül otururken, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Rajoy ile Başkan Gökçek kabinde Cumhurbaşkanı Gül’e eşlik etti. İlk seferde Mesa durağında başlayan yolculuk, Harikalar Diyarı’ndaki Devlet Mahallesi durağında sona erdi.

Sincan-Batıkent Metro hattının ilk seferi Harikalar Diyarı Amfi Tiyatro’da açılışı bekleyen binlerce Başkentliye de canlı yayınla ulaştırıldı. Metronun hareketiyle amfi tiyatroyu dolduran Başkentliler alkışlarla eşliğinde büyük bir sevinç ve coşku yaşadılar.

Açılış töreni Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın tanıtım filmi ve ardından Türkiye ile İspanya Milli Marşlarının okunmasıyla başladı.

BAŞKAN GÖKÇEK:

“HAYALDİ

GERÇEK OLDU”

Açılış töreninde kürsüye ilk olarak Büyükşehir Belediye

Başkanı Melih Gökçek “Ankara seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde geldi. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Gökçek, “Bugün Ankara için özellikle Sincan’ımız için, Etimesgut’umuz için tam bir bayram günü. Hayaldi, Elhamdülillah gerçek oldu” dedi.

Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi olarak 44 kilometrelik metro çalışmasına başladıklarını daha sonra Başbakan Erdoğan’a ricada bulunarak yapım çalışmalarını Ulaştırma Bakanlığına devrettiklerini söyledi. Yerel seçimlerden hemen önce Sincan metrosunu açma mutluluğunu yaşadıklarına dikkat çeken Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşallah, önümüzdeki ay Çayyolu, yıl sonunda da

Keçiören metrosu hizmete girecek. Sincan Metrosu, toplam 11 istasyondan oluşuyor. Seyahat süresi 30 dakika. İlk başta 8 ile 10 dakika arası olacak seferler, yılsonu normale dönecek. Yılsonuna kadar Batıkent’ten

aktarma olacak daha sonra Kızılay’a duraksamadan gidilecek. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve Hükümetimize sonsuz teşekkürler ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

BAKAN ELVAN: “METRO

11 AY ERKEN BİTTİ”

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın mesajının okunmasının ardından kürsüye gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan ise Sincan metro hattını sözleşmede yer alan tarihten 11 ay önce vatandaşlarla kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı. Sefer aralıklarının yıl sonu itibariyle 2 dakikaya düşeceğini, Kızılay-Batıkent-Sincan hattında toplam 1 milyon 200 bin yolcu taşınabileceğini açıklayan Elvan, Ankara’ya iki yeni hat kazandırmak için de çalışmaların devam ettiğini müjdeleyerek Kızılay-Esenboğa Havalimanı ve Gar-Kızılay metro hatlarının etüt ve proje çalışmalarında son aşamaya gelindiğini aktardı.

İSPANYA BAŞBAKANI

RAJOY: “ONUR

DUYUYORUZ”

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise “Bugün burada bulunmak benim için büyük bir şeref ve onur. Beni davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum” diyerek başladığı konuşmasında, Türkiye ve İspanya’nın iki dost ülke olduğunu söyledi. Açılan Metro hattı ile Ankaralıların hayat standartının artacağını belirten konuk Başbakan Rajoy, bir İspanyol firmasının böyle bir harika esere katkıda bulunmasından büyük onur duyduğunu ifade etti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN:

“ANKARA İÇİN

TARİHİ BİR GÜN”

Başbakan Erdoğan da “Bugün Ankara için yine tarihi bir günü, tarihi bir anı hep birlikte yaşıyoruz” sözleriyle başladığı konuşmasını emeğe geçenlere teşekkür ederek, şöyle sürdürdü:

“Ankara metrolarını başlatan ve belli bir aşamaya kadar getiren Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve değerli başkanımız Melih Gökçek Beye, metroyu tamamlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza ve 11 yıllık çalışma arkadaşım Binali Beye, şu anki bakanımız Lütfü Elvan Beye, emeği geçen mimar, teknisyen ve tüm işçi kardeşlerime, şahsım, ülkem ve milletim adına özellikle şükranlarımı ifade ediyorum.”

ANKARA’DA RAYLI

SİSTEM 67.5 KM’YE

ÇIKACAK


Açılış ile büyük bir özlemi ve hasreti sona erdirdiklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Bu hattın hizmete açılışının 11 ay öne çekilmiş olması bir inancın, azmin, gayretin neticesidir. İşte azmettiğiniz zaman inandığınız zaman başarılı olursunuz. Biz bunun ispatını yapmış durumdayız ve hayırlı olsun diyoruz” diye konuştu.

Kızılay-Çayyolu hattını gelecek ay içinde ve 10 ay erken hizmete açacaklarını da müjdeleyen Başbakan Erdoğan,

Keçiören metrosunun ise yılsonunda test sürüşlerinin başlayacağını, 2015 yılı başında ise hizmete açılacağını kaydetti.

Ankara’da mevcut raylı sistem uzunluğunun 23.5 km olduğu bilgisini veren Başbakan Erdoğan, 44 kilometrelik yeni hatlarla bu uzunluğun 67.5 kilometreye çıkacağını belirterek, “Elbette burada durmuyoruz. Yeni projelerin çalışmaları başladı. Kızılay’dan Esenboğa Havalimanı’na giden bir metro ile Kızılay’dan Gar’a bir başka metro projemiz de var” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten metro duraklarına katlı otopark yapılmasını isteyen Başbakan Erdoğan, Başkentlilerin evinden çıkınca “ben şu kadar dakikada şuraya ulaşacağım” deme şansını yakalayacağını ifade etti.

ÇİÇEK: “SİNCAN

METROSU

ANKARALILARA

HAYIRLI OLSUN”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek de, “Bugünkü bu sevinci paylaşmamıza vesile olan metronun Ankaramıza kazandırılmasında talimatlarıyla emeği geçen Başbakanımıza, şimdiki ve

önceki Ulaştırma Bakanlarımıza, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese Ankara milletvekili olarak teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Siyaseti anlamlı kılan, anlaşılabilir kılan hususun özünde hizmet aşkı ve şevkinin bulunması olduğunu ifade eden Çiçek, “Siyaset hizmet için yapılıyorsa ibadettir” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL:

“EMEĞİ GEÇENLERE

TEŞEKKÜR”

Tören alanına Batıkent’ten metro ile geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de konuşmasına artık bundan böyle sabah ve akşam herkesin metroyu kullanacağını, yollarda acıyarak geçen zamanların

sıkıntıları yaşamayacağını

vurgulayarak başladı. Metronun yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek sürdürdüğü konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

“Bu projenin gerçekleşmesinde finans sağlayan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan beye ve bakan olduğu sürede çok önemli hizmetleri geçen Binali Yıldırım ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e çok teşekkür ediyorum.”

Marmaray’ın açılışında vatandaşların bu önemli hizmetten faydalanması için bir süre ücretsiz olması teklifinde bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Şimdi de aynı teklifi ‘Sincan-Batıkent metrosu bir süre ücretsiz olabilir mi?’ diye yapıyorum, Sayın Başbakan ve Sayın Belediye Başkanına… Herhalde Ankaralılar ve Sincanlılar için de böyle bir şey düşünürsünüz” dedi.

Cumhurbaşkanının teklifi üzerine Sincan Metrosu’nun yeni açılan Sincan-Batıkent bölümü bir hafta süresince ücretsiz hizmet vermesi kararlaştırıldı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri, Vali Yüksel ile Başkan Gökçek sahneye çıkarak metronun açılış kurdelesini kestiler.

110 bin aileye BÜYÜKŞEHİR sıcaklığı

Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da yakacak olarak kömür kullanan dar gelirli ailelere bu yıl da ısınma derdi yaşatmıyor. Sosyal projelerde dünyaya örnek olan Büyükşehir Belediyesi’nin 1997 yılından bu yana sürdürdüğü kömür yardımları ile bu yıl da 110 bin ailenin yuvası ısınıyor.

Başkent’te kimsenin aç ve açıkta kalmaması için çalışmalarını hep aynı titizlikle sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin soğuk kış günlerinde dar gelirli ailelere sunduğu yaşam desteği daha da artıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yıllardır kömürden ekmeğe, gıdadan temizliğe kadar pek çok kalemde sürdürdüğü yardımlarıyla gönüllere taht kuruyor.Kömür yardımları da bu yıl da yüzleri güldürüyor. Hava sıcaklıklarının eksilerde seyrettiği Ankara ayazlarında miktarı artırılan kömür yardımı hızla ailelere ulaştırılıyor.

BU YIL 1.5 TON KÖMÜR

Bugüne kadar toplam 1 milyon 83 bin ton kömür yardım yapan Büyükşehir, bu yıl da 110 bin ailenin kapısını çalıyor. Başvurular titizlikle değerlendirilirken, yardım alacak evler, üniversite mezunu, deneyimli ve özel görevlendirilmiş personel tarafından yerinde inceleme yapılarak belirleniyor.

Yardım almak için başvuru yapan vatandaşların durumu hassasiyetle değerlendiriliyor. Yardım dağıtımının ön koşulu ailenin gelir durumu oluyor. Uzmanlar kömür yardımı almak isteyenlerin evlerine gidip inceleme yaparak, evin ısınma biçimine, ısınmak için kömüre gereksinimi duyulup duyulmadığına da bakıyor. Eğer evde kömür ihtiyacı yoksa kesinlikle bu evlere yardım gönderilmiyor.

İhtiyaç sahibi ailelere bugüne kadar 1 ton kömür yardımı yapılırken, bu yıl Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda Ankara’da kış şartlarının ağır geçmesi nedeniyle yakacak yardımı verilen kişi ve ailelere ek 500 kilogramlık daha yardım yapılıyor.

İncelemeler sonucunda ekonomik durumları gerçekten kötü olan ailelere ise kömür dışında gıda, temizlik, ekmek gibi diğer yardım kalemlerinde de destek sağlanıyor.

“KÜKÜRT ORANI DÜŞÜK,

KALİTESİ YÜKSEK”

Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılan kömür çevreci özelliği ile de dikkat çekiyor. 1990’lı yıllarda ciddi yaşam riski oluşturan Ankara’nın hava değerlerini çevreci projeleri ile yaşanabilir seviyeye yükselten Büyükşehir Belediyesi, kesinlikle kükürt oranı düşük, kalori oranı yüksek ithal kömür dağıtımı gerçekleştiriyor. Kömürle ilgili tüm ölçüm ve kalite kontrolü gemiden indirilmeden önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor.

BAŞVURULAR ETLİK İŞ

MERKEZİ’NE YAPILIYOR

Kış boyunca devam edecek kömür yardımını alabilmek için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar “Osmanlı İş Merkezi Yeni Etlik Caddesi Keçiören” adresinde bulunan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü’nden ayrıntılı bilgi alabiliyor.

PANKREAS KANSERİNE DİKKAT

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Salman, ülkemizde gerçekleşen ölümlerde kalp- damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanserle savaşmak, zararlarını azaltabilmek için hastalığı anlatmanın çok önemli olduğunu kaydetti.

Çağımızın en korkulan hastalıkları arasında yer alan kanser hastalığı hakkında hastaların eskiye oranla daha bilinçli olmaya başladıklarını ifade eden Dr. Salman, sigara, alkol, bilinçsiz beslenmeden uzak durulması, rutin kontroller gibi alınacak kişisel önlemler sayesine kanser hastalıklarını büyük oranda azaltabileceğini kaydetti. Kanser tanısının ardından oldukça zahmetli geçen tedavi süreci nedeniyle, sadece kişiyi değil tüm çevresini maddi ve manevi olarak zorlayan bir hastalık olduğu konusuna da dikkat çeken Dr, Salman, ABD'de kanser nedeniyle ölümler arasında 5. sırada yer alan Pankreas kanseri hakkında bilgi verdi. Pankreas kanserinin sebebinin bilinmemekle beraber erkeklerde ve sigara içenlerde içmeyenlere göre 2-3 kat daha fazla görüldüğünü ifade eden Dr. Salman, hastalığın görülme riskini artıran en önemli faktörlerin yaş, sigara kullanımı, alkol alımı, şeker hastalığı, ailesinde pankreas kanseri hikayesinin olması, kronik pankreas iltihabı ve aşırı yağlı besin tüketim alışkanlığı olduğunu kaydetti.

Dr. Salman Pankreas kanseri hakkındaki sorularımıza şu yanıtları verdi.

u Pankreas kanseri nedir ve risk faktörleri nelerdir?

Pankreas, yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı olan enzimlerin üretilmesi ve aralarında insülinin de bulunduğu hormonları salgılamak gibi temel işlevleri bulunan bir organdır. Pankreas hücreleri, diğer organlarda da olduğu gibi kontrollü bir şekilde bölünerek çoğalırlar. Pankreasın sağlıklı hücreleri, kontrol dışı bölünerek çoğalmaları sonucunda kanserleşen hücreleri oluştururlar. Bunlar çoğaldıkça bir kitle veya kist meydana getirirler. Pankreas kanserleri hızla pankreasın içine, daha sonra yakındaki organlara yayılabilir. Lenf yoluyla çevredeki lenf düğümlerine ve karaciğerin lenf düğümlerine sıçrayabilir. Kan yoluyla yayılma da kısa süre içinde gerçekleşir. Tümör hücreleri kapı toplardamar sistemine girerek, karaciğere ulaşabilir.

u Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir?

Pankreas kanseri, sinsi bir hastalık olarak bilinir, bulguları hemen ortaya çıkmayabilir, erken teşhisi zor olan bir kanser türüdür. Sarılık, karaciğer büyümesi, sindirim güçlüğü, kilo kaybı, ağrı, iştahsızlık, kaşıntı, diabetes mellitus, bulantı, karında hassasiyet, karın boşluğunda sıvı birikmesi görülen bulgu ve belirtilerdir. Hastalık sarılık olarak kendini gösterdiğinde, genellikle tehlikeli safhada olduğunu göstermektedir.

u Pankreas kanserinde

tanı nasıl konulur?

Muayene esnasında hastanın şikâyetlerinin dinlenmesinin ardından çeşitli kan tahlilleri ve radyolojik incelemelere başvurulur. Elde edilen sonuçlara göre hastanın hastalığın hangi evresinde olduğu anlaşılır. Pankreas kanserinin 4 evresi bulunmaktadır. Tümör teşhisi için karın ultrasonografisi, bilgisayarlı karın tomografisi, MRI ve PET kullanılır. Uygulanabilecek diğer yöntemler ise endoskopik ultrasonografi ve endoskopik retrograd kolanjiopankreatografidir (ERCP).

u Pankreas kanserinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Pankreas kanseri tedavi aşamasında erken teşhis genellikle hastaların ufak şikâyetleri ile doktorlara başvurması ile gerçekleşmektedir. Tedavi süreci hastanın kanserin hangi aşamasında olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Pankreas kanseri tedavi yöntemleri arasında ameliyat, ışın tedavisi veya ilaçlı kemoterapi bulunmaktadır. Öncelikli olarak hasta eğer kanserin başlangıç evresinde ise genellikle cerrahi tedavi kullanılmaktadır. Ancak daha ileri evrelerde ışın tedavisi veya ilaçlı kemoterapi söz konusu olabilmektedir. Erken kanser ve kanser türleri arasında en risklilerinden biri olan pankreas kanserinin tedavi aşamasında en önemli nokta her zaman erken teşhis ve tedavidir.

ODTÜ YOLU AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı hızla devam eden ODTÜ Yolu açılış için gün sayıyor. Eskişehir Yolu ile Anadolu Bulvarı’nı Konya Yoluna bağlayacak bir kısmı ODTÜ arazisinden geçen bulvarda, 8 adet köprülü kavşak veya alt üst geçitten 7’si tamamlanırken, asfalt serim çalışmaları da sürdürülüyor.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından gece gündüz yürütülen çalışmalarla bulvarın rekor sayılacak bir sürede tamamlanması bekleniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, çalışmaların 7 gün 24 saat vardiyalar halinde yürütüldüğünü kaydederek “Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlayacak ODTÜ Yolu’nda sona gelindi. ODTÜ Yolu’ndaki 8 adet köprülü kavşak ve alt üst geçitten 7’si tamamlandı. Bir adet yaya üst geçiti ile Dışişleri Bakanlığı Köprüsü’nün yapımı da tamamlanmak üzere” diye konuştu.

ODTÜ Yolu’nun rekor sürede tamamlanarak, Şubat ayı sonlarında hizmete açılmasının planlandığını müjdeleyen Başkan Gökçek, 4 kilometrelik bulvarda 8 adet köprülü kavşak veya alt üst geçit, bir adet yaya üst geçidinin yer aldığını, bulvarın 4 gidiş 4 geliş toplam 8 şerit olduğunu söyledi.

Başkan Gökçek, ODTÜ Yolu’nda devam eden çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“ODTÜ Yolu’nda asfaltlama çalışmaları kapsamında ikinci tabaka asfalt olan binder serimi devam ediyor. Kaldırım çalışmaları ise son sürat devam ederken, aydınlatma direkleri dikim çalışmaları da sürüyor. ODTÜ Yolu’nda peyzaj ve çevre düzenlemesi çalışmaları hızla devam ederken, yönlendirme levhaları ve yol çizgileri çalışmalarına ise en kısa sürede başlanacak.”

AĞAÇLANDIRMA

ÇALIŞMALARI

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ Yolu’nda ağaçlandırma çalışmalarının da son hızla devam ettiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu ana kadar, ODTÜ Yolu’nda refüj ve yan bantlara 950 adet 50-60 kuturunda 6-7 metre boyunda küp ıhlamur ağaçları dikildi. Yan bant ve yamaçlara ayrıca mavi ve yeşil renkli 2500 adet büyük boylu atlas sedirleri, yan bantlara 50 adet akçaağaç ve 50 adet büyük boylu mazı, 100 bin adet çalı ve mevsimlik çiçek dikilirken, 40 bin metrekare de rulo çim serildi.”

Ağaçlandırma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Başkan Gökçek, ODTÜ Yolu’nun ıhlamur ağaçlarıyla donatıldığını, diğer ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarıyla bulvarın yeşillikler içinde olacağını anlattı.

BULVARDA YER ALAN

KÖPRÜLÜ KAVŞAK

ALT ÜST GEÇİTLER

Başkan Gökçek, bulvar üzerinde bulunan 8 adet köprülü kavşak, alt üst geçitten 7’sinin tamamlandığını, bir adet yaya üst geçidin yapımının bitmek üzere olduğunu ve Dışişleri Bakanlığı Köprüsü’nün ise tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Eskişehir Yolu’nu ODTÜ Yolu’na bağlayacak olan ODTÜ A1 Köprüsü tamamlandı. ODTÜ’nün ana girişinden 200 metre ileride, yeni yapılan bulvarın altında gerçekleştirilen ODTÜ A1 U Altgeçidi de yapıldı. Bu U dönüşü ile ODTÜ içinden çıkan araçların Eskişehir Yolu’na girişleri sağlanacak. ODTÜ A4 kapısı girişine yapılan ODTÜ A4 yaya üst geçidinde ise sona yaklaşıldı. ODTÜ A4 Köprüsü de tamamlanırken, bu köprü ile Çiğdem Mahallesi, İşçi Blokları Mahallesi ve 1516 Cadde’den ODTÜ Yolu’na katılım sağlanacak. Karakusunlar Mahallesi 1505 Caddeyi 1545/1. Sokağa bağlayan alt geçit te yapıldı.

Çankaya İşçi Blokları Mahallesi 1506. Cadde üzerinde yapılan 1506. Cadde Köprüsü’nün yapımı da tamamlandı. Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi üzerine yapılan Muhsin Yazıcıoğlu Altgeçidi yapımı sona ererken, Anadolu Bulvarı’nın devamı olan ODTÜ Yolu’nu Konya Yolu’na ve Cevizlidere Mahallesi’ne bağlamak için yapılan Fen Lisesi Köprüsü de yapıldı. Çankaya İşçi Blokları Mahallesi 1506. Cadde Köprüsü sonrasında yapılan Dışişleri Bakanlığı Köprüsü ise tamamlanmak üzere. Köprünün Prefabrik kirişlerin yerine koyma çalışmaları devam ediyor.”BÜYÜKŞEHİR’DEN BAŞKENT’E 40 EKİPLE ESTETİK

Her gün, her saat, her dakika milyonlarca insanın ve milyonlarca aracın üzerinden geçtiği yollar, kaldırımlar yapıldığı gibi kalmıyor... Metropol yaşamının ağır tahribatı, en sağlam yolları da kaldırımları da zaman içerisinde yerinden ediyor…

Kimi zaman insan eliyle araçların, kimi zaman “Ben kazdım oldu” diyenlerin, kimi zaman öfkesine yenik düşenlerin kimi zaman da Başkent’in heybetli çınarlarının yerinden oynattığı kaldırım taşlarını ve refüjlerini tamir etmek ve yenilemek için Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi’ne bağlı her biri 4 kişiden oluşan 40 ekip, Başkent’lilerin Alo 153’e (Mavi Masa) yaptıkları ihbarlar doğrultusunda her gün yollara düşüyor.

GÜVENLİ ÇALIŞMA

ORTAMI…

Programlı çalışmaya göre önce fotoğraf ekibi ihbarın yapıldığı sorunlu bölgenin fotoğrafını çekiyor ve çalışmanınkapsamı değerlendiriliyor. Yoğunluk nedeniyle 10 gün sonrasına kadar dolu olan programlı çalışmayı gerçekleştirebilmek için ihbar bölgesine malzemesi ile birlikte bakım ekibi gönderiliyor. Ekipler emniyet şeridi çekerek başladıkları tamiratı kısa sürede bitirerek programlı çalışmasına devam ediyor. Bu çalışmaları sırasında da vatandaşlara bilgi veriliyor

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’na bağlı bakım ekipleri, Ankara’daki yaklaşık 3 bin caddenin iki tarafında yani 6 bin kulvarda yaz-kış bakım çalışması yapıyor. Başkent’in hızla akan trafiğinde her türlü güvenlik önlemlerini alarak çalışan mobil bakım ekipleri aynı zamanda alt ve üst geçitlerde emniyetli araç ve yaya geçişinin sağlanması için de

temizlik ve bakım çalışması yapıyor. İşi bilenlerin “Yenisini yapmak daha kolay” diye nitelendirdikleri bu zorlu mücadele sırasında Kent Estetiği Dairesi ekipleri mevcut rögar, telefon ve elektrik menhollerinin kapaklarını da sağlamlaştırıyor.

TEMİZLİK EKİPLERİ

24 SAAT GÖREVDE

Başkent’te Büyükşehir Belediyesi 83 yol süpürgesi ile de her gün Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen saatler arasında 24 saat temizlik çalışması yapıyor. Kent Estetiği Dairesi’ne bağlı 203 kişiden oluşan El Temizlik ekibi de ana caddeler üzerindeki kaldırımları süpürüyor, ana caddeler üzerindeki üst geçitlerdeki paslanmaz korkulukları yıkıyor ve temiz kalmasını sağlıyor.ÖMSS DESTEK KURSU BAŞLADI

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi (etiSEM) kapsamındaki Özürlü Memur Seçme Sınavına (ÖMSS) Hazırlık Kursları başladı. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, kursların açılışında hem engelli memur adaylarını yalnız bırakmadı hem de adaylara KPSS hazırlık kitaplarını dağıttı. Demirel, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen kurslardan orta öğretim ön lisans ve lisans düzeyinde engelli memur adaylarının yararlandığını söyledi.

Çalışma hayatında engellilerin daha çok yer alması gerektiğini ifade eden Demirel, özel sektör ve kamuda engellilerin istihdamının önemine işaret etti. Demirel, “İlçemizdeki engellilerimizin sosyal hayata katılımlarının yanı sıra iş hayatında daha çok yer almaları için bu kurs projemizi hayata geçirdik. ÖMSS’de çıkan sorular analiz edilerek, engelli memur adaylarımızın başarı çıtasını yükseltmek amacıyla hazırlanan hazırlık kitaplarımızı da yine engellilerimize ücretsiz olarak veriyoruz. Tüm engelli memur adaylarımıza başarılar diliyorum. İnşallah gönüllerindeki işe yerleşirler” diye konuştu.

Diğer yandan 96 saat sürecek kurs programı, haftada 2 gün, günde 4 saat olarak gerçekleştiriliyor.KEDEM ÖĞRETMENLERİ EĞİTİME ARA VERMEDİ

Keçiören Belediyesi Eğitime Destek Merkezi (KEDEM) öğretmenleri, her sene olduğu gibi bu yıl da yarıyıl tatilinde boş durmadı. Geleneksel hale getirilen hizmet içi eğitim seminerlerinin bu yılki konusu ise “Sağlıklı ve Etkili İletişim” olarak belirlendi.

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminer, Keçiören Belediyesi Aile Eğitim Merkezi uzman psikolog-sosyologlarından Yunus Aydın tarafından verildi. Seminere KEDEM’in tüm öğretmen, idareci ve yardımcı personeli katıldı. İletişimin anne karnında başladığını belirten Yunus Aydın, seminerinde çeşitli iletişim şekillerinden bahsetti. Etkili bir iletişimde olması gereken birçok önemli noktaya değinen Aydın, farkına varılmadan yapılan yanlışların gün yüzüne çıkmasını sağladı. Öfke kontrolü hakkında da önemli bilgiler veren Aydın, öfkelendiğimiz zamanlarda yapılacaklar hususunda dinleyicileri bilgilendirdi.

Düzenlenen seminer ile mesleki ve kişisel gelişimlerine önemli katkılar yaptıklarını belirten KEDEM öğretmenleri, KEDEM’in dershane mantığının dışında olduğunu; kulüp dersleriyle öğrencilerin sosyal-kültürel gelişimlerine katkıda bulunarak, özgüveni tam, ahlaki, milli ve manevi değerlere sahip olan gençler yetiştirmek hedefiyle yola çıktıklarını ve bu anlamda da KEDEM’in Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydederek desteklerinden dolayı Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a teşekkür ettiler.BAŞKAN ŞAHİN MİLLİ GÜREŞÇİLERİ ZİYARET ETTİ

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Elmadağ Kamp Eğitim Merkezi’nde kamp yapan Serbest Güreş A Milli Takımını ziyaret etti.

Serbest Güreş A Milli Takımı, İstanbul’da düzenlenecek olan, “Büyükler Serbest Yaşar Doğu Güreş Turnuvası” son hazırlık kampını Elmadağ’da sürdürüyor. Kampı ziyaret ederek sporculara başarılar dileyen Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’e bilgiler veren Teknik Direktör Yüksel Şanlı, “54 sporcu ve 3 Antrenör ile çalışmalarımız sürdü. Güzel bir kamp geçirdiğimizi düşünüyorum. 54 sporcumuz şampiyon olmak için mücadele edecek. Bu şampiyonada alacağımız dereceler Avrupa Şampiyonasında boy gösterecek olan sporcuların seçilmesi anlamında çok önemli” dedi.

Sporcular ve teknik heyetle sohbet eden Başkan Gazi Şahin, “Milli gururlarımız olan tüm sporcularımızı, burada ağırlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Cumhuriyet tarihimizin geçmişine bakıldığında en çok başarı elde edilen spor dalı güreştir. Sizlerden de Şampiyonluklar bekliyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.KAZAN’DA İŞÇİLERE SICAK ÇORBA VE ÇAY İKRAMI

Kazan Belediyesi, inşaatını yeni tamamladığı işçi lokalinde, piyasada geçici olarak çalışan işçilere sıcak çorba ve çay ikramında bulunuyor.

Bölgesinde meşhur olan Salı Pazarının hemen yanı başında inşa edilen ve üst katını zabıta noktası olarak kullanan Kazan Belediyesi, alt katı ise işçi lokali olarak düzenledi. İnşaatlarda günlük çalışan geçici işçilerin öncelikli olarak kullanacağı lokalde sabah erken saatlerde bardakla sıcacık çorba ve çay ikram ediliyor. Soğuk kış günlerinde özellikle sıcak bir çorba ve çay içmenin rahatlığını yaşayan işçiler uygulamadan çok memnun olduklarını belirterek, “Allah Lokman Ertürk’ten razı olsun. Şu soğuk kış günü sokaklarda üşümekten kurtulduk. Yarı aç yarı tok bu soğuklarda kaldırım köşelerinde bekleşip duruyorduk. Bir lokma ekmek yiyor, kursağımızdan sıcak bir çorba geçiyor. Üstelik istediğimiz kadar çay içebiliyoruz, televizyonumuz da var. Daha ne isteyelim, bu zor günlerde gariban dostu Lokman Ertürk bize de sahip çıktı. Allah ondan da ekibinden de razı olsun” şeklinde konuştular.

OCAK AYINDA 9 BİN METRE İMAR YOLU YENİLENDİ

Pursaklar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, ekipleri ocak ayında da hız kesmedi. İlçedeki çok sayıda sokağın asfalt ve yama işini tamamlayan ekipler, mevcut ve yeni imar yolu olmak üzere 9 bin metre yol yaptı. Başkent Ankara’nın

değişen yüzü Pursaklar hızla gelişiyor. Sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanında alt yapı ve imar çalışmalarıyla da takdir toplayan Pursaklar Belediyesi, önemli hizmetlere imza attı. Hızla büyüyen ilçenin altyapısında önemli çalışmalar yaparak metrelerce yeni imar yolu açan ekipler, aralık ayı içerisinde 20 sokağın asfalt ve yama işini yeniledi. 12 bin 450 ton asfalt attı.

İlçe genelindeki alt yapı çalışmalarında kış mevsimi engeli tanımayan Pursaklar Belediyesi, asfalt yama ve serim işlerinin yanı sıra yeni imar yolları da açtı. Hem Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri hem de Pursaklar Belediyesi ekipleri ilçe genelinde gece gündüz mesai yaparak hizmete devam etti. Bu kapsamda yapılan çalışmalar arasında Pursaklar, Saray, Altınova ve Sirkeli’de 12 bin 450 ton asfalt alt atıldı, 8 bin 800 metre imar yolu yapıldı, metrelerce kaldırım onarıldı, çok sayıda kurumun ihtiyacı giderildi.EVİ YANAN AİLEYE BELEDİYEDEN YARDIM ELİ

Geçtiğimiz haftalarda Şehit Cengiz Topel Mahallesi’nde tek katlı müstakil bir evde ikamet eden Güleç ailesine yaşadıkları yangın felaketinin ardından Mamak Belediyesi sahip çıktı. Aileyi ziyaret eden ve geçmiş olsun dileklerini ileten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, aileye belediye olarak gerekli desteği vereceklerini söyledi. Belediye ekipleri, neredeyse tüm eşyaları yanan ve evi hasar gören ailenin badana ve boyasının yapılması ve ev eşyalarının değiştirilmesi işlerini üstlendi. Ailenin ihtiyaçlarının karşılanması için talimat veren Akgül, aileyi kış aylarında zor durumda bırakmayacaklarını dile getirdi. Ailenin temel ihtiyaçların karşılanması doğrultusunda gayret edeceklerini kaydeden Akgül, “Mamak Belediyesi olarak zor durumda olan vatandaşlarımıza yardım etmek boynumuzun borcudur. Belediye olarak gerekli yardımı yapacağız. Ailemize geçmiş olsun” dedi.

Yangında evi zarar gören Meryem Güleç, kendileriyle ilgilenen Akgül’e teşekkür ederek, “Başkanımız evimize kadar gelerek geçmiş olsun dileklerini iletti. Belediyemizin desteği ile toparlanıyoruz. Başkanımıza maddi ve manevi destekleri için teşekkür ediyoruz” dedi.

AKYURT’UN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, İlçe halkının katılımıyla gerçekleştirdiği toplantıda 2004 yılından günümüze, İlçede yapılan çalışmalar ile gelecek dönemde yapılması planlananları anlattı.

Kültür Merkezi Necip Fazıl Konferans Salonu'nda düzenlenen konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Akyurt'un 2004 yılında çekilen görüntüleri salondakilere izletildi.

Ardından Gültekin Ayantaş, "2004 yılında bir video kaydı yaptırdık. Bugün ortaya çıkan değişimi görebilmemiz açısından iyi ki yaptırmışız diyorum" dedi.

Başkan Ayantaş, altyapı, asfalt, okul, resmi kurum, imar, köprü, yol, uluslararası fuar alanı ağaçlandırma ve daha bir çok konuda yapılan çalışmaları detaylandırarak vatandaşlarla paylaştı, bazı belediyelere Akyurt Belediyesi tarafından yapılan yardımların gerçek miktarlarını belgeleriyle ortaya koydu. 1,5 saat süren toplantı, Kültür Merkezi fuaye alanında vatandaşlara yiyecek-içecek ikramı yapılmasıyla sona erdi.

ALTINDAĞ’A BİR POLİS KARAKOLU DAHA

ilçe Emniyet Teşkilatı’na büyük destek veren Altındağ Belediyesi, Demirfırka Polis Merkezi Amirliği’ni tamamlayarak, törenle hizmete sundu.

Oldukça geniş bir arsa üzerine yapımı gerçekleştirilen 3 katlı polis merkezi, 700 metrekare büyüklüğünde… Karakolda 2 nezarethane ve geniş bir de otopark bulunuyor. Demirfırka Polis Merkezi Amirliği 54 personeliyle, yaklaşık 22 bin kişiye hizmet verecek.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki yaptığı konuşmada, 40-50 yıllık ihmallere rağmen Altındağ’ın her geçen gün daha fazla huzura ve refaha kavuştuğunu dile getirdi. İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Altındağ Belediyesi’nin takdir edilecek işlere imza attığını ifade ederken,

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ise, “Altındağlıları ilgilendiren her konuda Veysel Tiryaki’yi görmek mümkün. Veysel Tiryaki, toplumun huzur ve refahı için elini taşın altına koymaktan kaçınmayan biri… Altındağlı çocukları düşünüyor, Altındağ’ın huzurunu ve refahını düşünüyor, Altındağ Belediyesi daha önce de Altındağ İlçe Emniyet Binası, Aydınlıkevler, Anafartalar ve Karapürçek Polis Karakolu binalarının yapımını üstlenmişti. Altındağ’daki her şeyi düşünüyor ve çok önemsiyor” diye konuştu.

SİNCAN’DA OKUL BİRİNCİLERİNE KARNE HEDİYESİ

Sincan Belediyesi, öğrencilere anlamlı bir yarıyıl hediyesi verdi. Belediye, ilçe genelindeki tüm okul birincilerini aileleriyle birlikte Konya’ya götürdü. Sincan Belediyesi öğrencilere verdiği bu armağanla hem derslere olan motivasyonunu artırmayı hem de ülkemizin tarihi, sosyal ve kültürel değerlerini tanıtmayı amaçlıyor. Geziye katılan öğrencilerin de tam notunu alan Belediye, eğitime verdiği desteği sürdürüyor.“Sosyal Belediyecilik” anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Sincan Belediyesi okul birincilerini aileleri ile birlikte hızlı trenle Konya’ya götürdü. Belediye geziyle öğrencilerin hem motivasyonunu artırdı hem de tarihi ve kültürel değerleri tanıttı. 89 okulun birincilerinin ve ailelerinin katıldığı gezide öğrenciler tarih ve kültür dolu bir gün geçirdi.

Tarihi ve kültürel değerlerinin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna; “Başarılı öğrencilerimizi karne hediyesi olarak Konya’ya götürüyoruz. Gezimize ilçemizdeki tüm okul birincileri katılabiliyor. Konya’yı seçmemizdeki neden ise gelecek nesillerimize tarihi ve kültürel değerlerimizi tanıtabilmek...” dedi.
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 68,92 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə