Araçlarinizin lastik bakimina dikkat!Yüklə 85,93 Kb.
tarix17.11.2018
ölçüsü85,93 Kb.

ARAÇLARINIZIN LASTİK BAKIMINA DİKKAT!

Yaz geliyor, havalar ısınıyor ve sıcak havalar da beraberinde seyahati, yolculukları getiriyor. Bunlarla birlikte ulaşımımızı sağlayan araçların bakımları da önem kazanıyor. Araçlarımızı yola bağlayan tek parça ise lastikler. Bu yüzden de lastiklerin bakımı da ayrı bir önem taşıyor.

Aracın en önemli unsurlarından birinin lastikler olduğunu belirten uzmanlar, lastiklerin doğru bir şekilde dönmesinden emin olmak için balans yaptırmanın önemine dikkat çekiyor. Balans ayarı yapılmamış lastiklerin, sarsıntıya yol açarak sürücünün yorulması ve lastiklerde düzensiz ve erken aşınmanın yanı sıra aracın süspansiyonunda gereksiz aşınmaya neden olacağını belirten uzmanlar, “Balans ayarının, lastikleriniz ilk kez takıldığında veya bir tamir sonrasında yeniden monte edilirken yapılması gerekir. Lastik balans ayarı, ilk sarsıntı veya titreme belirtisinde kontrol edilmeli” diyorlar.

Lastiklerin basıncının düzenli olarak, ayda en az bir kez veya her uzun yolculuktan önce kontrol edilmesi ve araç üreticisi tarafından tavsiye edilen hava basınç değerine göre gerekli ayarlamaların yapılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, doğru hava basıncının aracın kontrolünü kaybetme riskini azalttığını belirtiyorlar. Bunun yanı sıra lastiklerin vaktinden önce aşınmasını ve iç yapısında geri dönüşü olmayan hasarın oluşmasını engellediğini kaydeden uzmanlar, “Düşük hava basıncı, lastiklerinizin hasar görme riskini arttırırken, yüzde 20 fazladan basınç da lastiğinizin ömrünü yaklaşık olarak 10 bin kilometre azaltabiliyor. Ayrıca doğru lastik hava basıncı, yakıt tasarrufu da sağlar” diyerek, konunun önemine değiniyorlar.

Uzmanlar ayrıca şu uyarılarda

bulundular:

Aşırı bir eskime, bölgesel aşınmalar ve yabancı maddeler olup olmadığını görmek için lastik sırtı dikkatle incelenmeli ve kesikleri, yarıkları, darbe sonucu oluşabilecek aşınmalar ile aşırı şekil bozulmalarını saptamak için lastik yanakları özenle kontrol edilmelidir. Tüm lastiklerin üzerinde aşınma sınırını gösteren birer referans işareti bulunur. Diş derinliği az olan lastikler, garanti kapsamı dışında kaldığı gibi, ıslak zeminde kayma riski arttığından güvenlik açısından da sakıncalıdır. Araca takılan tüm lastikler aynı marka, model ve aynı diş desenine sahip olmalı. Bu nedenle kaynağı bilinmeyen lastiklerden uzak durulmalı. Bir engele doğru sürmek zorunda kalınması halinde de mümkün olduğunca engele dik bir şekilde yavaşça yaklaşılmalıdır. Araca fazla yük bindirmekten kaçınılmalı, tam yüklü araç kullanmak zorunda kalınırsa da lastiğin basınç ayarları üretici tavsiyelerine göre ayarlanmalıdır.

FESTİVAL GÜMBR GÜMBÜR GELİYOR

Ankara’ya yıldız yağmuru geliyor. Ankara’nın marka değerini daha da yükselten Shopping Fest (Alışveriş Festivali) ile 6. Büyük Ankara Festivali için geri sayım başladı. Ankaralılara muhteşem eğlenceler ve indirimli alışveriş imkanı sunacak olan festival boyunca 7 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi ile çeşitli alışveriş merkezlerinde ünlü isimler muhteşem konserler verecek. Nilüfer’den Ajda Pekkan’a, Hülya Avşar’dan Gülben Ergen’e, Demet Akalın’dan Murat Boz’a 30’u aşkın ünlü isim Başkentlilerle buluşacak.

Kentin dört bir yanında, sokaklarda, caddelerde, alışveriş merkezlerinde, tarihi yerlerde, çiçeği burnunda cazibe merkezlerinde 7 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Ankara Shopping Fest ile bu yıl süresi daha da uzatılan Büyük Ankara Festivali, Ankara’yı ve Ankaralıları sallayacak etkinlikleriyle gümbür gümbür geliyor.

Bu yıl da renkli görüntülere sahne olacak, neşe saçacak, gözleri ve kulakları şenlendirecek festival boyunca Ankaralılar, yaz başlangıcının, uzun günlerin, kısa gecelerin, eğlencenin ve alışverişin tadını doyasıya yaşayacak. Uygun ulaşım ve konaklama imkanlarıyla Başkent’e gelecek konuklar ise hem Ankara’yı daha yakından tanıyacak, hem gösteri ve konserlerle muhteşem bir tatil yaşayacak hem de ekonomiye can verecek.

3 TEMMUZ’A KADAR

SÜRECEK


Ankara ekonomisine büyük katkı sunan ve Ankaralılara

ucuz alışveriş imkanı veren Shopping Fest’in 7 Haziran’daki görkemli başlangıcının ardından Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Kültür Merkezi (Eski Hi-podrom) alanında düzenleyeceği 6. Büyük Ankara Festivali 12 Haziran’da kapılarını ziyaretçilere açacak. Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Shopping Fest ile Ankaralılar alışveriş keyfini yine yüzde 50’lere varan indirimlerle yaşayacak. Başkentte bu yaza damgasını ise Büyük Ankara Festivali’nde her akşam bir başka ünlü sanatçının vereceği konserler, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in çocukları yine çeşitli hediyeler ile sevindireceği festival korteji ile alandaki pek çok farklı aktivite vuracak.

ANKARALILAR

ALIŞVERİŞE DOYACAK

Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ankara Ticaret Odası’nın organizasyonu ile bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Ankara Shopping Fest’te alışveriş coşkusu 29 Mayıs’ta ATO Congresium’da, Can Attilla’nın konser vereceği bir gala programı ile başlayacak. Festival kapsamında cadde ve sokak mağazaları ile alışveriş merkezleri kapılarını alışveriş tutkunları için geç saatlere kadar açık tutacak. Giyimden teknolojiye kadar çok sayıda marka ürünleri indirimli satışa sunulacak. Geçen yıl ilki düzenlenen festival kapsamında alışveriş yapan 24 kişiye otomobil hediye edilirken bu yıl hediye edilecek otomobil sayısı 222 olacak.

Başkent’te ASF logosu bulunan işyerlerinden alışveriş yapanlar arasında yapılacak çekilişle 222 şanslı kişiye 222 otomobil hediye edilecek.

FESTİVAL İÇİNDE

FESTİVAL


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gelenekselleştirdiği “Büyük Ankara Festivali” ise yoğun istek üzerine bu yıl süresi uzatılarak, Shopping Fest’in eğlence ve gösteri ayağını oluşturacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanına kurulacak festival, 12 Haziran’da kapılarını açacak ve 3 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Shopping Fest coşkusunu daha da ateşleyecek olan Büyük Ankara Festivali kapsamında dünyanın dört bir tarafından gelen 16 değişik halk dansları topluluğu oyunları ve değişik gösteri gruplarının sahne performansları eğlence dolu saatler yaşatacak. Başkentli çocuklar, heyecanla bekledikleri festivalde yine oyun gruplarında tatilin tadını çıkaracak. Bu yıl ilk kez çocukların büyük bir ilgiyle izlediği “Caillou, Garfield, Şirinler”, canlı

performansları ile festivalde

gösterilerini sunacak. Danimarka’dan gelecek Balon Şov, Ukrayna’dan konuk olacak İlüzyon ve Bıçak Şov, Çinli akrabotlar ise heyecanı artıracak.

YILDIZ YAĞMURU YAŞANACAK

Atatürk Kültür Merkezi gibi geniş bir alanda gerçekleştirilecek festivalde bu yıl da yıldız yağmuru yaşanacak.

Aralarında Ajda Pekkan, Nilüfer, Hülya Avşar, Gülben Ergen, Demet Akalın, Serdar Ortaç, Murat Boz, Ebru Gündeş, Emre Aydın, Gülşen, Halil Sezai, Seda Sayan, Gökhan Tepe, Yıldız Tilbe gibi 30’un üzerinde sevilen sanatçının yer alacağı büyük konserler ile Büyük Ankara Festivali yine ziyaretçi akınına uğrayacak.

Festival kapsamında gerçekleştirilecek 90’lar partisinde ise Burak Kut, Çelik, Ferda Anıl Yarkın, Sibel Alaş, Reyhan Karaca, Harun Kolçak ve Eda-Metin Özülkü gibi sevilen isimler unutulmayan şarkıları ile Başkentililerle buluşacak. Festival kapsamında muhteşem bir düğün ile 213 gelin ve damat, Başkentlilerin şahitliğinde dünya evine girecek.ÇİÇEK KENT ANKARA...

Marka şehir Ankara”, park ve prestij yeşil alanlarında boy gösteren rengarenk çiçekleriyle yazı bir “Çiçek Kent” güzelliğiyle karşılıyor.

Değişik konularda gerçekleştirdiği projelerle Ankara’yı marka kent statüsüne ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıllardaki tecrübesinden de yararlanarak bu yıl Başkent’i rekor sayıda çiçekle donatıyor. Karasal iklimin ortasında yer alan ve bozkır bir kent olarak bilinen Ankara, Büyükşehir Belediyesi’nin 20 yıla ulaşan planlı

çalışması sonucu Avrupa

standartlarının üzerinde yeşil alana sahip bir Başkent konumuna ulaştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Başkent’i, dört bir yanında

başlatılan çiçek dikme seferberliğiyle değişik türden 20 milyon çiçekle donatıyoruz” dedi.

Bu yıl da Ankara’yı güzelleştirip, “Çiçek Kent” konumuna getirmek için Başkent’in dev rekreasyon alanlarına, parklarına, ana arterlerine, bulvarlar ve caddelerindeki yan bantlara, yeşil alanlarına, kavşak ve göbeklerine, refüjlere, muhtelif cins ve türlerdeki bahçe çiçeklerinin dikilmeye başlandığını anlatan Başkan Gökçek, 10 milyon yazlık çiçek dikileceğini belirtti.

Dikimi yapılan ve yapılacak olan tüm çiçekleri, Başkent iklimine uyum sağlayacak tür ve çeşitten seçtiklerine dikkat çeken Başkan Gökçek, Ankara’yı mevsimlik bahçe çiçekleriyle donatırken yerli çiçek üretimine de her zaman öncelik verdiklerini vurguladı. Başkan Melih Gökçek, “Başkent, kent girişleri ve parklarıyla rengarenk bir güzelliğe bezeniyor” dedi.

ÇEŞİT ÇEŞİT

TÜRDE ÇİÇEK

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, yaz aylarında Çuha Çiçeği, Ateş Çiçeği, Vapur Dumanı, Kadife, Begonya, Sardunya, Cam Güzeli, Horoz İbiği, Yıldız Çiçeği, Kaz Ayağı, Şakayık, İpek çiçeği, Petunya, Güneş Şapkası, Mine, Kirlihanım, Papatya, Şakayık türlerindeki çiçeklerle yapılan çevre düzenlemeleriyle Ankara’yı farklı bir

güzelliğe büründürüyor. Lale, Nergiz ve Sümbül çiçekleri ise toprakla buluştuktan sonra kendiliğinden açarak güzelliğini sunan soğanlı tür bitkiler olarak yeşil alanları, bulvarları, caddeleri ve meydanları süslüyor.

Kış aylarında da yine 10 milyon adet çiçek dikecek olan ekipler, süs lahanası, Menekşe, Karanfil ve Kasımpatı gibi türlerle kenti farklı renklere bezeyerek, yıl boyunca toplam 20 milyon çiçeği toprakla buluşturmuş olacak.

“BAŞKENT

RENGARENK OLUYOR”

İstanbul Yolu, Eskişehir Yolu, Konya Yolu, Haymana Yolu gibi kent girişleri ile Altınpark, Gençlik Parkı, Harikalar Diyarı, Göksu Parkı, 50. Yıl Parkı, Dikmen Vadisi, Mogan Parkı, Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı, Kurtuluş Parkı, Abdi İpekçi Parkı, Mamak Şehitler Parkı, Seğmenler Parkı, Güvenpark, Pursaklar Tebessüm Parkı, Avrupa Birliği Parkı, Demetevler Parkı, Haydar Aliyev Parkı gibi pek çok parkın yeşil alanında çiçek dikimi sürerken, proje kapsamında yapılacak değerlendirmelerle çiçeklendirme çalışmalarının kapsamı da genişletiliyor.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri ayrıca Havaalanı Yolu, Atatürk Bulvarı, Turan Güneş Bulvarı, Mevlana Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı, İsmet İnönü Bulvarı, Anadolu Bulvarı, Sabancı Bulvarı gibi ana arter ve bulvarlarda da çiçek dikimini sürdürüyor. Bu alanları, Başkent’teki tüm ana caddeler, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki yollar ve mücavir alana dahil olan ilçeler de kapsayacak.BÜYÜKŞEHİR’E

YENİ İŞ MAKİNALARI

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni alınan 79 adet iş makinesi ile Fen İşleri Filosu daha da güçlü hale getirildi.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, yeni iş makineleri ile Fen İşleri Filosu’nun güçlendiğini belirterek, 5 adet dozer, 5 adet greyder, 1 adet finişer, 5 adet lastik tekerlekli loder, 8 adet eskavatör, 4 adet asfalt silindiri, 2 adet yol silindiri, 10 adet hidromek kepçe, 10 adet asfalt yoğun bakım aracı,25 adet “kırkayak” diye tabir edilen damperli kamyon, 2 adet kamyon üzeri vinç, 2 adet çok amaçlı mini yükleyici olmak üzere toplam 79 adet yeni araç ve makine alındığını söyledi.

Yeni alınan iş makineleri ile Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan makine parkının çok daha güçlü ve fonksiyonel hale geldiğini belirten Vedat Üçpınar, “Yeni aldığımız 42 adet iş makinesi, 10 adet asfalt yoğun bakım aracı, 25 adet “kırkayak” diye tabir edilen damperli kamyon ve 2 adet kamyon üzeri vinç olmak üzere toplam 79 araçla ile yol, asfalt, bakım, onarım, kazı, ve inşaat çalışmaları daha hızlı ve seri hale gelecek” diye konuştu.

MAKİNALAR TÖRENLE

HİZMETE GİRDİ

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan makine parkına ilave olarak alınan yeni araç ve ekipmanlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı bürokratları ve personelinin de hazır bulunduğu bir törenle dualarla hizmete girdi.

SICAK HAVALARDA GIDA

ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

Yaz sıcaklarının yavaş yavaş kendini hissettirdiği bu günlerde yaşanan sağlık sorunlarına gıda zehirlenmeleri de eklenebilir.

Sıcak havaların özellikle bazı gıdaların erken bozulmasına neden olduğunu bildiren uzmanlar, kolayca bozulabilen yiyeceklerden vatandaşların uzak durmalarını istediler. Gıda zehirlenmelerine bağlı rahatsızlıkların özellikle yaz aylarında çoğaldığı konusuna dikkat çeken uzmanlar, tüm dünyada büyük halk sağlığı sorunu olan gıda kaynaklı enfeksiyonların gelişmiş ülkelerde yıllık yüzde 30, az gelişmiş ülkelerde ise bu rakamın çok yüksek düzeylerde olduğunun tahmin edildiğini kaydettiler.

Gıda zehirlenmelerine bağlı olarak birçok insanın yaşamını kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, “Sıcağın etkisi ile çabuk bozulabilen et, tavuk, balık gibi yiyecekler, alışverişin sonunda satın alınmalı ve bu yiyecekler ise en geç 1 saat içinde buzdolabına yerleştirilmeli” dediler.

Özellikle yaz aylarında gıda güvenliği konusunda tüketicilerin kişisel olarak alacağı tedbirlerin çok önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, şu önerilerde bulundular:

“Sokaklarda açıkta satılan gıdalar ve lokantalarda günlük olarak pişmemiş yiyecekler, süt ve süt ürünleri, kremalı yiyecekler, mayonez, balık ve deniz ürünleri, çiğ ve az pişmiş etleri yaz aylarında kolaylıkla bozulabileceği için bu yiyecekler tüketilirken çok dikkatli olunmalıdır. Marketlerden tarihi geçmiş ambalajı açık ürünler alınmamalı, et, tavuk ve balık gibi yiyeceklerin saklanma koşullarına dikkat edilmeli, pişirme sonrası gıdalar fazla bekletilmeden tüketilmeli, çiğ ve pişmiş gıdaların birbiriyle temas etmesi engellenmeli, eller sık sık yıkanmalı, mutfaktaki yüzeyler temiz tutulmalı ve temiz su kullanılmalı.”

Gıda zehirlenmelerinin çok ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ifade eden uzmanların, bu konudaki açıklamaları şöyle:

Yaz aylarında gıda zehirlenmelerinin artma nedenleri nelerdir?

Yaz aylarında toplu yiyeceklerin sunulduğu lokanta gibi yerlerde gıda zehirlenmelerinin artma nedeni hazırlanma-sunum aşamasında hijyen kurallarına uyulmaması ve hazırlandıktan sonra uygun saklama koşullarının sağlanamaması en önemli etkenlerdir. Gıdaların mikroorganizmalar veya bunların toksinleriyle bozulmasıdır.

Gıda zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Şüpheli bir gıdanın yenmesinden sonra bulantı, kusma, ishal, ateş, karın ağrısı bazen de görme bozukluğu ve duyu kayıpları gibi belirtiler görülebilir. Daha ilerlemiş durumlarda ise yüksek ateş, dışkıda kan, aşırı

miktarda sıvı kaybına neden olan kusma, ağız kuruluğu, idrar çıkışında azalma, ayağa kalkınca baş dönmesi, üç günden uzun süren ishal durumlarında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor.

Gıda zehirlenmesinde tedavi nasıldır?

Gıda zehirlenmelerinde tedavinin temelini, destekleyici önlemler oluşturmaktadır. Kaybedilen sıvı, hastaya ağız yolu veya damardan verilmektedir. Doktor tavsiyesi olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır. Vakaların çoğu kendi kendini sınırlama özelliğine sahiptir. Ancak bazen hastalık ciddi boyutlara ulaşıp ölümlere neden olabilmektedir.

Güvenli gıdaları tüketirken dikkat edilmesi gerekenler?

Güvenli tüketim için işlenmiş gıdalar seçilmeli, pişirilecek gıdalarda pişirme işlemi tam ve kusursuz uygulanmalı, pişirme sonrası gıdalar bekletilmeden tüketilmeli, pişirilmiş gıdaların muhafazasına özen gösterilmeli, gıdaların yeniden ısıtılması tam ve kusursuz olmalı, çiğ ve pişmiş gıdaların birbiriyle temasından kaçınılmalı, el temizliği kesinlikle ihmal edilmemeli, mutfaktaki yüzeyler temiz tutulmalı ve temiz su kullanılmalıdır.BAŞKAN GÖKÇEK’TEN ÇANKIRI VE KIZILCAHAMAM FESTİVALLERİNE DESTEK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, aynı gün katıldığı iki ayrı festivalle hem Çankırılıların hem de Kızılcahamamlıların gönlünde taht kurdu ve coşkularına ortak oldu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından destek verilen Çankırı Yapraklı Kullar Köyü ile Kızılcahamam Çırpan Köyü’ndeki festival alanlarında kendilerini karşılayan vatandaşlarla sohbet eden ve fotoğraf çektiren Başkan Melih Gökçek, aynı gün yaşadığı yoğun tempolu gezi turunda Bolu Göynük’e de giderek, burada Akşemseddin Hz. Türbesi’ni ziyaret etti.

BAŞKAN GÖKÇEK’E,

ÇANKIRILI SEVGİSİ…

Yoğun bir iş temposuyla

Başkent ve Başkentliler için

çalışmalarını sürdüren Başkan Melih Gökçek, hafta sonunda Çankırı ve Kızılcahamam’daki iki ayrı festivale katıldı.

Çankırı Yapraklı Kullar Köyü’nde düzenlenen ve Büyükşehir Belediyesi’nin ses düzeni, sahne, jeneratör, çocuk oyun alanları, şişme oyuncak grupları, pamuk şekeri, patlamış mısır, sandalye, masa, futbol topu ve şapka göndererek destek verdiği festivalde Başkan Melih Gökçek’in yanı sıra Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ile birlikte yaklaşık 1200 Çankırılı yer aldı.

Çankırı Fahri Hemşehrisi seçilen ve Kullar Köyü Ağalığının takdim edildiği Başkan Gökçek, ağalık giysisiyle yaptığı konuşmasına “Değerli hemşehrilerim” diyerek başladı. Başkan Gökçek, “Böyle diyorum, çünkü Ankara'da yaşayan Çankırılı hemşerilerimizin sayısı o kadar çok ki, biz onlara hizmet etmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Çankırılıların her zaman yanlarında olduğunu ve hizmet etmekten mutluluk duyduklarını kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Önümüzdeki hafta Çankırı’ya tekrar geleceğim. Belediye Başkanı İrfan Dinç ile Çankırı’nın sorunları, yapılanlar ve yapılacaklara ilişkin bilgi alışverişinde bulunacağız” diye konuştu.

KIZILCAHAMAM

FESTİVALİ’NE BAŞKAN

GÖKÇEK DESTEĞİ…

Çankırı’nın ardından Kızılcahamam’a geçen ve burada da Büyükşehir Belediyesi’nin çadır, ses düzeni, sahne, jeneratör, çocuk oyun alanları, şişme oyuncak grupları, pamuk şekeri, patlamış mısır, sandalye, masa, futbol topu, şapka ve ambulans göndererek destek verdiği festivale katılan Başkan Gökçek, “Bu yerlerin (Kızılcahamam) Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanması ile Allah’ın izniyle aradaki hizmet farkını en iyi sizler göreceksiniz” dedi.

Başkan Gökçek’in yanı sıra Ankara İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Arslanoğlu ile Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ile çok sayıda Kızılcahamamlı’nın katıldığı festivalde bir konuşma yapan Başkan Melih Gökçek, “Bu festivallerin insanların, akrabaların, komşuların ve hemşehrilerin senede birkaç defa olsa da biraraya gelmesi için bir vesile olduğunu düşünüyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak Ankara sınırları içinde ve komşu illerde yapılan festivalleri destekleme kararı aldıklarını kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Bu ve buna benzer köylerin, beldelerin ve ilçelerin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne katılması konusunda bizzat ben çok uğraştım. Bu yerlerin bize bağlanması ile aradaki hizmet farkını en iyi sizler göreceksiniz” diye konuştu.

Yaklaşık 800 kişiye seslenen Başkan Gökçek, Çırpan Köyü yaylasının içme suyu probleminin de çözülmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılacağı müjdesini verdi.

Yoğun gezi temposuna Bolu Göynük’te de devam eden Başkan Gökçek, burada da kendisini büyük bir sevgiyle karşılayan vatandaşlarla sohbet etti, fotoğraflar çektirdi. Akşemseddin Hz. Türbesi’ni de ziyaret eden Başkan Gökçek, bölgeyi gezdi.n

SINAV STRESLERİNİ SANATLA ATIYORLAR

Büyükşehir Belediyesi Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi, Altındağ’da dört lisenin öğrencileri için açtığı sanat kursları ile hem gençleri sınav stresinden uzaklaştırıyor hem de unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızın gelecek kuşaklara kazandırılmasını sağlıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir protokolle, Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi’nde “Sanatla Mutluluğa Koşuyoruz” isimli proje kapsamında Altındağ’daki dört lisenin öğrencilerine yönelik Keçe Sanatı, Cam Üfleme, Ebru ve Sedef Kakma kursu başlatıldı. Proje kapsamında Gençlik

Parkı’nda bulunan Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları’nda da Hacivat-Karagöz kukla yapım dersi veriliyor.

EVLERİNDEN ALINIP

EVLERİNE BIRAKILIYORLAR

Kurslar kapsamında sanat malzemelerini, öğrencilerin ulaşımını, yemeklerini Büyükşehir Belediyesi sağlarken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sanat hocaları da kurslarda hiçbir ücret almadan gönüllü olarak eğiticilik yapıyor. Haftanın dört gününde 5 sanat dersinin verildiği kurslar için öğrenciler Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan araçlarla evlerinden alınıp yine kurs bitiminde evlerine bırakılıyor.

Kursların Temmuz ayı başında sona ereceğini belirten Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi yöneticileri, kursa 58 kız-erkek öğrencinin katıldığını ifade ettiler.

SINAV STRESİNİ ATIYORLAR

Kurs hocaları ise kurslarla birlikte hem unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının gelecek kuşaklara aktarılmış olacağını hem de sanat yaparak öğrencilerin sınav stresinden biraz olsun kurtulacaklarını belirtiyorlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Kültür Mirası Taşıyıcısı” unvanı verdiği Keçe Sanatçısı Yaşar Cengiz Çınar, Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi’nde gençlere keçe sanatını öğretmeye çalıştığını kaydederek, “Keçe ile ilgili bilgi sahibi olmaları bile bizim için yeterli. Gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemli” dedi.

Öğrencilerin hayal güçlerini kullanarak keçeden çeşitli

aksesuarlar, çok yönlü sanat eserleri ortaya çıkartabileceklerini ifade eden Çınar, “Aynı zamanda son derece sağlıklı bir hobi” diyerek keçe sanatının olumlu bir yönüne daha işaret etti.

“EBRU SANATININDİNLENDİRİCİ ETKİSİ VAR”

Ebru Hocası Hülya İlter ise ebru sanatının gençlerde sınav stresinden, günlük sorunlardan uzaklaşma için bir fırsat olduğuna dikkat çekerek, “Suyun üzerinde boyalarla şekiller verdikleri için özellikle Ebru Sanatı’nın dinlendirici bir özelliği var. Sınav, yazılı, ders ortamından uzaklaşmaları için farklı bir yere sürüklüyor onları. Bu tür sanatları çocukların öğrenmesinde yarar var. Ayrıca onlar bu sanatları geliştirip çocuklarına öğreterek, gelecek kuşaklara da aktarmış olacaklar” diye konuştu.

İlter, Ebru sanatının sadece çocuklar için değil yetişkinler için de pozitif enerji yaydığını kaydetti.

ANKARA İTFAİYESİ’NDEN PİKNİKÇİLERE YANGIN UYARISI

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri, havaların ısınmasıyla özellikle hafta sonları çok sayıda vatandaşın piknik yapmak amacıyla park, bahçe ve yeşil alanları doldurduğuna dikkat çekerek, yangın riskine karşı Başkentlileri uyardı.

Piknik alanlarında yakılan ateşin tam olarak söndürülmemesi sonucu yangınların meydana geldiğini ifade eden yetkililer, Ankaralılardan yeşil alanlara ve çevreye sahip çıkmalarını istediler. Artan hava sıcaklığının özellikle ormanlık ve mesire alanlarında yangın riskini arttırdığını tekrarlayan İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri, yetiştirilmesi zor ve uzun yıllar süren ormanlar ve ağaçlık alanlardaki yangınların çıkışında tedbirsizlik ve ihmalin ilk sırayı aldığını vurguladılar.

HERKES YAŞADIĞI

ALANA SAHİP ÇIKSIN

Başkent’in ekili alanları, ormanları ve fidanlıkları civarında yaşayan vatandaşlara da seslenen itfaiye yetkilileri, çevreyi kontrol altında tutmalarını, çocuklarını yangın tehlikesine karşı uyarmalarını ve bilgilendirmelerini istedi. İtfaiye yetkilileri piknik alanı işleten özel ve tüzel kişileri de mülkiyetine veya kullanım hakkına sahip oldukları yeşil alanda yangın tehlikesine karşı gerekli önlemleri almaya çağırarak, sorumlulardan özellikle yaz aylarında görevli sayısını arttırmalarını, mümkünse gözetleme kulesi kurarak yangını çıkış noktasında belirleyerek, itfaiyenin yangına anında müdahalesine yardımcı olmalarını istediler.

Ankara mücavir alan sınırları içerisinde yangınlara müdahale görevinin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda olduğuna dikkat çeken yetkililer, tüm kuruluşların yangın mevzuatı ile ilgili konularda Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile işbirliği yapmaları gerektiğini vurguladı.

ARANACAK TEK

NUMARA “ALO 110 ”

“Alo 110” Yangın İhbar telefonunun Türkiye’nin her yerinde ücretsiz aranabildiğini hatırlatan itfaiye yetkilileri, yangın ihbarında bulunulan adresin doğru ve anlaşılır biçimde verilmesinin yangınla mücadelede anahtar olduğunu kaydettiler.

“Alo 110” yangın ihbar telefonunun çok sayıda asılsız ihbar ve gereksiz aramalarla meşgul edildiğini ifade eden yetkililer, bu bilinçsiz davranışların zaman kaybına neden olarak yangınla mücadeleyi olumsuz etkilediğini söylediler.

İtfaiyenin yangın yerine çabuk ulaşarak, yangına anında müdahalesi için, itfaiye araçlarına yol vermenin önemine değinen yetkililer, vatandaşların panik yapmadan yangın alanını

boşaltmasını da, itfaiyenin rahat çalışabilmesinin şartı olarak belirttiler.

ANKARA İTFAİYE DAİRESİ YETKİLİLERİ PİKNİK

İÇİN BAŞKENT’İN YEŞİL ALANLARINI TERCİH

EDEN VATANDAŞLARA DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLARI BİR KEZ DAHA HATIRLATTILAR

Çevreye veya çöp kutularına yanar durumda kibrit veya sigara izmariti atmayın.

Piknik alanını yaktığınız ateşin söndüğünden emin olmadan terk etmeyin.

Söndürdüğünüz ateşin tekrar canlanmasını önlemek için üzerini toprakla örtüp oksijenle temasını kesin.

Güneş ışınlarını odaklaştırarak yangın çıkmasına neden olabilecek şişe cam parçalarını açık alanlarda bırakmayın.

Yangın anında “Alo 110” ihbar telefonunu arayın, yangın yerinin adresini açık bir şekilde bildirin.

SEK-SEK”, “MENDİL KAPMACA” OKUL BABAHÇELERİNDE

Ankara Büyükşehir Belediyesi kuşaklar boyunca gelen geleneksel oyunları, okul bahçelerine taşıyor. Aralarında “Sek, sek”, “Tombik”, “Mendil kapmaca”, “Üç Taş” gibi oyun şekillerini bir proje kapsamında okul bahçelerine çizen Ankara Büyükşehir Belediyesi, çocukların oyun dünyasının gelişmesine de büyük katkı sağlıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı “Okul Bahçelerine Geleneksel Oyun Alanları Yapım İşi” kapsamında Ankara’daki okulların oyun alanlarına, “soğuk yol çizgi boyası” ile “geleneksel oyun çizgileri”ni taşıyor. Okul bahçelerinin asfalt zeminlerine yapılan “Geleneksel Oyun Çizgileri” sayesinde çocuklar anne ve babalarının oyun dünyasını yaşıyor.

15 FARKLI OYUN GRUBU

Kent Estetiği Dairesi, bu amaçla 15 farklı oyun çizgisini okul bahçelerine çizdirmeye başladı. Şu ana kadar 31 okula oyun çizgisi yapılırken, projenin Ankara’nın mücavir alanında bulunan 420 okulu kapsayacağı belirtiliyor. Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, okul bahçesinin büyüklüğüne göre oyun gruplarının belirlendiğini, buna göre “çoklu sek-sek” oyununun ancak okul bahçesi büyükse yapılabildiğine dikkat çektiler.

Okul müdürlerinin ve öğretmenlerin projeden çok memnun olduklarını kaydeden Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, yaz ayları boyunca çalışmalarının süreceğini belirttiler. Yetkililer uygulamanın sadece devlet okullarını kapsadığını, projeden oyun bahçesi asfalt olan okulların yararlanacağını ifade ettiler.

OYUN ÇEŞİTLERİ

Kent Estetiği Dairesi yetkilileri ilkokullara yapılan geleneksel çocuk oyun çizgilerini şöyle sıraladılar: “Tombik, Mendil Kapmaca, Yakan Top, Yağ Satarım Bal Satarım, Sek-Sek, Üç Taş, Yılan Sek-Sek, Sürüklemeli Sek Sek, Köşe Kapmaca, 10’lu Sek-Sek, Çoklu Sek-Sek, Pusula, Denge çizgisi, Hareket Dizini, Oyun Grubu, Labirent.”

Yetkililer, çizilen oyun alanlarıyla çocukların sadece öğrenim dönemlerinde değil, tatil günlerinde de okul bahçelerinden oyun alanı olarak yararlanacaklarını kaydettiler.BAŞKAN GÖKÇEK, ŞAMPİYON

HENTBOLCULARI KUTLADI

Büyükşehir Belediye Ankaraspor Kulübü Onursal Başkanı Melih Gökçek, Hentbol Gençler Ligi’nde Şampiyonluğu elde eden ve Erkekler Türkiye Kupası’nı alan sporcuları ve teknik heyeti makamında kabul ederek kutladı.

Hentbolde 2013 sezonunda başarılı bir performans sergileyen Büyükşehir Belediye Ankaraspor Takımı, alt yapısından yetişen sporcularıyla Hentbol Gençler Ligi’nde şampiyonluğu elde ederken, Konya’da gerçekleştirilen Hentbol Erkekler Türkiye Kupası’nda finalde Çankaya Belediyesi ANKA Sporu 25-24 yenerek Türkiye Kupası’nın sahibi oldu.

Süper Lig’de de normal sezonu ikinci sırada tamamlayan Mavi – Beyazlılar, Play-Off yarı final serisinde Nilüfer Belediye Spor’u üç maçta da yenerek adını finale yazdırırdı. Beşiktaş ile finalde 5 maçlık seri oynayacak Mavi-Beyazlılar 3 galibiyet almaları halinde ligi şampiyon bitirecek.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, genç ve süper ligde mücadele eden hetbolcuları ve teknik heyeti makamında kabul ederek, başarılarından dolayı kutladı.

Başkan Gökçek, kabulde yaptığı konuşmada, Hentbol takımının elde ettiği başarının her türlü övgünün üzerinde olduğunu belirterek, “Alt yapıya verdiğimiz önemin meyvelerini Gençler Ligi’nde şampiyon olarak toplamaya başladık. Ayrıca Türkiye Kupası’nı kazanıp bizleri sevince boğan büyük takımımızdan Süper Lig finalinde de Beşiktaş’ı yenerek şampiyon olmalarını bekliyorum. Bir kez daha şampiyon olan sporcularımızı ve antrenörleri tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Sporcuları tek tek tebrik eden Başkan Gökçek’e, Büyükşehir Belediye Ankaraspor Kulübü Başkanı Seçkin Odabaşı, günün anısına hentbol forması hediye etti.

KAZAN’DA YAŞLILARA

ÖZEL HİZMET

Kazan Belediyesi ilçede yaşayan yaşlı ve engellilere verdiği evde bakım hizmetini artık Ankara Valiliği ile işbirliği yaparak daha da etkin bir şekilde sürdürecek.

Sistemde sabit bir telefon hattına bağlanan bir cihaz Yaşam Destek Merkezi ile bağlantılı oluyor. Vatandaş butona bastığı zaman, sisteme kayıtlı olduğu için ne hastalığı olduğu, hangi ilaçları kullandığı, adresi gibi tüm bilgileri Yaşam Destek Merkezindeki bilgisayar ekranında beliriyor ve ihtiyaç durumuna göre de yardım gönderiliyor.

Vatandaşlar zor durumda kaldıklarında bir düğmeye basarak, çağrı merkezine ulaşıyor ve polis, itfaiye, ambulans gibi ihtiyaçlarını tek bir merkeze bildirebiliyorlar. İlaç saatini hatırlatmak, psikolojik destek vermek, acil yardım çağrısında bulunmak gibi özellikleri olan sistem, Ankara’nın taşra ilçeleri arasında ilk kez Kazan’da uygulanmaya başlandı.

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, uzun bir süredir Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından oluşturulan özel ekiple yaşlı ve engellilere evde bakım hizmeti sunduklarını belirterek, “Talepler doğrultusunda yaşlı ve engellilere yönelik olarak ev temizliği, sıcak yemek servisi, kişisel bakım, psikolojik destek ile evlerinin bakım ve onarımı gibi hizmetler sunuyoruz. İhtiyaç durumunda yaşlı ve engelli vatandaşlarımızı hasta nakil aracımızla evlerinden alarak hastaneye götürüyor, tamamlanan tedavilerinin ardından da yine evlerine bırakıyoruz” dedi.

OTONOMİİNŞAATI AKYURT’TA BAŞLADI

Ankara’daki oto galerilerinin tek adreste toplanmasını sağlayacak olan Galericiler Sitesi'nin temeli Akyurt'ta atıldı. 375 bin metrekare alan üzerinde hizmet verecek büyük tesisin temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Başkent Otomotivcileri Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç ve çok sayıda iş adamı ile galerici katıldı.

Törende konuşan kooperatif Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el oto alım-satımının tanımı yapılmamış bir iş kolu olduğuna değinerek, kendi çabalarıyla kurdukları kooperatifte inşaat aşamasına geldiklerini belirtti ve kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise Avrupa'nın yıldızı parlayan Başkenti olan Ankara'da mahalle aralarında, apartman altlarında otomobil satışı yapılmasının sonlandırılması gerektiğini, Kayseri, Van gibi illerde oto galeri sitelerinin daha önce hayata geçirildiğini ve Başkent'te bu projenin Avrupa'nın en büyüğü olacak şekilde yapılmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Ayrıca Atalay, projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti.

Çankaya Gençlik Derneği seğmen ekibinin gösterisinin ardından temel atmak için Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, İlçe Kaymakamı Mustafa Yiğit ve kooperatif başkanı Aydın Erkoç sahneye çıkarak açılış butonuna bastılar.

ABD’DE PURSAKLAR’I BAŞKAN ÇETİN TEMSİL ETTİ

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, ABD’nin değişik eyaletlerinde düzenlenen Anadolu Kültür ve Yemek Festivali’nde ilçeyi temsil etti. Çetin, Los Angeles’ta Orange Country Fuar Alanı’nda 4 gün süren festivalde, Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ile bürokratlardan oluşan grupta yer aldı. Festivalde büyük ilgi ile karşılanan Ankara heyetine resmi açılış töreninde de katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür edildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) değişik eyaletlerinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Anadolu Kültür ve Yemek Festivali”nde Anadolu’nun dünden bugüne Türk kültürü ve yemekleri tanıtıldı.

Büyük ilgi gören festivalde konuşan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, “Ankara’mızdan, Ankaralılar ve çok değerli Belediye Başkanımız Melih Gökçek Bey’in selamlarını getirdik. Bugün Pasifica Enstitüsü’nün düzenlediği çok güzel bir festivaldeyiz. Bizim inandığımız değerler her zaman yaratılanı yaratandan dolayı hoş gören bir medeniyettendir. Şehirde şehrin fizik yapısı değil, yaşam kültürü de bir medeniyeti oluşturur. İşte bu meydanda bunu görüyoruz. Birlik beraberlik ve kaynaşma şehri, şehircilik ve kültürü meydana getiriyor.” dedi.KORKUT ATA KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi, 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Etimesgut’un 23. kuruluş yıldönümünde açıldı.

Etimesgut Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezin açılış kurdelasını MHP lideri Devlet Bahçeli, Etimesgut Belediyesi Başkanı Enver Demirel, genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri birlikte yaptılar.

Konuklara Merkez hakkında bilgi veren Demirel, “Merkezimizde ünlü edebiyatçımız Ömer Seyfettin’in adını verdiğimiz 756 kişilik konferans salonu, birleştiğinde 1.000 kişilik olan 500 ve 400 kişilik iki ayrı yemekli toplantı salonu, 3700 kişilik amfi salonunumuz ve fuaye sergi alanlarımız bulunuyor. Fore kazıklarla güçlendirdiğimiz amfi salonumuzun üzerini kapatmayı planlıyoruz. Böylece burası Ankara’nın en büyük amfi salonlarından birisi olacak” dedi.

Türk Beyleri Kent Meydanı’nda Zara ve Ahmet Şafak konserleri düzenlendi. Meydandaki kutlama programına binlerce kişi Türk Bayraklarıyla katıldı.

Başkan Demirel ve eşi İlknur Demirel, konserlerin sonunda Ahmet Şafak ve Zara’ya plaket ve çiçek verdi. Gece, hava-i fişek gösteriyle sona erdi.BAŞKAN TUNA, KERMES AÇILIŞINA KATILDI

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, öğrenciler yararına düzenlenen kermes açılışına katıldı. İlçe sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği kermeste, çeyiz malzemesinden yiyecek içeceğe, kıyafetten yöresel ürünlere kadar pek çok ürün yer aldı. 1 hafta süren kermeste tüm kazanç okuyan öğrencilerin eğitiminde kullanılacak.

Sincan’da Lale Eğitim ve Kültüre Hizmet Derneği tarafından öğrencilerin yararına düzenlenen kermesin açılışı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın katılımıyla Lale Kültür Salonu’nda gerçekleşti.

Açılışta konuşan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Böyle hayırlı bir işte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Daha sonra kermesi gezen Başkan Tuna, vatandaşın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Lale Yurdu öğrencilerinin yararına gerçekleştirilen kermeste yiyecek içecekten çeyiz ürünlerine, yöresel ürünlerden kıyafete, ayakkabıdan halıya kadar pek çok ürün satışa sunuldu, kermesin tüm kazancı ise öğrencilerin eğitimi için harcanacak.

LARVA MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Çubuk Belediyesi tarafından sinekle mücadele kapsamında yapılan ilaçlama çalışmaları devam ediyor. İlçede haşereyle mücadelenin etkin bir şekilde yapıldığını ifade eden Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Akif Topçu, çalışmaların planlanan program dahilinde devam ettiğini söyledi.

Özellikle larva çalışmalarına ağırlık verildiğini vurgulayan Topçu, “Mart ayının başında başladığımız larva mücadelesine ara vermeden devam ediyoruz. İlaçlama çalışmaları kapsamında şehirde belirlenen durgun su alanları, dere yatakları, gübrelik alanlar şehir içi mazgallar, pazar yerleri, şehir çöplüğü gibi noktalarda larva mücadelesi şu an devam etmektedir. Bu belirlenen yerlerde Mayıs ayı sonuna kadar 15 gün aralıklarla 3 veya 4 er defa larva ilaçlaması yapılacak” dedi.

Yapılan çalışmalarda, insan ve bitki sağlığının ön planda tutulduğunu ve ilaçlamalarda, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın ruhsatlandırdığı ilaçlar ve biyolojik mücadele için çeşitli bakterilerin kullanıldığını anlatan Topçu, bu amaçla tüm ilçede yapılan kontroller sonunda tespit edilen 34 noktada, 2 ekiple birlikte periyodik olarak ilaçlama yapıldığını kaydetti.ELMADAĞLI BAYANLARIN EL EMEĞİ GÖZ NURU SERGİSİ

Elmadağ Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan kurslara katılan Elmadağlı ev hanımları, el emeği göz nuru eserlerini görücüye çıkarmanın heyecanını yaşadılar. Hasanoğlan Mahallesi’nde Elmadağ İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından geçen yılın Kasım ayında açılan, dekoratif ahşap süsleme ve takı tasarımı, ev tekstili ve el nakışları kursuna katılan 60 bayan kursiyer tarafından hazırlanan çalışmalar, Hasanoğlan Fatih Lisesi Konferans salonunda düzenlenen sergi ile ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılış kurdelesini davetliler ile birlikte kesen ve ardından yapılan çalışmaları tek tek büyük bir hayranlıkla inceleyen Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, emeklerinden dolayı bütün kursiyerleri tebrik ederek, “Ev ekonomisine de destek olan siz bayan hemşerilerimi canı yürekten kutluyorum. Boş zamanlarınızı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan kurslara katılarak en güzel şekilde değerlendiriyor olmanız gerçekten çok olumlu bir hareket. Kursları başarılı bir şekilde bitiren kursiyerler, alacakları sertifikalar ile meslek sahibi olduklarını kanıtlayacaklar. Hepinizi özverili çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum” dedi.

BAŞKAN ODABAŞI, İŞÇİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan işçilerle yemekli toplantıda buluşarak, sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Bahçeli Parkı Düğün Salonu’nda düzenlenen buluşmada alın teri döküp Gölbaşı’nı temizleyen işçilerin kutsal bir görev yaptıklarını ifade Başkan Odabaşı, “Gölbaşı sokakları sizlerin sayesinde temiz ve pırıl pırıl. Bu şehri siz güzelleştiriyorsunuz. Sizlerin yaptığı bu işi takdirle anıyorum. Sizlerin emekleri ödenmez, hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Odabaşı, işçiler ile program sonunda fotoğraf çektirdi.3 SPORCUDAN

3 ÜÇÜNCÜLÜK

Ulusal ve uluslararası müsabakalarda başarılı sonuçlar elde eden Mamak Belediyesi Spor Kulübü Tekvando Takımı, son olarak Manisa’da yapılan Gençler Türkiye Tekvando Şampiyonası’nda üç üçüncülük elde ederek Milli Takım seçme müsabakalarına katılma hakkı kazandı.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “İlçemizde yetişen sporcuların da faydalanabileceği tesislerimiz önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak. Yapımı tamamlanan ve tamamlanmak üzere olan spor tesislerimiz ve gençlik merkezlerimizi gençlerin sürekli kullanmalarını istiyoruz. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

71 ilden, 620 bayan ve 1000 erkek sporcunun katıldığı müsabakada 44 kg’da Ceren Özbek, 63 kg’da Büşra Ayva ve 68 kg’da Şehriban Aydınlı üçüncülük elde etti. Bronz madalyanın sahibi olan Mamak’ın altın kızları 5-6 Haziran’da Mersin’de yapılacak milli takım seçme müsabakalarına katılmaya hak kazandı.nSGK HEYETİNDEN, BAŞKAN ÖZALP’E ZİYARET

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Beypazarı Müdürü Ergül Bayar ve Müdür Yardımcısı Sıtkı Güleç, Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp’i makamında ziyaret etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu Haftası sebebiyle ziyaretlerde bulunan SGK Beypazarı Müdürü Bayar, ziyareti sırasında yeni yapılacak olan müdürlük binası sayesinde vatandaşların işlemlerini kısa sürede yapabileceklerini belirterek, SGK’nın sürdürdüğü çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Ziyaretin sonunda kendisine plaket takdim eden Bayar’a teşekkür eden Başkan Cengiz Özalp de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun son yıllarda en çok değişim ve gelişim yaşayan kurumların başında geldiğini, bundan dolayı da mutluluk duyduklarını belirterek, Beypazarı SGK Merkezi çalışanlarının, kurum haftalarını kutlayarak çalışmalarında başarılar diledi.KEÇİÖREN BAĞLUM SPOR AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

Keçiören Bağlum Spor, Avrupa Hokey Bayanlar Kulüpler Şampiyonası Challenge III’de “Namağlup şampiyon” oldu.Kadınlar Açık Alan Hokey Ligi Türkiye Şampiyonu Keçiören Bağlum Spor, başarısını Avrupa’ya taşıdı. 17-20 Mayıs tarihlerinde Slovakya’nın Bratislava kentinde düzenlenen Avrupa Hokey Bayanlar Kulüpler Şampiyonası Challenge III’e katılan Bağlum Spor, Avrupa hokeyine Türk damgası vurdu. Bayanlar final grubundaki maçta Keçiören Bağlum SK maçı 7-1 gibi farklı bir skorla tamamladı.

Bağlum Spor, turnuvada oynadığı 4 maç sonunda 21 gol atıp sadece 2 gol yedi ve namağlup olarak Avrupa şampiyonluğunu kazanmayı başardı. Takım oyuncularından Nurhan Çınar’ın ise attığı 7 golle turnuvanın gol kraliçesi olduğu turnuvaya ilişkin açıklamada bulunan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Türkiye’nin önümüzdeki sezon Challenge II’ye katılmasını sağlayan bu büyük başarıdan dolayı emeği geçen tüm yönetici, antrenör ve sporculara teşekkür etti. Keçiören Bağlum Spor’un başarılarının devamını dileyen Başkan Ak, “Bağlum Spor Kulübü’nün başarıları bizi onurlandırıyor, gururlandırıyor. Keçiören Belediyesi olarak geleceğin sporcularının yetişmesi için her türlü destek ve katkıyı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.
Kataloq: files -> 2313
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
2313 -> Ancyra, ankagra, engüRÜ, angara, ankara

Yüklə 85,93 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə