Araştırmacı-yazar Talha Uğurluel, İnegöl Belediyesi’nin Ocak ayı kültürel etkinlikler kapsamında Sani Konukoğlu Konferans Salonunda konferans verdi. UğurluelYüklə 5,47 Kb.
tarix15.01.2019
ölçüsü5,47 Kb.

Uğurluel, Mekke ve Medine’yi anlattı

Araştırmacı-yazar Talha Uğurluel, İnegöl Belediyesi’nin Ocak ayı kültürel etkinlikler kapsamında Sani Konukoğlu Konferans Salonunda konferans verdi. Uğurluel, Mekke ve Medine’nin yanı sıra Osmanlı’nın oraya yaptığı hizmetleri de dinleyicilere aktardı.
İnegöl Belediyesi tarafından düzenlenen ve Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel'in konuşmacı olarak katıldığı konferans, Sani Konukoğlu Konferans Salonu'nda yapıldı. İlçe halkının büyük ilgi gösterdiği konferansta konuşan Belediye Başkanı Alinur Aktaş: “Oraları gerçekten yaşamak gerek. Kutsal topraklara gidenler, yeniden gitmek istiyor. Oralar bizim için önemli ve kutsal topraklar. Bana 1986 yılında İmam Hatip lisesinde okurken görmek nasip oldu. Rahmetli Hikmet Şahin hocamız bizim kafile başkanımızdı.” dedi.
TEK TOPRAK PARÇASI KÂBE”

Hac ya da umreye gideceklerin kutsal topraklarda daha bilinçli hareket edebilmeleri için ön bilgilerin yararlı olacağına dikkat çeken Uğurluel: “Yüce Allah’ın yeryüzünde kendisine ayırdığı tek toprak parçası Kâbe’dir. Bu nedenle Kâbe’nin yer aldığı Mekke ve hicretin yapıldığı Medine şehirlerinin Müslüman âlemi için büyük bir anlamı vardır. Uzun yıllar Osmanlı Devleti'nin himayesinde kalan ve çok iyi korunan kutsal topraklar, bu sayede bugünlere kadar tüm güzelliği ve ihtişamıyla gelebilmiştir. Allah, bu yolculuğu yaşamayı her Müslüman kuluna nasip etsin.” dedi.


OSMANLI, BÜYÜK DEĞER VERDİ”

Mukaddes beldelerde Osmanlı'nın bıraktığı miraslara da değinen Uğurluel, ecdadın Mekke ve Medine'ye tarih boyunca ne kadar çok önem verdiğine işaret eden, Uğurluel, "Osmanlı padişahlarının hiç biri Mekke'ye gidemedi ve oraları göremedi. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e (SAV) ve kutsal topraklara hasretle yaşadılar. Ancak bu padişahlar kutsal beldeye değişik dönemlerde birçok hizmetler götürdü. Mekke hacılarının su ihtiyaçlarının görülmesi amacıyla 60 kilometre uzunluğunda su kemerleri yapıldı. Gelen hacı adaylarının yeme, içme ve konaklamaları için günümüzün tabiriyle konuk evleri yapıldı. Sebiller ve çeşmeler inşa edildi" dedi. Uğurluel, konferansa katılanlara hacca genç gitmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Yüklə 5,47 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə