ArtviN İLİ yusufeli İLÇESİNİn merkeziNİNYüklə 11,39 Kb.
tarix30.10.2017
ölçüsü11,39 Kb.

BATMAN İLİ HASANKEYF İLÇESİNİN MERKEZİNİN

DEĞİŞTİRİLMESİ HAKKINDA KANUN TASARISI

İlçe merkezinin nakli

MADDE 1- (1) UTM Koordinat Sisteminde; sağa 37712000, yukarı 4177500, sağa 37714500, yukarı 4180000 koordinatları ile tanımlı sınırlayıcı dörtgen içerisine isabet etmekte olan Batman İli Hasankeyf İlçe Merkezi, kuzeyinde 700 metre kotunda Hamduni ve 850 metre kotunda Kutu Sırtlarının güney yamaçları, doğusunda 580 metre kotunda Gelepür Sırtının batı yamaçları, batısında 650 metre kotunda Aşintepe Sırtı ve 600 metre kotunda Birke Tepesinin doğu yamaçları, güneyinde Kesmeköprü ve Kuru Mahallesinin kuzeyi ile çevrilmiş arazi içinde kalan ve ekli krokide sınırları belirtilen alana nakledilmiştir.
Nakil süreci

GEÇİCİ MADDE 1- (1) Hasankeyf İlçesi, 1 inci maddede belirtilen yeni yerleşim yerine nakline kadar geçecek süre içinde hâlen bulunduğu yerde hukukî varlığını sürdürür. Hasankeyf İlçe Belediyesi bu süre içinde 5393 sayılı Belediye Kanunu ile diğer mevzuatın belediyelere verdiği görev ve yetkileri yeni yerleşim alanında da kullanır.
(2) İlçe Merkezi yeni yerleşim alanına hukuken taşındıktan sonra Hasankeyf İlçe Merkezi Belediyesi hukukî varlığını yeni yerleşim yerinde sürdürür ve belediyenin eski yerdeki hukuki varlığı sona erer.
Yürürlük

MADDE 2- (1) Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme

MADDE 3- (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

GENEL GEREKÇE
Dicle Nehri üzerinde inşa edilecek olan Ilısu Barajı ve HES Projesi rezervuar alanında Hasankeyf İlçe Merkezi etkilenecektir.
Tasarı ile Ilısu Barajının inşası nedeniyle Hasankeyf İlçe Merkezinin Kanunun eki krokide belirtilen alana nakli ile nakil süreciyle ilgili hususlar düzenlenmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Madde ile Hasankeyf İlçe Merkezinin Kanunun eki krokide belirtilen alana nakledilmesi öngörülmektedir.
GEÇİCİ MADDE 1- Hasankeyf İlçe Merkezinin yeni yerleşim alanına nakli bu alanın kamulaştırılması, imar planının yapılması gibi bir takım meselelerin çözümüne bağlıdır. Bu hususların ne kadar süre içerisinde gerçekleştirilebileceğini önceden kesin olarak belirlemek mümkün değildir. Bu nedenle, ilçe merkezinin yeni yerleşim yerine nakline kadar geçecek süre içinde ilçenin hukukî varlığını mevcut yerleşim yerinde sürdürmesi zorunluluk arz etmektedir.
Diğer taraftan, yeni yerleşim yerinde yapılacak imar planlarının yaptırılması, çeşitli altyapı hizmetlerinin başlatılması gibi bazı faaliyetlerin yürütülmesinde mahallinde görevli ve sorumlu bir kuruluşun bulunmaması çeşitli aksaklıklara sebep olabilecektir. Bu nedenle Hasankeyf Belediyesinin, nakli tamamlanıncaya kadar, 5393 sayılı Belediye Kanunu ile diğer mevzuatın belediyelere verdiği görev ve yetkileri yeni yerleşim yerinde de kullanması faydalı olacaktır.
Madde ile anılan hususlara ilişkin geçiş süreci düzenlenmektedir.
MADDE 2- Yürürlük maddesidir.
MADDE 3- Yürütme maddesidir.

Yüklə 11,39 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə