Asyaport'da sona gelindi, Haziran'da açılıyorYüklə 6,31 Kb.
tarix01.11.2017
ölçüsü6,31 Kb.

c:\users\serkan.inal\pictures\asyaport.jpg

Asyaport'da sona gelindi, Haziran'da açılıyor

2,5 milyon TEU’ya varacak kapasitesi ile dünya ölçeğinde bir liman olan Asyaport’un Haziran ayı sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor.

Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olma özelliğini taşıyan Asyaport Limanı'nda sona gelindi. 2,5 milyon TEU’ya varacak kapasitesi ile dünya ölçeğinde bir liman olan Asyaport’un Haziran ayı sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor.

Tekirdağ Barbaros’ta 320 bin metrekare alana kurulan Türkiye'nin ilk transit konteyner limanı (Hubport) olan 20 metre derinliğe kadar yekün 2 bin metre rıhtımı ve yıllık 2,5 milyon TEU’ya varacak kapasitesi ile dünya ölçeğinde bir liman olan Asyaport'ta çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Haziran ayı sonunda faaliyete geçmesi planlanan Asyaport Limanı’nda 11 tane 24 taraf sıraya kadar hizmet verebilecek kapasitede rıhtım vinci (Ship-to-Shore Gantry Crane) ile 33 tane lastik tekerlekli alan vinci (Rubber Tyre Gantry Crane) çevreci bir yaklaşımla, tamamen elektrik enerjisi ile çalışacak şekilde tasarlandı.

Asyaport'un denizyolu, karayolu ve demiryolu bağlantıları ile bölgesinde bir lojistik merkez olarak gelişen Tekirdağ’ın iş ve çalışma yaşamına bin 200 sahıslık istihdam sağlanması hedefleniyor.

Asyaport Limanı İşletme Müdürü Kadir Uzun, Asyaport'un faaliyete geçtiğinde dünyanın ikinci büyük konteyner operatörü Mediterranean Shipping Company'nin (MSC), ana limanı olarak kullanılacağını ve limanın Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olarak bölgesinin devi olacağını söyledi.

"ULUSLARARASI BİR KONTEYNER LİMANI OLACAK"

Asyaport Limanı İşletme Müdürü Uzun, liman inşaatının Haziran ayının sonunda faaliyete geçeceğini belirterek, "Asyaport projesinin inşasına 2010 yılında başlandı. 2015 yılının Haziran sonunda faaliyete geçmesi planladığımız uluslararası bir konteyner limanı olacak. MSC ortaklı bir liman. Limanımız 2015 Haziran ayında faaliyete geçmesi ile ana büyük aktarma limanı olarak faaliyetlerine başlayarak Trakya Bölgesi’ne bilhassa Türkiye’nin Avrupa yakasındaki bütün dışalım ve dışsatım müşterilerine hizmet verecek. Limanımızın tamamı dolgu olarak projelendirilmiş. Limanımız zelzele yönetmeliklerine sismik kriterlere göre planlanıp 7, 5 şiddetinde zelzeleye dayanıklı olarak inşa edilmiş ve üzerine konulan bütün ekipmanlar da bu zelzele sismik kriterlere göre imal edilmiş ekipmanlar olacak. Limanımızdaki en mühim özelliklerden biri süper post panamax dediğimiz dünyada üretilen en büyük gemi kıyı vinçleri sts'lerin 24 vinçler kullanılacak olup 20 metre draft deniz derinliği ile şuanda dünya üzerinde dolaşan 19 bin TEU’luk gemilere hizmet verebilecek bir liman olacaktır. Bu değerleri ile Türkiye'nin en büyük Avrupa'nın ilk 3 sıralamasında olmayı hedeflediğimiz bir konteyner terminali. Tamamı elektrikli gemi kıyı vinçleri ile 11 tane STS’lerimiz limanda handle ederek gemileri elle işleyecek. Sahada ise lastikli artci dediğimiz 33 tane alan vinçlerimiz olacak. Bunların yanında 48 tane terminal traktörlerimiz alan içi aktarma araçlarımız, 2 tane dolu makinemiz ve 8 tane abes konteyner makinelerimiz olacak. Limanımızın tamamlanıp tam kapasiteye çıkması halinde yıllık 2 buçuk milyon TEU konteyner elle işlemeyi hedefliyoruz. Burada çalışacak olan personel sayımız ise bin 200 civarında olacaktır" dedi.Kaynak: Deniz Haber Ajansı
Kataloq: pages

Yüklə 6,31 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə