Araç sayısı 20 milyona yaklaştıYüklə 95,4 Kb.
tarix30.04.2018
ölçüsü95,4 Kb.
#49572

Araç sayısı 20 milyona yaklaştı

Türkiye’de Haziran ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 milyona yaklaşırken, bu araçlar içinde 10 milyon 218 bin 338’lik bir rakamla ilk sırada otomobil yer aldı.

Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre de yüzde 20,9 artan araç sayısı, Haziran sonu itibarıyla 19 milyon 407 bin 326'ya ulaştı.

Trafiğe kayıtlı 10 milyon 218 bin 338 otomobilin yüzde 40,9’unun LPG, yüzde 30,4’ünün dizel, yüzde 28,3’ü benzin yakıtlı araçlar olduğu görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) motorlu kara taşıtları Haziran ayı istatistiklerine göre araçlarda ilk sırayı yüzde 52,7 ile otomobil aldı. Araçların yüzde 16,3’ünü kamyonet, yüzde 14,9’unu motosiklet, yüzde 8,5’ini traktör, yüzde 4,1’ini kamyon, yüzde 2,2’ünü minibüs, yüzde 1,1’ini otobüs, yüzde 0,2’sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Raporda sadece Haziran ayı rakamlarına bakıldığında ise trafiğe kaydı yapılan toplam 90 bin 173 taşıt içinde otomobil yüzde 53,7 ile ilk sırada yer aldı. Bunu sırasıyla yüzde 21 ile motosiklet, yüzde 12,2 ile kamyonet, yüzde 7 ile traktör takip etti. Taşıtların yüzde 6,1’i ise minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlardan oluştu.

Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında ise yüzde 20,9 artış gerçekleşti. Bu artış otomobilde yüzde 27,6, minibüste yüzde 45,6, otobüste yüzde 18,3, kamyonette yüzde 47,4, kamyonda yüzde 1,9, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 143,8, traktörde ise yüzde 20,9 olarak gerçekleşti. Motosiklette ise yüzde 1,9 azalış görüldü.

Haziran ayında 533 bin 624 taşıtın devrinin yapıldığının belirlendiği raporda bu taşıtların içinde otomobil yüzde 68,7 ile ilk sırada yer aldı. Otomobili sırasıyla yüzde 15,7 ile kamyonet, yüzde 6,4 ile motosiklet, yüzde 3,5 ile traktör takip etti. Haziran’da devri yapılan taşıtların yüzde 5,7'sini ise minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Trafiğe kayıtlı 10 milyon 218 bin 338 otomobilin, yüzde 40,9’unun LPG, yüzde 30,4'ünün dizel, yüzde 28,3’ünün benzin yakıtlı araçlar olduğu görüldü. Otomobillerin yüzde 0,4'nün ise yakıt türü bilinmiyor.

Gökçek: “Mahkeme kararını

uygulamak zorundaydık”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Bulvarı’nı da içine alan Atatürk Orman Çiftliği Planı’nın 2010 yılında çıktığını, bu plan çerçevesinde; Ankara’nın doğu-batı aksında en büyük yükünü taşıyacak Ankara Bulvarı ve kuzey-güney aksını birbirine bağlayan Şaşmaz Bulvarı’nın yapıldığını, tam 2 yıl önce de hizmete açıldığını belirtti.

Gökçek, “Her ne hikmetse vatandaş kullanmaya, Ankara’nın trafik yükünü büyük ölçüde kaldırmaya başladıktan sonra, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası’nın açtığı dava sonucunda mahkeme 5 yıl sonra bu planı iptal ediyor. Odaların aldırdığı bu kararda hem kamunun hem de vatandaşın büyük zararı doğuyor. Biz bu kararı uygulamak zorundaydık. Yoksa bu odalar hemen mahkemeye koşup, bize mahkeme kararına uymadığımız gerekçesiyle dava açacaklardı. Biz bu kararı zorunlu olarak, istemeyerek uyguladık ve tüm ilgili esnafa ve vatandaşa bu karara karşı yürütmeyi durdurma davası açması çağrısında bulundum. Sağolsunlar, başta Ankara Özel Halk Otobüsçüleri olmak üzere bir çok esnaf odası dava açarak kararı kaldırttı” dedi.

Ankara’nın en büyük bulvarını kapattırdılar

Başkent’in en büyük bulvarı olan 14,5 kilometrelik Ankara Bulvarı’nı, TMMOB’a bağlı Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Şehir Plancıları, Ziraat Mühendisleri ve Çevre Mühendisleri odaları kapattırdı.

Davayı açan odalara isyan eden çok sayıda esnaf kuruluşu ile vatandaşların mahkemeye başvurarak, yürütmeyi durdurma kararı çıkartmaları üzerine bulvar, yine mahkeme kararıyla yeniden trafiğe açıldı.

ODALAR KAPATTIRDI,

ANKARA HALKI AÇTIRDI

Kapatılmasının ardından özellikle İstanbul ve Eskişehir yolları ile Anadolu Bulvarı’nda kilometrelerce araç kuyruğu yaşanan, ancak mutlu sonla sonuçlanarak, yeniden trafiğe açılan Ankara Bulvarı ve bağlantı yolları geçtiğimiz günlerde Başkent’in sıcak gündemini oluşturdu.

Her şey TMMOB’a bağlı 5 odanın açtığı dava sonucu

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Ankara Bulvarı’nı, Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda kapatmak zorunda kalmasıyla başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in mahkeme kararıyla ilgili basın toplantısı düzenlemesi, bilboard, afiş, pankart, led ekran ve basın-yayın yoluyla kararın halka duyurulmasının ardından kapatmaya neden olan söz konusu odalara Başkent’in tüm kesimlerinden tepkiler yağmaya başladı. Başkentli sürücüler başta olmak üzere, Ankara milletvekilleri, Başkentli kadınlar, şoför esnafı odaları, çeşitli meslek odaları ve sivil toplum örgütleri kararı protesto ederek, basın açıklamalarıyla “Elinizi Ankara’nın üzerinden çekin” çağrısı yaptılar.

GÖKÇEK: “BU,

VATANDAŞA ZULÜM

VE EZİYETTİR”

Düzenlediği basın toplantısında bulvarın kapatılmasına tepki gösteren Büyükşehir

Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Bu, vatandaşa çektirilen bir zulüm ve eziyettir. Tamamen ideolojik bir tavırdır” dedi.

Vatandaşlar ve meslek odalarının dava açıp, yolun trafiğe açılması yönünde karar çıkartabileceklerini kaydeden Başkan Gökçek, “Okullar da 1 ay sonra açılacak ve trafik tamamen felç olacak. Biz vatandaşa itiraz fırsatı verebilmek için Belediye Meclisi’nden karar aldık. Bizim kararımıza karşı vatandaşın dava açmaya çağırıyorum. Vatandaşlar ve meslek odaları bu konuyla ilgili dava açıp, yolun trafiğe açılması yönünde karar çıkartabilirler” diye konuştu.

“KARAR,

HUKUKİ DEĞİL”

Başkanlık Makamı’nda yaptığı basın toplantısında Başkan Gökçek, 2010 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçen bir kararın 5 yıl sonra iptal edilmesinin mantığının izahının mümkün olmadığını söyleyerek,

Anayasa’nın 125. Maddesi’ni okudu. Madde’de yürütmenin durdurulması için “İdari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması” şartlarının gerçekleşmesi gerektiğinin belirtildiğini anlatan Başkan Gökçek, “Bu şartlar

kesinlikle yok. Bu bulvarın kapatılmasıyla, Ankara, 1 yıl içerisinde tasarruf edilen, eski parayla 1 katrilyon lira kayba uğrayacaktır. Mahkeme tarafından bunu görmeden, insanların maddi açıdan içine düşecekleri durumu ve stresi düşünmeden verilen karar, hukuki değildir” dedi.

“İSTANBUL’DAN GELEN

BİLİRKİŞİ NEREDEN

BİLECEK?”

Dava sürecinde atanan bilirkişilerin çoğunluğunun İstanbul’dan geldiğini ve bu kişilerin de alanı Devlet Mezarlığı’nın üzerinden inceleyerek karar verdiğini vurgulayan Başkan Gökçek, “İstanbul’dan gelenlere soracak olsanız, bu yolun ne anlama geldiğini ve nerelere bağlandığını bilemez... Bu karar da 1 ay önce çıktı. Peki, 5 seneden beri neredeydiniz? Bu kadar yapılan şeyi bu millet ne yapacak?” diye sordu.

Başkan Gökçek, bilirkişi raporuna muhalefet şerhi koyan Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in ise bu kararın açıkça hukuka aykırı olduğunu delilleriyle ortaya koyduğunu anlattı.

“BİLİRKİŞİLERE

DAVA AÇIYORUZ”

Bilirkişilerin ve davayı açan oda temsilcilerinin vatandaşa kapanma nedenlerini açıklamaları gerektiğini bildiren Başkan Gökçek, “Bilirkişiler hukuka aykırı yorum yaparak, insanların zararına yol açmışlardır… İnanıyorum ki milletimiz, demokratik tepkisini mutlaka bu odalara karşı gösterecek ve bu odalar da bir daha dava açmadan önce düşünecektir” diye konuştu.

Sözlerine, “Bu tamamen ideolojik tavırdır… Bilirkişilerin büyük bir kısmı yanlı davranmıştır” diyerek devam eden Başkan Melih Gökçek, “Bu kişiler, Ankara’yı

tanımayan bilirkişilerdir. Bilirkişilerle ilgili ceza davası ve hukuki tazmin davaları açacağız. Bunları kesinlikle ve kesinlikle yanlarına kar kalsın diye bırakmayacağız. Çünkü elimizde bu kararın hukuki olmadığına dair çok net bilgi ve belgeler var” dedi.

“ATATÜRK’ÜN

VASİYETİNİ OKUYUN”

Gökçek, mahkemenin, gerekçesinde “Buranın tarım arazisi olduğunu ve yolun AOÇ’yi ikiye böldüğünü” belirttiğini de kaydederek,

“Yıllardır demiryolları geçiyor ve zaten bölüyor. Atatürk’ün mirasına ihanetmiş... Açın okuyun vasiyetini, ‘Burayı eğlence, dinlence ve gezi yerleri için bağışladım’ diyor. Biz de oraya Ankapark ve halkın geçmesi için yol yapıyoruz” diye konuştu.

Bulvarın kapatılmasıyla Ankara trafiğinin felç olacağını söyleyen Başkan Gökçek, “Bu, Melih Gökçek ve AK Parti düşmanlığından başka bir şey değildir. Tamamen ideolojik. Başka bir nedeni yok. Basın toplantısı yapıyorlar ve Şehir Plancıları Odası, ‘trafiğe kapatılması yetmez, tamamen kazınması lazım’ diyor. Nedir bu düşmanlığınız? Günde 1 milyon insan bu yolu kullanıyor. Bunu nasıl söylersiniz?” diye sordu.

“KAPATMAK YETMEZ,

YOLU SÖKÜN DİYORLAR”

Başkan Gökçek, bulvarın kapatılmasıyla, Ankaralı’nın, eski parayla yıllık 1 katrilyon lira mazot ve benzin kaybına uğrayacağını, günde 350 bin aracın bu yolu kullandığını ve bunun da her araçta 3-4 kişi olduğu varsayılırsa 1 milyon vatandaş anlamına geldiğini söyledi. Başkan Melih Gökçek, “Buranın maliyeti 300 trilyon lira civarında. Yeşille birlikte 1

yıl içinde 3 tane böyle yol

yapabilirsiniz. Şimdi Şehir Plancıları Odası, ‘bu yolu kapatmanız yetmez, sökün, yıkın’ diyor. Olacak şey mi? Bunun kime faydası var, bunu anlamak mümkün değil” dedi.

BAŞKAN GÖKÇEK’İN

ÇAĞRISI CEVAP BULDU

Başkan Gökçek’in basın toplantısının ardından, Ankara Milletvekilleri, Başkentli kadınlar, şoför esnafı, sivil toplum örgütleri ve meslek odaları, kapatma kararına yol açan odaları protesto ettiler, yürüyüşler düzenlediler.

TRAFİKTE KAOS

BAŞLIYOR


17 Ağustos Pazartesi günü saat 03.00’da mahkeme kararı nedeniyle trafik 24 ayrı noktadan kesilerek, 14.5 kilometrelik Ankara Bulvarı, 19 kilometrelik bağlantı yolları, 14 alt üst geçit ve 1 viyadük kapatıldı. Ancak yollarda günün ilk saatleriyle birlikte trafik yoğunlukları oluşmaya başladı. Saatlerin ilerlemesiyle birlikte özellikle İstanbul ve Eskişehir Yolları ile Anadolu Bulvarı’nda kilometrelerce araç kuyruklarına neden olan; Şaşmaz, Zırhlı Birlikler ve Çiftlik Kavşağında da yoğun araç trafiği yaşatan Bulvar’ın kapatılması, Başkentlileri de isyan ettirdi.

Söz konusu davayı açan odalara isyan eden meslek odaları ve vatandaşların mahkemelere başvurmaları üzerine ilk karar Ankara 2. İdare Mahkemesi’nden geldi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin kararla, Bulvar yeniden trafiğe açıldı.

13 SAATLİK KAOSUN

ARDINDAN MUTLU SON

Ardı arkasına gelen mahkeme kararlarını beklemeden ilk kararla birlikte Başkan Gökçek, canlı yayından Bulvarın giriş noktalarındaki bariyerlerin kaldırılmasını talimatını verdi.

13 saatlik kapanmanın ardından Bulvarın tüm girişlerinin yeniden trafiğe açılmasıyla, Başkent trafiği rahat bir nefes aldı. Başkent’te stresli bir trafik haftası yaşatan söz konusu olay nedeniyle Başkan Gökçek, Başkent’te bir daha böyle bir olayın yaşanmaması temennisinde bulundu.

Ankara Bulvarı’nın kapatılmasına tepkiler çığ gibi oldu

Ankara milletvekilleri, TMMOB'a bağlı odaların başvurusu üzerine açılan dava sonucu kapatılmasına karar verilen Ankara Bulvarı ile ilgili olarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e destek ziyaretinde bulundular. Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, milletvekilleri adına bir açıklama yapan Tülay Selamoğlu, “Yapılan her hayırlı işe itiraz etmek, konulan her tuğlaya modası geçmiş ideolojilerle yıkıcı tavırla yaklaşmak vandallıktır” dedi.

TMMOB’a bağlı meslek odalarının açtığı dava sonucunda, AOÇ İmar Planının iptal edildiğini, bunun sonucu olarak Ankara Bulvarı’nın trafiğe kapatılmak zorunda kalındığını belirten Selamoğlu, “Ankara Bulvarı trafiğe kapatılıyor. 5 yıl önce alınan bir plan kararının, yollar yapılıp üzerinden bir yıl geçtikten sonra iptal edilmesi, Ankaralıların kaynaklarını heba edeceği kadar, hemşerilerimizin yaşamlarını da zorlaştıracaktır. Bilirkişi raporları incelendiğinde, raporun bilimsellikten tamamen uzak olduğu görülmektedir. Nitekim rapordaki muhalefet şerhi bu durumu açıkça ortaya koymaktadır” diye konuştu.

“AKARYAKIT TASARRUFU

YILDA 1 MİLYAR TL”

Mahkeme kararının uygulanması nedeniyle Ankara halkının mağdur edileceğini belirten Selamoğlu, sözlerine şöyle devam etti

“Aynı plan için daha önce de CHP’li Çankaya Belediyesi’nin açtığı dava neticesinde bu plan iptal edilerek Ankaralı mağdur edilmişti. Ankara Bulvarı ve yan yollarından Türkiye ekonomisinin sadece akaryakıt tasarrufu yılda 1 milyar TL’dir. Ayrıca yol, insanımıza günlük ortalama 40 dakika zaman kazandırmaktadır. Şehir Planları, şehrin seçilmiş yöneticileri, şehrin sahipleri, sakinleri ve ufuk,vizyon sahibi mimar ve çevre plancıları tarafından yapılır. Şehirler, bir medeniyet tasavvuruyla imar edildiği kadar, şehir sakinlerinin hayatlarını kolaylaştıracak bir anlayışla inşa edilir. Hiçbir şey yapmamak, yapılan her hayırlı işe itiraz etmek, konulan her tuğlaya modası geçmiş ideolojilerle yıkıcı tavırla yaklaşmak vandallık kavramı dışında hiçbir kavramla izah edilemez. Seçilmiş-lerin ve Ankara’nın sakinlerinin verdiği bir kararın, mahkeme karayla bozulması ayrıca demokrasi ve hukukun ruhuna aykırıdır. Ankara halkını mağdur eden bu davayı açan odaları, raporu yazan bilirkişileri ve kararı veren mahkemeyi kamu vicdanına havale ediyoruz.”

“YÜRÜTMEYİ DURDURMA

VERİLİRSE DERHAL

BARİYERLERİ KALDIRIRIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de ziyaret sonrasında bir basın mensubunun “Ankara Bulvarı’nın daha sonra açılıp açılmayacağı” yönündeki sorusuna şu karşılığı verdi: “Yolun açılması tamamen mahkeme kararına bağlı bir olay. Mahkemeye itirazların yapıldığı istikametinde bize haberler geliyor. Zannediyorum pazartesi veya salı günü mahkeme değerlendirme yapacaktır. Ya Belediye Meclisi kararının iptaline karar verecektir ya da devamına karar verecektir. Eğer devamına karar verirse yollar kapalı kalır. Akay’da olduğu gibi bizim kararımıza yürütmeyi durdurma kararı verirse o takdirde biz de derhal bariyerleri kaldırırız.”

Toplu taşım esnafı, tepkilerini sloganlar eşliğinde dile getirdi

Özel Toplu Taşım Araçları (midibüs) esnafı da Ankara Bulvarı’nın kapatılmasına neden olan Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası’nın Ankara şubelerine tepkilerini sloganlar eşliğinde Ankara turu atarak gösterdiler.

Başkentli sürücüler başta olmak üzere çeşitli oda ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanan Ankara Bulvarı’nın kapatılması kararına bir tepki de Özel Toplu Taşım Araçları esnafından geldi. Yolları en çok kullanan şoför esnafı tepkisini yine yollarda verdi.

Ankara turu atan ve kısa bir süre yolu da kapatan midibüs esnafı, korna çalıp yolda yığılan araçları göstererek “Yolu 5 dakika kapatınca ne hale geldiğini görün işte” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

“Ankara halkına bu zulüm yapılamaz”, “Yol kapatılmaz, yol açılır” gibi pankart ve sloganlar eşliğinde söz konusu odalara tepki gösteren esnaf, Başkent yollarında bir süre tur atarak, Ankara Bulvarı’nın kapatılmasının ardından yaşanacak trafik sıkıntısına dikkat çektiler.

Ankaralı

kadınlardan protesto

Kızılay Milli Müdafaa Caddesi’nde bir araya gelen Ankaralı kadınlar, Bulvar’ın kapatılmasına neden olan Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Şehir Plancıları, Ziraat Mühendisleri ve Çevre Mühendisleri odalarını protesto etti.

Ankara Bulvarı’nın mahkeme kararıyla kapatılmasına tepkilerini sloganlar eşliğinde gösteren kadınlar, trafiğe kapanacak bulvarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Aralarında dernekler ve çeşitli meslek gruplarından kadınların yer aldığı protestoda grup adına basın açıklaması yapan öğretmen Meral Bozoğlu, okulların açılmasına az bir süre kaldığına dikkat çekerek, “Çocuklarımız okullarına, çalışanlar işlerine, hastalar hastanelere zamanında gitmekte zorlanacak” dedi. Bozoğlu, açıklamasında Ankara Bulvarı’nın kapanmasına neden olan 5. İdari Mahkemesi’nin aldığı AOÇ İmar planı iptal kararıyla ilgili üzüntülerini dile getirerek şunları söyledi:

“Bulvardan günde ortalama 300-500 bin aracın geçtiği ve 1 milyon kişinin istifade ettiği bildiriliyor. Ankara Bulvarı’nın kapatılmasıyla, hep birlikte büyük sıkıntı yaşayacağımız ortadadır. Kısa süre sonra da okullar açılacak. Çocuklarımız okul servisleriyle yollarda olacak. Onlar okullarına, çalışanlar işlerine, hastalar hastanelerine zamanında gitmekte zorlanacak. Dolayısıyla bu trafik keşmekeşi, kadın-erkek hepimizi daha olumsuz etkileyecek. Trafik sıkıntısı ve stresi, hem insan sağlığına, hem araçlara büyük zarar vermektedir. İnsan hayatında maddi ve manevi israf ve kayıplara yol açmaktadır. ”

“YOL MEDENİYETTİR,

MEDENİYET İLERLEMEDİR”

Ankara Bulvarı ile birlikte yapılan tünel, köprülü kavşak, viyadük, alt ve üst geçitlerle Başkent’in batı koridorunun trafiğinin rahat nefes aldığını dile getiren Bozoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Yol medeniyettir, medeniyet ilerlemedir. İlerleme de yol kapatmakla değil, yol açmakla olur. Meselelere duyarlı, çalışan kadınlar ve anneler olarak bu olumsuz duruma tepki koyuyor, toplumun faydasına olan yol gibi konularda ideolojik davranılmaması, ilgili kararın derhal düzeltilmesi için yetkili makamları göreve davet ediyoruz.”

Halk otobüsü esnafı

TMMOB önünde eylem yaptı

Özel halk otobüsü esnafı, TMMOB binası önünde eylem yaparak yumurta attı. 5. İdare Mahkemesi'nin verdiği karar sonucunda 14,5 kilometrelik bulvar ve bağlantı yollarının kapatılma kararını, Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası protesto etti.

Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası ile Ankara Servis Aracı İşletmecileri Odası'na bağlı üyeler, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) önünde, Ankara Bulvarı'nın kapanmasıyla ilgili eylem yaptı. Odalara bağlı şoförler, Meşrutiyet Caddesi'ni kapatarak, eylem yapacakları yere yürüdüler. Daha sonra Konur Sokak üzerinde bulunan TMMOB'un önüne gelen eylemcilerden bazıları, binanın girişine yumurta attı.

Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, yaptığı açıklamada, meslek odalarının, yapılan güzel şeyleri ortadan kaldırmak için çaba sarf etmemesi gerektiğini belirterek, meslek odalarının ideolojik yaklaştığını söyledi. Soydaş, “Bizim isteğimiz, Ankara'da trafiğin rahatlaması. Kendimiz için değil, kentimiz için buradayız. Kentimizi seviyoruz. Bu güzel projelere neden dava açıldığını Mimarlar Odası bize açıklasın” dedi.

Bulvarın, Atatürk'ün söylediği gibi yurttaşların ve Ankaralıların menfaatine yapıldığını düşündüklerini kaydeden Soydaş, şöyle devam etti: “Yolun kapatılmasını kesinlikle istemiyoruz. Bununla ilgili de yargıya gideceğiz. Bu odaları yöneten yöneticilerin de artık aklıselim düşünmeleri gerekiyor. Siyaseti bıraksınlar, biz siyasete çok bulaşmayalım. Vatandaşın da çok memnun olduğu bir bulvarın kapatılması için dava açılmasını, hatta yetmiyormuş, ‘mutlaka yolun kazınması gerekiyormuş’ gibi ifadeleri bizim bünyemiz kaldırmıyor.”

BULVARIN KAPATILMASINA

ŞOFÖR ESNAFI NASIL TEPKİ GÖSTERDİ?

Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı

Ercan Soydaş:

“Bulvarın açılmasından sonra gerek merkezden, gerekse dış hatlarda yakıt ve vakit kaybı azalmıştı. Bulvarın kapatılması, bizim ve vatandaşlar için bu kayıpları artıracaktır. Bulvarın kapatılması için mahkemeye veren meslek odalarının amacının ideolojik olduğu netleşti. Biz de meslek odasıyız ama bizler vatandaşın menfaatini düşünüyoruz. Otobüslerimiz saatlik çalıştığı için hat sürelerinde gecikmeler meydana gelecek ve bu durum, vatandaşların aleyhine olacak.”

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı

Hacıbekir Gani:

“Ankara’daki araç sayısını artık trafik kaldırmıyor ve bu tür yollara, bulvarlara acil ihtiyaç var. Ama bu odalar, yapılan her güzel şey gibi bu hizmeti de engelliyorlar. Bence kendileri önce gitsin, İstanbul Karaköy’deki hukuksuz binalarıyla ilgilensinler. Ankara’daki hukuka uygun yolu mahkemeye verip, uğraşmasınlar. Bu yaptıkları Ankara’ya zulümdür.”

Ankara Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı

Tuncay Elmadağlı:

“Bu yolun kapanmasını kesinlikle istemiyoruz. Çünkü kapanma, burayı kullanacak vatandaşlarımıza zulümdür. Bugün 2 bin servis aracı bu yolu kullanıyor. Bu servisle vatandaşlar işlerine gidiyor. Bu yolun kapatılması, bu vatandaşlara yarım saat zaman kaybı demek. Servislerde kullanılacağı fazladan yakıt demek, bu nedenle vatandaşımız bulvarın kapatılmasından olumsuz etkilenecek.”

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler

Esnaf Odası Başkanı Zafer Şener:

“Açılmış bir bulvarın kapanması kimsenin hoşuna gitmez, bizim de hoşumuza gitmiyor. Biz bulvarın kapatılmasına sebep olanları kınıyoruz.”

Gökçek, mahkemenin açma kararını canlı yayında duyurdu

TMMOB’a bağlı Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Şehir Plancıları, Ziraat Mühendisleri ve Çevre Mühendisleri odalarının başvurusu üzerine mahkemenin aldığı kararı uygulamak için Ankara Büyükşehir Belediyesi 17 Ağustos sabaha karşı saat: 03.00’da Anadolu Bulvarı ve bağlantı yollarını trafiğe kapattı.

Başkan Gökçek’in çağrısı üzerine bu kararın kaldırılması için şoför esnafı kuruluşları harekete geçerek yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye başvurdu. Ankara Bulvarı ve yan yolların kapatılmasıyla Ankara’da büyük bir trafik kaosu yaşanırken, 2. İdare Mahkemesi, kapatılan

yolların açılması için 13 saat sonra yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını, TRT Haber'in canlı yayınına katıldığı sırada

öğrenen Başkan Gökçek, kararı, davayı açan Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş’ın elinden alarak okudu.

Başkan Gökçek, ardından, yolların tekrar trafiğe açılması için Fen İşleri Başkanı Vedat Üçpınar'a anında telefonla talimat verdi.

Gökçek, Bulvar'ın tekrar açılması için mahkemeye giderek gayret sarf eden çeşitli odalar, dernekler ve vatandaşlara da teşekkür ederek, “İstemeyerek de olsa Ankaralılara böyle bir sıkıntı yaşattığımız için özür diliyorum” dedi. Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Yazık, günah değil mi Ankaralı’ya? Odaların yönlendirmesiyle biz sanki mahsus kapatıyormuşuz gibi bir hava vermeye kalktılar. Kapatmasak hemen hakkımızda suç duyurusunda bulunacaklar.

Ama yüzde 90 vatandaşımız çok büyük tepki gösterdi, özellikle Mimarlar Odası olmak üzere diğer odalara...”

“YOLA KARŞI

ÇIKANLARIN BU YOLU

KULLANMASI,

İHANETTİR”

Hakimlerin bir çoğunun da bu yolu kullandığını belirten Gökçek, “8 dakikada 10 dakikada geldikleri yolu, 1-1,5 saat arasında gelecekler. Normal şartlarda insanların zarar görmesini hakimlerimiz de istemez. Son kararın böyle verilmiş olması, bizi ziyadesiyle mutlu etti” diye konuştu. başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Umarım bu mahkeme kararı iyi bir ders olur karşı çıkanlara. Bundan sonra bu tip iş ve işlemlerde bulunmazlar. Bu işlerin içine

ideolojiyi katmamak lazım, bu yollardan hepimiz geçiyoruz. Bir talebim var; Mimarlar Odası ve bize dava açanlar, eğer o yollardan geçerlerse kendilerine ihanet etmiş olurlar. Bu ayıp onlara yeter. Diyorum ki oradan geçmeyin arkadaş… Onurlu insan, madem ki oraya dava açtı, ‘Ben buradan geçmem’ der ve geçmez. Bu suretle o yoldan yararlanmayarak kendilerini cezalandırırlar.”

Ankara Bulvarı ve bağlantı yollarının açılmasıyla ilgili olarak 17. İdare Mahkemesi de LİMAK Batı Çimento A.Ş.’nin başvurusuna aynı yönde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Güneş yanıklarına dikkat

Sıcak yaz günlerinde uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalınması beraberinde birçok sağlık sorunu yaşanmasına neden oluyor. Güneş ışınlarının insan üzerindeki olumsuz etkileri kısa sürelerde olduğu gibi uzun vade de ortaya çıkabiliyor.

Tatil aylarında çok sayıda kişinin güneş yanığı şikayetiyle doktora başvurduğunu kaydeden uzmanlar, güneş ışınlarının D vitamini alınması açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çektiler, Uzmanlar buna karşın korumasız ve uzun süre güneş altında kalınması durumunda güneş yanıklarından cilt kanserine, lekelerden erken yaşlanmaya kadar birçok olumsuz sonuçla karşılaşılabileceğini söylediler.

Uzmanların, güneş yanıklarının nedenleri, belirtileri ve korunma yolları hakkındaki sorularımıza verdikleri yanıtlar şöyle:

Güneş yanıkları neden olur?

Güneş yanıkları, uzun süre güneş ışıklarına maruz kalınması sonucunda ultraviyole ışınlarının derinin üst katmanlarında oluşturduğu yanıklardır. Güneş yanıkları sadece güneş ışınları ile oluşmaz, solaryumlarda kullanılan ışınlar da aynı sorunlara yol açar. Esmer bir tene sahip olma çabası ise ileride telafisi mümkün olmayan sorunlar doğurabilir.

Güneş ışığının derideki

etkileri nelerdir?

Işık ile karşılaşan deri savunma sistemlerini devreye sokar ve esmerleşmeye başlar. Kendini korumak için deri pigment tabakasını oluşturarak, kendini korumaya alır. Bu sırada derideki renk pigmentleri arttığı için esmerleşiriz. Ancak zamanla bu korunma mekanizmasında bozulmalar meydana gelir ve güneşe maruz kalma neticesinde aşırı derecede yanıklar oluşabilir. Bunun sonucu olarak kanser öncüsü lezyonlar, güneş alerjileri, güneş ile uyarılan deri hastalıkları ve kanserler oluşmaktadır.

Güneş yanığı için kimler

risk altındadır?

Güneş yanığından korunmak için önce cilt yapımızı iyi tanımamız gerekiyor. Özellikle açık tenli, çocuklar ve yaşlılar koyu tenlilere göre daha büyük risk altındadır. Ayrıca meslekleri gereği güneş altında çalışan kişilerin özellikle yüz ve boyun çevresinde kanser gelişme riski de yüksektir.

Güneş yanıkları nasıl gözlenir,

nasıl tedavi edilir?

Güneş yanıkları, deride hassasiyet, kırmızılık, kaşıntı, su kabarcıkları, hatta şiddetli ödem biçiminde kendini gösterir. İlk 24 saatte belirginleşip ilerler. Genelde 1. ve 2. derece yanıklar biçimindedir. Bazen ateş, baş ağrısı, titreme klinik tabloya eklenebilir ve bu durumun ciddi olduğunu gösterir. Ve bir hekime başvurmak gerekir. Ancak bir uzmana ulaşılamıyorsa buz kompresler, cildi nemlendirici kremler, harici merhemler uygulanabilir. Bol sıvı alınması, rahat gevşek pamuklu ve açık renk giysiler kullanılması, serin ve güneş ışığı almayan bir ortamda dinlenilmesi gerekir.

Güneş yanığından korunmak için

alınacak önlemler nelerdir?

Cilt kanserlerinin uzun süre korunmasız güneşte kalınıp ciltte sürekli güneş yanıklarının oluşması sonucunda ortaya çıktığını unutmamak gerekiyor. Bundan dolayı, mümkünse ultraviyole ışınlarının en güçlü olduğu 10.00/16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalıdır. Güneşe çıkmadan 30 dakika önce cilt tipine uygun en az 45-60 faktörlü güneş koruyucuların kullanılması ve koruyucunun 2-3 saatte bir yinelenmesi gerekir. Güneş ışınları zararlı etkilerini su içinde de gösterdiği için suyun içinde de korumasız bir şekilde suya girilmemeli. Açık havada, sıkı dokunmuş, kol ve bacakları kapatan uzun giysiler tercih edilmeli. Geniş kenarlı, şapkalar kullanılmalı, katarakt riskini azaltmak için UV korumalı güneş gözlüklerinden takılmalı. Çocuklar ve yaşlıları güneşten mümkün olduğunca korumalı.

Köprülü kavşakların altı, sanat galerisi gibi...

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, Ankara’nın kent merkezi ve ilçelerinde kent unsurlarını görsel ve estetik açıdan zenginleştirmeye devam ediyor.

Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, bu amaçla çok sayıda üst geçit ve köprünün beton ayaklarını geçmişle bugünü buluşturan dekoratif seramiklerle donattı.

Estetik kazandırılan köprü altları, aynı zamanda da aydınlatılarak korku atmosferinden çıkartılıyor. Seramik kapmalarda Anadolu’da Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki kültürel mirasın izleri çeşitli desenlerle ifade ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi üst geçitlere sanatsal bir kimlik kazandırırken araç altgeçitleri de mermer kaplama ile donatarak estetik kazandırıyor.

DESENLERDE,

GEÇMİŞTEN

BUGÜNE İZLER...

Seramik kaplama desenlerinde geçmişten bugüne izler dikkat çekerken, geleneksel desenlere ve kültürel mirasa da yer verildi. Konya-Eskişehir Yolu kesişimindeki köprüde yapılan çalışmada, Anadolu topraklarında yaşamış büyük medeniyetlerin kültürlerini geleceğe taşıma azmi ve gücü işleniyor ve geçmişten geleceğe mesajlar yer alıyor.

Konya Yolu üzerinde bulunan Kepekli Üst Geçidi’nde ise Konya’dan topraklarımıza, sonrasında da tüm dünyaya yayılan hoşgörü ve insan medeniyetinin mimarı olan Mevlana ile etkileşimin anlatıldığı, simgesel ve görsel öğelerin ana hatlarda işlendiği yaşam tarzı yer alıyor.

Akyurt 70 Gün ve Eskişehir Yolu üzerindeki üstgeçitlerde gerçekleştirilen “Lalelerin Sesi” adı verilen seramik

kaplama çalışmalarında da “laleyle; yalınlığın, canlılığın, enerjinin, mutluluğun, sevgi ve kardeşliğin” yansımaları ifade edildi.

“Lalelerin Sesi” adlı seramik kaplama çalışmalarında; Osmanlı Medeniyetinin ulaştığı zengin kültürel ve sanatsal birikimin son noktası olan ve Osmanlı Medeniyeti ile vücut bulmuş ve simgelenmiş olan lalelere bol bol yer verildi.

Büyükşehir desteği, Evren’in çehresini değiştiriyor

Evren, yıllardır Ankara’ya uzak olmanın olumsuzluklarını yaşarken, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandıktan sonra, ilçenin gelişimi, gözle görünür seviyeye geldi.

Belediye Başkanlığı görevine başladığında, araçlarına akaryakıt alacak bütçelerinin dahi olmadığını, ödenmemiş personel maaşları bulunduğunu belirten Evren Belediye Başkanı Abdulkadir Demirci, 30 Mart yerel seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in destekleriyle borçlarını ödemeye başladıklarını, araçlarının kullanılır hale geldiğini ve başta asfalt olmak üzere Evren’e hizmet gelmeye başladığını söyledi.

“ASFALTA İLK KEZ BU

DÖNEM KAVUŞTUK”

Evrenlilerin, asfalta ilk defa bu dönemde kavuştuklarını

belirten Belediye Başkanı Demirci, şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediyemiz tarafından başlanılan asfaltlama çalışmalarıyla, ilçemizde asfalt atılmayan tek bir nokta bile kalmayacak. Çalışmaların sonuna gelindi. Geçmiş yıllar boyunca ilçemizde Cumhuriyet Caddesi haricinde hiçbir sokakta asfalt yokken, şimdi asfalt olmayan sokak kalmayacak. Asfalta ilk kez bu dönem kavuştuk diyebiliriz. Kış aylarında çamur deryası olan sokaklar, artık daha temiz ve kullanılabilir hale geldi. Başkent Ankara’ya yakışır bir görünüme kavuşan ilçemizde hedeflediğimiz sahil turizminin canlanması için de önemli bir adım oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin ilçemize yaptığı bu çalışmalar, bizleri de yeni projeler üretmek için teşvik ediyor.”

“MAHALLELERDE ARTIK

ÇÖPLER ALINIYOR”

Mahalle statüsüne kavuşan köylerde yaşayan vatandaşların da çalışmalarından son derece memnun olduklarını ifade eden Başkan Demirci, “Daha önceki dönemlerde içme suyu sıkıntısından, çöp birikmesi gibi birçok sorunla iç içe olan halkımız, artık daha sağlıklı ortamda yaşamaya başladı. Merkez mahallelerimiz gibi o uzak mahallerimizin de çöplerini almaya özen gösteriyor ve hiçbir şekilde ihmal edilmesine tolerans göstermiyoruz” dedi.

BALIKÇI KAYIKLARI

KURAYLA DAĞITILACAK

Hirfanlı Barajı’na kıyısı olmasının avantajlarını iyi kullanan Evrenliler, geçimlerinin büyük çoğunluğunu balıkçılıktan sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Daire Başkanlığı tarafından ilçeye gönderilen ilk 12 balıkçı kayığı, kura çekimi sonrası sahiplerine dağıtılacak. Kayık dağıtımının devam edeceğini belirten Abdulkadir Demirci, “Yeni kayıklar için ihale hazırlıkları yapıldı, önümüzdeki dönemlerde de diğer kayıklarımız gelmeye devam edecek” dedi.

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Daire Başkanlığı tarafından yem tohumları, hububat tohumları dağıtımlarının yapıldığını belirten Demirci, “Bu zorlu görevimizde bizim en büyük destekçimiz, Büyükşehir Belediyesi oldu” dedi.

SOSYAL TESİSLER

YENİLENİYOR

Başkan Demirci, ilçede kullanılabilir hiçbir sosyal tesis

olmadığını da kaydederek, sosyal tesisler, restoranlar gibi halkın hoşça vakit geçirebilecekleri alanlar düzenlediklerini belirtti. Demirci, “Hirfanlı Barajı kenarında bulunan çürümüş sosyal tesisi yıktık, yeni bir sosyal tesis çalışmasına da devam ediyoruz. Baraj kenarında bulunan plaj bölümünde de peyzaj düzenlemesi, yol ve asfalt çalışmaları ile barbekü tedariki, Büyükşehir Belediyemiz tarafından sağlandı” diye konuştu.

EVREN’DE FESTİVAL

HAZIRLIĞI...

Hirfanlı Barajı kıyısında bulunan Evren'de sahil turizminin canlanacağına inandıklarını belirten Demirci, “Baraj kıyısını konaklama, eğlenme ve dinlenme alanlarıyla renklendirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlçemizi tüm Türkiye’ye duyurmak için de festival hazırlıklarımız devam ediyor” diye konuştu.

Altındağ Belediyesi, kaçak yapılara izin vermiyor

Göreve geldiği günden bugüne Altındağ’da 40 bin civarında gecekondunun yıkılmasını sağlayan Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altındağ’ı daha modern bir hale getirmek için var gücüyle çalışıyor. Altındağ Belediyesi Gecekondu ve Sosyal Konutlar Şube Müdürlüğü, yıkım çalışmalarını Ulubey Mahallesi’nde de sürdürüyor. Bölgede daha önce yaklaşık 250 gecekondu yıkan Altındağ Belediyesi, çarpık yapılaşmanın önüne geçmekte kararlı. Altındağ Belediyesi, Ulubey Mahallesi 882. Cadde (eski 1. Cadde) üzerinde park alanlarını da işgal eden 100 kaçak yapının daha yıkımını gerçekleştirdi. 200 kadar kaçak yapının daha yıkımı yapılacak

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yaptığı açıklamada, yıkımların artık vatandaş tarafından istendiğini vurguladı. Park, okul, hastane ve spor alanlarına büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Tiryaki, alanları işgal eden kaçak yapıların tamamen yıkılacağı müjdesini verdi. Başkan Tiryaki, “Harabe yerlerde ahlaka uygun olmayan her türlü davranışla karşılaşmak mümkün. Çocuklarımızın hayatı buralarda kararmasın diye mücadele ediyoruz. Amacımız onlara sağlıklı yaşam alanları sunmak” dedi.

Elmadağ’da bakım, onarım ve temizlik çalışmaları

Elmadağ’da bakım onarım ve temizlik çalışmaları hızla devam ediyor. Elmadağ Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından motorlu tırpanlarla yol kenarları, kaldırımlar, parklar, yeşil alanlar ve orta

refüjlerdeki yabani otlar temizleniyor.

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, “Uzun süren yağışlar sonucu ortaya çıkan görüntüleri ortadan kaldırabilmek için havaların mevsim normallerine dönmesiyle birlikte çalışmalara hız kazandırdık. Bu amaçla İlçemizin değişik cadde ve sokaklarında temizlik ve düzenleme çalışmalarına başladık. İlçemizin güzel, bakımlı ve temiz bir görünümde olmasını amaçlıyoruz. Bu çalışmalarımızın içinde çocuk oyun alanları ve dinlenme parklarının bakım onarım çalışmaları da bulunuyor” dedi.n

Ayaş yöresel ürün pazarına ilgi büyük

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ayaş girişine yaptırılan ve 30 dükkandan oluşan, 'Ayaş Yöresel Ürünleri Pazar Yeri' ile Ayaş Belediyesi tarafından Karakaya Mevkii’ne Ayaş Evi tarzında yapılan yöresel ürün pazar yeri, büyük ilgi görüyor.

Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, yöresel pazar yerleri ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bölge üreticilerinin yerli ürün satışı yapabilmesi için Büyükşehir Belediyesi ile Ayaş Belediyesi’nce Pazar yeri oluşturuldu. Pazar yerlerinde Ayaş dutundan, kiraz, kayısı, vişne ve kavuna; patlıcandan, salatalık ve Ayaş domatesi’ne, bazlama ve gözlemeden höşmerim'e kadar yerel yemekler ile her türlü meyve ve sebze mevsimine göre tüketiciye sunuluyor” dedi.

Çankaya’da “Bir Öğrenci de Sen Okut” Projesi

Çankaya Belediyesi, bursa ihtiyacı olan üniversite öğrencileri ile burs vermek isteyenler arasında köprü olacak. Üniversite öğrencilerine burs imkânı sağlayacak “Kelebek Projesi” 2015-2016 eğitim öğretim yılında başlıyor.

“Bir Kelebek De Sen Uçur… Bir Öğrenci De Sen Okut...” sloganıyla başlatılan Kelebek Projesi, eğitim hayatında ekonomik güçlük çeken üniversite öğrencilerini kapsayacak.

Çankaya sınırları içerisinde ikamet eden ve öğrenim gören üniversite öğrencilerini kapsayacak proje, burs vermek isteyen site, apartman, alışveriş merkezi, ticari işletme ve kişilerden oluşan gönüllülerle öğrenciler arasında köprü kurularak hayata geçirilecek. Proje kapsamında öğrenci okutacak her gönüllü site, apartman, alışveriş merkezi ya da işletmenin giriş kapısına ve şahıs olarak burs vermek isteyenlerin yaşadığı konuta burs vererek öğrenci okuttuklarına dair bir de tabela asılacak.

Eylül ayında başlayacak projeye destek vermek isteyen apartman, site, alışveriş merkezi ya da ticari işletme yönetimleri, Çankaya Belediyesi’nin yürüttüğü Kelebek Projesi birimi ile 0850 455 02 65 / 207 - 212 telefon numarasından iletişime geçebilirler.

Yenimahalle’de kültürel geziler sürüyor

Yenimahalle Belediyesi’nin düzenlediği ve Yenimahalle Kent Konseyi’nin organize ettiği kültürel gezilere yoğun ilgi gösteriliyor. Eylül ayına kadar sürecek olan Çanakkale, Kapadokya, Amasra, Beypazarı, Abant ve Konya gezilerine, Ankara dışına çıkma fırsatı yakalayamamış olan tüm Yenimahalleliler katılabiliyor. Gelen taleplere göre gezi programları düzenleyen Yenimahalle Belediyesi, Yenimahalle Kent Konseyi’nin organizatörlüğünde vatandaşlara rehber eşliğinde seyahat imkanı sunmaya devam ediyor. Eylül ayına kadar yaklaşık bin 250 kişinin katılması hedeflenen turlarda vatandaşlara eşlik eden rehberler, gezilen yerlerin tarihi ve turistik özellikleri hakkında bilgi veriyor. Yenimahalle Belediyesi tarafından seyahat boyunca her türlü ihtiyaç ve gereksinimleri karşılanan vatandaşlar, memnuniyetlerini dile getirerek teşekkürlerini iletti.

ETİSEM’e 2 yeni şube daha

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi (etiSEM) TOKİ Turkuaz ve Yukarı Yurtçu Mahallesi(TOKİ Yapracık) birimleriyle, eğitim ağını daha da genişletti. Yeni açılan birimlerle etiSEM’in şube sayısı 13’e yükseldi.

etiSEM kursları, 14 ana branş ve 70’i aşkın meslek dalında MEB onaylı modüler programlardan oluşuyor. Bu projeden 17 yaşını dolduran bütün Etimesgutlular ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Türkiye’nin en yaygın yerel eğitim hizmetini ilçemizde başarıyla 3 yıldır uyguluyoruz. İnşallah bu yıl da yine binlerce insanımızı meslek sahibi yapacağız, kişisel gelişimlerine katkı sağlayacağız. Bu yıl ayrıca binlerce

insanımızın yaşadığı TOKİ Yapracık ve Turkuaz bölgemize Etisem birimlerimizi açarak daha çok vatandaşımıza bu hizmetimizi götürme imkanını geliştirmiş bulunuyoruz. Bütün hemşehrilerimizi bu güzel eğitim hizmetimizden yararlanmaya davet ediyorum” dedi.

Haymana Belediyesi Tarihi Kent Birliği’ne üye oldu

Haymana Belediyesi, Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan Tarihi Kentler Birliği’ne üye oldu. Ülkemizin her bölgesinden üyesi olan ve gücünü üye belediyelerinin sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinden alan Tarihi Kentler Birliği’ne Haymana ilçesinin üye olması ilçe halkı tarafından olumlu karşılandı.

Konu hakkında açıklama yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, “İlkçağdan günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Haymana ilçemiz, Cumhuriyetimizin kurulmasında büyük önem arz eden Sakarya Meydan Savaşı’nın gerçekleştiği topraklar üzerinde kurulmuştur. Bakanlar Kurulu kararı ile Haymana, ‘Sakarya Meydan Muhaberesi Tarihi Milli Parkı’ olarak ilan edilmiştir” dedi.

Gölbaşı’nda parklara

yaz bakımı

Gölbaşı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ilçe genelinde bulunan parklara genel bakım ve onarım çalışması gerçekleştiriyor.

Başkent’in cazibe merkezlerinden biri olan Gölbaşı’na akın eden vatandaşlar, parklarda doyasıya vakit geçiriyor. Gölbaşı Belediyesi Park ve Bahçeler

Müdürlüğü ekipleri de, parklara gelen vatandaşların daha memnun ayrılması için parklardaki yenileme işlemlerine aralıksız devam ediyor. Ekipler, parklarda bankların tamiri, çimlerin kesimi, spor aletleri ile havuzların bakım ve temizliği gibi işlemlerini sürdürüyor. Halkın mağdur olmaması ve daha iyi bir hizmet alabilmesi için hızlı ve zamanında müdahale ile kaliteli hizmet veren ekipler, yoğun bir mesai harcıyor.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Vatandaşlarımızı daha iyi misafir etmek ve ağırlamak için parklarımızda ekiplerimiz gerekli tüm çalışmaları aralıksız yapıyor. Amacımız Gölbaşı’na yakışır parklar ve yeşil alanlar ortaya çıkarmak. Başkent’in en güzel ilçesi Gölbaşı’na tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum” dedi.

Bilgi Evleri’nde yaz aktiviteleri...

Mamaklı öğrencilerin en büyük eğitim destekçisi olan Mamak Belediyesi Bilgi Evleri, yaz tatilinde de öğrencilere yönelik çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyor. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül; “Bilgi Evleri, yıl boyunca Mamaklı öğrencilerimize en güzel şekilde eğitim desteği sağlıyor. Son derece donanımlı bir şekilde hizmet sunan bilgi evleri yaz tatilinde atıl halde kalmayıp çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Masa

tenisinden satranca, resimden müziğe kadar birçok dalda çeşitli sportif ve eğlenceli aktiviteler yapılıyor” dedi.

Mamak Belediyesi bilgi evlerinde şu an satranç, müzik, resim, masa tenisi, drama ve gezi aktiviteleri düzenleniyor.

Güngörmüşler Konağı misafirlerini ağırlıyor

Sincan Belediyesi tarafından açılan Güngörmüşler Konağı, her gün yüzlerce

misafirini ağırlıyor. Konağın her köşesinde tadına doyulmaz sohbetler yapan güngörmüşler, dostlukları ile de görenlere parmak ısırtıyor.

Güngörmüşler Konağı’na ilgi büyük. Sincan Belediyesi tarafından büyüklerin hizmetine sunulan Güngörmüşler Konağı, Ankara’nın pek çok yerinden gelen ziyaretçileriyle dolup taşıyor. Özellikle yaşlıların yoğun ilgi gösterdiği konakta, her gün yüzlerce misafir ağırlanıyor. Akranları ile birlikte sohbet edip eski günleri yad eden yaşlılar tadını doyasıya çıkarıyor, birlikte kitap okuyor, anılarını paylaşıyor.

Her gün yüzlerce ziyaretçisi olan Güngörmüşler Konağı’na 4 tane daha ekleniyor. 4 farklı mahalleye daha yapılacak olan Güngörmüşler Konakları çok yakında hizmete girecek.

Keçiören’de temizlik filosuna yeni araçlar katıldı

Evimiz Keçiören ilkesiyle hareket ederek cadde ve sokakların temizliğine ayrı bir önem veren Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak,

belediyenin temizlik araçları filosuna takviye yaptı.

Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı araç filosuna yeni çöp toplamalı yol yıkama ve

süpürge aracı ile kaldırım üstü süpürme araçları alındı. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Kendisini ve çevresini temiz tutmakla yükümlü kılınmış kişiler olarak evimize gösterdiğimiz özeni çevremize de gösteriyoruz ve ‘Evimiz Keçiören’ diyoruz. Temizlik ekiplerimiz, vatandaşlarımızın sıcak yaz günlerinde cadde ve sokaklarda gönül rahatlığıyla, huzurla gezebilmesi için her türlü önlemi alıyor. Keçiören’in cadde ve sokaklarından ibadethanelerine kadar geniş bir alanda temizlik işlerine önem veriyoruz ve bu sayede ortaya tertemiz bir Keçiören çıkıyor” dedi.

Kazan’da yüzme havuzları dolup taşıyor

Kazan’da sıcaktan bunalanlar, yüzme havuzlarında soluğu alıyor.

Kazan Belediyesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu sıcaktan bunalan 7’den 70’e kadın, erkek herkese can simidi oluyor. Can kurtaranların da hazır bulunduğu havuzda hocalar eşliğinde yüzme kursları da veriliyor. Kadın ve erkeklere farklı günlerde hizmet veren her iki yüzme havuzunda kapılar sabah saat 10.00’da açılıyor.

Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Bugünkü teknoloji ile belki Ankara’ya denizi getiremeyiz ama teknolojinin geldiği son noktadan faydalanarak insanlarımıza deniz keyfini yaşatabiliriz diyerek kolları sıvadık. 50 bin nüfuslu Kazan’da çok şükür iki tane yarı olimpik yüzme havuzumuz var. Kazan’da kadın, erkek herkes denize gitmeden denizin keyfini çıkarıyor” dedi.

OSMANLISPOR

sezona bir puanla başladı

Spor Toto Süper Lig’in yeni takımlarından Osmanlıspor, 2015-2016 sezonunun ilk haftasında kendi sahasında Kayserispor ile 1-1 berabere kalarak sezona bir puanla başladı.

Sezon öncesinde gerçekleştirdiği mütevazı transferleriyle iyi bir kadro oluşturmaya çalışan Osmanlıspor, ligin ilk haftasında mücadeleci ve kondisyonu yüksek bir maç sergiledi.

Maç süresince rakibi üzerinde baskı oluşturmaya çalışan ve pozisyonlar üreten Başkent ekibi, oyunun ilk yarısında rakip alanda yakaladığı pozisyonları golle sonuçlandıramazken, yeni transfer Mehmet Umut Nayır’ın ikinci yarı maça dahil olmasıyla aradığı golü buldu.

Mor-Sarılılar, zor buldukları golün ardından galibiyetin

sevincini yaşarken gelişen bir Kayserispor atağında topu ceza alanında uzaklaştırmakta zorlandı ve maçın uzatma dakikasında gelen beraberlik golüne engel olamadı.

Sezonun ilk haftasında aldığı beraberlikle bir nebze de olsa moral bulan Osmanlıspor, 24 Ağustos Pazartesi günü Ligin ikinci haftasında deplasmanda Galatasaray ile saat 21.45’te karşı karşıya gelecek.

Gençler, kendi evinde kaybetti

Başkent’in Spor Toto Süper Lig’de ki diğer temsilcisi Gençlerbirliği, Çaykur Rizespor’a kendi evinde 3-2 kaybetti.

Sezona evinde oynamanın verdiği avantaj ile galibiyetle başlamak isteyen Kırmızı - Siyahlılar, ilk yarısını 1-0 yenik kapattıkları karşılaşmanın ikinci yarısında Tomiç ve Dimitriadis’in attığı gollerle 2-1 üstünlüğü yakaladı. Maçın son dakikalarında ve uzatma süresinde iki talihsiz gole engel olamayan Başkent ekibi sahadan 3-2 yenik ayrılarak haftayı puansız kapattı.Gençlerbirliği, ligin ikinci haftasında 23 Ağustos Pazar günü deplasmanda saat 21.45’te Antalyaspor’a konuk olacak.n
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 95,4 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə