Askorbik asiT (E 300)Yüklə 27,3 Kb.
tarix28.08.2018
ölçüsü27,3 Kb.
#75201


Inkilap Mah.Ömer Faik Atakan Cad.

Site Yolu No:3 Ümraniye/İSTANBUL

Tel:0216 634 3 634 • Fax:0216 335 9 335

www.yilmazkimya.com.tr
YILMAZ KİMYA A.Ş.


MAGNEZYUM STEARAT (E 470)


ÜRÜN TANIMLANMASI

ÜRÜN ADI


MAGNESIUM STEARATE

SİNONİM

Octadecanoic Acid, Magnesium Salt; Magnesium Distearate; Dibasic Magnesium Stearate

KİMYASAL ADI

Magnezyum stearat

KİMYASAL FORMÜLÜ

Mg(C17H35CO2)2 – C18H36O2.1/2Mg

YAPISAL FORMÜLÜFORMÜL AĞIRLIĞI

570

C.A.S. NUMARASI

557-04-0

H.S. KODU

2915.70.30

KALİTE STANDARDI

Ph. Eur. / BP / JP / NF / FCC IV

ÜRETİCİ FİRMAFİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER

FİZİKSEL DURUMU


İnce beyaz veya sarımsı beyaz renkte, hafif yağsı kokuya sahip toz

ERİME NOKTASI

130 – 145 oC

KAYNAMA NOKTASI

200 oC (Ayrışma)

ÖZGÜL AĞIRLIK

120 – 180 g/l (bulk density)

ÇÖZÜNÜRLÜK

Suda çözünmemektedir.

pH

-

BUHAR YOĞUNLUĞU

-

FLASH NOKTASI

200 oC

TAŞIMA

AMBALAJ  • 15 kg’lık torba (FACI - PHARMA)

  • 25 kg’lık torba (PETER GREVEN)

DEPOLAMA
  • Iyi bir şekilde kapatılmış konteynırlarda 2 oC ile 40 oC arası gibi soğuk ve sıcak koşullarda depolanabilmektedir.

  • Fiziksel zedelenmeye karşı korunmalı, toz oluşumu önlenmeli ve tutuşma ihtimali kontrol edilmelidir.

  • Sadece inert veya yanıcı nitelikte olmayan atmosferde boşaltılmalı, inert olmayan atmosferde boşaltılması sırasında elektrostatik yük boşalması nedeniyle parlamalara yol açabilir.

  • Bu ürünün konulduğu kaplar, boşaltıldıktan sonra bile bir takım iz, kalıntılar içerebileceğinden tehlikeli olabilir.
GENEL ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMA ALANI
Özel bir higroskopiteye sahip olan magnezyum stearat, doğal bir magnezyum sabunu olup, magnezyum ile çeşitli oranlarda stearik ve palmitik asitlerden oluşmuştur.
Su ve düşük molekül ağırlığına sahip alkol, ester ve ketonlarda çözünmeyip, aromatik bileşenlerde çözünen toksik olmayan kimyasal bir bileşik olan magnezyum stearat; beyaz, ince, hafif yağlı bir tekstürde olup, kalsiyum stearatın kullanıldığı her yerde kullanılmaktadır.
Kalsiyum stearatın fiyat avantajına rağmen, magnezyum stearat yapısında çok önemli özellikler barındırmaktadır.
Başlıca kozmetik, eczacılık, gıda, polimer, kağıt, lastik, boya endüstrilerinde kullanılan magnezyum stearat; bu endüstri dallarında jelleşme ajanı, stabilizatör, lubrikant, yapışmayı önleyici, emülgatör ve plastikleştirici gibi bir çok fonksiyonda kullanılmaktadır.
Yüz, vücut ve bebek tozları üretiminde temel bileşen olan bu kimyasal bileşik, sahip olduğu kusursuz partikül boyutlarından dolayı cilde pürüzsüzlük katmaktadır.
Magnezyum stearat; yangın söndürme aparatları, vaks ve gres yağı üreten işletmelerde hidrofobik ajan; tekstil ve kuru temizleme endüstrilerinde antistatik ajan; grafik kalemi üretiminde lubrikant olarak kullanılmaktadır.
Üstün nitelikli gres yağı üretiminde jelleşme ajanı olarakta kullanılan magnezyum stearat, petrol kuyularında lubrikant değiştirici ve oksidasyon katalizörü olarak görev almaktadır.
Boya, vernik ve laklara kıvam artırıcı, süspansiye edici ve düz yapı kazandırma amaçlı katılan magnezyum stearat; emaye, vernik ve aydınlatma mumlarında sertleştirici işlevi görmektedir.
Kauçuk endüstrisinde yumuşatıcı, vulkanize işlemini hızlandırıcı, kalıplama işlemini kolaylaştırıcı, kavrulmayı önleyici ajan olarak kullanılmakta olan magnezyum stearat; reçinelenmiş kauçuklarda oksidasyon ve sertleştirici ajan işlevi görmektedir.
PVC üretiminde baryum, kadmiyum, kalsiyum, kurşun ve kalay stearatla birlikte kullanıldığında önemli bir ısı stabilizatörü görevi gören magnezyum stearat, bazı durumlarda plastik işlem özelliklerini geliştirmek için plastikleştirici ve lubrikant olarakta kullanılmaktadır.
Yangın söndürme cihazlarında kuru lubrikant görevi görüp, topaklanmayı önlemekte olan magnezyum stearat; hayvansal yemlerin topaklanmamasını da sağlamaktadır.

İnşaat sektöründe çimento mikslerinin su geçirmemesini geliştirme amaçlı kullanılan magnezyum stearat, ilaç ve kozmetik endüstrilerinde kompresyon işlemine yardımcı olup, tablet formundaki eczacılık ürünlerinde şekil verme amaçlı yapılan kalıplama işlemlerinde serbestleştirici ajan olarak kullanılmaktadır.
Yüklə 27,3 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə