Ankara’nın Dünü, Bugünü ve Yarını"nı anlatan Gökçek, "Her yönüyle artık çok farklı, modern bir kent Ankara"Yüklə 83,69 Kb.
tarix12.08.2018
ölçüsü83,69 Kb.
#70484

Ankara’nın Dünü, Bugünü ve Yarını”nı anlatan Gökçek, “Her yönüyle artık çok farklı, modern bir kent Ankara”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yerli ve yabancı kent tasarımcılarına, Ankara’nın dünü, bugünü ve gelecekteki projelerini anlattı.

Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ASİAD) düzenlediği uluslararası “İdeal Kentler Zirvesi”nde bir sunum yapan Başkan Gökçek, konuşmasına, “Ankaramızın 22 senede nereden nereye geldiğini size somut örneklerle göstermek ve Ankara’da ne kadar büyük bir gelişme olduğunu görsel olarak sizlerin önüne sermek istiyorum” diyerek başladı.

“Eski Ankara ile yeni Ankara’nın en ufak bir ilgisinin olmadığını sizlere göstermek istiyorum” diyen Başkan Gökçek, Ankara’nın, rekreasyon alanları, bulvarları, kavşaklarının eski ve yeni görüntüleriyle artık çok farklı, modern bir kent haline geldiğini bildirdi.

“GECEKONDULARI

GÖSTERMEMEK İÇİN

KONUKLAR

HELİKOPTERLE

GÖNDERİLDİ...”

Sunumunda zaman zaman anılarına da yer veren Başkan Gökçek eskiden dışişleri bakanlarının, Havaalanı yolunun eski halini dışarıdan gelen yabancı konuklarına göstermemek için adeta çırpındıklarını ifade etti.


“HAVA KİRLİLİĞİ,

ANKARA’DA CİDDİ

BİR SORUNDU”

Ankara’da göreve başladığında yoğun hava kirliliği nedeniyle kuşların Kızılay’da kış aylarında ölüp ağaçlardan döküldüğünü, içme suyunun da haftada 3-4 gün

verildiğini anlatan Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Ankara’nın dört bir tarafı da çöp yığınlarıyla doluydu. Trafikte 350 bin araç olmasına rağmen son derece sıkıntılıydı, devamlı kavşaklarda beklenirdi. Biz bunları anlattığımız zaman insanlar inanmıyor. Ben belediye başkanı olduğumda 10 yaşında olan bir çocuk, şu anda 32 yaşında. Çocuğun bunu hatırlaması mümkün değil, ancak 40 yaşın üzerindeki insanlar hatırlayabilir. Biz söylediğimiz zaman gençlik için hiçbir anlam ifade etmiyor. Ama işin gerçeği bu.

Allah'a şükür, hava kirliliğini bitirdik, doğalgazı getirdik, su sıkıntısını yeni baraj bağlantılarıyla bitirdik. Trafik yer yer sıkışıyor, araç sayısı 350 binden 1 milyon 700 bine çıktı. Alternatifler arıyoruz. Zaman zaman bana 'Niye alt, üst geçitler yapıyorsunuz? denilirdi. Ben bu 220 alt üst

geçit yerine metro yapsam, sadece bir hatta 13-14 km metro yapabilirdim. Ankara büyüdü, araç sayısı arttı, trafiği çözmek için de yer üstünden çözümler üretmemiz gerekiyordu. Onun için alt üst geçit yaptık. İddia ediyorum, dünyada 5 milyonluk kentler içinde trafiği en rahat olan kent biziz.

Sosyal ve kültürel projeleri dünyada en çok olan Belediye, Ankara Büyükşehir Belediyesi’dir. Tam 164 tane sosyal ve kültürel projeyi, çocuklar, gençler, yaşlılar, kadınlar ve engelliler için yürütüyoruz. Bu bir rekordur. Dünyanın hangi kentine giderseniz gidin, 1-2 rekreasyon alanı bulursunuz. Şu anda Ankara’da 10 tane dev rekreasyon alanı var. Bu da ciddi anlamda bir rekordur.”
2016 SONRASI

PROJELERİ

ANLATTI

Başkan Gökçek Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin halen 150 civarında dev proje yürüttüğünü belirterek, bunların başlıklarını şöyle sıraladı:“ANKAPARK, Hayvanat Bahçesi, Ankara Boğazı, Ankara Boğaz Viyadüğü, Ankara Fuar ve Kongre Merkezi, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi, Mobilya Sarayı Girişi, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi, Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi, Ulus ve Çevresi Dönüşüm Projesi, Uus Meydanı, Ankara Kalesi İç Kale Sağlıklaştırma Restorasyonu, Akyurt Fuar ve Kongre Alanı, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi, Mobilya Sarayı Girişi, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi, Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi, Ulus ve Çevresi Dönüşüm Projesi, Ulus Meydanı, Hıdırlıktepe - Atıfbey - İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi, Ulus Dolmuş Durakları ve Bedesten Projesi, Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap, Çaldağ Kentsel Dönüşüm Projesi, Gümüşdere Kentsel Dönüşüm Projesi, Çamlıca Kentsel Dönüşüm Projesi, Dar Gelirli Vatandaşlara Sosyal Konut Projesi, Yeni Teleferik Hatları, Monoray Projesi, Yeni Otobüs Terminali.”
“ANKARA’YA GOLF

SAHALARI YAPILACAK”

Dar gelirli vatandaşlar için Gölbaşı ile Eskişehir Yolu arasında, otobana 9.5 km mesafede 14 milyon metrekare arazi üzerinde sosyal konut yapacaklarını bildiren Başkan Gökçek, “Burada ayrıca yeni bir proje daha var. 2 tane dev golf sahası ve o golf sahasına hizmet veren villalar olacak. Hatta müşterisini bulduk gibi. Bu işler müşterisini bulmadan yapılmaz” dedi.
“ANKARA BOĞAZI

BU YIL BAŞLIYOR”

Başkan Gökçek, “Ankara Boğazı” projesine bu yıl başlayacaklarını belirterek, “Planları bitirdik, 11 km uzunluğundaki bu alana bir boğaz yapacağız, hiç olmazsa hayallerimizi böyle gerçekleştirelim istiyoruz. Allah izin verirse, konutların olduğu, bol miktarda rekreasyon alanının bulunduğu bir boğaz olacak, boğaza viyadük de yapılacak” bilgisini verdi.

Ulus ile ilgili projelerini de anlatan ve konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da bilgilendirdiğini kaydeden Başkan Gökçek, “İnşaallah Ulus için çok ciddi projelerimiz olacak. Osmanlı Bankası’nın tarihi binasının bulunduğu alanda trafiği alta alarak, YIBA

Çarşısı’nın yanından yukarı çıkılacak. Çankırı Caddesi tamamen kamulaştırılarak yurt binaları yapılacak. Yaya yolu haline gelecek, Ulus’u da aynı şekilde yayalaştıracağız” şeklinde konuştu.

Ulus dolmuş duraklarını da yerin altına alacaklarını belirten Başkan Gökçek, durakların üst katının da müze olacağını ifade etti.


“TELEFERİK PROJELERİ

ARTACAK”


Teleferik projelerine ağırlık verileceğini kaydeden Başkan Gökçek, yabancı yatırımcıların monoray teklifleri yaptığını da kaydetti. Karayolunda yeterli yer kalmadığını, ucuz olması nedeniyle de teleferiği tercih ettiklerini belirten Başkan Gökçek, Ankara trafiğini rahatlatacak için yeni düzenlemelerle ilgili de bilgi verdi.

Yeni Keçiören Bulvarı, Keçiören’de tünel yol projesi, Yeni Otobüs Terminali ile ilgili de bilgiler veren Başkan Gökçek, yeni otobüs terminalinin Mamak’a taşınacağını, eski otogara da Ulus esnafının taşınacağını söyledi.

Kurtuluş Mücadelesi’nin başlangıcı: 19 Mayıs 1919

Milli Mücadele’nin tarihe geçen hikayesi, Atatürk’ün, “1919 senesi Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım” cümlesiyle başlar. Diğer bir deyişle, 19 Mayıs 1919, Milli Mücadele’nin fiilen başladığı tarihtir.

Her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere de armağan ettiği, Türkiye Cumhuriyeti’nin milli bayramı olan

“Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”, Kurtuluş Savaşı’nın da başladığı gün olarak kabul edilir.

Süreç, son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in, İngilizlerin Samsun’da olup bitenlerden dolayı hissettikleri huzursuzluğu çözmek adına Mustafa Kemal Paşa’yı yanına çağırmasıyla başladı. Gelen çağrıyı duyduğu andan itibaren, bu görevi işgal altındaki Anadolu’nun zaferine bir işaret olarak algılayan Mustafa Kemal Paşa, yanına 18 kişilik bir heyet alarak, Samsun’a doğru yola çıkar. Tarih, 16 Mayıs 1919’dur ve vapurun adı da Bandırma’dır.

17 Mayıs 1919 Cumartesi günü Bandırma Vapuru saat 21.40 sıralarında İnebolu’ya varır. Yolculuğun sonunda ise heyet, Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Merkez İskelesi’ne çıkar. Kurtuluş Savaşı mücadelesi de 19 Mayıs 1919’daki bu ilk adımlarla başlar.

Bu özel gün ilk olarak 24 Mayıs 1935’te

“Atatürk Günü” adı altında kutlandı. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline geldi.

Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etti. Kongrede oylanan bu öneri kabul edildi ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaştı. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül ihtilalinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını aldı.

Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye’nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanıyor.

Avrupalı kent tasarımcıları, ANKAPARK’a hayran kaldı

Avrupalı kent tasarımcıları, şehircilik uzmanları ve Ankaralı işadamlarından oluşan heyet, ilk kez gezdikleri ANKAPARK’a hayran kaldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ev sahipliğinde ANKAPARK’ın açık ve kapalı oyun alanlarını gezen konuklar, “ANKAPARK’ın büyüklüğünü, gezince daha iyi anladık” diye konuştular.

Başkan Gökçek tarafından ANKAPARK’a davet edilen ve aralarında Avrupa’nın tanınmış şehir plancısı ve mimarları ile Ankaralı işadamlarının da bulunduğu “İdeal Kentler Zirvesi” heyetinin ANKAPARK’taki ilk durağı, Dinozor Müzesi oldu.

ANKAPARK’taki dinozor alanı ve kapalı oyun alanları hakkında konuklarını bilgilendiren Başkan Gökçek, şunları kaydetti: “Yazlık ve kışlık ayrı ayrı bölüm var ama kışlık bölüm yazın da kullanılıyor. Dünyada en büyük kapalı oyun alanı Rusya’da (15 bin metrekare). Bizde toplam 86 bin metrekare kapalı alan var. Havuzda dünyanın en büyük müzik, ışık, su sistemi de ANKAPARK’ta olacak. 209 metre genişliğinde 120 metre yüksekliğinde su fışkırtacak. Kapalı alanda 20 bin metrekarelik dinozorlar bölümü var. Bir Dinozor Müzesi var, 5 bin metrekarelik... 10 bin metrekarelik de içiroe 200 dinozor olan Dinozor Ormanı var, 150’si hareketli. 65 metre boyundaki dünyanın en büyük dinozoru, Guiness Rekorlar Kitabına girecek. Yine 40 metrelik, dünyanın en büyük hareketli, sesli, gürültülü dinozoru da ANKAPARK’ta. Büyüklü küçüklü 15 tane roller coaster var ANKAPARK’ta ve Universal sinemalarındaki teknolojilerin kullanıldığı 3 tane de sinema var.”
BAŞKAN GÖKÇEK,

KONUKLARIYLA

OYUN OYNADI

Konuklarını Dijital Oyun Çadırı’na götüren Başkan Gökçek, burada konuklarıyla savaş oyunu ve air-hockey oynadı.

Gökçek, Amerika’nın Orlando eyaletinde sadece ANKAPARK’taki Dijital Oyun Çadırı’nın yarısı büyüklüğündeki oyun alanına 42 dolar ücret ödendiğini belirtti.

Oyuncakların yaş seviyesine göre çeşitlilik kazandığını ifade eden Gökçek, ANKAPARK’taki temalar hakkında da açıklamalarda bulundu. Konuklarını ANKAPARK’ın dev giriş kapısı önüne de getiren Başkan Gökçek, burada heyetle hatıra fotoğrafı çektirdi.

“HAYALLERİ BİLE

YETMEZ”


Başkan Gökçek Avrupalı konuklarına, “İyi bir reklam yaptığımızda, ülkelerinizden ANKAPARK’a ziyaretçi gelir mi?” sorusunu yöneltti.

Bu soruya Avrupalı konuklardan biri, “İlk defa Ankara’ya geliyorum, buradaki insanları çok dostane buldum. Çok temiz bir şehir. O yüzden tercih edilir, bu sebeplerden dolayı Ankara’nın çok ziyaretçisi olur” yanıtını verdi. Başkan Gökçek, “Ailesiyle ANKAPARK’a gelen bir kişi, burayı ancak 3 günde gezebilir” hatırlatmasında bulununca, Avrupalı konuğu da “Biz de üç kere geliriz” yanıtını verdi.

Başkan Gökçek de Mimarlar Odası’nı eleştirerek, “Hayalleri bile bu işlere yetmez.

Dünyayı gezmiyorlar, görmüyorlar, bilmiyorlar. Bir zamanların komünistleri vardı, hala o kafada dolaşıyorlar” diye konuştu. Geziye katılan bir basın mensubunun, “Buradan Mimarlar Odası’na, ANKAPARK’ı gezme çağrısı yapmaz mısınız?” sorusuna da Başkan Gökçek, “Ne çağrı yapacağım? Gelsinler, gezdireyim hepsini ama gelemezler, ezilirler” karşılığını verdi.

ANKAPARK’ın her tarafının çalı ve ağaçlarla donatıldığına dikkat çeken Başkan Gökçek, “Burada bırakın ağacı, çalı yoktu. Neymiş, ağacı katlediyormuşuz...” dedi.
“OTELLERE TELEFERİK

YAPABİLİRİZ”

ANKAPARK’a metrolara ulaşım için teleferik hattı yapıldığını ifade eden Başkan Gökçek, ANKAPARK çevresine otel yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara da sıcak baktıklarını belirtti. Başkan Gökçek, ANKAPARK çevresine yapılacak otellere de ANKAPARK’a, teleferikle ulaşım imkanı sağlamayı düşündüklerini ifade etti.

Başkan Gökçek, Ortadoğu bölgesinden gelecek olan turistler için alışveriş merkezleri ve termal tesislerin cazip olduğunu hatırlatarak ANKAPARK’la birlikte Ankara’nın makus talihini yenebilecek durumda olduğunu sözlerine ekledi. Başkan Gökçek, ANKAPARK’ın bitirilmesinin ardından tüm dünyada yoğun bir tanıtım kampanyası başlatacaklarını kaydetti.

ANKAPARK’ı, Ankara’nın turizminin kalkınması için “demirbaş” olarak yaptıklarını ifade eden Başkan Gökçek, “Yol yapıyorsunuz, sadece geçen arabalara faydası var. Kanal yapıyorsunuz, su yapıyorsunuz, bunlar bir altyapı olarak kalıyor. ANKAPARK da turizmin altyapısı. Biz eski parayla 1.5 katrilyonu (1,5 milyar TL) Ankara’nın demirbaşı olarak buraya yatırdık, önemli olan turisti çekmek. Bir başka ifadeyle Ankara ekonomisini de canlandırmak” diye konuştu.
Bart Goldhoorn

(Hollanda-Araştırma

Geliştirme Direktörü):

Parkın genelinin çok büyük olması ve çok fazla çeşitliliğin bir arada olması beni çok etkiledi. Oğlum buraya gelse, bu kadar çok oyuncak karşısında çılgına dönerdi. Kişisel olarak da Dinozor Alanı'ndan çok etkilendim.


Jacques Allard

(Belçika Şehir Plancısı):

ANKAPARK’ın Dinozor Oyun Alanı kısmı çok etkileyiciydi. Parkın geneli de çok ilgimi çekti. Çok beğendim, çok güzel. Kullanıcılar için çok sayıda seçeneğin olması ve büyüklük çok etkileyici.
Branimir Medic (Mimar):

Bu bölge için eğlence endüstrisine yönelik bir seçim olması, çok akıllıca bir yatırım. Ankara için, turizmde insanların buraya gelmesi ve haritadaki bilinirliğini artırabilecek çok doğru bir adım.


Eda Ersoy

(ASİAD Yönetim Kurulu Başkanı):

Aynı zamanda kentsel tasarımcıyım. ASİAD olarak İdeal Kentler Zirvesi’nde Başkan Gökçek, bizi ANKAPARK’a davet etti, gördük ve çok beğendik. Dünya çapında da bir çok ilke imza atmış bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Buradaki ölçeği ve kurguyu anlattığında, ANKAPARK’ı tam anlamıyla öğrenmiş olduk, kendisini tebrik ederiz.
Talha Kös (Kentsel

Tasarımcı-İdeal Kentler

Zirvesi Koordinatörü):

Dünyanın en önemli şehirlerine damgasını vurmuş, alanında en yetkin isimleri, İdeal Kentler Zirvesi’nde Ankara’da bir araya getirdik. ANKAPARK’ı yabancı konuklarımızla ilk defa gezdik. Yabancı konuklarımız da projeye büyük ilgi gösterdi.


Ertürk Dölek (İşadamı):

Atatürk’ün mirası olarak buradaki yapılaşmanın doğru olmadığını zaman zaman duyuyordum. Ben de katılıyordum ama burayı gördükten ve Başkan’ın açıklamalarını duyduktan sonra, artık arkadaşlarım belki bana çok kızacak ama vazgeçtim bu düşüncemden. Çok doğru bir iş yapılmış ve Atatürk'ün bunu görmesi, duyması mümkün olsaydı çok beğenirdi, çok da mutlu olurdu.

Gökçek’ten MANİA hattı müjdesi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent'te yapılaşmada uzun yıllardır sıkıntı veren mania hattının, yapılan görüşmeler sonucunda Yenimahalle ve Etimesgut bölgelerinde kaldırıldığını bildirdi.

Gökçek, Büyükşehir Belediyesi ile Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yaklaşık 1,5 yıldan bu yana devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlandığını bildirdi.

Mania hattının, Ankara'nın gelişiminde ciddi bir sorun olduğunu belirten Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Ankara merkezinde bulunan askeri havaalanlarına ait mania planları, mevcut imar planlarında verilen imar haklarının kullanılmasına kısıtlama getiriyordu. Ankara'da uzun yıllardır kangren olan mania hattı, yapılan görüşmeler neticesinde olumlu bir sonuca ulaştı. Etimesgut Havaalanı'nın yaklaşım alanı olan Yenimahalle ve Etimesgut bölgeleri ile Çankaya'nın, bu havaalanın etkisinde olan bölgelerindeki mania hattının kaldırılması konusunda, Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile mutabık kalındı. 1.5 yıldan beri devam eden çalışmalarımız, nihayet semeresini verdi. Ankaralılara hayırlı, uğurlu olsun.”

Çankaya bölgesini ilgilendiren, Güvercinlik Havaalanı ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki görüşmelerin de devam ettiğini bildiren Başkan Gökçek, “İnşallah bu bölgeyle ilgili de 2-3 ay içerisinde çözüm sağlayacağız” dedi.

MANİA HATTI NEDİR:

“Uçuş güvenliği”için Milli Savunma Bakanlığı'nca uygulanan mania hattı, havaalanlarını kullanan hava araçlarının, doğal zemin yükseklikleri ile mevcut veya yapılacak yapıların yüksekliklerinden olumsuz etkilenmeden güvenli bir şekilde iniş ve kalkışını sağlamak üzere mevcut pistlere yaklaşma bölgeleri ve bu bölgelerin yüksekliklerini belirliyor.

Başkan Gökçek: “Galericilerin kalmaları söz konusu değil, kesinlikle gidecekler”

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, 2. el oto alım satımı yapan galerilerin yoğun olarak bulunduğu 9 bölgede yasalara ve kurallara aykırı faaliyet gösteren galericilere denetimlerini artırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, denetimlerin istisnasız her gün süreceğini belirterek, “Bizim, galerilere kent içerisinde kalmalarına müsaade etmemiz, kesinlikle söz konusu değil. Bunu unutsunlar artık... Gidecekler, başka çare yok” dedi.

Ankara’da galerilerin yoğun olduğu Altındağ, Keçiören, Çankaya ve Yenimahalle belediye başkanlarıyla birebir görüştüğünü, bütün ilçe belediyelerinin ve Büyükşehir Belediyesi

zabıtasının, galerilerle ilgili çok daha yoğun şekilde çalışacağını kaydeden Başkan Gökçek,

“Ankara’nın içinde galeriye kesinlikle müsaade etmeyeceğiz… Şaşmaz’da kamyonlar vardı, o kadar direndiler ama sonunda gittiler ve şimdi hallerinden çok memnunlar. Yani buna inat etmeye gerek yok ki” dedi.

OTONOMİ’ye gitmemek için direnen grubun başında 32 kişi bulunduğunu ve bu kişilerin daha önce OTONOMİ’nin ortağı olduğunu da kaydeden Başkan Gökçek, bu kişilerin kendi aralarındaki özel, kişisel kavgalarını genele yaydıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “İster CHP’li, ister MHP’li, ister AK Parti’li olsun, hiçbir belediye başkanı da bu konuda değişik bir şey düşünmüyor. Herkesin ortak kanaati bu. Yani bu siyasi bir konu değil. Ben zamanında onlara Gölbaşı’nı verdiğimde kabul etmediler. Ondan sonra TOKİ tarafından OTONOMİ’nin yeri verilmeye kalkıldı. ‘Hadi alın’ dedik, onu da istemediler. Ben de ‘Bundan sonra sizinle hiçbir şey yapmam’ dedim ve çekildim geriye. Gidip TOKİ’den kendileri aldılar. Beraberlerdi, kızdım ama kızdığım halde belli bir noktaya gelince, ‘Esnaftır, tartışmanın alemi yok' dedim ve tekrar bunlara kendim gittim. Asfaltlarını attık, altyapılarını yaptık, her türlü desteği verdik. Kendi aranızdaki sürtüşmeden dolayı niye bizi mağdur ediyorsunuz?”


699 GALERİYE İŞLEM

YAPILDI, 480 ARACA

TUTANAK DÜZENLENDİ

Ayurt'ta kurulan OTONOMİ'ye taşınmaları için verilen sürenin 1 Mart’ta dolmasına rağmen, karara uymayan galericileri denetleyen Büyükşehir Belediyesi ve ilçe zabıtaları ile Emniyet Müdürlüğü asayiş ve trafik ekiplerince, hak ihlali oluşturarak dükkanların önünde, kaldırımlarda park eden araçlara tutanak tutulup cezai işlem uygulanıyor, ayrıca park yasağı bulunan cadde kenarlarına park eden araçlar da trafik ekiplerince parka çekiliyor.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ekipleri de bölgenin imar planını gözeterek, kaldırım kenarlarına mantarlar monte ediyor.

İl genelindeki tüm ilçelerde süren çalışmalar kapsamında Büyükşehir ve İlçe zabıta ekiplerince, 2. el oto galerilerine “mühürleme, tebligat, yürütmeyi durdurma, ruhsat değişikliği vb” toplam 699 idari işlem uygulanırken, 480 araca da tutanak düzenlendi.

Göze uygulanan pansumana dikkat!

Gözlerde yaşanan kaşınma, şişme, enfeksiyon gibi durumlarda en çok uygulanan yöntemlerden biri olan çay veya çeşitli bitkilerle pansumanlar ne kadar doğrudur? Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. U. Emrah Altıparmak gözlere uygulanan pansumanlarla ilgili dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.


“Gözlere ılık pansuman

iyi geliyor mu?”

Ilık pansumanın göz ağrısını azalttığı, kas spazmlarını giderdiği, kan dolaşımını artırıp yara iyileştirmesini hızlandırabildiği için bazı durumlarda gerçekten yararlı olduğu kabul edilebilir. Göz kapağında arpacık gelişimine, ılık pansumanın iyi geldiği durumlara tipik bir örnektir. Ilık pansuman, arpacık ile göz kapağı içinde oluşan iltihabı dokunun kan dolaşımını artırarak yara iyileşmesini hızlandırır, hem de gözeneklerin genişlemesine yardımcı olarak apse dokusunun boşalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca aktif enfeksiyon geçtikten sonra geride kalan (şalazyon adı verilen) kalıntı dokuların da kaybolmasına yardımcı olabildiği için özellikle önerilmelidir.

Blefarit adı verilen ve kirpik diplerindeki yağ bezlerinin tıkanmasına veya kötü çalışmasına neden olan rahatsızlıkta da ılık pansuman son derece yararlıdır. Ilık pansuman ve masajla tıkalı yağ bezleri (Meibomean bezleri) açılır, içeriğini boşaltır, gözyaşı daha normal bir bileşime kavuşur. Böylece gözlerde batma, yanma ve kaşınma gibi göz kuruluğu şikayetleri de azalır ve kaybolur. Bu tedavi aynı zamanda gelecekte arpacık oluşumunu da engellemektedir. Uzun süre ekrana bakılması, uygun olmayan gözlük numarası kullanımı gibi gözün kırma kusurlarına (gözlük numarasına) bağlı göz ağrılarında da ilk pansuman rahatlatıcı ve dinlendirici özelliğe sahiptir.


“Göz derisine zarar vermeyecek

ılıklıkta pansuman yapılmalıdır”

Temiz olduğu bilinen mendil, havlu veya kağıt peçete mikrodalga fırında ısıtılabilir veya kaynamış ve ılıtılmış temiz suyla ıslatıldıktan sonra suyu sıkılarak pansumana hazır hale getirilebilir. Göz kapağı derisi vücuttaki en ince deridir ve son derece hassastır. Bu nedenle ılık pansuman yapılırken göz derisine zarar vermeyecek sıcaklıkta olmasına dikkat etmek gerekir, çünkü yüksek sıcaklıklarda cilt zarar görebilir.
“Bazı durumlarda ılık pansuman

yerine soğuk kompres

daha etkilidir”

Çay veya başka bitkisel suların ılık pansuman yapılırken suya üstünlükleri olup olmadığı bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Ayrıca içerdikleri kimyasallar nedeniyle göz içine kaçıp zarar verme riski taşımaktadırlar, ılık pansumana göre avantajları yoktur. Ancak özel olarak göz kapaklarının temizliği için üretilmiş ve kirpik dibi iltihabı için tedavi edici özellikleri olan bazı şampuanlar, jeller ve ıslak mendiller eczanelerde satılmaktadır. Bunları hekimler olarak beğeniyor ve öneriyoruz. Bunların bazılarında çay ağacı yağı gibi maddeler yer almaktadır, bu ürünleri çay poşetleri içindeki çayla karıştırmamak çok önemlidir. Sanılanın aksine alerjik konjonktivite veya cilt alerjilerinde uygulanacak ılık pansuman, kaşıntının artmasına neden olabileceğinden önerilmez. Bu gibi durumlarda soğuk kompres, daha yararlı kabul edilmektedir.


“Ilık pansuman tek başına

tedavi özelliği taşımaz”

Ilık pansuman tek başına tedavi özelliği taşımaz, bu nedenle tek başına tedavi amacıyla kullanılmamalıdır. Ancak tedaviye katkı sağlayan ve yaşam kalitesini artırıcı bir destek olarak düşünülebilir. Bu nedenle göz rahatsızlığını sürekli ılık pansumanla azaltmaya çalışmak yerine bir göz hekimine muayene olmanızı önerilmektedir. Hekiminiz gerekli görürse, size önerdiği tedaviye ek olarak ılık pansuman da tavsiye edecektir.

Başkent Tiyatroları’na, “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülü”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları’nın “Bir Adam Yaratmak” isimli oyunu, Genç Türkiye Zirvesi (GTZ) Akademi Ödül Töreni’nde, “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülü”ne layık görüldü.

Yönetmenliğini Mehmet Tahir İkiler'in yaptığı, Başkent Tiyatrolarının “Bir Adam Yaratmak” isimli oyunu, İstanbul Şehir Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunlarının aday olduğu eserler arasından birinci olarak seçildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin öncülüğünde bu yıl Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen Genç Türkiye Zirvesi, 2013 yılından bu yana Türkiye’nin 81 ili ve dünyanın 165 ülkesinden yaklaşık 3 bin stratejik vizyon sahibi gencin katıldığı bir platform olarak toplanıyor.

Hizmet ve eserleriyle; kültür, sanat, teknoloji, bilim, sanayi ve ekonomi hayatına önemli katkılarda bulunanları motive etmek ve onurlandırmak amacıyla dağıtılan GTZ Akademi Ödülleri, ilk kez 2015 yılında 11 farklı kategoride 17 bin 823 kişinin oylamasıyla sahiplerini buldu. Bu yıl da 20 farklı kategoride belirlenen onlarca aday arasından binlerce kişi tarafından oylanarak, ödüle layık görülenler belirlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları da belirlenen 20 ayrı kategoriden biri olan “Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu Ödülü” için 5 aday arasından birincilik ödülüne layık görüldü.

İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun “Şekerpare”, İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun “Cibali Karakolu”, İstanbul Devlet Tiyatrosu Profosyonel ve Moda Sahnesi'nin “En Kısa Gecenin Rüyası” isimli oyunlarıyla yarışan Başkent Tiyatrosu’nun “Bir Adam Yaratmak” isimli oyunu, adaylar arasından birinci seçildi.

OYUNU, 20 YILDA

300 BİN KİŞİ

İZLEDİ

Hizmete girdiği 1994 yılından itibaren, geleneksel ile modern tiyatro örneklerinin yer aldığı oyunlarla Başkentlilerin karşısına çıkmayı ilke edinen Başkent Tiyatroları, Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sanatsal kurumlarının başında yer alıyor. Oyunları, yüzde 97 gibi doluluk oranıyla kapalı gişe olarak sahnelenen Başkent Tiyatroları’nın, Necip Fazıl Kısakürek'in ünlü eserinden sahneye konulan “Bir Adam Yaratmak” isimli oyunu da 1996 yılından bu yana tam 700 kez sahnelendi.Turnelere de çıkarak 25 ilde bu oyununu sahneleyen Başkent Tiyatrolarının 20 yıldır sahnelediği 3 perdelik oyunu, 300 bine yakın Ankaralı tiyatro sever izledi.

AŞTİ’de K-9 köpekleri, güvenlik kontrolünde

Ankara’da terör ve asayiş olaylarına karşı yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı merkezlerden biri olan AŞTİ’de, 2 K-9 köpeği, özel güvenlik ekipleriyle birlikte “arama-tarama” çalışmalarına katılıyor. Nana ve Rio isimli köpekler, bagajlarda patlayıcı ve uyuşturucu madde arıyor.

3 yaşındaki Nana ve 1 yaşındaki Rio adlı uzman köpekler, AŞTİ'deki kontrol noktalarında, özel güvenlik personeliyle birlikte, otomobilleriyle gelen vatandaşların araçlarında hassas burunlarıyla arama yapıyor.

AŞTİ’de zaman zaman teknolojinin önüne geçerek daha şimdiden önemli bir güvenlik unsuru haline gelen 2 sevimli K-9 köpeği, görevlerini aksatmadan yaparken, serbest zamanlarda da bakıcılarının gözetiminde, boş pet şişeleriyle oynamayı seviyor. AŞTİ özel güvenlik personelinin kontrolündeki 2 sevimli köpek, yolcuların da büyük ilgisini çekiyor.
AŞTİ’NİN

İLK UZMAN

KÖPEKLERİ

AŞTİ’yi Büyükşehir Belediyesi adına yöneten BUGSAŞ’ın Genel Müdürü Seçkin Odabaşı, daha önce AŞTİ’nin güvenlik sistemine “ginger”ların eklendiğini ve BUGSAŞ güvenlik personelinin, bu sayede olaylara daha seri müdahale edebildiğini kaydederek, son olarak da uzman köpeklerin AŞTİ’de kullanılmaya başlandığına dikkat çekti.

Odabaşı, AŞTİ’de ilk kez kullanılmaya başlanan K-9 cinsi köpeklerin, hem patlayıcıya hem de uyuşturucuya duyarlı olduğunu ifade etti.
GİRİŞ KAPISI

SAYISI


AZALTILDI

BUGSAŞ Genel Müdürü Seçkin Odabaşı, alınan yoğun güvenlik önlemleri kapsamında AŞTİ’ye giriş yapılan kapıların sayısının azaltıldığına da dikkat çekerek, “Giriş kapısı sayısını tedbir amaçlı azalttık. Ayrıca yüksek çözünürlüklü 192 kamerayla, AŞTİ’yi hiçbir kör nokta bırakmaksızın 24 saat kontrol ediyoruz” diye konuştu.

Odabaşı, yoğun güvenlik önlemlerinin süreceğini belirterek, “Bu yoğun güvenlik önlemle, vatandaşlarımızdan şu ana kadar hiçbir olumsuz tepki almadık” diye konuştu.

Bahçıvan adayları sahaya indi

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bahçıvanlık kurslarında 1. dönem kursiyerleri eğitimleri tamamladı. 2. dönem kursiyerleri de teorik eğitimlerini tamamlayarak sahaya indi

Yıllardır Ankaralılar tarafından yoğun ilgi gören bahçıvanlık

kursunun 1. döneminde eğitim alan 123 kursiyer, eğitimlerini başarıyla tamamlayarak,sertifika almaya hak kazandı. 2. dönem kursiyerleri ise 5 günlük teorik eğitimini tamamlayarak uygulamalı eğitim için sahaya indi.

Çevre Bilgisi, Bitki Koruma, Budama Teknikleri, Salon

Bitkileri, Bahçe Bitkileri gibi farklı konularda eğitimlerin verildiği ilk haftanın ardından

uygulamalı derslere geçen kursiyerlere, uzman eğitmenlerce budama, ilaçlama, sulama gibi birçok konu anlatılıyor. Çevre Koruma Daire Başkanlığı’ndaki sera alanlarında ve uygulama alanlarında verilen uygulamalı eğitim 5 gün sürecek.


“HER YIL YENİ

BAHÇIVANLARLA

YOLUMUZA DEVAM

EDECEĞİZ”

Bahçıvanlık kurslarında verilen eğitimlerle, insanları, toprakta daha bilinçli uygulamalar yapar hale getirmenin mutluluk verici olduğunu belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, şöyle devam etti:

“Yıllardır üzerinde özveriyle çalıştığımız bahçıvanlık kurslarında her yıl yeni duyarlı vatandaşları görmek bizi mutlu ediyor. Kurslarımızda 13. yılımızı da başarıyla, bilgiyle dolu bir şekilde geçiriyoruz. Her yıl yeni bahçıvan adaylarıyla yolumuza devam edeceğiz. Kursumuza her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun talep vardı. Elimizden geldiğince tüm talepleri değerlendirerek, olumlu sonuçlandırdık. Bizim amacımız, ağacı ve toprağı daha bilinçli kullanabilen bireyler yetiştirmek.”

Spor
Osmanlıspor,’u

yenen Beşiktaş, şampiyon oldu

Spor Toto Süper Lig’de sezonun ikinci yarısında müthiş bir performans sergileyen Osmanlıspor, İstanbul'da Beşiktaş'a 3-1 kaybedince, Siyah-Beyazlılar şampiyonluğunu ilan etti.

Ligde sezonun Beşiktaş maçına kadar 8 galibiyet, 6 beraberlikle önemli bir çıkış yakalayıp Avrupa Kupaları’na katılma yolunda önemli mesafe kat eden Mor-Sarılı Başkent ekibi, Beşiktaş maçına da puan umuduyla çıktı. Şampiyonluğa uzanmak için beraberliğin dahi yettiği Beşiktaş’a karşı iyi organize olamayıp, her zamanki baskılı oyunundan uzak kalan Osmanlıspor, Marcelo’nun attığı 2 gole ve Mario Gomez’in attığı golle engel olamadı.

Osmanlıspor’da defansta Numan’ın eksikliği hissedilirken, orta alanda Mehmet Güven ve Musa’nın iyi top kullanamamalarına, Lawal’ın gününde olmaması ve ileride golcü Rusescu’nun etkisizliği eklenince yenilgi kaçınılmaz oldu.

Karşılaşmanın 61. dakikasında oyuna dahil olan Webo’nun attığı golle skoru 3-1’e taşıyan Osmanlıspor, Ligin son haftasında 19 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’da kendi sahası Sincan Yenikent'te oynayacağı Akhisar Belediyespor maçında mutlak galibiyet hedefliyor.

GENÇLERBİRLİĞİ PUANSIZ DÖNDÜ

Başkentin Süper Ligde mücadele eden diğer temsilcisi Gençlerbirliği, Fenerbahçe deplasmanında 2-1 yenilerek evine puansız döndü. Karşılaşmaya iyi başlayamayan Kırmızı – Siyahlılar, ilk yarıyı 1-0 yenik tamamlamalarına rağmen ikinci yarıda Serdar’ın attığı golle beraberliği yakaladılar.

Fenerbahçe’nin baskılı oyununa ve Van Persie’nin attığı gole karşılık veremeyen Başkent ekibi haftayı puan alamadan kapattı.

Kımızı - Siyahlılar, ligin son haftasında kümede kalma mücadelesi veren Eskişehirspor ile kendi sahasında 19 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’da karşı karşıya gelecek.

İlçeler
Kosova’dan kardeşlik ziyareti

Mamak Belediyesi ile 12 yıllık “kardeş şehir” ilişkisi bulunan Kosova’nın Wushtr Belediyesi’nden bir heyet, Mamak’ta incelemelerde bulundu.

Aralarında Wushtrri Belediye Başkanı Bajram Mulaku, meclis üyeleri ve milletvekillerinin de bulunduğu heyet, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ü makamında ziyaret etti. Heyet, ziyaret kapsamında 3 gün boyunca kentsel dönüşüm projeleri, yüzme havuzu, gençlik merkezi, aile merkezleri, kapalı pazar yerleri, kapalı spor salonu ve daha birçok yatırım üzerinde incelemelerde bulundu.

Kosova ile aralarında var olan tarihsel ve kültürel bağlar bulunduğuna dikkat çeken Akgül, “Wushtrri Belediyesi ile 2004 yılında kardeş belediye olduk. Kardeş belediyecilik kapsamında karşılıklı ekonomik, bilimsel ve teknik konularda ilişkilerimizi her geçen yıl daha da geliştirmekteyiz. Belediyecilik konusunda bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunuyoruz. Temennimiz, eğitim kültür başta olmak üzere, her alanda ilişkilerimizin artması. Wushtrri Belediyesi ile ilişkilerimizi tarihten gelen bu temeller üzerinde daha da sağlamlaştıracağız” dedi.

Wushtrri kentinde hamamlar ve camiler başta olmak üzere, Osmanlı'nın bıraktığı kültürel mirasın izlerinin görülebildiğini belirten Wushttri Belediye Başkanı Mulaku ise “Kardeş Belediyeler Projesi” Mamak’taki yatırımları yerinde inceleme fırsatı bulduklarını ve bu bağlamda kentlerindeki sorunların çözümünde daha net adımlar atabildiklerini kaydetti.
Gölbaşı’nda sinekle mücadele çalışmaları sürüyor

Gölbaşı’nda sivrisinek ve karasineklere karşı Gölbaşı Belediyesi’nce çalışma başlatıldı.

Gölbaşı merkez ve köyden mahalleye dönüşen tüm beldeler ile Mogan Gölü çevresinde sivrisinek ve karasineklere karşı, Gölbaşı Belediyesi ekipleri, ilaçlama çalışması başlattı.

Yaklaşan sıcak havalar öncesi özellikle Mogan Gölü ve çevresinde etkisini göstermeye başlayan sineklere karşı ekipler çalışmalarına devam ediyor. Gölbaşı Belediyesi, 3 ekiple sinekle mücadele çalışmalarına devam ederken, ekipler öncelikle göl çevresinde ve yeşil alanların yoğun olduğu bölgelerde ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Yetkililer, sinekle mücadele çalışmalarının, yaz boyu hız kesmeden devam edeceğini kaydettiler.


Başkan Ak, eğitim fuarı açtı

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, ilçede bulunan mesleki ve teknik Anadolu liselerinin yaptığı el emeği eserlerinin yer aldığı fuarın açılışını yaptı. Fuarda metal teknolojisi, makine

teknolojisi, inşaat teknolojisi, büro yönetimi, kuyumculuk vb. mesleklerin tanıtıldığı stantları tek tek inceleyen Başkan Ak, hasta ve yaşlı hizmetleri standında da kan şekerini ölçtürdü. Başkan Ak, bu sırada öğrencilerin ricasını

kırmayarak, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Fuarda öğrencilerin farklı meslekleri tanıttıklarını belirten Mustafa Ak, “Ben de meslek liseliyim. Konya Sanat Okulu elektrik bölümünden mezun oldum. Meslek liseleri çok önemlidir. Mezun olduğunuzda hayata bir adım önde başlıyorsunuz. Velilerimize, çocuklarını meslek liselerine yönlendirmelerini öneriyorum” dedi.

Gelişmiş ülkelerde mesleki ve teknik eğitimin ciddi bir şekilde tercih edildiğini belirten Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim de “Meslek liseli nitelikli ve yetenekli gençlerimize geniş iş imkanları sunuluyor. Mesleki eğitimin, gençlerimiz tarafından daha fazla tercih edilmesini diliyorum” diye konuştu.


Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtım ve Yöneltme Fuarı

Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Mesleki Tanıtım ve Yöneltme Fuarı, Şehit Sertaç Uzun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Öğrenci ve velilerine meslek liselerindeki alan ve dallar hakkında bilgi verilmesi amacı ile 11 alanın tanıtımının yapıldığı fuara yoğun katılım yaşandı.

Fuarın açılışına Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Omaç, okul müdürleri, rehber öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

İlçe mesleki tanıtım ve yöneltme komisyonunca Elmadağ’da eğitimi verilen alanlarının tanıtıldığı bilgilendirme sunumunun ardından Fuar, Başkan Gazi Şahin

tarafından açılarak, 4 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin sergilemiş oldukları stantlar gezildi.

Öğrencilerin, öğretmen ve ailelerinin yanlarında olduklarını görmelerinin gelişimleri açısından büyük önem arz ettiğini kaydeden Başkan Gazi Şahin, “Teknik ve bilimsel projelerin ve bu anlamda açılan fuarların öğrencilerin kendilerine olan güveninin artmasına da yardımcı olduğuna inanıyorum” dedi.


Pursaklar’da engelsiz buluşma...

Pursaklar Belediyesi’nin düzenlediği Engelliler Haftası programında, “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok” mesajı verildi.

Selçuklu Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa, Kaymakam İhsan Kara, Belediye Başkanı Selçuk Çetin ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, “Engelsiz yaşam için el ele diyerek bugüne kadar insanlar arasında hiçbir ayrımı kabul etmedik. Engelleri birlikte kaldırdık, bundan sonra da birlikte aşacağız” dedi. Çetin şöyle konuştu: “Eğitime Destek Aracı ile çocuklarımıza ücretsiz servis imkânı sağlıyoruz. Tüm kamu kurumlarına engelli rampası yaptık, ulaşımdaki engelleri ortadan kaldırdık. Düzenlediğimiz ‘Mavi Kapak’

kampanyalarıyla bugüne kadar çok sayıda engelli kardeşimizin umudu olup, onların en büyük ihtiyacı olan tekerlekli sandalyelerini teslim ettik. Her yıl düzenlediğimiz ‘Engelsiz Piknik’, ‘Kayak Sporu’, ‘Kültür Gezisi’ kampanyalarımızla, engelli kardeşlerimizi Ankara’nın güzellikleriyle buluşturup, onların sosyalleşmesini sağlıyoruz. Sinema, tiyatro ve konser gibi sanatsal faaliyetler yapıp, kardeşlerimizi mutlu ediyoruz. Yeter ki gönüller engelli olmasın. Her engel aşılır. Eğer varsa bir engel, bunu hep birlikte aşacağız.”

Programda Altındağ Doğan Çağlar Özel Eğitim Meslek Lisesi Mehteran Takımı’nın sunumu ve Yetenek Sizsiniz Yarışması Türkiye ikincisi Bilal Göregen’in verdiği konserle unutulmaz anlar yaşandı. Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin için özel ‘rap’ besteleyen Göregen, salondan büyük alkış aldı. Engellerin aşıldığı program, plaket ve çiçek takdimiyle son buldu.


Başkan Demirel, sergi açtı

Etimesgut Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nin yıl sonu sergisi, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi'nde açıldı.

“Baharın Armonisi” adlı serginin açılışını, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve kursiyerler birlikte yaptı.

Başkan Demirel, daha sonra ipek kozası, resim, ipek kumaş boyama, hediyelik eşya gibi birbirinden farklı onlarca eserin yer aldığı sergiyi gezdi.

Kursiyerlerin çalışmalarını tek tek inceleyerek bilgi alan Demirel, “Birbirinden güzel çalışmalar ortaya çıkaran bütün kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Ellerine emeklerine sağlık” dedi.
KOSGEB sertifika töreni yapıldı

Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, KOSGEB Girişimcilik Kursu'nun sertifika dağıtım törenine katıldı.

Kızılcahamam Belediyesi ve KOSGEB işbirliğiyle Nisan ayında yapılan 3 grupluk uygulamalı girişimcilik eğitiminin sona ermesi sonucunda sertifika almaya hak kazanan kursiyerler için tören düzenlendi.

Törene, Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, belediye meclis üyelerinden Murtaza Güngör, Kemal Öztürk ve Songül Ergelen, KOSGEB Sincan Müdürü Hacı Murat Elyürek, Kızılcahamam KOSGEB Temsilcisi Ali Aydın ve kursiyerler katıldı. Toplam 70 saatlik ücretsiz eğitimin yüzde 80'ine katılarak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifikası” almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları, protokol tarafından takdim edildi.KOSGEB sertifika töreni yapıldı


Turgut Özal Mahallesi’ne, yeni park ve sağlık ocağı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Turgut Özal Mahallesi Parkı ve Sağlık Ocağı’nı görkemli bir törenle hizmete açtı.

Açılış törenine, Yaşar’ın yanı sıra belediye yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda mahalle sakini katıldı. Açılış öncesi katılımcılara seslenen Yaşar, “Bugün 3 bin metrekare alan üzerine inşa ettiğimiz park ve sağlık ocağımızı açıyoruz. Geldiğimde ne söz vermişsem, hepsini bir bir yerine getiriyorum” dedi.

Mahalle sakinlerine kültür merkezi yapacaklarını da müjdeleyen Başkan Yaşar, “Turgut Özal Mahallesi’ndeki kültür merkezini, bu dönem sonuna kadar açacağız. Bir de 19 Mayıs’ta Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan ilk Türk olan Aziz Sancar’ın ismini vereceğimiz parkı da Turgut Özal Mahallesi’nde açacağız” diye konuştu.

Mahalle Muhtarı Suna Sezer de “Belediyemizin 7 yıl gibi çok kısa bir süre içinde mahallemize yaptığı hizmetler sayesinde mahallemiz şu anda elit, arzulanan, talep edilen bir konuma kavuştu" dedi.

Konuşmaların ardından, Yenimahalle Belediyesi Tubil Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisini izleyen vatandaşlar, Başkan Yaşar’la fotoğraf çektirdiler.


Hafızlık yarışmasının finali yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Erkekler Hafızlık Yarışması'nın Ankara finali, Beypazarı Belediyesi Mustafa

Cankara Kültür ve Kongre Merkezinde yapıldı. Beypazarı Kaymakamı Suat Seyitoğlu ve Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan'ın da katıldığı program, Millet Camii İmam Hatibi Adem Kemaneci'nin Kur'an'ı-Kerim tilaveti ile başladı. Yoğun bir katılımın olduğu yarışmada birinciliği Altındağ Müftülüğü İbn-i Sina Camii İmam Hatibi Ekrem Sarıtaş kazandı. Ekrem Sarıtaş, Türkiye finallerinde Ankara'yı temsil edecek.

Ankara'nın 11 ilçesinin birincilerinin katıldığı final yarışmasında, Ankara Müftüsü Mefail Hızlı, Prof. Dr. Mehmet Akif Koç, Müftü Yardımcısı Mustafa Tekin, Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi Eğitimcisi Orhan Genç, Millet Camii İmam Hatibi Adem Kemaneci jüri üyesi olarak görev yaptı.

Samsunlular Kazan’da buluştu

Büyük Samsunlular Sosyal Yardımlaşma Derneği, Kazan’da 1. Hıdrellez Şenliği düzenledi. Kazan Belediyesi piknik alanında bir araya gelen Samsunlular, baharın da habercisi olan Hıdırellez Şenliklerinde saz üstadı Ali Seven’in sahne almasıyla, gönüllerince eğlendi.

Samsunluların Hıdırellez şenliklerine, çok sayıda bürokrat ve işadamı da katıldı. Şenlikte çekilen halaylar ve geleneksel oyunlar büyük ilgi çekerken, ağalık seçimi de büyük çekişmeye sahne oldu.

Yapılan ağalık yarışını da Kazan’da müteahhitlik yapan Recai Karaca kazandı. Karaca, uzun süre kalabalık arasında omuzlarda taşındı. Samsun’da da her yıl Hıdırellez Şenlikleri kapsamında çeşitli etkinliklerin yapıldığını kaydeden Dernek Başkanı Ferhat Seven, “İlk olmasına rağmen bu kadar kalabalığın toplanması, bizim için büyük başarı. Bu kardeşlik ortamını görmek, bizi çok mutlu etti. Allah izin verirse, her yıl düzenlemek istiyoruz” dedi.

Halayların da çekildiği etkinliklere, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk de katıldı. Ertürk, Kazan’da 81 ilden insanın yaşadığını belirterek, ilçedeki var olan sosyal barışa dikkat çekti.Samsunlular Kazan’da buluştu
Sanat,

engel


tanımadı

Altındağ Belediyesi, dezavantajlı bireylerin sosyal hayata daha fazla katılmalarını sağlamak amacıyla, “Engelliler Haftası” kapsamında sanat etkinliği düzenledi.

Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Sanat Sokağı’nda gerçekleşen etkinlikte, Altındağ Belediyesi’ne bağlı tüm gençlik merkezlerinden gelen 15 engelli çocuk, etkinlikte, resim yaptı, ebru çalışmalarına ortak oldu ve ahşap oymacılığındaki yeteneklerini ortaya koydu. Profesyonel sanatçılara taş çıkaran engelli çocuklar, yaptıkları birbirinden güzel çalışmalarla büyük beğeni topladı. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, toplumda engelli olmasına rağmen çok sayıda yetenekli birey olduğuna dikkat çekerek, bu tür etkinliklerle, engelli bireylerin toplumla kaynaştığını ifade etti.

Özkent Akbilek Gençlik Merkezi öğrencilerinden Süleyman Ilgın, yaptığı resimlerle görenleri hayrete düşürürken, Ulubey Gençlik Merkezi’nden ve daha önce hiç ebru sanatına özgü bir çalışma yapmadığını ifade eden Ümitcan Ekmen de ebru teknesinde renklerle adeta dans etti. Ümitcan, ortaya koyduğu performansla, ebru hocasının da takdirini kazandı.


“Ravlı”dan Akyurt’a; “Akyurt’un

Dünü, Bugünü” paneli

Ankara’nın en hızlı büyüyen ilçesi Akyurt’un dünü, bugünü, gelişimi, Ankara Kulübü Derneği Akyurt Şubesi’nin düzenlediği geniş katılımlı bir panelde ele alındı.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan’ın Akyurt ile ilgili önemli tarihi bilgiler paylaşmasıyla açılan panelde söz alan Akyurt’un eski belediye başkanlarından Fedai Yağcı, 1961 yılında yerleşimlere isim verilirken, adı “Ravlı olan nahiyenin isminin, daha sonra “Akyurt” olduğunu, 1971 yılında ise dönemin Nahiye Müdürü Nurettin Cankurtaran ile birlikte Akyurt’un belediye statüsüne kavuştuğunu söyledi.

İmar çalışmaları ve dumansız sanayinin Akyurt’a getirilmesinde önemli işler yaptıklarını aktaran Yağcı, bugün de Akyurt’un dumansız sanayide öncü olmaya devam ettiğini belirterek, Başkan Gültekin Ayantaş’a da çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.

Akyurt Belediye Başkanlığı’nı 12 yıldır yürüten Gültekin Ayantaş ise Akyurt’ta taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ederek, “Sanayimiz, Fedai Başkanımın da söylediği gibi dumansız fabrikalardan oluşuyor. Çevre dostu sanayiyle Akyurt'umuz daima temiz kalacak. Havaalanının direkt uçuşları yapması, fuar alanının tamamlanması, Türkiye’nin en büyük polis meslek yüksekokulunun ilçemizde yapılması, Otonomi gibi çok büyük projeler, Akyurt’un patlama yapmasını sağlayacak” diye konuştu.Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın da konuşmasında, Akyurt’un ilçe oluş süreciyle ilgili anılarını paylaştı.
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 83,69 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə